1976 PHILIPS 1935 \55 1963 - 1975 Mentaliteit digd I EINDHOVEN Als er een bondsverga dering-van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond is, kijkt Ben van Gelder altijd even rond. Hij groet hier iemand, drukt daar een hand maar denkt immer bij zichzelf: ik ben de enige die uit de oude tijd is overgebleven. Sinds Ben van Gelder in 1954 in dienst trad van Philips hij zou moeten zeggen van PSV maar ook hij vergist zich af en toe wel eens maakte hij deel uit van de bondsvergadering, het geselecteerde ge zelschap dat wordt geacht de belangen van het betaald voetbal te behartigen. Uit die grijze oudheid is alleen Ben van Gelder overgebleven. Alle anderen zijn vervangen. Zijn tijd bij PSV omvat evenwel meer dan de jaren 1954-tot-nu. Ben van Gel der kreeg „levenslang". Op zijn tiende werd hij lid van de club, waarvan hij afscheid moest nemen toen hij het Sint Joriscollege ging bezoeken. In die tijd van het rijke roomse leven paste het niët voetbal, of wat dan ook, elders te beoefenen. Ben van Gelder bedankte bij PSV, op het college werd een voetbal club opgericht die tot 1938 bleef be staan. Toen waren de gelederen dermate gedund dat er een In Memoriam kon worden geschreven. Het restant ging in zijn geheel over naar.PSV. Daar voet balde Van Gelder elf jaar, anderhalf jaar in het eerste en meestal in het tweede, waarvan hij aanvoerder was toen hij in 1950 van de ene dag op de andere van captain tot bestuurslid van PSV werd benoemd. Van beroep was hij rayonchef voor de drie zuidelijke provincies van het ook door een In Memoriam getroffen dag blad De Tijd. Tot het betaald voetbal zijn intrede deed en hij zijn baan ver ruilde voor die van manager bij PSV heet dat zakelijk leider bij de Eindho- vense club. Ben van Gelder mijmert: „Ik maakte van 1954 af alle contracten. Hoeveel zullen dat er geweest zijn? Ik heb de hele ontwikkeling van amateur- naar semiprof- en profvoetbal meegemaakt. Bij ons praten we over zakelijk leider omdat manager doet denken aan het Engelse begrip waar zo'n man ook ver antwoordelijk is voor het technische gedeelte. Iemand, die zowel de techni sche als de commerciële zaken kan be hartigen, is vrijwel niet te vinden. Van daar bij ons het, naar me voorkomt betere woord, zakelijk leider. Overigens vind ik dat in ons betaald voetbal de zaken aanmerkelijk beter zijn geregeld dan in Engeland. Wij zijn in vijfentwin tig jaar betaald voetbal \erder dan En geland in honderd jaar, zowel technisch als organisatorisch. En ondanks alle te kortkomingen die ik signaleer, zou ik meteen mijn lange periode van zakelijk leider nog eens willen doen". Dat is ook de reden dat Ben van Gelder per 1 januari 1978 niet met pensioen gaat. Hij blijft voorlopig nog o'm te zoeken naar een opvolger die, net als hij, een begrip moet worden in de voet balwereld". „De functie wordt wel gescheiden. On langs is de heer Meulman aangetrokken als administrateur. Ik, en later mijn opvolger, zal me nog uitsluitend met de commerciële zijde gaan bezig houden". Ben van Gelder voegt nog een tijdje aan zijn „levenslang PSV" toe. ens t zo EINDHOVEN Bijna veertig jaar „dient" fl06 Ben van Gelder PSV. Als voetballertje, voet- erd baller, bestuurslid en tenslotte als zakelijk het jejder. Een Brabander onder Brabanders, of zij die zich in de mentaliteit van dit gast vrije, gezellige volk kunnen inleven. Hij doet geen moeite te verbloemen dat hij „van onder de rivieren" komt Zijn A wordt gevormd met lippen die tot een rondje zijn gemaakt en klinkt derhalve als oh en als hij altijd in de vergaderingen van het