Na 13 jaar onderhandelen kans op Panama-verdrag Zoon van Sam' wilde danszaal uitmoorden Britse monarchie wint slag: IRA hield zich koest CARTER VAN GOEDE KOMAF VN-rapport pleit voor geweld tegen Zuid-Afrika ARRESTATIE KWAM OP TIJD Vance met lege handen naar huis -Bi INA— UITENLAND LEIDSE COURANT/ VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 PAGINA U LONDEN President Jimmy Carter van de Verenigde Staten is te bescheiden als hij zich- zelf beschrijft als een ,jnan van het volk". On der zijn vooronders is ,J(ing" Carter, die een van de eerste groot grondbezitters van Noord-Amerika was. H. B. Brooks—Baker, hoofdredacteur van „Debrett's", het naslag werk over de Britse aris tocratie, deelde mee dat hij en zijn staf erin zijn geslaagd Carters stam boom te achterhalen tot omstreeks 1350, toen de familie werkzaam was als wagenmakers en sle pers in het dorp Kings Langley op 40 kilometer ten noorden van Lon den. Volgens Brooks—Baker is de Amerikaanse presi dent niet slechts een in telligente man die het ver geschopt heeft, maar is hij voortgekomen uit een van de families van betekenis in de Engels sprekende wereld. Veel van zijn voorzaten heb ben posities van zeer groot belang en grote macht bekleed in de zes voorbije eeuwen. Het Witte Huis heeft nog niet op het onverwachte grote verleden van zijn bewoner dat zelfs connecties met George Washington omvat ge reageerd. Volgens Brooks—Baker had de familie Carter al een hele reeks geslaagde grondbezitters in Enge land voortgebracht, toen de gebroeders Thomas en John Carter in de zeventiende eeuw naar de kolonie Virginia emi greerden. Een van hun zoons, Robert, bezat op zeker ogenblik ruim 125.000 hectare land, dat hij met de hulp van ruim duizend slaven be bouwde. Hij kreeg de bijnaam ,JCing" en was de rijkste man in Brits Noord- Amerika en de eerste grote magnaat van de Nieuwe Wereld, aldus Brooks-Baker. President Jimmy Carter stamt rechtstreeks van „King" Carters oom Thomas af. Leden van de familie Carter trouw den in, in een van de vooraanstaande families van Virginia, de Was- hingtons, wier beroemd ste telg George, de eer ste president van de Verenigde Staten van Noord—Amerika werd. van de zes slachtoffers van de Zoon van Sam: v.l.n.r. Valentina Suriami, Christine Freund, Virginia Voskerichian en Stancy Moskowitz, aatste slachtoffer. IEW YORK (RTR/UPI) De 24-jarige uipmoordenaar David Berkowitz, een ostbea^nbte die als „Zoon van Sam" ette- jke vnjende paartjes heeft gedood of le- ensgevaarlijk verwond, stond gistennor- en bij zijn arrestatie op het punt een hele anszaal op Long Island met een .45 machi- legeweer te gaan uitmoorden, aldus de K>lite. Berkowitz werd gearresteerd toen lij juist zijn woning in Jonkers, een noorde- rraagijke buitenwijk van New York, verliet om e uit jat te gaan doen. Hij noemde dat zelf „een lust fuur van glorie". tekert/olgens de rechercheurs zei Berkowitz dat CKIJijj op bevel moordde. „Ik deed het voor Bam. Sam kan alles doen. Ik werd ertoe Bedreven door Sam". wie Sam dan precies was, is niet geheel Duidelijk. Het zou een 64-jarige buurman pjn en diens hond, volgens een andere lezing is het een reeds 6.000 jaar oude wijze {die via een hond contact met de moordenaar pder hield. (Gisteren stond Berkowitz vervolgens een ikwartier lang voor de rechter, die hem in staat van beschuldiging stelde voor moord in de tweede graad, poging tot moord en aanranding. Rechter Richard Brown beval I Berkowitz onder te brengen in Kings County Hospital om hem psychiatrisch te laten on derzoeken onder miximale bewaking. Zon- ter borgtocht. De advocaat van Berkowitz ei dat zijn cliënt „niet op vrije voeten mag :omen". irkowitz, geflankeerd