Deel van de Kooi wordt gesloopt Menken IJshal begint nieuwe lente in komend winterseizoen n odeliik ""heeval «rpriiks-1 Technische perfectie in „Witte Nachten" "GEDUPEERD GARAGE - BEDRIJF HEEFT MEELEVENDE KLANTEN 'Sc g 12 146 WONINGEN MOETEN VERDWIJNEN Bromfietser (45) na botsing overleden ginaD/IREGIO LEIDSE COURANT PAGINA S HÏTO Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. door Ton Pieters genlijk zou ik best een variant wil- n maken op Vondels „Waar vindt en oprechter trouw Zo'n be- lefte dringt zich al gauw op als je >ort welke relatie er kan bestaan eentel£sen 6611 garagebedrijf (waar nou (t niet ieders liefde naar uit hoeft gaan, vanwege de soms ondoorzich- ens je oorzaken die de mensen met een ito ertoe nopen, zich in een uitkomst 1(J Redende verbinding te stellen met m hebfrgelijke reparateurs) en een in nood ird noffkerende autogebruiker. Toch blij- langs>n er zulke hartelijke relaties te be- 'at wfcan. Bijvoorbeeld in Leiden. Begin Mi werden de Gebroeders Ouds- ierkejorn (doende in zowat alles op auto orden tbied) getroffen door een aanslag op ze bonn liquide middelen. Op klaarlichte De mg werd een geldkistje met ongeveer SITlarti.OOO gulden („normaal hebben we 1 van)oit zoveel geld in huis", aldus giste nd oiifi één van de gebroeders) gestolen. sgen zo'n verlies is men uiteraard let verzekerd, dus de Oudshoorns even met de brokstukken zitten. In en ander kwam ter.ore van een cliënt, \den:ens toorn ten opzichte van de dieven (van "ie nog geen spoor werd gevonden) opstak. Hij ontkende een actie die via persmedia werd begeleid: „Als iedere klant van Oudshoorn bij voldoening van zijn volgende rekening 25 gul den extra zou overmaken, kunnen wij gezamen lijk de schade wat beperken". De actievoerder een intellectueel, behorend tot de 80 procent van academisch gevormden die Oudshoorns klandizie uitmaken (aan het Levendaal) be klemtoonde aan ons adres: „Wat is logischer dan hetzelfde te doen wat zij „de Oudshoorns" vaak voor ons doen: hulp bieden. Auto in de prak? Geen nood, een vervangend autootje staat ter beschikking; kleine reparaties tussen door worden nauwelijks gerekend. Kortom, het kleine bedrijf van Oudshoorn is zo voorbeeldig, dat de grote collega's, die al die dure service niet kunnen beginnen, er maar bekaaid vanaf komen qua service en persoonlijke benadering. „Juist door deze persoonlijke band tussen be drijf en klanten zullen velen met mij zich deze schade aantrekken", meende de initiatiefnemer van de actie, die behalve intellectueel, ook onbekend wenste te blijven. Uitkomst? Eén der gebroeders Oudshoorn gis teravond: „Nou, men heeft inderdaad goed gereageerd, de actie is bij een x-aantal klanten aangeslagen en er kwam wel degelijk respons op de oproep. Voortreffelijk, de actie, maar we zijn niet uit de kosten gekomen. Dat zou ook memand verwachten. Ik hoop in elk geval, dat ons zoiets nooit meer zal overkomen en verder zijn we er trots op, dat we zulke meelevende klanten hebben". Waarvan akte. Ton Menken, één van de vreemdste (ijs)vogels (ik heb hem weieens Lei- dens eerste IJsheilige horen noemen) die in staat zijn van een kouwe mug een olifant te ma ken, was gistermiddag bijna in de wolken. Nu waren het geen wolken die boven de steeds kou der wordende beton- vloer in zijn IJshal hin gen, maar wel een soort dageraadsdauw die als „witte wieven" over de piste zweefde. De ijsma chine draaide op volle kracht om de vloer van 27 graden Celsius terug te brengen tot nul gra den en daarna verder naar beneden. De vloer was aan het „Voordam- pen" bij het opvriezen, met een afgezette ver warming in de hal. Er zat nog veel vocht in de grote ruimte, vandaar die dampvorming, ver klaarde Ton Menken het verschijnsel. Vrijdag avond om kwart over ze ven gaat de hal open voor een nieuw schaats seizoen: „Het wordt op nieuw een super de luxe ijsvloer," wist Menken al bij voorbaat. „Ik ben blij, dat er weer ijs ligt, al moet er nog een keer water overheen