betaald voetbal of de bondsbijeenkomst van de KNVB zijn woordje doet zijn zijn spelers immer speulers. Hij praat dan over 'zijn PSV, en in het belang van het vaderlandse betaalde voetbal Hij ergert zich, windt zich op en neemt dan een borrel om toch rustig naar huis te kunnen gaan. Hij verbaast zich over hetgeen meermalen wordt gezegd over PSV, over de club in verhouding tot Philips, over de manier waarop de ploeg zich nog altijd niet vrij lijkt te voelen als elders moet worden gespeeld en over de wijze waarop in ons land het betaald voetbal wordt geleid. En op dat alles wil Ben van Gelder zijn visie best geven. In den lande wordt gemeesmuild als PSV een speler aantrekt die beslist wel een kapi taaltje heeft gekost Er wordt laatdunkend gesproken als PSV het stadion uitbreidt met een hypermoderne tribune waardoor het eindstadium is bereikt en iedereen overdekt de wedstrijd kan volgen. Kunst, hoort men denken, dat betaalt Philips toch allemaal. Ben van Gelder laat een ander geluid horen. Ben van Gelder: „Laat het eens en voor altijd gezegd zijn: Philips is geen sponsor maar donateur. Een belangrijke, toegegeven. We weten wat we, en dat op lange termijn, aan donatie kunnen verwachten. We hebben faciliteiten wat de accommodatie betreft Maar het is niet zo dat Philips ergens een kist met geld heeft staan waarin ik op gezette tijden een greep kan doen. Bij PSV zijn de mogelijkheden wel groter dan bij de meeste andere verenigingen. De verhoudingen liggen ook niet zo scherp als bij verscheidene andere clubs. Bij ons blij ven we zakelijk, keihard zakelijk als dat nodig is, maar voor de rest ook menselijk. Dat kan alleen als je bestuur en je baas je alle vertrouwen geven, en dat heb ik. Onze begroting is vooral gebaseerd op de recettes. Die zijn en blijven het belangrijkst En het publiek komt" „Voor het aanstaand seizoen hebben we een record aan seizoenkaarten verkocht: veer tienduizend. Omdat de meeste kijkers bij Philips werken, kunnen maar dat hoeft niet want je kunt ook ineens betalen en dat doen velen die seizoenkaarten in tien termijnen worden betaald. Dat geld wordt dan van het salaris afgehouden. Natuurlijk, dat is gemakkelijk maar je moet toch eerst naar he{ voetballen willen om zo'n kaart te kopen." „Dat voetbal is een onderdeel van de gehele actieve en passieve recreatie waarvoor Phi lips zich in en om Eindhoven inaet" „Philips heeft bijvoorbeeld honderd hecta ren speelvelden, die beslist niet worden ge bruikt om alleen Philipsmensen te laten recreëren. Alle korfbalclubs in Eindhoven, en dat zijn er heel wat, spelen op velden van Philips. Het enige doel is, en dat kan men geloven of niet, recreatiemogelijkheden scheppen voor Eindhoven en omgeving. En zonder enige vorm van reclame. Kijk naar ons stadion. Men zal er de naam Philips nergens tegenkomen. Ik geef toe: we verke ren in een bevoorrechte positie maar Philips is voor PSV niet meer dan een donateur. Geen vergadering, bijeenkomst of bespre king waar Ben van Gelder niet het woord voert Hij behoort tot de „vaste sprekers". Het zijn er altijd slechts een paar en steeds dezelfde. De rest doet de mond niet open. Van Gelder kan moeilijk beweren dat zijn «Ah op- en aanmerkingen tot opzienbarende suc cessen hebben geleid. Misschien heeft hem ooit het gevoel bekropen voortaan maar thuis te blijven in plaats van tijdslopende vergaderingen bij te wonen. Ben van Gelder: „Ik erger me wel aan het ellenlange geouwehoer van de mensen. Er komt meestal toch niets van terecht Het is ook wel eens frustrerend als mensen op bondsvergaderingen of bijeenkomsten