"Nog veel agen pen in iociaal- ikkoord fieidoeSomant Stijldansen weer helemaal 99 hijzen voor fruit nogelijk vrij hoog LiNNENLAND Den Uyl: ,HET ZAL NIET SIMPEL ZIJN' Veel vragen rond vage plannen Beslissend congres Zuidmolukkers Verwijt kamerlid absurd VALSE MUZIEK UIT BELGIE OP NEDERLANDSE MARKT Jachtverbod uitgebreid Zuiveringsoperatie in West-Nederland LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 (Van onze parlementaire redactie) DEN Haag „Zonder vrij ingrijpende maatregelen, die de maatschappelijke or de raken, lukt het komende sociaal-economisch beleid niet". Aldus gisteren for mateur Den Uyl, nadat hij met de drie daarbij betrok ken fractieleiders een ak koord over het sociaal-eco nomisch beleid voor de ko mende vier jaren had be reikt. „Er is", aldus Den Uyl, „een mentaliteitswijziging nodig. We moeten breken met het geloof, dat econo mische groei vanzelfspre kend is en een herstel van de economie automatisch gebeurt". „Het zal niet sim pel zijn het voorgesteld be leid te voeren. Het vergt veel inspanning en ook me dewerking van werkgevers, werknemers en beoefena ren van de vrije beroepen", aldus de kabinetsforma teur. FNV: soms pijnlijk De Federatie Nederlandse Vakbeweging noemt het bereikte akkoord een pak ket met een aantal voor de werknemers pijnlijke za ken. Toch verdient dit so ciaal-economisch beleid de steun van de vakbeweging, aldus voorzitter Wim Kok van de FNV. „De forma teur zit op veel punten op één lijn met de FNV", al dus Wim Kok. Nadrukke lijk wees hij het eventueel beknibbelen op de sociale uitkeringen af. NCW: nog twijfels Het Nederlands Christelijk Werkgevers Verbond heeft zijn grote twijfels of de be strijding van de werkloos heid en het terugdringen van de inflatie met de voor genomen middelen en in strumenten kan gebeuren. „De genoemde maatregelen zullen niet die ruimte bie den, die het bedrijfsleven nodig heeft om een goede bijdrage te leveren aan de oplossing van onze econo mische problemen en in het bijzonder aan de werkgele genheid", aldus het NCW. De formatie is gisteren een belangrijke stap verder geko men en het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de werkelijk programmatische besprekingen in de loop van deze week de laatste, zeer moeilijke en voor de gehele formatie beslissende fase ingaan. Het thans door de formateur geproduceerde document, dat de conclusies met betrekking tot het financiële, sociale en economische beleid bevat, is door de deelnemende fracties aanvaard als uitgangspunt Een veiligheidsklep van „enkele miljarden" is ingebouwd, grove lijnen zijn getrokken voor de harde kern van het beleid, dat de werkloosheid moet terugdringen en de inflatie met rond één procent per jaar indammen. HET stuk zelf lijkt bij eerste beschouwing niet werkelijk hard. Tal van passages dragen het kenmerk van formulerin gen, die voot beide partijen nog net aanvaardbaar waren. Vele voornemens zijn voor meer dan één uitleg vatbaar. Het is voorts te betreuren, dat in deze „Conclusies" beleids voornemens zijn opgenomen, die nauwelijks uitvoerbaar zijn wanneer men de uitgangspunten werkelijk ernstig neemt. Men kan geen inkomensmatiging over de gehele lijn doordrukken, werkers op de nullijn zetten, daartoe ook de belasting- en premiedruk niet of minimaal doen toenemen en tegelijkterijd ook een algemene aanvullende pensioen voorziening wensen, om nog maar te zwijgen van het „zo spoedig mogelijk tot stand brengen van een algemene wet Ziektekosten". Het is niet reëel dergelijke voorzieningen aan te kondigen