Van Agt wil fractie CDA blijven leiden Formateur ziet geen duidelijke uitweg Jacht met twee man vermist Zeven Groningse woningen in as —Tieuwe autokentekens 7-AE-381 )aans ooo Rijexamen duurder £cldóc Qowwml lapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. anties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) xnenten: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Donderdag 18 aogustus 1977,67e jaargang no. 20814 Allen te zamen Allen te zamen, met werk van vijf beginnende cineasten op Ned. I om 19.50 uur. Om 19.25 uur All in the family en om 22.15 uur Ars musica met Para- disi en Corelh. Ned. II om 20.25 uur Comedy hour en om 21.15 uur Artiesten- Onbestendig Veel bewolking en plaatselijk regen of onweer. Overwegend matige oostelijke wind. Max. temp. omstreeks 20 gr. Morgen zon: 6.30-20.56. Maan; 11.51- 22.34. Schev. hoogw.: 6.33 en 18.59 laagw.: 2.32 en 14.50. tieleider Terlouw van D'66: 99 (Van onze parlementaire redaktie) "HAAG De kans op een tweede kabinet-Den staande uit PvdA, CDA en D'66, is door de (politieke problemen rond de abortus praktisch 1 teruggebracht. Het eerste gezamenlijke for- eraad over deze al jaren omstreden kwestie oiddag om twee uur begonnen zonder enig ^ht op een vergelijk, De sfeer aan Het Binnenhof erst gespannen. taktieleider Terlouw verklaarde gistermiddag na zijn bezoek kabinetsformateur: ,Den Uyl is somber gestemd. Hij ziet luidelijke uitweg. Het gevaar is groot, dat er geen kabinet tdA, CDA en D'66 komt'. raktieleider Van Agt van het CDA liep reeds vooruit op een ike stranding van de formatie-Den Uyl. Hij zei: „Als de ie mislukt, kan de schuld niet bij een van de partijen worden l Er moet dan worden gekonstateerd, dat de partijen niet W ïreenstemming konden komen'.- •aktieleider Van Thijn sprak van ,een heidens moeilijke De nige uitweg is volgens hem dat de abortus tot .vrije wordt benoemd, zodat opnieuw ruimte ontstaat voor >n vanuit het parlement. liet er geen twijfel over bestaan dat het CDA hieraan meewerken. ,De PvdA moet nu maar eens stappen in onze doen', zei hij. ,wij hebben al stappen genoeg gedaan'. vdA als D'66 staan erop dat er in de komende kabinetspe- _>n wettelijke regeling van de abortus provocatus moet Handhaving van de bestaande situatie wijzen zij af. Van _,,,de zaak kan niet op zijn beloop worden gelaten. Er is sprake GUUn situatie van rechteloosheid, vooral voor de vrouwen die lCKMde me€st kwestbare partij vormen'. p. n|#fis Van Thijn moet de abortus in ons politieke bestel wel UrIVrije kwestie worden. .Inhoudelijke oplossingen zijn tussen (RUG en CDA niet mogelijk. Dat erkennen we allebei. Daaruit QL|\/| logisch voort, dat er alleen procedure-afspraken kunnen iLIVIIo- ÏTii gemaakt. Meer zit er niet in". U NvdA-fractievoorzitter wees erop, dat een kabinet van CDA EDFCP, op dezelfde problemen zou stuiten. „Dat is de realiteit, qpiiis land niet onregeerbaar worden en willen we niet de kant ■V1 van mmderheidskabinetten dan moet de oplossing worden .LM At in initiatieven vanuit het parlement". (Van c 2 parlementaire redactie) DEN HAAG Mr. Van Agt wil in de komen de jaren de tweede kamerfractie van het CDA blijven leiden. In verband daarmee zal hij op 8 september ontslag als vice-premier en mi nister van justitie nemen. Minster De Gaay Fortman (Binnenlandse Zaken) zal dan in het demissionaire kabinet-Den Uyl tevens optre den als minister van justitie ad interim. Volgens de wetgeving mogen ministers en staatssecretarissen, wanneer zij na