van het betaald voetbal praten zonder notie waarover ze het eigenlijk hebben. Dat ze de reglementen niet kennen of zo maar wat wegkletsen. Maar ik heb nog nooit bij mezelf gedacht dat ik het er maar bij zal laten zitten. De Amsterdamse politie kan toch ook niet zeggen dat ze er maar mee ophoudt omdat het na zevenhonderdentwee jaar daar zo'n zootje is geworden!?" „Je weet langzamerhand wel dat dikwijls niets terecht komt van hetgeen wordt be sproken of voorgesteld. Ik heb er zelf erva ring mee. Als op de vergadering wordt gezegd dat de COVS, de scheidsrechters, geen zetel in het bestuur betaald voetbal zullen krijgen en ik stel voor twee scheids rechters als adviserend lid te accepteren, roept voorzitter Hogewoning: „Dat is een voortreffelijk idee." Maar je hoort er nooit meer iets van. Als er gesproken wordt over het bekervoetbal en ik zeg dat daarvoor toch al lang reglementen bestaan, gaat de discus sie eindeloos voort Dan trek je je schouders maar eens op." „Het hele punt is dat de KNVB naar een professionele leiding toe moet Er moet een streep worden gezet onder de beslissingsbe voegdheid van hobbyisten." „Ik weet het het is een loze kreet want het gebeurt toch niet maar het is wel hard nodig. Beide sectoren van het voetbal zou den door beroepsmensen geleid moeten wor den, zowel het amateur- als het betaald voetbal. Het bonds bes tuur moet niet anders dan een controlerend orgaan zijn en de bondsvergadering een adviserend Daarop hamer ik al tien jaar. Zo werken we bij de clubs toch ook? Professionele clubs worden professioneel, met beroepskrachten, geleid. Ze schreeuwen wel dat het eraan komt maar het zal wel weer een negenjaars kindje worden in plaats van een egenmaands." „Toch kun je niet zeggen dat je stem in de vergadering geheel en al voor niets klinkt In de wandelgangen en in persoonlijke ont moetingen worden dikwijls belangrijker suc cessen met je op- en aanmerkingen bereikt dan op een vergadering. Ook daarom ga ik ermee door." PSV, wordt wel gezegd, leeft op een eiland Hoewel de verhoudingen met andere clubs over het algemeen goed zijn, kijgt men toch met goed hoogte van de Eindhovense forma tie. PSV lijkt in zichzelf gekeerd, schijnt zich eerst dan prettig te voelen als het „onder ons" is, op het eigen veld, in eigen omgeving. Ben van Gelder: „We zijn te bescheiden. Dat zit in onze volksaard. Je doet er weinig aan. Een Amsterdammer is nu eenmaal vrijer in zijn gedragingen dan iemand uit Culemborg en een Fries is anders dan een Zeeuw. Maar men moet ons niet het etiket van provin- ciaaltje opplakken. We werken bij de groot ste industrie van Nederland, we hebben een prachtig leefklimaat Maar het is en blijft wel een kwestie van mentaliteit Een Bra bander heeft het nu eenmaal moeilijker in Rotterdam of Den Haag dan bij PSV. Een echte Limburger aardt ook niet zo gemakke lijk in Amsterdam. Het voorbeeld uit de voetbalwereld hoef ik daarvoor toch zeker niet aan te halen." „Ik geef een voorbeeld. Soetekouw, een Am sterdammer, is bij ons geweest Hij paste er niet. Rijvers had Van Hanegem willen hebben maar het bestuur zei: nee." „We houden bij het aantrekken van spelers beslist rekening met de mentaliteit Kan hij bij ons worden ingepast ja of nee. Vandaar dat in PSV in hoofdzaak gelijkgestemden spelen. Er zijn er meer die bij PSV willen I dun die er kunnen komen." „We hebben nu Ernie Brandts van De Graafschap gehaald. Een behoorlijke voetballer en hij past in onze sfeer, is onze mening. Brandts had ook aanbiedingen van AZ en Feyenoord. In Rot terdam betaalden ze meer dan PSV, maar