'NV accepteert voor 3n jaar matigingsbeleid OEIZAAM gVERLEG OVER ABORTUSKWESTIE Kartonnen woningen aan lopende band FNV mengt zich in conflict gezinshulp GEVAREN GASTRANSPORT ZEER MINIMAAL ma suisses agiNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 Beperking prijscompensatie wordt afgewezen (Van onze parlementaire redactie) gRDAM De federatieraad van de F.N.V. t aan de leden van de vakbonden over te »n, of ingestemd moet worden met het >eleid dat kabinetsformateur Den Uyl staat, met name wat betreft het accep- de nullijn voor de loonontwikkeling. It echter, dat een enventuele instemming betrekking moet hebben op het jaar 1978, twijfels heeft over de uitvoering van l-economisch beleid, dat is overeengeko- lens het formatie-overleg. Aan de hand concrete resultaten kan in de loop van jaar dan worden vastgesteld, of de steun regeringsbeleid moet worden voortgezet. ,t de leden ook van de nullijn (geen reèle zullen zeggen, de F.N.V. is niet at te laten afknabbelen van de prijscom- jeratie Nederlandse Vakbeweging heeft gis- jesloten om op vrijdag 30 september, dus i de derde dinsdag, een grote bijeenkomst ^legaties van alle aangesloten bonden te i om de plannen van de regering te bespre- larna wordt een nota voor het te voeren ivoorwaardenbeleid opgesteld, die vanaf jtober tot in de eerste week van november i in het land op ledenvergaderingen aan de iomt Daarna zal worden vastgesteld of en onder welke voorwaarden men bereid is mee te werken aan het voorgenomen regeringsbeleid. De federatieraad heeft gisteren gesteld, dat de F.N.V. zich in geen geval nu reeds voor de komen de regeerperiode moet vastleggen. Van jaar tot jaar zal een standpunt moeten worden bepaald. Met name zal in 1978 de feitelijke ontwikkeling moeten worden bezien: zijn de niet-cao-inkomens in dezelfde mate aan banden gelegd als die van de CAO-ers, betekent meer winst voor de onderne mers inderdaad het scheppen van werkgelegen heid, wordt de inflatie conform de plannen terug gedrongen, welke invloed hebben de beleidsombui gingen van de regering op de collectieve voorzie ningen, hoe ontwikkelt zich het economisch struc tuurbeleid. Voorzitter Wim Kok zei gisteravond na afloop van de vergadering van de federatieraad: „De bijeen komst had de teneur van duidelijke reserves. De doelstelling van de formateur en zijn gesprekspart ners: bestrijding van werkloosheid en inflatie, sluit goed aan bij wat wij als opgave zien. Er zijn echter twijfels aan de gekozen middelen en aan de wijze waarop deze zullen worden toegepast." Kok zei, dat het voor zijn organisatie heel belangrijk is, dat ook de „bovenkant" zich matigt in de loonont wikkeling. Ér is tijdens het formatie-overleg afge sproken, dat hierover vóór nieuwjaar een wet tot stand zal komen. We nemen aan, aldus Kok, dat die afspraak niet nonchalant tot stand is gekomen, ook al sprak minister Van Agt van een „verrukke lijk optimisme" van formateur Den Uyl, zoals Van Agt ook de invoering van een algemene ziektekos tenregeling niet duidelijk zag zitten. „Ik hoop, dat die uitspraken van Van Agt slechts een incident zijn geweest. Als zou blijken dat de formatie-af spraken met weinig geestdrift worden uitgevoerd, dan zal de regering de F.N.V. keihard tegenover zich vinden," aldus Kok. Ook van de opstelling van de ondernemers zal veel afhangen, zo zei de F.N.V.