C Den Haag dwingt bewondering af jax met voorzichtig spel winst op schotloos Haarlem Aad Mansveld: „We konden geen bal kwijt" Thie zet in bloemen (Van onze verslaggever) DEN HAAG Aad Mansveld stond er wat verloren bij. Als één van de laatsten was hl/ de kleedkamer van Feyenoord uitgekomen, waar kort tevo ren Vufadln Boskov nog man moedig de schijn had opge houden. De kleine Joegoslaaf verklaarde In zijn brabbeltaal tje dat de zege van FC Den Haag verdiend was, maar dat de nederlaag misschien ook nog wel een goede uitwerking zou kunnen hebben op de verrichtingen van zijn ploeg de komende weken. „Woens dag speelt misschien Clyde Best tegen Sperta", liet de gedrongen oefenmeester van de Rotterdammers nog weten voor hij een met geforceerde glimlach wegbeende. De laat ste opmerking van Boskov mag typerend worden ge noemd. Het leek een soort vlucht, een wat misplaatste vlaag van hoop. Want ook de spectaculaire Rotterdamse aanwinst zal niet in staat zijn om Feyenoord uit het dal te tillen dat al op de eerste competitiedag schrijnend aan het licht trad. Dat kon zaterdagavond ook Aad Mansveld niet. Hij ging evenals zijn meeste ploeggenoten onder in de malaise. Vandaar ook wellicht zijn sombere gezicht en zijn poging om zo snel mogelijk het Zuider park via de achteruitgang te verla ten. Na enig aandringen was Mansveld toch bereid te zeggen over zijn eigen optreden in het stadion waar hij nog zo kort gele den triomfen vierde én de prestatie van zijn ploeg. „Ik had venvacht dat Den Haag fel tegen ons zou spelen, maar dat ze daarnaast ook zo sterk zouden zijn, kwam als een verras singWe konden gewoon geen bal kwijt zo goed werd er door Den Haag gestoord Nee, Ik had verwacht dat we het moeilijk zou den krijgen, maar aan verlies heb Ik geen moment gedacht". Aad Mansveld was ook over zijn eigen spel weinig te spreken. „Dat ik zo weinig naar voren ben ge gaan was opdracht van de trainer. De oorzaak zal wel zijn dat we in de oefenperiode te veel doelpun ten tegen hebben gekregen". Mansveld zei overigens weinig last te hebben gehad van de voor hem weinig plezierige bejegening van een deel van het Haagse publiek. „Ik had voorzien dat er fluitconcer ten zouden losbarsten. Het is me eigenlijk wel meegevallen, ik had gedacht dat het erger zou zijn. Ik heb er niet zo veel hinder van ondervonden in mijn spel". IGINA Waar een oefentrip door Noorwegen al voor kan zijn. Tien dagen toerde een gaande- wordend Haags gezelschap langs de fjorden, een viertal partijtjes afwerkend. Hoewel er ook gezien enige waarde mocht worden toegekend toemee bleek het verblijf in Scandinavië vooral greep vanwege het bevorderen van de verstandhouding en het verbeteren van de de laatste etmalen kwam daar nog een Feyenoord. Urenlang werd er onderling ge en toegeleefd naar de wedstrijd die de zou vormen voor eigen kunnen en tevens fungeren ais klantenbinder. Want, daar was van overtuigd, als het tegen Feyenoord een zou worden, dan zou dat grote gevolgen krijgen ieder geval de eerste competitieweken. FC Den kon zich domweg geen wanprestatie veroorloven al in de voorafgaande weken het legioen had over het uitblijven van een grote aankoop en van Aad Mansveld. at besef bij de spelers van dat doelbewust toe- het grote moment, heeft niet gemist. Want de vingertoppen FC Den Haag vermag zaterdagavond op wijze ondervonden. De Anton Malatinsky over- tlde gedurende het grootste eze lai'an de wedstrijd zijn oppo- Het topuur op inzet en bewonder- fdwingende geldingsdrang, naar maakt èén zwaluw nog romer, hetgeen een gelukkig trainer Anton Malatinsky afloop in de spelerskamer maar een aanwij zing voor de mogelijkheden dit seizoen van FC Den Haag vormde het optreden tegen Feyenoord wel degelijk. Zeker is al wel dat als