Zuidmoluks congres laat veel vragen onbeantwoord IJsselmeervissers willen geen ondermaatse viswateren" Kunstschilder onderzoekt wel en wee van duiventillen ubbers wil Duisenberg terug in kabinet Be huid „tv )litie - ;scherming >or lekenhuis flfl onder MANUSAMA WIL VERJONGING KABINET BIJEENKOMST MOLUKKERS EN EX-GEGIJZELDEN Drs. E. Ketting: AFNAME AANTAL VOORECHTELIJKE ZWANGERSCHAPPEN rjAiV Tussen til en toren ligt een rijke geschiedenis PA 1NENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 15 AUGUSTUS 1977 ERSUM (ANP) - Lubbers, demissio- nister van Econo- Zaken, wil alleen iet volgend kabinet- leedoen, wanneer i socialistische col- r. Duisenberg van Fi nanciën terugkeert. Dit viel zaterdag te beluiste ren, toen Lubbers in de ra diorubriek van Tros-Aktua zich in principe akkoord verklaarde met het sociaal- economisch beleid van for mateur Den Uyl. Volgens drs. Lubbers moet in het sociaal-economisch program van de formateur nog een aantal vraagtekens opgelost worden. Maar „het is een avontuur, dat de moeite waard is van het proberen. De kans hangt echter ook af van de men sen, die het beleid in een nieuw kabinet zullen uit voeren". De CDA-minister vindt wel, dat het stuk erg eenzijdig geschreven is. „Het is be doeld als een overeenkomst tussen de coalitiepartners, maar het zou daar over heen moeten kijken naar de sociale partners: werk nemers en werkgevers. Voor de werknemers ge beurt dat voor een deel. Voor de werkgevers in het geheel niet. Ik vind dat bui tengewoon kortzichtig, jam mer en een beetje onbegrij pelijk", aldus drs. Lubbers. Hij vindt de kritiek van de werkgevers voor wat dit betreft terecht. Maar niet hun kritiek voor zover die betrekking heeft op de kans van slagen van dit beleid. „Als ze zeggen, dat dit beleid bij voorbaat ge doemd is te mislukken, hebben ze ongelijk", aldus de demissionaire minister van Economische Zaken. U'dens dramati ze rouwdienst JTERDAM (ANP) - iwende zigeuners in het sterdamse Sint Lucas- :nhuis in Amsterdam er gistermiddag de Da/zaak van geweest, dat K politie in aktie moest nen ter bewaking van irel het ziekenhuis als kamp van bedoelde zi- 2Tr k mensen getroffen door de dood j een jonge kampgenoot, gisteren na een auto-on- uk overleed, dat zij in de van het ziekenhuis een it emotionele herden- igsbijeenkomst belegden. de angst voor ongeregeld-' Teegien als gevolg van dit iwmisbaar stelde de poli- °Pg een extra bewakings- en Snst in voor het zieken- de is en het zigeunerkamp, past he»— e Bi* leratiecongres —KA en NCBO een onzer verslaggeefsters) ECHT De katholieke en telijke amntenarenbonden A en NCBO zullen zich is een congres in Utrecht augustus officieel presen- als de Algemene Christe- Federatie van Bonden van 1 meel werkzaam bij de 1 Hiheid en in de sectoren Ge- I JQheidszorg en Maatschappe- /■JPerk, kortweg de CFO. itie, die dan 95.000 le- zal zich aansluiten bij itrale CNV. Al eerder R.K. Politiebond Sint toe tot het CNV. „Nog aldus het CFÓ-be- „vormden in de sociaal- 5 in Jmische geschiedenis van, /ethdand zoveel rooms-katholie- len n protestantse werknemers n cc elkaar een vakbeweging erdé het CNV zich nu presen- de W" >en u Dudei 1C! k^)AGO (UPI) In Amerika 'vJPjn anti-conceptiepil ontwik- die bij mannen zowel als ^^rouwen onder de huid kan ien ingebracht en die een ^^^ingsduur zou hebben van f tot drie jaar. Proeven bij »n hebben aangewezen dat ruchtbaarheid binnen enke- agen kan worden hersteld de pil weer wordt verwij- (Van een onzer verslaggevers) ASSEN Het dit weekeinde in Assen gehouden congres van de Badan Persatuan, de Zuidmo- lukse eenheidsbeweging, heeft geen echte verrassingen opgele verd. De voorstellen van RMS- president Lr. J. A. Manusama om een nieuw politiek overle gorgaan op te richten, waar met name de jongeren hun stem kunnen laten