Hogeveense poldermolen krijgt opknapbeurt PvdA-Wassenaar tegen nieuwbouw raadhuis Wethouder Gordijn blij met D.O.K. INSPRAAK OVER WONINGTYPEN IN BUITENHOF Kleinvee E doodgebeten door honden X KOSTEN: MEER DAN 40.000 GULDEN KORTWEG Conflict tussen Dorpshuis en Oase opgelost LEIDSCHENDAM - De Storapwijkse jeugdsociëteit ..Oase" zal van de Stichting Dorpshuis waarvan de soos on derhuurder is voortaan tegen inkoopsprijs plus een kleine op slag consumpties krijgen. Dit heeft wethouder J. J. Meijer ris teravond meegedeeld waar bij hij zei in september met een voorstel in de raad te zullen komen voor een verhoging van het subsidie voor het Dorps huis. Vertegenwoordigers van de soos hebben zich enkele malen be klaagd over de prijzen die het Dorpshuis rekende waardoor het onmogelijk zou zijn voldoen de reserves te kweken voor an dere aktiviteiten. Een vertegen woordiger van „Oase" deelde voor de aanvang van de vorige raadsvergadering bij het spreekrecht mee dat de soos zou moeten sluiten als hierin geen verandering zoud komen. Het huurcontract gaf het Dorpshuis het recht de soos normale prij zen te berekenen. Tijdens de bijeenkomst van de Dorpsraad van vorige week zei de wethou der dat de huurprijs voor „Oa se" niet mocht worden vergele ken met jeugdcentra als „Sater" omdat in Stompwijk ook gas, licht en water in de huurprijs is berekend. Vanwege een ver mindering van inkomsten van het Dorpshuis zal het subsidie nu opnieuw worden bekeken. Automobilisten hardleers NOORDW1JK Bij een door de politie georganiseerde cri me-prevention aktie controleer den reservepolitiemannen on der leiding van adjudant Hnij- bers 1766 auto's, die 's nachts in het noorderkwartier van de badplaats en in het Duinpark geparkeerd stonden. Men trof niet minder dan zeventig wa gens onafgesloten aan en in veertien gevallen bevonden zich in de auto's waardevolle goederen als autopapieren, een schrijfmachine, radio's, casset terecorders, geld, kleding en dergelijke. De spullen werden door de poli tie in bewaring genomen. De volgende dag kon men de eigen dommen weer aan het politiebu reau afhalen. Een automobilist bleek bijzonder hardleers. De politie trof in zijn wagen een radio aan, die bij een aktie van enkele weken geleden ook al in z'n open .auto was achtergelaten. De politielabel zat er nog aan. Een andere personenauto stond als het ware klaar om gestolen te worden. De sleutels staken in het contact van de onafgesloten wagen. KATWIJK In de Oude Kerk aan de Boulevard wordt morgen 17 augustus, een internationale zangdienst gehouden waaraan de klederdrachtgroep van „Oud Katwijk" medewerking zal ver lenen. Koren, zanggroepen en solisten treden gratis op. Aan vang 20.00 uur. REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 16 AUGUSTUS 1977 PAG^D/lRJ (Van een onzer verslaggevers) NOORDW1JKERHOUT Een van de oudste molens in de Duin- en Bollenstreek krijgt binnenkort een grondige opknap beurt Het betreft hier de polder van de Hogeveense polder aan de Leidsc he vaart Het bouwwerk stamt uit 1654 en is bet enige middel dat de waterstand in de Hogeveense polder, waar bollen worden gekweekt, regelt De kosten van het herstel, dat zal worden uitgevoerd door de firma H. v.d. Vegte uit Valken burg, bedragen meer dan 40.000 gulden. De achtkantige bovenkruier heeft grote oud heid- en volkskundige waarde. Ondanks een wat geïsoleerde ligging wordt de molen tijdens de zomermaanden door vele buitenlanders bezocht Subsi dies worden verstrekt door de provinciale overheid en de rijksoverheid om de opknap beurt te betalen. