,Laat schoolverlaters kabelnet aanleggen'' üezoekers café laken het te bont „Leids taxi bedrijf moet uit het slop" H EL CID-week van start lezers EE SUGGESTIE DRS. W. BLEIJIE: CDA verzet zich tegen „schijninspraak mmm 16 AUGUSTUS 1977 PAGINA 3 ttedlvj iw Yol ,ima laDnze raadsverslaggever) SN „Schakel de werk- choolverlaters in bij de ng©ne: van het kabelnet in l" Deze suggestie deed 2DA-raadslid drs. W. nt gisteravond in de ge- eraad bij de behande- in de instelling van een van beheer voor komstige kabel-tv-net sn. er Bleijie wees op de "werkloosheid onder de met name onder die en die net van de LTS ,'S zijn gekomen en die Ir<~.y ;eeds geen werk hebben inaso h vinden. Naar zijn me- 0n :ouden deze best bij de van het kabelnet inge- nvrnfld kunnen worden. HH vroeg wethouder Van IHBn elk geval de mogelijk- het inschakelen van jongeren te on- :ken. Ier zofithouder maa^e gister- bekend dat nu toch ijk vaart gezet zal wor- Titer de aanleg van een |\iet in Leiden. Na alle ^Jlen rond het beheer van jdse kabeltelevisie wordt m ook wel tijd. Dat blijkt ffJ^Rit de aandrang die hie- ^fljent met name door de ig bouwverenigingen wordt uitgeoefend. Volgens wethouder Van Aken zal de komende twee weken worden onderzocht in hoeverre de sug gestie van het CDA-raadslid uitvoerbaar is. Van Aken te kende hier wel bij aan dat het moeilijk zal worden het beka belingsproject vanuit de ge meente, bijvoorbeeld door het streekenergiebedrijf, te laten begeleiden vanwege de krappe personeelssituatie. De wethou der rekende voor dat er zeker 3 HTS-ers nodig zullen zijn voor de projectbegeleiding, en nog eens 15 LTS-ers kunnen worden ingeschakeld. Daar naast zouden nog 30 minder geschoolde tot ongeschoolde arbeiders bij het werk, dat twee jaar in beslag zal nemen, ingezet kunnen worden. Buiten spel Bij de instelling van de be heerscommissie werd de Stich ting Kabelnet Merenwijk (SKM) voorlopig buiten spel gezet. De raad besloot de zetel van de SKM voorlopig te laten bezetten door een tweede afge vaardigde van de federatie van woningbouwverenigingen. Van verscheidene kanten kwam gisteren nog al wat kri tiek op het SKM-beleid in zake de beheersvorm van het Leidse kabelnet. De stichting ging aanvankelijk akkoord met de randvoorwaarden voor het beheer, kwam daar later plotseling geheel op terug en draaide daarna weer een bee tje bij. De raad bleek deze houding toch zo weinig loyaal te vinden dat besloten werd de SKM voorlopig buiten het be heer te houden. De Stichting Kabelnet Merenwijk heeft overigens in de Merenwijk het kabelnet al in eigen beheer en werkt daar ook met een eigen tarief. Pas als heel Leiden van kabel-tv zal zijn voorzien zal opnieuw bezien worden in hoeverre de SKM als volwaar dige gespreks- en beheerspart- ner in de daartoe ingestelde commissie zitting kan nemen. Op vragen van het WD-raad- slid Elzenga deelde wethouder Van Aken gisteren nog mee, dat onderzocht wordt in hoe verre een der Duitse zenders kan worden ingewisseld voor een Franstalig tv-programma. De kans dat ook Engelse pro gramma's via de kabel zullen worden uitgezonden is uitersl miniem. Het zou technisch niet mogelijk zijn deze program ma's met een redelijke ont, vangst in de huiskamer te brengen. i Aust^ *"B 5 KOOF VRAAGT OM MAATREGELEN omera\ een an loloogj ÜJJJj De bewoners van de Kooi hebben zich gen met messen. Voorts zouden de bezoekers zich (S) beklaagd bij de politie en de gemeente- vergrijpen aan de eigendommen van de Decima- nshviiiarer de overlast die de bezoekers van een bewoners. Zo schrijft de stichting het college over i inform de Decimastraat hun bezorgen. Namens het inslaan van ruiten en deuren en het vernielen ,®r™^J>oners heeft de stichting wijkcomité „De van auto's. „Indien