boren, zijn aan vaard en de positie van de pre sident is voorzover valt na te gaan, niet aangetast. Hij gaat gewoon door met de samenstel ling van zijn kabinet waarover hij nu alleen maar kwijt wilde dat er een verjonging zal optre den. Hoewel enkele tekenen erop wezen (vooral de brief van de Molukkers in Assen) dat het op het congres in de Zuidmo- lukse kerk hard zou toegaan, is dat bepaald niet het geval ge weest. Er is uitvoerig gepraat, dat wel. De bezwaren die tegen het be leid van Manusama zouden le ven, zijn echter niet hard ge maakt. Manusama zet zijn werk gewoon voort. Het enige dat ver andert is dat hij nu te maken krijgt met een politiek overle gorgaan dat als gespreksforum zal dienen maar beslist geen parlementaire bevoegdheden krijgt. Men zou het nieuwe or gaan (dat wordt opgebouwd vanuit drie te stichten regionale politieke organen) een inspraak- HAVELTE Dr. Tan, de Molukse arts die bij te Eursinge (gemeente Havelte), waar zowel de de laatste treinkaping in De Punt enkele malen heer Tan als passagiers van de gekaapte trein als bemiddelaar optrad, heeft het afgelopen week- deelnamen aan een cursus over het onderwerp einde een gesprek gehad met enkele ex-gegijzel- „conflicten en geweldloze oplossingen", den. Behalve dr. Tan namen nog een aantal als voor aanstaand omschreven Zuidmolukkers gisteren en Dat gebeurde op de volkshogeschool „Overcinge" zaterdag aan de cursusgesprekken deel. college kunnen noemen. Manu sama vertelde gistermiddag dat het politieke orgaan voorstellen aan de regering kan doen die de regering niet hoeft op te volgen. Wel is bepaald dat als de rege ring een voorstel niet over neemt, men moet argumenteren waarom niet. Het is inderdaad een belangrijke vooruitgang dat de communicatie binnen de Zuidmolukse gemeenschap door de nieuwe structuur kan verbe teren. Zoals bekend ontbrak veel daaraan tot dusver. De nieuwe structuur is echter nog rijkelijk vaag. Men kan zich bijvoorbeeld afvragen of het nieuwe politieke overlegorgaan gezien de wijze van samenstel ling, echt representatief zal zijn voor de Molukse gemeenschap. Van een echte verkiezing is voorzover valt na te gaan geen sprake. Het enige dat gistermid dag duidelijk gesteld werd, was dat leden van het politiek over legorgaan het RMS-ideaal moe ten nastreven en minstens 18 jaar oud moeten zijn. Ook is niet duidelijk hoe de toekomsti ge verhouding tussen het nieu we politieke orgaan en de Ba dan Persatuan waarvan de le den gekozen worden uit wijkra den, zal zijn. Zal de Badan Per satuan zich in het vervolg van politieke uitspraken onthouden? Manusama vertelde gistermid dag dat zijn ideeën ook steun vonden bij de aanwezige jonge ren. Dat kan officieel wel zo zijn, maar uit de brief van As sen en de uitermate vage reac ties van jongeren bleek niet be paald enthousiasme. Wel duide lijk werd weer dat de Moluk kers in ons land grote behoefte hebben aan beter contact met de Nederlandse bestuursorga nen. In een door het congres aanvaarde resolutie staat dat er tot dusver voor Zuid-Molukkers onvoldoende mogelijkheden be staan om hun politieke gevoe lens en verlangens directer in het parlement en de bestuurlij ke organen van provincie en gemeente te laten doorklinken. Een van de voorstellen van het congres is de instelling van een staatssecretaris voor Zuidmo lukse aangelegenheden in het nieuwe kabinet. Het voorstel is, omdat de kabinetsformatie in Den Haag nog gaande is, juist op tijd gedaan. De kans dat dit voorstel door de formateur wordt overgenomen, lijkt in het licht van eerdere Haagse uit spraken vrij gering. Wel moet deze resolutie voor de Neder landse regering en het parle ment een nieuw sein zijn om de Molukse zaak de aandacht te geven die zij verdient. De mede deling van Manusama dat hij van de president van de vrije staat Atjeh