FET.T.E BRAND VERWOEST LEUTERSCHOOL WIGWAM a aan Morsweg niet zeker „Mare" gisteren ten doop gehouden Schoolgebouw Van Geerstraat voor 72 mille opgeknapt Minister brandt vingers niet aan klachten Waardeiland en brandweer denken aan brandstichting VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 NIEUW UNIVERSITAIR OPINIE-BLAD LEIDEN Het nieuwe universiteits blad „Mare" werd gisteren feestelijk ten doop gehouden. „Mare" is de op volger van bet blad „Acta en Agen da" dat binnen de universitaire ge meenschap in de loop der jaren steeds meer weerstanden opriep. Voor de Tweede Wereldoorlog had de Rijksuni versiteit van Leiden een blad waarvan de re dactie uitsluitend uit studenten bestond. De huidige rector magnificus Kuenen heeft eens deel uitgemaakt van de redactie van het blad. Hij werd evenwel door de drukker de heer Stenfert Koese, die het blad toen beheerde, als redactielid ontslagen. Later werd het blad vol geschreven door studenten en universitaire me dewerkers. Deze groeperingen hadden elk een zeer verschillend beeld van hoe het blad moest worden samengesteld. Dit resulteerde uiteinde lijk in gescheiden publicaties. De ene week verzorgden de studenten het blad, de andere week de medewerkers. Aan deze onbevredigende toestand kwam na enkele jaren een eind toen een groep enthou siastelingen het blad omvormde tot een univer sitair „opinie-weekblad". Hiervoor moest de student evenwel betalen. Hetgeen er in feite op neer kwam dat het blad geen groot bereik had. Negen jaar geleden besloot de universiteit dan ook de redactie van het blad in handen te geven van de afdeling „Pers en Voorlichting" van de rijksuniversiteit „Acta et Agenda" werd toen een weliswaar gratis, maar aldus de meerder heid van de universiteitsraad in 1975 een weinig leesbaar mededelingenblad. Steeds vaker was deroep naar weer een opinie-studentenblad gehoord, dat los zou komen te staan van de afdeling Voorlichting die haar takenpakket ook zonder „Acta et Agenda" steeds meer zag groeien. De plechtstatige naam „Acta et Agenda" is vervangen voor een puur Leidse: „Mare". De redactie bestaat uit „profs" op het gebied van journalistiek; Bas de Jong en Qui van Kool wijk. Het eerste nummer ziet er veelbelovend uit. Behalve het gebruikelijke inleidende artikel van hoofdredacteur De Jong, zijn er artikelen over de Eerstejaarsweek, van El Cid, een inter view met rector magnificus Kuenen en wel komstwoorden van burgemeester A. Vis en prof. K Cath te lezen. Voorts gaan Boudewijn Buch, Maarten 't Hart en Deen Montijn een rubriek in „Mare" verzorgen. Tenslotte zijn er in dit eerste nummer behalve de gruikelijke, onvermijdelijke mededelingen, een artikel van chef-redacteur Qui van Koolwijk en een ruim overzicht van alle Leidse studentenverenigin gen te vinden. (Van een onzer verslaggevers) M LEIDEN Een flinke uitslaande brand heeft gister- middag kort na vijf uur de kleuterschool de Wigwam h, aan de Sumatrastraat in een uur tijd in de as gelegd. iat„ Volgens de Leidse brandweer, die de vuurzee en de enorme rookontwikkeling met 14 man bestreed, is het idm vuur aangestoken. Bij de bluswerkzaamheden werd een brandweerman (de heer C. van Rooden) aan zijn hand gewond. Hij werd getroffen door vallend glas I en ter behandeling naar het AZL overgebrackt. vat. Pas nadat het energiebe drijf Rijnland de hoofdkraan had afgesloten konden de spuit- De brand aan de Sumatrastraat ontstond gisteren in de avond- spits, zodat de politie handen vol werk had het verkeer dat gasten met een gerust hart naar door de enorme belangstelling de kazerne terugkeren. volfcomen vast kwam te zitten, in goede banen te leiden. Er «end vanaf de Willem de Zwij- Volgens brandmeester Van der Aangestoken namestraat. De brandweer be- het houten schoolgebouw ston- streed het vuur met drie autos- den geen kachels of andere aan de Paramaribostraat gren- nen w,as de Wigwam te ontlui zende singel. Buurtbewoners I hielden vanuit de Louise de Co- I ligny Scholengemeenschap die men. Het gebouwtje, dat 15 jaar als noodkleuterschool dienst heeft gedaan stond op de r met de schoolbrandspuitinstal- zing naar nieuwe lokalen op de Enorme rookwolken werden door de brand in de Wigwam veroorzaakt. De brandweer slaagde er niet in het gebouw tje te behouden. 1 gel van dit schoolgebouw even- krijgen, eens vlam zou vatten. Vanaf de Willem de Zwijgerlaan zorgde de brandweer er voor dat niet het hier gelegen benzinepomp station gevaar liep. Na drie kwartier gaf de brand weercommandant het sein „brand meester", maar de na- blussingswerkzaamheden duur- I den voort tot tegen negen uur K gisteravond. Reden hiervan was dat de hoofdgasleiding was opengebrand en vlam had ge- Hier en daar werd gisteren een verband gelegd met de branden die deze zomer in verscheidene houten gebouwen in Lisse heb ben gewoed en daar een aantal jeugdsociëteiten in de as heb ben gelegd. Zoals bekend ver moedt de politie dat dit het werk is geweest van een pyro maan, en omdat het ook in het geval van de Wigwam gaat om een houten gebouw lijkt in ge val van brandstichting een ze kere relatie niet uitgesloten. Politie-inspecteur Van der Som men kon en wilde op deze •vraag niet ingaan. Volgens hem hebben getuigen van de brand nogal warrige en tegenstrijdige verklaringen afgelegd. Sommi gen beweren dat zij bij het be gin van vuur, in het midden van het schoolgebouw, mensen heb ben zien weglopen. Anderen houden het op kinderen tussen 10 en 16 jaar en weer anderen ontkennen pertinent iemand ge zien te hebben. De recherche heeft een en ander in onder- Vernielzucht Wethouder D. Tesselaar (onder wijs) hield het gisteravond op vernielzuchtige lieden uit de Kooi, de wijk waarin het school gebouw ligt. Hij wees er op dat deze zomer ook al drie lokalen van de in deze wijk gelegen BTS op initiatief van de Leidse jeugd volkomen onbruikbaar zijn gemaakt Volgens de wet houder moeten de daders dan ook in de wijk zelf gezocht wor den. Slopei rs Kort na de terugkeer in de ka zerne moest de brandweer gis teravond opnieuw uitrukken en wel naar de Wassenaarseweg. Ten gevolge van een vete tussen twee aan het einde van deze weg gevestigde autoslopers wa ren daar acht sloopauto's in brand geraakt. Met het struikge was dat de bedrijven van elkaar en de openbare weg scheidt brandden de wrakken geheel uit oreciü (Van een onzer verslaggevers) de gemeente van de hier gevestigde firma Wernink PSP-raadslid mevrouw Paschier. Volgens het PSP- kwestie nog J eens in een nota af te wegen en voor LEIDEN Het is nog allerminst zeker of de een stuk industrieterrein gekocht voor een bedrag raadslid is de Zoeterwoudseweg een minstens zo te leggen aan de raad die dan zal moeten beslissen Leidse betonmortelcentrale inderdaad zijn vesti- van-1,5 miljoen. Mogelijk zal op dit punt de Leidse geschikte plaats voor de LBC om zich te vestigen over de mogelijkheden voor de betonmortelcentra- gingen aan de Haven, Sumatrastraat en Zoeter- betonmortelcentrale gevestigd worden. De omlig- met een nieuwe centrale als de Morsweg en staat le. Ook van andere zijde (PvdA en CPN) werd woudseweg zal concentreren aan de Morsweg op gende wijken hebben daar onoverkomelijke be- het bedrijf ook helemaal niet te springen om hier dit onderschreven. een door de gemeente gekocht terrein. De aan- zwaren