-voorzitter. Is men in dat kamp bereid om constructief - wat niet kritie kloos behoeft te zijn - mee te werken aan het geven van meer invloed aan de werknemers, is men bereid tot het maken van nieuwe afspraken met de vakbeweging tot het doen van een groot scheepse aanval op de werkloosheid? „De reactie van de werkgeversorganisaties op de regerings plannen getuigt nog niet van groot enthousiasme." Kok hield het wél voor mogelijk, dat er voor 1 januari nog een wet komt, die de inkomens van niet-cao-ers en van de beoefenaren van vrije be roepen beteugelt. „Die zaak speelt immers al jaren. En ze hebben dit bij de kabinetsformatie toch niet lichtvaardig afgesproken. Maar je kunt de zaak ook moeilijk maken. De politieke wil moet er zijn. Als die wet er niet komt dan maakt men een grote blunder ten opzichte van de vakbeweging," zo waarschuwde hij opnieuw. Intussen spreken de vakbeweging en de werkge vers in de Stichting van de Arbeid nog steeds over het in de nabije toekomst te hanteren systeem van de automatische prijscompensatie. Het huidige systeem was begin dit jaar de inzet van het grote stakingsconflict. De werkgevers willen de prijs compensatie verder beperken. Kok: „Ik heb nog geen argumenten gehoord om met minder dan de huidige compensatie genoegen te nemen. De werk gevers komen met zoveel niet meer te vergoeden kosten van levensonderhoud aandragen, dat het langzamerhand moeite kost iets te bedenken, wat dan nog wel voor compensatie in aanmerking komt Als je met de werkgevers zou meegaan, hang je je niet op aan de nullijn maar aan een minlijn. Daar peinzen we niet over." De FiN.V. is thans bezig met het diepgaand bestu deren van het herstructureringsbeleid, dat Den Uyl zich voorstelt te voeren en het tot ontwikkeling brengen van bepaalde delen van het land. Met name wordt nagegaan hoe de instituten, die mede onder druk van de vakbeweging tot stand zijn gekomen, zoals de Nehem, functioneren. De F.N.V. en zijn bonden willen een steviger plaats in die instituten hebben. DEN HAAG (ANP) De Fede ratie Nederlandse Vakbewe ging (FNV) heeft minister Boersma van Sociale Zaken af geraden zijn toestemming te ge ven aan de plannen van staats secretaris Meijer van CRM om instellingen voor gezinshulp te laten fungeren als uitzendbu reaus voor alternatieve gezins hulp. Dit heeft betrekking op de zoge naamde alpha-helpers die vol gens de plannen van de staats secretaris niet in dienst van de organisaties zouden zijn, maar in die van de mensen die om hulp vragen. Volgens de FNV zijn de beoog de bezuinigingen ook te berei ken wanneer deze alpha-helpers in dienst zijn van de betrokken organisaties. Verder kan de FNV wel akkoord gaan met de plannen van de staatssecretaris: koppeling van het loon van alp- ha-helpers aan het minimum loon en doorbetaling tijdens ziekte. Dit echter is iets waar over de staatssecretaris proble men heeft met de Centrale Raad voor de Gezinszorg, die meent dat door koppeling van het sala ris aan het minimumloon de alpha-helpers te duur worden, waardoor het beoogde doel van bezuinigingen voorbijgeschoten wordt. Alpha-helps te rs zijn gezmsver- zorg(st)ers die gedurende enige dagen per week huishoudelijk werk willen verrichten. CDA en PvdA tegenover elkaar r-meube, d°n 9*i (Van onze parlementaire redactie) 'eriiIAAG Vandaag hebben de Tweede Ka- acties van PvdA, CDA en D'66 over een voorstellen vergaderd die kabinetsforma- i Uyl in afzonderlijke gesprekken met de :tievoorzitters heeft gedaan. Morgen zul- fractievoorzitters voorstellen voor het Ie deel van het regeerprogram op papier zal in verband met de abortuskwestie Ilijk overleg worden. i bedoeling dat de drie fracties direct de ijke voorstellen krijgen. Donderdagavond y ateur Den Uyl in diep gepeins, CDA-leider -Agt gereed voor het eerste gesprek over pneer de abortuskwestie. Zo begon gisteren iieuwe week in de kabinetsformatie. en vrijdag gaat de formateur met de drie fractie voorzitters gezamenlijk over die voorstellen verga deren. Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) hebben dan voldoende tijd gehad om te horen wat hun kamerfracties van die voor stellen vinden. Gisteren is de PvdA-fractie al begonnen met de bespreking van de nog in het regeerprogram te behandelen negen hoofdpunten waarvan de abor tuskwestie verreweg het moeilijkst en belangrijk ste is. De andere punten hebben betrekking op het buitenlands beleid en defensie, het energiebe leid, de democratisering van de samenleving, het onderwijs, de volkshuisvesting en het emancipatie beleid. De formateur heeft daarover gisteravond eerst aan Van Thijn en later aan Van Agt een aantal gedachten ontvouwd. Vanmorgen heeft hij over zijn ideeën met Terlouw gesproken. Wat betreft de abortuskwestie kan worden aange nomen dat Den Uyl geen voorstellen zal doen voor de wijziging van de bestaande wetgeving. De standpunten van enerzijds PvdA en D'66 en ander- zijds het CDA liggen daarvoor te ver uit elkaar. Die kloof is niet met een compromis te overbrug gen. De voorstellen hebben betrekking op de vraag wat er nu verder moet gebeuren: helemaal niets regelen, dus de bestaande onbevredigende situatie laten voortduren, of kansen scheppen voor een initiatiefvoorstel vanuit het parlement. De PvdA- fractie vindt dat bij de formatie duidelijk moet worden vastgelegd dat de minister van Justitie een in het parlement aangenomen wetsvoorstel moet' tekenen, maar Van Agt zal wat dat betreft zeker veel voorbehoud maken. De formateur heeft de fractievoorzitters geen kant en klare voorstellen voorgelegd. Op diverse terrei nen heeft hij alternatieven naast elkaar gezet. Den Uyl wil op deze wijze aftasten hoe binnen de fracties over verschillende zaken wordt gedacht. Illlllllllllllllllllllllllllllllllll Rustpunt onderweg De Londen-Sydney- rally heeft gisteren ook voor een gezel lige drukte in Am sterdam gezorgd. De rally-rijders ver zamelden zich met hun fraai beschil derde auto's voor het Hilton-hotel. In het hotel kwamen zij wat bij van het eerste deel van hun monstertocht naar Sydney. iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiui iechst wil meer krieken in tssingen jsSINGEN (ANP) fchst Holland NV heeft [nen om in Vlissingen-oost nieuwe chemische fabrie- Ite bouwen. De plannen om- len een fabriek met een pro- yBiecapacitcit van circa iOOO ton chloor en ongeveer .000 ton natronloog per jaar, vinylchloridefabriek voor I) ton per jaar en een poly- ylchloridefabriek van circa 0 ton per jaar. »uw van de nieuwe fabrie- hangt, volgens waarnemend zitter van de Raad van Be- r van Hoechst Holland dr. Schorning onder meer af de ontwikkeling van de we- ■aag naar de prod uk ten I de drie fabrieken en dan I naar de kunststof p.v.c. (de beschikbaarheid van vol gde energie tegen betaalbare zen. De investeringen in de [nieuwe fabrieken bedragen 4 miljoen. nha/ ijzondere ndacht voor tppelbazen HAAG (ANP) De Loon- Dienst zal de ko- maanden „bijzondere idacht" besteden aan het ge- van (onder)aannemers or werven en machinefabrie- «n het gebied van de Nieu- Waterweg om zodoende op spoor te komen van koppel en. lister Boersma (Sociale Za- i) heeft dat gisteren aan de Kamer meegedeeld in woord op schriftelijke vra- Volgens hem zijn de activi- van de koppelbazen in regio „met enige