de uitnodiging kreeg om de zetel van de RMS in Atjeh te vestigen, laat ook al veel vragen open. Volgens som mige informaties zou deze Atjehse president op het ogen blik in New York zijn. Volstrekt onduidelijk is of de zogenaamde vrije staat Atjeh over enig grondgebied ter plaatse be schikt. Ook Manusama had ken nelijk zijn twijfel, hetgeen bleek uit zijn mededeling dat hij een nader onderzoek zal instellen naar de haalbaarheid van een verplaatsing, gesteld al dat deze wenselijk zou zijn. De resultaten van het congres overziende kan men concluderen dat Manusa- ma's positie niet echt is aange tast Zuiver formeel kan ze ook niet eens worden aangetast. Verder dat er pogingen gedaan worden om de interne commu nicatie aanzienlijk te verbeteren (men heeft lessen getrokken uit het verleden) en dat er dringend behoefte bestaat aan een beter contact met de Nederlandse overheden. Verder blijven er vragen bestaan. Zowel als ge volg van de niet al te grote duidelijkheid van de beslissin gen als door de zeer afwachten de houding van de jongeren. IIUIIIllllllllillllllHIlIllllllll Lama Om de park eerme ters voor zijn deur wat op te vrolijken maar vooral om zijn winkel wat meer in de aandacht te brengen heeft de Parijzenaar Joseph lovanowitch dit weekeinde zijn la ma Bambi op de stoep geparkeerd. Weinig stadgenoten zullen hem echter opmerken daar Pa rijs so goed als leeggestroomd is in verband met de va kantie. lllllllllllllllllllllllllllllliinill UTRECHT (ANP) Het aantal voorechtelijke zwangerschappen in ons land is tussen 1970 en vorig jaar afgenomen van 37.000 tot 18.500. Het aantal vrouwen dat de zwangerschap voldraagt is echter toegenomen en minder vrouwen gaan over tot abortus. Dit schrijft drs. Evert Ketting, in het maandblad Geestelijke Volksgezondheid. Drs. Ketting is werkzaam bij het Nederlands Instituut voor Sociaal Sexuologisch Onderzoek (Nisso) in Zeist. Hij is bezig met een promotieonderzoek naar de relatie tussen abortus en anticonceptie. Tussen 1970 en vorig jaar is volgens Ketting het aantal abortussen bij ongehuwden gedaald van ongeveer vijfduizend tot drieduizend. Het aantal gedwongen huwelijken nam af van twintigduizend tot achtduizend. De daling is volgens hem niet veroorzaakt door minder sexueel verkeer tussen ongehuwden. Naar zijn gegevens is dat zelfs verdubbeld. Drs. Ketting stelt dat Nederland in West-Europa het land is met de minste buitenechtelijke geboorten, de minste gedwongen huwe lijken en het laagste aantal abortussen onder ongehuwden. Toch meent hij dat er „best nog wat verbeterd kan worden aan het anticonceptiegebruik bij ongehuwden ter voorkoming van abortus sen en ongewenste zwangerschappen". NOOit t© Olid ^ork 9isteren °f00k ZÜ de kunst van het hoela-hoe pen meester kon worden. Het leek even goed te Een mens is nooit te oud om te leren. Daarom gaan, maar alras bleek dat zij nog heel wat zal probeerde de 68-jarige Irma Fredericksen uit New moeten oefenene. Manifestatie tegen inpoldering Markerwaard (Van een onzer verslaggevers) VOLENDAM - „Inpoldering van de Markerwaard heeft voor de vierhonderd IJsselmeervis sers, die nu nog een goed beleg de boterham kunen verdienen, rampzalige gevolgen. Him werkgelegenheid komt in ge vaar en ook die van zo'n zes tienhonderd anderen in aanver wante bedrijfstakken. Wij wil len geen ondermaatse viswate ren", aldus Keetje Veerman, pa lingkoningin en „de parel onder de IJsse lm eer-vissersvrouwen" gisteren tijdens een manifesta tie in Volendam die onder de naam „Open Markerwaard, goud waard" werd gehouden als protest tegen de plannen om de Markerwaard in te polderen. De angst dat de .JJsselmeervis- serij tot een van de vergeten groepen in het visserijbeleid gaat behoren" had vele duizen den naar Volendam getrokken voor een manifestatie die zijn weerga in de