WMÜW Kans wettelijke regeling van contract produktie Vrouwelijke tuinder in Honselersdijk meer potplanten Nog steeds VEEL CONCURRENTIE OP PAPRIKAMARKT i TULPEN ZIJN „BLOEDDUUR" HERFSTTEELT VLEZIGE TOMATEN 68 HA PRIJSVORMING BLOEMEN TAMELIJK STABIEL LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURAN" MAANDAG 15 AUGUSTUS 1977 PAGINA DEN HAAG Volgens een onderzoek door het Produkt- schap voor Siergewassen (PVS) ingesteld onder 5000 kwekers, valt nauwelijks uit breiding te verwachten voor wat betreft de belangrijkste artikelen in de snijbloemen teelt. Wel is er nog steeds een uitbreiding waar te nemen veer de potplanten. Voor rozen, freesia en Ameri kaanse anjers is het areaal ingekrompen. Geopperd wordt dat alleen een verbetering van kwaliteit de produktie kan doen uitbreiden. De potplan tenteelt is - zo wordt vastge steld - in een stroomversnel ling geraakt. Aangenomen mag worden, dat deze ontwik keling zich voorlopig blijft voortzetten. In de sektor „overige snijbloemen" zijn nog wel aanmerkelijke uitbreidin gen in het areaal te verwach ten. Dit betekent, dat de ver breding van het assortiment op een gelukkige wijze wordt voortgezet. In de prognose wordt gesteld, dat het glasareaal voor pot planten zich snel uitbreidt. In november 1977 verwacht men een omvang van plm. 500 ha, hetgeen 18 procent meer is dan in november van het vorig jaar. Een produktietoename wordt verwacht variërend van 4 tot 41 procent, laatstge noemd cijfer voor de primula. Volgens de 5000 kwekers bij wie het onderzoek plaats vond, neemt vooral de teelt van alstroemeria toe, met 21 procent. Zoals gebruikelijk, bereikt het areaal freesia het hoogte punt in het najaar. In de loop van de jaren zijn uit breidingen in november nooit erg groot geweest. Voor november van dit jaar wordt een teruggang verwacht met 1 procent tot 350 ha, vorig jaar 352 ha. In november 1974 bedroeg deze 330 ha. Na de spectaculaire uitbreidin gen in het verleden, wordt ver wacht dat het areaal trosan- jers in november ongeveer 5 procent groter zal zijn dan het vorig jaar, namelijk 245 ha. In november 1973 bedroeg deze 132 ha. Ook van de Amerikaanse an jers zal de eerste tijd het areaal blijven afnemen. Deze zal in drie jaar tijd zijn inge krompen tot bijna een kwart namelijk 190 ha. in november 1974. De soort Lena wordt dan met 30 ha de grootste. Van gerbe- ra's zal volgens de verwachtin gen het areaal in november de honderd gaan overschrijden, zodat gerbera het groei-pro- dukt bij uitstek blijft In no vember 1973 bedroeg het ger- bera-areaal 42 ha, in novem ber aanstaande 105 ha. Ver wacht wordt dat het areaal van snij-anthuriums niet meer zal stijgen en op rond de 80 ha gehandhaafd. Het snijgroen geeft een teruggang te zien, hetgeen toch wel opmerkelijk is na de hoge prijzen van de ilaatste tijden. In november 1974 was er een areaal van 58 :ha. Vorig jaar november was dat gestegen tot 73 ha en de prognose thans is 65 ha. Opvallend is hetgeen plaats vindt in de rozenteelt. Na de vrij sterke toename in de laat ste jaren, is er nu een zekere stabiliteit ontstaan. Het rozen- areaal bedroeg op 1 november 1973, totaal 561 ha; in 1974 was dat tot 614 ha gestegen, daar op volgend jaar 645 ha, afgelo pen jaar 658 ha en verwacht wordt per 1 november aan staande 652 ha. Wel is het totale assortiment breder ge worden zo blijkt uit de specifi catie. IN INTENSIEVE VEEHOUDERIJ: Al enige weken ondervindt de paprika-afzet moeilijkheden door een aanhoudende con currentie van Italië. De afzetmogelijkheden op de Westduitse markt worden