gas Sovjet-minister bepleit betere naleving van godsdienstwetten Skandinavië geen missiegebied meer MISSIONARISSEN VS STEUNEN CARTER Energie, waar haal je het vandaan? (3) Verrassende grammofoonplate le van Emmy Verhef en Han de Vries 0( kerk wereld Korte metten BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 PACfsJL/ Het kolenveld in Wyoming. Na het verwijderen van de bovenlaag liggen de kolen er voor het opscheppen. Vanuit het centrum van de foto rechts naar boven is de kolenlaag duidelijk te zien. (Van on2e correspondent Dick Toet) WASHINGTON De kolen komen temg. Niet dat wij eerdaags weer bet potkacheltje tevoor schijn moeten halen of dat de kolensjouwer weer een normaal verschijnsel zal worden in bet straat beeld, maar wel zullen die goede oude kolen op andere wijze een voorname rol gaan spelen in de toekomstige energievoorziening. Olie en aardgas, waarmee op zoveel schonere en goedkopere wijze aan onze energiebehoefte kon worden voldaan, hebben de kolen jarenlang uit het zicht gehouden. Maar nu de bodem van olie- en gasbronnen hier en daar in zicht komt (niet alleen de grootste pessimisten voorspellen dat bet einde nadert en de olieprijzen flink omhoog gaan) komen de kolen weer volop in de belangstelling. De kolen voorraad is dan ook niet gering. De totale geschatte wereldvoorraad vertegenwoordigt een vijfmaal zo grote energiewaarde als gas en olie samen. Aangezien de Verenigde Staten het Saoedi- Arabië van de kolen zijn en zo ongeveer de helft van deze gigantische voorraad herbergen, is het niet verwonderlijk, dat juist daar met grote voort varendheid wordt gewerkt aan de wederopstan ding van de kolen. De schattingen over de Ameri kaanse kolenvoorraad gaan zelfs tot drie biljoen ton (goed voor een jaartje of 5000), maar ook uitgaande van de huidige prijzen, technische mo gelijkheden en milieubeperkingen wordt de voor raad nog altijd geschat op 250 tot 300 miljard ton en daar kan Amerika zo'n drie-en-een-halve eeuw op teren. In de plannen van president Carter is nagenoeg een verdubbeling van de Amerikaanse kolenpro- d uk tie voorzien tegen 1985. Dat voornemen is volgens een recent rapport weliswaar wat al te voortvarend. Een toename van 650 miljoen ton per jaar op dit moment tot circa 950 miljoen ton in 1985 wordt echter mogelijk geacht. Maar er zullen nog heel wat problemen op technisch- en milieuge bied moeten worden opgelost, voordat de kolen werkelijk met olie en gas zullen kunnen concurre ren. Bemoedigend Het meest veelbelovend lijkt op dit moment de kolenvergassing met behulp van stoom en zuur- De en ergieboodschap, die de Amerikaanse presi dent Carter op 20 april de wereld inzond, houdt nog steeds velen binnen en buiten Amerika in hoge mate bezig. De plannen, die Carter op deze gedenkwaardige dag ontvouwde, worden geken merkt als de meest verstrekkende, die ooit in vredestijd in Amerika zijn ingediend. Over de achtergronden van de energiecrisis bericht onze correspondent Dick Toet in een serie artikelen. Vandaag deel 3 over kolen en gas uit kolen. Vorige artikelen in deze reeks op 10 en 11 augustus. stof. Het is geen nieuw proces, want het werd in de vijftiger jaren al toegepast, maar het is intussen zover verbeterd, dat het gas oplevert, dat vrijwel iedere vergelijking met aardgas kan doorstaan. De tpt nu toe enige experimentele fabriek in de wereld die zich met dit vernieuwde proces bezig houdt, staat in Chicago en draait voor een belang rijk deel met overheidsgeld. De resultaten zijn uiterst bemoedigend. De fabriek, in 1971 gestart, is in staat gas te leveren dat nu al zou kunnen worden ingebracht in het aardgasnet, waarop op dit moment in Amerika 41 miljoen gezinnen en ruim drie miljoen bedrijven