FINALE TOERNOOI HEERLIJK "j SLUITSTUK Na briljante zege op Ajax begint AZ'67 te twijfelen fis 0 S Geen topper maar ergernis voor dames-atletiekploeg WESTDUITSE ATLETIEKJEUGD IN OPKOMST FRANKRIJK ALSNOG IN FINALE EUROPESE BEKER Snelle 100 meter flarita Koch msi '2Ï"! :h HAMBURG - Tijdens de strijd om de Westduitse atletiekkamploen- schappen in het Volksparkstadion te Hamburg is dit weekeinde voor 18.000 toeschouwers slechts één record verbeterd. De 27-jarige ti telhouder Ralf Reichenbach slaagde er in zijn oude Westduit- se record kogelstoten twee centi meter scherper te stellen en te brengen op 20 meter en 82 centi meter. Voor het overige zorgde een reeks jeugdige talenten voor de aflossing van de wacht in het na-Olympisch seizoen. De nieuwe sterren zijn: Karl Fle- schen (tweede op de 1500 meter en winnaar op de vijf kilometer), de 19-jarige Bemd Sattler, die tweemaal goud won (op de 100 en 200 meter), de 20-jarige Harald Schmid (met 49,04 seconden op de 400 meter horden slechts twee- tiende seconde boven het uit 1968 daterende nationale record van Hennige), de 19-jarige Andreas Schneider (2.19 meter bij het hoogspringen) en de pas 17-jarige Marlies Wilken (1.86 meter bij de hoogspringsters). De boeiendste race was de 1500 meter heren.' Vier atleten vochten om het goud. de geroutineerdsto (Thomas Wessinghage) ging er mee heen. Hij toonde zich de meester der taktiek en won in 3.37,0. Nummer vier. Harald Hu- dack. bleef met 3.39,3 ook nog beneden de grens van 3.40,0. GOTHENBURG/HELSINKI - De Franse atletiekploeg heeft zich dit weekeinde in Gothenburg alsnog geplaatst voor de volgende week in Helsinki te houden finale van de strijd om de Europese beker voor heren door de B-eindstrijd te winnen. De Fransen verzamelden 115 punten. Zweden werd met een achterstand van zeven punten tweede en Roemenië (94) eindigde als derde. Zweden won acht van de twintig onderdelen, maar dat was toch niet voldoende voor de overwinning. Frankrijk bleek over een homogenere ploeg te beschikken. Als een Fransman niet won, hetgeen vier keer gebeurde, eindigde hij veelal tweede of derde. Zweden kende vooral zwakke plekken op de hordennummers, de 800 meter, het hinkstapsprin- gen en het kogelslingeren. Bovendien werd de ploeg op de 4 x t00 meter estafette gediskwalificeerd. De landen, die zich hebben geplaatst voor de finale van de strijd onder Europese bekers, die het komend weekeinde in Helsinki wordt gehouden. zijn: Heren: Oost-Duitsland, Rusland, West-Duitsland, Polen, Frankrijk, Groot- Brittannië, Finland en Italië. Dames: Oost-Duitsland, Rusland, West-Duitsland. Polen, Groot-Brittan- nië, Finland. Roemenië en Bulgarije. 'S II MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 y. A %w. Ditmaal kan Barcelona's doelman Mora het gevaar nog keren maar Dave Johnson zou hem toch passeren en de Spaanse ploeg naar de laatste plaats verwijzen. 5RESDEN De Oostduitse atlete l/larita Koch heeft gisteren in Dresden de beste wereldseizoen- irestatie geleverd op de 400 me er. Tijdens selectiewedstrijden ran de Oostduitse Europa Cup- iloegen liep ze de afstand in 19.68 seconden. Zij verbeterde laarmee tevens het Oostduitse ecord, dat met 49,77 op naam ran Christina Brehmer stond. Het wereldrecord is met 49,29 (Mont- eal '76) nog altijd in handen van le Poolse Irena Szewinska. n de Franse plaats Dole werden )p de estafettenummers tijdens de eugdinterland, tussen Frankrijk, Sroot-Brittannië en Spanje twee lieuwe Europese juniorenrecords