Leiderdorp aarzelt met tarieven kabeltelevisie Raad Oegstgeest bezorgd over „privacy" inwoners Stompwijk wil eerst woningwetwoningen „Help Qbus uit de brand" St. Nicolaasschool gaat verenigingen huisvesten Daling werkloosheid gewest Lisse Garnalenschuit KW 88 blijft zorgenkind Corso morgen door Katwijk DORPSRAAD UNANIEM: REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 PAGIN/ ST Negentig procent woningen wordt aangesloten LEIDERDORP Tijdens de gis teravond gehouden gezamenlijke vergadering van de commissie bestuurszaken en de commissie financiën, over de juridische en financiële consequenties van ka- bel-tv, is langdurig gediscus sieerd over de tariefstelling van de aansluiting op het kabelnet. De discussie bracht voor de commissieleden niet de gewen ste duidelijkheid over de op bouw van de tarieven. Verschil lende commissieleden vonden dat degenen die 600,- ineens konden betalen bevoorrecht wa ren boven degenen die een abon nementsprijs van 114,- per jaar moesten betalen. De heer R. Meere (WD) die de discussie over dit punt had geopend vroeg zich af of het jaarlijkse bedrag niet goedkoper kon. Wethouder E. Drenth (PvdA) stelde zich op het standpunt, dat er tussen de bedragen geen enkel verschil bestond, omdat zowel het eenmalig tarief als het jaarlijkse tarief waren gebaseerd op de kosten van afschrijving en renteverlies.' Verder wees hij er op, dat er bij de tariefstelling van was uitgegaan dat het kostendekkend moest zijn, zodat het de gemeente geen geld mocht kosten noch opleveren. Hij deed de toezegging, dat indien mocht blijken dat het jaarlijkse bedrag van 114,- te hoog mocht zijn er restitutie zou volgen. De twijfels bleven echter bij de meeste commissieleden torenhoog aanwezig. Op voorstel van het CDA-raadslid Jos Ver- dier adviseerden de commissies de tarie ven door de raad te laten vaststellen in plaats van door B W zoals in de conceptverdeling die het beheer van de centrale antenne inrichting Leiderdorp regelt was voorgesteld. Wethouder Drenth verklaarde hier geen moeite mee te hebben. De heer Drenth toonde zich nogal optmis- tisch over het aantal aansluitingen. Hij verwachtte dat zeker 90% van de Leider- dorpse woningen op de kabel-tv zou wor den aangesloten. Een enquête had uitge wezen dat 75% positief had gerageerd. De wethouder maalde zich nogal kwaad over opmerkingen van een burercommissielid, dat de geënquêteerden niet over het kos tenaspect zouden zijn geïnformeerd. Deze twijfel aan de integriteit van het college van W. werd door hem pertinent van de hand gewezen. Zijn nogal cynische wijze van beantwoorden werd echter door som mige commissieleden niet gewaardeerd. Voorzitter burgemeester M. A. v.d. Have nam de heer Drenth echter in bescher ming en vond dat hij correct in zijn beantwoording was gebleven. Patrimoniumpark De commissies betreurden het ook, dat niet geheel Leiderdorp op het kabelnet zou kunnen worden aangesloten, omdat de Boterhuispolder en een gedeelte van, de Achthovenerweg een te verspreide bebouwing hebben. Of het Patrimonium park aan de Achthovenerweg zal worden aangesloten hangt af wat het onderzoek naar de kosten daarvan zou opleveren. Wethouder Drenth liet echter doorsche meren daar moeilijk onderuit te kunnen. In ieder geval zullen de extra kosten door de gehele gemeente moeten worden ge dragen omdat er van één tarief wordt uitgegaan. LISSE Het Qbus-bestuur is druk bezig om geld in te zame len voor de bouw en inventaris van een nieuw pand. De bevol king van Lisse draagt Qbus kennelijk een warm hart toe want onmiddellijk na de brand in het clubhuis dat vandaag zou worden geopend stroomden de giften binnen. De schooljeugd van Lisse stelt de opbrengst van een beel jaar „oud papier" beschikbaar aan het Qbusfonds. Qbus-roede werkers en leden gaan volgende week op pad met loten van 1 gulden. De brand die enkele weken gele den het clubhuis verwoestte, heeft niets overgelaten van de wensdroom van Jan van Hens- bergen, hoofdleider van het „Vormingswerk Jónge