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeen te Noordwijkerhout doet de raad tijdens zijn vergadering van donderdag 25 augustus een voorstel om 30 procent van de kosten te dragen. Dat betekent een bedrag van om en nabij de 12.000 gulden. Ook het bestuur van de Hogeveen se polder draagt een steentje bij in de kosten van het herstel van de molen. De oudere Noordwijkerhou- ters zullen zich ongetwijfeld herinneren dat in het begin van de twintiger jaren de fa milie Cozijn zich vestigde in het woonhuis nabij de Hoge veense poldermolen. Bijna vijftig jaar is de thans 70-jari- ge heer L. J. Cozijn molenaar geweest van de oude molen. Sinds een jaar of vijf heeft zijn 30-jarige zoon Bart Cozijn zijn werk overgenomen en hij zet daarmee een stokoude tra ditie voort. De „Cozijnen" wa ren al molenaar voordat er gedacht werd aan de bouw van de bestaande molen in de Hogeveense polder (dat was in 1654). Rond 1650 zou ene Dirk Cozijn molenaar zijn geweest op de Poelwij kermolen aan de Poelwijkersloot in Rijpwete- ring. Cozijn senior kan vertellen waar zijn vader molenaar is geweest: „Van 1890 tot 1904 was mijn vader molenaar in Leimuiden en daarna tot 1926 in Hillegom. Als molenaar heb je geen volledige dagtaak, ik ben later wat gaan doen in de bollea Mijn vader had daar geen kaas van gegeten, die hield koeien. Maar ik was ge boren in de Bollenstreek en daar hadden ze het alleen maar over bollea iets anders kon je haast niet doea" aldus de Heer Cozijn. Hij heeft in de tijd dat hij molenaar was al heel wat mee gemaakt. „In 1930 was de mo len niet langer afhankelijk meer van de wind. Toen werd een dieselmotor geïnstalleerd. Vlak voor de oorlog werd het tuigage van de molen weer hersteld, omdat het vermoe den bestond dat de oorlog alle brandstof zou opslorpen, het geen inderdaad geschiedde. Tijdens de oorlog is de molen zwaar gehavend. Door de ge weldige luchtdruk werd veel vernield en werd het riet eruit gerukt De V-I's kwamen vlak bij de molen terecht. Op nog geen vijftig meter vloog er eentje het water in. Die ligt er nog steeds, maar hij schijnt onschadelijk te zijn. De vlie gende bommen werden afge schoten van een stellage vlak bij de Keukenhof, dat was al tijd net of een traktor startte. Na de oorlog werd de molen hersteld en beschikt sinds een jaar of drie over een elektro motor, die alleen wordt ge bruikt als het windstil is," al dus de Heer Cozija Herstel Het geraamte van de molen dat dateert uit de zeventiende eeuw, verkeert nog in uitste kende staat „Tijdens de afge lopen winter heeft de kop van de molen stormschade gele den, dat moet onder meer wor den vernieuwd. Tevens wordt een nieuw hekwerk aange bracht bij de roeien. Het her stel van de molen had al enige tijd eerder plaats moeten heb ben, maar in verband met de LEIDERDORP „Ik ben blij met een groep als D.O.K.dit zegt wethouder C. Gordijn (CDA) over de actiegroep ,JDe Oude Kern" die onlangs een rapport uitbracht over de leefbaarheid van het oude dorp. De wethouder voegt er aan toe, dat hij hoopt dat in bet Doeskwartier ook een dergelijke groep actief wordt „Op die manier ontstaat er een duidelijke structuur, waardoor meer informatie beschikbaar komt Waardevol noemt hij het rapport niet Het is volgens de wethouder te beperkt van opzet. „Ik mis bijvoorbeeld de kwestie van de geluidsoverlast van rijks weg 4A", aldus de heer Gordijn. Het is de heer Gordijn er veel aan gelegen dat mensen die zich met de problematiek