Olie uit Alaska is goochelen met nullen Ramadan, extra lange dager^ voor 200.000 moslims Voorbereiding Landelijk Pastoraal Overleg III nadert voltooiing W De Hervormde Wereldbond, de wereldbond van hervorm de of gereformeerde (presby teriaanse en congregationalis- tische) kerken, WARC, zal van 22 tot 28 augustus met een eeuwfeest-beraad in de Schot se universiteitssteden Edin- burg en St.-Andrews op be scheiden wijze zijn honderdja rig bestaan vieren met als thema „De glorie van God en de toekomst van de mensheid De WARC telt nu 143 lid kerken in rond tachtig landen met een geschat ledental van zestig miljoen. Uit Nederland behoren ertoe de hervormde kerk, de gereformeerde ker ken en de remonstrantse broe derschap. Kardinaal Willebrands zal zon dag 21 augustus, als deelne mer aan de Internationale be devaart naar het Belgische Beauring, samen met enige Belgische bisschoppen en de nuntius in België, in Beau- raing de mis concelebreren en tevens preken. In het tweede KORTE METTEN Belgische Maria-oord, Ban- neux, wordt gevierd, dat daar vijfentwintig jaar geleden de eerste groep Nederlandse be devaartgangers kwam. De Ne derlandse jubileumbedevaart wordt 3 en 4 september gehou den. Mgr. Simonis van Rotter dam zal zondag 4 september de mis opdragen met alle aan wezige priesters. Dr. R. J. Staverman ofm., oud bisschop van Hollandia op Nieuw Guinea, heeft per 1 september op zijn verzoek eer vol ontslag gekregen als pas toor van Varik in de Betuwe. Hij wordt opgevolgd door pa ter W. Straathof sj. uit Zeist. Mgr. Staverman (62) heeft ont slag gevraagd, omdat zijn an dere functies in bet aartsbis dom Utrecht en landelijk te veel beslag op hem leggen. Dat geldt vooral voor zijn vi- ce-voonritterschap van de Ne derlandse Missieraad. Het gebouw van de Wereld raad van Kerken te Genève 2al worden uitgebreid. Het ruim tegebrek is ontstaan door ver koop van een oud gebouw en de huisvesting van het pro gramma voor theologische vorming en onderwijs uit Lon den. Ook moet er ruimte zijn voor het onderbrengen van de omroep „De stem van het evangelie", die in Ethiopië zijn uitzendingen moest staken. Antwoord bisschoppen aan .Intercommunie en ambt" Tijdens een langdurige ge- dachtenwisseling heeft de bis schoppenconferentie de laat ste hand gelegd aan haar ant woorden op twee concept-ver klaringen van de interkerke lijke werkgroep „Intercom munie en ambt". Het betreft hier de bekende concept-verklaringen „De vie-1 ring van de Maaltijd des He ren" en „Het kerkelijk ambt in verband met de viering van de Maaltijd des Heren". De ant woorden van de bisschoppen zullen worden toegezonden aan de werkgroep, aan de le den-kerken van de Raad van Kerken en aan alle r.k. pas res. Tevens zullen zij op kol termijn worden gepublicee in de analecta (officiële mei delingenbladen) van de b dommen. De bisschoppenconferen heeft ook een bespreking wijd aan een reeks overweg gen en aanbevelingen bij door de structuurcommisi van de Nederlandse Kathol ke Schoolraad uitgebrai rapport „Organisatiestructt katholiek onderwijs". WASHINGTON Alaska, de 49ste staat van de Verenigde Staten van Amerika, is in vele opzichten een onbeschrijflijk land. Wat moet je met een land, dat ruim 45 maal zo groot is als Nederland, een land waar nog geen 400.000 mensen wonen, met een kustlijn van ruim 50.000 kilometer, drie miljoen meren van meer dan 8 hectare, zo'n 10.000 rivieren en stromen, een vliegtuig op iedere acht inwoners, vier tijdzones, win ters zonder licht en zomers waarin het nooit donker wordt, met temperaturen die kunnen uiteenlopen van 30 graden boven tot 50 of meer graden beneden nul en met een pijpleiding, die wordt beschouwd als de grootste constructie, die ooit in de we reldgeschiedenis met particulier geld tot stand is gebracht Over een afstand van bijna 1300 kilometer worstelt de pijpleiding zich door dit indruk wekkende land, van Prudhoe Bay aan de noordkust 400 kilometer boven de Poolcir kel, naar Valdez aan de zuidoostkust