zijn aangesloten. Grootste probleem op dit moment is de prijs. Het „namaak-gas" is nog twee keer zo duur als het aardgas op de vrije markt en drie- tot viermaal zo duur als de huidige, ook in Amerika kunstmatig laag gehouden aard gastarieven. Een ander flink probleem vormen de milieu-aspecten. Weliswaar is men er in Chicago in geslaagd de zwaveluitstoot zodanig te beperken dat er minder vrijkomt dan bij conventionele kolenverbranding, maar een commercieel draaien de vergassingsfabriek zal daarnaast tussen de 19.000 en 28.000 liter water per minuut nodig hebben. Het zal enorme investeringen vergen om de verontreiniging van dit water tot een minimum te beperken. Gewerkt wordt met een methode om de waterbehoefte door hergebruik te beperken, maar vooralsnog stelt het waterprobleem zware eisen en beperkt het tevens de mogelijke vesti gingsplaatsen van commerciële fabrieken aanzien lijk. Intussen is toch al het eerste contract voor een commerciële fabriek getekend. De fabriek komt in Illinois, dichtbij het Michiganmeer. Het zal overigens nog wel vijf tot tien jaar duren voordat de fabriek er staat De produktie zal dan ruim 76 miljoen kubieke meter gas per dag moeten bedragen en dat vergt dagelijks ruim 13.000 ton kolen. Voor het oprapen De kwaliteit van de kolen is volgens de mensen van de experimentele fabriek in Chicago niet van doorslaggevend belang. De ene kool levert wat meer op dan de andere, maar daar staat tegenover dat „energie-arme" kolen een minder ingewikkelde bewerking hoeven te ondergaan. In ieder geval zijn ook de kolen, die in de Rocky Mountainsstaten vrijwel voor het oprapen liggen, geschikt voor kolenvergassing. Het is een merkwaardig gezicht, zo'n gebied, waar zich na het wegschrapen van een bovenlaag van 30 tot 40 centimeter een enorme hoeveelheid kolen openbaart. Met een uit de klui ten gewassen dragline ruim 1,5 miljoen ton zwaar, hefboom ruim 60 meter, laadbak ter grootte van een flinke garage schep je het er dan zo maar uit. De ^trip-mijn", die wij in Wyoming bezochten, is ruim 700 hectare groot. Het gebied herbergt circa 92 miljard ton kolen. Het kost drie dollar per ton om de kolen eruit te halen. Nog recent aangescherpte wetten verplichten de mijn- directie het land na de kolenwinning weer zoveel mogelijk in de oude staat terug te brengen. Hoewel dit prameland er op het eerste gezicht betrekkelijk dor uitziet, is dat met alleen al 35 verschillende grassoorten bepaald geen sinecure. In de mijn in Wyoming, verbonden aan de Dave Johnstone- krachtcentrale, wordt per hectare ruim 40.000 gulden besteed. Het land zelf kostte destijds circa 275 gulden per hectare. Ze zeggen het met plezier te doen: „Wij houden ook van de natuur, maar je moet het natuurlijk niet overdrijven. Vroeger waren er in deze streken meer dan vijftien miljoen buffels en die vraten ook gras". Grote toekomst De kolen uit de Johnstonemijn gaan nu naar de eigen elektriciteitscentrale, 25 kilometer verder aan de North Platte- rivier. Ook deze kolen zouden echter geschikt zijn voor vergassing, zoals die in Chicago is uitgedokterd, of voor andere processen, want er is met kolen nog veel meer te doen. Het Argonnelaboratorium in Chicago, één van de grootste wetenschappelijke laboratoria van Ameri ka, is bezig met een uitvoerig kolenprogramma. Naast andere vergassingstechnieken, onder andere met behulp van stoom en ijzer, werkt men daar ook naarstig aan verbetering van de produktiviteit van met kolen gestookte centrales en aan technie ken, die de milieubezwaren verder moeten verklei nen. Trouwens ook de vervaardiging van olie uit kolen op dit moment te kostbaar is nog steeds in ontwikkeling. Het beste bewijs voor de grote toekomst, die de