Vakantie in Spanje volgend jaar duurder Gehoorapparaat stelt dikwijls teleur Kwaliteit moet Nederlandse meubelindustrie uit slop halen GIRODIENST OVERWEEGT INVOERING BAALDAGEN Dubbel kansarme jongeren vormen extra problemen Verwachting na stakingsgolf: Kinderfietsen zelden in orde Vijfhonderd hectare fruit verhageld NENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 e verslaggevers) ORREMOLINOS/DEN De loonsverbete- die het Spaanse horeca- ioneel heeft afgedwongen iet stakingsacties, die afgelo- d zondag de volgepakte toe noorden volledig Iamleg- i, zal zeker leiden tot hoge- t prijzen voor vakanties in De toeristen hebben e maanden en bet komende interseizoen nog niets te ten doordat de prijzen con- actueel zijn vastgelegd, de toeroperators ver achten voor het volgende zo- seizoen aanmerkelijke igen. Bovendien wordt e kans groot geacht dat de hotelhouders al op korte ter- n zullen proberen hun ver- egde onkosten terug te ver- a door te beknibbelen op ij de reissommen inbegre in aaltijden. Inmiddels /kt de rust aan de Costa del al, waar met Torremolinos middelpunt, de stakings- lf het hevigst was, teiugge- rd. Alleen in het noord ten van Spanje wordt nog taakt itimidatie met politieke mo ren". Dat wijst directeur :ls van de Hotelplan-vesti- in Torremolinos aan als iak voor het grote succes de stakingsactie op zon- „Tien tot vijftien procent de werknemers wilde echt ten. Zij hebben de anderen [ehaald, desnoods met in- itie en geweld, om mee loen. Velen hebben zich vrij :elïjk laten overhalen tt stakingen iets nieuws lor represailles. Elk hotel :rd bewaakt door de aan- erders. Werkwillige werkne- dag het hotelpersoneel in geen velden of wegen was te beken nen. Er stond een groep reizi gers op het punt te vertrekken, een nieuwe groep was in aan tocht. In de hotels ontstonden chaotische en soms ook komi sche situaties, toen het de va kantiegangers duidelijk werd dat zij zelf de kamers moesten schoonmaken, de bedden ver schonen en voor eten zorgen. De heer Bartels: „Men heeft de gebeurtenissen sportief op gevat en spontaan de handen uit de mouwen gestoken, al was het uiteraard allemaal weinig comfortabel. In de re gel heeft iedereen een koud buffet gekregen. Wij zijn enke le malen met bussen tot hal verwege Granada gereden om- de toeristen te laten eten. Op kosten van de hotelhouders, die van de vakantiegangers nauwelijks klachten hebben ontvangen. De mensen begre pen dat zij er ook niets aan konden doen. In andere geval len hebben wij de onkosten vergoed die zijn gemaakt om aan eten te komen. Wij zien dan wel weer hoe we dat op de hofelhouders kunnen ver halen. „Geen enkele wanklank", is ook de ervaring van hostess Lenie Eeftink van de Neder landse Reis Vereniging. „Veel hoteliers hadden de staking zien aankomen en hadden maaltijden klaargezet. In veel hotels hielp bovendien de hele Spaanse familie mee. Door de ze voorbereiding, veel improvi satie en de goede wil van de vakantiegangers is het onge mak toch beperkt gebleven. Ik in Spanje. Maar de hele begrijp dan ook niet zo goed it was gebaseerd_op angst dat in Nederland gesproken wordt over panische toestan den. Het wordt veel erger af- geschilderd dan het is geweest, ars zijn bedreigd en sommi- Het heeft uiteindelijk maar n zelfs mishandeld. Er was hter ook nog sprake van een der soort angst: ontslag. Het trof een illegale staking en werkgevers hebben ge- eigd met ontslagen als de tie lang zou duren. Het per- neel zou dan door het illega- karakter geen cent hebben itvangen. Daardoor was het ch nog vrij snel afgelopen, en herhaling ligt niet erg tor de hand. Het horeca-per- neel weet nu ook wat het is te kunnen staken", lurde de werkelijke staking n de Costa del Sol