ÊeicUe8owtcmt OPROER POLITIE NAAR ARUBA voor 0 DUISENBERG WIL 9 MILJARD BEZUINIGEN CDA wil wijziging van onderwijsbeleid Volgend ja kwart miljoen werklozen Conflict met tweede generatie gastarbeiders Ontruiming panden aan Morssingel Aardappelmesje beslecht ruzie dooien Doodstraf terug in California tort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. dvertenties texcl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) bonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Vrijdag 12 augustus 1977, 67e jaargang no. 20809 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND West Point Story j Doris Day in filmmusical „West I Point Story" op Ned. I om 19.55 uur. Om 19.30 uur Stuntelaars van Chicago en om 21.50 uur I Terug van weggeweest met Griekenland. Ned. II om 19.04 uur Jeugdserie 1 Hunters goud (1), om 20.25 uur Word u al geholpen en om 22.25 uur Simons coop met 3 x Air port. Veel bewolking Veel bewolking en vooral in het binnenland plaatselijk een bui. Zwakke tot matige wind. Temp. van 13 tot 20 graden. Morgen zon: 6.20—21.08. Maan: 4.46—19.55. Schev. hoogw.: 3.06 en 15.33. Laagw. 11.01 en 23.21. DEN HAAG Demissionair minister Dui- senberg (Financiën) weigert zijn brief aan formateur Den Uyl over de omvang van de bezuinigingen op de collectieve uitgaven openbaar te maken. Een verzoek van de VVD-kamerleden Wiegel en Van Aard enne om de inhoud van de brief te publiceren heeft hij afgewezen. In zijn brief (van 30 juni) zet de minister het naar zijn inzichten wenselijke financieel- economische beleid voor de komende kabi netsperiode uiteen. Hij bepleit een verder gaande bezuiniging op de collectieve uitga ven en noemt een bezuiniging tot een bedrag van 9 miljard wenselijk. Dit bedrag is vijf miljard meer dan de formateur heeft voor gesteld en waarmee zijn partners in het formatieoverleg hebben ingestemd. Minister Duisenberg zegt - in antwoord op vragen over zijn brief - dat het „niet onge bruikelijk" is dat demissionaire ministers van hun visie op het hen regarderende beleidsterrein blijk geven in brieven aan de kabinetsformateur. Volgens de bewindsman zou het „wel ongebruikelijk" zijn als leden van een demissionair kabinet het overleg over de vorming van een nieuw kabinet zouden negeren door eigenmachtig hun brie ven te publiceren. (Van onze parlementaire redactie) Minister-president Den Uyl heeft zich gisteren ook ongerust getoond over de werkloosheids- DEN HAAG Er moet rekening mee worden ontwikkeling. Hij constateerde na de kabinets- gebouden, dat Nederland het volgende jaar vergadering een voortdurende toeneming. Vol- 250.000 werklozen zal tellen. HetCentraal gens hem doet dit verschijnsel zich in alle Planbureau heeft zijn prognose op dit gebied Westeuropese landen voor. Deze maand moet bijgesteld. Eerder was namelijk uitgegaan van een verdere stijging worden gevreesd door het een werkloosheidscijfer van 215.000 in 1978. In zijn nieuwe prognose ten behoeve van het opstellen van de rijksbegroting voor volgend jaar sluit het CPB zelfs niet uit, dat het kwart miljoen wordt gepasseerd. op de arbeidsmarkt komen van vele schoolver laters. Ook het aantal werkloze vrouwen neemt gestaag toe. Daar staat een lichte stijging van de vraag naar arbeidskrachten tegenover: 54.000 nu tegen 36.000 in juli vorig jaar. Spanning gestegen door staking (Van een onzer redacteuren) ORANJESTAD/DEN HAAG Honderd man oproerpolitie zijn vannacht op het Antilliaanse ei land Aruba aangekomen, waar mo menteel een gespannen situatie heerst. Gisteren brak op dit 'Antil liaanse eiland, dat zich onder lei ding van de MEP-leider Betico onafhankelijk wil maken van de Nederlandse Antillen, in het bij zonder van Curasao, een algemene staking. De elctriciteitsvoorziening over het gehele eiland is uitgeval len. Telefoon- en telegraafverkeer was gisteren niet mogelijk. De luchthaven van Aruba is gesloten. De Arubaanse overheid heeft, ge zien de gespannen toestand op het eiland, de verkoop van alcoholhou dende dranken verboden. De onrust van dit moment volgt na de arrestatie van twee vakbondsleiders die een pamflet hadden verspreid waarin fel van leer werd getrokken tegen de Arubaanse regeringspartij, die deelneemt in het nieuw gevormde Antilliaanse kabinet onder het nieuw gevormde Antilliaanse kabinet