Taklelie Griezelige prognose is groot artikel ^geworden MMÏÏTM w 1977 ANDUVIEJAAR BIJ UITSTEK BOLLENEXPORTEURS IN PANIEKSTEMMING BLOEMENHANDEL VERLOOPT NIET ONGUNSTIG NP EN TUINBOUW LEIDSE COURANT" MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 ILISSE Dat er inderdaad Ireden is om het, wat de lelie- J teelt betreft, allemaal wat H minder rooskleurig te, zien, blijkt ook uit de cijfers die -j het Prod uk tsc hap voor Sierge wassen aan de openbaarheid J heeft prijsgegeven. Het PVS heeft namelijk onder produ centen van leliebloemen een 24 enquête gehouden over de .aantallen bollen die in het derde kwartaal van dit jaar worden opgezet voor de bloemproduktie. De uitkom sten doen niet veel goeds ver- moegen. Werden verleden jaar voor de bloemproduktie in het derde kwartaal acht mil joen Ieliebollen geplant, maar nu zijn het er bijna dertien miljoen. Dat is maar liefst 60% méér. En dan te weten dat de toch al sterk dominerende positie van Enchantment nog wordt versterkt Plantte men vorig jaar van deze lelie in het derde kwartaal rond zes miljoen stuks, nu gaan het er tien mil joen worden en dat betekent dat straks 80 van de 100 aan gevoerde takken lelies uit En chantment zullen bestaan. Dat is gewoon tè gek. In vergelij king met deze cijfers komen de gegevens over de witte trompet lelie Lilium longiflo- rum veel bescheidener uit de bus. Van deze lelie, waarvan maar liefst 97% van het lande lijk aanbodbij de CCWS in Honselersdijk wordt geveild, zijn namelijk ruim een miljoen bollen geplant, namelijk een half miljoen stuks in juli, 200.000 stuks gaan in augustus de grond in en 400.000 in sep tember. Lilium longiflorum komt op de tweede plaats, maar maakt slechts 8% van het totaal uit Lilium speciosum staat als derde geklasseerd met bijna 8% van het totaal aanbod. Om nog even op Enchantment terug te komen: van deze lelie wordt in Honselersdijk 46% van het landelijk aanbod ge veild, 35% verandert in Aals meer van eigenaar, 14% bij Flora in Rijnsburg en de rest bij de andere veilingen. De bloemproduktie van nieu we lelies valt niet mee. In de lijst komen de zo gewilde gele Connecticut King, de sterke rode Pirate en de witte Ster ling niet voor. Natuurlijk zul len deze lelies wel aangevoerd worden, maar ze vallen nu nog onder de rubriek „andere le lies", waarvan er 200.000 staan opgegeven maar niet bij name. Dreigend Vooral voor de producenten van Enchantment en dan denken we zowel aan de kwe kers van bloemen èn bollen! lijkt het zwaard van Damocles dat al geruime tijd dreigend boven hun hoofden hangt, te gaan vallen. Dat zal dan leiden tot forse verliezen, tot een in krimp van het areaal en ui teindelijk wel weer tot een herstel van de prijzen. gaan gen- De financiële uitkomsten van de lelieteelt waren zeer wisse lend, maar een vetpot was het maar hoogst zelden. Vele ziek en plagen belaagden het ?ewas en de bewaring van de Dollen na het rooien is decen nia lang een punt geweest waar men de vinger nooit goed achter kon krijgen. We tenschappelijk onderzoek op tiet gebied van de lelies stelde toen heel weinig voor. Het arti kel op zich was te onbelang rijk vergeleken met de tulpen, de narcissen en de hyacinten. Omwenteling veranderde toen de heer Jan de Graaff uit Oregon USA) zich met de veredeling van lelies ging bezighouden. Jan de Graaff, een man van Hollandse kom-étf (zijn groot vader had destijds zeer grote larcissenkwekerijen in Oegst- geest, Sassenheim en later in Noordwijk) introduceerde in de jaren vijftig geheel nieuwe rassen lelies in tot dan toe onbekende kleuren en op staande bloemen, de zoge naamde Midcenturyhybriden. De bekendste daarvan is ge worden de oranje Enchant ment, waarvan nu jaarlijks* miljoenen bollen wonden ge bruikt Jan de Graaff zorgde voor ©en omwenteling in de