Veel kritiek op K.N. W. U. frisol stopt sponsoring Proftour met landelijke vergunning J tf-bom doodt mensen en spaart hun huizen INSTITUUT PRAEHEP Ton Marijt naar Sparta Jan Alma stopt STAATSPRAKTIJKDIPLOMA MOD. BEDRIJFSADMINISTRATIE PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDEN doRT" LEIDSE COURANT' WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 PAGINA Liebregts had geen enkel overleg met Beugels Jan Raas één van de ren ners van Frisol onze verslaggever) [MELEN. Er moet heel gebeuren voordat Nico de s, de direkteur van de On- eming Frisol en een van de igrijkste wielersponsors cns land, geëmotioneerd 1. Maar gisteren in het Bra- se Dommelen, waar hij de nen met de Prof tour Neder- kwam toelichten, gebeur- et dan toch: de spijkerhar- ikenman Nico de Vries was ranen toe geroerd toen hij lededeling deed dat Frisol stoppen met het sponsoren de professionele wegploeg. ioorzaak daarvan", zei De 5 met overslaande stem, „is Üe heren van de K.N.W.U. en manager Piet Liebregts gekleineerd en gene- ;neer Van der Mo lde vice-voorzitter van de W.U., binnen komt, geeft hij mij niet eens een hand. Ook mijnheer Eddy Beugels (lid van de sportcommissie, belast met het beroepswielrennen) heeft mij op de ziel getrapt Wij van Frisol zijn voor leugenaar uitge maakt. En dat neem ik niet Ik hou ontzettend veel van de wie lersport en zal er ook van blij ven houden, maar nu is het afgelopen met de sponsoring. Ik heb er geen zin meer in. Als het moet gaan zoals het gegaan is, dan ga ik liever jagen in het bos en zeg ik tegen de KLN.W.U.: „Bekijk het maar". Voor Piet van der Molen, de hoogste K.N.W.U.-vertegenwoor diger in Dommelen, kwamen de keiharde woorden van Nico de Vries "niet geheel onverwacht. Van der Molen: „Van te voren heb ik de heren van Frisol mee gedeeld, dat ze keihard moesten zeggen wat ze vonden. Dat is gebeurd. Dat Frisol er mee stopt is een te betreuren zaak. De sponsor heeft veel voor de wiel- rensport gedaan. Ik ga nu met de andere bestuursleden van de K.N.W.U.- praten over de onge noegens die er bij Frisol leven." De bezwaren van Frisol, ver tolkt door persman John Uylen, gelden vooral het gunnen van de W.K.-organisatie 1979 aan Heineken en het gebrek aan overleg over de samenstelling van de ploeg voor de komende wereldkampioenschappen in Venezuela. Uylen: „De K.N.W.U. heeft ons de organisatie van de WK. 1979 aangeboden. Wij waren bereid daarvoor 400.000 gulden te beta len. We hadden alles al rond met het parcours en de co-spon sors. Later hebben we het bod aan de K.N.W.U. zelfs verhoogd tot 425.000 gulden. Groot was onze verbazing toen we de vol gende dag hoorden dat de orga nisatie aan Heineken was ver kocht voor een bedrag van on geveer 400.000 gulden. Daarbij werd gezegd dat de gunning niet alleen was gebaseerd op de hoogte van het geboden bedrag. Nu vragen wij ons af hoe de K.N.W.U., een organisatie met een begrotingstekort van 160.000 gulden, het zich kan veroorlo ven een bedrag van 25.000 gul den te laten liggen. Er klopt iets niet Wij hebben duidelijk het idee dat wij zijn gebruikt om het bedrag dat Heineken moest betalen, op te jagen. Nogmaals: we begrijpen er mets van dat wij de organisatie niet hebben gekregen. We hebben immers geld en een goed organisatieta lent". Over het passeren van de 'Fri sol leiding en -renners bij het overleg over de samenstelling van de ploeg bij de WK aei Uylen: „Eddy Beugels heeft geen enkel contact gezocht met onze manager Liebregts en de renners Raas en Priem, die voor hun val toch een goed seizoen maakten. Nu zegt de K.N.W.U. wel dat wij een Belgi sche ploeg zijn, maar daarbij wordt vergeten dat wij acht jaar in de wielersport