JAN ZWART: Presley bezeten van angst te zullen falen voor zijn publiek Nederlandse ruiters nog niet in de prijzen Oberammergau nog steeds verdeeld H over tekst van passiespelen 1980 u Smit en Bloem twee overwinningen 100 jaar geleden geboren40 jaar geleden gestorven KORTE METTEN Ml VA wil vervoersprobleme oplossen met j 4 miljoen gulden SPORT/KUNST LEIDSE COURANT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1977 PAGH- 1 Aft MEMPHIS Gisteren trok een stroom van meer dan 100.000 fans langs het land goed „Graceland", waar het lichaam van „King of Rock" Elvis Presley ligtf opgebaard in een koperen kist en gekleed in een wit pak met lichtblauw hemd en witte das. In de afge lopen nacht hielden tiendui zenden de wacht bij de hek ken. Een grote politiemacht en le den van de Nationale Garde hielden de menigte voor de poorten in bedwang, terwijl drie hefschroefvliegtuigen de zaak vanuit de lucht contro leerden. Vandaag werden ge durende ruim twee uur groep jes van vier personen toegela ten voor het laatste afscheid. Uit alle delen van de wereld kwamen condoleance-tele grammen binnen, bestemd voor de zoon van een arme katoenverbouwer, die met zijn gitaar de levensgevoelens van zijn generatie vertolkte en stem gaf aan de verwachtin gen die zij koesterden en waarmee zij bij de ouderen niet terecht konden. Pat Boone: „Velen onder ons, onder wie Elvis zelf, vroegen zich af hoe de oude Elvis zou zijn. Nu het zo gelopen is, zal er nooit een oude Elvis zijn. Hij zal altijd de koning van de rock blijven en dat kan nie mand hem afnemen." Elvis moet zich ernstige zor gen gemaakt hebben over zijn verplichtingen jegens zijn pu bliek, verplichtingen die zwaarder begonnen te wegen naarmate zijn gezondheid hem als gevolg van vetzucht in de steek liet, maar waarvan hij voelde dat hij ze jegens zijn publiek moest waarmaken. Juist dezer dagen zou Elvis aan een nieuwe toernee begon nen zijn. Hij moet daar tege nop gezien hebben, toen in het afgelopen jaar kranten over hem begonnen te schrijven als de man die te dik geworden was om nog publiek te kunnen imponeren. Van Elvis werd nadien de verzuchting bekend: „Vet en veertig, wat moet ik nog als rockzanger?". Uit zijn naaste omgeving ko men momenteel verhalen los hoeveel pillen Elvis slikte om zichzelf op de been te houden. Hij was bezetten van angst te zullen falen tegenover zijn pu bliek. Dit dreef hem de een zaamheid in. Hij voelde niet alleen zijn gezondheid be dreigd, maar ook zijn veilig heid. Op zeker moment kocht hij 32 vuurwapens, waaronder enkele zware. Als hij zijn huis verliet, droeg hij veelal een wapen verborgen in zijn laars. Bekend is dat de onderwereld druk op hem uitoefende in de vorm van „adviezen" voor de belegging van zijn miljoenen. Staande voor zijn publiek moet hij de bitterheid ervaren hebben, dat hij een gemakke lijk doelwit vormde voor cri minelen. Om die angsten te verdrijven zou hij meer heb ben geslikt dan zijn zieke li chaam kon verdragen. Artsen van het Memphis-zie- kenhuis, die hem na zijn dood onderzochten, hielden het op hartstilstand. De diepere oor zaak hiervan zal mogelijk be kend worden, wanneer labora toriumproeven zullen hebben aangetoond welke schadelijke stoffen al of niet in combinatie zijn lichaam