Damesploeg moest optomen tegen het (nieuwe) Oostduitse geweld Ellv Vessies houdt het grote werk voor gezien Connors snel uit de strijd i SPORTTRIBUNE „ËR ZIJN OOK ANDERE DINGEN Europese titelstrijd zwemmen heeft al een winnaar LEIDSE COURANT/K. PACINI A 16 d 9 Iff weken haar ontwikkeling in feite een halt toeroept. „Maar", zegt ze. „er zijn andere dingen in het leven dan tennis. „En daar wil ook ik wel eens van genieten". Onzeker Belangrijkste aanleiding voor de toch wel opzienbarende beslis sing van Elly Vessies (25) Is haar echtgenoot Jaap, die aanvankelijk haar verrichtingen met groot ent housiasme volgde (menigeen her innert zJch nog de vreugdedans die hij met zijn egaa uitvoerde, nadat deze haar eerste nationale titel veroverde). Maar desondanks lag er de moeilijkheid dat Jaap Vessies zijn eigen maatschappe lijke ontwikkeling niet wilde prijs geven voor een onzekere toe komst als man van een tennl- sprof. „Hij wil niet van mij afhankelijk zijn", legt Elly Vessies uit. „Hij is vorig jaar drie maanden met me meegeweest naar Amerika. Dat vond ie allemaal erg leuk en aar dig. maar op den duur ging het nietsdoen hem erg vervelen. Het zou misschien mogelijk zijn dat we samen een plezierig leven hadden kunnen hebben dankzij mijn in komsten uit het tennis. Maar dat wil hij niet. En ik heb gemerkt dat ik er niet meer zo goed tegen kan als ik lang van huis ben. Je zit in een keurslijf en daar houd ik niet van. Als je ergens bij een familie bent ondergebracht moet je je aanpassen aan die omstandighe den. ledereen doet weliswaar vrij wel altijd z'n best voor je om het je zo veel mogelijk naar de zin te maken. Maar je kunt er je zelf niet zijn. Thuis kan ik me eens een keer afreageren, als ik dat wil. Dat kon je nooit als je ergens in huis was in het buitenland. Dan kun je wel zeggen: ga dan in een hotel zitten. Maar dat is ook nogal gezel lig. Zo'n kale kamer, waar je nie mand anders ziet. Nee. dat is niets voor mij". Geenszins Elly Vessies zal zo niet meer gedurende buitenlandse evenementen aan het werk te zien zijn. Het Is overigens geenszins de bedoeling dat Elly Vessies, die haar tenniscarrière begon als Elly Appel, er helemaal de brul aan geeft ZIJ blijft zich beschikbaar stellen voor vertegenwoordigende ploegen en zou zelfs binnenkort nog naar Forest Hills zijn afge reisd. „Ik was met Forest Hills een beetje te laat", zegt Elly Ves sies toch wat spijtig. „Ik kreeg pas kort geleden de laatste we reldranglijst onder ogen. En daar op stond ik 55e. Ik zou dus recht streeks tot het hoofdtoernooi zijn toegelaten. Maar Ik was er van uitgegaan dat Ik eerst kwallflkatle had moeten spelen. En daarvoor ga Ik niet helemaal naar Amerika. Ik zal bijvoorbeeld ook niet meer op Wimbledon 8pelen als Ik niet automatisch In het hoofdevene ment zit Eerst voorronden spe len, daar heb Ik geen zin meer In". Niet opbrengen Elly Vessies heeft de wilskracht van een Tom Okker, een Betty Stöve of zelfs een Rolf Thung die 't probeerde, maar niet haalde dus niet kunnen opbrengen. Dit trio deed wel een gooi naar een redelijk belegde boterham, waar van de belde eerstgenoemden er zelfs zeer behoorlijk In slaagden. Maar de opofferingen die het be staan van een naar erkenning hunkerende tennisser zich nu eenmaal moet getroosten konden bijvoorbeeld ook een Jan Hordijk en een Fred Hemmes niet opbren gen. Ook zij konden aan de enge omge ving van het vaderlandse tennis niet ontsnappen, mede doordat er in die kringen de laatste jaren ook nog een aardige grijpstuiver