Kinderen an de erreur in Belfast Topberaad in Duitsland over economisch gevaar 7< Antilliaanse eilanden worden elk zelfstandig mdia wil Resultaten op 'an mensenbechten pTENLAND BANKIER BEVRIJD fiheini a-Cola itvinder telex overleden PROTEST TEGEN N-BOM In september bouw tweede begin „provisonum Utrechtse Baan van 197! LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 (Van onze correspondent Bert van Velzen) lËLFAST God weet waar Paul Mc Williams van droomde jen hij dinsdag de straat op ging in de geschonden, melanch- jseke, vredesstad Belfast. Revolutie en terreur zijn kinderspel pj de buurten waar armoede, werkloosheid en godsdiensthaat t de krotten stinken. Het was mooi weer in Belfast, en er Vs.een zachte warmte. Zwaar bewapende Britse militairen op patrouille in Noord-lerland, waar door de protestantse bevolking wordt gevlagd in verband met het koninklijk bezoek. al Mc Williams was 14 jaar. Dat zegt minste de Sill Fein, het katholieke atleger. Anderen zeggen dat hij 16 Het doet niet ter zake. Paul Mc iams had op de televisie gezien hoe Aderen soms maar zes of zeven jaar i, rond brandende auto's dansten en tnen wierpen in de zwarte wolken van jbberstank. Toen het dinsdag licht erd hingen er zwarte wolken boven de tto's van Belfast, alsof er bommen kren gevallen. Het was de zesde ver- Brdag van de internering, de dag aarop de haat en de terreur een re- Jessieve maatregel afdwongen die, ge- j-mbineerd met tijd, soldaten, politie en Sfaftastingen, van Ulster een polities- )Pat heeft gemaakt. dag van de internering is altijd met ij-and en bloed herdacht. Misschien ï'oomde Paul Mc Williams van zijn ^indeel in de herdenking met een steenj toorts of een molotov-cocktail. Ik lisde dinsdag van de droefgeestige chthaven naar de stad, langs sloppen- (ïizen met blinde ogen waar vroeger ïSfi e vensters zaten, grote brandvlekken wraakvuren, door bomaanslagen tógS.eteisterde gebouwen en een busstation, tfjjjjFÏÏraarin naar een bom werd gezocht. In ?^7*;straten speelden kinderen. Tal van nderen spelen met een zak vol keien de soldaat in gevechtsuniform te Sj.;, "Jkogelen. Er is gemeld dat een kleuter &n vier jaar langs een soldaat liep en een kei tegen de benen wierp om jjJjiS|&arna triomf weg te snellen. Op Paul Mc Williams (14) voelde zich beschermd door zijn jeugd 7-jarige leeftijd zijn kinderen al de ver trouwde koeriers van de ouderen en treden ze op als seiners, die met een vingergebaar een gebouw in de lucht kunnen laten vliegen. Als ze tien jaar zijn spannen ze draden tussen lantaarn palen, waarmee een Britse soldaat uit zijn tank kan worden gesleurd. De kinderen in Belfast en Londonderry spelen een tragische rol in een wreed en bloedig carnaval van geweld. Iedere dag wordt hun wereld bepaald door moord, bomaanslagen, processies, op ruiende taal, parades, tromgeroffel en doedelzakmuziek. In deze wereld zijn kinderen gesneuveld, zoals Eamon Mc Divitt in in Straban bij Londonderry, die doofstom was en een rubberkogel vond, die hij in vreugde ophief. Een para-troeper dacht dat het kind met een wapen dreigde en 3 seconden na de vondst van de rubber kogel lag het kind dood op straat. Voor de kinderen van Belfast en Lon donderry is bloed op straat een even normaal gezicht als de olie van een auto. Gezegd wordt dat sommige kinde ren schreeuwen in hun angstdromen en toevallen krijgen wanneer zij een menigte zien op straat. Maar het is waarschijnlijk nog erger dat de meeste kinderen zich aan het geweld hebben aangepast. Het abnormale is normaal geworden. Ze worden, voor zover ze katholiek zijn, lid van de Fianna Eiran, de jeugd-divisie van het Ierse Republi keinse leger. De protestantse kinderen sluiten zich aan bij de junioren van de Orange Lodge, eveneens een strijdgroep met prestige