Volwas senen". ,3innen 3 maanden moeten we weer kunnen openen en we hopen maar dat de pyro maan dan gevonden is, anders zou de hele geschiedenis zich wel eens kunnen herhalen". Qbus heeft een speciale reke ning geopend bij de Nutsspaar- bank: no. 82.95.34.911, het giro nummer van de bank is: 5180. Inbrekersbende ingerekend WASSENAAR - De Wassenaar- se politie heeft met de aanhou ding van vier jonge mannen in de nacht van maandag op dins dag een aantal inbraken op kun nen lossen die in de tweede helft van juli en de eerste week van augustus in Wassenaar en Voor schoten gepleegd zijn. De aangehouden mensen zijn een 18-jarige jongeman uit Voorschoten, twee 18-jarige mannen uit Wassenaar en een 19-jarige met dezelfde woon plaats. De aanhouding volgde op een tip die bij het bureau binnen kwam van een inwoner van Wassenaar die rond kwart voor vier in de ochtend een groepje van vier mannen op de Rijks straatweg had zien lopen en dat niet vertrouwde. Bij verhoor door de recherche bekende het viertal de inbraken bij onder meer het Wassenaars Dierenpark, de gereformeerde kerk in de Zijllaan, drie kanti nes in Voorschoten en bij een aantal particulieren. Warmond. De ombouw van de vroegere St.Nicolaasschool tot sociaal culturele accommodatie zal voor oktober 1978 zijn beslag moeten hebben. Voor ongeveer 450.000,- zal de leegstaande l school worden aangepast om de verenigingen te huisvesten die in 1978 de Burcht zullen moeten verlaten wegens de slechte toestand van het pand. De wensdroom van alle leden van de commissie financien was de vestiging van een nieuw gebouw, geschikt voor veel doeleinden. Vooral met het oog op de komende vervanging van het houten gedeelte van het gemeentehuis werd er gedacht aan een kombinatie raadhuis-culturele akkommodatie. Het moest echter wel bij een wensdroom blijven omdat de financiële middelen ontbreken. De verbouwing van de school zal zo voordelig mogelijk worden uitgevoerd, van enige luxe zal geen sprake kunnen zijn. De veranderingen behelzen zoals leidingen, santitaire voorzieningen en brandpreventie. De nieuwe akkommodatie zal niet ideaal maar toch veel beter dan de Burcht worden en de meeste verenigingen zoals Scouting Warmond en de hobbyclubs zullen er stukken op vooruit gaan. LISSE Gedurende de maand juli 1977 nam de werkloosheid van mannen in het gewest Lisse af, namelijk van 469 naar 370. Een vrij aanzienlijke daling die voornamelijk veroorzaakt werd door de sektor landbouwperso- neel welke daalde van 181 in juni 1977 naar 78 eind juli. In de overige beroepsgroepen valt hetzelfde beeld te konstateren als in juni 1977. Wel is het zo, dat de werkloosheid zich «p een lager niveau manifesteert dan vorig jaar in vergelijkbare pe riode. Het aanbod van jeugdigen on derging nagenoeg geen wijzigin gen. De vraag naar mannelijke arbeidskrachten daalde gedu rende de verslagmaand. Gedeel telijk is dit te wijten aan het aantal plaatsingen in de land- bouwsektor waardoor een aan tal vakatures konden worden vervuld. Anderzijds is de vraag in de horeca-sektor sterk ge daald omdat de slechte zomer een aantal horeca-ondernemers deed besluiten hun vraag bij het GAB in te trekken. Dit laatste is ook terug te vinden in de verminderde vraag naar jeugdi gen in de horeca-sektor. De werkloosheid onder de vrou wen daalde gering en wel van 200 tot 152. Ook hier nam het aanbod af in de sektor land- bouwpersoneel en wel van 231 naar 170. Daartegenover stond een stijging van het aanbod in de sektoren handelspersoneel, kantoorbedienden en onderwijs. Het betreft hier vooral school verlaters, vandaar ook een toe name van het jeugdige aanbod, i De vraag naar vrouwelijk perso- j neel daalde door de voldane i aanvragen in de sektoren hore- j ca, kantoor en landbouwperso- neel. VOORHOUTSE WILGEN ZIEK - De wilgen in de groensingel rond het sportveldencomplex in Voorhout moeten worden verwijderd. De bomen waren ernstig aangetast door de watermerkziekte. B en W van Voorhout stellen de gemeenteraad donderdag 