HAAL HEI B9 DI6R0S brieven van /lezers nieuwe stad bouwt Engeland stond ervan te kijken hoe Nederland een Leiden-Noord krijgt onderwi j sopbouwwerker HETPLEIT GEWONNEN! DOUWE EGBERTS GEEFT AIS LAATSTE ZUN PRUZEN VR'J! RUS VANAF NU: RlKOFFIEenlHEE FORS IN PRUS VERLAAGD! ONDANKS BEZWAREN NEGEN SCHOOLHOOFDEN Volop spanning in Katwijks toernooi (^STAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 PAGINA 5 Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- I den stukken te bekorten. Taxi-tarieven (I) Wederom heb ik moeten konsta teren dat de taxi, een onderdeel van het openbaar vervoer, wel ke juist de belangrijkste plaats inneemt voor minder valide mensen, oude van dagen, spoed gevallen voor gemeente en zie kenhuizen e.d., het enige nog inzetbare openbaar vervoer voor 24 uur per dag is, weer in het nieuws gekomen. Dit is niet van vandaag of giste ren, maar al jaren het geval, onbegrijpelijk overigens dat ge meente, provincie en rijk de be langrijkheid hiervan dikwijls vergeten, terwijl deze instanties juist de laatste tijd hun mond vol hebben om het openbaar vervoer boven de éigen auto voorrang te verlenen en er zelfs gesproken wordt over subsidie. Jarenlang heb ik geprobeerd om voor deze tak van openbaar vervoer in de gemeente Leiden I betere voorzieningen te verkrij- I gen, echter alles was tegen do vemansoren. i Ik moet zeggen, ik heb altijd I goed kunnen verdienen, ik kan I mij nog heel goed herinneren wat de mensen van de Leidse 1 taxichauffeurs waren: i de taxistandplaats vaak (zo nodig meermalen) schoon de taxistandplaats voorzien 1 van goede verlichting j de taxistandplaats voorzien I van toiletten I de taxistandplaats voorzien I van vakindeling, ook op punt van vertrek het ziekenhuiswerk laten ver- j zorgen door Leidse taxibedrij- ven, niet door bedrijven van I buiten de Gemeente Leiden S hanteren van dezelfde tarie- ven op de taxameter soepeler optreden van politie, praktijkwerkzaamheden komen j vaak niet overeen met de ver- keersvoorschriften, derde of j vierde wagen aan het station, I dubbel parkeren en foutief par- I keren uniforme kleding chauffeurs j parttimers alleen inzetten bij I uiterste nood, deze maken de meeste anti-reklame dmv. kle- ding, haardracht het nachttarief terugbrengen van half een naar middernacht 1 het wettelijk strafbaar stel len, bij weigering betaling taxi- rit I werkboekjes kosteloos ver- strekken, deze moeten nog steeds gekocht worden te hoge tarieven, hoofdzake- lijk door hoge onkosten onder- I nemer, zoals keuringen, preca- rio, belastingen, heffingen herkenbare taxi's drn.v. taxi- kleuren Gelukkig hoeft het voor mij al lemaal niet meer, ik heb nu toch een Rijksbetrekking, maar ja ik kan die leuke taxitijd nog steeds niet vergeten. L Arnoldus Muider kring 53 Leiden LANGS Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u.mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. Met een stadsmaquette, een soort Madurodam van Zoetermeer, werden de Britse gasten wegwijs gemaakt. L „Hoe in Nederland een nieuwe stad wordt ge bouwd". Dat was het on derwerp, dat gisteren gekozen was voor de journalisten uit Oxford die met de overige leden van het honderdkoppige gezelschap met al een beetje weemoed in het hart de laatste dag van een week Leiden door brachten. Gisteravond barstte het slotsamen- zijn los: gasten, gasthe ren en gastvrouwen be kroonden de verbroede ring met een massaal af scheidsfeest, de „Fare well Party" in de grote recreatiezaal van Ende geest. Waarschijnlijk hebben de meeste Engel sen niet geweten op wat voor grond zij terecht kwamen. De vriend schapsbanden werden in elk geval danig strakker aangehaald en het „For auld lang syne" zal hun nog lang heugen. „Maar goed; eerst die nieuwe stad, die tienduizenden Rand stad-Hollanders een dak boven het hoofd moet bezorgen. Om daarvan een indruk te kunnen krijgen was Zoetermeer uitge kozen. Het bleek algauw een heel gelukkig keuze te zijn ge weest Zelfs Britse journalisten kunnen gereserveerd zijn, maar wat Zoetermeer te