Curie, na tien jaar hervorming, efficiënt, gestroomlijnd apparaat De jazz is ruziënd in opmars Studiesecretaris Kerk-Samenleving Korte metten PRIOR VAN TAIZE LAAKT PRESIDENT \(UNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1977 PAGINA 11 MILES DAVIS Als ik weer op mijn benen kan staan.. Rock-jazz, Free-jazz en een Big Band De jazz komt terug, jazz wordt weer voorpagina nieuws. Lees de internationa le toonaangevende muziekbla den en je kunt niets anders concluderen. Het Britse Melo dy Maker ruimt tussen dè we derwaardigheden van punk rockers en Teddy-boys steeds meer ruimte in voor jazz-al bums en jam-festivals, en zelfs het Amerikaanse opinie weekblad Newsweek kwam met een cover-story over de jazz-op-de-terugweg. Tien jaar geleden waren er in New York nog geen tien jazz clubs, nu zijn er niet minder dan tachtig. In Boston was er zeg ge en schrijve één, nu zijn er 21 en op Chicago's Lincoln Avenue, meldt Newsweek, ne men de jamclubs zelfs de vorm van een epidemie aan. De oorzaak van die opleving die ook in de platenindustrie doorwerkt (692 nieuwe jazzpla ten in de Verenigde Staten waarvan de helft opnieuw uit gebrachte oudere platen), ligt in de breedte van de jzz van vandaag. Naast de oude top pers, de mainstream-jazz, is er de enorm populair geworden jam-fusion, oftewel jam-rock, terwijl bovendien de avant- garde uit het donker is geko men met z'n free-jam en sinds- kort met een geheel nieuwe stroming, de loft-jam, zo ge noemd naar de zolders („lofts") van New Yorks Greenwich Village waar ze ontstaan is. Vooral de jam- rock heeft een enorm groot nieuw en vooral jong publiek aangetrokken. Publiek dat de popmuziek zo'n beetje ont groeid is en verder wil kijken. Die jam-rock maakt een hevig gebruik van synthesizers, Zuidameirkaanse en Zuidafri- kaanse ritmes als versiering, terwijl de drum meestal het alsmaar doors tam pende uit de rock-muziek geleende ritme produceert. De musici die on der Creed Taylor hun platen opnemen zijn er goede voor beelden van. Chick Corea's Return tot forever, Weather Report en vooral Herbie Han cock die ook in Nederland vo rig jaar liet zien hoe hij volko men ingebouwd door electro nica zijn nieuwe jam pleegt Hancock verkocht van een van z'n platen, „Head hunters", zelfs bijna een miljoen stuks. Om het geld HERBIE HANCOCK Meer mensen voor zijn muziek winnen... COUNT BASIE Alles klinkt jong... Behalve een versterking van de positie van de jam, heeft die roek-jam ook voor een controverse in de jazzwereld geleid. Puristen roepen dat het commercieel is, dat het verve lend is, aan de andere kant zijn een hoop musici met een degelijke jam-carrière achter zich „omgeturnd": Stanley Turrentine, Freddie Hubbard, Maynard Ferguson. Herbie Hancock, zelf eens pianist van de „oude" Miles Davis, zegt van zijn muziek: „Als ik iets te zeggen heb, waarom zou ik dat dan niet tegen een hoop mensen doen in plaats van tegen een paar. Ik speel geen jam-rock om platen te verko pen. Ik wil meer mensen voor m'n muziek winnen. Het is als een nieuwe taal. Ik weet niet of jam-rock de toekomst van de jam is. Ik zeg niet dat ik de jam aan het redden ben. Wie ben ik tenslotte? Maar zoals jam-fusion zich ontwik kelt, raakt het steeds meer aan de basis van de jam en aan die van de rock aan de andere kant." Saxofonist Sam Rivers stelt: „Ze doen 't om het geld. Daar hoef je geen respect voor te hebben. Maar beter zij, dan middelmatige muzikanten", terwijl de bejaarde Count Ba- sie iets welwillender klinkt met: „Er is altijd een reden voor nieuwe stromingen. Ze zijn een van de vele spaken van het wiel En er is ruimte voor meer." In Nederland