ritse vrouwen ten strijde tegen verkrachting Kappler bekend, Verblijfplaats van zoeken gestaakt Links in en rechts slaags Groot-Bri ttanniê BREZJNEV VERZOENEND TEGENOVER WASHINGTON Geldzorgen voor Israël door plannen op Jordaanoever TENLAND LEIDSE COURANT/7 WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll EN (UPI) „Namens alle Britse en tot een beter „verkrachtingsbewustzijn* erse vrouwen die, in hun werk en Groot-Brittannië t privéleven, dagelijks blootstaan aan Toen Carol Maggs op een avond in maart hoófdartikdenin dê°meestê~ kranten vaar van verkrachting, verklaar ik uit een discotheek kwam, bood de 19-jarige wetsontwerp in het lagerhuis. •ces geopend". Schril schalde onlangs soldaat Tom Holdsworth aan haar te bege- Dit wetsontwerp, ingediend door de Labou- lang sluimerende debat over verkrachting in blijkt dat er in 1975 in totaal 328 mensen stroomversnelling, leidde tot betogingen, wegens verkrachting werden veroordeeld. een Daarvan kregen er 87 een voorwaardelijke straf. Slechts 47 veroordeelden kregen meer dan vijf jaar. Inicofoons versterkte stem van een leiden naar een taxistandplaats. Carol wilde rafgevaardigde Jack Ashley, wilde een eind WAR laat het niet bij tnbunaals zoals dat '•"hter" over het Londense Trafal- naar huis, gewoon, alleen, zonder soldaat. maken aan de situatie dat het openbaar van begin augustus op Trafalgar Square. De „Het ene moment praatte hij nog heel be- ministerie geen beroep kan aantekenen als groep manifesteert zich ook tijdens ver- Indraaiend naar de gemaskerde vrou- leefd het volgende ogenblik had hij me het een vonnis in een verkrachtingszaak te krachtingszaken op de publieke tribune en kder de zegezuil van Nelson, riep zij ai op de grond gesmeten en probeerde hij licht vindt Het werd echter ondanks is het Ministerie van Defesie binnengedron- pge rij getuigen op om de regering me, met zijn knieën in mijn lijf, tot gemeen- bestudering door de vaste kamercommissie gendom minister Fred Mulley te „dagvaar- aoogste rechterlijke instanties te „ver- schap te dwingen. Ik schreeuwde dat hij van voor strafrechthervorming met 114 tegen den", ïn" wegens medeplichtigheid aan „het me af moest gaan, maar dat haalde niets 52 stemmen van de tafel geveegd, chten van de Britse en Noordierse uit", vertelde Carol \a" „Wij 2 e ve r t ïn afdoet als een peuleschil". rrouwentribunaal" was georganiseerd nisstraf. heeft een belangrijke stoot gegeven Deze rechterlijke uitspraak bracht het al Uit statistisch materiaal van de overheid wij dat willen", vervolgt ze. „Maar wordt een i niets in het verspreiden van leuke Daarmee bleek het Lagerhuis doof voor vlugschriftjes waarin je verteld wordt hoe ..Hij stompte en schopte me, alsof hij op het Ashleys argument dat „overdreven clemen- nsvriend die me verkrachtte toen ik schoolplein lag te knokken, rukte aan mijn tie even schadelijk is als overdreven hard- kreeg een jaar, maar ik heb leven- haar en trok mijn hangers dwars door mijn vochtigheid, het eerste voor de maatschap- ven niet in halve maatregelen' XffJ"35™ die zich als oorlelletjes heen". Daarna verkrachtte hij pij, het tweede voor het individu." Volgens Ondanks de militante aanpak, die door som- bekendmaakte. „En de maatschap- haar. De aanval kwam Carol te staan op Ashley moeten beide partijen van een rech- mige conventionele vrouwenorganisaties •chiuaig doordat zij mannen het recht een aantal gebroken ribben en inwendige terlijke uitspraak in beroep kunnen gaan. soms griezelig wordt gevonden, is WAR erin •ns te verkrachten en het leed van de kwestsuren. Holdsworth werd wegens aan- Nog een voorbeeld van de vreemde Britse geslaagd de discussie van het enge punt randing veroordeeld tot twee jaar gevange- Justitie: eind vorig jaar stelde een rechter „hardere straffen" te verruimen