18 augustus voor 7.000,- beschikbaar te stellen voor de verwijdering van de bomen. Normaliter doet de eigen plantsoenendienst dit. De wilgen rond het sportcomplex waren dermate aangetast dat het noodzakelijk was het werk uit te besteden. De KW 88: restauratie van de vermolmde schuit kost 3,5 ton KATWIJK De garnalen- schuit KW 88 blijft een „zor genkind". Na veel geharrewar erover in het verleden kwam de schuit, die lange tijd in de watering heeft gelegen en ook diverse zomers, onder auspi ciën van Oud Katwijk, bij de Vuurbaak tentoongesteld werd, weer ter sprake in de vergadering van de commissie voor onderwijs en vrijetijds besteding. Het probleem is nu dat het vaartuig intussen to taal vermolmd is en wel zoda nig dat het zelfs niet meer vervoerd kan worden van de scheepswerf waar het is opge legd naar het Vuurbaakplein waar het als attractie voor de toeristen moet dienen. De eni ge oplossing is dat de schuit helemaal vernieuwd wordt, een karwei waarmee 350.000 gemoeid is. De voorzitter van de vergade ring, wethouder H. Haasnoot, deelde mee dat CRM 50.000 op tafel wil brengen als bijdra ge in de kosten. Inmiddels heeft het genootschap Oud Katwijk - de potentiële eige naar van de KW 88 - een ver zoek om subsidie ingediend bij het Prins Bernhardfonds. Als langs deze weg een bijdrage kan worden verkregen - en men rekent dan op een bedrag van 175.000 - zal de schuit door scheepsbouwer Taat wor den herbouwd. Het besluit om te herbouwen zal echter snel moeten worden genomen om dat Taat nu nog mensen in dienst heeft die het vak be heersen, maar niet weet hoe lang dit nog zal duren. Het houten schip zal namelijk spant voor spant meoten wor den afgebroken en weer wor den opgebouwd. De heer Berkhey (CDA) vroeg zich af of deze operatie eigen lijk wel zin heeft: „Als er niets meer te restaureren valt en er een totaal nieuw schip komt, kan je dan nog wel praten over „historische waarde" Diverse commissieleden zei- den „aan te hikken" tegen de drie ton die de gemeente zou moeten opbrengen als het Prins Bernhardfonds geen bij drage levert. De wethouder vond dat over het begrip „historisch" te dis cussiëren viel, maar stelde dat ook een herbouwde KW 88 erg aantrekkelijk is voor Katwijk: „In de jaren dat zij bij de Vuurbaak opgesteld stond/ vormde zij met de Oude Kerk het meest gefotografeerde ob ject in ons dorp". Resumerend stelde hij voor dat gewacht i zou worden op bericht van het aangeschreven fonds en mocht er onverhoopt geen bijdrage van die kant te verwachten zijn, dan zal de zaak opnieuw door de commissie moeten worden bekeken. OEGSTGEEST Het voorstel van het Oegstgees- te college van b en w om zowel het bestand onroerend-goedbelasting als de bevolkingsadmini stratie onder te brengen in een computer, vond gisteravond geen genade in de ogen van de raad sleden. De socialist mr. Boesjes ging uitgebreid in op het recht van de bevolking op „Privacy". In de commissie intergemeentelijke zaken was over dit recht al eerder gesproken. Toen werd besloten nog even te wachten met de automatise ring van de bevolkingsadministratie totdat meer zekerheid bestond over de bescherming van de bevolkingsgegevens. In het voorstel van b en w was deze bescherming nog niet uit de verf geko men. Reden voor mr. Boesjes en raadslid Van Hazel (CDA) om hierover hun teleurstelling uit te spreken. Met het automatiseren van het bestand van de onroerend goed-belasting had de raad niet zo veel moeite, maar het karakter van het bevolkingsbe stand, waarin zaken naar voren komen uit de persoonlijke levenssfeer, is volkomen anders. Mr. Boesjes stelde voor op korte termijn een gesprek te hebben tussen vertegenwoordigers van de raadsfracties met het Centrum voor Automati sering Midden-West-Nederland. Dit om te vragen wat er aan privacy-bescherming gedaan wordt. „Welke bestanden komen nog meer voor automati sering in aanmerking, wat zijn de bevoegdheden van B en W, en welke privacy beschermende regels kunnen nog worden voorgesteld" vroeg