r\ Jr ROTTERDAM Toen Sparta's trai ner Cor Brom het competitiepro- gramma sag, fronste hij de wenk brauwen en zei: „Dat wordt een zwaar karwei. Eerst NAC thuis, dan naar Feyenoord en vervolgens naar Roda in Limburg." Mr. GJ. Ban nink, tweede voorzitter van Sparta en in het dagelijks leven gemeente secretaris van Rotterdam riep opti mistisch: „Cor, we hebben liever ses punten uit drie maar met vijf zijn we ook tevreden." Mr. Bannink stoelt zijn optimisme op het feit „dat Sparta goed heeft mee gespeeld op de spelersmarkt" Mid denvelder Pim Verbeek, die aanvan kelijk op medische gronden moest worden afgeschreven, mag toch be taald voetbal spelen, een meevaller. De Brit Philip Henson werd aange trokken voor de naar Roda vertrok ken Terry Lees. Michiel Valke moet de naar het Belgische Waregem geë migreerde Hennie Michielsen ver vangen. Dries Visser ging toch naar NEC maar rechterspits Peltzer (FC Den Bosch) en amateur Stuy van der Heerik (Papendrecht) lijken een vol doende compensatie. Peter Ressel is, volgens geruchten, ook nog ter sprake gekomen. Mr. Bannink: „Daarover hebben wij nooit gedacht Ressel heeft Brom wel eens gepolst maar het bestuur ziet niets in "oude mannen." Goed voor een eerste-divisieclub waar ze routi ne inbrengen maar niet voor de ere divisie als je aan opbouw wilt doen. Korte- termijnpolitiek lost niets op." Sparta gaat overgens weer op zater dag spelen, tot 15 oktober, daarna op zondag, Mr. Bannink: „Wij zou den graag op woensdagavond spelen maar dat blijkt voorlopig niet haal baar." Hoewel Sparta, doordat de gemeente de vnj stellingsnorm voor vermake lijkheidsbelasting verhoogde tot tien gulden, een gulden meer kan vragen voor de duurste plaats - en daarmee nog tot de goedkoopste van het land behoort - moet de ploeg zuinig leven. Bannink: „Ik ben uit principe tegen abnormaal hoge salarissen voor spe lers. Bij een eventuele CAO, hoewel ik voetbal geen bedrijfstak vind, zou een maximum moeten worden inge bouwd. Mogelijk zou dat veel naijver en spelbederf voorkomen. Met alle middelen moet worden voorkomen dat voetbal een impopulaire sport wordt." Hij, en hij niet alleen, vraagt zich v/el constant af wat de reden mag zijn dat Sparta - toch dikwijls met spektakelvoetbal en aanvallend spel - zo weinig toeschouwers trekt. „Mo gelijk ligt het aan de bereikbaarheid. In de toekomst zou er wel een halte van de trein kunnen komen. Die raast hier immers voorbij. Dan kan het publiek voor de deur van het Kasteel uitstappen" Harrie Bruggink Kees Rijvers EINDHOVEN - PSV, vorig seizoen verrassend tweede, probeert zich voor de komen de competitie nadrukkelijk in een underdogpositie te ma noeuvreren. Trainer Kees Rij vers richt constant lovende woorden aan het adres van AZ '67. PSV heeft geen spec taculaire transfers gedaan, zo dat de spelershoek maar wei nig aandacht krijgt en boven dien Is er veel aandacht voor de nieuwe, wondermooie hoofdtribune. In deze rustige sfeer ziet Rij vers de opbouw voor het nieu we seizoen het liefst verlopen. Hij heeft toch al genoeg pro blemen. Krijgh en René van de Kerkhof zijn meteen na de competitie aan een liesblessu re geopereerd en gebruikten de vakantie om daarvan op te knappen. Zij missen echter twee weken van de voorberei ding. Willy van de Kerkhof die, zoals het de een-eïige voet baltweeling betaamt, last had van eenzelfde blessure, hield zich niet