rfoidóc 0ouAcmt TOERISTEN IN SPANJE OPNIEUW IN 'T NAUW Milj oenenzwendel in spijkerbroeken gss^SBSSlB -'''i Paus ziet eind leven naderen Verkeerschaos door bezetting Maastunnel Staking horecapersoneel voortgezet POLITIE-SCHIPHOL ONDERSCHEPT TWEE PARTIJEN Twee weken cel voor Glimmerveen Cruijff heeft grote belastingschuld ^Mm\m fillflii 205.-, BOO.-. I< eg 21. VERM) daags thee e Ogr DDIG? irte afd (kerlj 0 §1 tal. I |f t5iiSS Damai Dames MT IUOEMEM 2? VAKANTIE Dinsdag 16 aagnstus 1977,67e jaargang no. 20812 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 's Zondags ,,'s Zondags met Cybele", speel film uit 1963 op Ned. I om 19.45 uur. Om 19.04 uur Wereldcircus en om 21.50 uur De naleven van Duitsland. Ned. II om 20.25 uur Gemini Man, om 21.15 uur The Blue Knight en om 22.05 uur Televi- zier met Londen-Sydney-race. Zonnige perioden Zonnige perioden, maar ook plaatselijk een regen- of on weersbui. Zwakke tot matige noordooste lijke wind. Maxima omstreeks 21 graden. Morgen zon: 6.20—21.00. Schev. hoogw.: 5.25 en 17.51, laagw.: 1.18 en 13.35 ,A NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: $tüur als dank voor de moeite het sterrenbeeldnaar: 'naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Castelgandolfo (AFP) „Ik zie het eind van mijn aardse leven nade ren", zei paus Paulus gisteren tijdens een eu charistieviering in een kerk aan het meer van Albano ter gelegenheid van het feest van Maria ten H^nf|iftp'|wn'ng De paus zei de tweedui zend aanwezigen, dat hij graag het volgend jaar zou terugkomen, „maar hier lang niet zeker van te zijn, gezien zijn leef tijd". Reeds eerder had de paus een toespeling ge maakt op zijn naderen de dood. In 1974 ver klaarde hij voor de bis schoppensynode: „De ouderdom zelf is een ziekte". De paus, die lijdt aan een pijnlijke vorm van arthritis, is volgens een Vatikaanse woordvoerder voor het overige in een uitsteken de gezondheid. Op 26 september wordt hij tachtig jaar. Alkmaarse pyromaan? Zoon Haarlemse brandweerman bekent vier brandstichtingen (Van een onzer verslaggevers) ALKMAAR De 15-jarige jon geman, die in de nacht van zondag op maanHag- werd aan gehouden verdacht van brand stichting in de Geestmolen in Alkmaar, heeft inmiddels be kend het afgelopen weekeinde viermaal brand te hebben ge sticht in Alkmaar. Of de ver dachte ook de veelgezochte Alkmaarse pyromaan is, die dit jaar reeds 18 branden heeft ge sticht, waarbij voor bijna 20 miljoen gulden schade is aange richt, is nog niet zeker. De jongen, zoon van een Haar lemse brandweerman, heeft al leen de vier branden van dit weekeinde bekend: tweemaal in het vormingscentrum Noord- Holland, eenmaal in een speel- werktuig en de Geestmolen. Over zijn motief heeft hij nog niets losgelaten. De jongen werd kort na het uitbreken van de brand in de Geestmolen aangetroffen in een bosje, nabij de molen, half in een sloot liggend. Hij simuleer de bewusteloosheid, maar een injectie van een arts deed hem Onmiddellijk opspringen. Het verhoor door de politie wordt voortgezet. „Misschien bekent hij vandaag ook wel de andere branden", aldus een po litiewoordvoerder. Paus Paulus verlaat de kerk van Santa Maria del Lego aan het meer van Albano, waar hij bij gelegenheid van het feest van Maria ten Hemel Opneming een heilige mis opdroeg. Tijdens zijn toespraak daar zinspeelde hij op zijn naderend einde. ROTTERDAM (ANP) Zes Katendrechtse sexclubhou- ders hebben gisteren in de namiddag door de Maastun nel enige tijd