zien gaf bracht een lichte opgeto genheid teweeg. Uit een En gels onderonsje, dat een ogen blik in afzondering en met ge dempte stemmen werd gehou den, maakte ik op, dat een zekere afgunst mijn collega's Een fietstocht door de in omvang exploderende stad leverde zadelpijn op. Gemeente- voorlichter A. Dirkzwager had er minder last van (rechts op voorgrond). niet vreemd was: „John, je moet hiervan de gemeenteraad van Oxford op de hoogte bren gen. Zeker Ann Spokes zal erg geïnteresseerd zijn". Over een maand komt weer een delega tie van die Oxfordse raad naar Leiden, waar men over onder wijszaken zal gaan spreken. Maar volgens de journalisten zou beslist Zoetermeer op het programma moeten staan. Zelf kom ik nog weieens door Zoetermeer heen. Ik kende al leen de torenhoge flats en ei genlijk was dat geen beste in- •druk. Gisteren zijn evenwel mijn ogen opengegaan, want die nieuwe Hollandse stad in wording is heel wat anders dan alleen maar een verzame ling vogelkooitjes aan de eind er, rijen pakhuizen, die iede reen die een tuintje achter zijn huis heeft afschrikken. Maar Zoetermeer beschikt over een uitgebreide en enthousiaste af deling Voorlichting, die in staat is een vreemdeling in het Zoetermeerse Jeruzalem in één slag tot ver- en bewonder ing te brengen. Het is namelijk een erg originele vondst om je gasten op een fiets te zetten en hen daarna op die manier door die wondere wereld van wonen - vandaag heen te lood sen. Zie Zoetermeer op een fiets en je weet niet wat je ziet. Mijn persoonlijke gast Keith Salmon, van Radio Oxford, had enige moeite met de fiets. Sinds een jaar wordt door hem en zijn gezinnetje het peddelen beoefend, uit gezond heidsoverwegingen. Zoals hij zelf zegt: „We gaan nergens naar toe op de fiets, we fietsen alleen maar". Maar dat gaat dan wel heuvel op, heuvel af. En dan op fietsen met han dremmen. Evenwel de meeste Hollandse fietsen moeten der gelijke uitrustingsstukken mis sen en de achteruittraprem was voor de goede Keith een groot bezwaar. Hij bleef in de achterhoede hangen en zijn gezicht was door zorgen gete kend. Elk ogenblik vewachtte hij een aanrijding. Dat rechts rijden was nauwelijks een be zwaar, maar aan die stomme achteruittrapremmen houdt hij nachtmerries over. Maar eenmaal afgestapt, na twee uur op dat ding gezeten te -hebben, was hij bijna geest driftig, evenals zijn collega's. Zelfs moeilijk fietsende Engel sen hoeven in Zoetermeer niet bang te zijn, want alle wijken worden doorsneden door de mooiste en meest veilige fiet spaden. Je komt door gebie den die je met een auto niet kunt bereiken. Zo merk je, dat een stad als Zoetermeer dik in z'n groen zit Je rijdt er zelfs dwars door bosachtige dreven, waar de auto's het niet voor het zeggen hebben en be kwaam worden weggewerkt. „Is dit nou een stad?", wilden de Oxforders weten, want ze passeerden grazende geiten en bloemrijke volkstuintjes. Langs oude vaarten zaten mensen rustig te vissen en ook koeien kwamen in dit stads beeld voor. Dit moet Ann Spo kes (overigens vorig jaar de Lord Mayor van de City of Oxford en een lieve verschij ning) beslist weten. Zoetermeer is een verschijn sel, het produkt van lang pra ten en afwegen, van plannen die uitkomen en van verwach tingen die niet helemaal beant woord worden. En toch door zetten, want het is lang niet gek, die omgeving waarin dui zenden zich gelukkig kunnen voelen: overal speelse toepas singen, waterpartijen (zoals die uitgestrekte spartelvijver boven een parkeergarage, waar bomen en heesters in een soort reuzenbak staan te groeien), de meest uiteenlopen de types huizen, en dat alles afgewisseld door grazige wei den en groenomzoomde bin- nenmeertjes. En dan de vier eerste „zonne-energie-wonin gen", die gistermiddag met enig vertoon officieel werden overgedragen. Het was zonnig, dus kwamen ze geloofwaardig over. Het gezelschap bezocht ook de Lokale Omroep Zoetermeer, waarvoor binnen de Zoeter meerse gemeenschap een groeiende interesse zou be staan. Maar zei iemand: ,,'s Zondags