Ierland is een eenzame moeder Mevrouw Kappler sleept oodzieke ex-kolonel it Romeins ziekenhuis Aruba zendt aan Den Uyl telegram Ethiopië geeft tegenslagen toe MASSAMOORDEN DOOR BEWIND IN NICARAGUA ONLAND LEIDSE COURANT. DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 iat ise doet er zijd' die Orke- er ^s^I/ROME (DPI/AP) n en# verdwijning van leerd. nitse oorlogsmisda- ggelij! Kappler uit een e zelf|ir hospitaal in Ro- ^7"% zijn aankomst in „3, iland, zal een be- j-dat ijk onderwerp van lek worden tussen 'et nuigeringsleiders van landen, Andretti ^•fchmidt, die elkaar ,en zullen ontmoe- oncerfie Italiaanse pre- onden Andreotti heeft 'romar ambassadeur in opdracht gegeven uitleveringsproce- erspat°P eang te bren- lokvahoewei de Duitse Verhèjwet uitlevering «iers. |edt Andreotti "der Me Kappler een >1 van de wrede stting in Rome', itschdelier Schmidt heeft mmy kis zijn voorgan- KJk^ in het verleden ge- j voor begenadiging doneer De voormalige SS-kolonel Kappler. van Kappler of diens voorwaardelijke invrij heidstelling. De 70-jarige Kappler. die in Rome werd verpleegd aan in gewandskanker in het laatste stadium, is door zijn 52-jarige vrouw Anneliese in een koffer uit het ziekenhuis gesmokkeld. De robuuste mevrouw Kap pler, die vroeger een praktijk op het gebied van de natuur geneeswijze had, heeft de slechts 48 kilo wegende man in de koffer naar de lift ge sleept en in een wachtende auto geladen. Dit is niet opge merkt door de twaalf man sterke bewaking van het zie kenhuis. Mevrouw Kappler nam vaker op bezoek een kof fer mee, waarin zij voedsel, wasgoed en eigen kleding ver voerde. De ontvoering moet zondag nacht zijn gebeurd. Pas maan dagmorgen werd de verdwij ning van Kappler opgemerkt. Men ontdekte toen dat met behulp van kussens, dekens en een pruik de indruk was ge wekt dat Kappler nog in bed lag. Kappler, in de oorlog kolonel van de SS, was in 1948 veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf, ondermeer wegens het laten doodschieten van 335 Romeinse gijzelaars in 1944, als repressaille voor een bo maanslag door Italiaanse ver zetstrijders die aan 32 SS-ers het leven had gekost. Me vrouw Kappler was in 1972 met de voormalige kolonel ge trouwd. Zij werd door diverse groeperingen in Duitsland ge steund in haar streven haar man vrij te krijgen. Vorig jaar besloot een militaire recht bank in Rome Kappler in ver band met zijn ziekte en reke ning houdend met zijn berouw voorwaardelijk in vrijheid te stellen. Maar deze beslissing veroorzaakte zoveel protesten dat het militair hooggerechts hof deze beslissing ongedaan maakte. Kappler was een van de twee nazi-oorlogsmisdadigers die nog in Italië werden vastge houden. De tweede is de voor malige Oostenrijkse SS-ma- joor Walter Reder, een van de jongste en meest gedecoreerde officieren in die jaren, die tot levenslang werd veroordeeld wegens de moord op 1830 in woners van Morzabotto, na een partizanenaanval op Duit se troepen. £2Jenindustrie met antiek dTVer" n£J°Fra tegentfJRG (DPA) - Ook *y echitse platenindustrie aties wood in de huidige eval vfwelle". Terwijl nu in platfitlerfilm een enorme t gelefp heeft, zal de dicta- het nazidom ook het intu^werp worden van een gehijpera", die in septem- Plaaior een Keulse pla vei htia op de markt ront gebracht Drie jon- itaal uit Hamburg hebben gen lerk bedacht, en vee! door urgse muzikanten voen hun medewerk- beg£en titel voor het nsens nog niet bekend, Rel and en de Verenig- bo-soiten wordt al stevig de hétrokken over de krachn van de roek-opera, moor voornamelijk uit die (talige werken is ge- r toevtet album is ook spe- tegtfoor de Anglo-Ameri- >r altte markt bestemd, n Caitk-opera zal in Duits in heen weinig kritisch in hpubliek aantreffen. Scaiecent onderzoek on- ?rk e*ho lieren heeft aange- antsid dat zij een „schok- ianw onwetendheid" de in majtere11 als bet gaat om lijk