de bewoners van de Decima- Doniijk'de politie verzocht maatregelen te nemen straat hun eigendommen c.q. woningen trachten drie-die toenemende aggressiviteit van de'cafe- te beschermen, is het gunstigste dat hen kan (S) Iers. Zij verzoekt het college de vergunning overkomen, een pak slaag", aldus de stichting. Ten cafébeheerder in te trekken, wanneer de slotte wordt in de brief nog gewag gemaakt van ■""""it zal voortduren. geluidsoverlast tot ver na sluitingstijd, wanneer de brief gericht aan het Leidse college en aan cafébezoekers zich naar de boven het café gelegen itie geeft de stichting een bloemlezing van' woning hebben begeven en van regelmatig voorko- ■o^tal klachten. Zo zouden de bezoekers de mende vechtpartijen tussen cafébezoekers onder- ers van de Decimastraat regelmatig bedrei- ling. 16.00 X) (S)" D. Kuenen spreekt de aankomende studenten toe (ent zijn is meer dan stu- alleen. Studeren is uite- de hoofdzaak, maar men WOIt er naar streven om ook unenfmdere zaken aandacht te tgesiren" Dit advies gaf rec- rsumiagnificus Prof. D. J. Kue- de 1500 eerstejaars-stu- Daam gistermorgen in de Pie- sepwerk- Prof. D. J. Kuenen granfhtte samen met burge- nds fe* Dr. A. J. Vis van Lei- proen de voorzitter van de El ncjagbmmissie Peter Go de ope- direli van de EI Cidweek, die lagavond afgesloten zal len met een groot feest in •aiserstraat en in de mensa lak. teedt deeze week worden de aanko- i. Vde studenten overspoeld n, di een stroom aan informatie :r Ge' de universiteit, het stude- jvan de stad Leiden. Burge- opHster Vis van Leiden ging in op de proble- ussei» van de stad Leiden en de nachtelijkheden, die studenten in ien kunnen ontmoeten. Met te ging hij dieper in op de heerst Na de opening van de El Cidweek in de Pieterskerk kre gen de eerstejaars-studenten ge legenheid nader kennis te ma ken met de leden van hun men- torgroep, die in totaal uit acht personen bestaat. Ouderejaars- studenten begeleiden hun jonge re collega's tijdens de introduc tiedagen. 's Middags ondernamen de aan komende studenten in groepjes een zwerftocht door Leiden. Aan de hand van een informa tieboekje werden zij rondgeleid langs allerlei bezienswaardige attracties. Aan deze omzwerving door Leiden was tevens een fo to-wedstrijd verbonden. Elke groep kreeg een filmrol en even tueel een fotocamera met de opdracht verschillende facetten van de stad Leiden op de gevoe lige plaat vast te leggen. Later zullen de mooiste foto en de meest gekke groepsfoto worden uitgekozen. Tevens werd aan de groepjes verzocht een foto te maken van datgene wat volgens de leden van de groep zo snel mogelijk verbeterd moet wor den. 's Avonds konden de aan komende studenten in bet Aca demiegebouw kennis maken met de verschillende actiegroe pen, die in Leiden werkzaam zijn, terwijl de studentenvereni gingen zich middels een eigen opgezet programma den. Het café aan de Decimastraat. EXPERIMENT BESTUURSVORM OPENBAAR ONDERWIJS (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Bij monde van onderwijsspecialist J. Bosch heeft de CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad zich gisteren verzet tegen het voornemen van het college een experiment te starten bij het openbaar onderwijs in Leiden. Het betreft hier een experiment met de bestuursvorm, waarbij wijksgewijs een inspraakorgaan ten behoeve van het openbaar onderwijs zou moeten worden ingesteld. Volgens de fractie van het CDA gaat het hier om een „schijnm- spraak", die niet alleen een zware wissel trekt op ambtenaren, ouders en onderwijzend personeel, maar bovendien geldverkwis- tend is gezien de aard van de geboden inspraak. CDA-woordvoerder Bosch vroeg zich allereerst af of dit soort inspraak eigenlijk van bo venaf dient