regel- it" waar te nemen. Omstreden lucifers in Londen Vier instituten met opleiding maatschappijleer DEN HAAG (ANP) Deze maand zijn vier instituten be gonnen met de opleiding maat schappijleer. Dit zijn het 'Mol- ler-instituut te Tilburg, de VL/- VU te Amsterdam, Ubbo Em- mius te Groningen en Leeuwar den en Zuidwest-Nederland te Delft. Minister Van Kemenade (Onder wijs) heeft de Tweede Kamer meegedeeld dat volgend jaar geen nieuwe lerarenopleidingen met een opleiding maatschappij-' leer zullen beginnen. Volgens berekeningen Gasunie: ROTTERDAM (ANP) Wanneer tachtig keer per jaar een tanker vol vloeibaar aardgas naar de Maasvlakte zou komen, dan is de kans op een aanvaring, gepaard gaande met de uitstroming van de lading eens in de 525 jaar. Dan nog is er geen ramp geschied, aldus de Gasunie, want de kans dat een vrijgekomen gaswolk ontploft wordt op minder dan één procent geschat Volgens de Gasunie is dit de berekening van TNO, die voorkomt in een door de Gasunie samengestel de brochure. De Gasunie wijst erop, dat elders in de wereld, ook in Europa, al vijftien jaar lang gas-ketens fungeren, zonder dat er ooit een onge luk is gebeurd. De brochure is samengesteld in verband met de op gang zijnde discussies over het mogelijk vestigen van een tankstation van vloei baar gas op de Maasvlakte. Binnen niet al te lange' tijd moeten de raad van Rotterdam en die van Rijnmond over dit gas-station op de Maasvlakte een beslissing nemen. Omdat volgens de Gasunie de gevaren zeer mini maal zijn, voelt zij ook niets voor het bouwen van een station voor vloeibaar gas op een kunstmatig eiland. De aanleg van zo'n eiland zou het project alleen maar veel duurder maken, aldus de Gasu- Verbod voor afval* lozing in de Eems DEN HAAG (ANP) Minister Westerterp (Verkeer en Water staat) is van plan zes veenkolo niale bedrijven geen toestem ming te geven hun afvalwater te lozen naar de Eems, via de nieuwe persleiding. Naast Union papierverpakking B.V., Free b.v. en de nv. Nove, geldt dit verbod ook voor de drie bedrijven van het KSH-concern voor aardappelzetmeel. In het verleden is afgesproken dat door de nieuwe persleiding in beginsel geen ongezuiverd af valwater zal worden geloosd. Omdat de persleiding niet is voorzien van een zuiveringsin stallatie, betekent dit dat de be-' drijven zelf maatregelen moes ten nemen om de vervuilings- waarde van hun afvalwater sterk terug te dringen. Alleen al bij de aardappelzetmeelfabrie ken kunnen hierdoor 900 ar beidsplaatsen in gevaar komen. LONDEN In Londen is ru moer ontstaan over het voorne men van een internationale jon- gerengroepering om lucifer- boekjes uit te geven met de leuze „Verbrand een rode" of „Verbrand elke rode". Het plan was afkomstig van de Democratische jongerenge- meenschap van Europa die een PLO: Israël zet stap naar nieuwe oorlog BEIROET De Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO heeft het Israëlische besluit tot wijzi ging van de wettelijke status van Arabische en Palestijnse inwoners van enkele bezette ge bieden „een nieuwe stap tot annexatie" genoemd en een be wijs dat Israël een vijfde oor log in het Midden-Oosten wil. „Eerst besloot premier Mena- chem Begin drie nederzettingen op de westelijke Jordaanoever wettelijk te erkennen. Nu is er een nieuwe beslissing - weer een stap naar rechtstreekse annexa tie", aldus een woordvoerder van de PLO. Het bewijst weer dat Israël geen vrede wenst en dat het geen enkele stap heeft ondernomen om vrede naderbij te brengen maar daarentegen een nieuwe oorlog wenst