voor u egin ziet oorbraak in L-Oosten Oorlogssfeer in Belfast bij aankomst Elizabeth Loonmatiging in alle sectoren noodzakelijk Duitse douane neemt wraak op vervoerders nationale taptoe breda77 Kat oorzaak familie vete in Limburg AMBTENAREN- PENSIOEN WORDT NIET AANGETAST ,,Grap" liep uit de hand Bromfietser geslagen 2eicLe Soumnt Ji bs ipenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg l0" nties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (10.00 tot 19.00 uur) men ten: kwartaal 39,00; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Woensdag 10 augustus 1977, 67e jaargang no. 20807 Lieve Arthur TV-spel „Lieve Arthur" op Ned. I om 19.40 uur. Om 21.00 uur Spel zonder grenzen vanuit Ant werpen. Ned. II om 19.04 uur Jouw beurt over verhuizen en om 20.30 uur Indonesia Merdeka. Meer zon Droog weer met wolkenvelden, maar vooral in het zuiden en zuidwesten flinke zonnige perio den. Zwakke tot matige wind. Minima omstreeks 11 graden. Maxima van 18 graden tot 22 graden. Morgen zon: 6.17-21.12. Maan: 2.50-18.44. Schev. hoogw.: 1.23 en 14.06. Laagw.: 9.24 en 21.51. DEN HAAG - Vandaag bij de „normale" krant een (extra) Voet- balbijlage waarin het betaald voetbal, dat het aanstaande week- einde aan de competitie 1977—1978 begint, in zijn vele va riëteiten wordt belicht. Argenti nië 1978 letterlijk voorop, met de voor wel velen afwijkende mening van de Duitse internatio nal Berti Vogts die er met de Manschaft gevoetbald heeft Voorts aandacht voor de mana ger, de scout, de stadiondirecteur, de voetballer die het in België allemaal heeft meegemaakt, het CIOS en het KNVB-centrum, de supporter, FC Den Haag en van alle overige eredivisieclubs een „miniatuur". Om vast weer wat te wennen aan het geweld dat zaterdag en zondag losbarst, met aan den einder Argentinië 1978 ZALEM (Rtr) Premier Menachin Begin van heeft gisteravond laat gezegd dat de Ameri- e minister van Buitenlandse zaken Cyrus Van- in diens besprekingen met Arabische leiders zeer serieus en groot succes voor de zaak van ;de" heeft gemaakt. erikaanse minister van buitenlandse zaken Cyrus Vance (voor aan de onderhandelingstafel met zijn Israëlische ambtgenoot )ajan (links) en de Israëlische premier Begin. die dit zei in een toast tijdens een diner, wilde niet nader' >p zijn uitlating ingaan. Later zei hij tot verslaggevers dat hem had verzocht geen bijzonderheden bekend te maken Amerikaanse vredesinspanningen. Hij wilde slechts zeggen geen door Vance is bereikt „waarlijk groot" is. In zijn toast in dat Israël elke weg zal volgen die de vrede dient, op de dag had Israels minister van buitenlandse zaken )ayan elke gedachte aan onderhandelingen met de Palestij- ider meer van de hand gewezen. Ook leek, na een aanvanke- imisme, het standpunt van alle partijen weer verhard. De nen zouden ook niet willen praten zolang resolutie 242 van nigde Naties niet in hun voordeel zou zijn gewijzigd. Ltslening 600 miljoen 1AAG Het bedrag van de 7,75 procent staatslening 1977 '8/1992, waarop de inschrijving volgens het tendersysteem openstond, is vastgesteld op 600 miljoen. rs van uitgifte van de lening is bepaald op 101 procent hrijvingen van deze lening, die zijn gedaan tegen een hogere ian 101 procent worden ten volle toegewezen. Van de m waarvoor is ingeschreven tegen een koers van 101 procent 7 procent toegewezen. Op de inschrijvingen tegen een lagere an 101 procent vindt geen toewijzing plaats. la de Amerikaanse firma de igswijze aan India verklapt, nnen ze het ook zelf ma- MÊÊÊÊammmm BELFAST (AP/Rtr) - Koningin Eliza beth is vanmorgen aan boord van het koninklijk jacht Britannia in Belfast aangekomen voor een tweedaags be zoek aan de provincie Noord-Ierland. Daar wacht men in spanning af of meer dan 30.000 Britse militairen de Britse vorstin, haar echtgenoot en haar jongste twee zonen afdoende kunnen bewaken tegen de dreigementen die de IRA heeft geuit. Gisteren spoelde een golf van terreur over Belfast, ondanks de uitermate scherpe veiligheidsmaat regelen. De IRA had de terreurcampagne aange kondigd, uit protest tegen het tweedaag se jubileumbezoek. Gisteren vielen twee doden. In het westen van de hoofdstad Belfast scholen Britse militairen een 14- 'of 16-jarige jongen dood, die benzine bommen zou hebben gegooid. Maar een woordvoerder