is te verdienen. Voor Elly Vessies ligt het natuurlijk iets anders. Zij is een getrouwde vrouw met de daaruit voortvloeiende verplichtingen. Zij heeft het een aantal jaren gepro beerd en is tot het besef gekomen dat het nomadenbestaan haar niet aanspreekt. Dat dient te worden - Har In het ti AMERSFOORT Solomon heeft nlstoernool van North O way voor een verras» gezorgd door de als eer geplaatste Jim Connors te schakelen. De setsti den waren 1—6, 6—4,6- waardoor Solomon z{ voor de kwartfinales ple ste. Het was de eer keer dat Solomon In i| carrière van Connors w In een latere fase van het toerr kwalificeerde Manuel Orantes John Alexander zich voor de f Ie. De Australiër Alexander sloeg Solomon, terwijl Orai Dibbs versloeg. John McEnroe, verrassing van Wimbledon, ber te de halve eindstrijd van toernooi in South Orange 4 WA Jaime Fillol te verslaan: 6—4.7 Tanner kwam eveneens zo door Franulovic te kloppen. Re Richards bereikte de eindstrijd de dames door Mary Carillo zich af te schudden. Frank Jartsen is in Haren Net A lands jongenskampioen tot en 16 jaar geworden door de fi'wH van Hans Schmidt te winnen: 6 Hl 6—3. Marianne van de Torre i het sterkste meisje, zij versl Karin Moos met 6—3, 2—6. 6 Het internationale toernooi Flehite in Amersfoort werd ge« de nen door De Amerikaan Bishop tus de heren en Nora Lautenslagei jes de dames. Zij versloegen resp. ene Brit Jarret en de Amerikaanse hei ley- mil geaccepteerd, hoewel het spijtig is voor het Nederlandse tennis. Komende week is Elly Vessies ondanks alles de belangrijkste gegadigde voor de nationale titel, waarom op de Schevenlngse Metsbanen wordt gestreden. „Dat kampioenschap wil Ik toch nog wel graag veroveren", zegt Elly Vessies. „Hoewel het eigenlijk een toernooi is als elk ander. Het is zelfs tame lijk zwak bezet zonder Tine Zwaan (de titelhoudster die wegens geel zucht ontbreekt; red.), Astrid Suur- beek en Inge Korsten. Ik kan me er niet zo over opwinden, want ik ben een stuk nuchterder dan een paar jaar geleden". „Ik probeer nu gewoon eens 2 tijdje aan te zien hoe het me be zonder zo veel tennis. Dat moe I natuurlijk toch afwachten. Het z een heel groot deel van je lev f geweest. Maar van één ding b e ik zeker: het grote werk hoeft vo mij niet meer. Misschien dat ik de toekomst nog eens als bej leidster optreed van een jeu ploeg. Maar dan zal ik ze wel la werken. Want altijd onder een r. r als Buytelaar op pad is ook i v goed. Die kennen ze te lang, wi s door hij geen overwicht heeft, c zou onder mijn leiding niet geb g ren". FRANK WERKfi DEN HAAG Elly Vessies houdt het grote werk voor gezien. Na vl|f laar te heb ben geproefd van de rijste brij van toernooien In het buitenland Is zij tot de con clusie gekomen dat het haar smaak niet Is. Voor Elly Vessies hoeft het alle maal niet meer zo nodig, dat vele reizen, die kale hotelkamers, de plichtple gingen die horen bij gast gezinnen. Elly Vessies heeft er zogezegd genoeg van. Vanaf nu wil zij kun nen leven zoals zij wil en niet zoals wordt bepaald door toernooidlrectles, „pleegvaders en -moe ders" en alle andere die je tegenkomt op |e pad als deelnemer aan het Interna tionale tennlsgebeuren. Kortom, Elly Vessies wil wat vaker thuis zijn, bij manlief Jaap, de voeten op de eigen kachel. Daar mee is Elly Vessies het zoveelste lid van de vaderlandse tennisge- meenschap dat de pijp aan Maar ten geeft, dat het niet kan opbren gen de konsekwenties van het no madenleven te accepteren dat je nu eenmaal moet leiden als