een in de zomer lieflijk havenstadje, verborgen in een door de natuur meesterlijk gerang schikt fjord. De pijpleiding verbindt het rijkste olieveld (bijna 10 miljard barrels) dat ooit in Noord-Amerika werd ontdekt met de meest noordelijke ijsvrije haven. Poolwoestenij Als je na een vier uur durende woelige vlucht in een veertig jaar oude DC-3 bijna gebroken in Prudhoe Bay aankomt want dat lot was de groep van negentien hiertoe uitgenodigde buitenlandse journalisten be schoren, staat je onmiddellijk helder voor de geest hoe het 's winters in deze poolwoes tenij moet zijn. Bij onze aankomst op de met de fleurige naam „Deadhorse Airport" be giftigde en uit steenslag opgebouwde land ingsstrip, schommelt de temperatuur er hartje zomer rond het vriespunt Alleen de fantasieloze contouren van boortorens, loodsen, pijpleidingen en allerlei barakachti ge bouwsels onderbreken een troosteloos ogend landschap van met waterpartijen doorspekte mosvlakten. Een nooit opge ruimd vliegtuigwrak, dat er overigens kleu riger lijkt uit te zien dan onze eigen bejaarde DC-3, maakt de aanblik bepaald niet opwek- kender. Alleen in het forse servicegebouw, waarin onder meer een eetzaal, een zwem bad, recreatieruimten, een soort ingeblikte tuin en kleine, maar niet ongezellige slaap vertrekken zijn ondergebracht, vergeet je even aan het einde van de wereld te zijn. Er wordt voornamelijk gewerkt in deze koe le oliewereld, 12 uur per dag, een week lang, en dan een week vrij. De werkers die we te zien krijgen maken niet deindruk ernstig gebukt te gaan onder hun omgeving. Er staan dan ook aardige beloningen tegenover. De vaklieden die het wekelijks boorwerk verrichten, vangen een ton per jaar. Het zijn „de nomaden van het zwarte goud", die het in feite niet zo veel uitmaakt of ze hun werk nu moeten verrichten in een bloedhete woes tijn in het Midden-Oosten, op een booreiland in de Noordzee of aan het randje van de Poolzee, waar alleen elanden, kariboes, wol ven, beren en ander diepvries-wild zich thuis lijken te voelen. „Een makkelijk veld, geen problemen", laat één van de boorlieden mij weten, als ik voorzichtig informeer naar wat er allemaal wel niet voor komt kijken, voor dat er een druppel olie uit deze onderkoelde bodem komt. Hij laat er nog iets onverstaan baars op volgen, dat mij qua intonatie het meest doet denken aan „en verder geen geouwehoer" en dus laat ik mij maar weer langs het smalle trapje naar de begane (nu ja, begane) grond zakken. We gaan op weg naar het bouwsel der bouwselen, de plek waar de pijpleiding begint We mogen er echter niet in, zelfs mogen we er niet dicht bij komen, alleen van een afstandje kijken, want er heerst een nerveuze stemming rond de pijpleiding. Als er vanuit onze groep geïnformeerd wordt naar de mogelijkheid of onmogelijkheid van aanslagen of zo dat kan toch, nietwaar? worden onze begelei- ENERGIE, WAAR HAAL JE HET VANDAAN? (2) De energiebood- schap die de nieu we Amerikaanse president Carter op 20 april de we reld inzond, houdt nog steeds velen binnen en buiten Amerika in hoge mate bezig. De plannen, die Car ter op deze ge denkwaardige dag ontvouwde, wor den gekenmerkt als de meest ver strekkende, die ooit in vredestijd in Amerika zijn ingediend. Deze zomer waren 19 journalisten uit 14 landen in staat een reis te maken om een duidelij ker beeld te geven van de achter gronden van de Amerikaanse energieplannen. Onze correspon dent in Washing ton, Dick Toet, maakte deze tien daagse reis, waar in bijna 21.000 ki lometer werd ai ders uiterst zwijgzaam. Er wordt gewoon niet over gepraat De grootste attractie van het bezoek aan Prudhoe Bay is dan ook voor de meesten van ons het tripje naar de kustlijn, waar slechts een smalle streep wa ter ons scheidt van de immense ijsvlakte, die tot de Noordpool moet reiken. Kwetsbaar Toch is het juist het meest noordelijke ge bied, waar de kleine, maar actieve milieu groepen in Alaska en ook in de rest van Amerika zich de grootste