Britten vrezen geweldexplosie bij bezoek Elizabeth aan Ulster Nog geen spoor van vermiste opvarenden gezonken vrachtschip Snelle vonnissen in Frankrijk na bloedige betoging 1 binnenland/buitenland Rijnfietsers vinden in eigen land zoutarme rivier Palestijnen bereid Israël te erkennen Nederland verliest zetel in IMF Bomaanslag in Salisbury: elf doden LEIDSE COURANT MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 PAGINA 5 (Van onze correspondent Bert van Vel- zen) BELFAST Ulster ontvangt woensdag koningin Elizabeth en prins Philip als een zwaar belegerde veste. Belfast is een frontstad. Een leger van meer dan 32.000 soldaten, politiemannen, reservisten en Schotse gardisten, die hun rode tunieken en beremutsen vervangen hebben door khaki gevechtsuniformen, staat gereed om de koningin en haar gemaal te be schermen. In de haven, Belfast Loch, zwemmen kikvorsmannen op zoek naar mijnen en terroristen die mogelijk van plan zijn een aanslag te plegen op het koninklijke jacht Brittannia. Het bezoek van de koningin en prins Philips aan Noord—Ierland (de hun vergezellende prinsen Andrew (17) en Edward (13) blij- ven aan boord van de Brittannia in de haven) veroorzaakt onrust en vrees, want het kan aanleiding geven tot explo sies van geweld in en buiten Ulster. Het jacht Brittannia wordt vergezeld van de lichte kruiser, de Fife, die is toegerust met raketten. Met een Wessex-helicopter, die bewapend is tegen onderzeeboten, zullen de koningin en de prins aan land worden gebracht De zee-lucht-raketten van de kruiser Fife moeten bescherming bieden tegen een mogelijke luchtaanval van de IRA, die ooit met een gekaapte helicopter een bombardement uitvoerde op de grensplaats Strabane. De IRA be schikt ook over SAM-7 raketten van Rus sisch fabrikaat, een hitte zoekend wapen dat onder meer door Palestijnse terroris ten is gebruikt bij pogingen om Israëli sche passagiersvliegtuigen neer te halen. De Brittannia zal woensdagmorgen rond half negen Nederlandse tijd de haven van Belfast binnenvaren. Als dan blijkt dat de koninklijke onderneming te gevaarlijk is, zal premier James Callaghan de ko-' ningin adviseren de jubileum-visite aan Ulster op te geven. De woordvoerder van Buckingham Place liet in het weekeinde echter weten dat het bezoek volgens plan zal worden uitgevoerd. Het vorige bezoek van koningin Elizabeth aan Noord-Ierland vond plaats in juli 1966. Er werden bij die gelegenheid twee aanvallen uitgevoerd op haar Rolls Roy- ce: een door een man die vanaf een hoogte van 30 meter een blok beton van ruim 10 kilogram liet vallen en de andere (Van een onzer verslaggevers) CULEMBORG Op weg naar Rotterdam-Hoek van Holland waar zij woensdag verwacht worden, zijn de Rijnfietsers vandaag ln Cu- lemborg aangekomen. Sinds aondag verblijven zij in Ne derland, nadat zij gisteren feestelijk bij Loblth inge haald waren. De schone-Rijn fietsers kregen daar gezelschap van zeker 150 fietsende Nederlanders, die hun pleidooi voor de frisse Rijn in Nederland zullen hel pen versterken. Verwacht wordt, dat zich voor Rotter dam-Hoek van Holland nog meer fietsers bij de karavaan zullen aansluiten. In Arnhem kreeg de Rijnkara vaan gisteren te horen, dat het zoutgehalte van deze rivier op vallend laag is vermoedelijk als gevolg van het uitvallen door brand van de belangrijk ste Franse kalimijn. De secre taris van de stichting Re in-wa ter mr. P. Lasonder toonde zich in Arnhem bijzonder opti mistisch over het verloop van het door een aantal Westland- se tuinders aangespannen ge rechtelijk proces. Zoals be kend heeft