3s Metiary steunt VEanusama volledig £ctdóc Qo Rijnfietstocht eindigt aan vloedlijn Noordzee Proces tegen Staat om KNIL-soldijen IKV wil kernwapens uit Nederland weg CONFLICT BETALING GEZINSHULP lerde [erdachte uizenzwendel Agitatie tegen Europa oord-Brabant vee miljoen ïwoners I Voedingsbonden FNV presenteren wensenpakket GELUK LOON WERKENDEN EN NIET-WERKENDEN Drie doden bij flatbrand Fokker mag niet verhuren aan Zuid-Afrika ilNNENLAND fen een onzer verslaggevers SSEN. „Ir. Manusama zal aan- ijven als president van de p).s. Zolang ik mijn volk kan ienen als voorzitter van de idan Persatuan zal hij beslist iet afgezet worden. Er is wel ritiek op onze president, maar p het congres wordt dat wel itgepraat. Samen zullen wij >ortgaan op de weg naar een rij Ambon: Onze president en jn volk, jongeren en ouden." i. Samuel Metiary is er heel beslist over. Met deze paar zin nen schuift hij alle berichten terzijde als zou er op het con gres van zijn partij dit week einde in Assen, een keiharde machtsstrijd te verwachten zijn. Hier ontkent ook dat er een greep naar de macht van zijn kant zal komen. „Praatjes", al dus een glimlachtende Metiary. „U moet dit als een gewoon congres zien van de grootste partij die er is in het Molukse volk. Nee, natuurlijk vertegen woordigen wij niet alle Moluk- kers maar toch wel een groot gedeelte" Metiary ontkend de belangrijke rol die velen zijn partij en voor al hem toedenken." De Badan Persatuan is een overkoepeling van tal vein organisaties en wil het kabinet bijstaan. Maar wij bepalen niet wat er gebeurt. Dat is voorbehouden aan de presi dent en zijn kabinet", aldus Me tiary. LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 pagina 9 JTTERDAM De Rotter- mse politie heeft tegen een rde verdachte in de zaak van huizenzwendel door perso- eel van een Rotterdamse ver- wpmaatschappij in onroerend proces-verbaal opge- lakt. 28-jarige H. J. H. uit Vlaar- ngen kon, nadat hij een pro- s-verbaal had gekregen we ns met-ambtelijke corruptie iar huis gaan. De afgelopen Igen werden al twee perso- elsleden van Stok onroerend >ed verkoopmaatschappij door politie aangehouden. Ook zij egen een proces-verbaal. jlgens de politie hebben de ie bij de verkoop van huizen nder tafel" geld ontvangen n aspirant-kopers. De zwen- heeft onder andere plaatsge ld bij de verkoop van bunga- ws in Berkel en Rodenrijs. "gden voor deze huizen fegen te horen dat alle wonin- >n voor dit project op waren, ij werden later door employés Stok benaderd met de me- ieling dat er nog wel een huis koop was, maar alleen Voor n hoger bedrag. Het „ver- til" moest worden afgedragen de employés. Bijna 150.000 akties tegen ongedierte (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Zo'n duizend man zijn tijdens bijna 150.000 akties in 1975 bezig geweest met de bestrijding van ratten, muizen en insekten. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek uitgere kend. Bij deze akties werden in totaal 365 ton vergiftigd lokaas uitgelegd en werd meer dan een ton aan stoffen met insecticide werking gebruikt. De gemeenten moesten in dat jaar maar liefst 9,4 miljoen gulden voor de bestrijding van ongedierte uitgeven. Nederland kent thans een gespecialiseerde repatri'e- ringsdienst „Air Ambulan- ce-Jetdoctor". Deze vlie gende ambulancedienst is gevestigd op het vliegveld Twente met zes vliegende Lucht-ambulance ambulances. De medische verzorging is in handen van tien artsen en verple gers, die steeds paraat zijn. De dienst richt zich in eerste instantie op be drijven, waarvan medewer kers voor kortere of lange re tijd in het buitenland werken. Nog steeds is de vraag open of de negen landen van de Europese Gemeenschap volgend jaar voor het eerst naar de stembus zullen gaan om een Europees Parlement te kiezen. De overdracht van nationale bevoegdheden naar het Europees niveau mag immers alleen dan geschieden, wan neer die bevoegdheden ook onder democratische controle blijven van een parlement, dat zijn mandaat rechtstreeks aan de kiezers ontleent. De wenselijkheid en de noodzaak van dergelijke verkiezingen zijn intussen voldoende aange toond. Er dient evenwel ook een klimaat in Europa aanwezig te zijn, dat een stimulans betekent voor de trek van de kiezers naar de stembus. In Nederland en tal van andere