bevatte. Vandaag is een particuliere rouwdienst in huize Presley gehouden. Alleen zijn naaste familie was daarbij aanwezig, onder wie zijn vader en zijn tweelingbroer. Zijn moeder stierf op dezelfde leeftijd als hij, op haar 42e jaar. Bij zijn leven werden van zijn songs 500 miljoen platen ver kocht. Men verwacht een ople ving van de belangstelling nu hij gestorven is. De persen draaien op volle toeren. Men rekent op een verkoop van nog eens 100 miljoen platen. De KRO-actualiteitenrubriek „Brandpunt" schenkt van avond aandacht aan de dood van deze populaire zanger. WASSENAAR Jockey Dieter Weiss is al enige weken uitge schakeld wegens een handbles sure. Dat komt jockey Erik Bloem van pas. De Rotterdam mer, die vorig seisoen nog leer ling was, gaat nu met voor sprong aan de leiding in de strijd om het kampioenschap van Nederland. Gistermiddag verrichtte hij bij na een hattrick. Henk van der Kraats stak daar echter een stokje voor door de laatste ren van de middag met Pantokrator te winnen. Bloem moest genoe gen nemen met een tweede plaats met het paard Jollido. Daarvoor had hij al gewonnen met Sweet William en Moortje, beide malen met overmacht. Piet Smit was de enige pikeur die twee keer een overwinning boekte. In de eerste draverij deed de Utrechtse trainer dat met Nelwyn Bush en later op de middag met Larens Trots. De uitslagen: Diereoprijs le afd. (2040 m): 1. Nel wyn Bush (P. M. Smit) km.tijd 1.23,5; 2. olbert Olbert 3. Milord Baker. Toto: winn. 2,10 pl. 1,50 1,90 2,10 kopp. 6,50 trio 79,70. Chanrinetteprijs (1900 m. ren): 1. Moortje 2.04,8 (E. Bloem); 2. Jolly Judy; 3. Jolly Prince. Toto: winn. 3,60 pL 1,90 4,80 kopp. 8,90. Niet gestart: Juweel Jinks. Koiendaalprijs (2040 m): 1. Melchior (C. J. de Leeuw) 1.22,2; 2. Olympia Hannover, 3. Nico. Toto: winn. 6,90 pL 2.30 1,50 3,20 kopp. 10,40 trio 111,60. Shanappyprijs (2000 m, ren): 1. Sweet William (E. Bloem) 2.10,2; 2. Angry Brigade; 3. Laristo. Toto: winn. 7,80 pi. 3,40 1,70 kopp. 7,90. Velpprijs (2120 m): 1. Marion (S. A. Hartman) 122,2; 2. Okos; 3. Oerma- na. Toto: winn. 2,40 pL 1,40 2,30 2,00 kopp. 5,80 trio 42,00. Middenheuvenprijs (2040 m): 1. Peg- fDuke (J. G. H. de Jong) 1.24,7; O. Signal; 3. Penny Duke. Toto: winn. 3,60 pL 1,50 2,20 2,90 kopp. 20,60. TerletprijB (2040 m): 1. Larens Trots (P. Smit) 1.20,4; 2. Kimberly Gregor; 3. Nathan Olivier. Toto: winn. 7,10 pl. 1,40 1,70 1,20 kopp. 23,20 trio 373,80. Josephineprijs (2600 m): 1. Pantokra tor (H. v.d. Kraats) 2.30,0; 2. Jollido; 3. Florian. Toto: winn. 2,20 pl. 1,20 1,70 kopp. 2,30. Niet gestart: Jupiter Jinks. Diereoprijs 2e afd. (2040 m): 1. Over tax (M. van Leeuwen) 1.22,6; 2. Milo; 3. Nairobi Toto: winn. 2,80 pL 1,10 1,40 2,80 kopp. 3,50 trio 60,20. De Steegprijs (2500 m): 1. Prusso Supreme (M. Bouwhuis) 1.24,6; 2. Noy v.d. Lente; 3. Otis Nardinclant Toto: winn. 4,20 pL 1,40 1,20 1,60 kopp. 14,50. Totaal onuet 329.094.-. Hill m Goede tijd Hermens NIJMEGEN De 5000 meter vormde het hoogte punt van de internationale atletiekwedstrijden, die gisteravond ter gelegenheid van de opening van de kunststofbaan Brakkenstein in Nijmegen werden gehouden. De belangrijkste uitslagen zijn: 5000 mtr.: 1. Mike McLloyd (Gbr) 13.25.2, 2. Dick Quax (Nzl) 13.25.2, 3. Jos Hermens 13.26.0, 4. Gerard Tebroke 13.28.0, 5. Dave Black (Gbr) 13.32.8,6. Emiel Puttemans (Bel) 13.53.8. 