Aqua Flora '77 trok meer dan 60.000 bezoekers ANWB verhuist naar Stationsweg BURGERLIJKE (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Leidse kantoor van de ANWB gaat weg uit de Breestraat Vermoedelijk zullen de 11 personeelsleden nog aan het einde van dit jaar hun in trek kunnen nemen in het pand Stationsweg 2. Tot voor kort was hier het kledingsmagazijn Lieba gevestigd, maar door de ligging van dit verkooppunt zag de directie zich genood zaakt het filiaal op te heffen. De ANWB heeft het leegkomen van dit pand aangegrepen om zich eindelijk wat meer ruimte voor de 11 personeelsleden en de talloze klanten te verschaf fen. In het kantoor aan de Bree straat werkte men al jaren met een chronisch ruimtegebrek, dat meer en meer door personeel en klanten als storend werd erva ren. Het is de bedoeling in het nieuwe kantoor aan de Stations weg een „open winkel" te vesti gen, zo vertelde de chef van het Leidse kantoor, mevrouw B. L Peereboom-Voller desgevraagd. De opzet hier van is de klanten een overzichtelijk beeld te geven van alle publikaties die de ANWB te bieden heeft en waar uit men zelf een keuze kan doen om die bij de kassa af te reke nen. Nu is men dagelijks nog aangewezen voor zulke zaken aan te sluiten in de vaak lange rijen voor de balie. De bestemming van het pand aan de Breestraat, dat de ANWB huurde van de gemeen te, is nog onbekend. Leiden geboren: Patrice M.8., zn v B.J.W. Henzing en A. du Prie. Mariska E.. dr v H. Waalewijn en C.M. van Gent Gehuwd: G.C. Ruffieux en S.HJ.M. Overdevest. R.M.P. van Staalduinen en A.C. Oubbelaar, J. van den Top en F.E.F.H. Jacoba. AJ.M. van der Burg en W. Otgaar. Overleden: NJ.L Giezeman geb. 1918 man, E.D. Kronemeijer geb. 1960 zn v. J. Kronemeijer en R. Leutscher, J. Nij- enhuis geb. 1903 man, M.M. Segaar geb. 1894 man, C.E.M. Sassen geb. 1977 dr v. RJ.C.I. Sassen en H.M.M. Reepmaker Slippartijen De plotselinge regenval van zaterdagmorgen heeft in Leiden voor flink wat aanrijdingen gezorgd Op 13 verschillende plaatsen in de stad kwam het tot slippartijen met de nodige blikschade. Daarbij liepen drie mensen lichte verwondingen op, ondermeer bij botsingen op de Cbnrchilllaan en de Haarlemm erwerg. Het hevige onweer van zondagochtend is gepaard gegaan met een blikseminslag in een woonhuis aan de De Sitter laan. Een deel van het leidingennet in het huis werd daarbij weggesla gen. Niemand raakte gewond en de bewoners, die tijdig konden ingrijpen, konden een beginnende binnenbrand zelf blussen, zodat de gealarmeerde brandweer geen dienst hoef de te doen. Nieuwe manager Bij Fasson Europa is een nieuwe general manager benoemd. Het is de heer Peter W. Stubbs die in 1963 het fundament legde voor de vestiging van dit grafische bedrijf in Enge land. In zijn nieuwe functie is de beer Stubbs verantwoorde lijk voor de hele Graphic Arts Division van Fasson Europa. Hij zal gaan werken van uit het Europese hoofdkwartier van Fasson aan de Lammenschansweg in Leiden. Orgelconcert Sander Marion geeft vrijdag 19 augustus een orgelconcert in de Pieterskerk. Het concert begint om kwart over acht Vakantieprogramma Het clubbuis „Klein Matiloin „Meerburg" beeft voor de Schooljeugd een vakantieprogramma opgesteld van dinsdag 9 tot en met zondag 14 augustus. Dinsdag 9 augustus wordt een bezoek gebracht aan het dierenpark Wassenaar. Sport en spei voor kinderen tot 12 Jaar komen aan bod op 10 augustus. Bovendien zullen de deelnemertjes aan de vakan tieweek de wijk een