hierdoor beperkt Om een beeld te krijgen van de omvang van de Italiaanse paprika-export naar West-Duitsland volgt hier een aandui ding van de geëxporteerde hoeveelheid in de periode van vijf tot en met acht augustus, te weten 2.111 toa Een week eerder expor teerde Nederland 267 ton naar West-Duits land. Uit deze cijfers zal duidelijk blijken dat de afzet niet zo vlot kan verlopen. Het gevolg hiervan is dat de prijzen nadelig beïnvloed worden. Opmerkelijk is het feit dat voor de groene sorteringen de prijzen al enkele weken dalen, terwijl het aanbod kleiner blijft dan vorig jaar. Voor de rode sorteringen ligt de anvoer nog steeds boven die van vorig seizoen. Gedurende de laatste weken van juli daalde de prijs, de eerste week van augustus gaf een sterke opleving te zien, de prijzen trokken met ongeveer 1 gulden per kilo aan. De afgelopen week heeft de prijs zich niet kunnen handhaven en zakte terug van 3 gulden naar gemiddeld 2,50 per kilo. Naar verwacht zal de aan voer van rode paprika's nog verder toene men, terwijl het aanbod van groene papri ka's lijkt terug te vallen. De rode sorteringen zullen zich daarom moeilijk in prijs kunnen handhaven, voor de groene sorteringen lij ken vastere prijzen mogelijk. Tomaten veel goedkoper De afgelopen drie weken bleef de tomaten prijs oplopen, vorige week kwam hier plot seling een eind aan en de prijzen daalden sterk. Op donderdag 11 augustus lag de gemiddelde notering voor de A-I-tomaten op 86 cent per kilo (de week ervoor op 1,36). Deze prijsdaling wordt veroorzaakt door de volgende factoren. Al enige weken heeft Nederland flinke hoeveelheden tomaten naar Engeland kunnen exporteren, omdat de aanvoer van Guernsey vrij beperkt was, hier is inmiddels verandering in gekomen. In Frankrijk worden thans grote hoeveelhe den volle grondstomaten aangevoerd, waar door de Nederlandse export minder moge lijkheden heeft. Behalve de concurrentie op de Westduitse markt, komt hier ook de aanvoer van natuurtomaten uit de Pfalz op gang. Al met al zijn de vooruitzichten voor de komende week niet zo bemoedigend, er Sperziebonen wordt daarom gerekend op aanhoudend la- r ge prijzen. kleiner, er is sprake van een goede bfj landse vraag. Daarnaast is er export België. De prijs kon hierdoor oplope 40 cent per kilo. Bij een afnemend kunnen de prijzen verder oplopen. kool is sterk in prijs gedaald dooi aanvoerexplosie. De prijs voor de „zaT daalde naar 1,52 per stuk, de „acl naar 1,19 per stuk. Het is niet uitge® dat de aanvoer van bloemkool de kor» week verder zal groeien, waardoor da zen verder zullen dalen. Door de J wordende aanvoer van waspeen ondera de bospeen concurrentie. Vandaar dl prijs een dalende tendens vertoontTi voor de komende week wordt er gere® op prijzen die beneden de gulden peian zullen liggen. (j. H Voor veel gewassen geldt, dat er sprake is van een ruim aanbod, waardoor de prijzen de nodige druk ondervinden. In vergelijking met vorig jaar (aanhoudende droogte), is er nu sprake van een tegenovergestelde situa tie. Voor sla is er nog steeds sprake van een ruim aanbod en een sterk achterblijven de vraag. Ondanks de goede kwaliteit krijgt de prijs geen kans om boven de 15 cent per krop te stijgen. Voor de komende week lijkt hier geen verandering in te komen. De aanvoer van andijvie wordt geleidelijk iets De topaanvoer van sperziebonen blijkt ter de rug, waardoor de prijs weer w{ zal gaan lopen. Afgelopen week noteerde dit gewas een prijs van kilo. De aanvoer van snijbonen daarentegen nog steeds een groei, het hiervan is dat de prijzen dalen, week