actief zijn geweest en dat we zeven Nederlandse renners onder con tract hebben (Fedor den Her tog, Gerard Kaper, Cees Priem, Jan Raas, Fred Rompelberg, Theo Smit en Gerthie Wilde- boer). De argumenten zijn slecht en worden op een slecht moment naar voren gebracht door een organisatie, die niet zakelijk is. Ze laat bijvoorbeeld die 25.000 gulden van de WJL- organisatie liggen, maar die zelfde Unie durft wel bij Frisol aan te kloppen met het verzoek 50.000 gulden te storten in de premiepot voor de wereldkam pioenschappen, waarin overi gens nog geen cent zit Inmiddels heeft Nico de Vries, die nadrukkelijk meldde, dat het afstoten van de beroepsweg- ploeg geen gevolgen heeft voor de organisatie van de Proftour Nederland, twaalf coureurs on dergebracht bij andere spon sors- De Vries: „Het belang van de renners wordt niet vergeten. Wij hebben altijd het beste voor gehad met onze coureurs. Het ging ons ook echt niet alleen om de reclame. We hebben ook wel degelijk het belang van de prof wielersport willen dienen". DOMMELEN De profploeg van De Onderneming zal toch deelnemen aan de Proftour Ne derland, de enige meerdaagse wielerwedstrijd voor beroeps- renners in Nederland. De orga nisatie van de proftour en de sponsor, die het aanvankelijk niet eens" konden worden over het inschrijfgeld, hebben ten slotte een compromis bereikt zodat De Onderneming maan dagavond in Alkmaar wel aan de start verschijnt. Overigens zal de formatie van ploegleider Koos Rook zich waarschijnlijk niet kunnen men gen in de strijd om de eerste plaatsen in het klassement. Maar in Jan Huisjes heeft de Goudse onderneming wel een coureur die in de sprint zo snel (en „brutaal") is, dat hij een etappe overwinning binnen be reik kan krijgen. De belangrijk ste troeven van Koos Rook zijn verder Nidi-den Hertog en Ge rard Vianen. De tweede Nederlandse ploeg, Ti—Raleigh, brengt al zijn ster ren in de strijd: Kuiper, Knete- mann, Piet van Katwijk, Lub- berding, Karstens en Thurau. Organisator Nico de Vries het gisteren weten dat het starten van de Duitse Tour de France regulatie contractueel is vastge legd. „In het contract met Ti- Raleigh ploegleider Peter Post zijn de namen van de coureurs vastgelegd. Thurau is daarbij", aldus De Vries. Bert Pronk, de trouwste helper van Thurau, staat als reserve genoteerd. De proftour heeft dit jaar voor het eerst een landelijke vergun ning. Dat houdt in dat er ook boven de „grote rivieren" zal worden gekoerst. De start is maandagavond in Alkmaar, waar de ploegentijdrit over 4400 meter in een criterium, waarvan het resultaat niet meetelt voor het klassement, wordt afge werkt Het routeschema is verder: dinsdag 23 augustus: Alkmaa r—Heerenveen (195 km); Woens dag: Heereveen—Nijmegen (202 km); Donderdag: Hoogerhei- de—Goes (187 km); Vrijdag: Goes—Budel (220 Zaterdag: ZA- terdag: Budel—Heerlerheide (247 km). De laatste etappe zal worden gevolgd door de ministers Wes terterp en Van Agt. Overwinning voor VIOS (Van onze sportredactie) DEN HAAG VIOS zegevier de gisteravond door twee tref fers van Wim van Laar en één van Peter Schaik met 3—2 over de Betaalde Jeugd van Sparta. De andere uitslagen van de oe fenwedstrijden: JAC—Kwatwijk JAC-Katwijk TSB-DEVJO 41, MarathonScheveningen (ZM) 1—3, Kranenburg—Crom- vliet 1—1, Groen Wit '56—SVPTT 1—3, en BMT RAS 2—3. GELIJK KAISERS LA UTERN FC hun vooruitges peelde competi- Kaiserslautern en Schalke '04 tiewedstrijd. hebben gisteravond in Kaiser- Beide ploegen hebben nu vier slautern voor 36.000 toeschou- punten uit drie wedstrijden, wers met 0—0 gelijk gespeeld in KENWOOD KANDIDAAT .ELSE BONDSCOACH ewee de IDEN Naast de namen van Bobby Moore en Joe