1500 mtr.: 1. John Walker (Nzl) 3.42.1, 2. Evert Hoving 3.43.0, 3. Mike Keams (Gbr) 3.45.4, 4. Ingo Falk (Wdl) 3.46.4 5. Wybo Lelieveldt 3.47.0, 6. Crawley (Gbr) 3.47.2 100 mtr.: Aart Veldhoen 10.9,2. Eddy Piercau 10.9, 3. Steef Heintkönig 11.0. 400 mtr.: 1. Harry Schulting 47.9,2. Mercelina 48.3, 3. A. Kraayenhof 48.6.—. lllllllllllllll De Britse Caroline Bradley met Berna werd tweede ROTTERDAM Op de openingsdag van bet dertigste internationale concours hippique in Rot terdam zijn de Nederlandse springruiters buiten de prijzen gevallen. Slechts twee nationale verte genwoordigers wisten een parkoers foutloos af te werken, een bijzonder mager resultaat als men bedenkt dat er drie springconcoursen op het programma stonden. Alleen Europees kampioen Johan Heins met Seven Valleys en Harry Wouters van den Oudenweyer met Salerno behoorden in het laatste onderdeel van gisteren, het springconcours om de Prijs van de Rijn, tot de twintig combinaties die zich met een foutloze rit voor de barrage plaatsten. Een maal zo ver gekomen ging het volledig mis met het Nederlandse tweetal. Heins kreeg acht en driekwart strafpunten. Wouters zelfs twaalf. De uitslag van bet springconcours om de prijs van de Rotterdamsche Jockeyclub (490 meter, 10 hindernissen, 12 sprongen, toegestane tijd: 84 seconden, maximale hoogte: 1.40 meter) is: 1. Eric Wauters (Bel) met Festa 0 strafpunten 55,7 secon den, 2. Caroline Bradley (Gbr) met Bema 0-56,8, 3. George Sanna (Aus) met Trick Track 0-59,7,4. Ex aequo: Janou Tissot (Fra) met Colback en Marly Hewitt (Aus) met Maritime 060,8, 6. James Kernan (Ier) met Lady Willpower 0-61,4, 7. Eva van Paesschen (Bel) met Water Color 0—63,6, 8. Anne Fenwick (Gbr) met Owen Gegory 064,4, 9. Harvey Smith (Gbr) met Salvador 0—64,8, 10. Norbert Koof (Wdl) met Minister 0—66,1. De uitslag van bet internationale springconcours om de Prijs van de Rijn is: 1. Eric Wauters (Bel met Va Petit Mousse, 0 strafpunten 35,6 seconden, 2. Geoss Glazzard (Gbr) met Pirmwood Forge Mill, 0—38,4, 3. Ferdi Tyteca (Bel) met Ransome, 0—39,2, 4. Michale Withaker (Gbr) met Brother Scott, 0—39,8, 5. Paul Darragh (Ier) met Heather Honey, 0—39,9, 6. Caroline Bradley (Gbr) met Marius, 0-43,5, 7. Hendrik Schulze-Siehoff (Wdl) met Sarto, 044,4, 8. Anne Fenwick (Gbr) met Ladies Men, 0—45,8, 9. Ted Edgar (Gbr) met Everest Amigo, 0—46,7, 10. Hubert Parot (Fra) met Riva- ge, 1/4—49,4 (w.v.). De uitslag van het „Speel uw spel"-spring coo cours (be schikbare tijd: 60 seconden) om de prijs van bet toerisme luidt: 1. Hubert Parot (Fra) met Carrousel 880 punten, 2. Len Cave (Ier) met Best Man 820, 3. Kevin Bacon (Aus) met Jet 800, 4 Harvey Smith (Gbr) met Marshall 800, 5. Hendrik Schultze—Siehoff (Wdl) met Chico 800, 6. Con Power (Ier) met Coolrohan 790, 7. James Kernan (Ier) met Lady Willpower 710, 8 Jules Ceulemans (Bel) met Rinaldo 710. Internationale dressuurproef, Prix des Georges: 1. Annemarie Keijzer (Ned) met Anion, 1359 punten, 2. Harry Bolte (Wdl) met Duell, 1353 punten, 3. Heidi Bolte :Wdl) met Bariton, 1339 punten, 4. Marina Caplain-Saint André (Fra) met Val de Loire, 1321 punten, 5. Gabriële Tempelmann (Wdl) met Paquito, 1318 punten. 