Onrust dreigt in streek vervoer voor v ABORTUS VOOROP JN FORMATIE-OVERLEG Vliegtuigkaper uit toestel geduwd Beheersmaatschappijen onttrekken miljoenen aan faillissementen Baby in café achtergelaten Duifje uit het doosje £cidóc (Bowa/nt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (16.00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 65 cent Zaterdag 13 augustus 1977, 67e jaargang no. 20810 Dollars DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Speelfilm Dollars op Ned. I om 20.00 uur. Ned. II om 20.25 uur Blaastest 1977, om 21.25 uur Nana Mous- kouri. Zondag Ned. I om 20.00 uur sonate in Bes van Schubert en om 20.35 uur Tadellöser en Wolff (1). Ned. H om 20.40 uur Tijgerbri gade en om 21.40 uur Corbeddu. Plaatselijk buien Vrij veel bewolking en plaatse lijk enkele buien, waarvan som migen met onweer. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige wind tussen noord en oost Ma ximumtemperaturen van 18 tot 23 graden. Zondag: zon. 06.21—21.06, maan 05.51-20.25 Hoogwater Scheveningen 3.45—16.10, laagwater 11.41-00.01. iw (Van een onzer verslaggevers) Den Haag - Er dreigt opnieuw onrust in het streekvervoer. Oorzaak hiervan is het voortbestaan van de reeds lang bestaande verschillen in arbeidsvoorwaarden tussen het personeel van het streek- en die van het stadsvervoer. Deze verschillen zouden in drie jaar worden weggewerkt, maar mi nister Westerterp van Verkeer en Waterd- staat heeft nu laten weten, dat om budget taire redenen uitstel nodig kan zijn. Het personeel werkzaam in het streekver- voer-personen, aangesloten bij de vervoer- bond CNV, heeft in een telegram aan forma teur Den Uyl geprotesteerd tegen verder gaande bezuinigingen in het streekvervoer. Secretaris W. Hendriks van de vervoersbond CNV wijst erop, dat men enige tijd geleden slechts schoorvoetend akkoord is gegaan met een gelijktrekking van de arbeidsvoor waarden in drie jaar. „Verder uitstel zal tot onrustbarende spanningen bij het betreffen de personeel leiden. Het zou wel eens de kruik kunnen laten barsten". De CNV-bestuurder zegt verder, dat de be zuinigingen vorig jaar al onrust genoeg ge bracht hebben. „Die onrust hebben we maar nauwelijks in de hand weten te houden". Volgens hem speelt minister Westerterp thans met vuur. Daarom heeft de vervoers bond CNV een beroep gedaan op de kabi netsformateur. „Het zou jammer zijn als een nieuw kabinet al gelijk met problemen te kampen krijgt die te voorkomen zijn". De verschillen in arbeidsvoorwaarden be treffen vooral de pensioenvoorwaarden, me dische, maatschappelijke en psychologische begeleiding en een extra feestdag. Het vori ge kabinet heeft toestemming verleend voor gelijktrekking. >ANSLESSEN I voor jongelui(beginners) SlNACKER a.s. zondagmid- ïg 14 augustus - 2.15 uur in» ft Parochiehuis ieuwkoop a.s. maandag- ~J augustus - 7.30 uur ochiehuis «ngeraar a.s. dinsdag- Jfond 16 augustus 8.00 uur 9het Parochiehuis wskoop a.s. woensdag- fond 17 augustus - 8.00 uur Jl de "Rozenburcht" v.h. Ver- (igingsgebouw, Rozenlaan jdewater a.s. vrijdag- (ond 19 augustus - 8.00 uur ihet "Uivernest". oerden zaterdagavond augustus 8.00 uur in hotel- jstaurant „DE EENHOORN" \lrechtsestraatweg. Vlakbij het Btion. erkel/rodenrijs zon- igmiddag 28 augustus - 4.00 (ir in gebouw „Willem Huy- jnsz" naast R.K. Kerk Noord- ndseweg. Anslessen voor gehuw- e en verloofde paren in f plaatsen: I0ERDEN, KAMERIK, HARME- f pN, BOSKOOP, OUDEWATER bij voldoende deelname ook I LANGERAAR. Aanvang reeds alf september. Voor deze inslessen is de inschrijvijg lleen telefonisch 071- •1249. ilt u nog meer weten bel ons Vakantiewerker Pe ter Bouwmeester (17) vond gisteren in Oude Wetering vier enorme padde stoelen. De grootste van het viertal had een omtrek van 149 centimeter. Hij nam de grootste zwam. een reuzen- bovist, mee naar zijn tijdelijke werk- k gever, de gemeen telijke plantsoenen dienst van Alkema de. waar men hem vertelde nog nim mer paddestoelen met een dergelijke afmeting in het Zuidhollandse dorp te hebben aange troffen. HAAG Een céfe- houder van de Haag se Parallelweg heeft gisteren een drie maanden oud jonge tje afgegeven aan een 13-jarig meisje dat in de Van Ruysdael- straat woont. Het meisje, dat ook niet wist wat ze met de haar onbekende baby aan moest heeft de politie gebeld, die de baby daar om kwart voor vier heeft afgehaald, het kind heeft inmiddels onderdak gevonden in een kindertehuis. De politie