van Sinn Fein, de politie ke tak van de IRA, verklaarde dat de jongen in de rug was geschoten en dat er op dat moment niet met benzinebom men was gegooid. De IRA nam onmiddellijk wraak. Een Britse soldaat werd het slachtoffer van IRA-commando's, omdat hij deel uit maakte van het onderdeel dat de jongen had doodgeschoten. Bovendien werd de koningin rechtstreeks voor de gebeurte nissen verantwoordelijk gesteld. „Ze be drijft een uiterst riskante politiek met haar voorgenomen bezoek", aldus een IRA-woordvoerder. Op verschillende plaatsen in Belfast werden gisteren vuren aangestoken ter herdenking aan de door katholieken gehate invoering van internering zonder vorm van proces, zes jaar geleden. Gisteren ontplofte nog een bom op het nen. Of dit nu door zal gaan is onzeker, toch zwaar bewaakte terrein van de (Zie voor een sfeertekening uit Belfast universiteit van Coleraine, waar de ko- door onze correspondent Bert van Vel- ningin morgen een tuinfeest zou bijwo- zen pagina 7 Na beschuldiging door FNV-bestuurder (Van een onzer verslaggevers) BEEK Geïrriteerd door uitlatingen van districtsbestuurder B. v.d. Heul van de Vervoersbond FNV is de Duitse douane gisteren een verscherpte controle begonnen op het goederenvervoer uit Nederland. Vooral bederfelijke goederen zoals groente, fruit en bloemen worden door de doua- ne aan een zogenaamde stipt- iheidsactie onderworpen. De FNV-bestuurder verklaarde vorige week, dat bij de Duitse grens met steekpenningen (enor me partijen tomaten en bloe men) wordt gewerkt om zich een snellere doortocht te verze keren. Bij de Duitse douane is deze uitlating bijzonder slecht gevallen. De grenspost Beek schijnt in het bijzonder het doel wit te zijn van de Duitse tege nactie. De Nederlandse vervoerders hebben de beschuldiging van de FNV-bestuurder intussen tegen gesproken. „Iedere bloemist of fruitteler geeft wel eens een proeve van zijn produkt. Niet meer en niet minder. Daar zit niets oneerbaars in", aldus een aantal, voornamelijk Westlandse gedupeerde vervoerders. „Door deze actie wordt opnieuw onze exportpositie aangetast en de werkgelegenheid op de tocht ge zet" De christelijke vervoerdersorga nisatie heeft zich inmiddels tot de Duitse autoriteiten gewend met het dringend verzoek de uitspraken van de FNV-bestuur der niet serieus te nemen. Aan de FNV is verzocht, de heer Van der Heul dit soort uitlatingen te vefbicden. HERSTEL WERKGELEGENHEID EERSTE VEREISTE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De wet van de overtui ging zal nodig zijn, om de mensen tot matiging van inkomens te bewegen". Met deze niet mis te verstane woorden heeft kabinetsformateur Den Uyl giste ren het bereiken van het sociaal-econo misch akkoord tussen hem en de ge sprekspartners Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw (D'66) aangekon digd. Het beleid, dat gericht is op het terugdringen van het aantal werklozen tot 150.000, is namelijk sterk afhankelijk van het succes van de inkomensmati ging. De partijen, waarop het mogelijk tweede kabinet-Den Uyl zal moeten steunen, zijn het erover eens geworden dat matiging over de gehele linie geboden is, maar wel met handhaving van de koopkracht voor de werknemers, die minder verdienen dan het modale inkomen 28.600 gulden per jaar. De inkomensgroep tussen dit inkomen en een jaarsalaris van 45.000 tot 50.000 gulden zal een achteruitgang in koopkracht moeten aanvaarden. Van de mensen, die meer dan 50.000 gulden ver dienen zal volgens het akkoord „een reëel offer" worden gevraagd. Dat betekent achteruitgang in het reëel inkomen. Mede in dit kader is afgesproken, dat er een wettelijke regeling zal komen, waar mee met ingang van 1 januari 1978 de niet-cao-salarissen en de inkomens van de vrije beroepen aan dezelfde regels worden onderworpen als de cao-inko mens. Het gaat hierbij om een tijdelijke maatregel in afwachting van de wet op de Inkomensvorming. Van de cao-werk nemers zal medewerking gevraagd wor den, om de komende twee jaren af te zien van reële loonsverhoging: dat de incidentele loonstijgingen, zoals periodieken en promoties, met een half procent beteugeld moeten worden, dat de jaarlijkse verzwaring van belas ting- en premiedruk maximaal 1 miljard gulden bedragen, dat in de jaren de werknemers er niet reëel op