hebben wij over de radio een kerkdienst. Daar kunnen we voorlopig een eind mee wegkomen, want Zoeter meer telt 14 kerkgenootschap pen". Dat was iets teveel van het goede, in Britse ogen. Het enige, dat bij schrijvend Oxford een beetje moeilijk overkwam, waren de wolken krabbers en de privé trein, die de auto moet vervangen, want „hoe wil je de mensen ertoe krijgen, dat ze hun gewoonten (de auto) gaan wijzigen?" Daar wisten ook de Zoetermeerse voorlichters niet onmiddellijk een afdoend antwoord op te geven, maar je kunt per trein wel binnen het half uur het centrum van Den Haag berei ken waardoor het leed van opstoppingen en files omzeild kunnen worden. Eindresultaat van de nieuwe Hollandse stad was: zadelpijn, een frisse dronk daarna en een boel waardering. Ook Engelsen kunnen erg veel van Zoeter meer leren en daarom krijgt de raad van Oxford het welge meende advies om hier eens zijn licht te komen opsteken. Het is niet altijd „double Dut ch" wat je in ons kikkerlandje te horen krijgt. De kaasboer tjes hebben weer eens respect afgedwongen. LEIDEN Leiden- e °o Noord krijgt zijn onder- wijsopbouwwerker. De raadscommissie voor sa menlevingsopbouw be sloot gisteravond een po sitief advies uit te bren gen aan het Koningin Ju- J™! lianafonds. Al eerder heeft het wijkcollectief Noord bij dit foqds een aanwage voor subsidie gedaan, die vergezeld is gegaan met een taakom schrijving van de aan te trekken onderwijsop- bouwwerker. Het Koningin Juliana Fonds zal gedurende een jaar subsidie verlenen. Het ministerie van CRM gedurende drie jaar daar na. Vervolgens zal het salaris Kip en Bruinsma in selectie (Van onze basketbalmedewer ker) LEIDEN Twee spelers van het Leidse Parker zijn door bondscoach Jab Janbroers uit gekozen voor zijn selectie voor het Europees kampioenschap basketbal, dat volgende maand in Brussel gespeeld wordt. Het rijn Harrie Kip en Sid Bruins ma. Van de totale selectie van achttien zullen er twaalf spe lers definitief worden aangewe zen voor de reis naar Brussel Burgerlijke stand LEIDEN Geboren: Gerben A. J. zn. v. N. J. M. Waasdorp en M. A. Spadon; Hanan dr. v. M. Laaribi en F. El Aoufi; Arend E. P. zn. v. G. Ouwehand en J. de Jong; Simone dr. v. G. Ouwehand en J. de Jong; Merel T., dr. v. F. Stlkkelorum en M. T. J. Westgeest; Johannes J. H. zn. v. J. J. M. v. Kempen en M. van der Mark; Glenfranco zn. v. F. ForattJni en M. L. Tarantino; Hendrik G. P. zn. v. H. Vink en F. M. A Koeken; Bianca, dr. v. O. Tuithof en E. Mieloo; Raymond L N. P. zn. v. L W. M. de Jong en A. M. J. de Haat; Miranda H. J. df. v. A H. M. Vincenten en J. M. «andwZUdan van deze functionaris door Lei- derwijs. Hij zal met name de Maar liefst negen schoolhoofden den moeten worden betaald. De door vrijwilligers opengelaten hebben verklaard eerder be- onderwijsopbouwwerker krijgt terreinen dienen te bestrijken. hoefte te hebben aan een school onder meer tot taak het bunde- Overigens zal de ondenvijsop- maatschappelijk werker. „Wij len van de vele vrijwilligersacti- bouwwerker bepaald niet met betreuren deze afwijzende hou- viteiten met betrekking tot on- open armen worden ontvangen, ding van de schoolhoofden ten zeerste, maar wij geloven dat er op onderwijsgebied voldoende werk is voor deze opbouwwer ker", aldus de heer Van der Voet van het wijkcollectief. Wethouder D. Tesselaar stelde wel enige bezwaren te hebben tegen de aanstelling van een onderwijsopbouwwerker zonder medewerking van zovele school hoofden. „Nu zal de opbouw werker zich alleen bezig kunnen houden met de schoolrandver- schijnselen", aldus de heer Tes selaar. De heer J. v.d. Voet ver klaarde evenwel dat het wijkcol lectief van plan is de school hoofden op de hoogte te houden van de activiteiten van de op bouwwerker. .Misschien dat ze in de toekomst hun mening zul len herzien en hun medewerk ing toch verlenen", aldus de heer Van der Voet IIIIIIIIIIIIIIIH ALEX KORTHALS UITGESCHAKELD KATWIJK AAN ZEE Een geplaatste Bijna moest Frans Engelenburg, zesde ge- speler sneuvelde gisteren