te worden opgelegd. Hij wees daarbij ook op de kri tiek die op de suggestie geko men is van de „werkers uit het veld": het aan het openbaar on derwijs verbonden personeel. Bovendien zette de heer Bosch vraagtekens bij de inhoud van de te bieden inspraak. Die zou zaken betreffen als het leerplan, de aanschaf van onderwijsmid delen en het lesrooster, allemaal zaken waarover de ouders zich volgens hem doorgaans nauwe lijks een mening hebben ge vormd. Alleen inspraak ten aan zien van personeelsbenoemin- gen achtte de CDA-woordvoer der een wezenlijke vooruitgang vergeleken bij de thans al fun gerende oudercommissie, die in het nieuwe systeem echter on verkort gehandhaafd zal blij ven. Anderzijds miste de heer Bosch echter inspraak over zaken die met name ook de laatste tijd in Leiden het openbaar onderwijs in Leiden nog al in beroering hebben gebracht, zoals de uit breiding van scholen, de depen dancevorming, de verbouwin gen en verbeteringen aan de gebouwen etc. Daarover mogen de ouders niet meepraten en dat was aanleiding voor de heer Bosch het voorstel het stempel „„Schetsinspraak" op te druk ken. Het CDA-raadslid sprak van een extra bestuurslaag die alleen maar een zwaardere be lasting betekent voor ambtena ren en onderwijzend personeel. Hij zag meer in de oudercom missie die al bestaat en vaak maar met de grootste moeite met ouders gevuld kan worden. Volgens Bosch was het zinniger deze commissie, vooruitlopend op een wetswijziging daartoe, vast zo uit te bouwen dat de verplichting ontstaat deze over met name dit soort zaken te horen alvorens het gemeentebe stuur een beslissing neemt Bij komend voordeel vond Bosch dan het feit dat in deze commis sie geen raadsleden hoeven te worden opgenomen, hetgeen bij de experimentele versie van het college wel het geval zal zijn. Dit ontlokte aan wethouder Tes- selaar (onderwijs) overigens nog de opmerking dat zijns zinziens hierbij die raadsleden die „posi tief staan" ten opzichte van het openbaar onderwijs de voor keur verdienen, een wethouder- lijke voorkeur die zichtbaar bij de christendemocraten in ver keerde aarde viel. Nadat alleen CDA en GPV/SGP zich voorstander hadden ge toond van een wijzigingsvoor stel van de heer Bosch het expe riment naar zijn ideeën aan te passen, stemden beide fracties uiteindelijk tegen het voorstel van het college, dat met 23 tegen 11 stemmen'de eindstreep haal de. KERKHOF AAN GEMEENTE: (Van een onzer verslaggever*) LEIDEN - „De gemeente moet te hulp sehieten om het tauweaen in Leiden uit zijn zorgwekkende positie te halen. Tot die gedach- tengang zijn wij gekomen met betrekking tot de naleving van de huurautoverordening in zijn geheel en het beleid van de gemeente inzake bet taxitarief, waardoor concurrentievervalsing is ontstaan". Dat schrijft de directeur van het taxibedrijf Kerkhof bv in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. (Van een onzer verslaggevers) gekregen. Op deze pagina staan enkele LEIDEN De Leidse taxiwereld is daarvan afgedrukt. Onder de reacties danig in beroering. Niet alleen gonst het die op het kantoor van onze krant bin- in Leiden al enkele dagen van de wildste nenkwamen bevond zich ook een schrij- geruchten, daarnaast zijn ook een aantal ven van de directeur van Kerkhof bv, taxichauffeurs en een enkele ondeme- een van de Leidse taxibedrijven. Een mer inmiddels in de pen geklommen om brief die niet zo zeer direct geënt is op van verschillende ongenoegens blijk te ons artikel, maar laat zien dat er behal- geven. De redactie van de Leidse Cou- ve een merkwaardig verschil in tarieven rant heeft sinds de publicatie van vorige nog heel wat andere zaken in de Leidse week donderdag over de verschillen in taxiwereld vraagtekens oproepen. Ook