tenni- sprof. Natuurlijk dien je een stand punt als dat van Elly Vessies te respecteren, iedereen mag tenslot te zelf uitmaken hoe hij zijn leven indeelt. Maar betreurenswaardig is het wel. Want het is weer iemand die bewezen heeft over aanleg te beschikken, die het wellicht in de toekomst mogelijk zou maken suc ces te hebben in de grote busi ness. Elly Vessies beseft dat. Zij realiseert zich dat zij door haar besluit in het vervolg niet langer van huis te gaan dan hooguit twee Jaap Vessies voelt er niets voor afhankelijk te zijn van een tennis sende vrouw. Dat was een belang rijke reden voor de beslissing van Elly Vessies. DEN HAAG Een week voordat in Jonköplng het eerste startschot wordt ge- lost, voor de Europese zwemkamploenschappen staat al vast, dat de Oost duitse equipe met de grootste bult aan medailles uit Zweden zal terugkeren. De grootste vedetten van de DDR, Kornella Ender en Ronald Matthes, die Inmid dels met eikaar zijn ge trouwd, hebben na de Olympische Spelen In Montreal, weliswaar een streep onder hun opzien barende carrière gezet, maar de geperfectioneerde trainingsmethoden in dit Oostblokland hebben zo veel toppers opgeleverd, dat de heersende rol in de internationale zwemwereld geen moment in gevaar kwam. Het afhaken van Kornelia Ender leek voor Enith Brigitha de weg vrij te maken om eindelijk een greep naar het goud te kunnen doen. Maar in Jonköping van 14 tot 21 augustus stuit Enith Brigitha op een andere Oostduitse zwemster, die de successen van Kornelia Ender moet prolongeren. Toch is het krachtsverschil tussen de Amsterdamse en Ulrike Tauber aanzienlijk kleiner, dan het tussen haar en Ender is geweest. Op grond van de tijden bij de nationa le kampioenschappen moet Tauber als favoriete worden beschouwd. De 100 meter vrije slag legde zij in 55.86 af tegen Brigitta 56.93, terwijl op de dubbele afstand Tau ber wel onder de twee minuten- grens bleef (1.59.75) maar Brigitha niet (2.01.61). De 22-jarige Enith Brigitha, had bij de titelstrijd in Amersfoort haar grote vorm misschien nog niet Ulrike Tauber is de grote concurrente voor Enith Brigitha op de vrije slag. bereikt. De Amsterdamse maakt een stormachtig seizoen mee, dat haar prestaties waarschijnlijk toch heeft beïnvloed. De befaamde bad pakaffaire zette haar korte tijd bui tenspel, maar haar moreel heeft er niet onder geleden, waardoor in Zweden toch veel van haar kan worden verwacht. De tweede Nederlandse troef, die voor het Oostduitse geweld niet opzij hoeft te gaan, Is Annelles Maas, die in Amersfoort een fan tastisch Nederlands rekord op de 800 meter realiseerde: 8.42.38, de op een na beste tijd die ooit in Europa Is gezwommen. De beste staat (uiteraard) achter de naam van een Oostduits meisje, Petra Thumer, die eerder dit jaar met 8.35.04 een wereldrecord zwom. Annelles Maas, die vooral tijdens een trainingsstage In de Verenig de Staten flinke vorderingen maakte, heeft het eind van haar mogelijkheden echter nog niet be reikt De wijze waarop de afvaardiging van de DDR bij alle belangrijke toernooien steeds maar weer het Annelies Maas (foto) moet met haar sterke Nederlandse record ruim zeven seconden toegeven op de 800 meter vrije slag aan Petra Thumer. overgrote deel van de prijzenpot veroverde, moet op andere zwem- naties frusterend hebben gewerkt, vooral op West-Duitsland. In Ne derland is het meer een prikkel geweest om de trainingsmethodiek aan te passen, omdat wij ons, ondanks het vele talent, toch al lang bij het vervullen van een bescheiden