Duitsland bevestigt Europese suprematie my in Davies t Allen Jones fote' jockeys Duindigt BinTot Electie Afrika nog zonder Bayi en Kknombwa ;ie xjfde plaats nne Dragt EENKiN OPEREERD Gerard Vianen afscheid met overwinning in Kamerik ROSSLEY EN ACKERMANN HOOGTEPUNTEN IN HELSINKI ZIJDELINGS Ponsteen wordt beroepsrenner KI Oost Duitsland heeft zijn greep op de atletiek bij de wedstrijden om de Europese in Helsinki nog meer verstevigd. De dames, die Vjrnooi in stijl openden het wereldrecord op de Ijjkf Her horden van Karin Rossley (55,63 seconden) L/eindigden het wereldrecord hoogspringen van %Ooarie Ackermann (1.97 meter) hielden de concur- -evenals in Edinburgh (1973) en Nico (1975) op [stand van ongeveer twintig punten. De heren die in Nice nog tegenstand van betekenis van d en West Duitsland moesten dulden, sloegen idig toe. Zij eindigden dertien punten voor West- yiri en niet minder dan 24 punten voor "leeimees- wonnen de Oostduit- je gofMen van de 35 onderde- vamen zij tot diverse beste ■■■■restaties, zoals Maritta - de 400 meter dames Johanna Klier-Schaller op teneter horden (12,83), Ruth ij het speerwerpen (68,92 Ihomas Munkelt op de 110 irden (13,37) en Udo Beyer i Guusk°9el (21,65 meter). Daar 0Q,, -concurrentie schril bij af. >t voor Rusland, dat bij de )g net derde werd doordat sen acP'reep Pisjkoelin het hink- al op pgen en Grebjnev het "s stonrpen wonnen, kon Anatoli it tochh een beste wereldpresta- er kor.noteren: 17.09 meter. Frans Strijden om de Europese iter: Violden als een springplank n nog belangwekkender nse; Mnt: de wedstrijden om de Toonrker- die van 2 tot 4 in Düsseldorf de sterfcste ter wereld bijeen zullen In de schaduw van de machtsontplooiing Westduitse heren voor verrassing. Karl Hans zijn ploeg met zijn ling bij het kogelslingeren (zaterdag) de weg. Vier Westduitse overwinningen zouden gedurende het weekeinde nog volgen, vol doende voor de tweede plaats (110 punten), achter Oost Duitsland (123), maar voor Rusland (99). Il lustrerend voor de Russische zwakte nog nooit waren de Russen in deze wedstrijden achter West Duitsland geëindigd was de laatste plaats die Kisjkoen bij het polsstokhoogspringen bezette Vooral ook op de middenafstand en bij het kogelstoten (waar Rus land met Barisjnikov nota bene de wereldrecordhouder heeft) verloor Rusland teveel punten. West Duitsland mag voor eigen publiek in september laten zien wat het waard is. Vooral op de loopnummers zijn de Westduitsers zeer sterk geworden. Mannen als Fleschen (derde op de tien kilome ter), Wülbeck (winnaar op de 800 meter), Hermann (winst op de 400 meter) en Karst (winnaar bij de hindernisloop) imponeerden in de Finse hoofdstad, waar het weer de tweede dag bepaald niet mee zat. Wereldrecord Karin Rossley op weg naar een wereldrecord op de 400 meter horden: 55.63 seconden. Rolf Beilschmidt is blij met zijn hoogtesprong van 2,31 meter tijdens de Europa Cup-finale. het eind van de tweede dag het rumoer van de estafettes was reeds verstomd poogde haar wereldrecord (1.96 meter) te ver beteren. De lat lag op 1 meter 97. "Die Rosie" concentreerde zich tot het uiterste. Haar zeven voorgaande pogingen in deze wedstrijd waren gelukt. In de stilte van het grote, met 60.000 toeschouwers gevulde stadion ging ze ook in haar eerste poging over de nieuwe wereldre cordhoogte. Even later, toen het gejuich weer voorbij was, probeer de