Europese landen is dat klimaat herhaaldelijk gemeten bij opinie-onderzoekingen, die in de Europese Barometer wer den gepubliceerd. Dit klimaat wordt thans door het Ver enigd Koninkrijk danig op de proef gesteld. Ofschoon de Engelsen en Schotten via een referendum zich duidelijk vóór Europa hebben uitgesproken, gaat de agitatie tegen Europa onverkort voort. Het gaat daarbij niet alleen om de vóór- en tegenstanders van een rechtstreeks gekozen parlement op Europees niveau. Het gaat ook om het dagelijkse beleid, dat mede bepalend kan zijn voor de interesse in het Verenigd Koninkrijk voor deze verkiezin gen. WlE rond het visserijbeleid gedurende de laatste twee tot drie maanden heeft gevolgd kan slechts tot één conclusie komen: Europa heeft hier niet gefunctioneerd. Éénzijdige maatregelen in plaats van gemeenschappelijke lossen geen problemen op, maar scheppen nieuwe. Het herstel van het visbestand moet evenzeer een gemeenschappelijke Europese doelstelling zijn als het rechtvaardig verdelen van de lasten, die uit de noodzakelijke beperkingen voortvloeien. Ook hier gaat het om een stuk werkgelegenheid voor de vissers, de visverwerkende industrie, de scheepsbouw en de scheepsre- paratie, dat over de langere termijn niet ten onrechte een stuk zekerheid noodzakelijk maakt. 'NV wantrouwt itlatingi Agt an [RECHT (ANP) De Federa- Nederlandse Vakbeweging lagt zich af of op de basis n bet financieel- en sociaal- onomisch formatie-akkoord aen PvdA, CDA en D'66 nog ernstige verwachtingen •gen worden gebouwd. twijfel van de FNV wordt [egeven door uitlatingen van A-lijsttrekker Van Agt, die federatie „afspraak-onder inend" noemt. Gedoeld wordt de reactie van Van Agt naar ileiding van de formatie-af- aak, dat er zo snel mogelijk wetje komt om de niet-cao- >onden inkomens beter te beheersen. MTukkelijk optimisme", zei n Agt deze week hierover, en gepikeerd is de FNV over opmerking van Van Agt, dat „niet gelooft" in de invoering een volksverzekering tegen ctekosten in de komende ka- etsperiode. i Bosch Het inwonertal Noord-Brabant is gestegen twee miljoen. Een van de angrijkste gevolgen daarvan dat het aantal Statenleden de verkiezingen volgend ir met vier zal worden uitge- id tot 79. de stichting van de provincie ord-Brabant in 1814 woonden 348.891 mensen. Bij de eerste emene volkstelling in 1830 s dat aantal toegenomen tot i half miljoen. In 1937 woon- i er al een miljoen mensen Brabant. Nu, veertig jaar una, is dat aantal verdub- d. inancféle steun an visbewerking N HAAG (ANP) Het ont- dielings- en saneringsfonds ©r de visserij gaat bijdragen ven voor de aanschaffing en tallatie van allerlei appara- nr voor de be- en verwerking n vis. n krijgt 20 procent van de ftschaffingskosten, maar voor tschaffing en installaties sa in niet meer dan een ton per drijf. Voorwaarde is dat de 'estering voor het aanvragen- bedrijf een structurele verbe- ing betekent. Tot en met ou- jaarsdag kunnen aanvragen - orden ingfdipytd De demonstratieve fietstocht langs de Rijn eindigde gisteren op het strand van Hoek van Holland, waar de deelnemers tot besluit een duik in het koele zeewater zouden nemen. Maar de wedloop kwam aan de vloedlijn tot stilstand: het water werd te vies bevonden. (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND De 300 Rijnfietsers zijn gisteren aan het strand van Hoek van Holland teruggeschrokken voor een duik in de Noordzee. Ze vonden het water te sme rig. Toen ze aan het eind van hun 1500 kilometer lange rit in breed front op de zee afren den, sommigen in Adamskos tuum, klonk plotseling de kreet: Stop, vervuiling! Vlak voor de vloedlijn stond iede reen stil en wendde zich tot verbazing van de badgasten van de zee af. Een goede gere gisseerde grap waarmee de groep opnieuw aandacht vroeg voor de vervuiling van de Rijn. Al eerder op de laatste etappe vanuit Rotterdam hadden en kele Westlandse tuinders die aandacht gekregen. Ze legden de fietsers uit, dat het zoute Rijnwater hun jaarlijks dui zenden guldens kost. Het nodi ge schone water voor hun ge was haalt elk tuindersbedrijf zelf uit de grond. Daarvoor is een installatie, compleet met ontziltingsapparatuur van 70 mille nodig. „Dat hoeven onze concurrenten elders niet te in vesteren", merkte een tuinder op. Omdat ze niet langer op de