jelopen. Het Franse jongenskwar tet legde de 4 x 100 meter af in 39.69 seconden, 0,31 seconde ineller dan het oude record van post-Duitsland. Op de 4 x 100 leter liepen de Britse meisjes met 14,74 het tweede record, dat met [4,87 eveneens in handen was van >st-Duitsland. i Olympische kampioen Alberto iantorena leed zaterdag een van ^ijn zeldzame nederlagen. Hoewel Cubaan in de gunstige binnen- ïan liep. verloor hij de 400 meter igen de Jamaicaan Seymour New sman met èénhonderdste seconde: 45,66 tegen 45,67. De wedstrijd was een onderdeel van de Caraïbi- sche en Centraal Amerikaanse kampioenschappen in Jalapa (Me xico), die geheel beheerst werden door Cuba, dat in totaal negentien gouden medailles veroverde. Erg goed Ajax was in die eerste helft zelfs de betere ploeg. Weliswaar liepen de combinaties bij A2. soepeler maar de acties van de Am sterdammers waren meer op doeltreffend heid gericht Van Hanegem: „Ajax was een erg goede ploeg. Vergis je daar niet in. Met 3-0 winnen is leuk, maar dat betekent niet dat we zoveel sterker zijn dan Ajax". Opmerkingen van de Kromme, uitgeroepen tot de beste veldspeler van het toernooi, waar Hans Kraau het volkomen mee eens was. „Ivic heeft een goede ploeg tot zijn beschikking. We hadden het in de eerste helft ontzettend moeilijk". Gesloopt Het middenveld van Ajax was in de tweede helft echter uitgevoetbald. Van Hanegem, Peters en Nygaard hadden het gesloopt Eerst werd Schoenaker en vervolgens Er- kens uit de wedstrijd gespeeld. Kraay: „We hebben natuurlijk een sterk middenrif. Tegen clubs als Ajax moeten we inderdaad in de eerste helft de vijand slopen, om na de rust toe te slaan. Tegen dit Ajax lukte dat. maar wie geeft me de garantie dat het over tien dagen weer lukt als we voor de competitie tegen Ajax moeten uitko men. Daarom ben ik niet zo gelukkig met deze zege, want er kleven meer negatieve punten aan dan positieve". A.Z. overklaste Ajax na de rust volkomen. De steeds beter op elkaar ingespeeld raken de Van Hanegem en Peters tolden Ajax volkomen dol. Trouwens, heel A2. draaide goed. met uitzondering van linkerspits Van Marwijk die nog altijd onvoldoende hersteld is van zijn meniscusoperatie. Bij Ajax werd Ruud Geels uitstekend in bedwang gehouden door Spelbos en Amtz, een duo dat voor het eerst in de aanloop naar het nieuwe seizoen serieus onder druk kwam en die goed doorstond. Peter Arntz: „Het ging goed. Bewust speelde Spelbos op Geels en niet ik. We hebben afgesproken dat ik voorstopper speel tegen minder langer en minder forse spitsen. Tegen mannen als Van Kooten, Nanninga en Geels ruil ik van plaats met Spelbos". Geels uitschakelen betekent Ajax voor een belangrijk gedeelte lam leggen. Lerby en Amesen zijn weliswaar attractief ogende voetballers, maar toch geen echte spitsen. Slechts een regelmatig aan het front opdui kende ZukJema had voor de broodnodige aanvulling kunnen zorgen. Zuidema had het echter te druk met het offensieve spel van het Alkmaarse middenveld. Al na een kwartier zorgde Spelbos na voor bereidend werk van Vosmaer, Van Hanegem en Metgod (in de ploeg gekomen voor Van Marwijk) voor 1-0. Vanaf dat moment liep A.Z. op volle toeren. Ajax bleek defensief kwetsbaar. A2. profiteerde er dankbaar van. Jan Peters werkt zich in de slotfase met twee fraaie treffers op tot topscorer van het toernooi. Ivic later: „We zaten kapot. Tegen dit A2. was niet te voetballen". Van Hanegem: „Nogmaals het zegt me allemaal nog niets. Ik ben bang dat het in onze voorbereiding veel te goed is gegaan. Het echte spel moet nog beginnen. Dit was nog maar fröbelwerk. Ik hoop dat de ploeg zich dat realiseert". Scorverloop: 61. Spelbos 1-0; 75. en 87. Peters 2-0 en 3-0. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Krol, van Dord, Everse; Erkens, Schoenaker, Zuidema; Geels, Lerby (Meyer), Amesen. AZ'67: Meskovic; Van Rijnsoever. Spelbos, Arntz. Hovenkamp; Peters, Van Hanegem, Nygaard; Vosmaer (Ursem); Kist, Van Mar wijk (Metgod). Scheidsrechter:Derks. Toeschouwers: 58.000. Te hoog De organisator van het toernooi, Jack van Zanten, Is genezen van zijn grote voorliefde voor Barcelona. Hij zal zich wel tweemaal bedenken voor hij voor een van de volgen de afleveringen van het succesvolle toer nooi andermaal Barcelona contracteert Hoewel de zwakte van Barcelona voor een belangrijk gedeelte wordt verklaard door de absentie van Johan Cruijff, valt toch niet te ontkennen dat de ploeg bij Van Zanten veel te hoog aangeschreven stond. Ten onrechte, zoals Barcelona de afgelopen dagen bewees, want meer dan Rinus Michels en Johan Neeskens had de Spaanse ploeg niet te bieden. De ontluisterende laatste plaats was dan ook voor Barcelona omdat ook het duel met Liverpool verloren ging door een treffer van Johnson. Van Zanten: „Barcelona zal er volgend jaar niet meer bij zijn. Inderdaad is deze ploeg te zwak voor dit toernooi. Ik heb Barcelona alleen aangetrokken om het Nederlandse publiek weer eens te laten genieten van Cruijff en Neeskens. Maar ik kon toen niet weten dat Cruijff geblesseerd zou zijn". Zonder Johan Cruijff is Barcelona een zwak ke ploeg. Ook in het duel met Liverpool bleek dat. De winnaar van de Europa Cup voor landskampioenen spande zich niet bo venmatig in Maar had desondanks geen enkele moeite met Barcelona. Het was bo vendien een wedstrijd die het aankijken nauwelijks waard was. ROB HARTOG AMSTERDAM Bart Kappenburg oordeelde koel, rustig en zocht geen verontschuldigingen voor de onverwacht hoog uitgevallen nederlaag van de Ne-' derlandse damesatletiekploeg in de b-flnale van de strijd om de Europese beker te Trlnec. Hij wilde, na terugkeer, toch wel enkele punten aanvoeren, waar door deze wedstrijd in een volledige deceptie was uitgevallen. Er was een tegenslag bij het discuswer pen. Ria Stalman werd erg ziek, een zware griepaan val velde haar, maar door enkele injecties in het stedelijke ziekenhuis was zij toch nog in staat uit te komen en enkele puntjes met haar 48.10 meter te pakken. Een geweldige ontgoocheling werd echter de 3.000 mete voor Joke van Gerwen. Het was de laatste kans voor Nederland in een nummer hoog te eindigen en de nationale kampioene ging goed mee. Tot twee ronden voor het einde liep zij in de kopgroep, maar tijdens de onophoudelijke aanvallen in het veld, werd zij enkele keren geraakt door spikes. Zij staakte de strijd en werd naar een ziekenhuis vervoerd. Bij onderzoek bleek, dat haar kniebanden waren bescha digd. Niet zo ernstig voor de atlete, maar ook een grote teleurstelling, werd de 800 meter voor Olga Comman deur. Conditiegebrek speelde de Velsense atlete par ten. Met nog 150 meter te lopen, zij liep toen nog voorin, moest zij afhaken. Bijna wandelend kwam zij in een onthutsend zwakke tijd (2.08.4) over de eind streep. Het enige werkelijke lichtpunt was weef Wilma Hillen met opnieuw een nieuw nationaal record, (59,72 op de 400 meter horden), hoewel haar tijd nog scherper kan worden, indien haar techniek verbeterd