tarieven bij de Leidse taxi's een stroom deze brief krijgt hier de nodige aan- van telefoontjes en brieven te verwerken dacht. „Een spoedig en behoorlijk wetsherstel in het taxibedrijf is hard nodig, maar daarnaast zal er dan ook door de gemeente een op deze bedrijfstak gericht beleid moeten worden gevoerd, waarbij prioriteiten als het openbaar vervoer hebben, zoals vrije busbanen. Verder zou de taxi goedkoper moeten worden, hetgeen betekent dat er een of andere vorm nodig is om de 10 miljoen gulden aan werk van de Leidse ziekenhuizen ook naar zich toe te trekken. De taxi zou ook uitstekend in de regio kun nen functioneren, waar nauwe lijks of soms zelfs helemaal geen openbaar vervoer aanwe zig is", aldus Kerkhof bv in zijn schrijven. „Daar moet tegenover staan dat de taxichauffeurs zich ook aan dezelfde strikte regels houden als het openbaar vervoer, zodat er altijd een voldoende aanbod van taxi's is gegarandeerd", waarbij men ondermeer ver wijst naar de bezetting op avon den waarop een voetbalwed strijd op tv wordt uitgezonden. V ergunningensysteem Volgens Kerkhof zou ook het vergnnnlngcnsysteem eens goed moeten worden doorgelicht. „Het is toch belachelijk dat on dernemers 20.000 gulden beta len voor vergunningen die voor 12,50 gulden door de gemeen schap worden verstrekt. Dat werkt prijsopdrijvend en het werkt in de hand dat er onder nemers achter het stuur komen die er eigenlijk niet thuis ho ren, omdat zij te allen tijde niet de beschikking hebben over voldoende stallingsruimte voor de in zijn onderneming gebezig de huurauto's en/of taxi's", zo vervolgt Kerkhof zijn brief. Hiermee wordt gedoeld op het aan het Kort Galgewater geves tigde bedrijf waarvan 18 auto's op straat geparkeerd zouden worden, omdat het taxibedrijf niet over voldoende garage ruimte beschikt Bewoners van d'Oude Morsch hebben hierover al eens bij wethouder Waal (verkeer) over geklaagd en bij die gelegenheid ook op een strenger politietoezicht aange drongen. het taxibedrij aan het Noord einde, dat overigens binnen af zienbare tijd naar de Merenwijk zal verhuizen in een grotere ruimte. Het taxibedrijf doet een dringend beroep op het college over deze en andere zaken be treffende het taxiwezen in Lei den binnenkort om de tafel te gaan zitten, ook in het belang van het taxipersoneel en hun gezinnen. Taxitarieven (IV) Naar aanleiding van het artikel in de Leidse Courant van 11 augustus zou ik het volgende willen opmerken. Op 31 mei jongstleden heb ik mij door een taxi van Borgerding laten ver voeren van het station naar Ho liday Inn. Voor deze taxirit heb ik 10 gulden moeten betalen. Ik wil hiermee maar zeggen dat de chauffeur van de taxi waar mee u deze rit gemaakt heeft uit het gesprek dat tijdens de rit ontstond wel heeft moeten op maken dat u journalist was en derhalve maar 7,80 gulden heeft gerekend. Zo ziet u maar: u hoeft helemaal niet prijsbewust te zijn: door uw beroep zullen zij u niet afleggen. Maar laten we wel wezen, het zou toch een hele rare situatie zijn als ik met een NZH-bus voor dezelfde ritten steeds een andere prijs zou moeten beta len. Ik vind dat er niet genoeg kan worden geschreven over taxita rieven om deze zaak desnoods eens afdoende landelijk te rege len. Hopelijk wordt de overheid eens attent en pakken ze deze zaak nu eens echt aan. Dit in het belang van de volgens mij toch vergeten groep van het openbaar vervoer. P. Rijsdijk, Brasserskade, Noot dorp. Taxitarieven (V) Een taxi-bedrijf is een dienst verlenend bedrijf dat tegen be taling personen vervoert Er zijn door de tijden heen regelmatig prijs- en loonsverhogingen ge weest waarbij de taxi-tarieven niet altijd zijn aangepast Voor het bedrijf betekent dat: Verho ging van de kosten van