door zeven recher- leurs, zei niets. Hij grinnikte toen hem de loord op het meisje Moskowitz en de po- g tot moord op haar vriend Robert Vio- ite ten laste werden gelegd. Violante heeft :n oog verloren en is door de aanslag aan De Zoon van Sam naast het portret dat de politie van hem tekende aan de hand van de bekende gegevens. het andere gedeeltelijk blind gebleven. In de Verenigde Staten wordt in een dergelijk geval de misdadiger eerst van zijn laatst gepleegde misdaad beschuldigd in plaats van de hele rij. Bérkowitz gaf evenmin commentaar toen hij mede beschuldigd werd van illegaal wapen bezit. In zijn wagen waren een ,44-pistool, andere pistolen, een machinegeweer en voor elk daarvan 300 patronen gevonden. Het .44-pistool is het wapen waarmee de moor den zijn gepleegd die op 29 juli vorig jaar waren begonnen met die op de 18-jarige Donna Lauria. Medicijn tegen I hersenvlies ontsteking WASHINGTON - Het Ameri- kaanse nationale instituut voor Volksgezondheid heeft in Was- hington bekendgemaakt dat met sueces een medicijn is toe- in gepast tegen virus-encephalitis, door een virus veroorzaakte hersenvliesontsteking. Dr. Charles Alfred van de uni- IIIIHIIII versiteit van Alabama deelde mee dat met dit nieuwe middel, Adenine Arabinoside, het aantal I sterfgevallen van patiënten met 1 die vorm van encephalitis van 1^1 70 tot 28 procent is terugge- I I bracht. Het middel is alleen actief wan neer het intraveneus wordt toe- er lan gediend. ig v( Dr. Richard Krause, directeur ver J van het Nationale Instituut voor len d allergieen en infectieziekten, igie meent dat het middel ook ge- ten v! bruikt kan worden tegen andere trheid virusziekten zoals waterpokken ïrken en gordelroos, ele lus GENÈVE (AP) In een giste ren gepubliceerd VN-rapport over de mensenrechten wordt de waarschuwing uitgesproken dat een grootscheeps en ge welddadig conflict in zuidelijk Afrika „onafwendbaar" zou kunnen zijn. Als politieke en vreedzame op lossingen onmogelijk waren dan zou geweld voor de staten waar de zwarte bevolking in de meer derheid is de veiligheidsklep zijn, aldus staat in het stuk dat is samengesteld door de Egypti sche hoogleraar in het interna tionale recht, prof. Achmed Chalifa. Het zal worden voorge legd aan de vergadering van de. subcommissie voor de rechten' van de mens van de VN die maandag in Genève begint en drie weken zal duren. De wes terse landen worden er van be schuldigd dat zij investeringen aanbevelen in de republiek Zuid-Afrika, een land waarin, aldus het rapport, alleen geweld een eind kan maken aan „ter reur van staatswege" en waar de nationale bevrijding slechts kan worden bereikt door „een bewuste strijd van de mensen- zelf'. Het zou .hypocritisch" zijn te zeggen dat de Zuidafri- kaanse neger bevolking „alleen met vreedzame middelen" moest streven naar verandering. Het Zuidafrikaanse „rassen-ap paraat" is „te ingewikkeld om vreedzaam te worden ontman teld." Democratie voor alle bur gers is er het enige alternatief voor geweld, „maar als een uit weg wordt geblokkeerd dan kan slechts in de andere richting worden gewerkt" Castro laat Amerikaanse gezinnen gaan Havanna (Rtr) Cuba is bereid aan Cubanen die met Amerika nen getrouwd zijn, toestemming te geven het land te verlaten. Dit is in Havanna meegedeeld door de Amerikaanse senator Frank Church, die een bezoek van vier dagen aan Cuba brengt. Voor zijn vertrek naar Washing ton zei Church tot verslaggevers in Havanna, dat het besluit door president Fidel Castro genomen is. Het gaat om 80 tot 100 Ame rikanen met Cubaanse gezin nen. Velen van hen willen naar de V.S. CAIRO (Rtr) Het contact tus sen de Amerikaanse regering en de bij het conflict in het