^CDA weigert concessie abortus SLECHTE RESULTATEN PHILIPS EN AKZO 'raaiboek ►up Aruba onderschept Bakkers in Spanje leggen werk neer RMATIE STAAT OP SPRINGEN Elvis Presley plotseling overleden Teruggang economie duidelijk voelbaar BIJ GEARRESTEERDE VAKBONDSLEIDER THUIS Jacht op fazanten in duinen verboden Drie Britse kinderen opgepikt bij Kanaaltocht JIN irg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-benk N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg: axel. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) kwartaal 39,80; Jaar 147,70; losae nummers: 55 cent Woensdag 17 augustus 1977,67e jaargang no. 20813 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Piraten Piraten-historie in „The day the music died" op Ned. II om 20.30 uur. Om 19.04 uur Jouw beurt over werkloosheid en om 19.29 uur Kenmerk over Cambodja. Ned. I om 19.50 uur Zweedse film „Tijd van leven" en om 23.00 uur Panoramiek met Spa ce shuttle. Vrij warm Half tot zwaar bewolkt en plaat selijk een regen- of onweersbui. Matige tot krachtige oostelijke wind. Maxima van 21 tot 25 graden. Morgen zon: 6.28-20.58. Maan: 10.36-22.07. Schev. hoogw.: 5.59 en 18.24. Laagw.: 1.56 en 14.11. an onze parlementaire Iks redactie) ®N HAAG De forma- 1 /poging van PvdA-leider tn üyl staat op springen i het CDA in de abortus- irestie een standpunt eft ingenomen dat on wrikbaar is en de andere ^irtijen, PvdA en D'66 ^4or de keus stelt te bui- •rogd of de formatie te laten istlopen. £t standpunt waar de rA-fraktie zich de afge- u pen nacht unaniem ach- schaarde is, dat waar juin inhoudelijke oplossing in het abortusvraagstuk et mogelijk is, uitvoering de bestaande wetge- geboden blijft. :t CDA eist daarnaast van Pv- en D'66 dat deze partijen geen tuwe initiatief-wetsontwerpen het parlement zullen indienen :h initiatief-ontwerpen van an- ire partijen (WD) zullen steu- SCH DA-fraktieleider Van Agt ver- parde vannacht na afloop van te-it vier uur durende fraktiebe- ,e iad over de abortus, dat de ftristen-demokraten niet bereid jjl'jn tot enig compromis. „Onze ^•éelname aan het kabinet vraagt 3k zijn prijs", zei hij. ver de kansen op het slagen van e kabinetsformatie wilde hij zich i^Jet uitspreken. Hij zei, dat de fraktie zich heeft gerealiseerd dat haar stellingname politieke pro blemen teweeg zal brengen. De CDA-leider gaf toe, dat er geen mogelijkheden meer zijn om de formatie over de hindernis van de abortus heen te helpen anders dan door het CDA gewenst. De fraktieleiders van PvdA, CDA en D'66 hebben vanmiddag de standpunten van hun frakties in zake de abortus en de acht ande re onderhandelingspunten aan formateur Den Uyl overgebracht. De kans dat deze bij de huidige stand van zaken nog een uitweg uit de abortuskwestie weet te vin den wordt in politieke kringen uiterst laag getaxeerd. Van Agt verklaarde in een toe lichting op het fraktiestandpunt, dat de bestaande wetgeving on verkort dient te worden uitge voerd. Het wetboek van straf recht verbiedt abortus. Een arts die een zwangerschap onder breekt kan gestraft worden met een gevangenisstraf van hoog stens drie jaar of een geldboete van maximaal 6.000 gulden. Sinds een aantal jaren heeft het Openbaar Ministerie het onder breken van zwangerschappen tot twaalf weken oogluikend toege staan en was er slechts sprake van optreden bij abortus provo- catus boven de drie-maanden- grens. maanden-grens. Van Agt maakte duidelijk, dat naar het oordeel van het CDA het vervolgingsbeleid moet worden verscherpt. Hij zei, dat „geen minister van Justitie het zich kan veroorloven om, zolang er een wet bestaat en toepassingsmogelijkheden voor handen zijn, instructies te geven om geheel en al van vervolging af te zien." Het CDA wil over het te voeren vervolgingsbeleid in de komende jaren geen politieke afspraken maken. Volgens Van Agt kan het beleid van het Openbaar Ministerie geen ruilmiddel zijn. Hij ontkende, dat in het verleden de politieke af spraak is gemaakt om zwanger schapsonderbreking onder de twaalf-wekengrens weken-grens niet