heeft kunnen achterhalen dat het jongetje donderdag bij de eigenaar van een restaurant aan de Hoefkade gebracht is, met het verzoek van de Turkse of Marokkaanse moeder vijf minuten op haar kind te passen. Zij is echter niet meer komen opdagen. De restauranthouder heeft het kind later naar de caféhou der van de Parallelweg gebracht omdat hij dacht dat deze man de moeder kende. Deze wist ook niet wat met het kind aan te vangen en heeft om tot nu toe onbekende reden het kind afgegeven in de Van Ruysdaelstraat. Alkmaarse pyromaan weer actief? ALKMAAR Een school voor lager beroepsonderwijs in Alk maar is vanmorgen vroeg bin nen een half uur afgebrand. De politie heeft het vermoeden dat de brand is aangestoken door de pyromaan die Alkmaar al maanden teistert. Inmiddels heeft de politie voor alle zekerheid verschillende wachtposten in de stad betrok ken. De recherche stelt een on derzoek in. Over de schade van de brand is nog niets bekend. Als de brand inderdaad het werk is van de pyromaan, dan is dat zijn 16e brand in Alkmaar Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog ge bracht. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De abortuskwestie komt als eerste punt aan de orde in de volgende ronde van de formatie-onderhandelingen. Formateur Den Uyl bereikte gisteren met de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 overeenstemming over een lijst van negen punten die nog in het regeerakkoord moe ten worden vastgelegd. Het overleg begint maandag met twee ge sprekken tussen de formateur en de fractie leiders Van Thijn (PvdA) en Van Agt (CDA). Fractievoorzitter Terlouw van D'66 praat dinsdag met de formateur. Deze gesprekken zullen worden gevoerd op basis van voorlo pige voorstellen die formateur Den Uyl dit weekeinde op papier zet. Uit de definitieve lijst blijkt, dat de partijen tijdens de vier uur durende bespreking aan Het Binnenhof over en weer water bij de Wijn hebben moeten doen. Dat de abortus kwestie van de laatste naar de eerste plaats is verhuisd, betekent een succesje voor Van Agt. De CDA-voorman moest echter zijn eis om de problematiek rond het midden- en kleinbedrijf te bespreken inslikken. De nieu we lijst ziet er uitgebreider uit dan de oorspronkelijke versie. Er zijn nogal wat punten onder één noemer gebracht. De lijst ziet er als volgt uit: abortus; buitenlands beleid, met name Ontwikkelingshulp, Europees beleid en de politiek tegenover Zuid-Afrika; energiebe leid, met name kernenergie en milieu; veilig heidsbeleid, met name de hoogte van de defensie-uitgaven en de versterking van de politie; democratisering, met pa me de plaats en taAk van het particulier initiatief; onder wijs; volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning, met name spreiding rijksdiensten; emancipatiebeleid; stakingsrecht. De Enterprise, het prototype van het Ameri- Californiè. Aan boord bevonden zich de astro- CD Apc kaanse ruimteveer, heeft gisteren zijn eerste nauten F red Haises en Gordon Fullerton. De OrMOC vrije vlucht gemaakt Het toestel maakte zich Enterprise en zijn soortgenoten zullen in de O Ui itti c op zeven kilometer hoogte los van de Boeing toekomst gebruikt worden voor bevoorra- ohuttle 747, waarmee het in de lucht was gebracht, dingsvluchten naar kunstmanen en ruimte en daalde vervolgens in een vijf minuten schepen, durende glijvlucht naar een landingsbaan in TOENEMENDE ZORG BU GAK GORCUM „In kringen van het GAK (uitvoe ringsorgaan sociale verzekeringen) bestaat een toenemende zorg over de ontwikkeling dat er steeds meer beheersmaatschappijtjes gevormd worden. Men heeft de indruk dat op die manier tientallen zo niet honderden miljoenen aan faillis sementen onttrokken worden." Dit zegt de heer Woonings, districtsbestuurder van de Industriebond NW. Hij is betrokken bij een faillissementsaanvraag van de Gorcumse patrij- spoortenfabriek Van Wingerden. Ruim honderd mensen dreigen daar ontslagen te worden. Toen in 1973 de nv werd omgezet in een bv, splitsten de eigenaren hun bedrijf op in twee werkmaatschappijen en een holding. E)e holding, waarin de eigenaren het overgrote deel van hun kapitaal hebben ondergebracht, hopen ze buiten schot te kunnen houden. „Dat betekent dat de gemeenschap mag opdraaien voor achterstallige premies, loonbelasting, vakan tiegeld, afvloeiingsregelingen en dergelijke", zegt Woonings. Volgens hem, en mensen van het GAK delen die indruk, is dit soort praktijken