het Europees Hof destijds de zaak van de ver vuilde Rijn terugverwezen naar de Nederlandse rechter. Op 12 augustus zal het Rotter damse Hof haar in behande ling nemea „Wanneer de rech ter het lozen van zoutafval in de Rijn als een onrechtmatige daad beschouwt, dan gaat er een tegenstroom van schade claims richting kalimijnen", aldus mr. Lasonder. Jonge demonstranten in Belfast bekogelen de wacht voor een Britse kazerne. De demonstranten hadden deelgenomen aan een bijeenkomst van de Sinn Fein, de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), waar was opgeroepen tot gewelddadig verzet tegen het Britse leger. door een vrouw die een bierfles naar de koninklijke auto wierp. Het moment voor het koninklijk bezoek aan Ulster is slecht gekozen. Morgen, dinsdag, is het de zesde verjaardag van het Intemeringsbesluit, een zwarte dag in het bestaan van de IRA, en vrijdag hou den protestantse jongeren een historische optocht in Londonderry. Het gevaar voor bloedige confrontaties wordt vergroot, doordat woensdag zowel de Provisionele Sinn Fein (de politieke arm van de ge welddadige vleugel van de IRA) en de protestantse UDA van plan zijn rond het stadhuis van Belfast te demonstreren. Marcus Lipton, lid van het Lagerhuis (Labour) heeft premier Callaghan bijna gesmeekt de koningin te adviseren van het bezoek aan Noord-Ierland af te zien. Hij zei: „Ik wilde dat ik evenveel vertrou wen had als de autoriteiten dat alles goed zal aflopen. Miljoenen mensen hopen en bidden dat zij veilig zal terugkeren". John Hume, een van de voormannen van de voornamelijk katholieke sociaal-demo cratische en arbeiders partij in Noord- Ierland zei zaterdagavond dat Noord-Ier land in de afgelopen acht jaar de grootste uitspattingen van geweld heeft doorge maakt in de periode van 9 tot 12 augus tus. Volgens Hume kan de timing van het koninklijke bezoek worden uitgelegd als een vereenzelviging van de monarchie met de loyalistische protestantse traditie, die in die dagen haar trouw aan het koningshuis betuigt Verkeer eist elf doden SCHIEDAM (ANP) Opnieuw heeft het verkeer dit weekeinde zijn slachtoffers geëist Zeker elf mensen verloren het leven en vijf raakten gewond, van wie er twee in levensgevaar verkeren. Drie doden vielen op de weg Amsterdam Hoorn toen de 23-jarige Wolter Spel uit Am sterdam en zijn 18-jarige vrien din op hun motor door nog on bekende oorzaak in een flauwe bocht rechtdoor reden en fron taal in botsing kwamen met een personenauto. De jongelui en de bestuurder van de auto, Johan de Goede uit Makkinga, werden op slag gedood. In Schiedam raakte vannacht een personenauto met vijf inzit tenden te water. De 28-jarige bestuurder O. D. Pin to is ver dronken. Een 61-jarige vrouw kon weliswaar gered worden maar zij verkeert nog in levens gevaar. De drie anderen, onder wie twee kleine kinderen kwa men met de schrik vrij. Ande ren verloren dit weekeinde het leven of raakten gewond door dat zij op het gladde wegdek de macht over het stuur verloren of met te grote snelheid door een bocht reden. Vorstelijke fotografe De jaarlijkse pa-j rade op de Mili-i taire Academie in de Britse stad] Sandhurst werdi dit jaar bijge woond door! groothertogin Charlotte van| Luxemburg en groothertog Jan. Groothertogin Charlotte kon het niet nalaten het militaire spektakel op de gevoelige plaat vast te leggen. SCHIPHOL (ANP) Nog viel echter niets meer te redden. en meteen op zoek gingen naar steeds is er geen spoor van de De kapitein werd uit de stuur- de anderen, vier vermisten van de vrijdag gespoeld en kwam in zee vier