verkiezin gen kamerlid zijn geworden, drie maanden lang beide functies combineren. Na drie maan den moet worden gekozen tussen het kamerlid maatschap en het ambt van minister of staats secretaris. Voor minister Van Agt en enige andere bewindslieden moet die keuze op 8 september worden gedaan. Van Agt zou het fractievoorzitterschap verkie zen, omdat hij de uit KVP, ARP en CHU afkomstige kam.erleden wil bundelen tot een hechte CDA-fractie. Zou hij voor voortzetting van het ministerschap kiezen, dan dreigen opnieuw moeilijkheden romdom het voorzitter schap van de fractie. Aanvankelijk had de nieuwe CDA-fractie mr. Andriessen (KVP) ge kozen tot fungerend fractievoorzitter, maar toen daartegen bezwaren uit ARP en CHU kwamen, heeft Andriessen zich teruggetrokkea en werd mr. W. Aantjes, oud-fractievoorzitter van de ARP-fractie, fungerend voorzitter voor de tijd dat Van Agt namens het CDA aan de formatie-onderhandelingen deelneemt. Binnen de CDA-fractie leven bedenkingen te gen Aantjes, omdat deze zich steeds sterk heeft gemaakt voor politieke samenwerking met de P.v.d.A. Wanneer Van Agt op 8 september voor het ministerschap zou kiezen, dreigen opnieuw moeilijkheden. Mr. Van Agt zou te vens fractievoorzitter willen blijven, omdat dit in de komende jaren een van de machtigste politieke functies is. k. Tranen voor Elvis Na het vernemen van de dood van Elvis Presley wer den door zijn fans openbaar tranen gestort. President Carter noemde El- vis Presley „een wereldbekend sym bool voor de vitali teit, de opstandig heid en het goede humeur van Ameri ka". Hij noemde hem als zanger uniek en onver vangbaar. Volgens Carter heeft Ameri ka door de dood van Elvis Presley een stuk van zich zelf verloren. Zie verder pag. 14 DRACHTEN (ANP) De 37-jarige Klaas Pieter Faber en de 24-jarige Sjoerdje Bouwman uit Drachten worden sinds 25 juli met hun zeewaardig jacht, varende van Spanje naar Nederland, vermist. De ouders van het meisje hebben de politie van de vermissing op de hoogte gesteld. Ongeveer negen weken geleden vertrokken Klaas Faber, Sjoerdje Bouwman, haar zuster Corrie en vriend Frank naar Frankrijk waar het jacht „Concorde" werd gekocht. Enige weken verbleef het viertal in de omgeving van de Spaanse kust. Op 25 juli keerden Corrie en Frank naar Nederland terug en afgesproken werd dat Klaas en Sjoerdje op 27 juli naar huis zouden opbellen. Vanaf die datum heeft de familie niets meer van hen gehoord. Gevreesd wordt dat het schip in de Golf van Biscaje met man en muis is vergaan. Amnestie voor duizenden gevangenen in Indonesië DJAKARTA (AP) Ter gelegenheid van de 32ste verjaardag van de Indonesische onafhankelijkheid op 17 augustus, heeft de rege ring amnestie verleend aan 13.679 van de 20.762 gevangenen die in het hele rijk werden vastgehouden. De amnestie, aldus is namens de regering meegedeeld, slaat niet op de politieke gevangenen die werden gegrepen in verband met de mislukte politieke staatsgreep van 1965. In het hele land zitten nog ongeveer 30.000 mensen om die reden gevangen. De regering wil hen vrijlaten in jaarlijkse groepen van 10.000 en hun leiders laten berechten. Ft ten onzer verslaggevers) AG Op het ministe- Verkeer en Waterstaat haast gemaakt met het ellen van een nieuwe tttercombinatie voor au- is. De huidige combi- mogelijkheden zijn vrijwel Minister Westerterp krijgt nog dit jaar enkele mogelijkheden voorgelegd, waaruit hij kan kie zen. Het nieuwe kenteken zal volgend jaar worden ingevoerd. Volgens de ANWB