merk je vooral in de platen- handel waar Hancock en Chick Corea tussen de pop grootheden liggen van de ster ke invloed van de rock-jazz. Alleen in enkele grote steden wordt je regelmatig gecon fronteerd met concerten waar in het scala aan vernieuwin gen, ook binnen de Nederland se jam-scène aan bod komen. Paul Acket's grote North Sea Jam Festival had een zeer ac ceptabele doorsnee van wat er zich in de jam afspeelt te bie den. In vergelijking met ande re grote jazzfestivals zelfs zéér STAN KENTON Toer door een creatieve wereld... gevarieerd, al ontstond er hier te lande rond North Sea een polemiek van modernistischer zijde als zou het allemaal maar een flop zijn geweest De grote platenmaatschappijen in Nederland brengen voorlopig nog steeds hun oude getrouwe sterren in uitgaven en heruit gaven op de markt. Kleinere platen-units zorgen voor het actuelere zout in de pap, zoals het Utrechtse Munich-records met eigen Nederlandse pro ducties en Bertus distributie die prima werk van de Muse en Onyx-labels hier naar toe haalt. Anthony Braxton Binnen de free-jam is Anthony Braxton in Amerika een van de invloedrijke musici. Hij maakt deel uit van de Creative Construction Company, begon in Chicago onder de vlag van de Association for the Advan cement of Creative Musicians eind zestiger, begin zeventiger jaren en kwam pas „in het nieuws" toen hij en zijn groep (er is eigenlijk geen leider) in New York aan bod konden kqmen. Inmiddels verkoopt hij zo'n 20.000 platen van een al bum en dat is voor een avant- gardist op z'n minst respecta bel. Bij Muse kwam o.a. Brax ton en consorten „Creative Construction Company, volu me II" uit, een plaat (Muse MR 5097, 17,90) die in feite be staat uit één nummer: „No more white gloves", met als ondertitel „With sand under your shoes doing a dance", verspreid over de beide kan ten, beide delen rond de zeven tien minuten. Braxton, op alt sax, sopraansax, klarinet, fluit, basklarinet en concert bellen, Leroy Jenkins op viool, fluit, speelgoed xylofoon, mondharmonica en fietsbel, Leo Smith op trompet, een aantal „horns" en percussie, Muhal Richard Abrams op piano, cello en klarinet, Ri chard Davis op bas en Steve McCall op drums en percussie leveren een overigens zeer ho mogeen staaltje f ree-jam- kunst. Je moet er voor in de stemming zijn en er naar leren luisteren, maar dan valt er ook veel te ontdekken. Frenetieke zaagpatronen op de viool spe len een grote rol. Braxton praat hevig door z'n saxofoon, brokken lyriek, muzikale hu mor, dat alles opgenomen in de Methodist Church op New Yorks Washington Square on der supervisie van Ornette Co leman. De laatste heeft duide lijk invloed uitgeoefend op Braxtons spel. Braxton houdt overigens niet van de term „free jam": „Het geeft je de indruk dat er geen enkele voorbereiding is. En ik besteed al m'n tijd aan oefenen en componeren". Anthony Brax ton heeft trouwens meer noten op z'n zang. Hij componeert op het ogenblik twee symfo nieën, éen voor vier orkesten en een tweede voor niet min der dan zes stuks. Zijn lijf spreuk luidt dan ook: „Crea tief zijn betekent énders zijn". Miles zwanger Van Miles Davis, die uiteinde lijk toch niet naar het North Sea Festival kwam al waren er geruchten in die richting, komt duister nieuws. Hij schijnt zich als een soort twee de Howard Hughes van de we reld afgezonderd te hebben. Hij heeft al in twee jaar geen concert meer gegeven, com municeert met de buitenwe reld alleen per telefoon en kwam z'n huis niet vaker dan zeven maal in de laatste twee jaar uit Het schijnt in z'n Moorse tuinhuis in West Side in New York een donkere boel te