Meindert Zaalberg (70) blijft kunstenaar in water, klei en vuur „Greenway" nog niet Exploitante geeft de om strijd op Zwemvierdaagse in Bollenbad ASTAD/1REGI0 LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 PAGINA 5 Tijdens de oorlogsjaren werd in een knus hoekje langs de Voorschotense Schoolstraat een bio- scoopje gebouwd door ene meneer Groenewe- gen, een Leids aanne mer. Door de Engelse ziekte na de bevrijding werd aan de gelegenheid tot verstrooiing al gauw de naam „Greenway" gegeven. Greenway werd in het uitdijende forensendorp een be grip, maar wel een erg duur begrip voor degene die de zaak moet runnen en dat is mevrouw J. Nieuwenhuizen. Het' éen- manszaakje is aan het eind van zijn latijn. Fi guurlijkerwijs zit me vrouw Nieuwenhuizen met de handen in het haar. Over een paar we ken gaat ze weer met de wethouder praten. Ze wil namelijk Voorscho ten in het bezit laten van een eigen bioscoop en zelf wenst ze nauwelijks afstand te doen van een hobby die haar erg dier baar is geworden in de loop der jaren. Een winstgevend object is Greenway als bioscoop nooit geweest. Dat was ook niet de bedoeling van het echtpaar Nieuwenhuizen (de heer Nieu wenhuizen staat in feite buiten de affaire omdat hij z'n eigen business heeft), toen het in 1960 Greenway overnam van de Haagse tandarts Schoon beek. Greenway was toen in de ogen van de Nieuwenhui- zens een duidelijke aanloop tot iets beters. Het gebouwtje was sterk vervallen en gedacht werd aan het Cultureel Cen trum om daar tezijnertijd een betere en grotere behuizing voor de bioscoop te vinden. De gemeenteraad echter besloot, dat het Cultureel Centrum nooit of tenimmer een bio scoop mocht worden. Me vrouw Nieuwenhuizen bleef trouw aan haar ideaal en toen in maart van dit jaar de pacht van het gebouw afliep zag het echtpaar geen andere moge lijkheid dan Greenway aan te kopen. De nooddruft kondigde zich aan; de heer Nieuwenhui zen had al eerder eieren voor zijn geld gekozen en had een werkkring gevonden waardoor er in elk geval brood op de plank kwam voor het gezin. Een groot deel van de Voor schotense burgerij steunt me vrouw Nieuwenhuizen in haar opzet, Greenway voor het dorp te bewaren. Er kwam een Stichting Instandhouding Greenway Theater (SIGT) en vorig jaar al startte een Filmli ga die redelijk loopt. Het thea tertje (127 zitplaatsen, een klei- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi- ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Vandaag een levenste ken vanuit het Overijs selse Ommen. Een le vensteken van Meindert Zaalberg, wiens wieg in Leiden stond maar die nu alweer enkele tiental len jaren zjn pottenbak kersrijk temidden der geaccidenteerde dreven rond Ommen heeft. Meindert Zaalberg maakt het nog uitste kend, met zijn zeventig levensjaren en ik heb me laten vertellen, dat hij onverdroten voort gaat met het scheppen van schoonheid uit klei en vuur. Sinds hij de draaischijf van vader Herman z'n vaart gaf is er nog niet veel veran derd in zijn opvattingen die onverminderd mate- rievaste gestalte vinden. Aan de Zoeterwoude Hoge Rijndijk vindt men nog Meinderts baker mat, waar thans de zoons Gijp en Herman jr. het bedrijf voortzet ten dat vader Meindert stichtte: Pottery Zaal berg, waar met de hand wordt gewekt voor bin nen- en buitenland. Top punt van artistieke kwa liteit. Meinderts leven in het land waar men spreekt van kiek'n en bakk'n, is wel rijker gewor den. Hij is een verdienstelijk musicus, onmisbaar met zijn fagot en fluit in orkesten en een blaasseptet in Hengelo. Zijn boekenkast is zeer gevuld en Meindert blijft filosoferen over de grote problemen van wereld en leven, maar zijn pot ten en schalen houdt hij bin nen de middelpuntvliegende kracht van zijn troeteldraai schijf, het heilig centrum van zijn kneden en spoelen. Een schijf die hij sinds z'n 12e jaar nooit heeft losgelaten. In Om men, waar hij zich aan het einde der vijftiger jaren ves tigde om enige afstand te kun nen nemen van het werk, dat hij in Zoeterwoude was begon nen, meent men vandaag, dat het opvallend is, dat Meindert Zaalberg zich buiten de revo luties heeft gehouden die in het hele vlak van de