onder leiding van Boy Rozendahl. Duizenden Aru banen trokken woensdagavond naar het po litiebureau en het woonhuis van de gezag hebber (burgemeester) om de vrijlating van de vakbondsleiders te vragen. Na deze de monstratie brak een algemene staking uit. Als gevolg van de staking zijn honderden Noord- en Zuidamerikaanse toeristen ge strand op de luchthaven. Velen hadden hun vakantie voortijdig afgebroken. Aangezien de Centrale regering op Curasao vreest dat er komende dagen onlusten zullen uitbreken, werd gisteren besloten tot het sturen van honderd man oproerpolitie om de politie te versterken. Premier Den Uyl verklaarde gistermiddag dat de Nederlandse regering zekere zorg heeft over de staatkundige toekomst van de Antillen. In het losbreken van de eenheid schuilen grote gevaren van versplintering en chaotisering, aldus de premier. Hij nam gisteren afstand van het door mi nister de Gaay Fortman (Antilliaanse Za ken) herhaaldelijk geuite dreigement aan Aruba, dat dit eiland zo het zich losmaakt van de andere Antillen niet hoeft te rekenen op ontwikkelingshulp van Nederland. „Zul ke aparte uitspraken wil ik niet doen", zei Den Uyl. Politieke waarnemers leiden hie ruit af dat de regering haar koers ten opzichte van de onafhankelijkheidspartij MEP, voorzichtig wijzigt. Stad onder as Een verlaten straat in de hete-bronnen- stad Toya op het Noordjapanse ei land Hokkaido ligt er verlaten bij. Straat en huizen zijn bedekt met een dunne laag as die afkomstig is uit de nabijgelegen vul kaan Usu, die zon dag tot uitbarsting is gekomen, en na twee dagen rust ook vanmorgen weer is gaan wer ken. De bewoners zijn geëvacueerd. (Van onze parlementaire redactie DEN HAAG Tussen C.D.A. en P.v.d.A zal zich bij het formatieoverleg een strijd afspelen over het onderwijsbeleid. Terwijl de PvdA in het regeerprogram wil vastleggen dat het beleid van minis ter Van Kemenade onverkort moet wor den voortgezet wil het C.D.A. juist dat dit beleid op onderdelen wordt gewij zigd. Het C.D.A. wil voorts dat in het verder formatieoverleg de abortuskwest ie als eerste aan de orde komt. Er dient ook speciale aandacht te worden besteed aan de positie van bet midden- en klein bedrijf in het volgende deel van het regeerprogram. Deze verlangens van de CDA heeft mr. Van Agt vandaag aan formateur Den Uyl laten weten. Met van Thijn (P.v.d.A.) en Terlouw (D'66) is Van Agt van oordeel dat het aantal onderwerpen in het reste rende deel van een regeerprogram zo beperkt mogelijk moet blijven. De ka merfracties van C.D.A. en van P.v.d.A. hebben gistermiddag over die onderwer pen vergaderd. Vanmiddag heeft de for mateur met Van Thijn, Van Agt en Ter- louw het definitieve lijstje met onderwer pen samengesteld. De kabinetsformateur had al de volgende onderwerpen in overweging gegeven: abortus, energie vraagstukken (ook ultra- centrjfuge projekt), defensie, volkshuis vesting (bijvoorbeeld huurbeleid en indi viduele huursubsidies), ontwikkelingssa menwerking, mediabeleid (omroepwet) en emancipatiebeleid. Van Agt heeft de formateur vanmiddag laten weten dat volgens hem ook aandacht moet worden besteed aan de „positie van het particu liere initiatief tegenover een al te bedil lerige overheid". Verder wil Van Agt aandacht voor een versterking van de politie, wijziging van het onderwijsbeleid en verbetering van de positie van het midden- en kleinbedrijf. In de fractievergadering was even ge praat over de „Drie van Breda", maar Van Agt heeft daarover geen enkele con clusie getrokken en wil geen openbare discussie. De P.v.d.A. is in het algemeen uitgegaan van de onderwerpen die formateur Den Uyl al had opgegeven. Van Thijn heeft vanmiddag aan de formateur meegedeeld dat zijn fractie nog een viertal wensen had: In het regeerprogram zou moeten staan dat het onderwijsbeleid van Van Kemenade wordt voortgezet. Verder dient aandacht te worden be steed aan de democratisering in het alge meen en decentralisatie in het bijzonder. De spreiding van rijksdiensten mag in het regeerprogram niet ontbreken. Uitsrpaak kort geding: LEIDEN Voor 15 september moeten de bewoners van de panden Morssingel 7 tot en met 11 de huizen verlaten hebben. Deze uitspraak deed de presi dent van de Haagse rechtbank vanmor gen in het krt geding dat door de ge meente