van het oude dorp betrokken voelen, deel gaan uitmaken van de be geleidingscommissie. Deze bege leidingscommissie zal b. en w. moeten adviseren inzake de her structurering. De taak van de commissie is om de tekortko mingen die er ten opzichte van de nieuwe wijken bestaan weg te werken. In deze commissie zijn reeds vijf raadsleden benoemd, J. Be- zemer (PvdA), J. Gordijn (PPR- D'66), R. Meere (WD), J. Tieken (CDA). De commissie moet nog worden gecompleteerd met tien burgerleden. Binnenkort zal hier een oproep voor worden geplaatst Een belangrijk onder deel van de werkzaamheden van de begeleidingscommissie is ook te trachten de gevolgen van de verplaatsingen van het raad huis naar het Winkelhof op te vangen. Er bestaan reeds ge dachten om in de Hoofdstraat een winkelcentrum te vestigen. Wethouder Gordijn vindt dat de plannen daarvoor klaar moeten zijn voordat het nieuwe gemeen tehuis in gebruik zal worden genomen. „Daar moet naartoe gewerkt worden", besluit hij. De tijd dat dit rad. waarmee het dak van de molen in de wind wordt gedraaid, met de hand moest worden bediend, is voorbij. De Heer Cozijn kan zich die tijd nog wel heugen. De familie overigens ook de polder aan de Leidschevaart en tijdens Keukenhofseizoen is de Cozijn te signaleren op Keukenhofmolen. LEIDERDORP De begeleidingscommissie Buitenhof vindt het noodzakelijk dat de toekomstige bewoners van dit uitbreidingsplan daadwerkelijk bij de uitwerking van de woningtypen worden betrokken. De commissie, die gis teravond onder voorzitterschap van wethouder E. Drenth de laatste ontwerpen van het team van architecten en stedebouwkundigen besprak, vindt echter dat deze zogehe ten bewonersparticipatie niet mag leiden tot een verlenging van de voorbereidingstijd. De contouren van de eerste fase van de nieuwe wijk die tussen Dwars watering en de Engelendaal komt te liggen, beginnen zich al af te teke nen. Midden in de wijk komt een Brink, een dorpsachtig aandoend plein. De Leysloot zal gedeeltelijk worden ge dempt en wordt een wandel route. Aan de kant van de Engelendaal komt een buurt- park met een grote vijver. De wijk wordt gevarieerd opge zet met een wisselende be bouwing. Er zijn plannen ontworpen om tussen de Brink en buurt- park een ringvormige bebou wing te situeren. Doordat de geleidelijk van laag tot hoog oplopen, ontstaat het beeld van een slakkenhuis. Het ontwerp leent zich voor een bezonning uit allerlei rich ting. Met de voorbereiding van de ontwikkelingsplannen voor de eerste fase van het Buitenhof is men nu halver wege. Aan het eind van dit jaar hoopt men de plannen te kunnen afronden. k Pt NOORDWUK Een bewone g van Rozenburg kwam 's mor1 ge os vroeg tot de ontdekking dat een paar herdershonden oo der zijn kleinvee bar haddf* huisgebonden. Drie cavia's a een tweetal konijnen, waarmee y de fokker op tentoonstelling®» j placht uit te komen, lagen dood - gebeten voor hun hokken. Spo ren wezen uit, dat het bloeddor stige duo aan de poten gewond moest zijn door scherven van een stuk gevallen melkfles. Een hondenspecialist van bet Noordwijkse politiekorps ging op onderzoek uit en na veel speurwerk slaagde hij er in de eigenaars van de beide herders honden te vinden. Aan de hand van de verwondingen kon de identiteit van de dieren onom stotelijk worden vastgesteld. De bazen werden aansprakelijk ge steld voor de schade, die door verzekering wordt gedekt ruilverkaveling werd het uitge steld. Als de ruilverkaveling niet was afgestemd had de molen tevens een nieuw schoe