ze nog drie keer 1 meter 99 te springen, maar dat bleek deze keer een belasting. Maar in ieder geval twijfelt niemand eraan dat zij de eerste vrouw zal worden die over de twee meter springt. Mis schien zal ze deze verrassing be waren voor de wedstrijden om de wereldbeker, waar ze met een der gelijke prestatie de absolute top per kan worden. Individueel imponeerden bij Oost Duitsland verder wereldrecord houdster Marlies Ölsner (11.07 op de 100 meter) en Eugen Ray op de springt. Ray, die op de 100 meter zijn persoonlijke record tot 10.12 verbeterde, en ook de 200 strijdvjf— De Afrikaanse selectie voor een twintigtal atleten worden toege- istrljden om de wereldbeker in voegd. Het lijkt onwaarschijnlijk dat J-rf telt voorlopig Samson KI- Kimombwa en Bayi daar niet bij zullen (wereldrecordhouder 10.000 zijn. Nigeria levert zeven atleten voor de voorlopi ge ploeg, Kenia vijf, Tunesië en Algerije elk drie. De Afrikaanse ploeg zal in totaal uit vijftig atleten bestaan (28 heren en 22 da mes). De „tweede" Amerikaanse ploeg, die van 2 C uti overt; ■en Filbert Bayi (wereldrecord- 1500 meter) niet In de gelede- twee atleten namen niet deel dit weekeinde in Tunis gehou- Mectiewedstrijden. Maar aan de rs van deze wedstrijden zal nog tot 4 september in Düsseldorf aan de start zijn, is uitsluitend plaats voor atleten, die zal verschijnen, bestaat voornamelijk uit Cu- niet uit de Verenigde Staten komen. Dit land baanse (tien) en Canadese (acht) atleten, neemt met een eigen ploeg deel, waaraan Deze ploeg telt na de selectiewedstrijden in zowel bij de dames als de heren de verdere Guadlajara (Mexico) nog drie Mexicanen, deelnemers zullen zijn: de nummers één en twee Brazilianen, één Columbiaan en een twee van de Europese finales in Helsinki, atlete van de Bahama's. selecties uit Azië, Afrika en Oceanfè, alsme- In dit team, waarin de voornaamste troeven de een selectie van Europese topatleten uit de Cubanen Alberto Juantorena (400 en 800 een van de landen, die zich niet vöor Dussel- meter) en Silvio Leonard (100 en 200 meter) dorf hebben geplaatst. meter won, versloeg op de kortste afstand de Italiaanse hoop Pietro Mennea. Mennea kwam niet verder dan de zevende plaats. Op de 200 meter liet de Italiaan verstek gaan. Rolf Beilschmidt zette bij het hoogspringen zijn progressie voort. Dit keer wipte hij over 2.31 meter, slechts twee centimeter ver wijderd van het wereldrecord van Jatsjenko. Hij versloeg daarmee Olympisch kampioen Wszola (2.28). Van de niet-Oostduitse atleten, die de aandacht op zich vestigden, beleefde de Poolse polshoogsprin ger Kozakiewicz zijn zoveelste te leurstelling van dit seizoen. Niet dat hij niet hoog kwam hij is veruit de sterkste springer van het seizoen maar hij kan het we reldrecord van Dave Roberts (5.70 meter) maar niet verbeteren. Zeven keer kon hij niet over de 5 meter - 71 komen en in Helsinki was het al niet anders. Zijn landgenote Ire- na Szewinska, door velen gezien als de beste atlete die de wereld op dit moment kent, liet de 400 meter over aan Elzbita Katolik. Szewinska won zelf de 200 meter in de voortreffelijke tijd van 22.71 seconden. Vijf overwinningen behaalde Rus land slechts. Olympisch dubbel- kampioene Tatjana Kazankina, in het seizoen lange tijd "onzicht baar". liep een bekeken race op de 1500 meter en won in 4.04.35. Haar landgenoten Ljoedmilla Bra- gina (3000 meter) en Faina