almaar uitblijvende over heidsmaatregelen willen wach ten, hebben de tuinders een proces aangespannen tegen de Franse kalimijnen, de grootste zoutlozers in de Rijn. Als dank voor hun demonstratieve op treden ontvingen de fietsers in plastic verpakte bloemen en groenten. Min of meer vervuild togen ze daarna huiswaarts. De mees ten gaven hun karretje mee aan de spoorwegen, die er vier extra goederenwagons voor uitgetrokken had. DEN HAAG - De Stichting Rechtsherstel KNIL begint voor de Haagse rechtbank een proces tegen de staat der Nederlanden. Haar advocaat heeft inmiddels de staat daarvan aanzegging gedaan. De stichting stelt zich ten doel „Het koninkrijk te bewegen tot erkenning van zijn plicht tot betaling van de gevangenschapssoldij 1942—1945 aan de rechthebbende KNIL-militairen of hun erfgenamen". In de stichting werken dertien ver enigingen van militairen, oud-militairen en bur ger-medestanders samen. De stichting zegt „eindelijk" de feiten te hebben ontdekt waarmee Nederland in 1949 rechtens zich medeplichtig heeft gemaakt aan de ontneming door Indië van drie jaar gevangenschapssoldij aan 40.000 Nederlandse militairen. Volgens de stichting blijkt de Indische regering in februari 1949 te hebben besloten die soldijen voor zichzelf te houden. De toeëigening zou heb ben plaatsgevonden op 1 augustus 1949. Op die (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een verzoek van de Nederlandse regering aan de Amerikaanse regering om de kernwapens weg te halen van Nederlands grond gebied is het uiteindelijke doel van een nieuw initiatief dat het Interkerkelijk Vredesberaad, lanceert onder het motto „Help de kernwapens de wereld uit: om te beginnen uit Nederland". In de elfde Vredesweek van 18 tot 25 september die het IKV, waarin negen kerkgenootschappen samenwerken, dit jaar organiseert, zal dit streven in brede kring onder de aandacht worden ge bracht. Dat zal ook het begin zijn van een nieuwe „strategie", die zich richt op geheel nieuwe en andere kringen, dan waar de discussie tot nu toe is gevoerd. In een actie van gewone mensen tot gewone mensen wil men bereiken, dat grote nieu we groepen gaan deelnemen aan de discussie over de kernwapens. In een manifest wordt opgeroepen het probleem van de kernwapens aan de orde te stellen. Gelegenheid wordt geboden om dit manifest te tekenen, waarmee men zich dan tevens verplicht om bij verkiezingen op een partij te stemmen, die de verwijdering van kernwapens uit Nederland wenst. Het IKV wil bereiken, dat tientallen vastbe raden kernen van mensen ontstaan op plaatselijk vlak, die in hun omgeving campagne gaan voeren, welke uiteindelijk moet leiden tot de politieke beslissing de kernwapens van Nederlands grond gebied te verwijderen. Het IKV is tot zijn hardere opstelling, waarbij men overigens polarisatie wil vermijden, gekomen van wege het uitzichtloze van de huidige situatie, het immorele karakter ervan en het toenemend risico, dat in het huidige afschrikkingsevenwicht besloten ligt. UTRECHT (ANP) Een ver houding van één op vijf tus sen de hoogste en laagste in komens is niet aanvaardbaar omdat de stijging van het mi nimumloon een vijf keer zo hoge stijging van de topsala rissen ten gevolg heeft en de verschillen dus toch blijven groeien. Aldus de redenering van de Voedingsbonden FNV in het vandaag gepubliceerd werkprogramma „Ik en de rest" dat een groot aantal wensen en actieplannen be vat. Het verdient volgens de voe dingsbonden de voorkeur het maximale verschil tussen de inkomens te bepalen op een vast bedrag, 50.000 gulden bij voorbeeld. Daarnaast heeft volgens de voedingsbonden ie dereen recht op inkomen, of hij nu werkt of niet. De ver schillen tussen de inkomens van actieven en niet-actieven mogen evenmin te groot zijn. In de toekomst wil men zien te komen tot een gelijk inko- men voor werkenden en niet werkenden. Eerste vereiste daarvoor is dat de sociale uit keringen veilig worden ge steld. Scherpe kritiek levert „Ik en de rest" op de artsen die „on gestoord hun gang kunnen gaan met hun hobby's: de praktijken, poliklinieken en ziekenhuizen maar bovenal de hobby van het opfokken van hun inkomen". Volgens de bonden moet de overheid hier een stokje voor steken en wel zodanig „dat vrij ondernemer schap moet worden uitgeban- Touwtje