Mid den-Oosten betrokken landen, dat ten doel heeft het vredes overleg in Genève weer op gang te brengen, zal na de mis lukte bemiddeling van minister Cyrus Vance in september in New York worden voortgezet. Na een gesprek met de Ameri kaanse bewindsman in AJexan- drië verklaarde de Egyptische president Sadat gisteren dat hij vertrouwen blijft stellen in pre sident Carter en diens regering. Hij was het eens met het idee van Vance het overleg op het niveau van ministers van bui tenlandse zaken in september in New York voort te zetten, waar dan de algemene vergadering der Verenigde Naties begint Sa- dat kritiseerde „het harde standpunt" van Israël, waar door naar zijn mening vorderin gen in de richting van een oplos sing van het conflict in het Mid den-Oosten worden geblok keerd. Derde Wereld zelf verantwoordelijk voor achterstand MEXICO (AFP) De regerin gen van de landen van de Der de Wereld zelf en niet de multi nationals zijn verantwoordelijk voor de wetenschappelijke en technologische achterstand in die landen. Dit is gisteren in Mexico verklaard door Frank d'Acosta, directeur van het we tenschappelijke en technologi sche programma van de VN. De betrokken regeringen, aldus d'Acosta hebben niet de^beslis- singen willen nemen die hun algehele soevereiniteit op dat gebied garandeerden. Het is jammer dat de ontwikkelings landen de gemakkelijke oplos sing hebben gekozen van het verwerven van technologische uitrusting via de multinationale ondernemingen, die op korte termijn investering en werk bo den, in plaats van overeenkom sten op lange termijn waaraan alle regeringen de voorkeur ge ven, aldus de VN-functionaris. Beul van Riga zou dood zijn ASUNCION De voormalige commandant van het getto van Riga, Eduard Roschmann, is in een ziekenhuis in Asuncion, hoofdstad van Paraguay, aan een hartinfarct overleden. De dood van de 69-jarige SS-offi- cier, bekend als „de beul van Riga", werd gisteren gemeld door het in Asuncion verschij nende blad ABC-color. Volgens het blad had de man ^identiteitspapieren op naam van Frederico Wegener. Als zo danig was hij onlangs uit Ar gentinië in Paraguay aangeko men. Roschmann, wiens uitlevering door West-Duitsland aan Argen tinië was verzocht, arriveerde in 1948 met vervalste papieren als Fritz Wegener in dat land. Hij was in 1908 in Graz geboren, voerde in 1942 en 1943 het bevel over in Riga gelegerde SS-troe- pen. Roschmann is ervan be schuldigd ongeveer 80.000 in de ze stad wonende joden te heb ben laten vermoorden. Een vijf tigtal joden zou hij eigenhandig van het leven hebben beroofd. Koningin Elizabeth en prins Philip met hun zoon Andrew (17) verlaten het universiteitsterrein van Coleraine. kennelijk opgelucht dat dit laatste onderdeel van hun bezoek aan Ulster zonder incidenten is verlopen. BELFAST Het bezoek van koningin Elizabeth aan Noord- Ierland is in de propaganda oorlog tussen Westminster en de IRA, een succes geworden voor de Britse monarchie. De IRA had gedreigd het konin klijk bezoek met geweld te on dermijnen, maar met uitzonder ing van een aantal incidenten in Belfast, waarbij een jonge man en een soldaat het leven lieten en enige tientallen men- Prins Andrew eet een stuk aardappelbrood, een Noordierse lekkernij, hem aangeboden bij het bezoek aan de universiteit van Coleraine. sen werden gewond, is geen groot onheil geschied. Het bezoek van de Britse vor stin viel samen met de herden king van de internering van IRA-verdachten, die zes jaar ge leden werd ingevoerd. De twee de week van augustus wordt in Ulster altijd gekenmerkt door explosies van geweld, maar de aanwezigheid van 32.000 solda ten, politiemannen, reservisten en leden van de Schotse garde