kolen tegemoet gaan, is wellicht de verhevigde belangstelling van de oliemaatschappijen. Het American Petroleum Institute, overkoepelend or gaan van 350 Amerikaanse, Canadese en Mexi caanse olie-industrieën, windt er in een recent uitgebrachte folder over kolen geen doekjes om: „Verdubbeling van de kolenproduktie tegen 1985 zal een investering vergen van 45 tot 50 miljard gulden. De huidige kolenindustrie (ongeveer 700 bedrijven) vertegenwoordigt een kapitaal van iets meer dan tien miljard. Een deel van het benodigde geld zal dan ook moeten komen van bedrijven, die geen directe binding hebben met de kolenin dustrie. Het is logisch, dat sommige van deze bedrijven oliemaatschappijen zullen zijn, omdat zij het kapitaal en de deskundigheid hebben, die nodig is om de Amerikaanse energieproduktie te verhogen". Het is al weer meer dan tien jaar geleden dat Emmy Verhey als jongste deelnemer aan het Tsjaikofski-concours in Moskou een zeer eervolle plaats in de finale wist te bereiken. Sinds dien kon zij veelvuldig worden beluisterd: als soliste in de gro te concerten met orkest, als ka- mermuziekspeelster, voorname lijk in sonates van Beethoven, en de laatste jaren als concert meester van het Utrechts Or kest dat helaas al lang niet meer tot de betere ensembles van ons land behoort zodat men moest vrezen dat dit werk haar speelpeil niet omhoog zou stu wen. Eerlijk gezegd had Emmy Ver- hey de grote belofte die haar spel destijds inhield, ook nog steeds niet helemaal ingelost. Wel wist zij doorgaans een hoog technisch peil te handhaven maar artistiek waren haar pres taties wisselvallig en zelden zon der voorbehoud overtuigend. Gelukkig bleef de Haarlemse af deling van de internationale pla tenmaatschappij EMI-HMV in haar geloven en kwamen er ge regeld opnamen van haar op de markt, die vaak beter waren dan wat zij .Jive" of op de tv had gedaan. Wie die platen goed beluisterde, merkte toch een ge stadige vooruitgang. Na vroegere platen met concer tjes van Haydn en sonates van Beethoven, waar ik nu niet be paald van onder de indruk was, verscheen in de herfst van vorig jaar een plaat met het vioolcon cert van Sibelius dat zij speelde met het 'radio Filharmonisch Orkest onder Hans Vonk. Ik vind het een prettige verrassing want de soliste vertolkt het werk niet alleen met een mooie, zuivere toon maar geeft in haar voordracht ook blijk van een beheerste en toch duidelijke emotionele gebondenheid. Ge lukkig vervalt zij niet in senti mentaliteit maar geeft zij de romantische stijl wat hem toe komt en weet zij de lyriek colo ns tisch mooi te nuanceren. Hoe wel de opname-technici de solis te soms wat te veel naar voren halen, toont de dirigent even eens een sterke affiniteit met componist en werk zodat men van een zeer geslaagde opname kan spreken, zonder uiteraard te kunnen verdedigen dat deze opname nu de beste is onder de talloze die de grootsten van het wereldpodium al veel eerder hebben gemaakt. Wie echter be langstelling heeft voor veelbelo vend inheems talent kan zowel met de interpretatie van Emmy Verhey als met die van Hans Vonk heel gelukkig zijn. Het vierde vioolconcert van Pa- ganini op de andere kant van deze plaat nr. C 063-25243 moet men in de koop toenemen. Uit voering en registratie zijn be paald niet slecht maar men moet tot de allergrootste instru- mententalisten behoren om met een uiterste aan raffinement dit effectstuk nog geloofwaardig te kunnen maken. Na de verrassing van deze halve plaat met Sibelius is er onlangs een plaat vah Emmy Verhey verschenen die uitsluitend aan Tsjaikofski is gewijd en die mij geheel en al overtuigt Dat wil nogal wat zeggen omdat het vioolconcert van deze Russische meester zo populair is dat