t °ver het Derde ANDjDe rock- en punk- pn blijken trouwens van het dragen ^^Tllerlei gehate of ge le nazi-tekens. De Stones flirten al tijd met het IJze- lis, terwijl SS-te- hakenkruizen veel- worden gezien. eid gham tie tegen lts front «te VGHAM (AP) - Vier- ">er l linkse demonstranten 01 (gisteravond strijd gele- 500 man politie die in i een schoolgebouw waar het Engelse e front een bijeenkomst ierhonderd anderen be- i daarop een in de buurt politiebureau dat beko- erd met straatstenen, flessen en stukken me- ere stadswijken werden ïrsterkingen aangevoerd ele charges uitvoerden wapenstok en de demon- verspreidden. Twaalf genten liepen verwon- op en tien personen wer- rresteerd. fenkomst van het ultra- nationale front was ter fieid van een speciale ing in de wijk Ladywood Mi zetel in het Lagerhuis, s vrijgekomen door het n van een labour-afge- Jde. m de tien kandidaten zijn ngen. Het Nationale is sterk gekant tegen de *gheid van kleurlingen in nd. Het Front heeft tot re alle verkiezingen an het deelnam verloren zou een grote verrassing anneer het in Ladywood, vier van de tien inwoners ten zijn, zou winnen. Een beeld van de onrust op Aruba na de aankomst van de oproerpolitie uit Curacao. ADDIS ABEBA (UPI) Ethio pië heeft toegegeven dat het zijn troepen slecht vergaat, niet alleen in het zuidoosten in de Ogaden maar ook in het noord westen, waar zij slaags zijn met verzetsstrijders van de monar chistische „Ethiopische Demo cratische Unie" (EDU). Overigens sprak de regeringsra dio van een „tijdelijk" succes j van de tegenstanders van het bewind in Addis Abeba. „Zij hebben economische sabotage uitgevoerd, enkele delen van het Ethiopische grondgebied ver overd en de onderdrukte bevol king genadeloos afgeslacht". De EDU die voornamelijk uit mede standers van het regime van wijlen keizer Haile Selassie be staat, is een van de vele opstan dige groeperingen in Ethiopië. Zij treedt vooral nabij de Soe- danese grens op. Betrekkingen Moskou - Cairo Volgens Afrikaanse diplomaten zit ook China op het vinkentouw om meer invloed te krijgen in de strategisch belangrijke „Hoorn" van Afrika (het gebied bij de Golf van Aden). China zou de Somalische regering wa penhulp hebben aangeboden, waarschijnlijk minder bekom merd om rechtstreeks eigenbe lang dan om de „Russische beer" nog eens flink dwars te zitten, die Ethiopië steunt Tal van andere landen die de Russische invloed in de .Hoorn" willen beknotten, hebben Soma lië eveneens „defensieve wa pens" aangeboden Frankrijk, Engeland en de Verenigde Sta ten voorop. Somalië is militair op poten geholpen door de Sov jet-Unie, die in ruil daarvoor „faciliteiten" aan de Golf van Aden kreeg. ORANJESTAD Zes gedeputeerden (wethou ders) van het bestuurscollege van Aruba zeggen in een telegram aan premier Den Uyl en minister de Gaay Fortman (Koninkrijkszaken) dat de An tilliaanse politie op Aruba wordt geleid door een Amerikaanse huurling. Ze seinen ook dat de politiemacht op Aruba gebruik maakt van mate rieel en manschappen van het op Aruba gelegerde onderdeel van het Korps Mariniers. De zes, allen vertegenwoordigers van de Arubaan se afscheidingspartij MEP, zeggen in het telegram dat de bevolking van Aruba zonder waarschuwing is beschoten door de politie waarbij drie gewonden zouden zijn gevallen. Zij zinspelen erop dat Aruba, wanneer de Neder landse regering niet ingrijpt, zijn „bescherming" elders zal zoeken. Inmiddels doen op Aruba hardnekkig geruchten de ronde dat de Arubaanse minderheidspartij in de Centrale Antilliaanse regering. PPA, erover denktzich terug te trekken uit de pas gevormde regering, die nog niet in functie is getreden. Bij de ondertekening van het regeerakkoord wei gerde de secretaris-generaal van de PPA, Guiler- mo Trinidad, al zijn handtekening te zetten omdat hij het niet eens was met de overeenkomst. Hij gaf daarna duidelijk te