één dag, is gistermiddag is het hotel- rsoneel weer vrijwel voltal aan het werk gegaan.' landagavond bereikten de ikbonden met de werkgevers .liswaar overeenstemming loonsverbetering, iar doordat de enkele vakor- nisaties niet tevreden waren er het resultaat en hun le- n bleven oproepen tot wer- 'eigering, bleef het ook gis- "morgen nog onduidelijk sar er nu wel en waar niet ird gewerkt. is weer bij het oude. er niets is gebeurd", eldt directeur Bartels vro- k. Heel wat minder opge- ekt was hij zondagmorgen en bij het aanbreken van de één dag geduurd. Óver een langere periode zou het on houdbaar zijn geworden. Dat kiin je de vakantiegangers niet aandoen. Dat zou zeker het einde van het seizoen hebben betekend". In het noordwesten van Span je is de situatie nijpend aan het worden, nu behalve het horeca-personeel ook de vrachtrijders in staking zijn gegaan. Daardoor kampen ho tels en restaurants met een tekort aan voedsel. In Algeci- ras in de provincie Cadiz zijn bovendien hygiënische proble men ontstaan. De duizenden toeristen, die dagelijks deze stad passeren vinden niet al leen café's en restaurants ge sloten, maar ook de toiletten. Noodgedwongen doen velen hun behoeften op straat en in de parken. Een einde van de staking is nog niet in zicht. De vakbonden hebben hun leden opgeroepen nog niet aan het werk te gaan, omdat niet alle eisen door de werkgevers zijn ingewilligd. De Spaanse minister voor han del en toerisme Juan Diez heeft zich gisteren bezorgd uit gelaten over de schadelijke ge volgen van verdere horeca-sta- kingen voor het toerisme tij dens de vakantiepiek. Hemspoor- tunnel Volgend jaar om deze tijd worden de grootste caissons ter wereld in Amsterdam af gezonken. Ze zijn 268 meter lang (foto) en maken deel uit van de toekomstige Hem- spoortunnel, die over ruim drie jaar klaar moet zijn. Dat betekent dan meteen het einde van de Hembrug. be rucht obstakél voor de scheepvaart. De spoortunnel wordt 2200 meter lang en zal tientallen miljoenen guldens kosten. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De Nederlandse meubelindustrie zit in het slop. En goed diep ook. Meer dan vijftig procent van alle meubelen die in Nederland worden verhandeld, wordt in het buitenland ge maakt en hier geïmporteerd. Van de eertijds enkele duizenden meubelfabriekjes zijn er nog slechts een vierhonderd overgeble ven". Elk jaar stijgt het importpercentage maar verder. De Nederlandse meubelindustrie zou er echt iets aan moeten doen. De Nederlandse fabrikanten zullen er over moeten nadenken hoe zij er voor kunnen zorgen dat hun meubelen beter worden verkocht dan de geïmporteerde meubelen". Dat zei gisteren de heer W. J. M. van de Brink van de Vereniging Nederlands Kwaliteitsmerk Meubelen, kortweg Testmeubel ge noemd. En hij voegde eraan toe: „Op de een of andere manier moeten de Nederlandse meubelen zich gaan onderscheiden. De vraag komt dan naar voren: op welke manier kan dat dan wel. Naar mijn mening zouden de Nederlandse meubelen zich van de •importmeubelen kunnen onderscheiden wanneer de vormgeving, het design beter en te herkennen is, de prijs lager is of de kwaliteit aantoonbaar beter is." Een collectieve ontwerpaanpak lijkt echter niet mogelijk, de ar beidskosten in Nederland zijn te hoog. Blijft over de kwaliteit. De heer Van den Brink: „Wij zijn van mening dat de continuiteit en de verdere uitbouw van onze bedrijfstak gebaat is met het natio naal en internationaal opbouwen van een kwaliteitsimago. Den Haag ANP De jongeren die door hun agressief gedrag en evenmin over de achtgronden ervan. Hij heeft er wel uitdrukke- problemen geven in jongerencentra zou men dubbel kansarm lijk op gewezen, dat agressieviteit niet beperkt