wettelijk onmogelijk gemaakt door de wet op de bv*s. „Het wordt tijd dat daar door de overheid eens een onderzoek naar wordt ingesteld", vindt Woon ings. Brindisi (AFP) Aan de ka ping van een luchtbus van de Franse luchtvaartmaatschappij Air France (230 passagiers en 12 bemanningsleden) is van nacht een abrupt einde geko men toen de luchtpiraat, een 21-jarige Egyptische student, aanstalte maakte toe te zien op het bijtanken van het toestel op het vliegveld van Brindisi (Ita lië). Nauwelijks had de jeugdige ka per de deur geopend, of een bemanningslid gaf hem een duw in de rug. Slechts gewapend met een bijl ter bestrijding van branden, waarvan hij zich overi gens pas aan boord van het toestel had meester gemaakt, en een metalen doos (waarin geen explosieven zaten zoals hij had beweerd) viel de jongeman re gelrecht in de armen van de politie die het toestel omsingeld had. Het toestel, opgestegen in Parijs voor een vlucht naar Cairo, werd kort na de tussenlanding in Nice gekaapt. Nadat de Libi sche overheid geweigerd had toestemming te geven voor een landing, werd het toestel in Brindisi aan de grond gezet, met nog slechts brandstof voor elf minuten vliegen. Twintig passa giers mochten het toestel verla ten nadat verlof tot bijtanken was verkregen. De jongeman had gezegd te strijden voor de rechten van de Islamitische volken. Passagiers zeiden later echter, dat hij naar Libië wilde waar zijn vrouw woonde. RHYL, WALES Terwijl de twee win- „Deze truc was Een groep vrouwen keibedienden achter nieuw voor ons en en kinderen stapte het dier aanfladder- ook voor de andere gisteren een juwe- den om het te van- korpsen die we er- lierswinkel in Rhyl in gen, graaiden de over aanspraken", zei Wales binnen en deed vrouwen in de ringen een woordvoerder een doos open. Er en namen er voor 700 van de politie in vloog een duif uit pond sterling mee. Rhyl. ADVERTENTIE Duisenberg voor het blok gezet (Van onze pari. red.) Den Haag PvdA-minis- ter Duisenberg (Financiën) zal het formatie-akkoord over het sociaal-econo misch beleid moeten slik ken of anders afzien van een nieuwe ambtsperiode. Aan het akkoord kan niet meer worden getornd. Op aandrang van PvdA-frac- tieleider Van Thijn hebben de formatie-partners giste ren deze afspraak gemaakt Aanleiding voor Van Thijn om dit uitdrukkelijk te la ten vastleggen waren uitla tingen van minister Duisen berg en diens CDA-collega Lubbers (Economische Za ken). Volgens Van Thijn kon hieruit worden opge maakt, dat beide bewind slieden meenden dat aan het akkoord nog wel kon worden gesleuteld. „Alleen de invulling van een aantal conclusies uit het akkoord wordt aan het nieuwe kabi net overgelaten", aldus de PvdA-voorman. MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES. De abonnementsprijzen van alle dagbladen worden per 1 september a.s. in verband met kostenstijgingen met een gering bedrag te weten met 5 cent per week, verhoogd. De minister van economische zaken heeft de verhoging aanvaard. In verband hiermede zijn onze abonnementsprijzen als volgt vastgesteld: 40,45 per kwartaal 150,30 per jaar losse nummers 0,55. Van de abonnees, die een machtiging hebben verstrekt tot automatische periodieke afschrijving van het abonne mentsgeld van hun bank- of girorekening, zullen wij gaarne aannemen, dat zij ermede akkoord gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nieuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Deze handige rolmeetband ia een van de kado's. waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. Britse Soldaat in Belfast gedood Belfast (AP) - Guerrillastrijders van het verboden Ierse Repu blikeinse Leger hebben gisteren in Belfast een Britse legerpa trouille in een hinderlaag ge lokt, waarbij een soldaat werd gedood en drie verwondingen opliepen. De aanslag wordt gezien als een poging van de Ira, haar geloof waardigeheid terug te winnen. De organisatie had aangekon digd een groot aantal „bliksem- aanvallen" te zullen uitvoeren tijdens het bezoek van de jubile rende Britse vorstin. Tot ernsti ge gewelddaden is het echter niet gekomen, met uitzondering van een gevecht tussen Britse troepen en demonstranten in het centrum van Belfast. ....als nieuw kwartaalabonnee van de woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam: adres: woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar antwoordnr 349. Leiden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1