kennen dat hij geen steun zou geven aan de regering-Rozendal. Rozendal. De voornaamste oorzaak van de moeilijkheden op Aruba is het feit dat niet de grootste partij op Aruba, de MEP van Betico Croes, maar de kleine re PPA door formateur Rozendal in de nieuwe regering is opgenomen. Gistermorgen is opnieuw de stroom uitgevallen op Aruba. Naar verluidt gebeurde dit in het kader van de acties voor vrijlating van de vakbondsvoor zitter Hyacintho Geerman van de IOWUA, die vastzit wegens het opstellen en verspreiden van pamfletten gericht tegen de Arubaanse minder heidspartij PPA. De supermarkten op Aruba wa ren gisteren gesloten uit protest tegert de gevan genhouding van Geerman. Bij de olieraffinaderij Exxon/Lago werd normaal gewerkt hoewel een groot aantal werknemers thuisbleef. De vakbond IOWUA. had alles plat willen leggen. verslechteren MOSKOD, CAlRO (Rtr) Het j besluit van de Egyptische presi dent Anwar Sadat de export van katoen naar de Sovjet-Unie en Tsjechoslowakije te staken, zal de toch al niet beste betrek kingen tussen Cairo en Moskou waarschijnlijk nog verder ver slechteren. Waarnemers in de Russische hoofdstad zeiden gis teren dat de Russische leiders een zeer grondige hekel hebben aan het uitoefenen van politie ke druk met behulp van econo mische middelen. Het is niet waarschijnlijk dat het stopzetten van de katoenex port ernstige problemen zal op leveren voor de Sovjet-Unie. Dit land heeft vorig jaar naar schat ting 900.000 ton katoen geëxpor teerd terwijl het land slechts 35.000 ton importeerde uit Egyp te. Egypte kan daarentegen wel moeilijkheden ondervinden van Sadats besluit, omdat tot dusver ruim 40 procent van de katoe- nuitvoer in de Sovjet-Unie te recht kwam. Een detachement oproerpolitie uit Curasao arriveert op Aruba. Studentenleiders in Soweto gearresteerd JOHANNESBURG - EU leden van de studentenraad van de zwarte woonstad Soweto bij Jo hannesburg worden vastgehou den op grond van de Zuidafri- kaanse wet tegen het terroris me. Namen werden door de politie niet genoemd, maar het is wel duidelijk dat de elf samen met twee andere personen tien da gen geleden door de politie wer den gearresteerd bij een inval in de stad. Volgens goed ingelichte kringen bevindt de leider van de raad Trofomo Sono, zich niet onder hen. Pleidooi voor rechts varen op de Rijn DUISBURG Deskundigen van het Verbond van de West- duitse binnenscheepvaart in Duisburg zijn van oordeel dat op de Rijn voortaan rechts ge houden dient te worden evenals op de wegen het geval is. Het zig-zag varen zou vermeden moeten worden. Tot dusver heeft de regel gegol den, dat stroomopwaarts gaan de vaartuigen de snellere stroomafwaarts gaande schepen met een blauwe vlag aangeven of zij aan bakboord dan wel aan stuurboord moeten passeren, al naar gelang de stroming en de verkeerssituatie. Maar met het oog op het toenemende gebruik van steeds snellere en grotere schepen en scheepsgroeperin- gen vinden de .schippers', dat deze regeling uit de tijd is. De afgelopen drie jaar zijn over igens reeds proeven genomen met het rechts varen op het traject Emmerich-Duisburg en in het berggebied tussen St Go ar en Lorch. Uit deze proe ven is tot dusver gebleken, dat het aantal ongevallen in 1976 met ongeveer 50 pet is vermin derd vergeleken met 1972, niet tegenstaande het geweldig ge stegen verkeer op de Rijn en de in 1976 soms catastrofaal lage waterstand. (Van onze correspondent Bert van Velzen) BELFAST - Ierland is het groene land van Antrim dat volstaat met bloemen. Ierland is het bergland van Mourne dat afdaalt naar de zee. Ier land is een plotseling gevoel voor humor die kan spranke len als nergens anders in de wereld. En Ierland is een een zame moeder die weent in de kleine uren van de morgen, zich afvragend waar haar kin deren zijn. Ierland is een man, gevangen in schuld en kwaa daardig en verwrongen. Ier land is