de Hagenaars de motivatie die ze za terdagavond demonstreerden gro tendeels kunnen vasthouden, er in het Zuiderpark nog veel plezierige uren kunnen worden doorge bracht. Zindering Want welk een zindering trok er zaterdagavond door het stadion, wat een onvergelijkbare in geen jaren bij een competitiewedstrijd voorgekomen stemming bestond BOHÜ igen v Thie nam zaterdag- if a/scheid van het pu- dat hem veertien jaar zag. Een slepende noopte Thie met voetbal te stoppen, even. t pe supportersclub en betaald voetbal In hem niet zonder r laten gaan. Voor het n van FC Den Haag noord werd Thie een "Ameublement aangebo- iszek waarna de oud-doel- iaarvi langs de tribunes liep veertien bossen bloe iend ei jn hgt public te wer- een geste die zeer op werd gesteld. er onder de 23.000 kijkers. Letter lijk tot de laatste minuut gebeur de er van alles in een wedstrijd die speltechnlsch ver verwijderd bleef van de schoonheidsprijs, maar wat amusementswaarde be treft een tien met een griffel haal de. De basis voor het spektakel werd al kort na de aftrap gelegd. Want het duel was net twee minuten oud toen FC Den Haag zich al kon verheugen in een voorsprong, die de eigen instelling mateloos ver sterkte en het toch al niet overda dige zelfvertrouwen van Feyenoord in niet geringe mate aantastte. De brutale Fred Goemans, eigenlijk voor de leeuwen gegooid, maar zich ontpoppend als een zeer waardevolle schakel in de Haagse keten („Hij heeft Schneider aan banden gelegd als die wilde opko men", stelde Malatinsky na afloop tevreden vast), ondernam een rush die hem langs verschillende Feye- noorders bracht. Uit zijn passje trapte Henk van Leeuwen, die de door een blaasontsteking geplaag de Wim Rijsbergen zoek speelde (hij werd later ook vervangen door Michel van de Korput), met de punt van zijn schoen de bal langs Eddie Treytel. Meteen goed De stemming zat er meteen goed in. De acties van de In het geel gehulde thuisploeg werden gedra gen door stormen van enthou siasme, terwijl Feyenoord aan vankelijk nog goedbedoelde, De spetersraad van FC Den Haag en de WCS vergaderen vanavond over de vraag of Lex Schoenmaker de nieuwe vertegenwoordiger van de spelers In het bestuur wordt Schoenmaker zou Woody Lou- werens dan moeten opvolgen. Ruim veertien dagen na de Ingebruikneming van het ver nieuwde stadion werkte zater dagavond tl|dens FC Den Haag—Feyenoord het nieuwe scorebord nog steeds niet Het Is nog onbekend, wan neer het electronlsche euvel zal zijn verholpen. FC Den Haag speelt In leder geval pas over tien dagen weer thuis, er rest dus enige tijd om het bord in orde te maken. maar gaandeweg alle overtuiging missende pogingen deed het tij. te keren. Dat verliep in de openingsfase nog niet eens onverdienstelijk, want Hans Galjê moest een doorgebro ken Gerard van der Lem stuiten en even later handelend optreden bij èén van de schaarse offensieve daden van Dick Schneider. De Haagse afweer, waarin Perazic als laatste man en organisator soms wat al te riskante oplossingen be dacht („Het is een Joegoslaaf en die zijn nu eenmaal wat speels ingesteld", vergoelijkte Malatinsky later), maar naarmate het duel vor derde steeds betrouwbaarder ac teerde. kwam enige keren onder druk. Maar het duurde tot zeven minuten voor de rust voor Feye noord langszij kwam. Martin Toet was zo onfortuinlijk om de bal in eigen doel te laten glijden bij een poging om het leer voor de voet van Willy Kreuz weg te schuiven. Onverwacht Even tevoren had Joop Korevaar zijn ploeg met een onverwachte inzet in de bovenhoek bijna aan een grotere voorsprong geholpen, maar Treytel onderkende het ge- De linksachter van FC Den Haag, evenals collega Martin Jol aan de andere kant, had een niet te ver waarlozen rol in de aanvalsacties