lelieteelt. Zijn aanwinsten gingen er als snijbloem in als koek. De vraag naar bollen van die nieuwe lelies in het algemeen en naar die van Enchantment «in i J in bet bijzonder steeg als een raket. En de kwekers waren maar al te graag bereid aan die grote vraag te voldoen. areaal breidde zich in een enorm tempo uit. Dat ging zó snel, dat niet de eersten de besten zich tien jaar geleden al geroepen voelden om tot kalmte te gaan manen. Als Ef het zo doorgaat, zo zeiden ze met nadruk, dan zal dat een prijs val tot gevolg hebben ^^_waarvan men de dreun tot in "■"de Vladivostok nog zal kun- Stuifmeel verzamelen in de kas van een lelie-veredelaar. jISSE De lelieteelt in Nederland?.». Vele jaren s dat artikel in het geheel van de vaderlandse bloembollenteelt nauwelijks van betekenis ge veest. In en rond Akersloot (waar jaarlijks de tefaamde Liliade wordt gehouden) werden sinds nensenheugenis bollen geteeld van Lilium specio- lom. En in bepaalde gebieden van West-Friesland ïield men zich bezig met de cultuur van de (oningslelie (Lilium Regale), van Hoilandicumhy- iriden en wat Lilium HenryiL Daarmee had men iet zo ongeveer gehad. nen horen. Het hielp allemaal niets. Het lelie-areaal blééf maar uitbreiden, maar de voorspelde „krach" is nog al tijd niet gekomen. Dat is, op zijn zachtst gezegd, toch wel een wonderlijke zaak. Als we het aanbod van takle- lies op de Nederlandse bloe menveilingen zien, dan blijkt het aanbod van dit type in vijf jaar meer dan verviervoudigd! In 1972 werden via de bloe menveilingen 24 miljoen tak ken lelies aangeboden, in 1974 waren dat er al 70 miljoen geworden en in 1976 regi streerde men een aanbod van bijna 100 miljoen stuks. Hoe wel de gemiddelde prijs per tak in deze vijf jaar is gezakt - van 58 cent naar 46 cent - ziet het er niet naar uit dat het aanbod van taklelies zal gaan verminderen. Kelklelies De teelt van kelklelies - vooral geconcentreerd in het West- land - vertoont een veel min der spectaculaire groei. Dit ar tikel is ook niet zo gewild. Zodra het grote publiek een witte trompetlelie ziet, komen er onmiddellijk gedachten-as sociaties met begrafenissen en aanverwante gebeurtenissen. En dat pleegt de animo tot kopen van deze lelies niet sterk te bevorderen. Een paar cijfers: in 1972 wer den ruim 22 miljoen leliekel ken aangeboden, in 1974 35 miljoen en in 1976 was dat aantal gezakt naar 31 miljoen kelken. De daling van het aanbod houdt mede verband met de stijging van de bolien- prijzen. Deze bollen moeten voornamelijk uit Japan wor den geïmporteerd en in het Land van de Rijzende Zon weet men inmiddels ook wat inflatie betekent De kwekers werken daar ook niet meer voor een handvol rijst en een kwartje per dag. Het ligt dus in de lijn der verwachtingen dat het aanbod van kelklelies niet zal toenemen. De prijs van de kelken is dan ook ge stegen. Stond de gemiddelde prijs in 1972 op 32 cent per kelk, in 1976 scoorde men een gemiddelde van 43 cent Rouw en trouw Nu mag een witte trompetlelie nog altijd de naam van „graf bloem" hebben, de bloemen handel zou 'm niet graag mis sen. Voor „rouw en trouw" zijn er altijd nog heel wat nodig. Daarom zijn de leliever edelaars in Nederland dan ook met man, macht en vakman schap bezig om een witte lelie te winnen die men ook in Hol land buiten kan telen en die geschikt is voor jaar-rond-oul- tuur. Men mikt niet zo zeer op een witte trompet maar wel op een witte Midcenturyhybri- de. Het ideaal: een witte zaai ling met alle goede eigen schappen van bijvoorbeeld Enchantment De eerste teke nen dat men zal slagen, zijn er intussen. Als alles volgens de plannen verloopt zal de eerste witte Midcenturyhybri de in het begin van de jaren tachtig aan de markt komen. Weefselkweek Vroeger moest men, bij wijze van spreken, van