penrad gekregen. De molen krijgt verder een nieuw verfje, terwijl ook de zogenaamde V-muur (de sluis waar het wa ter doorkomt, alvorens het wordt opgeschept) moet wor den hersteld en het tuigage," aldus de bemaler van de bijna 500 hectare grote Hogeveense polder. Wassenaar Een ongekend groot aantal belangstellenden beeft maandagavond in bet raadhuis „De Paauw" de ge meenteraadsvergadering bijge woond, waarin de „huisvesting van de gemeentelijke diensten" aan de orde kwam. Zij zijn er getuigen van geweest hoe een meerderheid van de raad een definitieve beslissing over de plaats, waar een gemeentelijk kantoor verrijzen zal, nog beeft uitgesteld. Eerst zal het oor spronkelijke plan voor nieuw bouw naast bet raadhuis en een aantal alternatieve oplossingen nog wat nader worden uitge werkt en daarna zal de raad een keuze maken. De kleinere fracties steunden een voorstel van de heer J. C. M Greep (PvdA) om meteen al vast te leggen dat de nieuw bouw in „De Paauw" niet door zou mogen gaan. De beide grote fracties, V.V.D. en C.DA. ver wierpen die suggestie. Hetgeen overigens beslist niet wil zeggen dat alle leden van deze grote fracties vóór nieuwbouw naast het raadhuis zijn. Mr. A. van Vuure (WD) onthulde, dat er in de raad „een respectabele min derheid" voorstander is voor een administratiekantoor in de gemeentelijke kwekenj. verbon den met het raadhuis. Zelf is hij daartegen. Maar uit een oog punt van democratie behoort dat plan van de architect Quist evengoed nader uitgewerkt wor den als de andere alternatieven zodat de raad straks een verant woorde keuze kan maken. Mr. R. M. J. Breukers stelde zich namens de CJ).A.-fractie op hetzelfde standpunt: de ver schillende mogelijkheden laten uitwerken en dan de burgers in de gelegenheid stellen van die verschillende plannen kennis te nemen en eventuele bezwaren in te dienen. De heer Greep herinnerde eraan dat de PvdA-fractie zich van het begin af aan heeft uitgesproken voor een administratiekantoor ergens in het centrum van de gemeente en tegen aantasting van het landgoed De Paauw door een groot kantoorgebouw. Gezien ook de vele reacties uit de burgerij en de rapporten van de Vrienden van Wassenaar voelt de PvdA-fractie niets voor een verder uitstel van de beslis sing. Daarmee zou de raad zich zelf een brevet van onvermogen geven. Bovendien kost het na der uitwerken van het plan- Quist alleen maar geld en zou dat de verwarring alleen maar groter maken. Ook de fractie van „Werkend Wassenaar" sprak zich bij mon de van de heer C. Kelder uit tegen verdere uitwerking van het plan-Quist en voor een ad ministratiekantoor aan de Hof- campweg. Hetzelfde deed de heer A. Lodder namens de Par tij Wassenaar. Volgens deze spreker gaat het er op het ogen blik alleen maar om of er wel of niet in De Paauw een groot kantoor zal worden gebouwd. De heer E. H. Schuyer, die als onafhankelijke eenling in de raad zit, sprak zich uit voor het oorspronkelijke plan-Quist. Hij keerde zich tegen die tegenstan ders, die over de uitbreiding bij het raadhuis spreken als over een betonnen kolos. Twee archi tectonische kunstwerken, een uit vroeger eeuwen en een nieuw, kunnen zich best naast elkaar verdragen. Hij prees het ontwerp-Quist als een werkstuk van grote kwaliteit. Maar, het heeft weinig zin dat ontwerp verder te laten uitwerken als er niet enige kans is dat het ook zal worden uitgevoerd. Daarom schaarde hij zich ook achter het voorstel-Greep om daarover nu een uitspraak te doen. De heer Schuyer liet enige