Paranoh houdt 'hoofd hij werk wint achtenzeventig mille open Nederlandse schaaktitel voor Nemet Opnieuw iezemans bij start al ïijna zeker van zege Kortsjnoj in kandidatenfinale ^EN VAN DE fUOOISTE DERBY'S HISTORIE Speedy Volita verslagen Duindigt klassement Olaf Pride derde in Duitsland LEIDSE COURANT MAANDAG 8 AUGUSTUS 1977 PAGINA 11 EVIAN Viktor Kortsjno) heeft zich geplaatst voor de finale van de kandidatentoernooien. De uit de Sovjet-Unie gevluchte groot meester speelde zaterdag In de dertiende partl] te Evlan remise met Lev Poloegajevski. Korts|noj veroverde daarmee In deze halve- finaletweekamp 8 1/2 punt en dat was voldoende voor de overwin ning. Korts|no| ontmoet In de elndstrl|d de winnaar van de tweekamp tussen Boris Spasski en Lajos Portlsch om uit te maken wie de huidige wereldkampioen Anatoli Karpov mag uitdagen. De met wit spelende Kortsjnoj opende voor het eerst in de tweek amp met Poloegajevski niet met c4. Hij koos voor paard f3. maar onmiddellijk daarna deed hij toch zijn meest favoriete openingszet. Na negen zetten al bood Kortsjnoj remise aan, maar Poloegajevski, die na zijn overwinning in de acht ste partij vier keer een puntdeling had bereikt, sloeg het aanbod af. Na zijn twintigste zet herhaalde Kortsjnoj zijn voorstel en toen ac cepteerde Poloegajevski de remi se. Dat betekende het einde van de tweekamp met een stand 8 1/24 1/2 in het voordeel van Kortsjnoj. Het verloop van de dertiende partij was: wit: Viktor Kortsjnoj. Zwart: Lev Poloe gajevski. 1. Pg1-f3, Pg1-f3, Pg8-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pb1-c3, Lf8-b4; 4. Dd1-c2, c7-c5; 5. g2-g3, 0-0; 6. Lf1-g2. Pb8-c6; 7. 0-0, Dd8-e7; 8 e2-e3, d7-d5; 9. Pb3-a4, d5xc4; 10. Dc2xc4, Ta8-b8; 11. Dc4-c2. b7-b5; 12. Pa4-c3. Lc8-d7; 13. b2-b3, TI8-c8; 14. Lc1-b2, Lb4-a5; 15. d2-d3, Ld7-e8; 16. Tfl-dl. a7-a6; 17. Dc2-e2, La5-c7; 18. Ta1-c1. Pc6-«5; 19. P13xe5. Lc7xe5; 20. d3-d4, Le5-d6. Remise op voorstel van Kortsjnoj. Viktor Kortsjnoj De twaalfde partij van de tweek amp tussen oud-wereldkampioen Boris Spasski en de Hongaar Lajos Portisch in de halve finales van het kandidatentoernooi, is uitgesteld. De partij stond voor gisteren op het programma. Beide schakers en de toernooiorganisatie in Genève kwamen overeen de partij uit te stellen tot morgen. De score is nog steeds gelijk: 5 1/2—5 1/2. Boris Spasski had om uitsteld ver zocht. De Rus heeft nu zijn drie „ziektedagen" opgemaakt. Por tisch mag nog eenmaal om verda ging vragen. In de afgelopen week had Portisch twee „snipperdagen" opgenomen om in Hongarije tot rust te komen. Fej tLP Opnieuw geen Neder- ndse zege in het open Neder- schaakkampioenschap, dat JC—herdag in Velp zijn laatste dag tleefde. De Joegoslavischo eester Ivan Nemet, die vorig 2>in eerste internationale suc-, Rofs boekte in dit toernooi, won Jneiuw en prolongeerde daar mee zijn titel. De Noordhollandse fhaker Wim Luberti, vrijdag kan sloos tegen Nemet, kon het niet winnen van Paul van der Sterren, maar eiste wel de tweede plaats voor zich op. Het Is het eerste grote succes van de 23-jarige uit Purmerend afkomstige schaker. Frans Born, In de slotfase opge komen, kreeg van Neme geen enkele kans. De door Borm nage laten rokade was daarvan Indirect de oorzaak. Nemet kon een aardi ge combinatie opzetten en telde vervolgens vlot de Nederlandse hoofdklasser uit. Max Viergever uit Delft miste de tweede plaats doordat hij In de Deen Sorensen zijn meerdere moest erkennen. Bosma uit Delft is er via winst