lag de gemiddelde prijs op kg. Het lijkt niet waarschijnlijk dat verder daalt. Door het ruime vollegrondsgroenten is de vraag naar peen niet zo sterk. Dit heeft tot gevolg dat de prijs de afgelopen weken verder terugzakte en nu op 35 cent terecht is gekomen. Voor de wordt er weinig verandering verwacht Als geheel biedt de bloemenhandel de laat ste weken een vrij regelmatig beeld. Geen te grote prijsverschillen en ook in het aanvoerpatroon geen pieken. Tegenover de zelfde week van het vorig jaar zijn er niet onaanzienlijke verschillen wat betreft de prijzen, maar toen was er sprake van een abnormaal seizoen na de warmte en veran deringen toen het wat koeler werd. Zoals gezegd was de prijsvorming bij de CCWS afgelopen week tamelijk stabiel. Aan het eind van de week trad een dalende tendens in, maar als geheel waren de prijzen niet onredelijk. Vergeleken bij het vorig jaar viel een aanzienlijk grotere aanvoer van anjers, freesia's en trosanjers te constateren. Zowel van anjers als troschrysanten be droeg de aanvoer rond de 3,5 miljoen, het geen een miljoen meer is dan dezelfde week van het vorig jaar. Als oorzaak hiervan wordt aangegeven een beter en meer regelmatig groeipatroon dan het vorig jaar. Als gevolg van de hitte waren sommige gewassen toen verbrand. Van ta- klelies (er waren er 1.355.538) lag de aanvoer heel wat hoger dan het vorig jaar, toen deze 624.280 bedroeg. Maar de prijzen waren nu dan ook met gemiddeld 33 cent meer dan de helft lager dan vorig jaar. Het waren nu vooral de Enchantment die de belangrijkste plaats innamen. Dit wordt verklaard door een grotere aanplant Aan de hand van informaties kan worden verwacht dat de veiling nog wat staat te wachten. Het totale omzetcijfer aan de CCWS in de afgelopen week beliep 7.404.956,02 hetgeen slechts plm. 200.000 minder is dan in dezelfde week van het vorig jaar. De snij- bloemenaanvoer bedroeg 21.982.536 bos of stuks met een opbrengst van 6.827.077,08. De omzet aan buitenlandse bloemen bedroeg 35.811,65, vorig jaar 18.061,75. De pot planten namen weer in betekenis toe met een aanvoer van 340.925 stuks en opbrengst van 538.458,53, vorig jaar 393.940,75. De perkplanten zijn van weinig betekenis meer. De aanvoer van potplanten gaat sterk voor: uit met behoorlijke prijzen. I De rozen geven een vrij constant beelff zien zowel in de aanvoer als prijzen, aanvoer van snijgroen met 152.360 bos aanzienlijk minder dan voorgaande weekji® Wat gemiddelde prijzen, met tussen haalll die uit dezelfde week van het vorig j als volgt: anjers 25 (47), (68), freesia 20 (24), irissen 3" 1,66 (81), trosanjers 27 (41), lelietak 33 (71), grote rozen 23 (25), kl^ rozen 17 (18). Het rustige weer van de afgelopen wi 1 heeft een gunstige invloed gehad op aanvi en prijzen en ook in de komende week; naar het zich laat aanzien, weinig verani ring komen. In het aanvoerpatroon word dan ook geen schokkende wijzigingen v Jt wacht. (j De omzetcijfers van de afgelopen maa laten een geringe stijging zien, hoewel in r'e begin van juli dat er niet erg op leek. Mjure vooral vanwege de grote aanvoer, is |ld totale veilingbeeld bevredigend gebleven, r dl tiet Het bollenvak waadt momenteel tot op borsthoogte door de vraagtekens. De tulpen zijn zó duur, dat de uitdrukking „de prijzen zijn de pan uitgerezen" nog vele malen te kinderachtig zijn. Onzinnige noteringen wa ren op de veilingen en op de beurs ook de afgelopen week weer alledaagse gebeurte nissen. Er werd al niet eens meer afkeurend gefloten als een partij van eigenaar veran derde voor prijzen