eeuwigheid tot amen wachten voor men van een nieuwe veelbelovende zaailing een flink partij had. Dat hoeft vandaag allemaal niet meer. De weefselkweek opent geweldige perspectieven op vermeerderingsterrein. Het is straks, om zo te zeggen, een fluitje van een cent om snel een grote partij te „maken". Voor overproduktie behoeft men niet zo bang te rijn, want het zou overdreven rijn te be weren dat men weefselkweek op een kóópje kan bedrij ven..... Aanbod kelklelies - vooral geconcentreerd in het Westland - zal met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid niet toenemen. Het aanbod van sla blijft nog steeds goed op peil, waardoor de vraag onder de huidi ge weersomstandigheden de grootste moeite heeft om het aanbod te verwerken. Er moet gezegd worden dat de weersomstandighe den eind vorige week een verbetering on dergingen en als dat weertype aanbond, dan zal dit een gunstige altwerking op de prij- zen kunnen hebben. Tot nu toe lagen de Sperziebonen prijzen tussen de 10 en 16 eent per krop. De consument kan dus voor een prijs die tussen de 20 en 32 cent per krop ligt een goede krop sla kopen. de afgelopen weken blijft het prijsver loop voor bloemkool vast Als het weertype niet verandert zullen de prijzen vast blijven, hetgeen betekent dat voor de sortering „zes sen" een prijs van rond de 2,25 per stuk mogelijk zal blijven. De kleinere maten lig gen naar verhouding lager in prijs. Andijvie Het riet er naar uit dat 1977 een andijviejaar bij uitstek is, zeker als er een vergelijking met voorgaande jaren gemaakt wordt. Dit jaar wordt er wekelijks 750 ton aange voerd, tegen voorgaande jaren zo'n 300 ton. Toch vertoont de aanvoer een terugval, de prijs kon de afgelopen week oplopen omdat de afzet op de binnenlandse markt vlotter verliep als de eraan voorafgaande weken. Er kwamen veilingnoteringen tot stand van 50 cent per kg. Hoewel er gerekend wordt op een afnemende aanvoer lijken er geen spectaculaire prijsveranderingen te onstaan, de prijs zal de komende week gelijk blijven. Bloemkool Onder de koele weersomstandigheden van Ondanks de vlotte toename van het aanbod van sperziebonen heeft de binnenlandse markt dit goed weten te verwerken. Toch daalden de prijzen naar 1,60 per kilo. In de aanvoer wordt de komende week weinig verandering verwacht, er valt wel meer druk op de prijs te verwachten. Ook de aanvoer van snijbonen rit in de lift, waardoor er niet aan een prijsafbrokkeling viel te ontkomen. De gemiddelde veilingno tering per kilo kwam op 3,40 terecht. Door het toenemen van de aanvoer zullen de prijzen verder dalen. Voor waspeen was er de afgelopen week weer meer belangstelling, vooral de export naar België heeft de prijzen een opleving doen ondergaan. Door het koele weer onder vindt de oogst van waspeen in Frankrijk een vertraging, waardoor er een beperkte con currentie is. Toch blijft de aanvoer van waspeen door gaan, waarbij de concurrentie wel degelijk een rol zal gaan spelen. Gezien deze situatie, zijn er geen vaste prijzen mogelijk en moet er gerekend worden op een prijs die bene den de 70 cent per kilo zal liggen. Voor prei vertoont de aanvoer een zeer gelijkmatig patroon. Er is wel sprake van een lichte aanvoerstij- ging, waardoor de prijzen iets daalden. In de hele marktsituatie wordt er voor de komende week weinig verandering ver wacht. Er wordt gerekend op een prijs rond de 55 cent per kg. Door een terugval in het aanbod en de grotere export naar West-Duitsland wist de prijs van radijs zich in lichte mate te herstel len. Deze liep op van gemiddeld 42 cent naar 47 cent per bosje. De aanvoer zal naar verwacht niet verder terugvallen, waardoor er op vaste prijzen gerekend wordt Tomaten Hoewel er sprake is van een afnemende aanvoer, blijft het aanbod in vergelijking met