hij koos voor ons. En wij voor hem. Hij past bij ons. Laten wij dan maar „op ons eigen" blijven. Laat die differentiatie niet verloren gaan. Als iedereen in een spijkerbroek loopt is er ook geen mode meer." De afgelopen transfertijd heeft het bewezen. Er is niet zo veel opzienbarends meer „te koop" in eigen land. Veel clubs engageerden beloftevoile amateurs, van wie een deel later tot de coryfeeën gaat behoren. De een meent: een klein tot zeer klein deel De ander, zoals Van Gelder, vindt dat het best meevalt kijkend naar eigen gelederen Ben van Gelder: „Er is weinig toptalent in Nederland. Een behoorlijk deel is al naar het buitenland vertrokken. Daarom zullen we in de toekomst nog intensiever moeten speuren in eigen land, in eigen omgeving en de eigen opleiding stevig ter hand moeten nemen. Ik moet toegeven dat uit onze eigen amateurafdeling die, in tegenstelling tot de meeste betaald voetbalclubs formidabel loopt en steeds groter wordt, ook weinig komt. Toch moet er voldoende talent rondlo pen. Wij haalden Poortvliet uit Amemuiden. Spelers als Ton Smits, Adri van Kraay, Lubse, Guy Francois, Postuma, de broers Van de Kerkhof zijn allemaal uit kleine(re) clubs voortgekomen. Ze hebben dan toch maar de selectie van PSV gehaald. Akkoord, ze zijn niet allemaal rechtstreeks bij PSV gekomen. ,JBet komt ook sporadisch voor dat uit eigen gelederen ineens een aantal toptalen ten boven komt drijven. Ajax heeft dat gehad met Craijff, Keizer en Swart Ja, dan ben je gezegend maar is er zo'n ander voorbeeld te noemen. Ik weet bet niet" „Ik geloof dat we de richting uit moeten die Kees Rijvers bij ons is ingeslagen: rustige, degelijke opbouw. Rijvers werkt óók voor de toekomst Hij bemoeit zich niet alleen met het eerste team maar ook intensief met de reserveploeg en zelfs daaronder. Je kunt wel kopen maar niet alléén kopen. Je moet beide doen: kopen en opleiden. En uitkijken. Edstrom is weggegaan en er is niemand in zijn plaats aangetrokken. Waarom niet? Wij doen iets als het ons goed uitkomt en als we kopen moet die nieuwe ook nog beter zijn. De eisen van Rijvers zijn hoog, en terecht Wij hebben niets aan een buiten landse zakkenvuller van tweeëndertig jaar. Dat past niet in ons beleid van begeleiden en opbouwen." „Dat houdt niet in dat je overdreven zuinig moet zijn op je spelers Er wordt al weer gepraat over het overladen programma voor sommige clubs. Daar horen wij ook bij. Ik zeg: voor professioneel ingestelde ploegen is het programma niet overladen. Die mannen moeten vijfenvijftig wedstrijden kunnen spelen in een seizoen, oefenperiode meegere- kend. In de eredivisie moet dat kunnen. En het kan ook, tenzij een speler driemaal per week gaat stappen. Dan haalt hij de helft nog niet". Een betaald voetballer zou moeten zeggen: „Ik wil vijfenvijftig wedstrijden spelen want ik wil verdienen". Daar voetbalt hij toch voor? Hij moet eruit halen wat erin zit". „Daarom neem ik het een speler ook niet kwalijk als hij het spelletje speelt dat tegen het eind van de competitie zo vaak wordt opgevoerd. Toen René van de Kerkhof tegen me zei dat hij weg wilde, heb ik geantwoord: „Goed, breng die club maar die je hebben wil, dan kunnen ze zeggen wat ze voor je over hebben". Er kwam geen club. Maar dat hij het probeert, is zijn goed recht Hij moet er alles uithalen. Dat ik er niet intrap, is wat anders". „Maar ze moeten geen chantage gaan ple gen. Niet zeggen: „Als jullie niet méér beta len, ga ik weer terug naar het bouwvak". Laat me nou even niet lachen". HERMAN VAN BERGEM

Leidse Courant | 1977 | | pagina 25