dag verstrekte de Indische regering met het oog op de souvereiniteitsoverdracht een vermogensba lans waarop zij de soldij schulden verzweeg, aldus de stichting, die daaraan toevoegt dat de Neder landse hoge vertegenwoordiger van de Kroon dit toeliet. De minister van Overzeesche gebiedsdelen zou hem en Indië later zijn bijgevallen. Dat Nederland toen misleiding pleegde, bleek de stichting al eerder dit jaar. Dit was voor haar aanleiding de minister van Binnenlandse Zaken te vragen het voorgestane rechtsherstel niet tegen te werken met een beroep op verjaring. De minis ter weigerde. Hij zag in de misleiding niets nieuws. Daarop vroeg het bestuur van de stichting om een persoonlijk gesprek. De minister weigerde op 3 juni jongstleden zelfs dit. De stichting beschouwt haar huidige ontdekking als het keerpunt in de jarenlange strijd om de ontnomen Indische overheidssalarissen. Zij acht die strijd in beginsel nu gewonnen. Tja, dat kan ge beuren. Bij het onthullen van een naambord in de gemeente Nijeveen was het de bedoe ling dat prins Claus aan een touwtje zou trekken. Dat deed hij ook, maar een beetje te hard waar door het touwtje brak. Gelukkig kon iedereen er om lachen. Koffieprijs vermoedelijk naar 2,50 (Van een onzer verslaggeef sters) DEN HAAG Nu Douwe Egberts de verticale prijs binding voor koffie heeft losgelaten, verwachten de grote kruideniers dat de kof fieprijs in ons land zeer bin nenkort weer op de oude prijs van ongeveer twee gul den vijftig zal zijn terugge keerd. De verwachting is gebaseerd op het gegeven dat handela ren nu grote partijen voorde lig op de markt zullen bren gen. De Braziliaanse koffie producenten blijken inmid dels zeer ongelukkig te zijn met de dalende prijzen in Europa. Het enige wat zij daartegen kunnen doen, is de goedkope koffie opkopen, hetgeen op grote schaal is gebeurd op de Londense kof- fiemarkt. Een grote Brazi liaanse maatschappij heeft daar bijvoorbeeld voor tien miljoen gulden uit Afrika af komstige bonen gekocht EINDHOVEN (ANP) Bij een brand in een flatgebouw in Eindhoven zijn vanmorgen drie mensen omgekomen. De brand ontstond op de tweede etage en sloeg daarna via de buitenkant van het gebouw over naar de derde etage. Enkele bewoners van het drie verdiepingen tellende flatge bouw konden zichzelf in veilig heid stellen, anderen werden door de brandweer met ladders van de balkons gehaald. Twee flatwoningen brandden uit, twee andere liepen behoorlijke brandschade op. Zeven gezin nen werden dakloos. SCHIPHOL De directie van Fokker-VFW heeft van het mi nisterie van Economische Za ken geen vergunning gekregen voor het verhuren van een vliegtuig van het type F-28 aan de Suidwes Lug diens te Kaap stad (Zuid-Afrika). De directie heeft als commen taar gegeven, dat het besluit om commerciële redenen voor het bedrijf spijtig is, maar dat het zich er bij neerlegt. Het vlieg tuig was officieel bestemd ge weest voor de opleiding van vliegers en grondpersoneel voor de burgerluchtvaart. Het comité Zuidelijk Afrika begon echter onlangs een campagne tegen de verhuur, omdat het verklaarde over aanwijzingen te beschik ken dat aan de opleiding ook militaire bedoelingen zouden kleven. UTRECHT (ANP) Opnieuw is er tussen de Centrale Raad voor de Gezinsverzorging en staatssecretaris Meijer (CRM) onenigheid ontstaan over de in voering van de zogenaamde alpha-helpsters. De alpha-hulp houdt in dat men particuliere helpsters aantrekt voor enige dagen per week huis houdelijk werk in gezinnen waar hulp nodig is. Deze alpha- helpsters verdienen minder dan, de officiële gezinshelpsters en met het inschakelen van alpha- hulp zou men de nodige bezuini gingen in deze sector van de welzijnszorg kunnen bereiken. Op aandrang van de vakbonden en minister Boersma van Socia le Zaken heeft staatssecretaris Meijer nu echter besloten om het loon van de alpha-helpster te koppelen aan het minimum loon en hen ook tijdens ziekte door te betalen. Dit wordt nu door%e Centrale Raad voor de Gezinsverzorging afgewezea Volgens de Raad wordt deze alternatieve vorm van hulpver lening nu te duur en kan de doelstelling met hetzelfde geld meer mensen helpen niet worden bereikt. Erger, de Cen trale Raad vreest dat er alsnog moéf worden bezuinigd

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9