tot een je verkrachting kunt voorkomen en zo", valt WAR lid Orlagh Oshea haar bij. „Wij gelo de 20-jarige verkrachter van een vijfjarig onderzoek naar de vraag in hoeverre elke e onlangs opgerichte organisatie Twee maanden geleden werd de rest van meisje in vrijheid, omdat het slachtoffertje vrouw met verkrachting te maken heeft, ven tegen Verkrachting" m de En- zijn straf echter door een hof van beroep naar zijn mening slechts „tijdelijke' schade „Je bent al slachtoffer van geweld wanneer legmletters staat er „WAR oorlog omgezet in voorwaardelijk en kwam Holds- had geleden. Volgens het bepruikte orakel je het plezier van een bioscoopje moet afwe- mening is dat de Britse Justitie, een worth direkt op vrije voeten. Het hof was was het kind te jong om te begrijpen wat gen tegen het gevaar om te worden overwel- basüon, het de verkrachters makke- van mening dat Holdsworth" loopbaan in er met haar was gebeurd en zou de tijd alle digd, wanneer je met bonzend hart over ar hun slachtoffers juist moeilijk het leger geen schade mocht ondervinden wonden helen. „Ik neem in aanmerking, dat straat moet lopen en bij elke schaduw ue kroongetuige was Carol Maggs. van het feit dat „zijn verlangen naar seks u goed bekend staat en dat u een eenzame, schrikt", zegt Ruth Hall. Beheerst sprekende, 17-jarige jonge een doorgaans uitstekend gedrag tijdelijk onvolwassen jongeman bent". Met die rech- v-ff. skchtoffer van een aanran- had gestoord". terlijke uitspraak kon de verkrachter gaan. „Wij hebben het recht om vrij over straat te gaan en ons sociale leven te regelen zoals vrouw verkracht, dan hoor je in alle too naarden: „maar waarom was je dan ook niet thuis op dat uur van de nacht? En dragen we de kleren die we volgens iedereen nodig hebben om er aantrekkelijk uit te zien, dan heb je er alweer om gevraagd" Het Londense crisiscentrum voor verkrach tingsslachtoffers, dat nu pakweg een jaar bestaat, is wat meer Jadylike" in zijn aan pak. Het zwaartepunt ligt daar op „vrouwen praten met vrouwen" zowel rechtstreeks als telefonisch. Verder wordt een stroom brochures verspreid. Sinds zijn oprichting kwamen 180 slachtoffers van aanranding of verkrachting naar dit centrum. De NCCL richt zich primair op aanpassing van de strafwet en heeft ook een studie over de „verkrachtingscontroverse" het licht doen zien. Het is een van de weinige groepen die akkoord gaat met een recente rechterlij ke uitspraak over dat cruciale begrip „toe stemming" in verkrachtingszaken. „De oprechte overtuiging dat een vrouw toestemt moet in verkrachtingszaken als een verdediging worden aanvaard.", aldus de NCCLNiemand mag worden veroor deeld voor een ernstig misdrijf dat hij of zij niet bedoelde te plegen". „Maar", vervolgt de organisatie in haar stu die „achterhaalde en onderdrukkende denk beelden over de maatschappelijke en sek suele rol van de vrouw mogen geen invloed uitoefenen op de procesvoering en de gehan teerde strafmaat. De slachtoffers mag niet worden belet dat zij aangifte doen. Evenmin mogen zij tijdens het doen van aangifte worden vernederd". „Veel vrouwen komen wel naar ons, maar gaan niet naar de politie. En de vrouwen die bij ons komen, zijn op hun beurt maar een klein percentage van het werkelijke aantal slachtoffers", aldus een woordvoerdster van het centrum. „Het komt in bepaalde gevallen voor, dat de politie te beroerd is een proces-verbaal op te maken." WAR is nog veel fellerin de veroordeling van politie en justitie. ,Jk ken veel mensen die een verkrachting hebben doorgemaakt, maar die zo onbeschoft werden bejegend dat ze maar besloten er verder geen werk van te maken", zegt Orlagh Oshea. „Een vrouw wordt altijd behandeld alsof zij de misdadiger is. Wij willen ervoor zorgen dat de verkrachter terechtstaat, niet zijn slachtoffer." aldus