Mercer, maandag al genoemd werden, circuleert nu ook die van Ron op enwood als opvolger van de naar Saoedie-Arabië vertrokken eirï&ger van het Engelse nationale elftal Don Revie. In Engelse i>balkringen gaat het gerucht dat Greenwood, de 54-jarige echtéager van West Ham United, de functie op tijdelijke basis is z^e benoeming een succes zou blijken, zoü die verbintenis dan ;t w$n vaste verbintenis worden omgezet Vei Greenwood, die in zijn actieve loopbaan uitkwam voor Chel- vlindis zestien jaar in dienst bij West Ham, bij welke club hij ar hiBatste jaren optreedt als algemeen manageder. In die periode graa West Ham een keer de FA Cup en bereikte eenmaal de finale lnem^et toernooi om de UEFA-beker. ;e«£STAAKT WEGENS REGEN tand VLA LUMPOER De vriendschappelijke hockeywedstrijd «n de dames van Maleisie en Nederland gisteren in Kuala n besjpoer is vanwege zware regenval bij de rust gestaakt De rEN ierIandse 0311165 badd611 °P 0114 moment een voorsprong van Nederlands elftal vertrekt vandaag naar Australië, waar het vriendschappelijke wedstrijden zal spelen en aan het Australi- dameshockeytoernooi zal deelnemen. WINST GRONDIJS (Van onze sportredactie) DEN HAAG In de tweede ronde van het Moerwijk schaaktoernooi nieuwe stijl boekte Grondijs een opmerke lijke overwinning op Verbaan. De gebroeders Wind, Michiel en Maurits wonnen eveneens en jeugdspeler Erik van der Raaf liet een ingenieuze winst aante kenen tegen Zwetsloot De uitslagen: Westerhof—Mi chiel Wind 0—1; Verbaan Grondijs 01; MordhorstVan Santen 0—1; Zwetsloot—Van der Raaf 0—1; M. Wind-Rensen 1—0; Reuvekamp—Bodaan 1/2—1/2; Koorevaar—Spierings 0—1; Stakenburg—Hampel 1—0; Bleijenga—Pasman 01; Hooge- veen—Driessen 10; Van Zante n—Van den Berg 1—0. \JL Flamingo'sFree Foresters BIJNA GEEN KRACHTSVERSCHIL Ton Marijt Duit joe-ARLEM De Free Fores- 1 en de Flamingo's waren eren in Haarlem op de eer- ïld 5 pdag van de tweedaagse cric- 'o -Sl^edstrijd aan elkaar ge- r^RiHgd. De Engelsen scoorden erafle eerste innings 172 runs, Flamingo's hadden aan -het i van de dag een score van voor 7 bereikt de Free Foresters moest het aan bat voornamelijk komen van aanvoerder Watson en zijn partner Winfield Dingbe, die beiden in fraaie stijl 46 runs scoorden en de stand opvoerden van 70 voor 5 naar 151 voor 6. Ook Barker, die tot een bijdrage kwam van 27 runs, toonde als batsman zijn kracht. De bowlingcijfers waren: Kruyt 4 voor 24, Onstein 2 voor 56, Kruseman 2 voor 19, F. Vermeu len 1 voor 21, Van Meurs 1 voor 21. Aan Nederlandse zijde was daarna M. Vermeulen de uit-' blinker. Hij breikte de goede score van 55 runs, waaronder vijf vieren en een zes. Van Laer (25 runs met 3 vieren) en zijn clubgenoot Van Meurs met 26 runs (twee vieren en een zes) zorgden eveneens voor goede prestaties. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Sparta en De Graafschap hebben gisteren na langdurige onderhandelingen toch een accoord bereikt over de transfer van de 29-jarige Ton Marijt naar de Rotterdamse club. Gisteren tekende Marijt een eenjarig contract bij zijn nieuwe werkgever. Het is de bedoeling dat Sparta-trainer Cor Brom de nieuwe aanwinst vanavond al zal opstellen in de derby tegen Feyenoord. (Van onze sportredactie)" DEN HAAG Jan Alma, de trainer coach van landskam pioen Idem Hellas zal aan het eind van het nieuwe seizoen zijn functie neerleggen. Alma, die twintig jaar trainer is bij Idem Hellas heeft dit besluit om persoonlijke redenen geno men. Naast zijn functie als trai ner/coach is Jan Alma leraar lichamelijke opvoeding en bondscoach van het Nederland se handbalteam. Thung ronde verder op Hofstede RIJSWIJK Frits Don van De Metselaars, die vorige week