bijna niemand meer in staat is e te verrassen. Toch doet 1 Verhey dat weer ter zijc" staan door Hans Vonk die wel nu het Utrechts Orke» zijn beschikking heeft et wonderlijk genoeg, blijkba het niveau van de Hilverj radio-musici omhoog trekken. De hoekdelen sp^1' soliste buitengewoon en# V6H en markant geprofileerd. IlitSC spel heeft ontegenzeggelijl Kap re en is in de finale zelfhjr ho meeslepend. De canzonetta, door het pytra.lanP73am - tenslotte ook. lek Wat deze plaat die het nuageriü C 061-25477 draagt, een a lan< aantrekkelijkheid geeft, Uftmic niet zo bekende ééndelige^ nade Mélancolique, een ja£& vier vóór het vioolconcertPc It staan. Het is geen wonden Am dit nummertje hoogromai amt maar het is in zijn soort. 0Dflj bekoorlijk en fraai geinstru „;*i, teerd. Zowel de solopartij U1VI' de viool als de blazerspai I zijn heel dankbaar! Ook vah©ev stuk maken Emmy Verhëjwet Hans Vonk iets bijzonders, (edt. daar dat deze plaat zonder &,jp reserve voor, naar ik verot-A« stel, voor elkeen aanbeve?^ waard is. DCZet Dezelfde platenmaatsch^elier die zich inzet voor Emmy j^s hey, bekommert zich ook al ju hl scheidene jaren om de jt vnn, meester-hoboist Han de V die vroeger in het Concev bouworkest en het Nederla Kamerorkest speelde, DC rich nu uitsluitend aan het. lisme en de kamermuziek Met Kersjes en het Amst Filharmonisch Orkest hij curieuze maar niet oventri 11 digende platen met bekeiui*clA1J minder bekende hoboconcerl waaronder hij vooral nogal dl I onbekends uit de romantiek voorschijn wist te toveren/lci*" de organist Albert de KI verzorgde hij opnamen jrATl stukken die het, voor bob<r L orgel goed deden. In tegeniURG ling tot Emmy Verhey echitse waren de Jive"-prestaties vood Han de Vries, in elk geval vewelle mij, treffender dan zijn platütlerf i waar dat dan ook aan gelcgp heel mag hebben. iThet n Ook De Vries heeft mij intu!ss(wen>1 met twee recente platen gehpera" tevreden gesteld. Op de plaator e> 057-25242 speelt hij zowel ha» als althobo en doet dit rorx gebr meesterlijk, instrumentaal uit H muzikaal. Die vertolkingen lerk b gen fantastisch reliëf door orgse ideale samenspel met de voen l treffelijke, mééer dan begien dende pianist Rudolf Jansen. 6 nog vaak zo onderschatte Paul Relani demith komt in de althobo-sciten te uit 1941 (niet, zoals op de he trok staat, uit 1914) als een kraclfi vai en persoonlijk muzikant n*K>r v voren: een compositie die ftalig echt zijn mag en die hier toeviet al ligerwijs een volmaakt tegffoori deel vindt in een ook voor altlt mai bo geschreven sonate van Caitk-op Yvon, een Italiaan die in heen begin van de 19e eeuw in bpubl orkest van de Milanese Scdeceni meespeelde en in dit werk eAolie stukje onvervalst romantsid dat bel canto laat horen dat dan w on* niet „belangrijk" mag zijn maferel toch wel heel bekoorlijk r 01 J. KAS AND! Inachtneming van de rechten van de Sovjet-burger waaron der het naleven van de wetten op altoefening van de gods dienst zijn belangrijke voor waarden voor de ontwikkeling van de socialistische democra tie. Dit is de opvatting van Vladimir Koerojedow, voorzit ter van de raad voor religiense zaken bij de ministerraad van de USSR. Koerojedow beeft een boek geschreven onder de titel „De Sowjet staat en de kerk", dat door de Novosti pers in de 8ovjet-Unie Is uitgegeven. De Sovjet staat belijdt vrijheid van geweten voor alle burgers, ook gelovigen, aldus Koeroje dow. „Het komt bij ons echter nog wel voor dat plaatselijke organen als het om godsdiensti ge zaken gaat, niet juist hande len," zo voegt hij eraan toe. Twee jaar geleden heeft de Op perste Sovjet (het wetgevende orgaan) dan ook besloten tot verandering en aanvulling van de bestaande godsdienstige wet