zijn. Je struikelt over de instrumenten in een minimaal, gefilterd licht uit de verlaagde plafonds. Het heeft te maken met de heupoperatie waarvan hij nog steeds herstellende is. Voor de telefoon heeft de le gendarische trompettist nog niets aan vitaliteit ingeboet: „Als ik weer op m'n benen kan staan, zal ik weer gaan spelen. Al die jongens van nu, zijn bij mij vandaan gekomen. Zeg ze dat ik nog steeds zwan ger ben. Ik heb gespeeld sinds ik 13 was en ik keer m'n ande re wang niet toe en ik geef ook niet op." Een van de grote successen van het North Sea Festival was zowel vorig jaar als in juli jj. de big band van Count Basie. De laatste big band ou de stijl die er nog is en het was fascinerend te horen hoe jong het allemaal klonk. Per fecte arrangementen, een ge weldige swing (wat mag Basie blij zijn met een drummer als Butch Miles) en goed, zij het beperkt solowerk. Op het nieu we Pablo Live-label valt de nieuwe Basie nog eens terug te beluisteren. Een Norman Granz-productie, opgenomen in Los Angeles begin dit jaar met een serie nieuwe num mers, geschreven en gearran geerd door Sal Nestico. Behal ve dan Sweet Georgia Brown (prima arrangement dat Basie ook in Den Haag speelde) en het aloude Ja-Da. De arrange menten zijn helemaal in Basie- stijl, subtiele beginnetjes met een paar pianogrepen van no tenvrek Basie en dan barst het los. Alleen „Bundie o'funk" (de titel suggereert het al) doet een concessie aan de soul en al gebeurt het muzikaal puik, Basie's band klinkt dan opeens als een goed filmorkest op de solo's na. (Pablo 2310 797, 21,25). Goed nieuws van een andere groot-orkest-leider. Stan Ken- ton lag al enige tijd in het ziekenhuis in Pennsylvania. De berichten waren niet best en je was al geneigd jezelf te prepareren op een In Memo- riam. Kenton had na een val in mei een stukje gestold bloed in de hersenen gekregen. Na een hersenoperatie ziet het er nu goed uit voor de 65-jarige grijze eminentie die zijn mu ziek niet als muziek verkoopt maar als een toer door de „creatieve wereld van Stan Kenton". BERT JANSMA Tien jaar geleden zal het morgen zijn, dat paus Paulus een ingrijpende hervorming van de Romeinse curie, zijn centrale bestuursapparaat in Rome, aankondigde. Hij deed dit in een zogenoemde apostolische constitutie, die de geschiedenis van de kerk is ingegaan als de constitutie „Regimini Ecclesiae Universae" (het bestuur van de universele kerk). In de algemene richtlijnen bepaalde de paus, dat de Romeinse curie geen machtscentrum mocht zijn, maar een orgaan van dienstbaar heid. Hij liet zich hierbij inspireren door het Vatikaanse concilie, dat deze eis zeer duidelijk had gesteld. Mgr. Benelli werd benoemd tot substituut van het pauselijk staatssecretariaat. Hij werd de man, die de hervorming van de curie moest doorvoeren. Benelli maakt de tiende verjaardag van zijn hervormingen echter niet meer mee. Enkele weken geleden werd hij benoemd tot aartsbisschop van Florence. Volgens de des kundigen is de hervorming, die paus Paulus doorvoerde, een compromis geworden tussen de eisen van het tweede Vatikaanse concilie en de verlangens van de curieprelaten zelf. Niette min is het centrale bestuursapparaat van de r.k.kerk aanzienlijk gestroomlijnd en ingekrom pen. Het pauselijk staatssecretariaat is het alles coördinerende en controlerende centrum ge worden van de negen curiale departementen, de drie rechtbanken en de drie secretariaten. Slechts twee van deze secretariaten worden door fungerende aartsbisschoppen geleid, na melijk het secretariaat voor de eenheid door kardinaal Willebrands van Utrecht en het secre tariaat voor de niet-gelovigen