kritiek horen op de Vrienden van Wassenaar. Het eind van het lied was, dat het voorstel van de kleine frac ties om nu meteen te beslissen over het al of niet doorgaan van de plannen in De Paauw ver worpen werd met 14 tegen 7 stemmen. Het voorstel van bur gemeester en wethouders om eerst de verschillende mogelijk heden verder te laten uitwerken werd met 14 tegen 7 stemmen aanvaard. NOORDWLJK Op „stille" strand ten van de vuurtoren een patrouille van de politie een paar nog kei ijk jeugdige dames, zich topless in de late zon koesterden. ÏOI :tr >ei s, De Heer Cozijn senior bij zijn molen VOORHOUT - De Volksuni versiteit Voorhout houdt mor gen 17 en overmorgen 18 augus tus voor iedereen toegankelijke informatie- en inschrijvings avonden ui het parochiehuis aan de Herenstraat tegenover de r.k. Bartholomeuskerk te Voorhout van 19.30 tot 21.30 uur. Het programma omvat de vol gende kursussen: Pottenbakken, tekenen/schilde ren, druktechnieken (waaronder zeefdruk en etsen), weven, oude poppen maken, haken, kantklos sen, sieraden maken. Ikebana (Japans bloemschikken), bloem schikken (westers), fijne keu ken, huidverzorging, hatha yo ga, volksdansen voor kinderen van 7 tot 12 en van 12 tot 17 jaar, pottenbakken voor 12- tot 17-jarigen, kreatieve handenar beid voor kinderen van 6 tót 12 jaar, wereldoriëntatie (geschie denis, aardrijkskunde, sociale aardijkskunde), vanaf niveau 5e klas basisschool tot de 2e klas mavo, talenkursussen: Neder lands, Nederlands ontleden en Nederlands voor buitenlanders, Duits, Frans, Engels, Spaans, Italiaans en Zweeds. KATWIJK - In het Katwijkse sportfondsenbad „De Mierewei- de" wordt tot en met vrijdag een zwem vierdaagse gehouden. Op vier van de vijf genoemde dagen kan men om 18.00 uur starten voor de 500 meter. Kin deren beneden de 10 jaar en 65-plussers mogen volstaan met 250 meter. Inschrijving kan ge schieden aan de kassa van het zwembad; de kosten bedragen ƒ5,- inclusief entree op alle da gen. Het festijn wordt opgevro lijkt door het optreden van ver scheidene muziekkorpsen, ter wijl er ook een disc-jockey aan wezig zal zijn. Op de avond van de 19e zullen de medailles wor den uitgereikt en wordt er een grootse barbecue georganiseerd op het terrein van „De Miere- weide". Gemeente looft beloning uit aan tipgever Zoekactie naar pyromaan verscherpt LISSE Lissenaren die de po litie op het spoor van de aan stichters) van de branden, die de laatste maanden in de ge meente woedden, kunnen zet ten, zijn goed uit De gemeente heeft onlangs een beloning uit geloofd van 1.500 voor dege nen die waardevolle tips kun nen geven. Uit het onderzoek naar de oor zaak van de branden in „Harle- kino", „Qbus" en ,,'t Poelhuys" is definitief komen vast te staan dat deze branden zijn aangesto ken. Tipgevers worden verzocht zich telefonisch of schriftelijk te wenden tot de groepscomman dant van de rijkspolitie in Lisse, Heereweg 304. teL 14444. Volgens de APV van de plaats is dit al te bloot toegestaan en één vr- agenten vroeg dan ook bezorgd: „Moet u ten?" De dames van een topless-verbod af te weteh, maar na heen en weer gepraat toch het behaatje weer de zonnefT ninst, wanlli. Voldaan waren baadsters allerminst, naar hun mening was doende bekend, dat topless,^, zonnen op het Noordwijksff Al" strand niet mocht De politieman toonde begrijp® voor dit argument en deed de overtreding met een reprijlAZ mande af. afgebeeld met een dwars pel doorheen een dikke streepfaiei

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4