Premier Begin maakte zondag bekend dat men in de bezette gebieden van de westelijke oe ver en de strook van Gaza de zelfde Israëlische rechten zal krijgen als op Israëlisch grond- kantoor heeft in het hoofdkwar tier van de Britse conservatieve partij in Londen. Een woord voerder van deze partij ver klaarde dat de conservatieven niets met het geval te maken hebben. Volgens hem zou het gaan om een woordspeling, die verkeerd is uitgevallen. De firma die voor de order van 5.000 stuks was aangezocht, zag er van af met het argument dat de gewenste leuzen „zeer ge vaarlijk en provocerend" waren. „Het komt er op neer dat de mensen de raad krijgen een communist in brand te steken". Een functionaris van de ge noemde jongerenorganisatie gaf toe dat men dit eï uit zou kun nen lezen. Hij verzekerde echter dat dit niet de bedoeling was geweest. Diepzeeonderzoek bij Canarische Eilanden LEIDEN (ANP) Medewerkers van het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in Leiden zijn gisteren voor een biologi- sch-oceanografische expeditie naar het gebied rond de Canari sche Eilanden vertrokken. Zij zullen dit diepzee-onderzoek naar de plantengroei en de dier soorten maken met een speciaal marinevaartuig, de HM Tyde- man. Op de eerste plaats zal de aandacht zijn gericht op de dier soorten. De laatste jaren is dui delijk geworden dat dat de scheepvaart door het overboord zetten van afval een aanzienlij ke invloed op de diepzeefauna zou kunnen hebben. Dit zal tij dens de expeditie een van de onderwerpen van studie vor men. Aanvrage voor duizenden huizen al binnen (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Vanaf 15 september zal in de karton- en kartonnagefabriek Ceres bv te Oude Pekela een begin gemaakt worden met de productie van kartonnen woningen. Twee prototypes van deze wo ningen zijn nu officieel in gebruik geno men door Bierums burgemeester, P. E. Brons. De twee woningen staan in Spijk in de gemeente Bierum. Het ligt in de bedoeling om dit jaar een tiental wonin gen te fabriceren, waaraan nog enkele aanpassingen en verbeteringen zullen worden aangebracht Wanneer de fabricage van deze tien wonin gen naar volle tevredenheid is verlopen zal begin volgend jaar een begin gemaakt worden met een veel grotere productie. De Kartonbouw bv, die de woningen bij Ceres zal gaan produceren, spreekt in dit ver band over 25.000 woningen in de eerst komende vijf jaar. Het onderdak bij Ceres is overigens van tijdelijke aard. „Wij zullen de Kartonbouw bv zonodig dit jaar nog aan ruimte helpen", aldus Ceres-directeur ir. P. Gruppelaar. „Het ligt evenwel in de bedoeling dat de Kartonbouw bv elders in de provincie Groningen een eigen onder dak zal krijgen". Waar de fabriek van kartonnen woningen zal komen te staan, is nog niet duidelijk. Volgens de heer G. Post-Wiersema van de Kartonbouw bv. „We zijn wel met enkele Groningse gemeenten in onderhandeling". Voorlopig zal de Kartonbouw bv met vijf man personeel beginnen. Het ligt echter in de lijn der verwachtingen, dat de fabriek kan uitgroeien tot een groot bedrijf, dat een forse impuls voor de uitbreiding van de werkgelegenheid in Groningen gaat be tekenen. „We beginnen echter mondjes maat", aldus de heer Post-Wiersema". We' willen in ieder geval een kwaliteitsproduct gaan afleveren. Duidelijk is in ieder geval dat de kartonnen woningen tegen water kunnen. Tijdens de officiële ingebruikne ming door burgemeester Brons, viel het regenwater bij bakken tegelijk uit de lucht, zonder schade aan de woningen aan te richten. Volgens