CeidócSouwmt KRANT Er zijn weinig sportevene menten die over de gehele we reld meer de aandacht trek ken dan de Olympische Spe len en het wereldkampioen schap voetbal. Volgend jaar is Argentinië het toneel van de wereldstrijd voetbal. Dat land verkeert in een miserabele so ciale, politieke en economi sche situatie. Armoe is troef, elke dag wordt gemoord en militairen voeren het (schrik)- bewind. Dat land moet de pu blieke opinie duidelijk ma ken, dat de bezoekers er rus tig kunnen gaan slapen. Maar de ondergrondse ver zetsbewegingen hebben hun plaatsen reeds besproken. De links-extremistische Montone- ros hebben aangekondigd tij dens het wereldtoernooi niet op vakantie te zullen gaan. Weliswaar wordt de veilig heid van spelers, officials, trainers, supporters en jour nalisten gegarandeerd, maar de Montoneros zijn dan ook een van de gematigdstever- zetsbewegingen. Wat echter te denken van de Marxistische guerrillabewegingen V.A.R. en EJI.P. of van de ultra rechtse A.A.A., welke laatste organisatie claimt zo'n 550 moorden te hebben gepleegd. De voorzitter van het Argen tijnse organisatiecomité, ge neraal Actis, was nog maar nauwelijks met zijn werk be gonnen of hij werd om het leven gebracht. Een andere hoge militair nam zijn functie over. Tijdens de Grote Prijs vanArgentinië voor formule I-racewagens stonden vijfdui zend soldaten met hun auto matische geweren in de aan slag rondom het parkoers om de orde te handhaven. Een gebruikelijk beeld, dat vol gend jaar ook in Buenos Ai res, Cordoba, Mar del Plata, Mendoza en Rosaria te zien zal zijn. Omdat het toernooi ondanks alles toch door zal gaan, heeft wereldkampioen West-Duits- land (automatisch geplaatst) onlangs een trip gemaakt door Zuid-Amerika. Het gezel schap verbleef ook vier dagen in Argentinië om alvast aan de omstandigheden gewend te raken. Aanvoerder Berti Vogts vertelde in het trai ningskamp van zijn club, Bo- russia Mönchengladbach, over zijn ervaringen. Over de gehele wereld zal de strijd om de wereldtitel het voetbalbeeld in het aanstaan de seizoen beheersen. Neder land heeft er zelfs de competi tie voor aangepast om tijdig gereed te kunnen zijn. Oranje heeft zich nog wel niet ge plaatst maar met de mogelijk heid dat zulks gebeurt, moet rekening worden gehouden. Wie twyfelt er overigens nog? Brazilië was het eerste land dat Argentinië „haalde". Een foto van een spelmoment uit een wedstrijd van deze ploeg siert de eerste pagina van de ze voetbalkrant, waarin aller lei facetten uit het rijk ge schakeerde betaald voetballe ven worden belicht. Een voet balleven dat veelal rumoerig is, waarin episodes voorko men die /nen liever niet had meebeleefd maar waarvan de algemene tendens is dat men het publiek in het aanstaande seizoen meer wil laten genie ten. De leiders zien met lede ogen de teruggang van het aantal toeschouwers en ken nen de remedie: aantrekkelij ker voetbal. Daarnaar wordt gestreefd, zoals uit verscheidene cheide- ne uitspraken op de volgende pagina's blijkt. Als dat inder daad ook werkelijkheid wordt, kan voetbalminnend Nederland zich verheugen op een goed seizoen, dat be kroond moet worden met de reis naar Argentinië voor het Oranjeteam. TUS 5RUHE Berti Vogts, de populaire aanvoerder itsachter van zowel Borussia Mönchengladbach Westduitse team heeft geen enkel probleem met inie als land waar in 1978 het wereldkampioen voetbal wordt gespeeld. Vogts: „Toen we in Aires aankwamen, was het eerst wel even Vier pantservoertuigen begeleidden de spe- maar daar wen je wel aan. Ook toen we tegen speelden (West-Duitsland won met 3-1, red.) overal militairen. Ik heb met landgenoten ge- i, die er al jaren wonen, en zij vertelden me "ts gebruikelijk is. Waarom moeten wij ons er over maken. Laat ik je zeggen, dat ik liever tairen langs de kant zie staan, dan dat er d is, zoals tijdens de Olympische Spelen in *n waar Palestijnen hun gang konden gaan", gelooft in de belofte van de organisatoren, van reldkampioenschap 1978, dat de veiligheid van :en gewaarborgd is. „In welk land ben je al veilig? Overal loop je risico's. Of je moet in an liggen met de deuren dicht. Waar dan ook, derd misschien de Oostbloklanden vind je pen. Kijk maar naar West-Duitsland, het -sten en ook Nederland. Er wordt zo veel t en geschreven in Nederland over-de onveilig- Argentinië, maar toen we daar waren hebben dag de radio aan gehad om te horen hoe het "t gijzelingsdrama in de school in Bovensmilde de trein in De Punt zou aflopen". ormen 'ederland het toernooi zou moeten organiseren, bewaking even scherp zijn. Misschien liepen "gheidsmensen dan rond in een mooi pak en n stropdas, maar in werkelijkheid maakt dat verschil. Ik heb meegemaakt tijdens de W.K. in *-en dat bij het slotdiner van de finalisten