aan een testprogram ma en merkte pas tijdens het trainingskamp dat zijn blessu re niet genezen was. Hij is onmiddellijk geopereerd, maar loopt een trainingsachterstand V-' van minimaal vier weken op. „Het is erg vervelend om met geblesseerden te moeten be ginnen", aldus Rijvers. „Het voordeel is wel dat alle spelers uit de a-selectie nu uitgebreid aan bod komen. Met het oog op de zware competitiestart is dat ook nuttig. Ik ga werken met negen vaste basisspelers. Voor de overige twee plaatsen moet geconcurreerd worden. Rijvers wil niet veel kwijt over zijn plannen. „Vorig seizoen hebben we een groot gedeelte zonder Edström gespeeld. Dat voorzie je niet. Iets dergelijks kan weer gebeuren. Het is daarom noodzaak dat we daarmee rekening houden". PSV heeft geleerd van het voorafgaande seizoen waarin de verkochte Strik en Quaars uitstekend van pas gekomen zouden zijn. Nu heeft PSV een aantal jongere spelers aan buurman Helmond Sport ver kocht, onder wie de talentvolle Ton Wouters, met de afspraak dat deze spelers tijdens het seizoen weer naar PSV ge haald kunnen worden. Met het aantrekken van een verdediger lijkt het erop, dat ook PSV, vooral in uitwed strijden, wat meer op „zeker" gaat spelen. Rijvers wil daar niets van horen. „Dat werd en wordt ons zo vaak verweten. Wij hebben vorig seizoen zo aanvallend mogelijk gespeeld. Op het moment dat de ploeg, door wat voor omstandighe den ook minder draait, komt dat aanvallen er natuurlijk veel minder uit Voor dit sei zoen zal onze spelopvatting niet veranderen". De opvolger van Edström is vooralsnog niet gevonden, hoe wel PSV daar zeer nadrukke lijk naar gezocht heeft „De spelers die wij op het oog had den, zijn veel te duur voor PSV", zegt manager Ben van Gelder. „Er wordt vaak ge dacht dat Philips dat wel even betaalt, maar zo ligt het abso luut niet". PSV heeft een grillig seizoen achter zich. „Het is voor ons allemaal een goede leerschool geweest. De geloof dat we dit seizoen niet meer dezelfde fou ten maken", aldus Rijvers, die AZ '67 hoog aanslaat. „Dat elftal heeft in totaliteit de meeste klasse. Bovendien zijn ze door de successen erg ge motiveerd. Dat is belangrijk voor een ploeg". Hans Dorjee Breda NAC gaat uiterst optimistisch de competitie tegemoet Hoewel het spelersma teriaal daarvoor geen directe aanleiding geeft hebben bestuur en trainer volop ver trouwen in een goed verloop van de compe titie. „NAC heeft een behoorlijke selectiegroep en heeft het vorig seizoen bewezen dat er rede lijk gespeeld kan worden", aldus de nieuwe, 35-jarige trainer Hans Dorjee. NAC heeft het vorige seizoen vooral furore gemaakt in het eigen stadion. Buiten Breda werd slechts één wedstrijd gewonnen en het bescheiden aantal van zestien doelpunten gemaakt Dorjee wil daaraan wel iets doen, maar ziet op dit moment nog geen oplossing. „Het verschil tussen uit- en thuiswedstrijden is natuurlijk te groot. Ik denk dat de ploeg meer moet leren de bal in het elftal te houden", zegt de nieuwe trainer, die evenwel niets van verdedigend of behoudend voetbal wil horen. Dorjee krijgt evenwel dezelfde selectiegroep, waarmee Maaskant vorig seizoen een acht ste plaats behaalde. Groeneweg, topscorer met dertien doelpunten, vertrok naar Go Ahead Eagles. Aanvallen Cees Storm, eens talent bij FC Den Haag werd door Dorjee naar NAC meegenomen. „De selectiegroep is eigenlijk te smal", meent