6. Mevr. Cees Benedictus-Lieftinck (Ned) met Juroen, 1290 punten (w.v.). tz Aanstaande zaterdag is het precies een eeuw ge leden dat Jan Zwart in Rotterdam werd gebo ren. Op die dag en in die stad wordt hij herdacht, natuurlijk met een con cert in de St. Laurens waar het grootste orgel van ons land dan zal worden bespeeld door Feike Asma die meer dan een halve eeuw ge leden Zwarts leerling is geweest. Toch vindt As- ma het blijkbaar een beetje te eenzijdig om bij deze gelegenheid uit sluitend muziek van zijn vroegere leermeester uit te voeren: hij wisselt het dan ook af met stukken van Bach, Hoyer en Franck. Er is nauwelijks een andere musicus in de Nederlandse muziekgeschiedenis aan te wij zen wiens nagedachtenis zo systematisch levend wordt ge houden als die van Zwart Dat gebeurt elk jaar rond zijn ge boorte- of zijn sterfdag door een van zijn orgels pelende zo nen, door leerlingen of geest verwanten. De cultus die zij tegen de veranderende muzi kale smaak in weten te hand haven, zou niet mogelijk zijn als persoon en werk van Zwart niet tot een weliswaar kleiner wordend maar toch al tijd nog breed publiek wist te spreken. Alleen al daarom is er reden even stil te staan bij deze tijdens zijn leven buiten gewoon actieve, energieke en strijdbare persoonlijkheid, waarvan het optreden zo veel en zo lang effect sorteerde. Zwarts doel was even eenvou dig en direct als de manier waarop hij het bereikte. Hij was er op uit het orgel bij een zo omvangrijk mogelijk pu bliek populair te maken en omdat hij daarbij best de grenzen van zijn eigen kerke lijke gezindheid wilde over schrijden, deed hij het van het begin van de eerste wereldoor log af niet alleen door bewerk ingen van psalmen, koralen en toen bekende" geestelijke liede ren maar ook van vaderlandse liederen, die toen veel werden gezongen. Zo maakte hij in een conventionele en traditio nele stijl, zonder complicaties of persoonlijke inventies die de luisteraars van de wijs zou den kunnen brengen, een com positorisch oerdegelijk Fanta sia alle marchia over „Het Wil helmus" gekoppeld aan de be de van psalm 134 „Dat 's He ren zegen op U daal". Ook met zijn orgelhymne op het aloude Valerius-lied „Wilt heden nu treden" had hij alom in den lande (en zeker niet alleen in Amsterdam waar hij toen woonde en werkte) veel suc ces. Van „Gelukkig is het land" maakte hij een orgelaria en verder maakte hij tal van fantasieën, canons, toccata's en voorsp-elen tot de protes tants-christelijke gemeente zang. Zijn streven was er op gericht de voor meezingen ge schapen melodieën ondanks alle instrumentale franje en virtuoze opschik steeds voor elkeen duidelijk herkenbaar te houden. Daarmee heeft hij tot lang na zijn dood bereikt, wat hij bereiken wilde. Jan Zwart wordt natuurlijk niet alleen in Rotterdam her dacht. Ook elders in ons land zullen veel organisten werk van hem uitvoeren. In Den Haag komt Dirk Jansz. Zwart zijn vader herdenken op don derdag 15 sept in de Nieuwe Kerk aan de Scheveningse Duinstraat Bovendien verschijnen er bij Dureco in Weesp op het label „Te Deum" niet minder dan acht langspeelplaten met uit sluitend muziek van Jan Zwart. Er komt een plaat met zijn bijna een uur durende „Kerstsuite" waarin