in de eerste ronde van de nationale tenniskampioenschappen werd uitgeschakeld, heeft ook in het toernooi in Rijswijk (Hofstede) op de rand van verlies gebalan ceerd. Hij won moeizaam in drie sets van Otto Panman, maar moest daarvoor niet minder dan zes matchpoints ongedaan ma ken. Don won een ronde later van Frank Lapre. Niet Fleury verdween uit het toernooi nadat hij weigerde de tweede set tegen Rob Mentink te spelen. Jan Hor dijk kwam op de Hofstede hele maal niet opdagen. Theo Gorter en Rolf Thung plaatsten zich gisteren voor de volgende ron de. ADVERTENTIE Begin september aanvang van nieuwe cursussen 1976: 2338 geslaagden: 1300 P.D.; 577 M.B.A.; 406 S.P.D.: 55 Acc. A/C Inl prosp en inschr. maandag t/m vrijdag van 9-5 en 7-9 ui SWEELINCKPLEIN 46 - TELEFOON 469722* Tel, 316.(07 Augustin blijft gevangen HANNOVER De 27-jarige heid gesteld. Maandag heelt een Nederlander Ronald Augustin. rechtbank in Hannover een des- die in 1975 wegens misdadige betreffend verzoek van Augus- samenwerking met de „Bewe- tin, die sinds midden 1973 ge- ging van 2 juni" tot zes jaar vangen zit en daarmee bijna gevangenisstraf is veroordeeld, tweederde van zijn straf heeft wordt niet voortijdig in vrij- uitgezeten, afgewezen. De Nederlander was op 24 juli 1973 in een uit Nederland ko mende D-trein aan de Duitse grens door de douane overmees terd en in hechtenis genomen. Bij zijn arrestatie had hij een douanebeambte bedreigd met een schietklaar pistool. In 1975 werd Augustin in een opzienba rend proces veroordeeld. iieuw wapen bij toeval ontdekt bij 'publieke werken' siasme hebben begroet. Zij stellen zich daar- ding van deze affaire wijst in de richting dat de bom geen invloed kan hebben op de (SALTVbesprekingen over wederzijdse be- bij op het van nobelheid getuigende stand- van de voorstanders. Je zou kunnen zeggen, punt, dat de NAVO een echte defensieve dat Carter het licht op oranje heeft gezet, organisatie is en dat haar activiteiten zich Ernstig, bijna zichtbaar gebukt gaand onder daarom vrijwel altijd op bevriend grondge- de ernst van de te nemen beslissing, maakte bied zullen afspelen. De N-bom is geen kersvers wapen. In 1959 is de ontwikkeling ervan begonnen en al Carter er opnieuw een prima voorstelling van. Het is steeds opmerkelijk te zien hoe Carter bij belangrijke beslissingen erin Ales si 4. A| 5. Kuil onze correspondent Dick Toet) "TNGTON Een bom, die mensen maar gebouwen en ander materiaal „Onvoorstelbaar weerzinwekkend, zeggen de tegenstanders vol af- jEen minder onmenselijk wapen, controleerbaar", aldus de voorstan- De politieke, militaire en wetenschap- le discussie over de nieuwe neutronen- of „N-bom" draait in de Verenigde ten op volle toeren. Het gaat om een JjjDe waterstofbom, die - gelanceerd via ,0ger {bestaande Lance-raket (bereik ruim 120 Arvidmeter) - in staat is met een grote preci- ail G« vijandelijke troepen te bestoken. De ander-vernietigende werking van de bom be- 'PaulT t zich tot een straal van ca. 130 meter. Aiessi&en ruim 800 meter wordt alle mense» leven gedood, maar blijven gebouwen ander materiaal gespaard. Datzelfde frrft voor een gebied met een straal van 4.64,5 1600 meter, zij het dat daar de dood er, tot na enkele weken, intreedt Tot op it-Duitf 2 kilometer is een lichte radio-actieve 3. Ruiling merkbaar. 