geving, aldus Koerojedow, het geen onder meer „centralisatie bij de uitvoering van controle op de navolging van de gods dienstwetten" tot gevolg had en de raad voor religieuze zaken .grotere volmachten gaf'. Deze maatregel heeft „speciale rechtnormen" naar voren ge bracht, die „de gelovigen, reli gieuze verenigingen en geestelij ken tegen schending van hun legitieme rechten beschermen", aldus Koerojedow. De vijftien afzonderlijke Sovjet republieken blijven verantwoor delijk op te treden tegen discri minatie van gelovigen. Als voor beelden noemt Koerojedow het afwijzen van burgers bij sollici tatie naar een arbeidsplaats, het weigeren van een plaats aan een onderwijsinstelling, het ontslaan van een burger of het benadelen van iemand op grond van zijn religieuze overtuiging. Ondanks deze wetten zijn er in het verleden conflictisituaties geweest en die zijn er soms vandaag nog, zo zegt Koeroje dow. Er zijn „ijverige admini stratoren" die onder het voor wendsel van „de wil van de meerderheid van de burgers" van de een of andere streek voor de sluiting van een kerk zorgen of voor een ongegrond verbod kerkdiensten te houden. Volgens Koerojedow zijn er mo menteel in de Sovjet-Unie twin tigduizend orthodoxe kerken, katholieke kathedralen, lutherse kerken, tempels, moskeeën, sy nagogen, evangelische of baptis- tenkerken in gebruik. De Sov jet-Unie telt twintig kloosters en achttien gespecialiseerde theolo gische opleidingen. De meeste kerkgebouwen verkeren in goe de staat. Honderden historische en architectonische kerkelijke monumenten vallen onder direc te verantwoordelijkheid van de staat en worden door deze ge restaureerd. Religieuze vereni gingen in de Sovjet-Unie hebben het recht en de gelegenheid reli gieuze lectuur uit te geven, al dus Koerojedow. Het boek van Koerojedow ver schijnt in een periode, waarin wésterse waarnemers, waaron der het Hongaarse kerksociolo- gisch instituut in Wenen, een nieuwe wind voelen waaien met betrekking tot de kerk-staat be trekkingen. De constateringen van Koerojedow kunnen erop wijzen, dat gelovigen in de Sov jet-Unie in het vervolg meer ge rechtelijke mogelijkheden zullen hebben zich tegen onwettige maatregelen van plaatselijke or ganen te beschermen. De katholieke bisdommen van de vijf Skandinavische landen, die tot na toe als „missielanden" werden beschouwd en dus onder verantwoordelijkheid vielen van de congregatie voor de geloofsver kondiging (het pansrlljk departement voor miasiesaken), krijgen een Zij zullen voortaan vallen onder de congregatie van de bisschoppen. Deze wijziging is tot sta. 1 nen op verzoek van de Skandinavische bisschoppen. Hiermee is een eind gekomen aan een unieke situatie in Europa, een situatie, die een ingewikkelde geschiedenis weerspiegelt. Het christendom kwam naar Skandinavië vanaf de achtste eeuw. Later was Skandinavië de reformatie toegedaan en gedurende drie eeuwen werd het praktizeren van het katholicisme streng onderdrukt. Pas omstreeks 1850 gaf een meer liberale wetgeving de katholieken een zekere rechtspositie. Op een totale bevolking van ongeveer 22 miljoen, tellen de vijf Skandinavische landen niet meer dan 118.000 katholieken, van wie de meesten immigrant zijn. De meeste katholieken heeft Zweden, de minste heeft IJsland. Enkele honderden missiona rissen, afkomstig uit de Ver enigde Staten, die werken in landen van Latijns-Amerika, hebben rich nadrukkelijk ge steld achter de politiek van president Carter om de rech ten van de mens te doen eer biedigen. In een brief roepen rij de christelijke keiken van de V.S. op Carter daadwerke lijk te steunen bij rijn pogin- gea In de brief worden talrijke geestelijken met name ge noemd, die in de afgelopen tijd