te bezetten gezorgd voor een enorme verkeerschaos. De bezetting, uitgevoerd, omdat de eigenaars het niet eens zijn met de sluiting van hun acht clubs, duurde on geveer een half uur, maar het verkeer werd nog lang daarna gehinderd door de enorme files, die ontstaan waren. De sexclubeigenaren hebben nieuwe akties aange kondigd, wanneer voor hun zaken geen goede regeling getroffen wordt. Hun clubs blijven intussen onder poli tiebewaking. Geen krant ontvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht Doet u ook mee?| iw«elu. OuWron G«l>u<rd*n Evert Castelein .xQpenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. ities (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) QQnenten: kwartaal 39,80; jaar 147.70; losse nummers: 55 cent E (ANP) In september wordt vliegen over de Atlanti- het depceaan een stuk goedkoper. Zes bij het internationale 1 voor de burgerluchtvaart (IATA) aangesloten maatschap- ig. Behebben besloten met ingang van 15 september voor een 2.reis New Tork-Londen een tarief van 146 dollar (ongeer iEPAR)cn voor retour 256 dollar (ongeveer 64Q) te rekenen, t. Eikeigekeerde richting wordt de prijs in ponden berekend. 1.30 e^aarde is dan wel dat men zijn reis ten minste 21 dagen avorxie week waarin men op reis gaat, reserveert. De luchtvaart- »rge, tthappij deelt dan op zijn vroegst tien dagen voor het begin de 47.» reis datum en uur van vertrek mee. Dat heeft de IATA Igmeaakt. Vraag lief s verlaging is gericht tegen het „Skytrain"-project van de npieet iLaker Airways, een onderneming die niet bij het IATA-kar- i feukcangesloten. Laker biedt met ingang van 6 september de aariemjjkheid van Londen naar New York en terug te vliegen voor 615).Bij Laker kan men geen plaatsen reserveren, zijn Voedsel en dranken in de prijzen inbegrepen en zijn de en ook verder niet „versierd". leniT A-maatschappij en bieden wel maaltijden aan boord en f bijbetaling en geven de „normale" dienstverlening in de Alle gny-klasse. 5 jaan maatschappijen die goedkoop van Londen naar New York te legtan vliegen zijn Pan American World Airways, Trans World cadeaus, British Airways, Air India, Iran Air en El Al. De verlaagde 20 te$n moeten volgens de IATA nog worden goedgekeurd door ,n0- Hiropese luchtvaartmaatscahppijen en een Canadese onderne- 9 'maar de IATA verwacht in dat opzicht geen moeilijkheden. -Jgelopen weekeinde is binnen de IATA de prijs voor gewone in: CX Amsterdam-New York vastgesteld op 937. Deze prijs wijkt "rrEN Jweinig af van het tarief dat de KLM enkele weken geleden w rujïstêesteld (925,-) nadat de IATA geen overeenstemming over 1 Wet0fieven had kunnen bereiken. De oude prijs voor een retour 11036.- dkracht— (Van onze verslaggevers) MADRID/DEN HAAG Het Spaanse horeca-personeel aan de Costa del Sol heeft het gisteren bereikte loonakkoord in meerder heid als onvoldoende verworpen en staakt door voor het „volle pond". Werkgevers en vakbondsorganisa ties kwamen in de ochtenduren een loonsverhoging overeen van 150 gul den per maand. Aangezien er 240 gulden was geëist, besloot een meer derheid van de stakers de aktie voort te zetten. Bij de grote hotels wordt gepost door stakers. Werkwil lige collega's worden geweerd. Dit betekent dat honderdduizenden toe risten na de complete staking op zondag nu opnieuw moeten zien hoe zij zich redden. De staking concentreert zich op de zonnekust, maar ook elders in Span je hebben horeca-werknemers gewei gerd het werk te hervatten. Een door de bonden