Van hen konen helaas niet gezonken Nederlandse vracht- terecht „Ik ontdekte een van worden gevonden. De twee op- boot Telana. Gevreesd wordt nüjn matrozen, die een redding- Nieuwe regering iri Iran dat rij rijn verdronken. Het rijn boei om had, maar hij kon niet de eerste machinist L. R. van zwemmen en had al zo veel Hilst (34) uit Eindhoven, de water binnen gekregen dat hij echtgenote van de tweede toch is verdronken". Anderen stuurman mevrouw B. G. Jol ^g hij bezig met een bootje dat (31) uit Kapelle aan de IJssel, zichzelf opblies, maar doordat de matroos C. F. Lopez (39) en het in aanraking was gekomen de kok Gomez Fereira (54) bei- met de radarantenne liep het varenden die in het ziekenhuis zijn opgenomen zullen volgens de kapitein mogelijk over een week naar huis kunnen terugke ren. sn ande film- hele rèche, ïuters i niet seerd. ■tenis, en 80 serge- orden New Gert- 0 uur zijn. n der over- a van ivond, sloten Voor- mpet- Mavi- ïimui- zullen arche- nlaats, iddels vuur, vd uit nmer- -akan- ts tus- Spant. r dag 1 Kin- kun- >lijven :hpak- indere 12.30- TEHERAN De Sjah van Iran heeft gisteren de nieuwe rege ring geïnstalleerd, die onder leiding komt van Jamshid Amouzegar, de onderhandelaar in oliezaken. De ernstige moeilijkheden, waarmee de snelle ontwikkeling van Iran gepaard gaat. Vormden de hoofdreden voor de reorgani satie van de regering, zo blijkt uit de instructies die de Sjah het nieuwe kabinet heeft gegeven. De Sjah vraagt het kabinet de planning van de ontwikkeling beter te coördineren en te bege leiden, en aan te sturen op een redelijk groeipercentage. De Sjah heeft bij zijn kabinets reorganisatie vooral het mes ge zet in de problematische secto ren: de ministers van de begro ting, planning, arbeid, vervoer en verkeer, handel, energie, in dustrie en landbouw keren niet terug. BEIROET Amerikaanse funktionarissen hebben met Westeuropese bondgenoten ge sproken over de mogelijke in troductie in de Verenigde Na ties van een amendement dat het de Palestijnen gemakkelij ker moet maken het bestaans recht van Israël te erkennen. Het amendement zou moeten worden toegevoegd aan resolu tie 242 van de Verenigde Na ties. Dit is zondag bekendge- worden in diplomatieke krin gen in Beiroet. De Amerikaanse omroepmaatschappij NBC had eerder, in een bericht van de zelfde strekking, gemeld dat de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO bereid is Israël te erkennen als ook de nationale rechten van de Palestijnen er kend worden. Koning Hoessein van Jordanië heeft bij het overleg dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Cyrus Vance, tot dusver in de landen van het Midden-Oosten heeft gevoerd, vorderingen' op de meeste pun- den uit Portugal. even hard weer leeg. Met de ten' geconstateerd en blijft voor- zichtiv optimistisch over de re sultaten van dit overleg. De Jordaanse koning getuigde van zijn optimisme op een pers conferentie die hij gisteren in Amman hield. Niettemin legde hij er de nadruk dat er nog een lange en moeilijke weg te gaan is en dat de betrokken partijen nog steeds aan het begin staan. De koning achtte het een be moedigend teken dat de Ameri kanen zaken willen doen'. Wij draaien niet langer meer in een cirkel rond zoals wij dit jaren gedaan hebben'. Vance gaf zaterdagavond in Amman toe dat zijn voorstel om een werkgroep van de ministers van buitenlandse zaken van alle bij het conflict in het Midden- Oosten betrokken partijen een conferentie te laten houden ter voorbereiding van de grote vre desconferentie in Genève, bij de leiders van de Ajabische