als beleidsvoornemens voor de komende vierja rige periode. Zeker niet als in diezelfde periode het beleid ernstig moet worden omgebogen in diezelfde sociale verze keringssfeer. Een duidelijk pluspunt in het nieuwe beleidsstuk is de erkenning van de afhankelijkheid van invloeden van buite naf, evenals van de erkenning, dat er twijfels zijn over de beheersing van de incidentele loonsverhogingen. Die erken ning geeft ongetwijfeld speelruimte zowel voor het nieuwe kabinet als voor de Tweede Kamer. Ook bij een echt „parlementair kabinet" kan de Kamer op grond van nieuwe ontwikkelingen de plicht hebben om bij te sturen ongeacht de afspraken, die bij een formatie zijn gemaakt. Dat deze „Conclusies" van de formateur veel vragen oproepen moet tot de slotsom leiden, dat ook de regeringsfracties straks niet met gebonden handen zullen staan, die een echt parlementair overleg onmogelijk zouden maken. Het congres dat de Zuidmolukse gemeenschap het komen de weekeinde in Assen houdt, moet de eenheid herstellen die de laatste jaren ernstig is aangetast. De grote vraag is echter of dit zal lukken. De ideologische meningsverschil len tussen Zuidmolukse groeperingen zijn zo verscherpt dat een verzoening nauwelijks kans van slagen lijkt te hebben. De oudere Zuidmolukkers zijn verdeeld geraakt en tussen de oudere en jongere generatie gaapt een kloof die steeds groter dreigt te worden. Het is een kloof die in feite twee denkwerelden van elkaar gescheiden houdt. VOORAL de laatste tijd is dit angstwekkend scherp naar voren gekomen. De oudere generatie heeft de jongeren steeds voorgehouden dat met overleg - door politieke midde len - het ideaal van een vrij Ambon bereikt moet worden. De jongeren hebben ontdekt dat dit ideaal langs deze weg niet te bereiken is. Daarom kozen vele jongeren voor de strijd: het geweld. Twee werelden tegenover elkaar dus. Neemt men dan ook nog de verdeelde opvattingen bij tal van ouderen over de machtsstructuur binnen de Zuidmoluk se gemeenschap, dan is het duidelijk dat het in het komende weekeinde een moeilijk congres zal worden. HET wordt een strijd om de macht die, hoe deze ook uitvalt, gevolgen zal hebben ook voor de Nederlandse verhoudingen waarbinnen deze gemeenschap van 32.000 mensen op de eerste plaats moet leren leven. Bij alle op het congres te Assen vertegenwoordigde groeperingen zal veel wijsheid, maar vooral veel beheersing nodig zijn om naar elkaar te willen luisteren. Wapengekletter, zelfs geruzie met woorden, maakt de interne problemen alleen maar ernstiger. (Zie ook pagina 11) Van der Stoel: DEN HAAG (ANP) - Vol gens minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) is het verwijt van het ka merlid Van den Bergh (Pv dA), als xou hij de Tweede Kamer niet hebben willen inlichten over een EG-ver- klaring over het Midden- Oosten, „absurd". De bewindsman heeft op 22 juni de verklaring aange kondigd tijdens mondeling overleg met de kamercom missie voor Buitenlandse Zaken. Daarna heeft hij toegelicht wat de bedoeling van de verklaring was. Hij wist echter nog niet wan neer de verklaring het licht zou zien. Volgens Van der Stoel is de verklaring inderdaad niet opgesteld na overleg met Israël, iets wat Van den Bergh graag had gezien. Volgens de minister van Buitenlandse Zaken is het weinig efficiënt en effectief en ook ongebruikelijk wan neer men, alvorens een ver klaring op te stellen, eerst in contact treedt met alle betrokken partijen. Dongen Vervalste grammo foonplaten, die in Noord-Bra bant over de toonbanken gin gen, zijn het