in de sloppenbuurten. Het zijn arme katholieken en arme pro testanten die het haatlied zingen in Noord-lerland. De kinderen gaan ge kleed in het harnas van hun jeugd. Welke soldaat schiet op een kind? Mis schien voelde Paul Mc Williams zich beschermd door zijn leeftijd, toen hij gisteren onder de warme zon door de straten van Belfast liep. Hij was niet bang. Hij wist dat die morgen een soldaat was doodgeschoten in het wes telijke deel van de stad, maar niet dat de ouders van de soldaat, die ook jong was, in het buitenland op vakantie wa ren. Hij wist ook niet dat een jonge man door een soldaat werd neergeschoten en daarna spoorloos verdween met behulp van zijn vrienden. Met een vriend wierp Paul Mc Williams (14 of 16 jaar, maar dat doet niet terza ke) benzinebommen op een legerpa trouille. Van officiële zijde werd bericht dat Paul Mc Williams, na herhaalde waarschuwingen, met de benzinebom men bleef doorgooien. Buurtbewoners daarentegen houden staande dat er geen sprake was van benzinebommen en dat Paul probeerde weg te vluchten via een hek. Het was nog vroeg in de dag. Later explodeerde er een lichte bom op de terreinen van de nieuwe universiteit van Ulster de Coleraine, waar koningin Elizabeth donderdag een bezoek brengt. De protestantse tegen hanger van de IRA, de UDA, de Ulster Defense Association, heeft aangekon digd vandaag, geen tegendemonstratie te houden wanneer de Sinn Fein rond het stadhuis van Belfast gaat marche ren. Er werd gisteren in Belfast spora disch geschoten en gevochten. En er werd gepraat: als woensdag koningin Elizabeth aankomt, zal de aarde beven. Er zwemmen kikvorsmannen van het republikeinse leger met mijnen in de haven van Belfast. De terroristen zijn van plan het koninklijk jacht Brittannia met een helicopter te bombarderen of een raket op af te vuren. De Queen Elizabeth-brug in Belfast gaat de lucht in. Het Europa-hotel, het meest geteis terde gebouw in Belfast, staat op een lijst van prestige doelen. De koningin wordt door een leger van ruim 32.000 man beschermd en behalve door de lichte kruiser Fife wordt het jacht Bri tannia ook beschermd door een onder zeeboot. Het jacht meert vandaag af in Belfast Louch. Paul Mc Williams is dan een dag dood. WILLEMSTAD (ANP) De Nederlandse Antillen krijgen een staatkundige structuur, die verder reikt dan decentralisatie. Volgens het regeerak koord, dat formateur Rozendal heeft bereikt met de verschillende formatiepartners, krijgen de zes eilanden elk een autonome constitutie. Daarnaast komt er een nationale constitutie, die sterk afge stemd zal zijn op die van 4e eilanden. Eventuele constitutionele conflicten zullen worden voorge legd aan een onafhankelijk hof. Nationaal gere geld blijven o.m. politie, posterijen, monetaire zaken en douane. Ook zullen wijzigingen worden aangebracht in de samenstelling, taken en bevoegdheden van het centrale parlement, de Staten. De eilanden Saba en St. Eustatius krijgen elk een vertegenwoordiger in de staten met voorlopig de status van waarne mer. De drie Bovenwindse eilanden hadden tot nu toe samen een zetel in het parlement. De „Eilandenregeling Nederlandse Antillen", een soort grondwet, komt te vervallen. De bij de formatie betrokken partijen zijn naar verluidt overeengekomen het aandelenpakket van de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij (ALM) onder te brengen bij het ministerie van justitie. Beleidskwesties zullen echter worden behandeld door het kabinet in zijn geheel. De ALM-kwestie vormde het laatste grote struikelblok bij het for ma tieoverleg. De verdeling van de ministersposten zou definitief geregeld zijn. De departementen van Algemene Zaken, Volksgezondheid Sociale Zaken en Arbeid Beieren moet tweeling onderhouden WÜRZBURG (AP) - In 1974 liet