tegen. Zij wijzen daarbij op de overlast naar toe te gaan. Zij drong er bij wethouder Waal Wethouder Waal beklemtoonde dat de aankoop koop van grond aan deze weg door de gemeente van het zware verkeer op de Morsweg, dat blijkens op aan in elk geval nog een uitvoerige discussie van het stuk grond de gemeente de ideale positie betekent zeker nog niet automatisch doorverkoop recente peilingen qua geluidshinder toch al tot een mogelijk te maken over de vraag of en zo ja waar verschaft zelf te beslissen wat er mee zal gaan voor een vestiging van de LBC op deze plaats. van de ergste plaatsen in heel Nederland behoort, de LBC in Leiden zou moeten worden geconcen- gebeuren en alle ongewenste zaken tegen te kun- L Dat bleek gisteren in een vergadering van de treerd. nen houden. Hij bevestigde de suggestie dat de commissie stadsontwikkeling. Daar werd de koop De bewoners willen het liefst wijkvoorzieningen aankoop van deze grond nog allerminst het groene van een stuk industriegrond aan de Morsweg aan waaronder een park op het terrein en die wens Een zelfde verzoek kwam van de kant van de licht hoefde te betekenen voor de vestiging van de orde gesteld. Zoals wij eerder meldden heeft werd gisteren met name onderstreept door het WD. De liberaal Kuijers pleitte ervoor deze hele de betonmortelcentrale aan de Morsweg. Bejaarden De Politieke Partij Radicalen beeft onlangs in een brief aan bet bestuur van de stichting Dienstencentrum en de voorzitter van de raadscommissie voor Interne Organisatie een lans gebroken voor de bejaarden. Volgens bet raadslid van deze partij, P. van Oosten, wordt door bet Dienstencen trum en de gemeente aan oudere mensen veel te weinig voorlichting gegeven over wat ben te doen staat, als ze vijfenzestig zijn. De beer Van Oosten onderkent dat er vele hulpverleners zijn die individueel antwoord proberen te geven op alle vragen. „Veel zaken zouden echter sneller en directer kunnen worden afgedaan, wanneer oudere mensen over voldoende informatie kunnen beschikken", aldus de heer Van Oosten. Hij raadt het Dienstencentrum en de gemeente dan ook aan eens met elkaar rond de tafel te gaan zitten, om zich te bezinnen over een voorlichtings-uit- gave voor oudere mensen. De commissie Vernieuwd Gecoör dineerd Ouderen Beleid zou in dit overleg een belangrijke adviserende rol dienen te spelen. Jeugdkamerorkest Het Jeugdkamerorkest Leiden beeft 15 tot 19 augustus bet JugendsinfonieorChester RheinlandSüd uit Bonn op bezoek. Met dit Duitse orkest zal bet Jeugdkamerorkest woensdag 17 augustus in bet Rijnlands Lyceum in Oegstgeest een concert geven. Het Jugendsinfonieorcbester RheinlandSüd bestaat uit on geveer zeventig leden, waarvan er 45 naar Nederland zullen komen. De jeugdige musici zijn 14 tot 20 jaar oud. Zij geven verscheidene concerten per jaar onder leiding van Bernard Dahlhausen. Op bet concert in bet Rijnlands Lyceum zullen werken van onder anderen Haydn, Ives, Bartok, Strategier, Beethoven en Handel worden uitgevoerd. Het concert begint om acbt uur. Kaarten zijn A f 2,50 aan de zaal verkrijgbaar. Hartebrugkoor Het gemengde koor van de Hartebrugkerk verleent zondag 14 augustus zijn medewerking aan een plechtige hoogmis in de kerk aan de Haarlemmerstraat Het koor zal de Messe in g van Franz Schubert uitvoeren onder leiding van Jan Schmitz. De plechtige hoogmis wordt opgedragen ter gelegen heid van het feest van Maria Ten Hemelopneming en begint om kwart voor elf. Wandeltocht De wandelkring Leiden houdt zaterdag 8 oktober weer een internationale Hutspot wandeltocht. Dit ter gelegenheid van de viering van Leidens Ontzet. Gestart wordt bij de school aan de Rijnsburgersingel, hoek Schuttersveld. Deelnemers kunnen zich opgeven voor een wandeltocht van vijf, tien, vijftien, twintig en veertig kilometer. De starttijd voor de veertig kilometer is tussen negen en tien uur, voor de overige afstanden van negen tot twee nar. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 per persoon. Inlichtingen over de wandel tochten zijn te krijgen bij de wandelsportvereniging Jfuid- West", tel. 01726-13470 of 01720-75724. LEIDEN Het voormalige gebouw aan de Van Geerstraat in Leiderdorp zal voor 72.000,- moeten worden opgeknapt ten behoeve van de dependance van de Louise de Coligny-scholengemeenschap. Het pand is onlangs verlaten door de christelijke mavo. De Louise de Colignydependance zal er gedurende twee jaar in worden gevestigd. De raadscommissie voor onderwijs adviseerde gisterevaond gunstig ten aanzien van het voorstel van b en w een krediet te verlenen voor het opknappen van het schoolgebouw. Het rijk zal 50.000,- van de kosten aan de gemeente vergoeden. Van het PPR-raadslid F. van Oosten kwam de vraag of er ook maatregelen zullen worden genomen ter beperking van de geluids overlast in het pand. Wethouder D. Tesselaar beloofde deze zaak nog aan te kaarten bij het rijk. Een vertegenwoordiger van de Louise de Colignyscholengemeenschap stelde evenwel dat uit een onderzoek is gebleken dat bijvoorbeeld dubbele beglazing niet het beoogde resultaat ten gevolge heeft. Acht jaar geleden kreeg een lokaal bij wijze van experiment dubbele ruiten. Dit kostte toen 25.000,- het resultaat was miniem. Bekeken werd of door middel van interne verbouwing de lokalen konden worden verplaatst. Dit zou zo veel duurder uitkomen, dat de mavo toestemming kreeg elders in Leiderdorp nieuwbouw te plegen. TR( c al eldefl er zö n ver oven gd' nfl at da* woord ictie l bij rnonM r. VU A.S. ZATERDAG 13 AUGUS TUS SLUITEN WIJ ONZE SU PERMARKT VOOR EEN AAN TAL WEKEN. Deze afdeling wordt geheel ver nieuwd, verjongd en aangepast aan de wensen 'van moderne mensen. Begin september staat Uw Wa renhuis weer volledig tot Uw dienst. VROOWmDREESMANN LEIDEN/DEN HAAG - Mi- nister Gruijters van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening is niet van plan zijn vingers te branden aan de klachten van de bewo ners van het Waardeiland ten aanzien van de bouw en de afwerking van de wonin gen. In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Kombrink (PvdA) zegt de demissionaire bewindsman, dat het uitoefenen van bouw- en woningtoezicht een aan de gemeenten opge dragen taak is, die door gaans behoorlijk wordt ver richt Minister Gruijters had van de vereniging „Eigen Huis" te ho ren gekregen, dat de klachten over de woningen ernstiger zijn dan de gemiddelde klachten. In zijn antwoord noemt de be windsman klachten als knmp- scheuren, dakconstructie, keu kenkastje, onvoldoende geïso leerde leidingen van verwar ming en riolering. „Gebleken is, dat alle gebreken herstelbaar zijn", zegt de bewondsman, die daaraan toegevoegde niet op de hoogte te zijn van klachten over kopers zullen zelfs lange civiel- gebrekkig toezich door Nie- rechtelijke weg moeten zorgdra- mand Holding. gen voor naleving van de ove- renkomst", aldus de bewonds- Minister Gruijters voert aan, dat man. Hij wijst daarbij tevens op de klachten betrekking hebben het bestaan van standaard ^5- op de uitvoering van de over- koopcontracten, die een jaren- eenkomst tussen de betrokken lange juridische strijd tussen partijen. „De bewindsman heeft koper en bouwer onmogelijk Uöf ../ori daarmee geen bemoeienis. De maken. Waardeiland

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3