te vervolgen. De PvdA-fraktie wijst handha ving van de bestaande situatie af. De socialisten stellen zich op het standpunt, dat er de komende jaren ruimte dient te zijn voor nieuwe initiatief-wetsontwerpen uit het parlement Volgens de Pv dA moet er bij deze formatie de afspraak worden gemaakt, dat de komende minister van Justitie een dergelijk onderwerp onderte kent. Het CDA wil deze afspraak niet maken. De frakties van PvdA eri CDA zijn ook verdeeld over het kerne nergiebeleid. De PvdA is tegen uitbreiding van het aantal kern centrales in ons land, het CDA wil dat de komende vier jaar wordt begonnen met de bouw van drie nieuwe kerncentrales. Dit zou in fasen moeten gebeuren. Het eerste kabinet-Den Uyl, dat oorspronkelijk het voornemen had om drie nieuwe centrales te bouwen, schortte een beslissing hierover op. Minister op krukken Verkeersminister Tjerk Westerterp ging gisteren ondanks een „gipsen" voet toch in Den Haag aan het werk. Hij kneusde zijn voet bij een val van enkele meters van een trap. toen hij het dak van zijn bungalow in het Brabantse Ulvenhout wilde controleren. (Van onze showredactie) MEMPHIS De slechte licha melijke conditie van Elvis Presley, gevoegd bij het ge bruik van verschillende ge- mee nsmiddelen, moeten als oorzaak worden beschouwd voor de vrij plotselinge dood van deze zanger, aldus heeft de geneesheer-directeur laten weten van het stadszieken huis te Memphis, waarheen Presley was gebracht, nadat gistermiddag ademhalings moeilijkheden zich voorde den. Elvis Presley bereikte de leef tijd van 42 jaar en gold in de jaren '50 als het grootste idool van de tieners. In latere jaren werd hij voorbijgestreefd door o.a. The Beatles. De ademhalingsmoeilijkheden te houden. Snelle toediening deden zich gistermiddag voor van zuurstof in het ziekenhuis op zijn landgoed in Memphis, baatte niet. In heel de wereld Zijn manager Joe Esposito werd met leedwezen op dit trachtte door mond op mond- bericht gereageerd, beademing Elvis in het leven Zie ook pag. "10. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De teruglo pende economie begint zich steeds scherper af te tekenen in het bedrijfsleven. Twee grote Nederlandse indus trieën, Philips en Akzo, kon digden gisteren in hun half jaarlijks verslag aan dat de resultaten over de eerste zes maanden van het jaar niet al te best waren. Bij Akzo trad zelfs in het tweede kwartaal van dit jaar een verlies op in plaats van een verder her stel. Het lijkt dan ook onont koombaar dat bij dit che misch concern weer ontsla gen zullen vallen. Volgens het Bestuur van Akzo is het verlies van 5,6 miljoen in het twee de kwartaal van dit jaar (v.j. 3,3 miljoen in het gelijke kwartaal) in hoofdzaak duidelijk te wijten aan het achterblijven van de economi sche ontwikkelingen. Gerekend- wordt op een verdere daling in het derde kwartaal, een kwartaal dat doorgaans het zwakste van het jaar Bij Philips is de verkoop van z.g. consumptieve artikelen (koelkasten, zwart/wit t.v. platenspelers en bou welementen) sterk teruggelopen. De totale omzet groeide maar met 7 procent. Ook Philips wijt deze teruggang aan de tegenvallende economische ont wikkeling. Het volume van de omzet zal over het gehele jaar niet stijgen met 8 a 9 procent, zoals werd ver wacht. In een aantal bedrijfsonder delen zal de produktie moeten wor den verminderd. Dit brengt met zich mee werktijdsverkorting en het ni'£ vervangen van mensen die het be drijf verlaten. Zie ook onze finan cieel/economische pagina 15. A-JJESTAD, Aruba Bij de •gasteerde Arubaanse vak- ^^leider Hyacintho Geerman is een draaiboek gevonden ►en samenzweringsplan te- 3^et gevestigde gezag. Op -jillende plaatsen kwam landschrift voor. Dit heb- 22°igezaghebber Tromp, de waarnemend commissaris van politie en de officier van justitie medegedeeld. Het omverwerpen van het gezag zou in drie fasen moeten geschieden, waarbij opvallend is dat een aantal onderdelen al is uitgevoerd. De eerste fase bestaat uit het oefenen van druk op leiders van departijraad van de PPA, de