door kardinaal Koenig van Wenen. Ook controleert het staatssecretariaat instanties als de pauselijke Lekenraad en de pauselijke commissie voor Gerechtigheid en Vrede (justi- tia et Pax) en heeft ook een flinke vinger in de pap bij internationale katholieke organisa ties. De kritische opmerkingen nemen niet weg, dat Benelli zijn werk grondig heeft gedaan. Iede reen in Rome en daarbuiten is ervan overtuigd, dat er weinig bestuursinstanties zijn, die zo intensief en effectief werken als de Romeinse curie. Bovendien is de internationalisering van de curie in grote mate verwezenlijkt. Tweeder de van de curie-instanties wordt door niet-Ita- lianen geleid. Intern is de Romeinse curie streng centralis tisch georganiseerd. Maar om nu te zeggen, dat ook de instelling van de curie tegenover de kerk centralistisch is gaat te ver. Een van de belangrijkste winstpunten van het tweede Vati kaanse concilie, de collegialiteit (niet alleen de paus, maar paus en bisschoppen gezamenlijk verantwoordelijk voor de universele kerk) is nog lang niet bij alle bisschoppen en bisschop penconferenties verwezenlijkt. Benelli heeft de hervorming van de curie orga nisatorisch voltooid. De nieuwe geest moet geleidelijk groeien tegelijk met de collegiali- teitsgedachte in de hele kerk. Benelli was een zeer harde werker, die alles van zijn medewer kers eiste en bovendien zeer streng de hand hield aan de geheimhouding. Met zijn opvolger is een nieuwe geest in het staatssecretariaat gevaren. De nieuwe substi tuut, de 63-jarige ervaren diplomaat en curie- man mgr. Giuseppe Caprio, zei bij zijn benoe ming over zichzelf: „Ik ben geen supermens". Anderen zeggen over de nieuwe substituut: „De efficiency zal wel blijven, maar de toon verandert en collegialiteit zal zeer in trek zijn". Flinke stijging bij Vastenactie Vier maanden vóór het slui ten van het boekjaar heeft de Bisschoppelijke Vastenactie te Zeist al een opbrengst van 8.715.000 gulden. Dat bete kent, dat er nu al twee ton meer is dan het vorige jaar bij het sluiten van het boekjaar. Volgens de Vastenactie staat het wel vast, dat de opbrengst JjUMUuMiMUlimMh overschrijden. De Vastenactie meent, dat de stijging van de opbrengst vooral te danken is aan de toegenomen activitei ten van werkgroepen, ver spreid over het gehele land. Ook de particuliere giften zijn gestegen. De meeste binnengekomen be dragen zijn al overgemaakt naar de aanvragers van pro jecten in ontwikkelingslanden. De lopende verplichtingen in begrepen is dit jaar al ruim zes miljoen gulden uitgekeerd. Voor dit jaar heeft de Vaste nactie een verplichting van bijna 7,3 miljoen gulden op zich genomen. Dit bedrag kan stijgen naarmate de opbrengst van de actie groter is dan ddittiluL Pater dr. P. F. Smulders sj (65) is bij zijn veertigjarig priesterfeest benoemd tot rid der in de orde van de Neder landse Leeuw. Dr. Smulders is hoogleraar aan de KTHA te Amsterdam en geleerde van internationale faam, onder meer door zijn studie van de werken van de kerkleraar Hi- larius van Poitiers. Tijdens het tweede Vaticaans concilie was hij theologisch adviseur van de Indonesische bisschop pen. Volgens het nieuw jaarboek van de katholieke kerk voor Afrika zijn er in dit wereld deel zevenenveertig miljoen katholieken. Op een totale be volking van vierhonderd mil- ioe^nenseiw^da^n^^pre-_ cent Er werken 16.552 pries ters, 5.833 broeders en 34.122 zusters. De grootste aantallen katholieken vindt men in Zai re (10,3 miljoen), Oeganda (3,8 miljoen), Nigeria (3,7 miljoen), Tanzania (2,9 miljoen), Angola 2,7 miljoen en Kenia (2,1 mil joen). Mgr. drs. Th. Zwartkruis, bis schop