Dorjee. „De had één aanvaller meer willen hebben. Mogelijk kunnen we in de loop van het seizoen nog iets kopen. Voorlo pig houden we het op de groep die we nu hebben". Secretaris Eugène Lemmens ziet niet zo veel mogelijkheden voor de aankoop van Neder landse spelers. „Als we ons nog willen ver sterken, komen we automatisch in het bui tenland terecht. Maar we doen voorzichtig aan. De toeschouwers weten NAC nu weer te vinden. Reden waarom wij in twee fasen onze hoofdtribune willen verneuwen en uit breiden met vijftienhonderd zitplaatsen. De eerste taak voor Dorjee is het creëren van een, vooral in uitwedstrijden, evenwich- ter middenveld. Met in de aanval Storm, oudgediende Brouwers en de Joegoslaaf Mo- horovic (aangetrokken na de transfer van Smits naar PSV) lijkt de voorhoede redelijk sterk. Het middenveld en de overschakeling tussen voor- en achterhoede rusten teveel op de schouders van routinier Quaars. In thuis wedstrijden, waar in het afgelopen seizoen erg aanvallend gespeeld werd, leverde dat geen probleem op. In uitwedstrijden was dat teveel voor één man. ALKMAAR De manager wan AZ'67, Hans Kraay, zei het met voldoening na de twee oefen wedstrijden die zijn ploeg in de tweede helft van juli in Zuid Frankrijk had gespeeld: „De se lectie die we nu hebben, is zo sterk dat we konden experi menteren. Dat is gebeurd en we zijn er wijzer van geworden. We weten in elk geval wat we in de competitie niet moeten doen." Een sfinxachtige uitspraak die Kraay niet nader wenst te preci seren. Toch kan worden gesteld dat hij, en trainer Jan Noter- mans, in feite alleen in de maag zitten met de defensie, waarvoor een fors aantal spelers in aan merking kan komen. Er is geko zen voor een driem ansa an val en drie spelers op het middenveld. Die posities vormen geen pro bleem, althans indien Vosmaer en Van Marwijk blessurevrij zijn en blijven. Zij zullen in de basis (aanval) niet ontbreken. Dat Meskovic het doel verde digt, staat eveneens vast. Maar dan. Hovenkamp linkerverdedi ger is vanzelfsprekend maar dan blijven nog over Van Rijn soever, Spel bos, Vonk, Arntz en Ramljak Hoe dan ook, AZ'67 heeft spe lers voldoende - verscheidenen kunnen op meer plaatsen wor den ingezet - om zelfs bij blessu res of andere tegenslagen (schorsingen bijv.) sterk te blij ven. Er is een aantal „bankzit ters" dat weinig of niets onder doet voor de basis. En dat is voor Kraay en Notermans een hele geruststelling. UTRECHT De defensie die vorige seizoen het meest gepasseerd werd, moet niet bij een van de degradanten worden gezocht, maar is die van FC Utrecht. Niet minder dan zesendertig treffers moest doelman Istatov toestaan. Desondanks sloot FC Utrecht de competitie af met een zesde plaats. Rj Kramer y £f" André Oostrom VENLO - FC VVV, dat in rijn eerste jaar als eredivisieclub tot vaak zulke verrassende re sultaten kwam en „grote" te genstanders tot wanhoop bracht in het sfeerrijke stadion De Koel, is ook voor het vol gende seizoen optimistisch ge stemd. Van een eventuele strijd tegen het degradatiespook wil de Limburgse club niets weten. Manager Van Aken.