kunst zich hebben voorgedaan. Hij is, na zijn studiereizen naar Britse musea, naar Italië, Zuid-Fran krijk, naar Scandinavië, na z'n belangrijke tentoonstellingen zoals in Parijs, blijven streven naar handhaving van de oude door vele duizenden jaren heen beproefde waarden van doelmatige schoonheid, ont daan van alle humbug, de humdrum waar zo menig ei gentijds (ook keramisch) werk onder lijdt. Kijk maar eens in zijn toon zaal rond: majestueus oprij zende vormen, door de kleur van zijn galzuren tot grotere schoonheid aangevuld, verder lichte bollen, uit een elastische speciale klei op de schijf opge- Meindert Zaalberg trokken. Zaalberg zegt de bij bel te lezen als een gedicht, waar je achter de woorden de inhoud moet ontdekken. Van Tagore is de spreuk op zijn deur: „Het geloof is de vogel, die het licht voelt en zingt als de dageraad nog donker is". Daarbij is Zaalberg een dank baar mens. Daartoe is er alle ruimte, in het nog niet door zielenaanwas verdronken land van de zachte glooiingen aan gene zijde van de IJssel. Hij is opgenomen in de natuur om hem heen, hij is dankbaar voor huis en hof, dankbaar voor wat hij kan doen, zoals een reis maken naar de Antil len, naar Suriname. Eens lokte hij met zijn fluit inboorlingen in Latijns-Amerika uit hun schuilplaats. Hij was daar om hun potterie te bestuderen en om de mensen daar te leren wat een draaischijf nu eigen lijk is. Hij ging naar de potten bakkers van Transkei, van Malawi, in Zoeloeland, Ugan da en Kenya en reisde per auto dor Turkije en Iran. Vol gens Zaalberg heeft men over al potten nodig gehad om wa ter, later wijn, in op te slaan. Maar ik weet niet of dat zijn eigen wijsheid is. Nog steeds laat Meindert Zaal berg in het Ommense zien wat hij heeft gevormd uit klei, wa ter en vuur. Zijn toonzaal is welhaast een museum die plaats biedt aan een grote ver zameling aan voorwerpen die hij van zijn reizen heeft mee-* genomen. Steeds zijn er geïn teresseerden die, na een tevo ren gemaakte afspraak, ko men kijken. En natuurlijk ziet men ook in het „Pottershuis" (tel. 05291—1260) de overtui gende bewijzen dat het aloude ambacht in handen van Meindert Zaalberg kunste naarschap niets aan boeiende aspecten heeft ingeboet Het Greenway theater. ne bar, een garderobe, „alles zit erin", aldus mevrouw Nieu wenhuizen, „eigenlijk wel een grappig dorpstheatertje en sinds een jaar of acht de enige bioscoop in het land die zelf reductie geeft aan houders van een Cultureel Jeugd Pas poort, uit eigen zak dus) loopt op z'n laatste benen. „Probeer in de weekeinden maar eens een mannetje te vinden. Op het ogenblik zijn er vrijwillige hulpkrachten, maar het mees te doe ikzelf: exploitante zijn, werkster spelen, koffiejuf frouw, en thuis heb ik m'n plaatsbespreekbureau. Het wordt me te veel. Aan betaal de krachten zou ik in de week einden 150 procent moeten uit betalen. Daar is dit theatertje te klein voor, voor dit soort investeringen". Volgens mevrouw Nieuwen huizen begrijpt de bevolking in grote trekken niet, dat hier geen subsidie door de gemeen te kan worden gegeven. Nu is een bioscoop wel een bedrijf en kan daarom geen subsidie krijgen, maar een deel van de gemeentelijke overheid meent, dat de bioscoop zeker voor de jeugd moeilijk te missen is op het dorp. „Toch is deze bio scoop nodig om het dorp leef baar te houden, de jeugd voor al. Ik ga er weer over praten. Ik hoop eindelijk eens de stem van het volk te horen op het gemeentehuis, die heb ik tot nog toe niet gehoord. Volgens mij zal dat CJP een hangijzer worden. Nu zitten die houders van het paspoort op de beste rij voor een rijksdaalder. We willen gewoon een ondersteu ning. Met de programma's zit het wel goed bij ons: geen sex en bij uitzondering een karate- film. Een film moet verhaal en inhoud hebben, de moeite van het aanzien waard zijn. In een prijsverhoging zie ik ook geen heil in een dorp waar toch al niks te doen is. Drieëneenhal ve gulden en viereneenhalve gulden is een haalbare mooie prijs. Maar ja, we zullen wel zien waar het naartoe holt, hè. Yoga-lessen in Leimuiden LEIMUIDEN Met ingang van 5 september a.s. zullen in „Het Spant" weer yoga-lessen