spoor gebleken naar Belgische platen persers. De Belgische justitie zal deze producenten binnen afzienbare tijd een toontje lager laten zin gen als de technische appara tuur in beslag wordt genomen. Dit is de rijkspolitie in Dongen en de Stemra in Amsterdam duidelijk geworden. Markton derzoekers troffen in het vroege voorjaar in Breda en omgeving illegaal maar goed gekopieerde platen aan. Een opsporingsbe- voegde inspecteur van de Stem ra had er oren naar. De omvang van de vervalsingen noopte tot het inschakelen van de politie. De politie uit Dongen hield in Goirle, St Willibrord, Breda en Dongen vier mannen aan. Tegen hen is proces verbaal opge maakt wegens overtreding van de auteurswet en wegens het helen van gestolen-auteursrecht goederen, aldus de Stemra, Stichting tot uitoefening en handhaving van mechanische reproduktierechten der auteurs. Het is de bedoeling, aldus de rijkspolitie in Dongen, dat het viertal voor de rechter ver schijnt De informatie van de vier mannen was de prelude tot verdere naspeuringen en tot overleg in goede harmonie tus sen de Nederlandse en Belgi sche justitie. Naast de nagemaakte platen met dito labels en hoezen doken evenals in Brabant in de rest van ons land platen op die ver handeld werden onder de labels „Organe", .Hannibal", „Greevil- le" en „Oldies". De kwaliteit van de muziek was vrij goed: in de gebieden voor de hoge en lage' tonen was het geluid niet per fect, maar dat is gewoonlijk voor een leek niet te onderschei den, aldus de Stemra. De politie in Brabant nam onge veer duizend platen in beslag. Hiermee werd het kwaad van de verkoop van de vervalsingen in ons land wel bezworen. Daar mee bleef de handel beperkt tot kunstuitingen van: Abba, Chica go, Jack Jersey en Rod Ste ward, alsmede tot een paar ver zamelplaten. De Stemra veron derstelt, dat de Belgen zo'n 50.000 platen persten, waarvan meer dan de helft naar Neder land werd uitgevoerd. DEN HAAG Vanaf vandaag mag er in ons land niet meer gejaagd worden op de eek hoorn, de bonte kraai, de roek en de poelsnip. Minister Van der Stee van Landbouw en Vis serij beeft dat zo besloten. Zijn besluit is een uitvloeisel van de inwerkingtreding van de nieu we jachtwet vandaag. Tot nu tot was de jacht op deze vier diersoorten bet hele jaar geo pend. Dat was ook het geval met de jacht op bunzing, hermelijn en wezel, maar op die dieren mag nu nog slechts tot 15 februari worden gejaagd. Verder is het vanaf vandaag verboden, houtduiven, zwarte kraaien, kauwen, Vlaamse gaaien, eksters, vossen, konij nen en verwilderde katten in het veld uit te zetten. Rotterdam werkt vertragend ROTTERDAM De hoogheemraadschap pen van Delfland en van Schieland en het waterschap LJsselmonde hebben gisteren kritiek geuit op het plan van Rotterdam om de aan bet Vaanplein te bouwen afvalwa terzuiveringsinstallatie in de dokhaven aan te leggen. Rotterdam zou dit doen om stankoverlast te voorkomen, maar volgens het waterschap kan overlast door toepas sing van nieuWe technieken tot een mini mum worden beperkt. Het Rotterdamse voornemen zal vertragend werken op de bouw van de zuiveringsinstal- lcfies die zo spoedig mogelijk dienen te worden aangelegd. De dijkgraven verwijten de wethouder van ruimtelijke ordening, mr. J. Men tink, dat hij na al het overleg met de gemeente dat er geweest is, nooit over het alternatieve plan heeft gesproken. Bo vendien betekent het Rotterdamse initiatief voor de verantwoordelijke instanties een extra onkostenpost van 40 miljoen. Dit zei mr. A P. van den Berge, dijkgraaf