zorgen over ma ken. Juist door het bizarre klimaat zijn flora en fauna in deze streken uiterst kwetsbaar. De natuur luistert hier zo nauw naar de karige groeimogelijkheden, die het klimaat te bieden heeft, dat elke verstoring volgens deskundigen rampzalig kan zijn. De olie maatschappijen (de voornaamste betrokke nen zijn BP en Esso) hebben zich, mede onder druk van de actiegroepen, bijzonder uitgesloofd in het ontzien van de natuur. Ze hebben er miljoenen aan besteed en zijn hier en daar zelfs verder gegaan dan strikt nodig was. Zo is de pijpleiding, waar deze zich boven de grond bevindt (bijna de helft van de totale lengte), op regelmatige afstanden toch begraven, teneinde de kariboes (Ameri kaanse rendieren) de gelegenheid te geven het obstakel te passeren. Nu al is echter gebleken, dat deze schrandere dieren er veel liever onderdoor gaan, dat geeft warmte (de olie gaat bij 65 graden de pijp in) en het geeft hen de gelegenheid om zo af en toe de rug even lekker te krabben. Ramp man om het leven en werden er dertig gewond. Valdez, waar de beplakte en bepleisterde DC-3 ons weer op nerveuze wijze heen- brengt, wordt per schip bereikt via een ruim bemeten fjord, bijna 250 meter diep en met een nauwste doorgang van ruim 900 meter. Het klimaat is er voor Alaskabegrippen betrekkelijk mild. Het enige grote probleem vormen de heftige valwinden, die zich ge middeld één tot twee keer per winter geheel onverwachts met snelheden boven de 140 kilometer per uur van de omliggende glets jers laten vallen. Het sneeuwprobleem, de afgelopen winter viel er tien meter, is slechts een kwestie van inzet (300 man hebben er een winter lang dagelijks staan scheppen) en geld (25 miljoen in drie jaar tijd). Kanon Geld in Alaska betekent doorgaans gooche len met veel nullen. Kosten van de pijplei ding bijna 20 miljard dollar, opbrengst voor de staat van de olie- en gasconcessies 2,5 miljard per jaar (niet gek trouwens op een bevolking van 360.000), afkoopsom voor de op dit moment circa 70.000 autochtonen (grotendeels Eskimo's en kleinere groepen Indianen en zogenaamde Aleuts) bijna 2,5 miljard plus 20 miljoen hectare land Over de heffingen, die de staat Alaska de olie maatschappijen oplegt, heeft intussen al een flinke ruzie gewoed. De maatschappijen dreigden op een bepaald moment zelfs de hele pijpleiding te sluiten, hetgeen een toch nog olijke olie-woordvoerder de kreet ont lokte: „Dan zitten we met een mooi 1300 kilometer lang kanon". De staat won de slag overigens. En dan te bedenken, dat Alaska destijds (1867) door de Amerikaanse rege ring voor 7200 dollar van Rusland werd Ak'de*oliemaatschappijen hun dreigement De PIP1'!11 beweegt zich enigszins zigzaggend door Alaska om inkrimpen en uitzetten door temperatuurverschillen te kunnen opvangen. zouden hebben uitgevoerd, zouden beslist niet alle inwoners van Alaska daarom ge- verband met een fel om zich heen grijpende treurd hebben. Zeker niet Ed. McGrath, die „plastic-cultuur", een sterk uitdijende bevol- zelf enige jaren aan de pijpleiding heeft king, een enorme inflatie (de prijzen in gewerkt. Hij brengt in een lijvig boek („Insi- Alaska zijn aanzienlijk hoger dan in de rest de the Alaska pipeline") de olie slechts in van Amerika) en de intocht van grote groe- Maar de milieumensen hebben nog andere zorgen, zoals voor de reusachtige tankers, tot 265.000 ton, die in Valdez de olie komen ophalen. „Als er iets met zo'n tanker ge beurt, is de ramp niet te overzien", zeggen de actiegroepen. „Valdez zal één van de veiligste oliehavens in de wereld zijn", zeg gen de oliemaatschappijen. Dat een ongeluk in een klein hoekje kan zitten, is intussen echter al gebleken. Bij een ontploffing in een pompstation de olie was net halfweg de hevig beveiligde pijpleiding kwam een Het centrum van de olie-operaties aan de noordkust van Alaska. Midden op de foto het gebouwencomplex waarin een gemeenschapscentrum, een onderkomen voor 264 mensen en een computercentrum zijn