schoonmaakbeurt geren. Donderdag 11 augustus wordt 's morgens een bezoek gebracht aan de watertoren, 's Middags is er bij „Klein Matilo" een ring steekwedstrijd op de fiets. De Leidse .J'oppenkeet" komt vrijdag 12 augustus naar JUeerburg". Vanaf twee uur wordt een voorstelling gegeven op bet terrein achter bet clubbuis. Zaterdag 13 augustus wordt een grote viswedstrijd gehou den vanaf half negen 's morgens 's Middags is er een groots waterfestijn bij bet water langs de Meerburgerkade. Het vakantieprogramma wordt zondag 14 augustus afgeslo ten met een (iets-speurtocht en een feestavond, waarop allerlei prijzen worden uitgereikt HSV hield gisteren de tweede viswedstrijd in de Leidse Vaart De vangst was zeer slecht Eerste werd G. de Bruin Jlij ving 22 vissen met een gezamenlijk gewicht van 1275 gram. Tweede werd K Laterveer met 15 vissen met 1175 gram en derde was P. Wondergem met 18 vissen met 1020 gram. - MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De slechte zomer heeft heel wat op zijn geweten. Niet alleen zagen veel Nederlan ders een vakantie in eigen land volledig in de soep lopen, ook veel instanties kregen te maken met een gewijzigd consumentengedrag als gevolg van het herfstachtige zomerweer. De Leidse re- gio vormde daarop geen uitzondering. De Leidse musea werden bevoordeeld door het uitblijven van de zonnestralen. Het bezoek steeg, vooral op dagen waarop het weer echt slecht was. Het rijksmuseum van oudheden signaleerde een forse stijging van de bezoekersaantallen. „We hebben enorm veel bezoek gehad. De laatste jaren was er toch al een stijging te constateren, maar dit is echt „museumweer". We krijgen ook veel buitenlanders in het museum die teleurgesteld van de stranden komen afzakken", aldus een woordvoerder van het oudheidkundig museum. Het rijksmuseum voor Volkenkunde werd even eens geconfronteerd met een toename van het bezoek. „Het is altijd prijs met dit soort zomers; als het regent stijgen de bezoekersaantallen", aldus een woordvoerder van dit museum. De kledingzaken bleven met hun blote zomergoed zitten. Het weer nodigde blijkbaar niet erg uit tot het blootstellen van lichaamsdelen aan mogelijk zomerse invloeden. „Er is veel publiek in de zaken, maar dat heeft geen interesse voor de zomerse koopjes", aldus een woordvoerder van C A. Bij de warenhuizen (Hema, V D) wordt de matige verkoop in de zomertextiel opgevangen door een verhevigde belangstelling voor doe-het- zelf artikelen (verf e.d.) die vaak duiden op een verhoogde opknapactiviteit in huis. Ook melden de warenhuizen een intensievere belangstelling voor het versterken van de inwendige mens, met andere woorden het loopt goed met de verkoop van eten en drinken. Men is bereid daar meer werk van te maken, met alle mogelijke gevolgen voor de hart- en vaatziektenstatistiek van dien. Zwembaden De zwembaden zijn waarschijnlijk het grootste slachtoffer van druilerige spel der weergoden. Het bezoek aan deze waterige instellingen is vergele ken met vorig jaar gehalveerd. Daar staat wel tegenover dat het vorig jaar een topzomer was voor de zwembaden toen de tropische temperatu ren veel mensen in de Leidse regio een verfrissen de duik in het zilte nat deden namen. Zwembad de Vliet aan de Voorschoterweg meldt „heel wat minder bezoekers dan vorig jaar, zeker de helft". Ook zwembad De Zijl werd getroffen door de omstandigheid dat zich in deze zomer soms buiten de zwembaden meer water bevond dan binnen. „Het aantal