Neder- en Duitsland meer rechercheurs rond hepen dan trainers en genodigden. We mogen de Argentijn niet op veroordelen, dat zij in uniformen lopen, xico gebeurde precies hetzelfde. We waren onder- cht in bungalows, die door twee soldaten werden Toen werd Uwe Seeler door de Tupamaros d. Maar we hebben nog nooit zulke aardige ontmoet als in Mexico". janvoerder van de Westduitse Mannschaft, zelf lid de C.D.U., erkent dat zo langzamerhand sport alles politiek te maken heeft. Zijn interpretatie: „Vooral de sport kunnen we proberen iets' aan het vraag- van de vrede bij te dragen. Door een fair optreden |we in staat meer te bereiken dan de politici kunnen i Ik heb nu tweeëntachtig interlands achter de rug, ir nog nergens zijn de toeschouwers zo vriendelijk t ons geweest als juist in Argentinië. Argentijnen een eerlijk pubhek. Voor een goede aktie van de tistander willen zij best klappen" lalistisch uitleg van Vogts lijkt (te) idealistisch. Ook hij weet het organiseren van een wereldstrijd handenvol kost, terwijl Argentinië straatarm is en dagelijks sen van armoe sterven. Daarmee geconfronteerd hij: „De zogenaamde rijke landen, waartoe Europa behoort, moeten niet zo uit de hoogte doen. In entinië vermoedt men uranium in de grond. Mis- en zijn de rollen over eni^e tijd omgekeerd en is entinië rijker dan wij. Wie zijn wij eigenlijk dat ons een dergelijke houdipg kunnen permitteren", r zijn ervaringen op voetbal technisch gebied in entinië is Berti Vogts zeer enthousiast „We hebben oed kunnen voetballen. De temperatuur schommelt ussen de 20 en 25 graden Celsius. Het gras wordt vochtig en de bal snel. Het is ideaal voetbalweer. ten er zelfs van overtuigd dat de Europese teams r voordeel van deze omstandigheden hebben dan hiidamerikaanse. Daar komt bij dat acclimatiseren n enkel probleem is. Hoogteverschil is er nauwe- In Mexico 1970 hadden we een gewenningsperio- van zo'n dikke twee weken nodig. In Argentinië ït een week genoeg zijn. In oktober krijgen we het initieve programma. Ik geloof dat we tien dagen ar de start van het toernooi naar Argentinië afrei- st-Duitsland geldt weer als eenvan de grote favorie- Voor Vogts behoort Oranje ook daarbij. „Neder- 1 plaatst zich beslist, en het zal ook een vooraan- lande rol in het wereldkampioenschap gaan spelen". anshebbers ir het wordt moeilijk. Nederland en wij hebben s te verliezen, andere kanshebbers zijn Argentinië Brazilië. De Argentijnen hebben veel van ons "»1 geleerd, en ze spelen voor eigen publiek, ilië is op weg om de juiste verhouding te vinden n het aanvallende voetbal van Mexico 1970 en het Kiigende in München 1974. Het zal wel tussen deze er landen gaan, denk ik" Zoals de zaken er momenteel voorstaan, zal het Argentijnse publiek geen kennis kunnen maken met twee wereldsterren Johan Cruijff en Frans Bec- kenbauer. De Nederlander wil niet en de de Duitser moet zijn verplichtingen nakomen bij New York Cosmos, dat dan nog volop in de Amerikaanse competitie is gewikkeld. Vogts: „Wat Beckeobauer be treft ziet bet er inderdaad slecht voor ons uit. Maar Cruijff gaat naar Argentinië. Ik ken Johan zeer goed en al erg lang. Hij wil als afsluiting van zijn carrière die wereld bokaal mee naar buis nemen". „Het zou doodzonde zijn als beiden niet zoudens pelen. Cruijff en Beckenbauer zijn talenten die nooit meer terug komen. Er zullen altijd weer Krol's en Vogts' op de velden staan, omdat dat raéer de wer kers zijn. Maar Johan en Franz zijn uniek". Voor Berti Vogts betekent het wereldkampioenschap de af sluiting van zijn internationale carrière.„Ik ben dan 31 jaar. Dat is te oud voor nog een W.K. Na Argentinië moet de bondscoach gaan bouwen aan een nieuw team Daarin is voor mij geen plaats meer. Je moet daar realist in zijn". Vogts zal dan nog een jaar zijnkontrakt bij Borussia Mön chengladbach uitdienen, om vervolgens bij deWestduitse voetbalbond jeugdtrainer te worden". Hij heeft geen ambities om ooit een Bundesligaclub te trainen. Zeer beslist zegt hij: "Nee, ik wil mijn kennis en kwaliteiten aan de jeugd door geven. Toen ik vijftien, zestien jaar was, heeft men zo veel voor mij gedaan dat ik nu iets terug wil doen". De blonde vleugelverdediger staat daar bij een andere aanpak voor dan tot nu toe het geval is." Momenteel worden de jonge spelers geselecteerd op het be halen van direct succes. Kijk maar eens bij de vertegen woordigende jeugd elftallen, al lemaal boomlange, krachtige kerels. De kleinere, meer tech nische, jongens worden onder de voet galopen. Bij ons loopt Christian Kulik rond. Hij barst van het talent, maar krijgt door zijn kleine gestalte geen enkele kans. Daar wil ik verandering in brengen. Een mooie taak na mijn aktieve voetballoopbaan". Henk Waceman

Leidse Courant | 1977 | | pagina 17