belegde massavergade ring in Torremolinos bracht gister avond geen uitsluitsel. Vakbondslei ders die het akkoord met de werkge vers wilden verklaren, werden op de stormachtig verlopen bijeenkomst overschreeuwd en het kwam niet tot een stemming. Hier en daar ontston den in Spanje gisteren felle scher mutselingen tussen stakers en poli tie. De Nederlandse eigenaar van een bar in Torremolinos beschoot gistermiddag een vakbondsleider met een geweer. De kogel trof geen doel, maar de vakbondsman liep let sel op doordat de vrouw van de bareigenaar hem met een stuk ijzer te lijf ging. De toeristen proberen er het beste van te maken. Zij steken de hotelei genaars vaak een handje toe: vrou wen helpen in de keuken, de mannen achter de bar of de receptie. De manager van een groot hotel in Este- pona vertelde dat sommige gasten zich bij afwezigheid van voldoende obers „als wilden" op het koud buf fet stortten. Aan de Costa del Sol zijn geen conserven meer te krijgen. De kleine visrestaurants langs de kust beleven echter gouden tijden. De stakingen kosten de Spaanse toe ristenindustrie, die eigenlijk een re cordjaar verwachtte, ongeveer 30 miljoen gulden per dag. Overigens staan de toeristen in prin cipe geen mogelijkheden open om na terugkeer schadeclaims in te dienen. Een woordvoerder van Hotelplan: „Stakingen zijn geen zaken die bin nen onze invloed vallen. Ons treft geen blaam. We kunnen hoogstens proberen de pijn wat te verzachten door ter plaatse de mensen zoveel mogelijk te helpen. Wel verwachten we claims van toeristen die in res taurants moesten eten. De gezamen lijke reisorganisaties zullen na afloop om de tafel moeten gaan zit ten om te bespreken hoe we in elk geval één lijn kunnen trekken." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIPHOL Na een tip van Zwitserse collega's heeft de Rijkspolitie-Schiphol de hand kunnen leggen op twee partijen namaakspijkerbroeken, die een markt waarde vertegenwoordigen van twee miljoen gulden. De partijen (respectieve lijk tien- en twaalfduizend stuks) waren opgeslagen in een douaneloods op Schip hol. Het gaat in beide gevallen om het merk Levi's. In verband met deze zwen- delzaak is de directeur van een Zwitser se vervoersmaatschappij gearresteerd en bovendien is een Nederlander in Basel aangehouden die probeerde namaak-spij- kerbroeken aan de man te brengen. De zaak kwam aan het rollen nadat onlangs zoals wij eerder berichten in Duitsland en Zwitserland grote partij en, afkomstig uit Taiwan in beslag waren genomen. Op aanwijzing van vertegen woordigers van de Zwitserse Levi's-vesti- ging die zich als koopgrage afnemers hadden voorgedaan kon de Nederlan der worden aangehouden. Hij bekende tegenover de Zwitserse politiefunctiona rissen dat ook op Schiphol een partij namaakbroeken was opgeslagen. Deze broeken waren afkomstig uit Taiwan (het vroegere Formosa) en uit Zuid-Korea. Inmiddels is de fabriek in Tawan opge spoord en gesloten. Bovendien kon de vervoerder, die ze in Taiwan ophaalde en naar Europa transporteerde worden gearresteerd. Waar de fabriek in Zuid Korea is gevestigd, heeft de politie nog niet kunnen achterhalen. De Rijkspolitie-Schiphol vermoedt dat Amsterdam als doorvoerhaven voor Oost-Europa wordt gebruikt Ook denkt men dat achter de hele affaire een inter nationale organisatie schuilgaat Hoewel de aangehouden Nederlander die vrij dag door de Nederlandse justitie is ver hoord erg „behulpzaam" is, heeft de politie nog niet kunnen