hoogheemraadschap van Delfland, tijdens een persconferentie waarin hij tevens aan kondigde dat de waterschappen in de Rijn delta binnen een jaar zullen beginnen met de bouw van installaties voor de zuivering van het afvalwater van Rotterdam, Rijn mond en Den Haag en omgeving. Het pro ject vergt een investering van 415 miljoen. Voor de aanleg van aan- en afvoerleidingea moeten de betrokken gemeenten nog eens enkele honderden miljoenen guldens uittrek ken. Het is de grootste zuiveringsoperatie die ooit in Nederland is uitgevoerd. De eerste installatie moet in 1981 in werking zijn. Als de installaties klaar zijn, zal het afvalwater van bijna drie miljoen inwonere quivalenten niet langer meer ongezuiverd op de benedenloop van de Rijn en het zeewater langs de Hollandse kust geloosd hoeven te worden. bouter- eis WINTERSWIJK - Het stijldansen is in Neder land weer helemaal terug. Volgens dansleraren is het „dansen met vasthouden" een rage geworden dank zij de stijgende populari teit van de „soft-music". Ook de wat vergeten dan sen zoals de tapdans en de echte rockdansen worden weer op de Nederlandse dansscholen onderwezen, aldus de Nederlandse Bond van Dansleraren (NBD) gisteren op een congres in Winterswijk. De dansleraren zien de toekomest zonnig tege moet, ondanks de wat sombere prognoses over het teruglopen van het aantal jeugdige leerlingen. Volgens de bond hebben in het afgelopen seizoen ruim 400.000 Nederlanders dansles genomen en over 110.000 leerlingen slaagden' voor de danstest. Deze cij fers overtreffen die van Duitsland en Engeland. Wat somberder cijfers over het teruglopend aan tal jeugdige leerlingen noemde de voorzitter van de NBD, de heer T. Bus in zijn openingsrede. Vol gens hem is er berekend dat tot 1980 het aantal jon geren tussen de 14 en de 18 jaar dat de dansscholen bezoekt met 70.000 zal te ruglopen. Tot 1990 zal het aantal volgens de heer Bus zelfs met 200 tot 275.000 teruglopen. Deze terug gang bij de jongeren wordt volgens hem echter weer ruimschoots goedge maakt door de steeds gro ter wordende belangstel ling voor dansen onder de gehuwde paren. De NBD begint deze maand een pu bliciteitscampagne voor het dansen. Op alle sta tions in ons land zullen posters verschijnen met de tekst „Dansen is plezier voor tee". Ook via radio en tv zal de NBD de mensen uitnodigen dansles te gaan nemen. Wie dat doet zal worden onderwezen in tien dansritmen welke interna tionaal zijn vastgelegd in het „Wereld-dans-pro- gramma", waarin zijn op genomen de Engelse wals, de Weense wals, de fox trot, de tango, de rumba, de cha-cha-cha, de samba, de paso-doble, de jive (fa milie van de rock) en beat n onze parlementaire redac tie) N HAAG Het akkoord r bet sociaal-economisch be- I, dat de op die dag 58 jaar rorden kabinetsformateur Uyl gisteren bereikt heeft, ip de belangrijke onderdelen g en oningevuld gebleven, irdoor wordt er door de bij formatie betrokken partijen PvdA, CDA en D'66 een schillende uitleg aan gege- De kans is groot, dat de gheid van diverse onderde- te zijner tijd oorzaak zal uien worden van ernstige me gaverschillen in bet nieuwe tinet en met de drie betrok- partijen, die dat kabinet steunen. aateur Den Uyl toonde zich met drs. Thijn (PvdA) en dr. Terlouw (D'66) iden met het compromis, maar mr. Agt (CDA) stelde zich veel gereser- der op. Deze zag de vage passages et akkoord als een groot voordeel, at daardoor meer speelruimte aan parlement wordt geboden. Het ak- d is totstandgekomen na uitvoerige rekingen, waarin de formateur eigen stellen