in Latijns-Amerika het slachtoffer van geweld zijn ge worden. De missionarissen leggen er de nadruk op, dat het hier niet gaat om afzonder lijke gevallen. Het aantal, dat gedood of verdwenen is loopt in de duizenden. Zij zijn allen slachtoffers van militaire re giems die door de Verenigde illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IIIIIIIIIIIIIIIIIUI iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Staten worden gesteund met geld en materiaal, dat door de Amerikaanse belastingbetaler wordt opgebracht. Veertien van de vijftien militaire dicta tors in Latijns-Amerika zijn opgeleid op militaire bases van de V.S. De missionarissen juichen de vastberadenheid van Carter toe om de bemoeienis met de rechten van de mens te maken tot een kernpunt van zijn bui tenlandse politiek. Deze poli tiek werpt zijn eerste vruchten al af. Maar Carter, aldus de missionarissen heeft'de steun nodig van de publieke opinie, met name van de kerken, op dat groepen, die in Latijns- Amerika geld geïnvesteerd hebben, krachtige druk kun nen uitoefenen. Het feit alleen al, dat wij u schrijven, zo stellen de missio narissen, betekent een gevaar voor onze veiligheid en de voortzetting van ons werk. „Wij vragen u, uw zorg om uw broeders en zusters in Latijns Amerika niet alleen in een ge bed, brief of telegram te laten eindigen maar in uw voortdu rende belangstelling en blij vende steun te verwezenlij ken". „Medewerkers van God" is het thema van de missie- en zendingskalender voor 1978, die xojuist is verschenen. Als gebruikelijk worden er twee edities van uitgegeven, een door het Centraal Missie Commissariaat en een door de protestantse Nederlandse Zendingsraad. De edities rijn vrijwel gelijk. Schutblad en kalenderbladen worden ge vormd door dertien kleurenfoto's, die mensen aan bet werk tonen in alle delen van de wereld en in uiteenlopende beroepen. De baten van de kalender, die vijf gulden per stuk kost, zijn bestemd voor het werk van missie en zending. In een kerk in Palmi in Italië is een madonnabeeld uit de veertiende eeuw ontdaan van goud en juwelen ter waarde van 2,8 miljoen gulden. Het beeld was uit de schatkamer van de kerk gehaald om bij een plechtigheid te wórden gebruikt Tijdens een beraad op Madagaskar hebben christenen, moslims en hindoes van eilandengroepen in de Indische Oceaan zich ervoor uitgesproken van hun woongebieden een vredeszóne te maken. De conferentie stelde een toene mende invloed van de supermachten in de Indische Oceaan vast. De deelnemers spraken zich uit tegen een monopolise ring door de Sovjet-Unie of door het westen van deae internationale verkeersroute, die door vele landen wordt gebruikt Een nieuw programma voor geboortenregeling heeft de betrekkingen tussen kerk en staat in Brazilië verder ver slechterd. Het nieuwe programma betekent een totale om mekeer in de bevolkingspolitiek van de Braziliaanse rege ring. Tot nu toe werd een stijging van de bevolking als wenselijk gepropageerd, daar grote delen van het land nog zeer dun bevolkt zijn. Na de recessie in de landbouw in 1975 meent de regering, dat een snelle groei van de bevolking in toenemende mate sociale conflicten en gevaar voor de binnenlandse veiligheid zou betekenen. De bis schoppen zien niets in het uitdelen van voorbehoedmidde len. Zij achten het optrekken van het economische en culturele peil noodzakelijker. Het bestuur van de protestantse kerk in Rhrinland heeft besloten, dat bij speciale avondmaalsvieringen in plaats van wijn druivesap mag worden uitgereikt. De gemeente wil duidelijk en effectief tegemoet komen aan die kerkgan gers, die in bet geheel geen alcohol kunnrn verdragen. lts

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6