vorig jaar nog steeds groot Toch ver toonde de tomatenmarkt vorige week een opleving. Dit werd vooral veroorzaakt door grotere exporten naar Engeland en Fran krijk. Naar verwacht zal de aanvoer verder terugvallen, waardoor de prijzen de gelegen heid krijgen om verder op te lopen. Afgelo pen week lag de prijs voor de A-I-tomaten op 1,47 per kg. De bloembollenexporteur zat in een van die stugge, houten banken waarmee de veiling- zalen In Llsse zijn uitgerust. Hij keek ge spannen naar de rondtollende wijier van de veilingklok en drukte plotseling af. Geen seconde later was de ruimte zo gevuld met afkeurend gefluit en gesis, dat de herrie tien minuten later nog treiterend tegen 's mans trommelvliezen moet hebben geklon ken. Wat was er gebeurd? De exporteur had een mooie „bon" twaalven van de stokoude dubbele vroege tulp mr. v.d. Hoef afgedrukt op 20,10 per 100 en dat vond de rest van de kopers blijkbaar zó bij „de wilde spin nen af" dat se op luidruchtige wijze van hun ontstemming lieten blijken. Het was niet de enige keer dat dit gebeurde. Want de tulpenmarkt die maandenlang aan de ketting heeft gelegen, heeft zich plotse ling losgerukt en nu blijkt ineens erg veel mogelijk. „Het is ze gewoon in de kop geslagen", aldus een commissionair die dit voorjaar vele weken aan één stuk goede partijen tulpen tegen een acceptabele prijs kon aanbieden, maar toen maar al te vaak op een hoofdse minachting stuitte. Nu blij ken diezelfde exporteurs, die toen voor nor male prijzen niet wensten te kopen, plotse ling bereid om vijf tot zes gulden méér per 100 te betalen dan die commissionair zes weken geleden vroeg. Gebrek? Is er wel een gebrek aan zware tulpenbol len? Niemand kan dat vandaag zeggen. Wel zeker is, dat exporteurs met een grote han del op Amerika tot het laatst toe de kat uit de boom hebben willen kijken. Zelfs toen ze twaalven van Apeldoorn konden kopen voor 7,- per 100, hóéfden ze niet zo nodig. Ze hadden geen haast, zo deelden ze mede, want de oogst van de tulpen beloofde goed te worden en dat zou de prijzen nog wel verder doen dalen. Het is allemaal anders uitgepakt De oogst was niet zo best, de prijzen begonnen wat aan te trekken en toen het eenmaal zo ver was, raakte een groep exporteurs in paniek. Met name de mannen die forse orders in Amerika hadden geboekt Handelaren met een Duitse of een Franse handel hebben nu niet zo'n haast Maar zij die de bollen op tijd aan de andere kant van de Atlantische Oceaan willen hebben, moeten er voor zor gen dat de zendingeh eind augustus of an ders begin september de deur uit zijn. Daar om zijn zij nu met man, macht en wanhoop aan het inkopen geslagen. Als je haast hebt krijg je de spullen niet voor een prikje en de kwekers profiteren er van. Maar of die hoge prijzen nu werkelijk een gevolg zijn van een tekort aan bollen, dat zullen we pas over enkele weken zeker weten. Stemmingen bepalen de gang van zaken momenteel in het bollenvak. Géén misgewas Een tegenvallende tulpenoogst, maar men kan over de gehele linie genomen, zeker niet Het aanbod op de bloembollenveilingen gaat nu toenemen. van een misgewas spreken. De vraag rijst Prijzen die nog hoger zijn dan in de zomer daarom nu, of de exporteurs de waarheid van 1976 en toen lag een grote groep expor- hebben gespreken toen ze lieten weten dat teurs al luidkeels om hulp, bijstand en ver- ze minder bollen hebben verkocht dan vorig sterkende middelen te jammeren, jaar. Want als dat dan zo is, waarom lopen Gelukkig voor de handelaren is het in de ze dan nu het vuur uit de sloffen om tulpen sector van de narcissen en de hyacinten te kopen tegen (te) hoge prijzen? Té hoog.geen spitsuurdrukte. Bij de narcissen loopt inderdaad, want er zijn al heel wat cultivars Golden Harvest er aardig uit, maar voor de die nu