voorkwam rampspoed op grote schaal. Mogelijk hebben de voormannen van de IRA de po litieke beslissing genomen dat grof geweld hun zaak geen goed zou kunnen doen. De IRA dreigde herhaaldelijk de „twee champagne-tuinfees ten" van de koningin onvergete lijk te maken. Er werden veilig heidscordons opgetrokken rond Belfast en de plaatsen in Noord- Ierland waar koningin Elizabeth zich vertoonde: Hillsborough Castle, ongeveer 20 km. ten zuiden van Belfast en de nieuwe universiteit van Ulster te Cole raine. Na het vertrek van koningin Elizabeth, prins Philip en de prinsen Edward en Andrew voor een visexpeditie rond de Schotse eilanden wordt nog ge rekend op ongeregeldheden in Londonderry ter gelegenheid van de mars a.s. zaterdag, van de juniorendivisie van de Oran je Lodge, de protestantse tegen hanger van de katholieke Sinn Fein. Paul Mc Williams, die maandag door een soldaat in Belfast werd doodgeschoten, omdat hij vol gens de autoriteiten met benzi nebommen gooide, werd gister middag begraven. Volgens het Ierse republikeinse leger was hij onschuldig, een kind dat voor soldaten op de vlucht sloeg. Paul McWilliams is nu een le gende. Hij zal in liederen en sagen worden herdacht. Panama City (AP) Amerika en Pana ma hebben in Panama City overeenstem ming bereikt over een nieuw verdrag voor de Kanaalzone waarvan de oor sprong terugvoert tot 9 januari 1964, toen een delegatie Panamese studenten met een nationale vlag de Kanaalzone binnenliep. Wat begon als een vreed zaam protest tegen de Amerikaanse rechtsbevoegdheid in de Kanaalzone liep snel uit op.het ernstigste gewelddadige incident in de geschiedenis van het ka- Bij de onlusten kwamen 21 Panamezen en vier Amerikanen om het leven en werden tientallen personen gewond. Panama beschuldigde de Verenigde Sa- ten van agressie en verbrak de diploma tieke betrekkingen. Washington deed een beroep op „kalmte en redelijkheid" en zei „ten allen tijde bereid te zijn te proberen onze geschillen aan de conferentietafel op te lossen". Dat aanbod werd gedaan door Ellsworth Bunker, de toenmalige Amerikaanse af gevaardigde bij de Organisatie van Ame rikaanse Staten. Bunker, nu 83 jaar oud, heeft het mogen meemaken dat de Ame rikaanse en Panamese regering op het punt staan de kloof te overbruggen, die 13 jaar geleden zo enorm leek. Bunker heeft de afgelopen vier jaar de richtlijnen bepaald voor de Amerikaanse onderhandelingen en vertrok eerder deze week naar Panama voor het volbrengen zal Panama een grotere rol worden toe- Senaat het verdrag zonder deze clausule voor een nieuw verdrag. In 1967 bereik week naar Panama voor het volbrengen van wat hijzelf heeft omschreven als de moeilijkste onderhandelingen waaraan hij tijdens zijn lange carrière als speciale diplomatieke vertegenwoordiger heeft deelgenomen. De weg naar het verdrag is bezaaid geweest met obstakels, vele liggen er nog in het vooruitschiet Jarenlange inspan ningen zullen voor niets zijn verricht als de regering Carter in de Senaat niet de steun krijgt van een twee-derde meerder heid. Uit een onderzoek blijkt dat 37 senatoren zich positief opstellen tegen over een nieuw verdrag en dat er 25 tegenstanders zijn. Als deze verhouding juist is, dan moeten nog 30 van de 38 overblijvende senatoren accoord gaan met het verdrag om de vereiste twee-der- de meerderheid te behalen. Over het accoord zal in Panama een volksstem ming gehouden worden. Krachtens het nog te ratificeren verdrag zal Panama een grotere rol worden toe bedeeld bij de verdediging en het onder houd van het Kanaal, een rol welke moet leiden tot volledig beheer tegen het eind van de eeuw. Op dat tijdstip zouden de 14 Amerikaanse militaire bases in de Kanaalzone