worden gespoten om de grond egaal te krijgen. Blïj. dat we weer kunnen begin nen." Dat wordt het tweede seizoen van Ton Menkens IJsbaan, een jaar geleden nog een (be rekend) vraagteken. Het pakte in '76-'77 wonderbaarlijk goed uit: een Rommelmarkt met 9800 bezoekers, een teleurstel lende Sport beurs met 1250 be langstellenden, een Avro r al ley (Menkens persoonlijke hobby) met 4300 mensen erom heen, een Rodeo USA die 9600 enthousiastelingen trok en Aqua Flora '77 die 61.422 be- De ijspret kan morgen weer beginnen. zoekers boekte. Voeg daarbij de 315.000 schaatsliefhebbers en je komt allicht aan de bijna 400.000 toegestroomde zielen die in 9 maanden tijd Leidens nouveauté op ijsgebied en aan verwante minder koude arti kelen bezochten. Vreugde en verwachting in het Menken- hart. Maar ook trots, want op 1 oktober gaat straks in Dord recht de tweede Menkenhal in een behoefte voorzien. En wie weet een tijd daarna in Rotter dam, over welke ijshal de be sprekingen in een kritisch sta dium zijn beland en die groter moet worden dan Menkens hallen in Leiden en Dordt. Een Menken IJs concern in op bouw, want over een aantal jaren zie ik nog meer uitge- kristaliseerde loten aan een onderkoelde stam. Ton hoorde mijn opmerking niet en keek naar de rechter mouw van zijn windjack: „Ik heb ergens in de roest gezeten." Inderdaad, er zaten bruine vlekken in het manchet. „We hebben er best weer zin in, allemaal." Dat zijn vier vas te mensen („zelf spring ik de nodige uren bij") en twee part timers, de horeca-sector niet meegerekend. Niettemin heb ben Menken en de zijnen de afgelopen periode aardig wat geleerd; de vloer was na de Rodeo en de Aqua Flora bijna niet schoon te krijgen. En de reclameborden, bevestigd aan de „binnen-boarding", zijn goeddeels beschadigd, zodat nu een vernieuwde reeks moet worden aangelegd, de verf be veiligd door lexaanglas tegen de „schoprand". Want de schaatsen van de op de schut ting zittenden hebben de recla me niet veel goed gedaan. In het loopgedeelte zijn nieuwe, stevige matten aangebracht, omdat de vorige waren versle ten. In het Menken-schaatsparadijs werd in het eerste jaar vel ervaring opgedaan; er werden ook fouten gemaakt. Hoe dan ook: de ijshockeyschool en ook de kunstrijschool gaan ge woon door: „Wij hadden er 80 verwacht, maar er kwamen 300 jongens die zich in lieten schrijven voor hockey in dat eerste jaar." Ook in ijshockey-opzicht be looft het seizoen '77-'78 een nieuwe lente in herfst en win ter te gaan worden. Daarover is al het één en ander gezegd en geschreven. Buiten het win terseizoen komen opnieuw de evenementen opzetten: een weekeinde gospel-songs, acti viteiten van majorettenkorp- sen, plannen voor een grote antieke fietsententoon stelling rond de Tour de France, die volgend jaar in Leiden start. Zeker komt er weer een Rom melmarkt Voor 1980 is er al een reservering voor een post- zegelbeurs. Men ziet: met de Chinezen is geen rekening ge houden; die kunnen komen, maar Ton Menken zal zich er niet aan storen. Er is vraag naar een boten» how, er zijn contacten met Ho liday on Ice (maar die moet dan wel betalen). Menken overweegt - samep met Piet Weduwer - om misschien een voetbalschool te realiseren in de zomertijd. „De binnen- boarding blijft staan en daar kun je best een bal tegenaan trappen en zodoende een tech niek opbouwen. De jeugd is niet meer op de straat en de stoeprand aangewezen." Het klinkt allemaal best leuk: het restaurant heeft aardig ge draaid buiten de stille perio des; er is een „samenspel" met André de Jong, direkteur van de Groenoordhallen, ook al wordt dit samenspel (ten on rechte, vindt Ton Menken) we ieens in twijfel getrokken. „Ik ben niet bang, dat we niet meer vol zullen raken. In deze hal zit muziek." En als Ton Menken dat zegt, heeft hij die muziek „ergens" al beluisterd, want anders zou hij de .radio" niet aanzetten. „Maar die bin nen-boarding (schotten langs de baan) halen we er nooit meer uit Het was