een toen 30-jarige dame zich I steriliseren in de gynaecologi- sche kliniek, een staatsinstel ling, van de universiteit van Würzburg. Enige jaren later kreeg zij een tweeling. Gebleken is dat bij de medische ingreep een fout was gemaakt. De vrouw diende een klacht in en naar aanleiding daarvan be sliste een rechter dat de staat Beieren geheel financieel voor de tweeling zal moeten op- j draaien. Verwacht wordt dat de j staat in hoger beroep zal gaan. zullen worden beheerd door respectievelijk de heren Rozendal, Hernandez en Spencer van de Democratische Partij (DP) van Curacao. Op eco nomische zaken komt Larmonie van de Nationale Volkspartij-Unie (NVP-U). De heer Maduro van die partij blijft gevolmachtigd minister. De minis teries van justitie, financiën en staatkundige struc tuur en onderwijs blijven in handen van de Parti- do Patriotico Arubana (PPA). Op die posten ko men dezelfde bewindslieden uit de vorige kabinets periode terug t.w. Leo Chance, Max Croes en Mevrouw Faustina Frank. Minister voor Wel- vaartszorg blijft Miguel Pourier van de Bonai- riaanse partij UPB. Het is nog niet bekend wie voor de NVP-U op verkeer en vervoer komt. In dit verband wordt Edsel Jeserun genoemd, de secretaris-generaal van genoemde partij. Aan het parlement zal worden gevraagd het aantal ministersposten uit te breiden met één voor cul tuur, opvoeding, welzijn en jeugdzaken. Daarvoor zou kandidaat zijn ir. Richardson, een broer van het DP-statenlid Joe Richardson van de bovenwin den. De nieuwe voorzitter van de Antilliaanse Staten wordt J. A. O. Bikker, die die functie al eerder heeft uitgeoefend. De regering-Rozendal streeft naar een herstructu rering van het onderwijs. Ze wil de werkloosheid bestrijden door het stimuleren van openbare wer ken en het instellen van een zogenoemde Antil liaanse ontwikkelingsbrigade. Verder zullen op lange termijn meer faciliteiten worden geboden aan investeerders. Rusland koopt Amerikaans graan MEMPHIS De Amerikaanse onderneming Cook Industries Ine heeft 500.000 ton mais en 250.000 ton tarwe aan de Sow- jet-Unie verkocht. De transactie valt onder een tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie gesloten over eenkomst op grond waarvan de Sowjet-Unie tot 1981 jaarlijks ten minste zes miljoen ton graan in de VS moet kopen. Enkele uren na de ontvoering van de Franse bankier Roland Mallet, president van Hutton-France, is de ontvoer de met handboeien en blinddoek om in een verlaten café bij Parijs teruggevonden. De ontvoerders waren al vóór de ontvoering door de politie in de gaten gehouden en konden tijdens hun actie worden gevolgd. Zij zijn, acht man sterk, gearresteerd. Mallet verklaarde na zijn bevrij ding hoe de ontvoering in het Bois de Boulogne had plaats gevonden. over de bereiding BhoettO van de frisdrank. I door te spelen aan j een onder Indiaas be- i vermoedt COmplot stuur staande finha j of uit India te ver- i dwijnen, zo verklaar- tpfypri *n lpvpn de minister van in- ICgeil ZlJIl IcVeil dustrie George Fer- nandes inhet Lager huis. Hij beschuldig- ISLAMABAD (AP) - De oud- de de Amerikaanse j premier van Pakistan, Zulfikar firma ervan dat zij Ali Bhoetto, heeft gisteren te- Indiase bottelaars gen verslaggevers in Lahore ge- DELHI (AP) rikaanse firma de ge- heeft uitgemolken zegd dat „als ik gedood wordt, zit zonder Co- heime bereidingswij- voor een winstper- J er geen getuigen van de moord la. De regering ze van bet produkt centage van zo'n 400 j zullen zijn omdat buitenlandse gezegd dat zij aan India ter be- procent en zei dat mogendheden er de hand in zul- •erbod instellen schikking stelt chemici in opdracht i len hebben.' er koop van de Coca-Cola heeft nu van de regering een j 'dberoemdetrts- ge keus om alle tech- Cola-surrogaat heb- Hij