ondergebracht. pen gokkers, grondspeculanten, hoeren en is, is moeilijk verkoopbaar. De avonturiers. De pijpleiding is volgens Mc- dan ook gerechtvaardigd of de olie Grath niets meer en niets minder dan „de ka niet eerder een last dan een grootste verspilling van geld en de grootste de Amerikaanse energiepolitiek rib uit het lijf van de consument aller tijden". Rotsvast De oliemaatschappijen hebben een geheel andere visie. Zeker, zij erkennen de betrek kelijkheid van het olieveld bij Prudhoe Bay (over 20 tot 25 jaar is het op), maar zij rekenen erop^ dat de volgens ruwe schattin gen ruim 300 miljard barrel olie, die alleen in Amerika nog diep in de grond moet zitten, in de toekomst via nieuwe technieken tegen redelijke prijzen tevoorschijn getoverd kan worden. Hoewel de meeste oliemaat schappijen zich ook al vol overgave in alter natieve energiebronnen hebben gestort, gelo ven zij nog steeds rotsvast in de olie. Dr. Jack Gould, een econoom van het American Petroleum Institute, zei het ons zo: „Toen Maurice Chevalier eens werd gevraagd hoe hij het vond om oud te worden, zei hij: „Valt wel mee als ik denk aan het alternatief'. In ieder geval zien de oliebazen de toekomst optimistischer in dan de adviseurs van Car ter, die menen dat de olie- en gasreserves tegen het jaar 2000 voor 90 procent zullen zijn uitgeput. De olie uit Alaska heeft het er voor de Amerikaanse regering intussen niet gemak kelijker op gemaakt de bevolking te overtin- gen van een onvermijdelijke energiecrisis. President Carter moest onlangs zelfs beslui ten geen Alaska-olie naar Japan te exporte ren, hoewel dat toch zoveel makkelijker zou zijn geweest. De grote tankers, die straks vol olie Valdez zullen verlaten, kunnen im mers alleen terecht aan de westkust van Amerika. Het Panamakanaal kan slechts tankers tot een maximum van 68.000 ton verwerken en een langere route zou te kost baar worden. Maar olie leveren aan Japan, terwijl je bezig bent de mensen te vertellen, dat de olie aan haar laatste snikken bezig Grazende kariboes aan de noordkust van A - tegen de achtergrond van één van de _ej boortorens. h». De voorbereiding van het der de Landelijk Pastoraal Over leg (LPO-III) in de rk kerk provincie is haar laatste fase ingegaan. Volgende maand verschijnt een vervolgboekje met onder meer een samen vatting van de reacties op „Mijn Idee", de eerste ge- spreksbrochure voor LPO-III. Op „Mijn Idee", dat is ver spreid in een oplage van der tigduizend exemplaren, zijn 1.350 reacties binnengekomen; geschat mag worden dat onge veer achtduizend mensen zich intensief hebben bezonnen op „samen geloven en samen kerk-zijn", het algemene on derwerp van LP O-Hl. Tijdens haar maandelijkse vergadering, deze week in Groningen, zo meldt de pers dienst van de r.k. kerkprovin cie, heeft de bisschoppencon ferentie het groene licht gege ven voor de publikatie en ver spreiding van het vervolgboek je. Dit zal verder bevatten: een voorwoord door kardinaal Wil lebrands, voorzitter van de bisschoppenconferentie, een vraaggesprek van mej. Wil Bus, leidster van de Utrechtse delegatie naar LPO-III, met mgr drs J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, en een aanbie dingsbrief van de agendacom missie voor LPO-IH met een aantal vragen als wegwijzers voor overweging en bespre king. Het vervolgboekje kan worden gezien als een oproep tot een gezamenlijk verder zoeken naar een verantwoord pasto raal beleid. Opdat LPO-III een vruchtbare samenspraak tus sen de bisschoppen en de ge loofsgemeenschap wordt, zul len de diocesane afvaardigin gen stappen ondernemen voor een diepgaande bezinning op het vervolgboekje. Zo overwe gen sommige delegaties het uitschrijven van hoorzittingen. Van een kant hebben de bis schoppen besloten maandag 26 september in Breda een extra vergadering te houden. teneinde ee eigen bezinning aan de reacties op „Mijn Idee" te wijden. Het resultaat daar van zullen zij in december aan de afgevaardigden naar LPO- III kenbaar