op het open toer- plaatst, Korthals volgen. Zijn opponent Ar- nooi van tennispark Zee en Duin, ma^r het nold v.d. Capellen, die het hele seizoen al hadden er even zo goed meer kunnen rijn, in uitstekende vorm steekt bleef lang bij, want spanning was er genoeg in het sterk maar zijn subtiele spel bleek erg gevoelig bezette B-toeraooi. Jan Theunissen van De voor de uit alle hoeken waaiende wind. Via Munnik was verantwoordelijk voor de uit- 6-3, 6-3, 8-6, zag Engelenberg net kans zich schakeling van de als zevende geplaatste te handhaven. Alexander Korthals. De strijd tussen beide spelers ging precies gelijk op en zodra de Asselbergs, vierde geplaatst, redde bal een keer niet diep werd gespeeld, m ^An J gep faf~! JaaP schuwden beiden de ainval niet iTde eerste set zette Theunissen een 3-1 achter- ™l^aa™al. stand om in 6-3 setwinst en het leek er veel i, dat hem volleren met wind moeilijk- awuiu urn iu o-o sciwiusi cu uct iceiv ci vee» n c c ci m op, dat lüj dit staaltje in de tweede reeks hede? SplevejL verzuimde Tem- tou herhalen. Vanal 1-4 kwam hij terug tot minc^ df. P?*" af te maken, maar na verbes 44, maar bij drae stand miste hij een paar .de be-break het de routinier er in de kansen om de partij vlot te beslissen. Kort- I' Sj geen gras meer over groeien. 6-1., hal pakte de set met 64. In de beslissende f<> de ?cl)a"de {avonete Tmc set liet Theunissen xijn opponent niet weer Uiageyeld ach bij de laatste vier door een uitlopen. Fel spelend won de net iets trefee- aume 64 °P Beuth kerder tennissende Theunissen de partij: 6-3. Bij de heren in C vielen twee stevige verras singen te noteren. De op eigen park spelende Peter Bouw won van de als tweede geplaat ste Noordwijker Han Kuypers (1-6, 7-6, 6-4) en runner-up Ton Giberius schakelde Wil lem Jan de Jong, derde in het plaatsings schema via een ruime 6-3,6-2 zege uit Uitslagen herendubbel B: Madera/Peters- Meyer/Steensma 6-2, 7-6; Boilerman/Assel- bergs-Theunissen/Van Leeuwen 6-2, 7-6; Korthals/Van de Feen-Engelenburg/Blom- mendaal 3-6, 6-0,6-1. Koudekerk Op het open Artesia C en D toernooi zijn bij de C-heren zeven van de acht kwart-finalisten bekend. Gisteren rang schikte Rene de Bakker zich hieronder door Eradus met 7-5, 6-3 te verslaan. Hans v. Tongeren bleef Wolf Weber voor: 7-5, 6-3. Broer Leo ging het minder goed af. Via 3-6, 6-3, 4-6 liet hij zich aftroeven door Hans Bosse van de Munnik. Oosterhof was veel te sterk voor HaynS: 6-1, 6-2. In het dubbel spel wonnen Weber en Carlier van het kop pel Batelaan/Schreuder: 7-5,1-6,6-1. (door dr red. ingekort) Taxi-tarieven (II) De politie had moeten ingrijpen toen de taxi's hun tarieven gin gen verhogen. Nu is hierdoor een wanboel ontstaan. De klan ten weten niet meer waar ze aan toe zijn, omdat de ritprijzen zo veel van elkaar verschillea Wij hebben altijd een stand plaats gehad op de Breestraat, maar ook die is ons ontnomen en dat terwijl er zo'n reclame wordt gemaakt voor openbaar vervoer. Ook ten aanzien van het ziekenhuiswerk klopt er veel niet. Op corrupte wijze wordt dat werk weggegeven aan be drijven van buiten de gemeente. Daarvoor wordt betaald. De ta ximeter moet regelmatig door een door het gemeentebestuur aangewezen persoon worden ge controleerd. Ook vind ik dat de ondernemers eens moeten letten op de klachten van hun chauf feurs. Ook dit kan helpen om de taxi aantrekkelijker te ma ken. A. Moeliker Buizenhorst 101 Leiden Taxi-tarieven I) De taxi-bedrijven gedragen zich niet correct. Dat blijkt maar weer eens uit het feit, dat de passagier in Leiden voor een zelfde rit sterk uiteenlopende bedragen moet betalen. Het lijkt wat op een onderwereld-spel; en van de taxi-chauffeurs wordt toch al vaak gezegd dat ze aan de zelfkant leven. Maar ook de gemeente heeft schuld aan de verschillende tarieven. Het is een schande dat dit gebeurt. Het wordt tijd dat er een ander be leid komt Zowel de taxi's als de bestuurders moeten maar eens gas terugnemen. J. Visser, Leiden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5