M Boejes zich af. Aan het slot van zijn uitvoerij betoog trok hij de conclusie dat het voorst diende te worden aangehouden totdat men mae male waarborgen heeft omtrent het gebruik va de gegevens. De Christen-democraat Van Haze stelde dat het college de achterliggende problem. tiek niet zwaar genoeg heeft laten wegen: ma heeft het alleen over de technische bezwaren e niet over de principiële achtergrond. Het gevaa schuilt in het gebruik van een dergelijk systeen De raad dient hier over geïnformeerd te wordei Ook de heer Plate (WD) toonde zich teleurstestel omdat hetgeen in de commissie intergemeentelijk zaken besproken was, niet juist bleek te zij verwoord. „Wij hebben behoefte om ons nader I beraden", zo liet hij weten. Een behoefte die oo bij de andere fracties leefde. De bijeenkomst wer daarop geschorst. Na heropening van de raadszi ting ging men akkoord met het automatiseren va de onroerend goed-belasting. Men gaat door me het „panklaar"-maken van de burgelijke-stand-g( geven voor eventuele verwerking in de compute De gegevens worden echter pas operationeel al men het met het centrum voor automatiseriü j geheel eens is geworden over optimale waarborge omtrent, het behoud van de privacy. In oktobf wordt het een en ander opnieuw in de raad aa de orde gesteld, deelde burgemeester Van Eysing KATWIJK Het bloemencorso „Flora's kleurenpracht aan Zee" zal morgen weer door Katwijk trekken. Enkele praalwagens en een veertigtal met bloemen versierde personenwagens zullen aan de stoet deelnemen. Voor muziek zorgen het tamboer-, trompetter- en pijperkorps K G uit Leiden, DWS uit Rijnsburg, de Wassenaarse muziekvereni ging „Irene", het tamboer- en trompettercorps met majorettes „Sandiido" uit Hendrik Ido Ambacht, alsmede de UNI, DVS en de Harmonie uit Katwijk. Ook de Katwijkse rijvereniging „De Rijnmondruiters" en het majorettenpeloton „de Mariquita's" zullen acte de presence geven. Het corso zal zowel 's middags als 's avonds door het dorp gaan. Na afloop van het avond-déftie biedt de Katwijkse WV een vuurwerk aan, dat om 22.30 uur wordt afgestoken op de Boulevard tussen de Oude Kerk en restaurant ..De Zwaan" LEIDSCHENDAM/STOMP- WIJK In Stompwijk moeten de eerste 42 woningen in het bestemmingsplan „Kern Stomp wijk" woningwetwoningen worden waarvan tien of twaalf voor bejaarden en de rest voor de wachtlijst van de Woning bouwvereniging Don Bosco. De drie overblijvende van de 45 waarvoor de provincie voorlo pig toestemming wil geven zijn bestemd voor Stompwijkers met een winkel of bedrijf. Zo luidt het advies dat de Dorps raad Stkmpwijk gisteravond na enig heen en weer praten aan burgemeester en wethouders uitbracht. Wethouder J. J. Meijer zei te hopen dat in de eerste helft van volgend jaar de eerste paal voor de woningen kan worden gesla- igen. Het bestemmingsplan is na melijk nog steeds niet door de raid aanvaard. De wettelijke terptijn van drie maanden waar binnen het plan na de tervisie- legging moest worden vastge steld is zelfs al verlopen en de gemeenteraad, die het plan maandag 5 september op tafel krijgt, zal komende maandag eerst nog een verdagingstermijn van drie maanden moeten aan nemen. Maandag 22 augustus is er (na alle voorlichtings- en hoorzittingen) nog een gecombi neerde vegadering van de com missie voor openbare werken en ruimtelijke ordening en de Dorpsraad over het plan. Wet houder J. M. Kranenburg van volkihuisvsting, die voor de ge- ook raflT was gekomen, was minder opti mistisch, hij sprak van de eerste pal in de loop van volgend jaar. De liefhebbers voor 'n koopwo ning zullen nog wat langer ge duld moeten oefenen als zij al ooit aan de beurt komen. De provincie heeft het maximum voorlopig op bovengenoemde 45 woningen gesteld. Met veel aan dringen en wanneer de nood met cijfers kan worden aange toond, aldus de beide wethou ders, wordt dit aantal misschien nog tot 61 verhoogd. De Dorps raad adviseerde die volgende 16 woningen te verdelen over koop- en woningwetwoningen. Waarschijnlijk