zal de nieu we combinatie bestaan uit één cijfer-twee letters-drie cijfers. Wanneer later de drie cijfers vooraan worden geplaats heeft men de beschikking over zes miljoen combinatiemogelijkhe den. nu ook de Spaanse bak- staking gegaan. het wel op hun brood Met dank voor het aanbrengen van 6en nieuw kwartaalabonnement, voor u het Engelse Dart-spel. Een leuk kadootje, nietwaar! naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het Dart-spel naar: BEWONERS OP TIJD IN VEILIGHEID (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Een felle brand heeft vanmorgen vroeg zeven woningen in de Groningse Oosterpoortwijk in de as gelegd. De bewoners wisten zich in veiligheid te stellen. Ook een aantal opslagplaatsen ging in vlammen op. De schade wordt voorlopig geraamd op vele honderdduizenden guldens. De brand is vermoedelijk begonnen in een vishal en breidde zich in korte tijd uit tot aan het Winschoterdiep. Hoe de vlammen in de vishal zijn ontstaan is volgens de Groningse brandweer nog niet bekend. Wel is vastgesteld, dat achter de hal butagasflessen stonden, die even na vijf uur ontploften. Door de explosie sneuvel den ruiten in de wijde omgeving. Hierdoor werden de bewoners van de reeds brandende huizen gewerkt. Zij slaagden erin aan het vuur te ontsnappen. Even voor zes uur kon de brandweer het sein brand meester geven. Men had toen de brand bijna een uur lang bestreden met twaalf stralen. Enige tijd geleden woedde in het Groningse centrum ook een hevige brand, waarbij woningen, winkels, leegstaande kantoren en een hotel uitbrandden of zwaar werden beschadigd. De schade liep toen in de vele miljoenen guldens. een gemakkelijke prooi voor de snel om zich heen grijpende vuurzee. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De tarieven voor de rijexamens worden met ingang van 1 september ver hoogd. Een volledig examen ca tegorie BE gaat 58,50 gulden kosten, het praktisch herexa men BE 54,75 gulden. Het volledig examen categorie A, CE/DE komt op 54,75 gulden, het praktisch herexamen voor deze categorie 44,25. Het theore tisch herexamen 34,00 gulden. De prijs van een formulier „ei gen verklaring" ter verkrijging van de geneeskundige verkla ring wordt per 1 januari 1978 op 5 gulden vastgesteld. De wijzi gingen berusten op een beschik king van de minister van Ver- Russische ijsbreker op Noordpool MOSKOU (Rtr) De Russische atoomijsbreker Arktika heeft dinsdag de Noordpool bereikt. De Arktika is daarmee het eerste oppervlakteschip dat er in in geslaagd zich door het poolijs een weg te banen naar de top van de wereld, aldus de Russische televisie. Het schip beschikt over twee kernreactors, waarmee vier stoomtur bines worden aangedreven die een vermogen van 75.000 pk kunnen ontwikkelen. Tiener toer nu ook in herfstvakantie Van een onzer verslaggevers UTRECHT De tiener toerformule - voor weinig geld kris-kras het land door - is voor de spoorwegen zo'n groot succes gebleken dat ook in de herfstvakantie weer een tiener toerkaart verkrijgbaar is. Voor vier dagen moet dertig gulden worden betaald. De kaart is verkrijgbaar van 14 t/m 20 oktober. De verkoop van tiener toer-kaarten stijgt nog steeds. Ook die voor de korte vakanties. Zo is de periode van de paasvakantie een kassucces geweest voor de Nederlandse Spoorwegen. Geen krant-ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht. Open vanaf vrijdag 19 augustus a.s. Informatiepagina 16 TELEFOON 071 769344

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1