IJsselmeervisserij niet kent. Nog nimmer bood de palingstad Volendam zo'n geva rieerd beeld aan vaartuigen. Ou de IJsselmeerbotters, moderne vissersvaartuigen en ranke ple- zierscheepjes vulden de haven die, als de Markerwaard wordt ingepolderd weer toekomst lijkt te hebben, maar dan als toeris tenhaven en niet als vissersha ven. Volgens een van de organi satoren waren er een dikke hon derd schepen afkomstig uit alle havens rond het IJsselmeer. Een opvallend aantal omdat de vis sers uit Urk om godsdienstige redenen verstek moesten laten gaan. Die honderd schepen vormden een prachtig schouwspel tijdens het hoogtepunt van de manifes tatie: de vlootschouw. De enige aanwezige als vertegenwoordi ger van de overheid was staats secretaris Van Huiten (Verkeer en Waterstaat). Deze heeft ooit stelling genomen tegen inpolde ring met zijn publicatie „Mar kerwaard van de kaart", en gaf daarmee tevens zijn naam aan de werkgroep die later resul teerde in de oprichting van de Vereniging tot Behoud van het IJsselmeer. Van Huiten liet ook nu weten vol optimisme de strijd tegen inpoldering tege moet te zien. Hij beloofde zich als kamerlid voor een open Mar kerwaard in te zetten. Bpdracht peldoorn Ons land telt enkele honderddui- Inden mensen die duiven houden. Het aantal (organiseerden onder hen zal rond de 100.000 igen. In oude stadswijken kan men de dui venmelkers op hun platje bezig zien; in nieuw- wuwwijken en in buurten die zijn gereno- lerd, is het echter moeilijk duiven te houden: «neentelijke verordeningen of het reglement de woningbouwverenigingen verbieden et plaatsen van hokken in tuinen of op daken, ainncn de bewoners van die wijken toch in e gelegenheid worden gesteld hun hobby uit i oefenen? Dit vraagt het ministerie van ultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk ich af. Het heeft de beeldende kunstenaar Willem van Ballegooyen te Apeldoorn een lyftipendium gegeven om te onderzoeken hoe het obleem voor de duivenliefhebbers in nieuwe vernieuwde wijken precies ligt en wat a kan worden gedaan, lat zijn hun wensen: willen zij individuele of f meenschappelijke hokken; moeten die laatste i een plantsoen staan of op het dak? Van pllegooyen moet een oplossing voor het vraag- luk zien te vinden uit gesprekken met duiven- fefhebbers, woningbouwverenigingsmensen, frchitecten en dierenartsen. Er moet een ont werp komen voor aantrekkelijke duivenverblij- len, speciaal voor nieuwbouw- en renovatiewij- 'en. Vaarom Willem van Ballegooyen (33) die op- Iracht kreeg? Hij was acht jaar leraar tekenen In kunstgeschiedenis, toen hij „in de ban" van le duiventillen kwam. „De trend onder de 'instenaars was indertijd, dat zij zich bezig loesten houden met functionele kunst. Er wer- ;n toen heel wat plastieken gemaakt waarop waarin de kinderen zich in speeltuinen 'nden amuseren. Waarom niet eens iets an- rs, dacht Willem van Ballegooyen: duiventil- i bij voorbeeld. Die zouden een belangrijke 1 kunnen spelen in het sociale contact van .'mo?6 wijkbewoners. Bij een duiventil in een plant soen kunnen oud en jong de vogels voederen; men kan de dieren gaan bekijken en hierdoor wordt de plaats waar de til staat een ontmoe tingsplaats voor mensen die anders wellicht geen contact met elkaar zouden hebben. Hij nam ontslag als leraar en richtte het „Insti tuut voor de registratie en de bevordering van de duiventilarchitectuur in Nederland" op, na dat hij een stipendium van het Amsterdams fonds voor de kunst had gekregen. Willem van Ballegooyen is toen begonnen met het registre ren van de nog in ons land aanwezige duivento- rens en -tillen. Er zijn nog ongeveer 60 tillen of torens, schamel restant van de vele duiven- verblijven die vroeger bij kloosters, op landgoe- deren, bij hereboeren en kastelen stonden. In de tijden dat vlees alleen