heeft gebundeld met een aan- 'ensen van PvdA, CDA en D'66. rale doelstelling voor de komende erperiode van vier jaren is het terug gen van het aantal werklozen met 00 tot 150.000, en het verminderen van de inflatie met een procent per jaar. Tegelijk moet worden geprobeerd een groot aantal arbeidsplaatsen te scheppen. Gestreefd Wordt daarbij naar een selec tieve economische groei: zoveel mogelijk nuttige milieu-vriendelijke arbeidsplaat sen. De overheid wil de economische groei sturen door te stimuleren dat meer winst voor de bedrijven in meer arbeids plaatsen wordt omgezet. Om de doelstel lingen te bereiken dienen de inkomens te worden gematigd, waarbij alleen de mensen met de lage inkomens er in welvaartspositie niet op achteruit gaan. De.mensen met hoge inkomens zullen een stapje terug moeten doen. Voorts moeten bezuinigingen in de collectieve uitgaven tot tenminste vier miljard in 1981 worden aangebracht. Op welke posten moet wor den bezuinigd, moet nog worden inge vuld. Maar, zo liet Den Uyl weten, van de ambtenaren wordt zeker geen extra offer gevraagd. Geprobeerd zal worden belastingverhogingen in de komende ja ren zoveel mogelijk achterwege te laten. Mr. Van Agt (CDA) liet duidelijk blijken dat hij op dit punt wat buit had binnen gehaald. Het CDA heeft te zijner tijd het recht, aldus Van Agt, om te zeggen dat belastingverzwaring ten volle achterwege moet blijven. Dat geldt ook voor de CDA-ministers in het Tweede Kabinet- Den UyJ. „We sturen onze bewindslieden het veld in, gebonden aan dit akkoord, maar met onze interpretatie," zei mr. Van Agt Als winstpunt in „dit akkoord van geven en nemen" zag hij ook dat tijdig plannen worden gereedgemaakt voor extra bezui nigingen van twee tot drie miljard gul den, voor het geval de loonmatiging on voldoende zal zijn. Onder leiding van de zuinige rekenmees ter Notenboom hebben vijf leden van de CDA-kamerfractie in de urenlange verga dering over het akkoord een voorbehoud gemaakt. Ze vinden dat onvoldoende dui delijk is, wanneer die extra bezuinigingen in de rijksuitgaven van twee tot drie miljard zouden moeten worden aange bracht Een moeilijk punt in het akkoord is geweest de passage waarin staat dat de verstrekkingen van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten worden uitgebreid „in het perspectief van een zo spoedig mogelijke totstandkoming van een Alge mene Wet Ziektekosten." Over dit punt is het langst gepraat, aldus Van Thijn (PvdA). Van Agt ziet nauwelijks een mo gelijkheid om in de komende regeerperio de een Algemene Ziektekostenverzeke ring in te voeren. De vrees is dat de sociale premiedruk te veel zou stijgen, wat in de periode van forse loonmatiging ongewenst is. Het CDA meent dat de kosten voor de zelfstandigen te hoog zijn terwijl de PvdA de kleine zelfstandigen gebaat acht met een snelle invoering van die wet. Van Agt noemt het „gelukkig" dat er niets terecht gekomen is van de PvdA- wens om de Selectieve Investeringsrege ling, zoals die voor de Randstad geldt, uit te breiden tot het hele land. We hebben geen behoefte aan een spreiding van bedrijven naar Duitsland en België, zo was zijn commentaar. Overigens ge biedt de politieke realiteit volgens mr. Van Agt nog steeds te erkennen dat gestreefd moet worden naar een kabinet van PvdA, CDA en D'66. Van Thijn zei ervan uit te gaan dat de afspraken uit het akkoord zullen worden nagekomen. Hij constateerde tevreden een groeiend vertrouwen tussen dedeel- nemers aan het formatie overleg. Dat vertrouwen is nodig om het beleid te doen