van de thuisclub, hetgeen ook bleek bij een andere actie van Korevaar. Ditmaal had hij een won derschone een-twee opgezet met Henk van Leeuwen, maar hem ont brak na een lange ren de kracht voor een gericht schot. Die daden drang was kenmerkend voor het spel van FC Den Haag. dat in geen enkele linie een zwakke plek ken de. Het middenveld was veruit de baas over dezelfde linie bij Feye noord, waarin alleen Snoeck aan vankelijk de aandacht op zich ves tigde. Kreuz en Wim Jansen waren gedurende grote gedeelten van de wedstrijd vrijwel onzichtbaar, over vleugeld als ze werden door hun tegenstanders. Nog boeiender Henk van Leeuwen heeft de bal uit een passje van de niet zichtbare Fred Goemans opgepikt en passeert Eddy Treytel (1—0). Oeki Hoekema kijkt toe. Tot veler verbazing werd de twee de helft een nog veel boelender aflevering dan de eerste. Was tijdens het laatste van de periode voor de rust een zekere vervlak king te constateren, daarna ken de het duel geen moment een adempauze meer. FC Den Haag kende echter de niet te versmaden steun van opnieuw een vroeg doelpunt. Na zeven mi nuten al kopte Jol zijn ploeg naar 2-1. Hij verlengde een door Van Leeuwen met het hoofd voorge brachte bal via de handen van Treytel en de paal. Het was de bekroning van de uitblinkersrol van Jol, die de functie van de altijd veelvuldig naar voren stormende Mansveld lijkt te gaan overnemen. Feyenoord probeerde opnieuw te rug te komen, maar de overtuiging en kwaliteit ontbrak. Zoals naar later werd aangetoond ook de con ditie te wensen overliet. „Dit is nu ons sterke punt", vertelde Lex Schoenmaker. „Van de zwaardere trainingsarbeid plukken we nu de vruchten. Het respect voor Mala tinsky is toegenomen". FC Den Haag kreeg nog een riante mogelijkheid al ver voor tijd de triomf veilig te stellen, maar Henk van Leeuwen mikte de bal uit de hem toebedeelde strafschop (Sch- Henk van Leeuwen mikt de bal uit de strafschop op de paal, terwijl Eddie Treytel naar de andere kant uitvalt. Van Leeuwen zal de terugspringende bal in een reflex nog een keer inschieten, maar treft vervolgens de lat. neider haalde hem onderuit) op de paal. Achteraf kon FC Den Haag daar smakelijk om lachen. De buit was toen binnen. FRANK WERKMAN Scoreverloop: 3. Van Leeuwen 1-0, 38. Toet (eigen doel) 1-1, 52. Jol 2-1. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschou wers: 24.000. FC Den Haag: Galjé; Jol, Toet, Perazic, Korevaar; Kila, Schoenmaker, Ouwe hand; Hoekema, Van Leeuwen, Goe mans. Feyenoord: Treytel; Schneider, Mans veld, Rijsbergen (Van de Korput), Wijn stekers; Snoeck, Wim Jansen, Kreuz; Van der Lem, Vreijsen, Van Deinsen. neer|RLEM Barry Hughes, de apostel van spektakel en de show, had zijn conterfelt- n de weer beschikbaar gesteld voor een fol- htei waarmee vorig seizoen enig succes was - J™ >ekt „Haarlem rekent op u", staat met "üsc letters op de voorzl|de. Maar de Haar- nets willen als tegenprestatie dan ook xr z»9 op „Haarlem" rekenen en dat zit er zo In. Werklust volop maar het ontbreekt als t ploeg aan verfl|nlng In de opzet en jaiL*'6 ln de afwerklng. Tot groot geluk van wet3L dat In het eerste half uur al royaal t daP" had moeten staan maar door het ui tJonulllg schieten van de Haarlemmers die >ud dode doorstond en toen, voorzichtig, de rna^,tr''d t0' z'ch trok. oudeRich,i8' want Aia* speelde (weer) verre van aanval- lend voetbal, hoewel trainer Tomislav Ivic dat voor het seizoen nadrukkelijk had beloofd. Wat zijn de woorden van trainers waard? Ivic wees ijlings naar de omstandighe den. „In de eerste thuiswedstrijd zijn alle ploegen sterk. Eigen omgeving, eigen publiek en er moet een goede indruk worden gemaakt. Vorig jaar hebben we hier verloren en dan mag je geen risico's nemen". Een