Melnik (discus) maakten hun ploeg even eens acht punten rijker. Markko Tuokko werd in Helsinki het luidst toegejuicht. De Finse discuswerper, vijfde op de Europe se ranglijst, behaalde voor eigen publiek de enige overwinning. Hij kwam twintig centimeter verder dan de Oostduitse wereldrecord houder Wolfgang Schmidt (67.06 tegen 66.86). Daarmee was de ne derlaag van Hovinen bij het speer werpen (de Finse troef) ruim schoots goedgemaakt. Maar deze schoonheidsfout zullen de Oost duitsers hun gastheren graag ver geven. ;t*A (Di ■JTcNAAR Kevin Davies had enkele weken gele- an Piet van der Goor, mede-eigenaar van de rigs Sera Vita, een briefje gekregen, met de jving van het paard voor de Clingendaalren, een tker met een eerste prijs van dertien mille. Maar i J k»J vergat het briefje In de bus te doen bij de NDR. >or werd Sera Vlta niet Ingeschreven en kon de rigo, die nog nooit had verloren, zaterdag niet aan ri verschijnen. r en jockey betreurden na- i|l||^eer deze dure fout. Voor ■^ivies pakte het echter toch it. Boxberger Prins, van Ie ClUeer Nuy uit Wezepe, dia )orscj in Engeland loopt en ge- 5 te z^ordt door Ryan, kwam 10) 01] 'eenenfENGLADBACH De Toescl Ran9hild Svoen ,s glSte- het Duitse *Monchenglad- jy; Svuropees kampioene bij de Swart; es geworden. (0ttotlerlandse amatrice Janne die vóór de laatste vier Driest" met punten achter- Oorsdog titelkansen had, eindig* SST** plaats. >VER De Westduitse uiter Steenken, die sinds Ito-ongeluk op 12 juni niet >ij bewustzijn is voor de tweede keer naar Duindigt. Bij zijn eerste optreden kon Box berger Prins niet door de bocht komen, toen in handen van zijn vaste Engelse jockey. Kevin Davies had ditmaal de eer op het paard plaats te nemen en dat ging meteen een stuk beter. Boxberger Prins won de ren; waar van eigenaar Nuy, op vakantie in Zwitserland, geen weet heeft ge had. Easter Parade met Henk van der Kraats kwam met kleine ach terstand op de tweede plaats voor Royal Enfield met John Smith en High Run met Frans Vandeuren. In de tweede klassieke ren kwa men zeven paarden aan de start. Fleur de Royal, van de Haagse stal Monique, was zwaar favoriet, maar moest in de eindstrijd het hoofd buigen voor de uitstekende merrie Anna Boleyn met Allen Jones. Dit paard is in training bij de jonge Duindigt-trainer Cees van der Har st, die de laatste tijd de ene na de andere grote ren op zijn naam brengt. Hij heeft daarbij de uitste kende steun van Allen Jones. Anna Boleyn is een moeilijk paard. Jo nes kon hem in de laatste vierhon derd meter niet recht houden, maar hij hinderde niemand, zodat paard en jockey toch de overwin ning verdienden. van Hannover. ïtstra termann Dietz, die Steenken an. To|eopereerd, heeft bekend ge- Serri dat' indien de ruiter uit zijn s: 55orrende bewusteloosheid zou rgen v*en. hij blind zal zijn. istand De laatste ren over 2600 meter, werd geheel volgens het boekje gewonnen door High Tree met Frans Vandeuren. De drie daarop volgende paarden kwamen bijna op één lijn binnen: Horse Leap, The Toy en Regency Tune. De dravers hadden hun hoogte punt in het criterium der 4-|arlgen. Favoriet Otavi haalde het nieL LEIDSE COURANT KAMERIK Gerard Vianen kreeg zaterdag zijn zin. De 33-jarige coureur nam met een overwinning In de Ronde van Kamerik afscheid van zijn supporters, die In grote getale (15.000) waren komen kijken. Vianen versloeg In de eindsprint na 120 