3.34.0 N-bom straks inderdaad in produktie zal md 3^ 81016 verschil met de atoomwapens van worden genomen en de huidige voorraad Maar hoe dan ook, de N-bom heeft Carter ste sei) huidige generatie zit hierin, dat de ont- atoomkoppen in met name West-Duitsland toch in een enigszins lastig parket gebracht. .58, 3. iffing van deze atoomwapens gepaard perking van strategische atoomwapens, de Russen hebben al laten weten daar geheel anders over te denken. Carter heeft zich voorts laten ontvallen, dat een eventuele invasie van Warschau Pact-troepen in Euro pa door de NAVO ook met conventionele wapens afgeslagen zou kunnen worden en de vraag waarom er dan zo'n nieuw atoom wapen nodig is, laat zich in dat geval gemak kelijk stellen. Van belang is ook, dat Carter onlangs heeft besloten de introductie van een nieuwe su- per-bommemwerper, de B-l, voorlopig op een uiterst laag pitje te zetten. Weliswaar zouden daarbij meer economische dan mili taire argumenten een hoofdrol hebben ge speeld (een B-l kost ca. 250 miljoengulden), maar twee belangrijke negatieve beslissin gen voor de Amerikaanse defensie in korte tijd lijkt wat teveel van het goede. En dan tobt Carter ook nog met verdeeldheid in zijn eigen ploeg. Zijn energie-adviseur, James Schlesinger, was in een vorig politiek leven - als minister van defensie - een van de belangrijkste promotors van de nieuwe bom. Amerika's en wellicht ook Nederland - voor een De politieke weerstand, met name van de vertegenwoordiger bij de V.N., Andrew Young, Carters speerpunt waar het gaat om 1963 vond de eerste ondergrondse proef in slaagt een sfeer over te brengen van: het Nevada plaats. Opeenvolgende Amerikaanse gaat niet om mijn beslissing of wat voor Congressen hebben zich nooit erg druk ge- beslissing dan ook, maar het land is slechts maakt over deze ontwikkeling. Nu de bom gediend met één beslissing: de beste. Met vrijwel gereed is - over anderhalf jaar tot a^e gelaatsuitdrukking en met elk gebaar twee jaar kan het ding in produktie geno- lijkt hij te benadrukken, dat er maar één men worden - is daar plotseling verandering man is, waaraan het vinden van die beslis- in gekomen. Dat gebeurde overigens toch sing kan worden overgelaten: Jimmy Carter, nog min of meer bij toeval, want het geld Desondanks wijzen zijn populariteitscijfers voor de ontwikkeling van de bom was on- n0g niet op een overweldigende groei van dergebracht in de begroting van het Amen- zijn aanhang onder de bevolking. „De men- e"^16f>urea^' en wel onder de^ on- moeten nog steeds wennen aan zijn schuldig lijkende post „publieke werken' geheel andere aanpak", aldus zijn adviseurs. Oplettende Republikeinse senatoren ontdek- onder poUUci eii andere meer direct ten de bom en hebben sedertdien met nage- bij de betrokkenen en met name in laten er een grote zaak van te maken. de Amerikaanse pers lijkt hij zienderogen Intussen heeft het er alle schijn van, dat de aan eezae winnen M-Kftm clralre In r.pA(4lllr4ifl Pil met een enorme luchtdruk- en hitte- belangrijk deel zal gaan vervangen. De kant van de Republikeinen, maar ook hier 6 Mrking en een omvangrijke radio-actieve Amerikaanse Senaat heeft met een zeer en daar uit eigen kring, is groot, en ook lag in een veel groter gebied. „Als we geringe meerderheid besloten de betreffende vanuit wetenschappelijke en kerkelijke de huidige atoomwapens een invasie begrotingspost te handhaven, maar met het kring en vanuit de pers worden felle Batt le het Warschau-Pact in West-Duitsland voorbehoud dat de post eventueel alsnog klachten op het nieuwe wapen afgevuurd. moeten afslaan, zouden we bijna kan worden geschrapt als president Carter Bovendien is Carter er nog niet in geslaagd 1 Duitsland moeten vernietigen. Met de zijn uiteindelijke beslissing heeft genomen een erg minzame relatie met de Russen op neutronenbom is dat niet nodig", en er bovendien nog wat meer technische te bouwen, en Carter mag dan vol overtui- militaire deskundigen, die in grote gegevens over de bom békend zijn. ging zeggen, dat de N-bom