aannemelijke verklaring maar wat koopt het publiek er voor. In het bomvolle, bloedhete stadion waar menig kijker door de hitte werd bevangen, speelde Ajax met slechts Geels en Ling vóór. Haarlem was bereid het spektakel te maken, werkte er keihard voor maar mist nu eenmaal het raffinement om die ijver in daden om te zetten. Het steunt op slechts enige spelers: de redelijke defensie, middenvelder Abe van der Ban die technisch ver boven zijn makkers uitsteekt en. af en toe, Wildbret. Doordat Krol een magistrale partij voetbalde, kon menigmaal gevaar, ont staan door zwak optreden van Van Dord vóór hem. bezworen worden. Geheel vrij Niettemin kwamen Van den Ban, Plet van den Berg (tweemaal), Wentlnk (tegen de lat) en De Vries tl|dens het duel geheel vrij voor doel. Op dat „haartje" van Wentlnk na die te gehaast schoot, kon Schri|vers Ingrij pen omdat de schoten te zacht of precies op zijn brede lichaam waren gericht. Hughes zal eerst en vooral op doodgewoon schieten moeten gaan oefenen, want dia kunst verstaan zijn mannen niet. Ten gerieve van Ajax dat anders voor de rust al met' 3—0 achter zou hebben gestaan. Door het gebrek aan schotkracht terug te voeren op het ontbreken van voldoende techniek omdat de bal onjuist werd behandeld van de opponent kon Ajax halverwege met een voorsprong gaan rusten. Larby, gelegenheidsverdediger bij ontstentenis van Everse (gebroken neus), omspeelde Wildbret, daarna Wentink, zette voor en Geels wie anders was erbij: 0—1. Geels was overigens de opvallendste aanvaller. Hij is snel, ijverig, beschikt over een ongelooflijke timing met koppen de lange Huyg was hij meermalen de baas omdat Huyg die timing mist en heeft een uitgekiende kijk op het spel. Maar hij staat nagenoeg alleen. Van Ling kwam niets, helemaal niets. Hij verknoeide wel drie vrije kansen door naast te schieten of zo lang te wachten tot de mogelijkheid verkeken was. Verkeken Een andere „ex-Hagenaar", doelman Rob Boersma, viel ook negatief op. Pal na de rust liet hij een schotje van Krol simpelweg lopen. Toen Boersma elegant voorbij de paal was gelopen, zag hij tot zijn verbazing de bal tegen het net rollen: O—2. De genadeklap voor Haarlem, dat zich weliswaar voor meer dan honderd procent op de aanval wierp maar technisch vernuft ontbeerde. Wildbret was er een typerend voorbeeld van. Hij passeerde op een vierkante meter viermaal Arnesen en deponeerde toen de bal achter de lijn. Hughes verving hem nog door George en liet Lensen invallen voor de leeggespeelde Pepe Fernandez maar dat zette geen zoden aan de dijk. Ivic, wiens defensie herhaaldelijk in gevaar kwam door het felle aanvalsspel van Haarlem dat daarmee bewees dat Ajax onder druk bijna alles van Krol moet hebben en de knap werkende Schrijvers paste ook een dubbele wissel toe, vijf minuten voor tijd. Vrij onzinnig want het schotloze Haarlem kon, ondanks het feit dat de Amsterdamse middenlinie de zaak niet onder controle had Schoenaker kreeg de gele kaart omdat het „muurtje" weer eens niet de vereiste afstand nam en. scheidsrechter Mulder de regel toepaste dat de buitenste man dan het geel krijgt toch niet scoren. HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 30. Geels 0—1, 51. Krol 0—2. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 16.000. Haarlem: Boersma; Wentink. Peijs, Huyg, De Vries; Wildbret (George), Haar, Van den Ban; Fernandez (Lensen), Van den Berg, De Kip. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Van Dord, Krol. Lertoy; Schoenaker, Erkens, Zuidema; Ling (Notten), Geels, Arnesen (Meijer). er ger_ iden paan de schaarse keren dat Aad Mansveld zich In de buurt van het Haagse doel d. Hans Galjé kijkt er met open mond naar.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9