twaalf be kende kerstmelodieën zijn ver werkt, er komt een plaat met fantasieën die betrekking heb ben op de Passietijd en Pasen, ook is er natuurlijk een plaat met vaderlandse liederen, er komen twee platen met „Mu- syck over de Voysen der Psal men Davids" en tenslotte drie verzamelplaten met bewerkin gen van allerlei geestelijke lie deren waaronder het bekende Luther-lied „Een vaste bu is onze God." Hoewel Jan Zwart zijn pol v riteit mede had te dankeLer zijn veelvuldig optreden*^ de radio tussen 1925 en t dood in 1937 - de begintijj van de Nederlandse ra( schijnen er van zijn spel*et bruikbare opnamen te» 0 staan. De genoemde Dii131 platen zijn volgespeeld f zijn zonen Willem Hendifn Dirk Jansz, samen met 1 Asma. De eerste heeft61 leeuwendeel voor zijn Pp ning genomen. Het drieta "c speelt beroemde orgels,uw spreid over bijna het gjr land. Zo zal u de instrum4°£ kunnen horen van de f pense Bovenkerk, de R(P" damse Koninginnekerk,e'€ Hasseltse Grote Kerk, dj01" Bavo in Haarlem, de Rpf' Lutherse Kerk in AmsterF de Domkerk in Utrecht, (f/a Joris in Amersfoort, de St*J in Gouda en de St. MictuPr Zwolle. Deze opsomming0 genoeg over de landelijke*1* breiding van Zwarts org«Pa ziek. De vijfduizend inwoners van het Beierse dorp Oberammergau zou het onderling oneens over een voor hen zeer belangrijke zaak: de tekst van de wereldberoemde passiespelen, die daar om de tien jaar worden gehouden. Zal men zich voor de spelen van 1980 bedienen van de tekst die in 1860 door de toenmalige dorpspastoor Alois Daisenberger werd uitge werkt en die men sindsdien steeds gebruikt, of zal de versie uit 1750 worden opgediept, geschre ven door de benedictijnermonnik Ferdinand Roser, maar dan in „gemoderniseerde" vorm gebracht? Men zegt van de Daisenberger-tekst dat hij antisemitisch is en te banaal. De beslissing valt na een reeks van vijf „opvoe ringen" van de gemoderniseerde versie. De eer ste proefvertoning vond op 15 augustus plaats en de laatste opvoering is komende zaterdag achter gesloten deuren. Ook in 1970 speelde deze controverse al. Het verwijt dat in de tekst van het spel de schuld voor de kruisdood van Christus te nadrukkelijk op het joodse volk wordt geschoven werd toen verworpen met de verklaring van de dorpspas toor van Overammergau, dat er geen sprake is van een bewust antisemitisme, maar dat het gaat om een interpretatie die stoelt op de kath olieke overlevering. Velen aanvaardden deze uitleg niet en in Israël en de Verenigde Staten gingen stemmen op de passiespelen te boycotten. De protesten gingen niet onopgemerkt voorbij aan de kerkelijke autoriteiten en de aartsbisschop van München, kardinaal Julius Döpfner, drong openlijk aan op herziening van de tekst. De passiespelen van Oberammergau zijn meer dan drie eeuwen oud. In 1633 heerste de pest in het dorp. De inwoners legden de belofte af dat als God de plaag zou wegnemen zij voortaan om de tien jaar een passiespel zouden opvoeren. In de daaropvolgende jaren zijn verschillende versies en teksten ontstaan, waarvan de oudste wordt toegeschreven aan pater Ferdinand Ro ser, die de spelen van 1750 voorbereidde. Onge veer honderdtien jaar later vond de toenmalige pastoor, Alois Daisenberger, dat deze tekst moest worden