van Haarlem, biedt zon dag 18 september van vier tot zes uur in het bisschopshuis aan pater dr. R. Koper een receptie aan. Dr. Koper is bij na elf jaar bisschoppelijk vi caris geweest. Per 1 septem ber is hem op zijn verzoek eervol ontslag verleend. De staf van bet bisdom is mo menteel bezig met een reorga nisatie van de beleidsstruc- tuur en de taakverdeling Pa ter Koper is nog in bespre king over een nieuwe functie. Duizenden Polen, vooral jon geren, hebben meer dan twee honderd kilometer te voet af gelegd van Warschau naar het Mariaheiligdom van Tjesto- chowa. Tienduizenden hebben daar het feest van Maria ten Hemel Opneming gevierd, on der wie kardinaal Krol, aarts bisschop van New York met éen Amerikaanse delegatie. De' primaat van Polen, kardinaal Wyszynski, deed een beroep op de nationale verantwoorde lijkheid van de gelovigen. Hij kritiseerde de vlucht van jon geren naar de grote steden. Gebrek aan liefde voor de aar de was er de oorzaak van, dat bij de slechte weersomstandig heden van dit jaar, de oogst op veel velden was verrot, al dus de kardinaal. Het katholiek Hollands man nenkoor in Melbourne, St Gregorius Male Choir viert 28 augustus zijn zilveren jubi leum. Het werd opgericht in het opvangcentrum van pater Leo Maas in Melbourne door Hollandse emigranten. Het koor zingt ook in niet-katb- ofieke kerken. Ook geeft het liefdadigheidsconcerten. Het telt vijfenveertig leden. Drs. Th. P. M. Dekkers is deze maand in dienst getreden bij de Katholieke Raad voor Kerk en Samenleving als tweede studiesecretaris. Hij zal zich gaan concentreren op het project „Deconfessionalisering", dat in samenwerking tussen de raad en de Bisschoppelijke Beheerscommissie is opgezet, aldus meldt „1-2-1", het informatiebulletin van de kerkprovincie. De bedoeling van het project is te komen tot een omschrijving van het proces van deconfessionalisering en een zo volledig mogelijke inventarisatie ervan binnen de Nederlandse kerk in verhouding tot de wereldkerk. Het onderzoek moet uitlopen in concrete voorstellen voor een aangepaste organisatievorm van de kerk en haar bestuurlijk optreden in de nieuwe situatie. Het project is voorlopig vastgelegd voor drie jaar. Er wordt ook nog een projectcommissie samengesteld. Prior Roger Schutx van de oekumenische kloostergemeenschap van Taizé (Frankrijk) heeft een beroep gedaan op president Romero van El Salvador een eind te maken aan het willekeurig arresteren, moorden en folteren. In een open brief beroept de prior zich op de menselijke waardigheid en op de christelijke motieven, waarvan de presi dent zelf zegt uit te gaan. Roger Schutz schrijft dat twee verantwoordelijken van de intercontinentale raad van het vanuit Taizé gestarte „concilie van de jongeren" hierover met de president willen spreken. Indien generaal Romero weigert hen te ontvangen en evenmin de brief beantwoordt, komt de prior zelf volgende maand naar El Salvador. Schutz wijst erop, dat vele jongeren die uit allerlei landen in Taizé komen bidden, bezorgd zijn over de gebeurtenissen in het Latijns Amerikaanse land, waar dit jaar verschillende pries ters en katecheten zijn vermoord en waar de jezuïten met de dood worden bedreigd. „Boeren zijn vastgehouden om de eenvoudige reden dat zij een exemplaar van het Nieuwe Testament in hun huis hadden. Een lastercampagne tegen de katholieke kerk wordt gaande gehou- deq", aldus de prior, die erkent dat er ook andere landen zijn waar christenen worden vervolgd. „Maar vele van deze landen worden niet geregeerd door staatshoofden die zich christen noemen''

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11