maar houdbaar was in gerookte vorm of ingezouten, hield men duiven om vooral 's winters vers vlees te kunnen eten. Ook de mest kon men toen goed gebruiken. Veel Groningse boeren verkochten duivemest aan tabakstelers in en rond Veenen- daal. Er zijn nog landen waar duiven om de mest worden gehouden, vertelt Van Ballegooyen. De sjah van Perzie heeft honderden lemen torens waarin tienduizenden duiven wonen. Hun mest is bestemd voor de meloenenplantages van de sjah. Op zijn speurtochten naar duiventillen en -to rens heeft hij in Groningen een boer ontmoet, die nog steeds duiven in zijn til en de histori sche voorschriften in ere houdt. Zo brengt hij enkele keren per jaar de boeren in de omtrek een duiveboutje als schadevergoeding voor het graan dat de duiven mogelijk van die boer hebben opgepeuzeld. Er zijn verscheidene tillen en torens, die uit historisch en architectonisch oogpunt interes sant genoeg zijn om te worden gerestaureerd, aldus Van Ballegooyen. Hij heeft dan ook goede contacten met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en met de Bond Heemschut. Maar dikwijls gaan de onderhandelingen over restauratie tussen de instanties en de eigenaren vrij stroef, omdat ook de eigenaren een deel van de kosten moeten dragen. Een geheel apart soort duivenverblijven, name lijk de duivenslagpoort, heeft Willem van Balle gooyen alleen in Groningen aangetroffen. Bij drie boerderijen zijn daar nog toegangshekken, waarboven de hokken voor de duiven. Een vierde, afkomstig uit Groningen, is overge bracht naar het Openluchtmuseum te Arnhem. Over veel duiventorens en -tillen kan Van Ballegooyen bijzonderheden vertellen. In Hou ten bij Utrecht staat bij het huis Wickenburg een til, waarin maar liefst 300 duivenpaartjes kunnen samenwoning. Bij de boerderij Sche- vickhoven te Leersum is een duiventoren uit de zestiende eeuw. Een eveneens zeer oude zeskantige duiventoren bij het huis Roden in Drenthe staat op instorten. In Nijkerk kan men een stenen duiventil vinden, waaraan een En gelse oorlogsvlieger zijn vrijheid had te danken. Toen zijn toestel in de Tweede Wereldoorlog door Duitse granaten werd geraakt, sprong hij er met zijn parachute uit en kwam in de Veluwse bossen terecht. De vlieger heeft zich in de duiventil verborgen zo lang hij vermoedde dat de Duitsers naar hem zochten. Zij moeten de duiventil wel hebben gezien, maar zijn niet op het idee gekomen de vijand daar te zoeken. Een merkwaardig duiven verblijf vond Van Bal legooyen bij de Fraeylemaborg in Slochteren: een ruimte waarin zich een ouderwets toilet bevindt en daarboven het hok voor de duiven. Vreemd is ook het duifhuis met daaraan een kapelletje dat eind achttiende eeuw werd ge bouwd op het landgoed Sandwijck bij De Bilt. Het onderste deel van de duiventoren was theehuis. Iemand vertelde Willem van Balle gooyen zich nog te herinneren, dat „meneer de baron daar elke middag thee dronk". „Ik zou wel een duiventilmuseum kunnen ma ken", aldus Van Ballegooyen. Hij stelt zich een museum voor waarin alle documentatie over duivenverblijven is te vinden, zoals de cultuur historische verzameling foto's met beschrijving van oude tillen en torens, voorbeelden voor bouwsels en kunstobjecten waarin duiven kun nen wonen. Van Ballegooyen is op zoek naar een gemeente, die hem ruimte voor zijn mu seum beschikbaar kan stellen. De werkzaamheden voor het gehele project duiventil - zowel de historische als de artistieke- eigentijdse kanten - zijn sterk toegenomen. Willem van Ballegooyen verwacht dat in sep tember zijn instituut zal zijn omgezet in een stichting met een bestuur van vijf personen, die hem bij zijn werk, dat zich in de vakantietijd zelfs uitstrekt tot West- en Oostduitsland en Frankrijk^ zullen kunnen helpen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5