onder houd en vervanging van het ma teriaal; voor het personeel wer den de kosten van het levenson derhoud groter, waartegenover de baten onvoldoende waren. Een tariefsverhoging verkrijgen bleek niet zo eenvoudig. Er wa ren twee mogelijkheden: of er zou wel eens een staking van ïrieven graag kort en luidelijk geschreven. De edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- Jen stukken te bekorten. het personeel kunnen komen, dat een zeer wel gemotiveerde loonsverhoging eiste, of men ging een tariefsverhoging er „doordrukken". Het laatste is gebeurd en kun nen we het zo formuleren dat niet de consument de dupe is, zou er echter een staking zijn» ontstaan, dan zou de consument wel de dupe geweest zijn. In vergelijking met andere plaat sen steken de thans gebruikte tarieven zeker niet ongunstig af en kunnen ze de toets der kri tiek weerstaan. Het publiek kan zelf waarne men dat de in het artikel ge wraakte bedrijven hard werken en alle zorg besteden aan het materiaal zulks ten behoeve en gerieve van het publiek. Het bedrijf KERKHOF F, waar van de huidige eigenaar voor dien geen taxibedrijf heeft ge had en ook daarin geen erva ring had, is niet meegegaan met de (geforceerde) tariefsverho ging, en realiseert zich blijkbaar niet dat het daardoor niet alleen zichzelf, maar ook zijn perso neel tekort doet, daar hun inko men ook afhankeliijk is van het door hen opgereden bedrag. In de praktijk echter berekent het personeel in doorsnee toch de hogere tarieven, zodat het, ondanks dat het bedrijf in ver gelijking met de anderen min der werk heeft, toch een inko men verwerft Wanneer men on der de thans geldende (lees: ge bruikte) prijs rijdt, doet men zich eerstens zelf te kort en kweekt men moeilijkheden, zo wel bij het publiek als bij colle ga's. Het „onder de prijs" rijden is evenmin gezond als het bdven de prijs rijden. Er is echter het verschil dat in het eerste geval geen sancties zijn en in het laat ste geval wél. Het is zeer wel mogelijk dat de in het betref fend artikel genoemde bedragen gevraagd en betaald zijn. Wat niet aannemelijk is, is dat 2 taxi-ondernemers (tenzij zij de ervaring hebben van de direktie van Kerkhoff) op deze manier de knuppel in het hoenderhok gooien. Deze mensen kunnen weten waar Abraham de mos terd haalt, n.l. wat een chauf feur kan doen (ook in Rotter dam!) en wanneer zij bemerkten „gesneden" te zijn zouden, zij met omschrijving van auto en chauffeur hun beklag op de juiste plaats, het politiebureau, gedeponeerd hebben. Bovendien zijn de genoemde prijzen zelfs verklaarbaar: De afstand station- Holliday Inn is heen krap 3 km, terug ruim 2. Tariefprijs: in de stad ca. 1,30, buiten de stad ca. 1,80; boven dien de 2,— eerste aanslag. Restvr de vraag: ligt Holliday- Inn buiten of in de stad en welk tarief heeft de chauffeur bere kend? Men rekent zelf maar eens na, waarbij het niet onmo gelijk is dat men tg.v. stoplich ten veel oponthoud heeft gehad. De chauffeur van Kerkhoff heeft door onder de gangbare prijs te rijden inderdaad een verschil aan kunnen tonen door dat men dit heeft afgewogen naast prijzen (in feite terecht) buiten de stad, die zijn bere kend. Echter in de meeste geval len wordt voor deze rit nog geen 6,— betaald. Moch het publiek klachten heb ben, hetzij over het optreden van de chauffeur, hetzij over de te betalen prijs, dan kan men zich wenden tot het betreffende* bedrijf, of beklag indienden bij de politie. Voor een redelijk be drag trachten de 4 bedrijven met goed en deugdelijk mate riaal met hun chauffeurs het publiek goed van dienst te zijn en te blijven H. C. Postma (taxichauffeur). 3 Octoberstraat 26 A, Leiden. (Van redactiewege bekort).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3