een tegenspraak. Klei ne kinderen drinken de zure moedermelk van de haat Kin deren die verloren lopen in het zinloze geweld dat zij nooit zullen begrijpen, maai waaraan zij altijd deel zullen nemen. Vrouwen die op hun mannen wachten die dienst doen in het vrijwilligersleger, bij de politie of bij de brand weer. Vrouwen die avond aan avond in vrees wachten, luis terend naar de radio. Ierland is een vrouw die ziet hoe de zielen van haar kinderen wor den vergiftigd. Ierland is een roos die probeert te groeien in een graanveld. Dit is het verbazingwekkend poëtische antwoord van brandweerman Lee Montgo mery op een onmogelijke vraag: wat is Ierland. Hij zegt het met een zachte, melanch olieke stem. Hij liefkoost de woorden in wat lijkt op een droef chanson d'amour. Ik ben vrijdag, toen de Britse vorstin eenmaal veilig naar de viswa teren te westen van Schotland was vertrokken, teruggekeerd naar mijn vrienden, body guards en engelbewaarders in het Knockbrandweerstation te Belfast, om te zien hoe gewone mensen denken over de Noordierse tragedie Ik zei dat het me verbaasde dat er zoveel geweld kon schuilen in men sen, protestanten en katholie ken, die tot de aardigste men sen behoren die ik heb ont moet. John Mc Garry is de enige katholiek in het door 22 man bemande brandweerstation, opgegroeid in Anderson's Town, een republikeins kath oliek bastion. Lee Montgomery jaagt hem op stang met een kwinkslag: „Ik heb maar aan twee dingen de schurft en dat zijn katholieken en kwezels". John lacht beleefd mee. Maar dan komt het: „Je denkt dat iedereen hier gematigd en tole rant is. De mensen van Noord- Ierland zijn bijzonder uitgesla pen. Zij kunnen zich aan je voordoen alsof we in een ratio nele, vrijzinnige manier met elkaar omgaan. Maar zet ons neer in een omgeving waar we met protestanten of katholie ken onder elkaar zijn. dan komt het bigotte stampgevoel eruit, dan gaan we haten". Een van de mannen, Gery, jong en met een gelige walvis snor, ontpopt zich als de huis filosoof". Weinig mensen zul len een katholiek recht in het gezicht zeggen: ik haat je, want je bent katholiek. Weini gen kunnen dat trouwens rechtvaardigen. Omgekeerd is dat ook het geval. Maar in de eigen kring zijn we bang om ons gematigd of tolerant te uiten. Als we iets goeds van een katholiek te zeggen heb ben dan fluisteren we dat, zo dat bijna niemand het hoort De haters kleden zich buiten de eigen kring in een jas van gematigdheid, want zij hebben liever geen kogel in het hoofd". Die waarnemingen brengen ons opnieuw naar de Ierse pa radox, de tegenstelling van de roos en de stenen, liefde en haat, oorlog en vrede, die zich blijven vermengen. Lee Mont gomery: „Ik weet dat 90 pro cent van de bevolking van Noord-Ierland alleen maar wil werken en loon wil verdienen en erop toe wil zien dat hun kinderen opgroeien tot norma le, vreedzame mensen". Gerry: „Ik ben het daar helemaal niet mee eens. Het geweld is alom tegenwoordig, niet zozeer van mensen die je onmiddellijk een kogel door de kop willen schieten, maar van mensen die je wantrouwen, die je verden ken, omdat je toevallig protes tant of katholiek bent Het is een geweld dat niet zegt: Ik ga morgen iemand neerschieten, maar dat alle mogelijke vor men van uitsluiting prakti seert. Katholieken en protes tanten delen dat geweld, hoe wel de katholieken in veel op zichten aan het kortste eind hebben getrokken". John Mc.Garry: „Je moet niet denken dat terreur alleen door de katholieke republikeinen wordt gepleegd. De protestan ten hebben hun rode honden, die minstens even bloeddorstig zijn. En economisch zitten de protestanten op de beste plek ken". Gerry: „De protestanten vrezen de katholieke kerk, zij zien de paus als een sinistere figuur, ze denken aan brand stapels, nonnen die kleine kin deren braden en monniken die tunnels graven naar nonnen kloosters. Ze zien de katolieke