de Kartonbouw bv is er al wel veel belangstelling voor de karton nen huizen getoond. Niet alleen vanuit Nederland, maar ook vanuit het buiten land, tot in Australië en Afrikaanse landen toe. Kort voor de ingebruikneming van de twee eerste woningen vanuit het midde noosten voor maar liefst 10.000 woningen. Hoe hard de Kartonbouw bv begin volgend jaar van start zal gaan is nog niet precies te zeggen. „Om te kunnen beginnen heb ben we in ieder geval een startkapitaal van 2,5 ton nodig", aldus de heer Post-Wierse ma. Dat bedrag is exclusief de benodigde gebouwen. De woningen worden bouw klaar afgeleverd van de fabriek. Ter plaat se zullen de bouwplaten in elkaar gezet moeten worden. Het is mogelijk om per dag twee woningen te monteren. Er zijn inmiddels twee types ontwikkeld. De glo bale prijzen voor deze twee types gaan liggen tussen de 9.000,- en 15.00,— Daarvoor wordt alleen het casco geleverd. Alle voorzieningen als water, gas- en elek trische leidingen en dergelijke komen daar nog bij. De ontwerper van het bouwmate riaal ir. P. J. M. Rohlfs is van mening dat de bijkomende kosten gedrukt kunnen worden, doordat veel ander materiaal ook van karton gemaakt zal kunnen worden. In dat verband sprak hij ondermeer van kartonnen badkuipen. In 1974 begon de Heer Rohlfs een onder zoek naar dit bouwmateriaal in het kader van een afstudeerproject voor de TH in Eindhoven. De heer Rohlfs maakt inmid dels deel uit van de Kartonbouw bv. Het project in Spijk is als eerste project in Nederland opgezet door de stichting Dorpsbelangen Spijk. In dit dorp wordt momenteel gewerkt aan een vrij groot renovatieproject Daarbij kwamen de kar tonnen woningen als noodwoningen voor de gezinnen goed van pas. In samenwerk ing met een kunstenaars collectief uit Fin-, sterwolde, het juridisch planologisch ad viesbureau Bergman bv uit Groningen en verschillende andere bedrijven werden de kartonnen woningen ontwikkeld „Zoals de huizen er nu staan, zullen ze drie tot vijf jaar meegaan", aldus de Heer Rohlfs, die van mening is dat deze woningen niet alleen gebruikt kunnen worden als wissel woning bij renovatie, maar ook als recrea tie-woning dienst kunnen doen en verder gebruikt kunnen worden als noodwoning in rampgebieden. Schiedamse raad tegen verlies arbeidsplaatsen in scheepsbouw SCHIEDAM (ANP) Met alge mene stemmen heeft de ge meenteraad van Schiedam gis teravond een motie aangeno men waarin verontrusting wordt uitgesproken over het verloren gaan van werkgelegen heid bij de scheepswerf IJLC.- Gusto in Schiedam. Daarbij zijn ongeveer 1000 arbeidsplaat sen betrokken. De raad was verontwaardigd over de plannen en de werkwij ze van een werkgroep van de beleidscommissie scheepsbouw, waarin scheepsbouwers, vak bonden, en het ministerie van Economische Zaken samenwer ken. Het college van b en w werd verzocht bij de regering en het parlement aan te dringen op het verlenen van steun aan uit voering van de plannen, zoals deze door de vakbeweging zijn ontworpen voor het behoud van de off-shore-afdeling bij Gusto. Deze zijn in overeenstemming met de wensen van de onderne mingsraden bij I.H.C.-Gusto. ADVERTENTIE De nieuwe 3 Suisses BREIGIDS is er! Compleet met beschrijvingen rn slechtst H.ou meer dan 150 nieuwe brei en haakmodellen honderden echte wol stalen nieuwe fantasiegarens telpatronen voor borduur- en tapijtknoopwerk Kom hem vandaag meteen even afhalen tumdwerkspeciaalzaak LEIDEN, Botermarkt 13 ALPHEN a/d RIJN, Julianastraat 80

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9