slagen en omdat er een andersoor tig kabinet komt in vergelijking met vier jaar geleden. De PvdA-fractie vindt het akkoord „de moeite waard". Enkele frac tieleden hebben echter bedenkingen. Zo vindt dr. Duisenberg (minister van Fina- cien) dat er nu al een groter bedrag dan de vier miljard in 1981 moet worden bezuinigd. En de fractieleden Poppe en Spieker menen dat de overheid een grote re greep op het bedrijfsleven moet heb ben teneinde een selectieve economische groei te bewerkstelligen. De afspraken over de wet Investeringsregeling en het Arbeidsmarktbeleid worden wat „vaag en mager" genoemd. Er bestaat in de PvdA-fractie grote twijfel of met het voorgenomen beleid wel voldoende ar beidsplaatsen kunnen worden geschapen. Zo nodig zal de overheid zelf bedrijven moeten stichten, als het bedrijfsleven wat dat betreft het Iaat afweten. Toegejuicht wordt dat het nieuwe kabinet met kracht zal streven naar een verdere verkleining van de inkomensverschillen en dat de laagste inkomens in het matigingsbeleid buiten schot blijven. Dr. Terlouw erkende dat het voorgeno men beleid „speculatief' is. Het steunt op de vrijwillige medewerking van het be drijfsleven. Als er iemand in dit land is, die dit beleid kan voeren, is het Den Uyl. Wanneer het niet lukt, zitten we verder in het slop", aldus Terlouw. Voor hem stond er in het akkoord geen enkel punt waar hij „echt bedroefd" over kon zijn. abouters echt paddestoelen n, moet dit een kabouter- zijn! Het is maar wat als ets als kleuter aanschouwen, reuzenpadde- een bovist I de Bovista ita) werd de- lagen ontdekt ^tn boomgaard ll Gelderse BuJ. 0Hij heeft een (k van maar 96 cm. kleinhandel kunnen volgens de NFO op 40 tot 50 cent gesteld worden. De kans bestaat dan ook dat die kleinhandel, om ook nog winst te maken, zijn verkoopprijzen op 1,50 tot 2,- per kilo of hoger zal stellen. Het aanbod van geplukt fruit gaat nu op de fruitveilingen ook toenemen. In Zeeland wordt deze week een begin gemaakt met de pluk van het appelras James Grieve. Daarvan mogen alleen de grote maten worden verhandeld, dit ter voorko ming van de aanvoer van onrijpe appelen. Ook van het appelras Benoni gaan de aanvoeren toene men. De aanvoer van peren komt deze week in Zeeland ook op gang. Van het in deze provincie op ruime schaal geteelde ras Précoce de Trevoux is de oogst begonnen. K BU DUURSTEDE/ANP Op de fruitvei in Wijk bij Duurstede zijn gisteren voor fruit Itam - nog aan de boom hangend fruit, dat zogenoemde fruitpachters wordt aangeboden - te prijzen betaald. De appelrassen Cox, Goud- [1 et en James Grieve deden tussen drie kwart- "'en een gulden per kilo, de pereras3en Confe- et e en Doyenne du Cornice ongeveer 70 cent ,d- rtgelijke prijzen zijn volgens de Nederlandse »s, ittelersorganisatie NFO dit seizoen ook elders 'st) roor fruit op bet hout betaald, maar bet elras Golden Delicious ging goedkoper weg. hot fruit van de boom naar de winkel te gen moeten er per kilo dertig cent kosten aakt worden, zodat de inkoopprijs van de rassen dan Golden Delicious wel boven de fen per kilo zal komen. De kosten van de Verjaardagsrozen Kabinetsformateur toonde gisteren bij het bereiken van het sociaal-economisch akkoord, maar ook vanwege zijn 58ste verjaardag zijn breedste lach. Met in de hand een bos (geel-witte-rode???) rozen en op zijn neus een nieuwe bril. Binnenskamers stond al een enorme verjaardagstaart gereed, waarvan ook de gesprekspartners Van Thijn, Van Agt en Terlouw mochten genieten.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9