maken. Zaterdag 21 januari volgend jaar (wellicht al op de voor avond) zal een LPO-bijeen- komst worden gehouden, als voorloper op de eigenlijke zit tingen van het Landelijk Pas toraal Overleg. Daar zullen de krachtlijnen van de tweede ge spreksronde worden getrok ken en de deelonderwerpen voor de verschillende zittingen van LPO-III worden bepaald. Er wordt naar gestreefd dat de eerste in april of mei vol gend jaar kan plaatsvinden. Van 16 augustus tot 15 sep tember houden de ongeveer tweehonderdduizend moslims die ons land telt hun jaarlijk se vastenmaand, de Ramadan. In die maand kreeg de profeet Mohammed indertijd de eer ste openbaring van de Koran, het heilige boek van de islam. Van enkele uren voor zonsop gang tot het moment van zonsondergang is het tijdens de Ramadan een moslim on der meer niet toegestaan te eten, te drinken of te roken. De Ramadan is een van de vijf fundamenten van de Islam. De andere grondslagen zijn: het geloof in Allah en zijn profeet, het vijfmaal daags verrichten van de gebeden, het geven van aalmoezen en het maken van een pelgrimstocht naar Mek ka, indien dit financieel moge lijk is. Volgens de heer A. van Bom mel, voorzitter van de Federa tie Moslim Organisaties Ne derland (F.M.O.N.) is het vas ten inEuropa extra zwaar, omdat de tijd tussen zonsop gang en zonsondergang erg lang is: op 16 augustus maar liefst 17,5 uur. Aan het eind van de Ramadan is de vasten tijd nog ruim vijftien uur. Het grootste aantal moslims al dus de voorzitter van de fede ratie houdt zich strikt aan de vastenvoorschriften. Dit neemt volgens hem nog toe, nu steeds meer van de ongeveer 110.000 islamitische buiten landse werknemers hun gezin laten overkomen. Wat het vasten hier ook extra moeilijk maakt zijn de werk omstandigheden, al wordt er de laatste jaren in sommige bedrijven enige rekening mee gehouden. Hier en daar is er een ruimte om de gebeden te zeggen. Ook op scholen is er enige verbetering, sinds de fe deratie de gemeenten en de scholen heeft aangeschreven met het verzoek de moslimkin deren gelegenheid te geven tot godsdienstonderricht en de an deren enige informatie te ge ven over de islam, na het christendom de tweede gods dienst in ons land. In een bericht bij het begin van de Ramadan vraagt de federatie het bedrijfsleven de moslims „te geven waar zij recht op hebben: twee vrije dagen per jaar op de twee grootste islamitische feestda gen", namelijk aan het eind van de vastenmaand en op het offerfeest. „Deze feesten aldus de mos- limfederatie die in de mos lim-landen soms dagen voort duren, gaan hier onopgemerkt aan de herenigde moslimgezin nen voorbij. Vooral voor kin deren zijn deze dagen in hun eigen land van buitengewoon veel betekenis. Het is de ge woonte ze op deze dagen mooi in de kleren te steken en met cadeautjes blij te maken. De Ramadan heeft volgens de federatie wel enige bekend heid gekregen in Nederlan gec maar er is nog weinig vi Dr. draagzaamheid tegenover i var wijkende gedragspatronen d alle samenhangen met religie me cultuur. „Politieke rechten vi bri enkelingen en minderheid vir groeperingen worden erken en maar niet hun culturele i religieuze rechten", aldus hl* bericht van de federatie lim Organisaties Nederlan waarin zestien plaatselijke ganisaties samenwerken. De „contactcommissie M< lims en Christenen in Ned( land", die in 1974 werd op| richt, zoekt naar antwoord op de meest urgente religiei nood van de moslims. Mee| holpen werd aan een wettel ke regeling voor het ritu slachten en een verbeten van faciliteiten voor het ga dienstonderwijs aan moslii kinderen. Begin 1978 kom de moskeeën aan de or< Naast de moskee in Alm< telt ons land zo'n dertig pro sorische gebouwtjes en ten. Volgens de federatie een islamitisch centrum ab: luut nodig in elke concentra van duizend of meer moslim BINNENLAND/BUITENLANDLEIDSE COURANT VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1977 PAGINAI

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10