die tot nu toe alleen maar in de Fabeltjeskrant bestonden. Het gekke van dit alles is, dat vandaag niemand exact weet hoe dit komt Zijn er nu werkelijk zo weinig leverbare bollen uit de grond geko men? Of zijn de exporteurs met veel dikkere bundels orderbriefjes op hun basis terugge keerd dan ze aan de buitenwereld hebben laten weten? Hoe het ook zij: twaalven van Apeldoorn - weet U het nog: zes weken geleden te koop voor 7,- per 100? - zijn nu al afgedrukt op 12,40 en wie een beste bon twaalven van Brilliant Star wil hebben, moet een kwartje per stuk op tafel leggen. Er zijn zelfs nog tulpen die daar bovenuit gaan. Monte Carlo bijvoorbeeld die tot 27,- per 100 noteerde. Vele cultivars hebben de afge lopen weken de 20,- per - 100 - barrière doorbroken. De Darwinhybriden buiten be schouwing gelaten, koopt men haast geen twaalven meer beneden 15,- per 100. Gouden eeuw Voor de kwekers die nu nog leverbare tul pen hebben aan te bieden, is het momenteel goed zaken doen. Voor hen lijkt het er op alsof we aan een nieuwe versie van de gouden eeuw zijn begonnen. De fiscus weet echter ook van wanten. En om te voorkomen dat men een groot deel van zijn (royale) inkomen ook weer kan wegbrengen, heerst er momenteel bij de bollenkwekerij een opgewekt investeringsklimaat. Daarin is het ook voor de toeleveringsbedrijven goed toe ven. Er zijn veel machines verkocht en het aantal tractoren is in de bollenstreek ook de afgelopen maanden ongetwijfeld weer sterk gestegen. Dit voorjaar gingen in het bollenvak de beregeningsinstallaties van 25.000,- en meer als warme broodjes over de toonbank. Dat die machines deze zomer rustig in de schuur konden blijven, is weer een heel ander hoofdstuk Men zou wellicht niet zo happig zijn om in machines, enz. te investeren, maar men re deneert niet ten onrechte: Vandaag kunnen we het doen, Joop den Uyl betaalt nog een brokje mee en waarom zouden we het dan nalaten? Raadsel Om op de prijzen terug te komen: het is vandaag nog een raadsel hoe de markt ach zo stormachtig in opwaartse richting heeft kunnen bewegen. Het antwoord op deze vraag zullen alleen de exportcijfers kunnen geven en die zullen nog wel even op zich laten wachten. De oogst is over de gehele linie genomen dan niet meegevallen, maar van een misge was mag ook zeker niet gesproken worden. Van invloed is natuurlijk wel geweest dat vele kwekers vorig jaar hun tienen en soms ook nog hun negens hebben verkocht. Dat heeft zonder meer tot een verminderd aan bod van twaalven geleid. Dat verschijnsel kon zich ook in 1978 wel eens gaan voor doen, want ook vandaag zijn de tienen weer „bloedduur'. De kwekers voor wie het fis caal gezien niet al te ongunstig uitkomt, zullen hun tienen voor de huidige hoge prijzen zeker een baas geven. En het is zek W niet uitgesloten dat we als gevolg daarvi la met de handel voor levering 1978 strai yg vroeg gaan beginnen en wel tegen vriendel (n ke prijzen. Wrange vruchten :WI De exporteurs die dit jaar d la baisse ha ben gespeculeerd, hebben daar nu ui teil wrange vruchten van moeten plukken. E kele grote exporteurs op Amerika, waren zo van overtuigd dat de bollen weer ow de mand zouden lopen (met de onvermijd lijk daaraan verbonden dalende prijzen!) dl ze het aandurfden om tot half juli te wai ten met hun inkoop. Nu, dat hebben P geweten! Op een gegeven moment was h ogenblik van „heilig moeten" aangebrotó en toen vloog de kat in de gordijnen. To4q. kon plotseling alles, toen was niets meer F dol. 