een puur tactisch 9. Zwjerderheid het nieuwe wapen met enthou- De eerste verklaring van Carter naar aanlei- wapen is en geen strategisch wapen is en het tonen van een nieuwe aanpak, heeft al openlijk zijn afschuw over het wapen uitge sproken. Carter krijgt half augustus nog een pakket inform atie over de nieuwe bom en op basis daarvan zal hij - in ieder geval voor 1 oktober - zijn beslissing nemen. Maar welke beslissing hij ook neemt, het zal altijd een zeer omstreden besluit zijn. De politieke strijd tegen de N-bom wordt aangevoerd door senator Mark Hattfield, een onafhankelijk Republikein uit Oregon. Zijn voornaamste bezwaar is dat een atoom wapen als de N-bom juist door de betrekke lijk beperkte uitwerking uitnodigt tot ge bruik ervan. En dan is het hek van de dam. Een atoom-oorlog op kleine schaal is een illusie. Deze bom maakte een nucleaire con frontatie waarschijnlijker en verhoogt daar om het gevaar voor een wereldoorlog", aldus Hattfield. Hij meent ook, dat er nog veel te weinig bekend is over de werking van de bom op langere termijn in een veel groter gebied. Voor hem staat voorts vast dat dit nieuwe wapen een geweldige impuls zal geven aan andere landen om ook dergelijke wapens te ontwikkelen. Ook deskundigen op het gebied van buiten landse betrekkingen en de bewapeningswed loop als Herbert Scoville jr. (oud C.I.A.-top- man) en Alton Frye (voormalig adviseur van de Senaat) zien in het nieuwe wapen een stimulans voor de bewapeningswedloop. „El ke vervaging van de grens tussen gebruik van conventionele- en atoomwapens bete kent een enorm gevaar", aldus Scoville. Frye vraagt zich ondermeer af wat er met de mensen gebeurt, die door de straling getroffen worden maar niet onmiddellijk dood zijn. „En", aldus Frye, „voor één N-bom kunnen 100.000 conventionele anti tankwapens worden aangeschaft". De voor standers van de bom worden behalve in militaire kring vooral aangetroffen bij de Democraten, De Democratische senator Dam Nunn (Georgia): „Als dezelfde voorzor gen worden getroffen ten opzichte van dit wapen als bij de huidige atoomwapens en dat is een eerste eis, dan betekent de N-bom alleen maar een verbetering". Hij wijst er bovendien op, dat de nucleaire voorsprong op de Russen bijna verdwenen is en dat het verschil in conventionele kracht in het voor deel van de Russen alleen maar is vergroot. Ook de fysicus S.T. Cohen, vanwege zijn betrokkenheid bij de start van de ontwikke ling wel aangeduid als „de vader vein de N-bom", acht de kansen op een atoomoorlog door de nieuwe bom niet groter. „Het blijft een atoomwapen. Alleen de president kan beslissen over het gebruik ervan. De kans op escalatie is niet groter dan bij de huidige atoomwapens", aldus prof. Cohen. Het is volgens hem een illusie te menen, dat ook de Russen niet minstens bezig zijn met de ontwikkeling van geavanceerde nucleaire projectielen. Elk oorlogswapen is volgens Cohen in beginsel immoreel: „Maar frag mentatie- en napalmbommen zijn absoluut 'onmenselijker dan de N-bom". Volgens militaire deskundigen is een ander groot voordeel van het nieuwe wapen dat het bestookte gebied al weer na enkele uren zonder gevaar kan worden betreden. Na de ontploffing van een huidige atoombom kan dat wel dagen, weken en vaak nog langer duren. Zij wijzen er ook op, dat alle 15 NA.V.O.-landen de ontwikkeling van het nieuwe wapen in beginsel hebben onder schreven en daar later nooit op zijn terugge komen. De meeste tegenstanders zijn niet erg kapot van deze voordelen. Sommigen vinden, dat eigenlijk één tegenargument al voldoende is: „Omdat het een beter wapen is, is het slecht".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13