aangepast en hij schreef de versie die tot in 1970 werd gebruikt. Daarin was de rol van de slechten overeenkomstig de negen- tiende-eeuwse interpretatie van het lijdensver haal duidelijk voorbehouden aan de joden. Bij het nalezen van de twee versies bleek dat de oudste tekst op dit punt veel gematigder was. Dr. Alois Fink, van de afdeling cultuur van de Beierse radio, heeft de „gemoderniseerde" ver sie verzorgd op basis van de tekst van pater Roser. Hij zegt dat deze benedictijn destijds de vervolgers van Christus „zeer algemeen" heeft voorgesteld, als individuen die men in onver schillig welke gemeenschap aantreft, maar die door het lot van de geschiedenis joden waren. Fink heeft getracht uit de nieuwe versie alle antisemitische tendensen weg te nemen en het spel wat meer levendigheid te geven. Daarvoor is flink in de tekst gesnoeid en zijn de meeste statische tonelen weggewerkt. Deze vernieuwingen zijn de traditionalisten ech ter in het verkeerde keelgat geschoten. Een van hen, de 78-jarige Melchior Breitsammer, vraagt waarom de tekst van de passiespelen plotseling niet goed meer is. Hij wijst erop dat de spelen van 1970 gerekend mogen worden tot de meest succesrijke van deze eeuw. Er kwamen zo'n vijftienduizend bezoekers méér naar Oberam mergau dan in 1960. De traditionalisten kunnen tevens rekenen op de steun van burgemeester Ernst Zwink. Hij is zo gekant tegen vernieuwing van de passiespelen dat hij zelfs heeft geweigerd de proefuitvoeringen van de moderne versie deze week bij te wonen. Welke versie het tenslotte ook wordt, de passie spelen van Overammergau vragen veel van het uithoudingsvermogen van spelers en toeschou wers. Het totale gebeuren duurt ongeveer zeven uur en de zitplaatsen in de zaal zijn allesbehalve zacht Het is traditie dat alle spelers in Oberammergau moeten zijn geboren of er ten minste twintig jaar wonen. Aan de opvoeringen nemen onge veer vijfhonderd mensen deel, het grootste ge deelte als figurant De verdeling van de rollen geschiedt pas een jaar voordat de spelen begin nen. Voor 1980 staat de Oberammergauers dus nog heel wat werk te wachten De Westduitse bisschoppen conferentie heeft de katholie ke werknemers opgeroepen actief deel te nemen aan de voorbereiding en de doorvoe ring van de verkiezingen voor de ondernemingsraden vol gend jaar. Zij vragen kandida ten te stellen die bet volle vertrouwen genieten en niet toe te laten, dat extremisti sche krachten de onderne mingsraad misbruiken voor hun ideologische en politieke doeleinden. Katholieken moe ten zich niet uit gemakzucht of uit valse bescheidenheid aan hun verantwoordelijkheid onttrekken. De Australische regering heeft het verzoek afgewezen om tienduizend Indochinese vluchtelingen op te nemen'op humanitaire gronden. Het ver zoek was gedaan door de Aus tralische bisschoppen, die me nen, dat Australië mogelijkhe den genoeg heeft om een zo groot mogelijk aantal viuchte- lingen op te nemea De kerk zou ook haar middelen ter be schikking stellen voor de her vestiging van deze mensen. Australië zal volgend Jaar ma ximaal 2500 Vluchtelingen op nemen. De Verenigde Staten hebben al 150.000 vluchtelin gen aanvaard. Volgend jaar zullen zij er nog eens vijftien duizend opnemen. De afdeling voor