'Tf De exporteurs op Amerika hebben deiW< maand de grootste drukte al weer achter j W rug. De bollen voor de USA gaan nl. alti qq het eerst de deur uit. Er zijn al de nodi e containerschepen-vol-bollen de Atlantisc Oceaan overgestoken en in het laatst vr deze maand of anders begin september zPfl de rest volgen. Zl Het is niet ongewoon dat de markt, als pl Amerikanen uitgekocht zijn, wat rustigfc|| wordt. Of dat ook dit jaar het geval zal zijfc. Over een paar weken zal men meer weteu* Op het moment is er echter niets dat dal op wijst. Het bollenvakeen vak van h^61 len of stilstaan, een branche van goud flOi blik. Het zou op veel simpeler wijze vetff anders en veel doeltreffender kunnen. maL^ ook in het bollenvak geldt: waarom zoude we het gemakkelijk doen als het ook mot lijk kan?..~. DEN HAAG Een wettelijke regeling van de contractpro- duktie in de intensieve vee houderij is gerechtvaardigd, omdat daarmee gewaarborgd kan worden dat in alle secto ren van die intensieve vee houderij een sluitend systeem tot stand komt. Deze opvat ting wordt verkondigd in een rapport van het ministerie van landbouw en visserij. Bij de behandeling van de land bouwbegroting 1977 heeft mi nister van der Stee dit rap port aan de Tweede Kamer toegezegd: de Kamer heeft het nu voor publicatie vrijgege ven. De urgentie van het ontwer pen van zo'n wettelijke rege ling, aldus het rapport, moet bezien worden in het licht van de vorderingen, die de ver schillende sectoren van het be drijfsleven zelf maken bij het opstellen van algemene con tractvoorwaarden. Het effec tiefst zal wetgeving inzake contractproduktie zijn als er onderwerpen in geregeld wor den die regeling behoeven, ter wijl het bedrijfsleven binnen de begrenzing van die regeling de uit economisch oogpunt no dige ruimte heeft Aan de bij contractproduktie betrokkenen zou de wet de verplichting kunnen opleggen, via hun organisaties te komen tot algemene contractvoor waarden voor iedere sector van intensieve veehouderij waar aan contractproduktie wordt gedaan. Worden partij en het over de inhoud van die voorwaarden niet eens, dan beslist een bij de wet ingestel de commissie hoe de „con- flictpunten" geregeld worden. De commissie zou moeten zijn samengesteld uit vertegen woordigers van veehouders, industrie en Kroon. De minister zou ook op voor stel van die commissie, door partijen zelf tot stand gebrach te algemene contractvoor waarden algemeen verbindend kunnen verklaren. Het minis- Landelijk beeld van de „veehouderij". .teriële rapport merkt op dat, als het om de individuele eco nomische facetten gaat, het zwaartepunt blijft liggen bij de voorlichting, of men nu werkt met een wettelijke rege ling of met geheel door het bedrijfsleven zelf tot stand ge brachte algemene voorwaar den. Geen sprake Bij de contractproduktie ne men de veehouders macro-eco nomisch gezien geen zwakke positie in, aldus een conclusie van het ministeriële rapport. De individuele veehouder heeft de keuze tussen vele con tractaanbieders en vele con- tractvormen. Van een monop oliepositie van de contract- aanbiedende industrie is geen sprake. Bovendien is bijvoor beeld bij de varkensmesterij de mogelijkheid van „vrije" produktie nog ruimschoots aanwezig. De overcapacities waar de verwerkende indus trie al jaren mee zit versterkt de positie van de veehouders en ook de mogelijkheid om voor de „vrije" markt te pro duceren. Op langere termijn, aldus het rapport, levert dit problemen op, de moeiljkhe- den in de pluimveeslachterijen en in de vleeswarenindustrie illustreren dit Wel bestaan er volgens het rapport twijfels over de juri dische positie van