ms. Oshea. Scotland Yard ontkent af te weten van gevallen waarin vrouwen een aanvankelijke aanklacht om wat voor reden dan ook heb ben ingetrokken. Niettemin vertelde een woordvoerder dat de Londense recherche" een aanvullende cursus krijgt voor de om gang met verkrachtingsslachtoffers. btverkeers - ers Engeland actie SN (AP) - Alle 950 Brit- htverkeersleiders zullen leze maand in staking s de meerderheid hunner ir is. Zij eisen hogere be- 1, met terugwerkende Het resultaat van de ng hierover zal worden gemaakt op 22 augustus zou de staking drie da- er kunnen beginnen en het begin van de laatste Holiday" van het jaar, ditionele vrije weekeind n dag. is bestaat ook dat 4000 an het onderhoudsperso- n de British Airways het aan neerleggen en wel als tslagen collega, die ook [eerde is van een vak- niet voor 16 september lan terugkrijgt. Vandaag al vertragingen te ver- n. Ontploffing in Israëlische bus TEL AVIV Bij een ontplof fing in een Israëlische autobus zijn gistermorgen acht mensen gewond geraakt van wie er 's- avonds nog twee in het zieken huis lagen. Op het moment van de ontploffing bevonden zich 40 mensen in het voertuig. De bus was vanuit het noorden van Israël op weg naar Tel Aviv toen bij een halte in de buurt van Afulah, de onploffing plaatsvond. Kort na het incident arresteerde de politie elf mensen. Een woordvoerder van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie (PLO) zei gisteren in Beiroet dat de ontploffing een Palestijnse aan slag was, bedoeld als vergelding voor het Israëlische besluit van afgelopen zondag de bezette ge bieden van Jordanië en Egypte dezelfde sociale diensten te gaan verlenen als de rest van Israël. Brezjnev verwel komt Tito op de luchthaven van Moskou. Bij bezoek van Tito MOSKOU (DPA/Rtr.) Na de scherpe kritiek van de Russen op de nieuwe Amerikaanse regering heeft de Russische partijleider Brezjnev gisteren een verzoenende toon te genover Washington aangeslagen. Op een banket in het Kremlin ter ere van de Joegoslavische president en partijleider Tito verklaarde Brezjnev dat de jongste verklarin gen van president Carter positief klinken. Als men in Washington de ze verklaringen in concrete daden wil omzetten, zijn wij bereid naar wederzijds aanvaardbare oplossin gen te zoeken, aldus Brezjnev. Eerder had Brezjnev scherpe kritiek geuit op het besluit van Washington de produktie van de Cruise-raket op gang te brengen en geld beschikbaar te stellen voor de neutronenbom. Tito legde van zijn kant de nadruk op de onafhankelijkheid en de gelij ke rechten van de verschillende com munistische partijen. Brezjnev meende in dit opzicht dat er goede betrekkingen zijn tussen Moskou en Belgrado, maar dat er in de praktijk natuurlijk vaak problemen ontstaan. De 85-jarige Tito had het ook over de groter wordende rol van de lan den die niet tot een van de wereld- blokken behoren, die volgens hem een onafhankelijke en niet meer weg te cijferen rol in de strijd voor de wereldvrede spelen. In tegenstelling tot zijn gewoonte om gasten in de Krim te verwelkomen, was Brezjnev naar Moskou gekomen voor de ontvangst van president Ti to. Beide staats- en partijleiders zul len naar verwachting drie of vier dagen besprekingen voeren, waarna Tito enkele dagen rust neemt aan het Baikalmeer, alvorens door te rei zen naar Noord-Korea en China. Vermoedelijk zal Tito van Brezjnev een harde garantie eisen dat Moskou zijn handen van Joegoslavië zal af houden als Tito zou zijn verdwenen. Enorme voorraad heroïne in Laos LONDEN (AP) Op een basis van het leger in Laos bij de grens met Thailand bevindt zich een enorme voorraad her oïne „groot genoeg om het hele controle-apparaat in de wereld mee van de baan te vegen". Dit meldde gisteren de Londense Times. Aan de hand van gegevens van een niet met