vaststellen waar deze organisatie is gevestigd. De sporen leiden echter in de richting van Engeland en/of Amerika. Rudolf Deutekom, general-manager van Levi's Nederland is bijzonder gelukkig met het inbeslag nemen van de partij omdat nu kan worden aangetoond dat op grote schaal wordt gezwendeld met mer knamen van spijkerbroeken. „De fabriek in Taiwan was in staat om 80.000 broeken per maand te fabriceren. Het is duidelijk dat het gaat om een nieuwe vorm van georganiseerde misdaad. Evenals de Rijkspolitie geloven wij niet dat de na- maak-jeans voor de Nederlandse markt bestemd waren. In hoeverre dat vermoe den juist is, wordt op dit moment nog. onderzocht". De imitatie-spijkerbroeken lijken uiter lijk exact op de „echte" broeken, maar zijn van slecht materiaal gemaakt Zodra de zaak is afgerond zullen ze worden vernietigd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 49-jarige lei der van de Nederlandse Volks Unie, J. C. Glimmerveen, is vanmorgen door het Gerechts hof in Den Haag wegens discri minatie van een volksgroep veroordeeld tot twee weken ge vangenis. Daarmee bevestigde het Hof van het vonnis van de rechtbank in Rotterdam, dat hem eveneens tot twee weken had veroordeeld. Tegen deze uitspraak was hij in beroep ge gaan. Bij de behandeling van deze zaak door het Haagse Ge rechtshof had de procureur-ge neraal vier weken geëist. Tegen vijf andere verdachten, waarvan er vier tot twee weken en een tot vier weken gevange nisstraf waren veroordeeld, had de procureur-generaal bevesti ging van dit vonnis gevraagd. Van een verdachte werd de dag vaarding nietig verklaard, de overige vier weken veroordeeld tot een boete van 750 gulden, twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf en een proeftijd van twee jaar. De leden van de Volks Unie waren schuldig bevonden aan het verspreiden van opruiende pamfletten tijdens de zogenaam de „Turkenrellen" in Schiedam, nadat op de kermis een bezoe ker was doodgestoken en ver moed werd dat een Turk de dader was. Er ontstonden rellen, in Turkse winkels en de Schie- damse moskee werden vernie lingen aangericht Dit zeer persoonlijke geschenk ontvangt u ais dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. het meer wil verdienen, fooien krijgt SPAANSE KRANT: BARCELONA AFP Johan Cruijff zou bij de Spaanse belasting een schuld van 45 miljoen peseta's (bijna 1.4 miljoen gul den) hebben, aldus meldt het Spaanse sportdagblad „Zaragoza Desportivo". Het blad meldt verder dat de Nederlandse voetballer geweigerd zon hebben zijn schuld te voldoen. In plaats daarvan zou Cruijff zijn werkgever, FC Barcelona, ge vraagd he'iben deze onverwachte rekening te betalen, aldus Aragoza de Sportivo. .Barcelona zit vlak voor het begin van het nieuwe seizoen in een slechte financiële positie, mede door de grote opofferingen die de club zich getroost om zijn Neder landse werknemers (Johan Cruijff, Johan Neeskens en Rinus Michels) te behouden. Het vertrek van Cruijff is niet onmoge lijk", zo gaat het blad verder. Zaragoza de Sportivo besluit zijn artikel als volgt: „De onlangs door de regering getroffen belastingmaatrege len zullen eindelijk ook de beroepsvoetballers aanpak ken. Alle buitenlandse voet ballers, die dachten dat Spanje wat betreft belastin gen het paradijs op aarde was, zullen hun aanslagbil jetten evengoed moeten beta len als alle andere burgers." I >aanse vakantie betekent te- ordig zelf je bed opmaken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1