verschrikke lijk veel werk om die toestand na de Aqua Flora er weer in te krijgen. Die wand vormt geen beletsel om allerlei shows te kunnen aanpassen aan de ruimte." Ton Menken heeft enige haast; er wacht een solli citant voor Dordrecht. „Nog even een goeie: tijdens de Aqua Flora kwamen hier twee Hagenaars die wilden schaat sen. De hele uitrusting hadden ze bij zich. Het ging niet door. Ik vond het zo'n beste grap, dat ze gratis op die aquarium tentoonstelling mochten. Maar ze waren wel gepikeerd i i rschil ntal c 1 rpen. I- V Tijksti -m siteit I O rt opj ona»J?CHENI>AM - De 38"»ri' ^Hdenaar van Ooy is gister- op Rijksweg 12 (Den Haa- hebl$echt) om het leven geko- /raaga ;t socife,. Van Ooy, eigenaar van eu, Ge,jedingzaak aan de Bree- oorziei m Lejden, kwam met zijn te vanUjt de richting Voorburg, ïwone^jj om over door i* £ddi]fnc*e 00rzaa^ van de we6 t prov^agen tegen een tot stilstand, waarna de i vlam vatte en totaal uit- iaüg (%0 /el gee: nversity Campus Shirt, zware jttjj^iitett sweatshirt in vele kleuren iteraae koord ubsidii •e reclfe Botermarkt 11 Leiden (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Nadat al eerder be kend was geworden dat 20 hui zen aan de Kooilaan en Ham broeklaan gesloopt sollen moe ten worden heeft wethouder Verboom (volkshuisvesting) gisteravond in de Kooi een nieuw sloopplan bekend ge maakt. Het gaat hier om 146 woningen in het gebied tussen Ring kade, Parkstraat, Atjeh- straat en Kooilaan die bouw technisch in zo'n slechte staat verkeren dat renoveren niet meer haalbaar wordt geacht De woningen zijn eigendom van de woningbouwvereniging Werkmanswoningen. Wethouder Verboom lichtte gis teravond in de Kantine van de Leidse Apparatenfabriek de be woners van de betrokken huizen in over de toekomst van hun woonwijk. Hij deed daarbij een dringend beroep op allen de ko mende tijd, als met de bewoners overleg zal worden gepleegd, nimmer een blad voor de mond te nemen. „Ik voorzie veel voe tangels en klemmen, maar mijn ervaring is dat voor elk pro bleem een oplossing te vinden is, als je maar lang genoeg met elkaar praat", zo stelde Ver boom na het bekend maken van het sloopplan. Deze bemoedi gende woorden werden door de volle zaal K ooibewoners met ap plaus ontvangen. Na de toespraak van de wethou der was het de voorzitter van de projectgroep die de sloop en vervangende nieuwbouw zal be geleiden, de heer Akse van de afdeling volkshuisvesting van het stadhuis, die de plannen ver der toelichtte: Op de plaats van de 146 huizen die gesloopt zullen moeten worden kunnen maxi maal 110 tot 120 nieuwe wonin gen worden gebouwd. De wo ningen aan de Bankastraat en Bilitonstraat (40 in getal) zullen worden gerenoveerd. Dat zelfde zal moeten gebeuren met de wo ningen aan de Javastraat en Medusastraat, maar als de ge meente er in slaagt het Badhuis aan te kopen zal wellicht ook hier worden gesloopt en vervan gende nieuwbouw verrijzen. Dat zou dan in samenhang gebeuren met nieuwbouw op het terrein van de al bijna gesloopte loka len van de BTS aan de Java straat. Dit bouwterrein zal an ders dienen om huizen neer te zetten voor gezinnen die niet in de nieuwbouw op -de plaats van de gesloopte huizen kunnen worden ondergebracht Ook op het terrein van noodlokalen aan de Madoerastraat zullen hiertoe extra huizen worden gebouwd en tenslotte zal de dependance van de BTS aan de Sumatra- straat ook worden gesloopt om woningbouw mogelijk te maken. Kan dan het ontstane woningte kort nog niet voldoende worden gecompenseerd dan is er nog een uitwijkmogelijkheid naar de Langegracht: op het terrein van de voormalige machinefabriek Jansen, die onlangs afbrandde zullen op de hoek van de Peli kaanstraat en de Langegracht ook woningen worden gebouwd. zo deelde de heer Akse gister avond mee. Kooipark Ook de 16 in het Kooipark gele gen woningen zullen moeten worden gesloopt. Zij zullen ech ter op de oude plaats en in exact deselfde stijl worden her bouwd voor deselfde bewoners. Het