name genoemde agent van een westerse anti-nar- coticadienst schreef de krant dat de Thailandse autoriteiten geloven dat het leger van Laos wil trachten de westerse drug markt met heroïne te overspoe len. De voorraad in het leger kamp zou „enkele tonnen" groot zijn, en van hoge kwaliteit TEL AVIV (Rtr) De Israëlische rege ring gaat grote financiële moeilijkheden tegemoet als een begin wordt gemaakt met de verbetering van de dienstverle ning op de Westelijke Jordaanoever en de strook van Gaza. De plannen zijn door critici van de regering-Begin in en buiten Israël scherp aangevallen als een sluipende annexatie van deze gebieden. Als een van de eerste maatregelen wil de regering leningen ter beschikking stel len voor vernieuwing van de bussen van het openbaar vervoer. Ook wordt een vrijwillige ziektekostenverzekering inge voerd. Bovendien wil de regering de ar beidsvoorwaarden in Gaza en de Sinai gelijkstellen met die voor Israëlische ar beiders. Maar de regering heeft nog niet duidelijk* gemaakt hoe deze omstreden, ambitieuze plannen gefinancierd moeten worden. De verbetering van onderwijs, gezondheids zorg en welzijnszorg gaat honderden mil joenen dollars kosten. Israël, dat al ge bukt gaat onder zware belastingdruk, een torenhoge inflatie en een gigantische de- fensielast, kan zich dergelijke extra uit gaven niet veroorloven, zo menen econo mische deskundigen. LONDEN (AP) Leiders van linkse revolutionaire partijen en vakbondsfunk- tionarissen hebben giste ren gedreigd met akties om de demonstraties van het uiterst rechtse Nationale Front te ontwrichten. Ge vreesd wordt dat er nog meer beroering in petto is dan men de laatste dagen in Londen en Birmingham al heeft meegemaakt. Overheidsfunktionarissen weigeren te zeggen wan neer het Nationale Front weer zal demonstreren, maar de plaats is bekend. Men verwacht dat op korte termijn in het district van Manchester een bijeen komst van het Nationale Front zal plaatsvinden, waarvan de leiders van re volutionaire linkse partijen al hebben aangekondigd erland wil enembargo n Z.-Afrika JAAG (ANP) Neder- il op de anti-Apartheids- aitie van de VN die vol- iveek in Lagos wordt ge- pleiten voor een inter- tal, bindend wapenem- tegen Zuid-Afrika. Dit de staatssecretaris van andse zaken dr. P. H. lans, die de Nederlandse ie naar de conferentie i Den Haag meegedeeld. tijd geleden hebben de ÜEG-landen, in het kader zgn. Europese politieke "Verking, overeenstem- lereikt over een verkla- C de Belgische minister 'ienlandse zaken Henri als voorzitter van de "terraad, in de Nige- hoofdstad namens de afleggen. De negen e apartheid principieel zijn het echter niet eens at dr. Kooijmans „con- maatregelen" noemde, door de Veiligheids- de Verenigde Naties af igen en voor alle landen verbod, Zuid-Afrika te leveren. Denemarken d zijn de enige twee en die ook voorstan- van een wapenembargo. ACHT iv MOORD BRITTEN se politie heeft een 30-jari- lan. Walter Folie, in staat chuldiging gesteld in ver- et de moord op het Britse r Broderick. Sidney Brode- zijn vrouw werden op 8 s vermoord aangetroffen in d op een eenzame plek bij se zuidkust. Folie werd vijf geleden gearresteerd. Hij overigens iets met de e maken te hebben. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Er is geen sprake van dat de Bondsrepubliek aan het Italiaanse verzoek tot uitlevering van de ont vluchte oorlogsmisdadiger Herbert Kappler zal vol doen. Artikel 16 van de Westduitse grondwet bepaalt namelijk: „Geen Duitser mag aan het buitenland wor den uitgeleverd." Desondanks heeft de criminele recher che in Wiesbaden voldaan aan het verzoek van Interpol Rome om de tot levenslang veroordeelde op te sporen. Berichten als zon Kappler zich ophonden in de buurt van Soltau, de woonplaats van de 52-jarige Anneliese