de veehou ders, die doorgaans ook over minder juridische deskundig heid beschikken dan hun con tractpartners. Er is nogal eens sprake van onduidelijke en onvolledige contracten. Veel contracten, aldus het rap port, bevatten onvoldoende of onbevredigende spelregels bij geschillen. Wel heeft het geor ganiseerde bedrijfsleven de laatste jaren, met medewerk ing van de diensten van het ministerie van landbouw en visserij, nuttig werk verricht om te komen tot grotere dui delijkheid in contractvoor waarden. Verbetering van de duidelijkheid is te bereiken met wettelijke bepalingen en met het verbeteren en uitbrei den van het systeem van alge mene handelsvoorwaarden, dat het landbouwschap en het produktschap voor pluimvee en eieren al hebben opgezet. Honselersdijk Er zijn beroe pen die als echte mannenbe roepen gelden, hoewel vrou wen ze even goed kunnen uit oefenen. Er bestaan zelfs geen woorden die aanduiden wan neer zo'n beroep door een lid van de andere kunne wordt uitgeoefend. Men spreekt dan maar van een vrouwelijke dokter, ingenieur, electricien of monteur. Zijn in het West- land duizenden tuindersvrou wen, van vrouwelijke tuinders hoort men er niet zoveel. Toch leidt in Honselersdijk mej. Prins een eigen bedrijf waar ze vakkundig bloemen, drui ven en groenten teelt In de zomer begint voor haar de dag 's morgens al om vijf uur en geholpen door haar zuster werkt ze de gehele dag op haar tuin. Krent de druiven, schoffelt, wiedt, alles wat een mannelijke collega op zijn be drijf bezig houdt Mej. Prins (inderdaad nog ver re familie van de kort geleden overleden heer Prins, oud voorzitter van het Centraal Bureau) begon in 1959 een ei gen tuin, daarvoor had ze het vak grondig geleerd bij onder anderen tuinder Jan Steenks in Naaldwijk. Het is deze vrou welijke tuinder aan te zien dat het tuinwerk, al mag het dan dikwijls zwaar zijn, haar geen kwaad doet. Ze ziet er vitaal en gezond uit maar wil beslist niet op de foto. Ook nu won de aanhouder. Het enorme prijsverschil tussen het traditio nele ronde type tomaat en de geribde, vlezi ge tomaat blijkt een enorme stimulans ge weest te zijn om op "vlezig" over te gaan. In de komende herfstteelt komt er in Neder land 68 ha van te staan. Dat is meer dan twee keer zoveel als in het afgelopen voor jaar toen dit areaal dertig hectare bedroeg. De herfstproduktie valt vanaf half septem ber tot begin december. Het ziet er naar uit dat het aanbod behoorlijk groot gaat wor den, ook al vanwege het feit dat in de herfst gemakkelijker "vlezig" geteeld kan worden dan in het lichtarme voorjaar. De totale produktie in de B-, BB- en BBB- sortering schat het Centraal Bureau Tuin bouwveilingen uitgaande van 7 kg per m2 op 5000 ton. Over de prijs van de grovere sorteringen maakt men zich niet zo veel zorgen, maar over die van de kleinere gerib de vruchten wel. Want, die kunnen niet mee in het normale blok. De geribde vruchten moeten niet alleen vlezig, maar ook groot zijn. Zo leert het prijsverloop. De ras Eurovit staat met 55 ha bovenaan gevolgd door Markanto met 6,2 ha, Jumbo met 3,9 ha, Delisa met 2,1 ha en Virovite met 1,1 ha. Per veiling verkrijgt men het volgende areaalbeeld. Westland-Noord 188.050 m2, Westland-Zuid 97.500 m2, Delft- Westerlee 77.180 m2, Pijnacker 65.000 m2, Gouda 61.500 m2, Bleiswijk 54.400 m2, Breda 4.200 m2, Drunen 4000 m2, Grubbenvorst CW 83.400 m2, Venlo VGV 26.750 m2, Ut recht 27.000 m2 en tenslotte van deze lijke opgave Purmerend 700 m2. Het bedraagt precies 689.680 ha.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8