kilometer zijn medevluchter Jan Raas. Een opzienbarende sprintzege - Raas Is Immers normaal veel sneller - die Vianen verklaarde met „niet gewerkt In de finale". Raas zei: „Ik had last van een knie na een valpartij". Met de overwinning van Gerard Vianen kreeg de weinig interessante ronde een verrassend slot. Lang zag het er naar uit, dat een grote groep zou sprinten voor de overwinning. Jan Raas, die aan het begin van de wedstrijd al vele ronden met ploegmakker Theo Smit voor het peloton uit had gereden, probeerde het vier ronden voor tijd nog eens en kreeg Vianen mee. Deze versloeg de winnaar van Milaan—San Remo, de Amstel Goldrace en een Touretappe in de sprint. De 22-jarige Didi Thurau heeft gisteren in de Grote Prijs van Dordtmund, de belangrijkste profkoers in West-Duitsland, zijn 22e overwinning in dit seizoen behaald. De vijfvoudige etappewinnaar in de Ronde van Frankrijk bleek nog steeds in buitengewone vorm te verkeren. Al in de eerste van de zeven ronden (totale afstand 157,6 km) demarreerde hij uit het peloton en werd pas op het erepodium teruggezien. Zijn voorsprong op nummer twee. de Belg Jos Jacobs, bedroeg één minuut en 17 seconden. Bert Pronk, vriend en knecht van Thurau. was de beste Nederlander. Hij eindigde na veel verdedigend werk voor zijn kopman, op de vijfde plaats. De Auutraliër Danny Clarke heeft gisteren de Profronde van Ossendrecht gewonnen. Clarke, vooral bekend van de winterbanen, versloeg na 110 kilometer de Belg Herman van Springel en Jan Huisjes uit Almelo in de eindsprint. Egbert Koersen uit Emmeloord heeft, na vele tweede en derde plaatsen, in de klassieke Omloop van de Krimpenerwaard zijn eerste overwinning in dit seizoen geboekt. Koersen versloeg in de eindsprint na 140 kilometer tussen start- en aankomstplaats Schoonhoven zijn medevlucht er Guus Bierings uit Uden. Het tweetal kwam met 20 seconden voorsprong op een omvangrijke groep over de eindstreep. De Belgische Ronde van de Kempen is in een groot Nederlands succes geëindigd. Ad Prinsen uit Raamsdonkveer werd met ruim drie minuten voorsprong op Jan Jonkers uit Oud-Gastel eindwinnaar. Prinsen toonde zijn kracht nog eens ten overvloede in de slottijdrit over 20 kilometer, die hij met een seconde voorsprong op de Belg Verlinden won. NIJVERDAL Herman Ponsteen wordt na de wereld kampioenschappen wielrennen In Venezuela professio nal. Ponsteen, onder andere Nederlands kampioen ach tervolging, start zijn loopbaan als beroepsrenner op de winterbanen. In de zesdaagsen gaat hij een vast koppel vormen met Roman Hermann uit Liechtenstein. Herman Ponsteen zal worden gesponsord door een aantal Twentse zakenlieden. Allen Jones en Anna Boleyn erg sterk op Duindigt. Olympus, het paard van de dres suurruiter John Swaab, won In handen van Harry van Ooijen erg verrassend. Zelf kwam Swaab ook nog in actie. Hij won de laatste draverij van de middag met PF chaelle. De Nootdorper Guus Knijnenburg boekte ook twee overwinningen. In de vierde koers won hij met Petra Voorne, een leuk paard dat met de dag beter wordt. In de zevende koers bracht hij Pearl Olivier als eerste over de eindstreep. Het in ternationale hoofdnummer was een bekeken zaak voor Wim van Buytene met Nubar van Echten. Na de start nam die combinatie de leiding en stond deze niet meer af. Monty Buitenzorg met de Limbur ger Sjeng Hendrikx moest genoe gen nemen met een tweede