Wenger, die in 1972 met Kappler is getrouwd, rijn door het openbaar ministerie van het district Lünenburg in Neder-Saksen niet bevestigd. Uit de mededeling dat de opsporing inmiddels is stopgezet, valt af te leiden dat de verblijfplaats van Kappler bekend moet zijn. De spectaculaire ontvluchting van de ernstig zieke Kap pler uit een Romeins militair hospitaal naar de Bondsre publiek heeft zowel in West-Duitsland als in Italië veel opzien gebaard. Met name in Italië, waar de 70-jarige ex-SS-kolonel wordt beschouwd als het symbool van de nazi-terreur, zijn de gemoederen zodanig verhit, dat een voor vrijdag gepland verzoek van bondskanselier Sch midt aan zijn collega Andreotti uit vrees voor demon straties moest worden uitgesteld. De Westduitse diploma tieke vertegenwoordigingen alsmede de kantoren van de Lufthansa in Italië zijn onder verscherpte bewaking gesteld. Over de juridische aspecten van Kapplers vlucht wordt in de Bondsrepubliek druk gespeculeerd. Algemeen is men het er over eens dat Kappler in de praktijk van het Duitse strafrecht, wanneer hij indertijd in zijn eigen land levenslang was veroordeeld, in verband met de lange duur van zijn straf en zijn gezondheidstoestand al lang op vrije voeten zou zijn gesteld. Al jarenlang hebben ettelijke Duitse politici pogingen in het werk gesteld om Kappler vrij te krijgen. Nog onlangs hebben bondskanselier Schmidt en zijn minister van buitenlandse zaken Genscher de kwestie aan de orde. gesteld bij de topconferentie in Londen. De publieke opinie in Italië, aangevoerd door voormalige verzetsorga nisaties, heeft, evenals bij de Drie van Breda het geval is, de vrijlating echter tot nu toe weten te verhinderen. In Italië is trouwens een onderzoek begonnen naar de gang van zaken bij de ontvoering van Kappler uit het zwaar bewaakte militaire hospitaal waar hij werd ver-' pleegd. Burgemeester Giulio Argan van Rome in discussie met verwanten van de 335 Romeinen die in 1944 op bevel van Kappler werden vermoord. dat ook zij acte de présence zullen geven. Een van de leiders van het protest van links tegen de demonstraties van het Na tional Front, Chris Wright, een vakbondsleider, heeft samen met anderen al een tegendemonstratie aange kondigd, om een demon stratie van het National Front die op 24 september plaats zal vinden te verhin deren. Chris Wright verwacht dat twintig- tot dertigduizend mensen de straten volledig kunnen blokkeren. De eer ste botsing tussen rechts en links vond zaterdag plaats in het district Borough in het zuiden van Londen toen leden van de socialistische arbeiderspartij en linkse militaintebondgenoten pro beerden om een demonstra tie van het National Front, diewerd begeleid door hon derden politie-agenten, op te breken. Meer dan 180 personen, waaronder ettelijke poli tieagenten werden gewond. Meer dan twee honderd, voornamelijk linkse men sen, werden gearresteerd. Maandag braken er op nieuw gevechten uit toen socialistische arbeiders slaags raakten met het poli- tiekordon dat een bijeen komst van het Nationale Front afschermde. Hierbij werden bijna zestig poli tieagenten gewond en wer den tientallen arrestaties verricht. Meer dan dertig winkels werden vernield en geplunderd in het geweld. Op een gegeven moment belegerden honderden mili tante linkse figuren een po- Bij de graven van de op bevel van Kappler vermoorde In het midden de burgemeester van Rome, prof. Argan. Een beeld van de rellen in Birmingham, waar maandag linkse demonstranten in actie kwamen tegen een bijeen komst van het rechtse Natio nale Front. litiebureau. Premier Cal- laghan staat onder zware druk om demonstraties door extremisten onwettig te verklaren en de straffen voor militanten die aan het geweld deelnemen, te ver zwaren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7