bezoekers is zeker de helft van dat van vorig jaar", meldt een bedroefde woordvoerd- ster. „Vorig jaar hadden we dagen met 4000 man, en nu zijn we blij als het zoals vandaag net weer even aantrekt tot 200 man". „Het is droevig gesteld met het bezoek. Nu trekt het weer een beetje aan, meldt iemand van het zwembad Poel meer in Oegstgeest Een wat tegenstrijdig detail in deze is de gesigna leerde grote belangstelling in warenhuizen en dergelijke voor de demontabele grote zwembaden die in een wip thuis in de achtertuin in elkaar kunnen worden gezet. Blijkbaar wil men van elke weersverandering kunnen profiteren en bij opkla ringen snel de tuin kunnen inrennen om zich te recreëren om vervolgens bij eventuele weerom- slag weer haastig binnen de droge beschutting van het huis te spoeden. Ook in de regio blijken de zwembadexploitanten de ondubbelzinnige gevolgen van het a-zomerse weer te ondervinden. Tot nog toe beperkte het zwembadbezoek zich tot de houders van een jaarabonnement, die onder het motto „het geld moet er toch uitkomen", ook bij minder fraai weer het alles behalve ruime sop kozen. Alle directies van openluchtzwembaden in de regio waren van mening dat deze zomer tot nog toe de slechtste van de afgelopen tien jaar is. Zwembad De Doorn kreeg tot nog toe 134 duizend bezoekers minder dan het vorige jaar. De laatste hoop van de directie is evenwel gevestigd op de binnenkort te houden zwemmarathon. „Die kan", aldus een woordvoerder, „nog iets van het seizoen goedmaken". De Aarweide in Ter Aar, het gemeentelijk zwem bad in Nieuwkoop en het Alkebad in Roelofa- rendsveen moesten met ruim 30 duizend bezoe kers minder dan het voorgaande jaar genoegen nemen. De Hazelaar in Hazerswoude-Dorp en de Kleine Oase zitten iets beter. Daar is het verschil in vergelijking met vorig jaar zomer „slechts" 20 duizend bezoekers. Het Bodegraaf se zwembad De Kuil registreerde een nadelig verschil van 10 duizend badgangers. Het Zoeterwoudse zwembad in het sportcomplex „Haasbroek" heeft al even zeer met gebrek aan belangstelling te kampen. Vorige jaar namen 79.372 zwementhousiasten een frisse duik in het zwembad. Dit jaar konden tot nog toe slechts 34.500 bezoekers worden geno teerd. „Waarschijnlijk halen we dit jaar de 60.000 nog niet eens", aldus badmeester Montanus. Wat de maand augustus ook moge brengen, één ding staat vast: de exploitatieverliezen zullen dit jaar hoger zijn dan ooit tevoren. Een correctie middels het optrekken van de tarieven voor het volgend jaar is niet mogelijk omdat de overheid heeft bepaald dat deze niet meer dan zeven procent per jaar mogen stijgen. Slechts een licht puntje houdt de zwembadexploitanten wankel op de been. Er is dit jaar voor het eerst eens wat tijd voor het onderhanden nemen van klusjes die in voorgaande zijn blijven liggen. FRANK BUURMAN (Van een onzer verslaggevers LEIDEN Niet minder dan 61.422 betalende bezoekers heb ben de afgelopen 16 dagen de eerste Leidse Aqua Flora in de Menken Hal bezocht Dat aan tal bleek gisteravond om tien uur bereikt toen dit grootste aquarium-, bloemen- en plan- tengebeuren definitief zijn poorten sloot Alles zal de ko mende dagen in gereedheid moeten worden gebracht om de hal weer zo ver te laten afkoe len dat er vanaf 19 augustus weer kan worden geschaatst Ondanks het feit dat de organi satoren op een hoger bezoekers aantal hadden gerekend toon den zij zich na afloop zichtbaar enthousiast over het succes van deze bijzondere tentoonstelling. Zo