tegen de bewoners was aange spannen. President mr. J. H. Blaauw overwoog in zijn vonnis dat de bewoners zonder enig recht of titel in de woningen verblijven; dat het gebruik van een aantal jaren geen recht op bewoning heeft doen ontstaan en dat men bewust het risico heeft aan vaard van sloop. Voorts overwoog mr. Blaauw, „dat het ingediende bezwaar schrift tegen het ontwerp-bestemmings- plan vermoedelijk niet zal worden geho noreerd en dat het behoud van tien pan den waarvoor enorme kosten moeten worden gemaakt niet opweegt, tegen de bouw van 125 woningen waaraan grote behoefte ontstaat." Ook stelt de rechtbank-president dat het verzoek van de Morssinge-bewoners om de panden tot monument te verklaren hoogstwaarschijnlijk zal stranden nu het ministerie van Volkshuisvesting en Ruim telijke ordening de huizen reeds als krot ten heeft aangemekrt. De bewoners hebben inmiddels verklaard niet tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan. Het kort geding was niet aange spannen tegen de bewoners van de pan den 2 tot en met 6. In deze panden verblijven onder meer gastarbeiders en werkende jongeren. LEIDEN Een hoogoplaaiende rarie tussen twee vrienden is vannacht uitge lopen op een steekpartij. De ruzie ont stond, nadat een 17-jarige jongen verhin derde dat zijn 16-jarige vriend een in braak pleegde in een winkel aan de Haarlemmerstraat Nadat de inbraak was verhindert, keerde het tweetal terug naar de woning die zij samenbewoonden. In de woning laaide de ruzie opnieuw op. Plotseling stak de 16- jarige jongen zijn vriend met een aardap pelmesje in de rug. Het slachtoffer raakte daardoor ernstig gewond. Vandaag zou het aardappelmesje operatief worden vej-wijderd. De andere jongeman is door de politie ingesloten. iterschool De ligwam aan de Sumatra- is gistermid- volledig uitge- rand. Het houten dat al vijf jaar dienst deel noodgebouw, ou op korte ter- lijn worden ge- oopt. De leerlin- en zouden over wee weken verhui- ®n naar nieuwe lo- alen. e politie en brand- vermoedden, at de brand is aan- estoken. Het totale ebouwtje werd vernield. Ook de olledige inventaris fling verloren. (Zie Verder pag. 3) Doet u ook mee? Jongelui Oudere Gehuwden Evert Castelein Zie oofc n uinre HoHands fijnste recrealiecentrani^ r' Sparen .'Wan «W 5nolopactiRvetóp Weu':- 0„5,.| kiek "t met Ihriak j»m(^1*149212 1 Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummèr 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog'gebracht. Ais Nederland houding niet wijzigt UTRECHT „Als de Nederlandse samenleving haar houding ten aanzien van de buitenlandse werknemers niet verandert zal dat binnen enkele jaren tot verzet leiden. Dat verzet zal vooral afkomstig zijn van in Nederland opgegroeide kinderen (de tweede generatie) van buitenlandse werknemers. De conflicten die daaruit voortvloeien zullen diep ingrijpen in de Nederlandse samenle ving". Zo voorspelt Lino Calle, de Spanjaard die zich binnen en buiten de vakbeweging in Nederland met de problemen van de buitenland se arbeiders heeft beziggehouden, vlak voor zijn definitieve vertrek naar Spanje in het blad „De Vakbeweging" van de FNV. „Nederland is bezig de buitenlandse arbeiders tot een groep tweederangs burgers te maken. Zij hebben slechte huisvesting,, bijna geen kans op werk en voor de kinderen 'onvoldoende aangepast onderwijs", aldus Calle. „De Nederlanders zijn geneigd de buitenlanders minstens aan hun lot over te latea Fout en gevaarlijk". Calle heeft 14 jaar in Nederland gewerkt. SACRAMENTO (AP) De volksvertegenwoordiging van de Ame rikaanse staat Califomië heeft een nieuwe wet van kracht ver klaard, waarin de doodstraf wordt voorgeschreven voor vijftien vormen van moord. De wet vervangt een vorige wet, die door het Opperste Gerechtshof van de staat ongeldig was verklaard. Een jury krijgt nu de bevoegdheid de doodstraf om te zetten in levenslange gevangenisstraf wegens verzachtende omstandigheden. Gouverneur Brown had zijn veto over de jiieuwe wet uitgesproken. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnee, voor u „Ukkepuk", het ondeugende straatjongetje. ...als nieuw kwartaalabonnee van de naam adres: woonplaats Stuur als dank voor de moeite Ukkepuk naar. naam: adres: woonplaats.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1