plaats op afstand. ARTHUR VAN RIJSWIJK PAGINA 11 K& Maatregelen De stille hoop van de toe schouwers en de onlangs opgerichte landelijke fede ratie supportersverenigin gen betaald voetbal dat het supporterdom zich fat soenlijker zou gedragen, is in enige gevallen niet uitgekomen. Bij FC Den Haag-Feyenoord was het mis, bij Haarlem-Ajax moesten enige vechtende supporters worden afge voerd door de politie en staakte scheidsrechter Mulder korte tijd de strijd omdat een onverlaat er mateloos plezier aan be leefde om steeds op een fluit te blazen en in de eerste divisie onderbrak scheidsrechter Jan Beek het duel PEC-Groningen omdat eieren op het veld werden gegooid. Ondanks spanningen van (club)sup- portersverenigingen blij ken de „vaste raddraaiers" niets te hebben geleerd. Om te voorkomen dat het fatsoenlijke publiek de wedstrijden gaat mijden wie wil betrokken worden bj vechtpartijen en wie wil, als bij FC Den Haag, de kans lopen door een steen of iets dergelijks te wor den getroffen? en om de oproerkraaiers een halt toe te roepen, zullen maat regelen niet kunnen, en mogen, uitblijven. Omdat de betrokken clubs kenne lijk weigeren zelf in te grij pen men kent immers de onverlaten zou een oplossing zijn dat de KNVB de clubs verant woordelijk stelt voor het gedrag van hun suppor ters die altijd duidelijk her kenbaar zijn aan hun „uit rusting", Een andere mo gelijkheid kan zijn hen niet per groep in een vak te plaatsen maar indivi dueel tussen het publiek. De opzet om hen bijeen te zetten en daardoor beter te kunnen ingrijpen, heeft niet het gewenste gevolg gehad. Beslissing Jan Huijbregts, die deze competitie ook weer in el kaar heeft gezet, heeft ge tracht in de tweede helft van de competitie vroegtij dig een beslissing omtrent de eerste plaatsen uit te lokken. De „favorieten" ontmoeten elkaar binnen kort of hebben niet zo eenvoudige opgaven. Woensdag Ajax-AZ, Feve- noord-Sparta, NAC-PSV, zondag Feyenoord-PSV en in een iets verder ver schiet, Ajax-Feyenoord. Dat betekent dat ook in het begin van de tweede helft de „zware partijen" elkaar snel zullen opvol gen en de mogelijkheid wordt geschapen dat vroegtijdig de strijd om de bovenste plaats is gestre den. Hoewel, als de outsi ders wat niet denigre rend mag worden opgevat zich blijven weren zoals op de eerste competitie dag, is Huijbregts opzet voor niets geweest. Opbouwen Hoezeer het op prijs moet worden gesteld dat Jan Evert Veer de moeite heeft genomen de reis naaf Jon- köping alsnog te maken om dinsdag weer ijlings huiswaarts te keren en daarna wellicht wederom naar Zweden te gaan, moet toch worden ge vreesd dat in dit geval van lapmiddelen gebruik wordt gemaakt. Een optimaal ge bruik maken van zijn grote capaciteiten lijkt bijzonder moeilijk na vermoeiende reizen. Terwijl Veer tijdig bekend had gemaakt dat hij niet zou deelnemen aan de Europese strijd is het niet gelukt een redelijk adequate vervanger voor hem te vinden c.q. op te leiden. Een kwaal waaraan het bij verscheidene sport bonden schort. Men gaat pas serieus op zoek in paniek als een be kwaam selectielid zich te rugtrekt. Er staan dikwijls geen vervangers gereed, zoals dat in andere landen gebruikelijk is. Opbouwen is uiterst belangrijk, ook in een periode waarin alles naar wens gaat en de be hoefte aan vervangers minder groot, zelfs nihil is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11