enthousiast, dat zeker reke ning gehouden moet worden met een herhaling van dit ge beuren, al zal dat waarschijn lijk niet al volgend jaar zijn gezien de enorme voorbereiding die een internationale tentoon stelling als deze vergt. De Aqua Flora kreeg op de laatste dag gisteren nog een enorm aantal bezoekers te ver werken die de temperatuur in de Menkenhal tot tropisch deed oplopen. Onder degenen die op de slotdag nog een kijkje kwa men nemen, waren onder meer mevrouw Dora Carr, de burge meester van Oxford, de Engelse zustergemeente van Leiden, die deze week met een heel gezel schap in de Sleutelstad te gast is: Uit haar hand kreeg Aqua Flora organisator Joop Visser een eigenhandig beschilderde gladde steen in de vorm van een vis ten geschenke. „De mooiste herinnering aan deze tentoon stelling," verklaarde de heer J. Visser later, niet zonder trots. Op deze laatste tentoonstellings dag werden ook weer de nodige prijzen uitgereikt. Ditmaal was het woord aan het publiek, dat de 16 tentoonstellingsdagen de binnen- en buitenlandse inzen dingen zelf kon waarderen en beoordelen. Dat gebeurde mid dels de publiekskeuze die was opgezet door de redactie van de Leidse Courant. Alle bezoekers kregen de afgelopen dagen in de stand van de Leidse Courant en haar zusterbladen wedstrijdfor mulieren uitgereikt, waarop men het naar zijn oordeel mooiste zeewateraquarium en het mooiste zoetwateraquarium kon uitkiezen. De Leidse Cou rant had voor de prijswinnaars onder de bezoekers een tiental prijzen uitgeloofd, terwijl ook de bekroonde „bakken", zoals de aquaria door de kenners worden genoemd, ook een prijs ten deel zou vallen. viel de publiekskeuze vrijwel unaniem op de inzending van het houtvezelbedrijf Van der Zwan B.V. uit Leiderdorp. In het bedrijf heeft deze firma een kolossale, kostbare zoetwater- bak staan die op de Aqua Flora bijzonder in trek bleek. De kriti sche keuze van het publiek week op dit punt trouwens niet af van die van de Nederlandse Bond Aqua Terra, die het aqua rium van Van der Zwan ook met een eerste prijs beloonde. Vanwege de vakantie bij het bedrijf kon niemand van de fir ma zelf de Leidse Courantprijs in ontvangst nemen, zodat me vrouw J. Bavelaar van de Na tuurvriend uit Leiden de prijs tijdelijk bewaart Bij de zoutwateraquaria viel de publiekskeuze op de inzending van de Leidse aquariumhandel fa. Selecta van D.P. Piket en zonen. Ook hier bleek de keuze van het publiek met een over grote meerderheid te zijn ge daan. Namens de firma nam de heer Piket sr. de Leidse Cou rantprijs in ontvangst. Vervol gens overhandigde de heer C. Visser van de organisatie van de Aqua Flora aan de gelukkigen uit het publiek de door de LC beschikbaar gestelde prijzen. In de sector zoetwateraquaria wa- De heer C. Visser overhandigt een van de door de LC beschikbaar gestelde prijzen. nC. Smoorenburg, Herenweg 270, haplein 31 te Wassenaar. A.C. Kiel-Jansen, De Ridder dat: A. Veefkind, Ganzenzij- Noordwijkerhout; mevrouw J.A Bij de zeewateraquaria waren straat 22, Leiden; A. Vermond, de 6, Leiden; mevrouw L. Kuyt- Heemskerk, Gladiolenlaan 4, de gelukkigen: J.G. Evert, Bos- Burg. Wapstraat 13, Zoeterwou- In de klasse zoetwateraquaria Hoek, Schubertlaan 25, Leiden; Oegstgeest en T. Bellekom, Bot- dreef 141, Leiderdorp; mevrouw de; mevrouw W. Hertog-v.d. Born, Mendelweg 43, Boskoop en mevrouw A. de Meer-Bos- man, Hein Baderstraat 40 in Sassenheim.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3