wor-' den gegeven door mevrouw Ali- da Steegstra. De lessen starten achtereenvolgens om: 13.45, 15.00, 19.00, 20.15 en 21.30 uur. Ook wordt er op woensdag les gegeven, te beginnen 7 septem ber aanvang resp. om 19.15 en 20.30 uur. Het laatste uur van de maandagavond is een specia le yoga-les voor echtparen. Zij, die iets voor hun lichamelijke en geestelijke gezondheid over hebben, en serieus de lessen willen volgen, kunnen zich op geven op, dinsdag 23 aug. of woensdag 24 augustus a.s. bij mevrouw A. Steegstra, Weide- laan 8, Leimuiden, tel. 8811. Tennistoernooi De Munnik LEIDERDORP De tennis club „De Munnik" houdt 20 en 21 augustus een liefdadigheids tennistoernooi. De opbrengst is voor gehandicapte sportlieden. In totaal kunnen honderd paren aan dit toernooi deelnemen. De opbrengst gaat naar de Jeugd Sport Actie, die het geld zal gebruiken voor het aanbren gen van voorzieningen ten be hoeve van invalide sportlieden. Deelnemers kunnen zich tot 14 augustus aanmelden bij E. Ger-' rese, Gallaslaan 15, Leiderdorp, 071—89.21.88. Het inschrijfgeld is 12,50 per persoon. NOORDWIJK Maandagavond, 22 augustus gaat in het Noord- wijkse Bollenbad weer de zwemvierdaagse van start. Het is voor de tweede maal dat dit evenement in het bad wordt gehouden. Rond 7 uur nemen de eerste deelnemers een duik in het 50-meter bad voor het afleggen van hun vijfhonderd meter. Zij zullen dit, verdeeld over vijf avonden, in totaal vier keer doen. Verleden jaar, toen de vier maal vijfhonderd meter op vier avonden gezwommen werd. bleek dit bij een aantal deelnemers op moeilijkheden te stuiten door verplichtingen elders. Vandaar dat dit jaar een keuze kan worden gemaakt uit vijf avonden. De vierdaagse in het Bollenbad is een internationaal gebeuren. Verleden jaar legde namelijk ook een flink aantal Duitse gas ten de afstanden af. Men ver wacht, dat deze keer het aantal Duitse deelnemers dubbel zo groot zal zijn. Met de zevenhon derd Noord wij kers, die toen deelnamen en ook nu weer van de partij hopen te zijn, belooft de vierdaagse een groots evene ment te worden. De organisatie is in handen van het personeel van het Bollen bad, dat daarbij geassisteerd wordt door leden van de Noord- wijkse Reddingsbrigade en van de Noordwijkse Zwem- en Polo club. Zij hebben enkele attrac ties rond de vierdaagse bedacht om de deelname extra plezierig te maken. Naast de vierdaagse in het 50- meter buitenbad, zal in het bin nenbad een reeks spelen voor jong en oud worden georgani seerd. Dit alles wordt opgeluis-' terd door een disco-show van de Wagon-Wheels. Op dinsdag avond zal de Noordwijkse Red dingsbrigade enige demonstra ties geven, die voor iedere leek op het gebied van het reddings wezen interessant zal zijn. Op de laatste avond (vrijdag, 26 augustus) zullen de deelnemers gecostumeerd aan het zwemge beuren kunnen meedoen. De di rectie van het Bollenbad stelt prijzen ter beschikking voor de fraaiste of de origineelste ver klede deelnemer of deelneem ster c.q. groep. De deelnamekosten bedragen 5,- per persoon. Voor hen, die voor het eerst meedoeri is er na het volbrengen van de totale afstand een bronzen medaille. Zij die vorig jaar reeds van partij waren, krijgen een zilver en plak. Kaarten zijn uitsluitend aan de kassa van het Bollenbad verkrijgbaar. Daar men een groot aantal deelnemers ver wacht, is het raadzaam met de koop van kaarten niet te lang te wachten. Reuzen- paddestoel in Burgerveen De vondst van deze reuzenpad- destoel is voor de 25-jarige Paul Ré thans bepaald geen verras sing. Al weken lang slaat hij de groei van dit weidemonster ga de. Een meting wees uit dat de paddestoel nu een omvang heeft van 1.80 meter. Bij het meten heeft de Hoofddorpse boekhou der gezorgd dat hij de padde stoel niet beschadigde. Het veld dat bezaait is met paddestoelen, wordt door Paul goed in de gaten gehouden. Hij wil name lijk niet dat voorbijgangers de zeldzaam grote paddestoelen be schadigen. De zwam die aan de Leimuider- dijk in Burgerveen groeit, is vermoedelijk een reuzenbovist Een soortgelijk exemplaar werd vorige week in Oude Wetering aangetroffen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5