moeten worden gesloten. Binnen drie jaar na de ratificatie van het verdrag zal Panama de rechtsbevoegd heid krijgen over de Kanaalzone. Krachtens het verdrag zal de Verenigde Staten eveneens voor onbepaalde tijd een defensieve taak worden toebedeeld om de neutraliteit van het Kanaal te behou den. Voor dit punt zal een afzonderlijke overeenkomst worden ondertekend welke zal worden neergelegd bij de Organisa ties van Amerikaanse Staten. Panama heeft grote bezwaren gemaakt tegen het verlengen van de Amerikaanse rol in de Kanaalzone, maar is uiteindelijk accoord gegaan omdat Amerikaanse on derhandelaars duidelijk maakten dat de Senaat het verdrag zonder deze clausule nooit zou goedkeuren. Het bestaande ver drag dateert uit 1903. Het werd in twee weken opgesteld. In november van dat jaar verklaarde Panama zich met Amerikaanse steun onafhankelijk van Colombia en gaf het Washington bijna onmiddelijk het eeuwi ge en exclusieve recht om een Kanaal op Panamees grondgebied te bouwen en te onderhouden. President Theodore Roose velt was uitermate trots op de diplomatie ke coup, die hij voor het luttele bedrag van 10 miljoen dollar had uitgevoerd. Op 15 augustus 1914 voer het stoomschip Ancon als eerste in negen uur en 40 minuten van de Atlantische naar de Stille Oceaan. Sinds die datum hebben onge veer 500.000 schepen gebruik gemaakt van de „korte weg" op de oost-west reisroute. Pas in 1964 ging president Lyndon John son akkoord met de onderhandelingen voor een nieuw verdrag. In 1967 bereik ten onderhandelaars overeenstemming over drie ontwerpverdragen, die vanwege negatieve reacties in Amerika en Panama echter snel in de prullebak verdwenen. De regering Nixon, die aanvoelde dat de wereldopinie, vooral in Latijns Amerika, zich niet kon verenigen met de Ameri kaanse stellingname, besloot in 1973 de onderhandelingen opnieuw serieus aan te pakken. Vijf maanden na de VN-zitting werd Bunker benoemd tot hoofd van de onderhandelingsdelegatie. Men was het erover eens dat het nieuwe verdrag niet eeuwigdurend moest zijn en dat de Verenigde Staten de rechtsbe voegdheid over de Kanaalzone zouden overdragen aan Panama. Daarnaast ging Amerika ermee akkoord maatregelen te treffen voor de deelname van Panama aan het onderhoud en de verdediging van het Kanaal. De Amerikaanse publieke opinie leek een groter struikelblok dan de Panamese on derhandelaars zelf. In 1975 was de oppo sitie in het Huis van Afgevaardigden tegen een nieuw verdrag zo groot dat een amendement werd aangenomen waarbij de regering geen fondsen meer ter be schikking werden gesteld voor het doel de Amerikaanse rechten in de Kanaalzo ne tijdens onderhandelingen op te geven. Een jaar later kreeg presidentskandidaat Ronald Reagan in het gehele land bijval voor zijn „Keep-the-Canal" toespraken. De toenmalige president Gerald Ford schortte de onderhandelingen tijdens de voorverkiezingen op, maar binnen drie weken na Carter's beëdiging werden de onderhandelingen hervat Carter voelde aan dat juiste timing ui terst belangrijk was. Hij voelde aan dat een nieuw verdrag in 1977 moest worden onderhandeld en geratificeerd. Uitstel van de ratificatie tot 1978 zou betekenen dat de Kanaalkwestie opnieuw verwik keld zou raken in de Amerikaanse ver- kiezingspolitiek in de Senaat. Als de regering Carter haar zin wil krij gen zal zij echter eerste de strijd met de publieke opinie moeten winnen. Een groot aantal Amerikanen voelt zich emo tioneel verbonden met het Kanaal. Zoals, de voormalige Amerikaanse staatssecre taris voor het leger eens zei: „Er zijn mensen die van mening zijn dat de eeu wigheid nog niet lang genoeg is".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11