„Het vorige seizoen sloten wij af met 27 punten, wij houden nu rekening met 32 of misschien zelfs 34 punten en hopen dus in de mid denmoot te eindigen". VW heeft van zijn totale selec tie spelers laten afvloeien en er twaalf voor in de plaats gekre gen. De wisseling is zodanig, dat de kracht van de selectie (nu in totaal achtentwintig spelers) be hoorlijk is toegenomen. Ook met het c-team, waarin vijf spe lers uitkomen die deel uitmaken van het UEFA-jeugdelftal, heeft VW bewust gemikt op verster king. Van Aken: „Ik ben er van over tuigd dat hier weer andere ploe gen zullen sneuvelen. Elke te genstander krijgt het in De Koel bijzonder moeilijk. Nu wij bo vendien wat hebben gedaan aan versterking van verdediging en voorhoede kunnen wij met recht het seizoen optimistisch tege moet zien. In de verdediging zal André Oostrom, overgekomen van FC Utrecht, door zijn routi ne ongetwijfeld een aanwinst zijn, in Dick Advocaat hebben we die routine al op het midden veld en in de voorhoede zal de Duitser Lorenz Hielkes voor meer doelpunten moeten zor gen". Han Berger, de ambitieuze oefenmeester van FC Utrecht, is er van overtuigd dat zijn ploeg in het nieuwe seizoen niet de meest gepasseerde defensie zal hebben „Wij moesten onze defensie versterken. Dat hebben wij gedaan door Ton Wickel, Gerard Tervoort en Cor Hildebrand aan te trekken". Vooral de Ex-Ajacied Wickel lijkt een belangrijke versterking. „Hij is nog pas 24 jaar en kan ach nu hij zijn studie heeft afgesloten, volledig ont plooien. Bij Ajax zat hij nog midden in die studie, belandde daardoor in het c-elf- tal en raakte een beetje in de vergetelheid. Maar daarvoor bij Excelsior had hij al bewezen dat hij kan voetballen", aldus Han Berger, die voor Wickel voorlopig de positie van laatste man heeft ingeruimd. Na de komst van Tervoort, Wickel en de terugkeer van Hildebrand (hij was aan Wageningen uitgeleend) kan FC Utrecht eventuele blessureperikelen zoals nu al met Schubert en Streuer gemakkelijker de baas. „Ook de basis is breder geworden", aldus Han Berger, die mede daarom vol vertrouwen is." Want de selectie, die we vorig seizoen hadden, stond al garant voor een behoorlijke plaats op de ranglijst". Berger behoort tot de categorie oefen- meesters die aanvallend voetbal propa geert, zeker in thuiswedstrijden. „Je speelt bij de gratie van hét publiek en dat ver langt spectaculair voetbal. Dat je daarmee ook wel eens lelijk de boot in kunt gaan, calculeren wij daarbij in". Han Berger d h t v C l te kerö ENDSCHEDE markt was de den voor terrein. De die een teleurstellend seizoen 1976/77 vaartsdag toch lijk kon overen van de KNW AU ging geen enkele keer to» op om te trachten een! culaire aankoop te doei P,ai Enerzijds kon de Ens ^up ploeg zich dat niet pen, in verband met de geri c niet minimale financiëi slag, anderzijds was 1] ^chl niet hoognodig omdat di geen hoefde te--e,.. Oranen werd ondergebri Heracles, met Twente een band heeft ring besloot terug t de rijen der amateurs, i club Enschede. Arnold M wenste zijn verbintenis I verlengen. FC Twente de spelersgroep op pei enkele voetballers va C-team, dat de club zijn) kampioenschap bezorgd te hevelen naar de A-s Dat waren Paul Krabb van Oosterom en Michi Braam. Het vertrek va nen, Jeuring en Mührc daardoor „intern" word dervangen. De financiële toestand he Twente genoopt de sen te verlagen. Daai zijn de premies verhoogd vo rie Bruggink, lid van lersraad: „Dat vind ik de regeling. Per slot v; ning moet het geld op hl verdiend worden. De h< leen dat iedereen zich dl bewust is. Je moet het honderd procent inzet dan kun je ook niet afga: VOLENDAM Eens vroeg Frank