diaconale hulp van de Wereldraad van Kerken heeft opgeroepen een bedrag van vier miljoen gul den bijeen te brengen voor herstel en wederopbouw in het door burgeroorlog geteis terde Libanon. Ruim twee miljoen gulden is voor repara tie van scholen, centra voor pastorale zorg en gemeen schapsopbouw, alsmede van kerkgebouwen. De andere helft is voor hulp op korte termijn. Als praeses van de driejaar lijkse synode van de christe lijk gereformeerde kerken, die gisteren in Hoogeveen is geo pend, is gekozen ds. K. Boers- ma uit Hoogeveen. Een van de punten voor de synode is het lidmaatschap van de Interna tionale Raad van Christelijke Kerken (ICCC). Zoals bekend is deze behoudende tegenhan ger van de Wereldraad van Kerken financieel in opspraak geraakt. De deputaten voor deze zaak hebben hun teleur stelling over de gang van za ken uitgesproken. Volgens hen is er sprake van structurele fouten in de organisatie. Bij de voortzetting van het lidmaat schap wordt een vraagteken geplaatst In het weekend van 27 en 28 augustus hoopt de MIVA, Missie Verkeersmiddelen Aktie te Breda via kerkcollectesi op giro 272249 ruim vier miljoen gulden te ontvangen daarmee de vervoersproblemen van 402 missionarissen eigenlandse krachten in de derde wereld op te lossen. Steeds meer verkeersmiddelen naar Australie/Oceanieö gaan naar de werkers, die af- 158.000 gulden) en naar komstig zijn uit het eigen land. De hulp komt nog maar voor zestig procent ten goede aan Nederlandse missionarissen. De MIVA noemt dit „een ge zonde ontwikkeling". Bij de verkeersmiddelen ko men ook fietsen. Daarom is gevraagd voor katechisten, die leider zijn van de plaaselijke gemeenschappen in vele ker ken van de derde wereld. Daarom vraagt de organisatie dit jaar een extra bijdrage van vijftigduizend gulden voor 250 fietsen voor Kenia en Tanza nia. Een fiets kost gemiddeld driehonderd gulden in de der de wereld. De parochiege meenschappen nemen eender de van de kosten voor hun rekening dankzij zware offers. In drie maanden kwamen bij de MIVA aanvragen binnen voor meer dan duizend fietsen. Vorig jaar heeft de MTVA zes miljoen uitgekeerd aan 795 kerkelijke werkers. Ruim 2,5 miljoen ging naar Afrika, bij na 1,5 miljoen naar Azie en meer dan één miljoen naar Latijns-Amerika. Verder gin gen er bedragen naar de mis sieluchtvaart op Irian Jaya, naar Libanon (50.000 gulden), autotechnische cursus missionarissen. De vervoermiddelen variëi van bestelwagens, ambuJ ces, jeeps en een veerpont f paarden, zadels, ossew en een muilezel. In november en decemlj hoopt de MTVA 828 aanvj gers gelukkig te maken metj totaal zes miljoen, afkon: uit de bliksem aktie, de i gehouden loterij en uit f. Op de lijst voor 1978 zijn r 203 aanvragen genoteerd een bedrag van twee miljoj Opmerkelijk vindt de het snel groeiend aantal i vragen van eigenlandse li ten, die steeds meer werk fc gen en dus op een vervoen del zijn aangwezen, moeite hebben om de duj benzineprijzen te betalen, 1 staan de aanschaf van motj of jeep. De MIVA, opgericht in 193| keerde in 1961 voor het meer dan een half miljoen ij en in 1966 meer dan een mi joen. Sindsdien is de o| brengst ieder jaar nog ges* gen, soms zelfs met een h» miljoen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14