rol hadden neerge legd. Niettemin behoort Nederland in Jonköping tot de belangrijkste rivalen van Oost-Duitsland althans wat het dameszwemmen betreft. De heren, die ook niet ofr histori sche successen kunnen bogen, hoeven zich voor het verdedigen van ereplaatsen weinig zorgen te maken. Niettemin stuurt de KNZB een flin ke herenploeg naar Zweden, waar onder leiding van coach Bert Sit ters al driftig wordt getraind. In feite was Henk Elzerman de enige die de limiet voor de EK haalde. Een sterke verrichting op de 100 meter vrije slag met de nieuwe nationale recordhouder René van de Kuil (53.46) voorop, zorgde er echter voor dat behalve hij, ook Albert Boonstra, Fred Eefting, Ro nald Hond, Kees Vervoorn en Frank van Kesteren hun ticket voor Jonköping hebben gekregen. Combineren Toch zal Nederland het ook in de toekomst vooral van het dames- zwemmen moeten hebben. Niet al leen omdat het talent nadrukkelij ker aanwezig is, maar ook omdat bij jongens steeds minder de be reidheid bestaat om de zeer inten sieve trainingsarbeid op te bren gen. Sitters hoopt dat daarin enige verbetering komt als de mogelijk heid bestaat om op aangenamer uren te trainen. Nu nog is het bijna overal regel, dat alleen in de vroe ge morgen daarvoor het bad be schikbaar is. Sitters wil dat de mogelijkheid ontstaat om 's middags van vijf tot zeven te trainen. „Dan valt trainen beter te combineren met de school, hoeft ook niet een heel gezin ontregeld te worden door zoon ot dochterlief die vroeg uit de veren moet". Maar het is niet alleen de intensi teit van de training die beslissend is voor de prestaties. Waarmee een punt is bereikt, dat in de zwemwe reld steeds weer tot heftige discus sies leidt. Het woord doping is daarbij niet van de lucht, ledereen kent de beschuldiging dat in de DDR van anabole steroïden ge bruik wordt gemaakt. Berucht is ook de poging van Westduitse trai ners en artsen om de prestaties te vergroten met pillen of door lucht in de buikholte te pompen. In Nederland wordt, gelukkig, met „chemisch krachtvoer" noch met lucht geknoeid. Krachttraining Maar het Is wel steeds duidelijker dat krachttraining een onmisbaar onderdeel van de zwemtralnlng wordt In Rusland is na de Spelen van Enith Brigitha geldt als belangrijke zwemkampioenschappen. Montreal onder leiding van chef trainer Serge Wizechovski die krachttraining geïntensiveerd en gezien de jongste resultaten lijkt Nederlandse troef voor de Europ het erop. dat de Russen daarri in Jonköping de eerste succesjKAt al zullen bereiken. Wizechoyjl ur zegt zelf: „Door de training st ft te verzwaren, kun je in korte de top bereiken. Maar alleen zij fysisch sterk zijn, kunnen een NS verzwaarde training verwerke Om aansluiting met de top te k nen behouden, zal de krachtr 1 ting ook in ons land ongetwij! steeds belangrijker worden. Enigszins in de schaduw van k zwemgeweld staan in ZwedenjV wedstrijden van de waterpolo*» springsters en springers en kur a zwemsters. De Nederlandse poM r loeg. die in Montreal brons v 13 overde, heeft een aanzienlijke i jonging ondergaan en zal het da door moeilijk krijgen. Hongarije tr de grote favoriet. Bij het spring wordt veel van de Haagse José Frel verwacht, die tot de wereld*^ is doorgedrongen. Bij het kuik»^. zwemmen, dat internationaal d: a de Amerikaantjes wordt behei en in Europa door de Enge meisjes, zal de Nederlandse afvi u digmg zich toch bij de Europt 1 top kunnen scharen. Steven ten VI zu letter

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16