Kramer, ingelijfd bij Vo- lendam tijdens een wedstrijd bij een vorige club aan een supporter of hij zo vriendelijk wilde zijn een gevolde koek voor hem te halen. Frank Kra mer, een buitenbeentje in het betaald voetbal, had honger en meende pas weer te kunnen lo pen als die gestild was. Het publiek, dat de moeite nam het terrein van Telstar te bevol ken, wist niet goed wat het aan de linkerspits had. Hij kon een geweldige wedstrijd spelen, hij kon ook gruwelijk falen. Daar van is hij zich bewust „Ik deed mijn mond open als iets me niet zinde en ik begreep later pas dat het weerstanden wekt in een elftal als je je buitenissig ge draagt. Maar ik deed het nooit voor de publiciteit en ik was wel degelijk met mijn voetbal beroep bezig". Kramer, die deel uitmaakte van de inmiddels opgeheven pop groep „Full House", in het sportprogramma „Goal" te be luisteren is en waarschijnlijk aan AVRO's Sportpanorama zal gaan meewerken, kwam via Blauw Wit, FC Amsterdam, MW en Telstar bij zijn vijfde club in zes jaar betaald voetbal, Volendam. .Niet omdat ik weg wilde bij Telstar maar omdat de nieuwe trainer, Petescu, niets in mij zag. Dan kun je beter gaan". Het werd Volendam, de wissel vallige ploeg die niet voor de eerste keer deel uitmaakt van de eredivisie, bijna uit het be taald voetbal was verdwenen en nog net werd gered door een gemeentelijke subsidie. Kramer: „Eén zaak staat centraal bij Vo lendam, zorgen dat we niet weer meteen uit de eredivisie worden gewipt". Amsterdam - Voorzitter D. Stoop van FC Amsterdam: „Vorig jaar heb ik voor het begin van de competitie gesteld dat het moeilijk voor ons zou worden. Dat doe ik dit jaar niet Ik geloof heilig in de mogelijk heden van FC Amsterdam. Natuurlijk zul len we geen hoogvlieger worden, maar strij den tegen degradatie is er niet meer bij. We worden een gezonde middenmoter" Trainer Pim van de Meent sluit zich hierbij aan. „Vorig jaar was de sfeer binnen het team gespannen. Iedereen heeft vanaf de eerste wedstrijd gespeeld met die dreigende degradatie in het achterhoofd. De sfeer is nu volstrekt anders. Er is geloof in eigen kunnen". FC Amsterdam onderging nogal wat wijzigingen: Stuy (ex-Ajax) en de oud- Telstarspelers Co STout en Ton Kamphues hebben onderdak gevonden bij FC Amster dam. Tegenover die aankopen (totale kosten 500.000 gulden) staat een handvol spelers die FC Amsterdam vaarwel hebben gezegd. Dekker vertrok naar NAC, de vorige seizoen aan Telstar uitgeleende Jaap Visser naar Volendam en FC Amsterdam raakte ook de Denen Pedersen (terug naar Kopenhagen) en Sörensen (naar Griekenland) kwijt. Met het vertrek van al deze spelers heeft Van de Meent overigens geen enkele moeite. Ook niet met het afscheid van Jan Jong bloed. Meer last had hij van het vertrek van Theo Husers die naar het Belgische Lokeren vertrok. Hij heeft die lacune opgevuld met het aantrekken van Kamphues. Rob Bianchi ging niet akkoord met het hogere salaris dat Amsterdam hem aan bood. Stoop en Van de Meent zijn niet bereid meer geld uit te trekken voor Bian chi, waardoor diens betaalde voetballoop baan definitief afgelopen lijkt te zijn. FC Amsterdam gaat de thuiswedstrijden weer in het Olympisch stadion spelen en niet meer op het bijveld. Stoop: „We konden onze bezoekers amper goed ontvangen. Daarom keren we terug naar het stadion". Pim van de Meent

Leidse Courant | 1977 | | pagina 22