landen nu niet direct in goede aarde is gevallen. De Telana was met een lading gewonde tweede stuurman, spoorrails op weg van Engeland diens zoontje van negen jaar en naar Portugal. Waarschijnlijk is nog twee andere leden van de de lading gaan schuiven, waar- bemanning wist de kapitein ten- door het schip slagzij maakte en slotte op een houten vlot te krui- binnen twintig minuten in de pen, dat gebruikt werd om de golven verdween. Acht opvaren- scheepswand te teren. In de ver den konden na uren te hebben te zagen zij twee andere drenke- rondgedobberd worden gered lingen op een plank wegdrijven. Brest brachten. Twee van hen kig. Hij zwom twaalf uur geheel moesten worden opgenomen in alleen rond en dankt zijn leven een ziekenhuis wegens opgelo- aan een stuk wrakhout waaraan pen verwondingen. Gisteren zijn hij zich vastklampte totdat een de zes anderen naar Nederland Russisch schip hem oppikte, overgevlogen, waar op Schiphol „Wij hadden het op ons schil de kapitein, de 40-jarige A. C. dersvletje relatief nog het be- van Thiel, zijn relaas deed. „Ik ste," aldus de kapitein. Zoveel lag te slapen, maar ik werd geluk zelfs dat zij een van het wakker doordat het schip schip afkomstig kisjte met noo- opeens hevig slaglij maakte", drantsoenen en vuurpijlen kon- Hij hoorde geschreeuw en rende den opvissen, waaraan zij ui- in zijn ondergoed naar buiten, teindelijk hun redding te dan- waar hij meteen tegen het dek ken hebben. Twee keer werden klapte. Hij probeerde de stuur- hun vuurpijlen door voorbij va- probeerde met een matroos een Russische schepen in hun rich- reddingsboot klaar te maken. Er ting die hen aan boord namen Epidemieën in Indonesië: 200 doden JAKARTA De epidemieën van cholera, dysenterie en tyfus die Misirawas op Zuid-Sumatra teisteren, hebben de laatste twee maanden aan ongeveer tweehonderd mensen het leven gekost. De overheid heeft een inentings campagne op grote schaal ont- kentend en een campagne voor hygiënische opvoeding op touw gezet om te voorkomen dat de epidemieën, verergerd door de droogte die sinds juni in Misira was heerst, zich nog verder uit breiden. In Pasar Minggu ten zuiden van Jakarta heeft een epidemie, waarschijnlijk van cholera, aan 38 mensen het leven gekost De ze epidemie is inmiddels volgens de gezondheidsautoriteiten inge damd. wmtmMïWSMIiW mmw Opslagtanks geëxplodeerd Zaterdag zijn vier olie opslagtanks in de Amerikaanse stad Passadena geëxplodeerd. De ontploffing ontstond na een brand in een olieleiding. Vier personen raakten bij de explosie ernstig gewond. (Van een onzer redacteuren) PARUS Nederland zal waar schijnlijk volgende maand zijn zetel verliezen in het bestuur van het Internationaal Mone tair Fonds. Dit als gevolg van de opkomst van de olielanden in de wereldhandel. In totaal zijn er ongeveer 120 landen lid van het MF, maar slechts' twin tig van henkomen in aanmer king voor een zetel in het be stuur. Nederland had op grond- van zijn nationaal inkomen, en zijn deviezenreserves een be langrijke plaats in het IMF be stuur. De meeste olielanden overvleugelen Nederland nu. Zaterdag zijn de ministers van financiën van zeven rijke lan den en zeven olielanden het in Parijs eens geworden over de oprichting van een speciaal fonds voor hulp aan landen met ernstige moeilijkheden met hun betalingsbalans. Zowel ontwik- kelingslanden als geïndustriali- seerde landen zullen om een j lening kunnen vragen bij het i fonds, op voorwaarde dat zij maatregelen treffen om hun economie te versterken. Het nieuwe orgaan dat over onge- I veer 24 miljard gulden