is tot de jongeren- kunnen noemen. Ze zijn niet alleen kansarm in economisch, centra. Er zijn allerlei vormen van agressief gedrag en veel sociaal en cultureel opzicht, ze zijn het dubbel omdat de bestaande instanties hebben er mee te maken. sociaal-culturele voorzieningenniet bij hun leefsituatie aansluiten. De aanbevelingen van de raad voor de Jeugdvorming hebben Dit staat in het eerste advies van de raad voor de jeugdvorming vooral betrekking op het Jeugd- en Jongerenwerk en op het over de opvang van agressieve jongeren. streetcornerwerk. Zekomen neer op speciale aandacht van meer Het rapport verschijnt medio september, Staatssecretaris Meijer mensen voor (groepen) agressieve jongeren, meer jongeren inscha- van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk is geadviseerd het kelen bij het werk, samenwerken met andere dienst- en hulpverle- rapport naar gemeenten en uitvoerende instellingen te sturen met nende instanties. Ook wordt aanbevolen het salaris- enopleidings- het verzoek te bekijken hoe zij de aanbevelingen in de praktijk systeem aan te passen aan mogelijkheden om jongeren uit bezoe- brengen en dit dan weer te rapporteren. De raad kwam weinig kers- en doelgroepen in dienst te kunnen nemen en verder op te concrete gegevens over agressieviteit van groepen jongeren tegen leiden. Vermiste duiker zwom naar wal TEXEL (ANP) De 34-jarige Texelaar J. Betsema die sinds gisteravond op de Waddenzee werd vermist is, na zeven uur zwemmen, veilig op zijn eiland teruggekeerd. Hij was gisteren met een vriend in een bootje de zee op gegaan om te gaan duiken naar een scheepswrak. Beiden zijn lid van de Texelse duikclub. Op een gegeven moment constateerde de vriend dat Betsema niet boven was gekomen. Hij klom in het bootje en voer terug om alarm te slaan. Er begon een groot scheepse zoekactie met reddingsboten en een helicop ter. Een actie die echter werd gestaakt toen het donker was. Uren later klom Betsema aan wal. Hij vertelde dat hij door de stroom te ver van het bootje was afgeraakt en toen maar terug was gaan zwemmen. Hij had de helicopter wel gezien maar de bemanning hem kennelijk niet. PPR-LEDEN STAPPEN OP DEN HAAG (ANP) Zeven leden van het partijbe stuur van de PPR hebben gisteravond laat bekend gemaakt dat zij aftreden. Het zijn voorzitter Wijnand van Hoogevest, secretaris buitenland Gerrit-Jan van Oven, Martha de Vries-Reiling, Frans Schulte, Carel Klaasen, Wiert Wiertsema en Ernst Veen. Zij hebben als redenen voor hun aftreden gegeven dat het partijbestuur intern sterk verdeeld was over het politieke beleid en de strategie van de PPR. Zij vinden dat de „desastreuze" verkiezingsuitslag van 25 mei voor de PPR aanleiding had moeten zijn om „op korte termijn opnieuw uit te spreken dat het dragen van politieke verantwoordelijkheid niet uit de weg gegaan mag worden". Zij maakten zich ook sterk voor de gedachte dat samenwerking met „niet progressieve partijen voor de nabije toekomst een reële mogelijk heid zou moeten zijn". De rest van het partijbestuur zou hiervoor niet gevoeld hebben. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Stichting Fiets heeft in een beschouwing over het fietsgedrag van kinderen geconstateerd dat de rijwielen van de jeugd vaak „in zeer slechte staat" verkeren. Slechte remmen, banden en verlichting zijn de mankementen die het meest bij controles worden aangetroffen. „Het is geen uitzondering als bij een controle op een school zeventig tot tachtig procent van de fietsen mankementen vertonen'aldus de Stichting Fiets, die het „misplaatste zuinigheid" vindt, als ouders denken dat een kind geen goede fiets waard zou zijn. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De postcheque- en girodienst overweegt in navol ging van het Rotterdamse wasautomatenbedrijf van Gerard de Lange zogenaamde baaldagen in te voeren. Op initiatief van algemeen directeur G. Groen bestudeert men bij de dienst, waar zesduizend mensen werken, of het haalbaar is dat de werknemers enkele dagen per jaar thuis kunnen blijven zonder zich ziek te melden. „Öp die manier zou het oneigenlijke ziekteverzuim, dat niet meer verantwoord is, uit de sfeer van de zonde gehaald kunnen worden", aldus de heer Groen. Bij Gerard de Lange bestaan de baaldagen, ook wel sociale verlofdagen genoemd, al een paar jaar. Het bedrijf voert aan dat door deze regeling het ziekteverzuim lager ligt dan het landelijk gemiddelde. Men stelt echter wel dat de baaldagen de continuïteit van het werk niet in gevaar mogen brengen. Zo wordt het niet op prijs gesteld als een werknemer op een zeer drukke dag plotseling wegblijft. Het aantal baaldagen dat iemand opneemt wordt niet bijgehouden en de niet gewerkte tijd hoeft niet te worden ingehaald. Rotterdam: sexclubs blijven dicht ROTTERDAM (ANP) Het ge meentebestuur van Rotterdam zal niet overgaan tot herziening van het besluit om een aantal sex clubs op Katend- recht te sluiten. Het college van b en w heeft dit standpunt gister middag in een col legevergadering nog eens vastge legd en tevens be sloten een zondag avond geopende sexbioscoop te sluiten. Het afgelopen weekeinde ont stond op Katend- recht grote onrust doordat de ge meente acht sex clubs had geslo ten. De eigenaren heropenden hun zaken weer, waar na de politie eraan te pas moest komen om de zaken definitief te sluiten. Uit pro test blokkeerden sexclubeigenaren maandag tijdens de avonspits de toegangswegen tot de Maastunnel. errenkunde lor kinderen ven ANP Volkssterren- htSimon Stevin in het rdbrantse Hoeven heeft een us sterrenkunde voor kinde van tien tot vijftien jaar ingesteld. Vijf zaterdagen uen de cursisten 's morgens fe projectiezaal van de ster- wacht terecht. cursus elementaire sterren- de voor de geïnteresseerde b"ok al jarenlang tamelijk Jongeren. Het vrij grote kinderen onder de deel- lers is aanleiding geworden speciale cursus te ontwer- ONVERWOESTBAAR door een metalen plaat, die mee naar In oktober komt een nieuw fietsslot op de onder wordt geschoven wanneer het slot markt, dat nu al „onverwoestbaar" wordt wordt dichtgedaan. Proeven met een be- genoemd. Het is een cilinderringslot, waar- tonschaar leverden volgens de Stichting van de beide helften verbonden worden Fiets slechts een kapotte schaar op. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHruiiiuiuitiiiiiiui iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) berg. AMSTERDAM - Mensen met een gehoorapparaat Veel slechthorenden hebben volgens professor hebben veel meer last van het lawaai om zich Plomp teleurstellende ervaringen met gehoorappa- heen, dan buitenstaanders denken. Het gehoorap- raten. Volgens zijn gegevens is bijna acht procent paraat kan deze mensen slechts ten dele helpen, van de Nederlanders meer of min slechthorend. geluiden goed te maken, maar verandert niets aan gevoerd worden. Dikwijls praten mensen met el- de vervorming. Bij gehoorverliezen tot ongeveer kaar in een lawaaierige omgeving, die een niveau 35 decibel heeft een gehoorapparaat geen nut van minstens vijftig decibels hebben. Hoe vreemd omdat dit gehoor verlies veroorzaakt wordt door het ook klinkt, maar de menselijke stem is voor Ieder lawaai in hun direkte omgeving verhindert De helft van hen is ouder dan 67 jaar. De oorzaken het voeren van een gesprek in een rustige omge- lawaaierige situaties luid en zeker duidelijk ge- vervorming van het geluid. Bij gehoorverliezen slechthorenden volgens professor