kerk als een duister, midde leeuws verschijnsel. Daarom denken de protestanten: zorg ervoor dat de katholieken on der de knoet blijven". De mannen op de brandweer post raken het erover eens dat in de Noordierse paradoxe godsdienst, vooringenomen heid, economie, hypocrisie, duistere politiek, onwetend heid, stamgevoelens, histori sche vertekeningen een grote rol spelen. En, misschien ook, een diepe vrees om de waar heid te zien. Er zijn dominees en postoors, die, soms als ge volg van vrees en initimidatie, de waarheid niet onthullen. Er zijn onderwijzers op de scho len die haatgevoelens onder de kinderen aanwakkeren, omdat dat van hen verondersteld wordt En ouders die hun kin deren menselijk willen houden zien, dat ze op school, door contact met al reeds met ge weld geïnfecteerde kinderen (die helaas maar al te gemak kelijk tot prestigeroep worden) worden getransformeerd tot kinderen in de ban van het monster. „Godsdienst" zegt McGarry, „heeft er eigenlijk niets mee te maken. Negentig procent van de protestanten gaat niet naar de kerk. Als men zegt: ,Jk ben een protestant', dan heeft dat geen godsdienstige betekenis. Het betekent alleen: ik ben geen katholiek. Daarom denk ik dat het probleem van eco momische en politieke aard is". En dan uit Gerry de vrees, sterker nog, de overtuiging, dat de katholieke kerk altijd gepoogd heeft een greep te krijgen op de politiek, maar hij geeft desgevraagd toe dat protestantse opinies omtrent de katholieke kerk in Noord- Ierland zeer wel gevoed kun nen zijn door propagande, ver dachtmaking, gevoelens van vrees en andere niet bijzonder rationele overwegingen. „Ja wel", zegt Gerry, „ons pro bleem is eigenlijk dat we ratio neel kunnen praten, maar zel den rationeel kunnen hande len". Lee Montgomery: „De kath olieken hebben een leider, de paus. De protestanten hebben dat niet Ze hebben koningin Elizabeth en Westminster". En hij vervolgt: „De kerken staan hier ver van de waarheid. In tergratie en het accentueren van de waarheid kan het begin betekenen van een betere tijd. Maar de kerken kunnen die dingen niet uit spreken. Ze zijn bang, dat integratie leidt tot een verdunning propagan da, de loyale aanhang. Voor de vrede is bijna iédere prijs in Noord-Ierland te groot Zelfs de prijs van een oecumenische kennismaking". Lee Montgo mery, een brandweerman die de taal van een dichter spreekt zegt Als er een god in de hemel zit, dan dan hult hij zich de ogen uit het hoofd wanneer hij naar Ierland kijkt". LONDEN (AP) Amnesty In ternational heeft gisteren be kend gemaakt dat zij omvang rijk getuigenismateriaal en an der bewijs heeft verkregen over massa-ontvoeringen, martelin gen en moorden op arme boeren door veiligheidsdiensten in het door militairen geregeerde Ni caragua, een staat die ligt in Centraal Amerika. De bevolkingen van hele boe rendorpen zijn volgens getuigen vermoord of weggevoerd als ge vangenen door troepen van de nationale garde, aldus de men senrechten organisatie in een rapport van 75 pagina's. De massamoorden op arme boe ren en zogenaamde verdwijnin gen na gevangenschap is waar schijnlijk het ernstigste aspect van de schendingen van de mensenrechten in Nicaragua, al dus het rapport Amnesty International zegt dat haar rapport is gebaseerd op getuigenissen van vele Nicara guaanse bronnen, onder wie ge vangenen, en op de bevindingen van een onderzoekcommissie van twee man die het land in mei 1976 bezocht In het rapport worden als martelmethoden ge noemd bijna-verdriaking, ver krachting, verminking en schij- nexecutie door ophanging. Het is „zeer waarschijnlijk" dat de meeste gevangenen worden ge marteld, aldus Amnesty. In de cember 1974 kondigde de rege ring van president Anastasio Somoza de staat van beleg af nadat linkse guerrilEeros een aanval hadden gedaan op de hoofdstad Managua

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7