hele sloopplan zal gefaseerd worden uitgevoerd. Met de reno vatie, sloop en vervangende nieuwbouw zal vermoedelijk niet eerder dan over anderhalf tot twee jaar kunnen worden begonnen. Intussen zullen de be woners van de betrokken stra ten in de Kooi alle gelegenheid hebben mee te praten en mee te beslissen. Dat gebeurt in een voorbereidingsteam en een be wonerscommissie die naast de projectgroep zullen opereren. In gezamenlijk overleg zal de be slissing vallen over welke wo ningen zullen worden her bouwd, hoe groot ze zullen wor den, hoeveel het er zullen zijn en voor wie ze bestemd zullen zijn. Van de kant van de gemeente werd gisteren gegarandeerd dat er tegen de tijd dat de plannen zullen worden uitgevoerd vol doende wisselwoningen ter be schikking sullen staan. Project leider Akse benadrukte met wethouder Verboom bovendien dat alles in het werk gesteld zal worden er voor te zorgen dat de huren van de nieuwe wonin gen zo laag mogelijk zullen uit vallen. Het badhuis aan de Medusastraat dat de aemeente wil aankoben Aankomende studenten in Van der Werfpark De 1500 aankomende studenten in Leiden waren gisteren te gast bij de faculteiten, waar zij zullen gaan studeren. Daar kregen zij alle informatie, die zij bij hun studie nodig zullen hebben. In het Van der Werfpark gebruikten ongeveer 1000 studenten 's middags de lunch. LEIDEN De aankomende eerstejaars zijn toch maar bofferds. Naast de fraaie Nohstukken in het LAK konden ze gisteravond in de Schouwburg een stuk aanschouwen, waarvoor Christine Ewert en Carol Linssen verleden jaar nog op de nipper bekroond konden worden: Witte Nachten naar een novelle van Dostojewski. Spijtig dat gewone Leidse toneelkijkers die kans niet krijgen om bet stuk te zien. Witte Nachten is het verhaal van Nastjenka en de dromer Nicolaj, die gedurende vier nachtelijke ontmoetingen heen en weer geslin gerd worden tussen hoop en teleurstelling, tussen droom en realiteit. Zij wacht op een geliefde, die een jaar geleden heeft beloofd terug te zullen keren op de afgesproken plaats. De toenemende twijfel van Nastjenka over een gunstige afloop wakke ren haar gevoelens voor Nicolaj aan, zodat deze steeds sterker kam gaan geloven in een verwerkelijking van zijn liefde voor Nastjenka. De uiterst verfijnde reeks wisselingen van gevoelens en emoties hebben Carol Linssen en Christine Ewert zeer genuanceerd in beeld gebracht Niet in de eerste plaats van binnenuit vanuit de beleving dat zou een al te grote opgave zijn maar eerder door middel van een fabelachtige techniek. Linssen is een tamelijk gëmaniereer- de speler met een uitstekende dictie, die zeker voor de grote tekstdelen niet ongewenst was. Zijn bewegingen beheerst hij per fect Die grote graad van beheersing kwam uiteindelijk goed overeen met het zeer gedifferentieerde scala emoties dat Nicolaj doormaakt Met name de verlegenheid kwam fraai door, zo zelfs dat er om gelachen werd. Bij echte humor moet er pijn weggelachen worden. Zoals Nicolaj's huilbui bij de allesvernietigende teleurstelling de minnaar komt toch gaat over in een histerische lachaanval. Met dat eind heeft de realiteit haar rechten weer hernomen. Liefde kan slechts bestaan in een paar witte nachten, niet langer. PATTT. VANDFR PT.ANK OEGSTGEEST - Een 45-jarige Leidse bromfietser L. Engel is eergisteravond omstreeks tien uur verongelukt bij een ver keersongeval op de Haarlem- mertrekvaart in Oegstgeest Op bet gedeelte van de Haarlem mertrekvaart tussen bet War- monder Tolhek en de rijksweg kwam de Leidenaar in botsing met een gele Citroën 2 cv, die werd bestuurd door een 2S-jari ge inwoonster uit Leiden. De auto kwam uit de richting van de rijksweg. Hoe bet ongeluk precies gbeurde is de politie niet duidelijk. De bestuurster van de auto kwam ongedeerd uit het voertuig. De rijkspolitie van Oegstgeest verwekt oogge tuigen van het ongeluk zich te melden bij de politie in Oegst-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5