vooruitgaan, de belastingstijging „zoveel mogelijk" achterwege zal blijven, dat de overheid tot vier miljard gulden in 1981 zal bezuinigen: bij voorkeur maar niet uitsluitend te zoeken in de sfeer van de sociale voorzieningen en de overheids subsidies, dat de sociale minimum-uitkeringen niet aangetast worden, dat de kinderbijslag en kinderaftrek gewijzigd zullen worden in een systeem van kindertoelagen naar draagkracht, dat de WAO niet aangepakt wordt. Wel wordt ernaar gestreefd het aantal men sen, dat een sociale uitkering krijgt te verminderen, dat de voorbereiding van een algeme ne aanvullende pensioenvoorziening krachtig bevorderd wordt, dat een Algemene wet Ziektekosten geleidelijk ingevoerd wordt. Daaraan voorafgaande worden de medische ver strekkingen op basis van de wet Bijzon dere ziektekosten uitgebreid, dat de wet Investeringsrekening gelei delijk ingevoerd wordt, dat het aantal regionale ontwikkelings maatschappijen uitgebreid wordt en de armslag van deze maatschappijen wordt verruimd. Zie ook pag. 9. Met dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement, voor u een geurig boeket bloemen van de Fleurop bloemist NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite het boeket bloemen naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. SWALMEN (ANP) Het doodschieten van een kat (en dus niet een verlo vingsring die niet zou zijn teruggegeven) is de oorzaak van de vete tus sen twee gezinnen in het Limburgse Swalmen. Deze vete kostte, zoals gemeld, dit weekeinde aan de 22-jarige M. Blomen n diens 23-jarige Duitse zwager het leven toen dit gezin werd beschoten op het moment dat zij in de tuin zaten. De drie verdachten die daarna zijn aangehouden de vader van het andere gezin en twee van zijn zoons zijn volgens de- politie bijzonder zwijgzaam. Het wapen dat is gebruikt is nog steeds niet gevonden en de juis te toedracht van het gebeuren is de politie ook nog niet be kend. Al eerder werd een neef van de familie Blomen ten gevolge van de vete doodgestoken op de ker mis. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Alle wapenge kletter van de algemene ambte narenbonden van de laatste da gen blijkt voorbarig te zijn ge weest Een hierover wat ver baasde premier Den Uyl liet gisteren weten, dat er geen maatregelen komen die de amb tenaren extra zullen aanpak ken; evenmin zullen de ambte- narenpensioenen worden aange tast Den Uyl zei, dat over een extra financiële aderla- De algemene ambtenarenbonden dreigden gisteren ting voor de ambtenaar in het formatie-overleg nog met acties, eventueel een staking, indien de amper is gesproken. Wel is eens de gedachte pensioenen zouden worden aangetast. De katholie- geopperd, dat de ambtenaar een extra bijdrage ke en christelijke bonden distanciéerden zich daar- zou kunnen geven aan de inkomensmatiging, maar van, omdat men vond dat eerst bekend zou moeten daar is het bij gebleven. zijn wat het kabinet precies van plan was. LEIDEN - Een 31-jarige Leide- naar ging gisteravond bij wijze van grap in de Steenstraat op het wegdek liggen toen een NZH-bus naderde. Een voorbij ganger wist de „grap" niet te waarderen. Hij sleurde de man van de straat en gaf hem een ongenadig pak slaag. De toeges nelde politie wist de gemoede ren weer tot bedaren te bren gen. LEIDEN - Een 19-jarige Leidse bromfietser is gisteravond in de Haarlemmerstraat door een on bekende met een schroeven draaier enkele malen in het ge- zit geslagen. Aanleiding voor het voorval was niet aanwezig. De bromfietser wist aan de aan valler te ontsnappen en spoedde zich naar het politie waar hij aangifte deed. Het onderzoek van de politie leverde geen re sultaat op. iedere avond van 18 t/m 27 aug. (behalve 2ondag) VVV Breda Tel. 076-125733*/132150* Geen krant optvangen? Bel tus sen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koe rier wordt de krant alsnog ge bracht Verloving prinses Caroline? In Parijs worden de berichten over een verloving van prin ses Carolina (20 jaar), dochter van W prins Rainier van Monaco en prinses Gracia, met de 36- jarige Franse za kenman Philippe Junot, steeds ster- ker. Onlangs werd het paar gesigna- y leerti op een tennis- La#* toernooi in het Ro- |F land-Garros stadion in Parijs.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1