noemde geen namen van r tenzij de Ame- nische „know-how" tien geperfectioneerd. landen die tegen hem samen i zouden spannen. Maar tijdens I het hoogtepunt van de demon- straties tegen zijn bewind heeft Bhoetto beweerd dat de Ver- enigde Staten leiding gaf aan de schoolopleiding achter de rug. j oppositie tegen hem en dat ze Toch wist hij in zijn leven 118 financiële middelen aan de op- patenten op het gebied van de posanten ter beschikking stelde, elektronica op zijn naam' te I Het dagblad Daily Musawaat, □LAN, Connecticut (AP) - tvinder van de telex, Ed- Kleinschmidt is gisteren HY®^eden. Zijn lijfarts maakte el0ktrud dat de doodsoorzaak mo,or' worden omschreven als V<xm>^evorderde leeftijd" (101 an au-' Kleinschmidt kwam als 'larig jongetje uit Duitsland de Verenigde Staten. Toen ijn loopbaan als uitvinder n, had hij geen echte krijgen. Het persbureau Associated Press was de eerste onderne ming die gebruik maakte van telexmachines om nieuws snel de wereld door te sturen. Dat begon allemaal in 1914. De verkeersleidersbond heeft verklaard haar 2.200 leden te zullen oproepen weer aan het werk te gaan als het wetsont werp, ingediend door minister van vervoer Otto Lang, wets- kracht heeft gekregen. Het wets ontwerp legt tevens een salaris regeling op. De verkeersleiders eisten een dalarisverhoging van 12,6 procent. Het goedgekeurde wetsontwerp voorziet in een ver hoging met 8 procent. partijkrant die achter Bhoetto staat, geeft een verkla ring van Bhoetto weer als zou de Verenigde Staten achter een internationale samenzwering te gen Pakistan staan vanwege hun oppositie tegen de voorge nomen aankoop van een in Frankrijk gebouwde opwerk- ingscentrale voor kernafval door Pakistan. ADVERTENTIE nadese verkeersleiders: niet staken \WA (AP) Het lagerhuis het Canadese parlement vanmorgen een wetsont- goedgekeurd, krachtens e de stakende luchtver- ileiders onmiddellijk weer aet werk moeten op straffe boetes tot 240 gulden per Als gevolg van de drie- se staking werden de mees- ►mmerciëlè vluchten alge maar verwacht wordt dat later op de dag weer nor- 1 zullen worden uitgevoerd. IHINGTON (UPfl De Amerikaanse rege- politieke gevangenen vrij te laten, evenals het boekt „goede resultaten" bij buitenlandse beperken van willekeurige arrestaties van ver dingen op het gebied van de mensenrechten, meende ondermijnende elementen. En enkele rege- tteeft de Amerikaanse onderminister van bui- ringen hebben degenen die verantwoordelijk wa- tndse zaken Warren Christopher gisteren in ren voor marteling gestraft en opdracht gegeven teospraak tot de orde van advocaten in dat dergelijke praktijken worden beëindigd", ago gezegd. Veel regeringen zouden naar zijn zeggen „een -L hernieuwde wil tonen de economische rechten van stopher noemde geen namen van landen waar hun burgers te bevorderen. De regeringen van ^sultaten goed zijn. „Ons doel is verbetering verscheidene Afrikaanse landen erkennen de grote de mensenrechten, niet het in verlegenheid kloof tussen rijk en arm en beginnen met moeilij- |gen van anderen of publikatie van onze sue- ke ontwikkelingsprogramma's op lange termijn F! 201 bij. Maar hij wilde wel kwijt dat om hun bevolking een betere levensstandaard te »ele regeringen begonnen zijn grote aantallen verschaffen". (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Volkomen onverwacht heeft bondskanselier Helmut Schmidt vanuit zijn zomerverblijf aan de Brahmsee gis teren zijn ministers uit de sociaal-econo mische driehoek, te weten Apel (finan ciën), Friederichs (economische zaken) en Ehrenberg (sociale zaken), alsmede vice-kanselier Genscher en de president van de nationale bank Emmingen naar Hamburg geroepen om zich te beraden over de kritieke situatie waarin de West- duitse economie, toonaangevend