worden de koop woningen alleen toegewezen aan wie een huurwoning achterlaat maar een beslissing daarover zal ter zijner tijd nog worden genomen Postcode De mededeling van de PTT dat Stompwijk niet meer op 'n apar te postcode behoeft te rekenen bracht het Dorps- en gemeente raadslid C. N. Boer tot de op merking dat de PTT Stompwijk niet meer erkent. „We mogen toch veronderstellen dat Stomp wijk met een eigen Dorpsraad en een eigen Dorpshuis een bij zondere posotie inneemt, waar om hierover eerst geen advies aan de Dorpsraad gevraagd", aldus 'n boze heer Boer die de hele zaak „onverklaarbaar" noemde en vroeg hoe het advies van de gemeente aan de PTT eigenlijk tot stand was geko men. Wethouder Meijer probeer de onder de aanklacht uit te komen met de opmerking gat de Dorpsraad ten tijde van het ad vies (in 1972) nog niet bestond maar „toen was er een commis sie van advies". Dat de naam Stompwijk nog 'ns zou verdwijnen, zoals de heer Boer vreesde, achtte de wethou der niet moge mogelijk „gezien de aandacht die er in de lande lijke pers al aan de Stompwijk- se code is besteed." Als hij ge hoopt had hiermee de lachers op zijn hand te krijgen had hij het evenwel mis. De Dorpsraad plus de circa veertig aanwezigen bleven ernstig. De heer Meijer zei tenslotte nog dat het ge meentebestuur de PTT alleen maar had gezegd dat in de be staande situatie geen wijziging behoefte te worden gebracht, maar het was duidelijk dat B. en W. in deze belangrijke zaak een alechte beurt in Stompwijk hebben gemaakt. KORTWEG SASSENHEIM - De Toneel groep „Pankras" is weer begon nen met haar repetities, met het oog op de komende winteruit- voeringen. Men heeft uitgekozen een vrolijk spel te weten „In het I Witte Paard", naar de bekende I operette „lm Weissen Rössl", in een wat losbandige Nederlandse j bewerking van Rositha Peters, j Dit komische stuk zal op 20 en 22 november bij „Cees Ineke" op de planken komen. SASSENHEIM Evenals vori- j ge jaren start ook'de jeugdorga- I nisatie „Moef '71" weer vroeg in j het seizoen, en wel op 16 augus tus. De jeugd van 13 t/m 16 jaar is dinsdag- en donderdagavond van half 8 tot 10 uur weer wel kom in „De Stormbal" aan de Vaartkade. Op de dinsdagen 16, 23 en 30 augustus kan men zich I voor allerlei activiteiten laten j inschrijven. Begin septemer j start men met een pop-groep. Ingeschreven worden alleen jon gelui uit Sassenheim, en ook die I hier een school bezoeken i.v.m. de beschikbare ruimte. ZOETERWOUDE Zaterdag avond organiseert de K.P.J. een tuinfeest t.o. Weipoortseweg 98. De muziek, het kampvuur en de barbecue tezamen met de koffie en een drankje, zullen evenals andere jaren borg staan voor een gezellige avond. Aanvang 20.00 uur KATWIJK Op het parkeer terrein aan de E. A. Borger straat, tussen de Jan Toorop straat en de Te Brittenstraat, i sinds kort het Informatiecen trum Rehabilitatie gevestigd een direktiekeet. Van gemeente wege worden er adviezen ver strekt over woningverbeterin en de manier waarop subsidii is te verkrijgen voor dat doel Het centrum is geopend op dins dag van 9.00 tot 11.30 uur en o[ donderdag van 9.00 tot 11.30 er van 19.00 tot 21.00 uur. KATWIJK - Zaterdag 13 au gustus organiseert Lions Inter national, afdeling Katwijk eer strand- en duinwandeltocht Start tussen 12.00 en 14.00 uur bij strandpaviljoen „Fok de Be st", tegenover hotel „Noordzee" Te wandelen afstanden 5, 10 er 15 km. Inschrijfkosten ƒ2,25 voor volwassenen en 2,- voor kinderen en groepen. Wie de tocht uitloopt ontvangt een me daille. KATWIJK Het Jugend Sinfo- nie Orchester Rheinland-Süd ui! Bonn geeft op maandag 15 au gustus twee concerten in Tripo- dia aan het Hoomesplein. Om 14.00 uur spelen de jonge muzi kanten onder leiding van Bern- hard Dahlhausen voor scholie ren uit de zesde klassen van de basisscholen; de inspekteur voor het lager onderwijs heeft hier zijn toestemming voor moe ten geven omdat het concert plaats vindt onder schooltijd

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4