de magische 20,- per 100-lijn hebben rest kan men de handelssoorten voor een doorbroken. We noemen Brilliant Star, acceptabele prijs op de kop tikken. Bij de Oranje Bouquet, Kingdom, Electra, Mr. v.d. hyacinten is sprake van een redelijk goede Hoef, Ralph, Don Quichotte, Monte Carlo, handel. Rosario, Red Champion, Fuselier en Ruby De komende week konden de aanvoeren op Red. de veilingen wel eens naar een hoogtepunt gaan groeien. Het zal interessant zijn te zien of de tulpenprijzen zich ook dan op dit En dan is er een heel grote groep, die zich ongewoon hoge niveau zullen kunnen hand- tussen de 15,- en de 18,- per 100 beweegt, haven! Er kan in het algemeen worden gesteld dat de bloemenhandel dit jaar tot dusver niet ongunstig verloopt Dat betreft zowel het prijspeil als de aanvoer, die geen pieken te zien geven en dat is vooral voor de bedrij ven plezierig. Juist nu ook in de tuinbouw vakanties zich laten gelden, is een regelma tig oogsten van betekenis zodat men het werk aan kan. Het tijdelijke tekort aan arbeidskrachten moet immers worden opge vangen. Bij de CCWS heeft men dat kunnen doen, door het in dienst nemen van ongeveer honderd werkstudenten, die het voor hen soms vreemde werk op behoorlijke wijze verrichten. Uiteraard kost het veel organisa tie om iedere dag op tijd aanvoer en afvoer van bloemen te verwerken. Het totale omzetbedrag aan de CCWS ver schilde afgelopen week weinig van dat in dezelfde week van het vorig jaar; het was nu ongeveer 400.000 gulden minder bij een omzetcijfer van 7.168.143,68 gulden. Doch vorig jaar stegen aanvoer en omzet na een lange, hete zomer, die dit seizoen wel even lang, maar kouder is. Daar profiteert de bloemenhandel van, mede door een regelma tige aanvoer. De prijzen geven ook weinig verschillen te zien, zowel wat voorgaande week betreft als die van het vorig jaar. Er kan niet van een slechte prijsvorming wor den gesproken. Sommige prpdukten bewe gen zich wat de prijzen betreft in stijgende lijn. Afgelopen week werd bij een aanvoer van bijna 23 miljoen bos of stuks, aan snijbloe men 6.617.292,72 omgezet hetgeen rond een miljoen gulden lager is dan dezelfde week van het vorig jaar. Maar nu werd heel wat meer aan buitenlandse bloemen omgezet, namelijk bijna ƒ25.000 tegen ruim ƒ7.000 vorig jaar. Ook met de potplanten verliep het gunstiger, namelijk ƒ520.893,23 tegen 324.872,97 vorig jaar. Perkplanten Ook van perkplanten lag het omzetcijfer nu iets hoger, zodat het totaal bedrag niet zoveel verschilde met vorig jaar. De opgaan de lijn in de prijzen zette zich in het alge meen wel voort Opvallend groot is de aan voer van trosanjers vergeleken bij het vorig jaar. Thans ruim zes miljoen hetgeen bijna het dubbele is van de hoeveelheid in dezelf de week vein het vorig jaar. Niettemin kan worden gesproken van een goede prijsvor ming die gemiddeld 25 cent bedroeg, hetzelf de bedrag als vorig jaar. Dit betekende toch een prijsstijging tegenover voorgaande week, toen de gemiddelde prijs 20 cent was. Nog enkele gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week in het vorig jaar. Anjers met aanvoer van bijna vier miljoen stuks, 21 (39) troschrysanten, aan voer ruim drie miljoen bos, 42 (60) fresia 20 (24) irissen 28 (25) snijgroen 1,61 (95) lelie kelk 54 (78) lelietak 32 (65) grote rozen 23 (19) kleine rozen 17 (14). In het algemeen komen de bloemen tot dusver met de prijzen redelijk door de zomer heen. Hetgeen ook weer niet betekent, dat er geen reden tot zorg is want ook in tuinbouwkringen is men er allerminst gerust op, dat bij invoering van het bereikte VAD- compromis, er geen weerslag zal volgen in de prijzen van het aardgas, die de exploita tie allerminst gunstig zal gaan beinvloeden. CD

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7