voor Europa, dreigt te geraken. De prognoses ten aanzien van de econo mische groei en van de werkloosheid zijn aanzienlijk optimistischer geweest dan de harde werkelijkheid. Inplaats van het nagestreefde aantal van 850.000 werklo zen moet de Bondsrepubliek voor dit jaar rekenen op een gemiddelde arbeidsreser ve van ruim een miljoen mensen, en dit zal in 1978 nauwelijks beter worden. De economische groei, nog in maart van dit jaar geschat op S 5,5 procent, zal nauwelijks de 4 procent bereiken. Zelfs wanneer de conjunctuur de komende ja ren wat meer wind in de zeilen krijgt, is het uitgesloten dat het streven naar een volledige werkgelegenheid resultaat zal hebben: een minimum van 700.000 werk lozen is het beste resultaat dat te berei ken is. Met dit alles wordt uidelijk wat de olie crisis van 1973 al aankondigde: het wirt- schaftswunder, waarmee de Duitse bur gers vertrouwd waren geraakt, is waar schijnlijk voorgoed voorbij. Men zal nu moeten wennen aan een periode van matige groei, gepaard met een blijvend hoog aantal werldozen. De oppositie verwijt de regering het ban kroet van haar arbeidsmarktpolitiek, zon der te willen toegeven dat in de huidige situatie de speelruimte voor een kabinet zo gering is dat het nauwelijks uitmaakt of zijn signatuur links of rechts is. Politiek gezien (en ook wat dat betreft is er tussen Nederland en het nabuurland weinig verschil) betreft het werkelijke strijdpunt de stand van de sociale voor zieningen. In het land dat altijd de naam heeft gehad tot de ijverigste van de we reld te behoren, wordt nu ook de vraag gehoord: willen ze eigenlijk wel werken? De „borreltafel" heeft het antwoord klaar, de meeste werklozen weten wel beter. Na een felle aanval in de Russische pers op de Amerikaanse plannen de neutronenbom in produktie te nemen, is ook in fabrieken in de Sovjet-Unie daartegen geprotesteerd. Joeri Komilov, de voornaamste commentator van Tass, verweet president Carter onder invloed te staan van de wapenindustrie, ondanks schone verkiezingsbeloften de bewapeningswedloop te beperken. Washington heeft tegenge sproken dat er geen sprake van produktie van de bom is, ook al zijn gelden beschikbaar gesteld om de bom verder te ontwikkelen. .99 VOORBURG Rijkswater staat is voornemens in sep tember een aanvang te maken met de aanleg van het zoge naamde tweede „Provisorum" van de Utrechtse Baan, Het ligt in de bedoeling het karwei, waaronder ook de bouw van het eerste halve via duct over de Prins Bernhard- laan en de aanleg van een fiets- en voetgangerstunnel on der het tijdelijke dijklichaam op het Koningin Wilhelmina- plein, nog voor de bouwvakva kantie van '78 klaar te krijgen. Doordat het halve viaduct over de Prins Bernhardlaan, waar tevens op- en afritten komen, bedoeld is voor drie rijstroken en een vluchtstrook, kan het verkeer er tijdelijk in twee richtingen over vier iets versmalde rijstroken worden .geleid. De breedte ervan is namelijk vrijwel gelijk aan de breedte van de huidige ver- keersbrug over de Vliet. Een en ander werd gister avond door wethouder drs. H. K. van Hasselt aan de leden van de commissie van openba re werken medegedeeld. De wethouder zei daarbij te ver wachten, dat door het gereed komen van het tweede „Provi- sorium", een einde komt aan het nu soms hinderlijke sluip- verkeer op de Marialaan en in de Lusthofstraat, die frekwent gebruikt worden door automo bilisten, die komende van de rijksweg, ongehinderd doör verkeerslichten het oude cen trum willen bereiken. Overi gens zal de ambtelijke ver- keerscommissie zich binnen kort nog over dit probleem buigen om te bezien of er geen tijdelijke maatregelen ter voorkoming van het sluipver- keer getroffen kunnen wor den.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7