wordt. Tussen de horden verliest de Thion-atlete te veel tijd. ARMOE De sprintnummerswerden door Elly Henzen goed gelo pen. Maar het typeert de armoe op dit nummer in Nederland dat, ondanks de voor de kampioene goede tijden, zij toch niet verder kwam dan zesde plaatsen. Hetzelfde geldt voor Truus van Amstel op de 400 meter. Zij bleef slechts" een fractie van een seconde bovende beste tijd, maar eindigde in dit gezelschap kansloos als zesde Annie van Stiphout voldeed op de 1500 meter aan de verwachtingen, maar een tijd van 4.22.8 speelde in een dergelijk gezelschap geen enkele rol. Dat bleek, want deHelmondse reikte ook al niet hoger dan de zesde positie. Mirjam van Laar kreeg de terugslag te verwerken vah een aantal zware wedstrijden in tien dagen. Bij de vijfkamp een week geleden wipte zij nog over de 1.88 meter, maar nu kon de Limburgse niet hoger komen dan 1.82 meter. Kortgeleden versloeg zij nog gemakkelijk de Bulgaarse Jordanka Blagojeva (derde met 1.86 m.). Een tegenvaller was er zeker niet voor verspringster Sylvia Barlag met haar 6.01 meter. Haar serie, 5.98-5.93-6.01 -6;0O-5.95 en een mislukte sprong, wijst op regelmaat. Het wachten is op een uitschieter, wat bij verspringen gewoon nodig is om tot de werkelijke top te kunnen doordringen'. Haar 100 meter horden viel mogelijk wat tegen, maar daarbij moet wel in aanmerking worden genomen dat zij direkt in de startblokken moest na het verspringen en geen tijd [pad gekregen zich te ontspannen. „Nogmaals: geen verontschuldigingen. Tien dagen geleden wonnen wij van België, nu liepen de Belgische meisjes ver van ons weg en werden toch ook slechts zesde. Maar de afstand was te groot", aldus Bart Kappenburg na aankomst op Schiphol na een terug reis die ruim veertien uur had geduurd. „Wat een topper voor onze meisjes had moeten worden, werd een ergernis". Ria Stalman: griepaanval. AMSTERDAM - A.ZJ67 Is na gis teravond nadrukkelijker favoriet voor de landstitel. Tegen de wil van manager Hans Kraay heeft de ploeg zich in het toernooi Amster- dam-702 zelf in die rol gedrongen. De manier waarop A.Z. eerst Bar celona (4-0) omver kegelde en in de finale de vloer met Ajax (3-0) aanveegde laat weinig twijfel meer aan de kracht van de Alkmaarse formatie. Ajax-trainer Tomaslav Ivic greep de onthut sende nederlaag van zijn volgelingen met beide handen aan om de aandacht van zijn eigen equipe af te wentelen. „Tegen dit A.Z. kunnen we nog niet op. Voor mij zijn de Alkmaarders veruit favoriet voor het lands kampioenschap". „Slim gedaan van Ivic", reageerde Hans Kraay. „Ik ben helemaal niet zo blij met die ontwikkeling. Maar wat moet je als je in de finale van zo'n toernooi zit. Dan kan ik moeilijk tegen de jongens zeggen dat ze er met de pet naar moeten gooien. Maar blij ben ik niet". A.Z. heeft echter erg nadrukkelijk aan die ontwikkeling meegewerkt, want na de vloeiende show vrijdagavond tegen het zwakke Barcelona, demonstreerde de Alk maarse equipe ook gisteravond in de finale tegen Ajax enorme mogelijkheden. A.Z. Ajax was een heerlijk sluitstuk van het toernooi Amsterdam-702. Vooral in de eerste helft werd door beide ploegen goed gevoetbald. In die periode was Ajax een gelijkwaardige opponent van A.Z, vooral door het grote loopvermogen van het Am sterdamse middenveld. i »*■*-»■ ■Ttmw Peters kroonde zich met twee gave treffers tegen Ajax tot topscorer van het toernooi. Hovenkamp is er maar wat gelukkig mee.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9