zal kun- nen beschikken, zal worden be- i heerd door het Internationale j Monetaire Fonds (IMF). De ze ven rijke landen zullen 14 mil- jard gulden bijeenbrengen en de zeven oliestaten 10 miljard gul den. De Verenigde Staten nemen met 1,696 miljard dollar deel aan het fonds, gevolgd door West-Duits- land (1,228 miljard dollar), Ja pan (0,053 miljard dollar), de Centrale Bank van Zwitserland (760,5 miljoen dollar), Canada (234 miljoen dollar), België (175,5 miljoen dollar) en Neder land met 117 miljoen dollar. De grootste bijdrage levert Saoedi- Arabië 2,515 miljard dollar gevolgd door Iran met 819 mil joen dollar, Venezuela met 585 miljoen dollar, Qatar met 117 miljoen dollar en Adoe Dhabi met 117 tot 351 miljoen dollar. BOURGOIN-ALLIEU Een speciale rechtbank twee Zwitsers en drie Fransen van tussen de 19 in Bourgoin heeft gisteren acht betogers tegen de en 30 jaar. bouw van een kerninstallatie veroordeeld tot De onlusten kostten aan één betoger het leven en gevangenisstraffen variërende van een tot zes ruim honderd liepen verwondingen op, toen de maanden. De veroordeelden zijn op twee na allen rijkswacht tegen de 20.000 deelnemers charges buitenlanders. uitvoerde. Alle beklaagden hebben tegengesproken dat zij Vier beklaagden werden vrijgesproken van de aan de betoging hebben deelgenomen en hebben beschuldiging dat zij hadden aangezet tot geweld- gezegd dat zij een paar uur nadat de betoging pleging tijdens de bloedige betoging van een week geëindigd was, werden aangehouden. Maar de geleden bij de plutoniumreactor „Super-Phenix" rechtbank een omstreden vorm van Franse in Creys-Malville bij Bourgoin. snelrechtjustitie voor op heterdaad betrapte perso- nen vond hen schuldig aan openlijke geweldple- De twaalf beklaagden waren zeven Westduitsers, ging of verboden wapenbezit. Het zaterdag opgeblazen warenhuis in Salisbury. SALISBURY (RTR) Een woordvoerder van de Afrikaanse nationale raad-Zimbabwe (de poli tieke vleugel, in Rodesië, van het Patriottisch Front) heeft gisteren in Salisbury ontkend dat het front verantwoordelijk is voor de bomanslag in een warenhuis in Salisbury. Bij die aanslag vielen zaterdag elf doden en 66 gewonden. Vol gens het Zuidafrikaanse blad Sunday Express had de Zanu van Robert Mugabe, een van de partners in het patriottisch front, de verant woordelijkheid opgeëist. Alle nationalistische leiders in Rhodesië, onder wie bisschop Muzorewa en dommee Sithole, heb ben de aanslag veroordeeld. Beiden zegden de politie hulp toe bij het opsporen van de daders. Eetpiraat slaat toe GRONINGEN Het afge lopen weekend heeft de 25- jarige Hendrik Z, beter be kend als de Groninger eet piraat weer toegeslagen. Ditmaal was de eerste klas stationsrestauratie in Gro ningen het slachoffer. Hendrik Z die de afgelopen maanden met zeer grote re gelmaat horecazaken in Groningen benadeelde, door wel te eten, maar ver volgens niet te betalen, was nu maar vast aan de afwas gegaan in afwachting van de komst van de politie. Tactiek van Z is om eerst te eten, dan te vertellen dat hij geen geld bij zich heeft en vervolgens te adviseren de politie er bij te halen, omdat hij daar wel bekend De Groninger politie heeft hem inderdaad al tientallen malen uit horeca-zaken op gehaald. Z krijgt dan een proces verbaal en na ver loop van tijd wordt hij dan voorgeleid vooor de officier van justitie. Z is al enkele malen wegens flessentrek kerij veroordeeld. Hij leeft van de bijstand, maar ge bruikt dat geld in hoofd zaak voor de aanschaf van drugs.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5