Plomp vaak de daarboven wordt de verzwakking zo groot, dat ook meest storende geluidsbron. Daarom zal vooral in hpifi van cfcvnrtrpiniHor, j üli. 7? -1 net vücjcu van cc» geayiett. m een rubuge uinge- lawaaierige siiuaues iuia en zener auiaeujK ge- «f,1füigehoorapparaat van de slechthorendheid kunnen aldus dr. Plomp ving moeilijkheden oplevert. Alleen dan kan een sproken moeten worden, of zal men het geluid nrnfouJp hp >rr p»«Üt |:onc usie verschillend rijn: riekten, lawaaitrauma, ouder- gehoortoestel hulp bieden, meent professor Plomp, terwille van de slechthorende in de omgeving Sr?d°m" JEen gehoorapparaat is weliswaar goed in Bij dit alles moet rekening gehouden worden met moeten verminderen. VU-Amsterdam en medewerker van TNO-Soester- staat de verzwakking van spraak- en achtergrond- de akoestische omgeving, waarin veel gesprekken llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIII Diefstal dure campingcar EINDHOVEN (ANP) - Uit een garage aan de Bautenslaan in Eindhoven is een campingcar gestolen met een waarde van 117.500 gulden. De diefstal moet tijdens een van de afgelopen twee dagen rijn gepleegd. De garage wordt gebruikt door een bedrijf dat in dergelijke kam peerauto's handelt Laatste kans voor rij-examen oude stijl DEN HAAG Rij-instructeurs die tussen 1 oktober 1976 en 1 juli 1977 nog een herexamen „oude stijl" hebben afgelegd en hiervoor niet zijn geslaagd, hoe ven bij het afleggen van een examen nieuwe stijl" niet in alle vakken examen te doen. Minister Westerterp van Ver keer en Waterstaat heeft beslo ten, dat rij vrijstelling kunnen krijgen van die vakken, waar voor rij bij het examen oude stijl een voldoende (6 of hoger) hebben gehaald. Ook kunnen rij in bepaalde gevallen vrijstelling krijgen van de verplichting sta ge te lopen. De ontheffingsmogelijkheid om nog examen oude stijl te mogen doen liep af op 1 juli 1977. Thans kan alleen nog maar het examen nieuwe stijl worden-af gelegd om in het bezit te komen van het instructeurs be wijs, dat vereist wordt door de wet rij on derricht motorrijtuigen. Pronk stelt voorwaarden UTRECHT (ANP) Minister Pronk komt alleen terug als bewindsman van Ontwikke lingssamenwerking als hij zo veel mogelijk inspraak krijgt in de besteding van 34 miljoen gulden die op zijn begroting staan voor opvang en begelei ding van gastarbeiders, maar die door het ministerie van CRM worden besteed. Pronk heeft geen enkele in spraak in de besteding, zo zegt hij in een vraaggesprek met het blad Motief. „Het ontbreekt me zelf aan essentiële informatie over de besteding van mijn be groting 1977 door CRM". Volgens de memorie van toe lichting op Pronk's begroting moet het geld worden besteed aan activiteiten in Nederland die de mogelijkheid van repa triëring van gastarbeiders ver beteren. ,-,Maar daarvan is nog geen klap terecht gekomen", al dus Pronk. ARNHEM (ANP) Bij de ha gelbui die tien dagen geleden de Betuwe teisterde is zeker vijfhonderd hectare fruit verlo ren gegaan. Er vielen toen ha gelstenen met een doorsnede van vier centimeter. De fruittelers hebben hierbij een schade opgelopen variërend van tienduizend tot honderddui zend gulden. Veel telers rijn ex tra gedupeerd omdat rij niet verzekerd rijn. Zij kunnen de forse verzekeringspremie die voor een afdoende dekking no dig is niet opbrengen, aldus gis teren het Gelderse statenlid R. van Waarden. Deze is van me ning dat de overheid moet bij springen en een deel van de verzekeringspremie op zich moet nemen. Gedeputeerde Sta ten van Gelderland zouden daarvoor bij de betrokken mi nister moeten pleiten. Volgens Van Waarden kennen andere EG-landen een dergelijke rege ling wel.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9