concurrerende partij van onaf hankelijkheidsstrijder Bettico Croes. Lei ders van de PPA zouden ontvoerd moe ten worden. In de tweede fase komen activiteiten voor zoals de kaping van een vliegtuig met aan boord een hoge functio naris van de huidige regering. Verder stond op het programma het systema tisch afkraken van politie-activiteiten, een algemene staking en een economisch boycot waaronder een van Curagaosche produkten. De laatste fase is de meest afdoende. Deze komt er op neer dat tijdens een razzia in een keer de leiders' van de partijraad van de PPA gedood zouden moeten worden. Gisteren en vandaag bleef het op Aruba onrustig. De stroomvoorziening is groten-1 deels uitgevallen waardoor geen telefoon verkeer mogelijk is. In de grote hotels moeten de enkele toeristen die nog over zijn het zonder airconditioning doen. Duurste auto Voor mensen die den ken dat ze reeds alles hebben ontwierp een Amerikaanse autocon structeur deze stutz d'ltalia, voorzien van allerlei technische snufjes en met een zeer luxe aankleding. De prijs bedraagt ruim 300.000 gulden. Voor enkele tienduizenden guldens meer wordt een bekleding van bont geleverd. Voor deze auto, die de duurste is ter wereld, bestaat vol gens de autoconstruc teur nog niet veel be langstelling. Een zeer fraai thee-glas in een zilveren houder is uw beloning voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement op de Leidse Courant. Stuur als dank voor de moeite het theeglas naar: naam: adres: woonplaats.. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De jacht op gefokte fazanten door leden van het Koninklijk huis in de ten noorden van Den Haag gelegen natuur gebieden Kijfhoek en Bierlap zal door het Haagse gemeentebestuur verboden worden. Hiermee volgt het college van b en w het advies op van het Meyendel-comité, een groep van deskundigen van de Rijksuniversi teit te Leiden op het gebied van de ecologie. Het Meyendel-comité heeft de gemeente aan geraden de jacht geheel te verbieden op gronden die zij in eigendom en direct beheer heeft en dezelfde lijn te volgen voor gronden in erfpacht. Het gemeentebe stuur van Villeneu- ve d'Ascq in het noorden van Fran krijk gaf kunstenaar Guy Hailard op dracht om een tele visietoren leuk te versieren. Dit is het resultaat: manne tjes die elkaar ach tervolgen op weg naar de top. De winnaar is al boven en steekt triomfan telijk z'n arm om- MADRID (Rtr.) In Madrid zal geen brood meer worden gebakken, zolang vier leiders van de bond van broodfabrikanten door de politie niet worden vrijgelaten. Dit hebben de bakkers in Madrid beslo ten na de arrestatie van de vier, als gevolg van de gewichtsvermindering van de broden, die was door gevoerd nadat de regering een prijsverhoging voor het brood had afgewezen. De Madrileense bakkers blijven in hun actie niet alleen. Bakkers in 35 van de 50 Spaanse provincies hebben laten weten evenmin brood te zullen bakken zolang de leiders van de bond niet worden vrijgelaten. Mogelijk zal het leger nu de broodproduktie moeten gaan verzorgen. Voor de toeristen in Spanje is het vakantieverblijf weer aantrekke lijker geworden, nu tweederde van het stakende hotelpersoneel aan het werk is gegaan. Ongeveer 15.000 werknemers van de hotels, voornamelijk aan de Atlantische kust, staken echter door. (Voor een beeld van de toestand in de Spaanse toeristengebieden zie BRIGHTON (Rtr) Een Britse strandwacht heeft gisteren zes kilometer voor de kust van Brighton drie kinderen van 12 en 14 jaar oud uit zee opgepikt die, zonder het hun ouders te vertellen, waren begonnen het Kanaal over te zwemmen. De strandwacht, Ray Walters, was opgeroepen door een strandwandelaar die het onder nemende drietal in zee had zien gaan. Volgens Walters reageer de de jongste van de drie, de 12-jarige Sarah Owen, nogal la coniek toen hij vertelde hoever zij al gezwommen had. „Goedzo, dan heb ik nu een zwemdiploma van school verdiend," antwoord de ze. Tussen Brighton en Fran krijk is het Kanaal meer dan

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1