op Holscher uit Koog aan de Zaan In geslaagd om (In punten) niet ver achter de kopgroep te eindi gen. Hij vergaade 6 1/2 punt Pa ter Gelpke uit Den Haag, die dit toernooi zo verraste, kreeg op de valreep een nederlaag te slikken van Riksen uit Ede, terwijl eo Hofland ten onder ging tegen de Amsterdammer Ballon. De Haag se gebroeders Wind sloten het toernooi afop 5 punten. Vierde prijzen waren er in de bondswedstrijden voor.achtkamper Ter Veen uit Delft en voor Dijkstra en Bour uit Den Haag. In de tien kampen pakte Kain uit Den Haag een derde prijs, terwijl in de zes kampen een derde prijs werd be haald door Huisman, eveneens uit Den Haag. De belangrijkste uitslagen uil de negen de ronde zijn: Nemet (Joe)Borm 1—0, Luberti—Van der Sterren 1/2—1—3, Van Dijk—Harioch 1/2—1/2, Den Broe derVan de Poel 01. ViergeverSo rensen (Den) 0—1, Helmond—Bosch 0—1, Carlier—Brus 1/2—1/2. Rickers (WDI)—Duchens 1—0, Bosma—Hol scher 1—0. De eindstand aan de kop van het klas sement is: 1. Nemet 8 pnt, 2. Luberli 7 1/2, 3. Van der Sterren. Hartoch, Van de Poel. Sorensen, Bosch en Brom 7. 9. Van Dijk, Riksen. Vermeer. Rickers (WDI),- Verholt, Ballon. Wijerstrass en Bosma 6 1/2. litse lo» 7 - I 77 i (Van onze sportredactie) DEN HAAG Klaas Woudstra staat door zijn zege in de Derby op de vijfde plaats van het door onze krant georganiseerde Duin- digtklassement. De stand is nu: 1. Wim Duivenvoorde 15 punten, 2. Piet Zandt 12 punten. 3 en 4. Gerard van Eykelenborg en Aad Harmsen 11 punten, 5. Klaas Woudstra 10 punten, 6, 7 en 8. Maria Poort, Wim van Buytene en Cees de Leeuw 8 punten. Marinus van Leeuwen, Cees van Leeuwen en Gerard Gommans hebben 7 punten. Hugo Langeweg 4 punten, Freek Eerenberg 3 punten. yenbe BB B Jovarl I nN an, ri een „Braaf paard" en winnaar Klaas Woud stra drukte Paranoh dankbaar te gen zich aan. (Van onze sportredactie WASSENAAR De Derby was omlijst door een behoorlijk draf- en renprogramma, dat zaterdag al was begonnen. De supertrlodraverl] werd een prooi voor Plet Smit uit Utrecht die moeite had om zich In de slotfase Stef van Dooyeweerd van zijn lijf te houden. Nato du Bols won voor Narclso Tefka en Maestro. In de semi-klassieker, de Leo Englebertprijs, moest niemand minder dan Speedy Volita een nederlaag incasseren tegen Nar Buitenzorg met Harry van Ooyen die zegevierde in een kilometertijd van 1.19.4, voor Speedy Volita en Nathan Olivier. Het drafwonder Speedy Volita moest echter wel veertig meter aan de winnaar geven. In de rensport was het een goede dag voor Jockey Kevin Davies. Hij won tweemaal met een paard van trainster Laurance van Droogenbosch. Gisteren verrassend met Merry en zaterdag met Forever There. (foto's Simon E. Smit) et Nog grotere drukte bij de totoloketten. De stroom was uitgevallen, de tickets konden (een kwartier) niet verstrekt worden en de rijen werden almaar dikker. ASSENAAR De mogelijkheid Is niet ultge- oten dat Klaas Woudstra, tweemaal achter in de draversderby wint De eerste stap heeft gistermiddag op een vol Duindigt al gedaan i de tweede volgt wellicht over een jaar. ant Paranoh mag dan een best paard zijn, t overtuigend de 53ste editie won, de nu eejarlge Rleka Hanover Is volgend jaar mis- hlen nog wel beter. Belde paarden zijn kprodukten van de machtige hengst Heres h fokker Zielman. iranoh was vorig jaar de snelste tweejarige èr tijden met een kilometertijd van 1.20.6. jrige week dinsdag ging dit record er aan en lam het op naam van Rieka Hanover met ouwer-^- De vreugde hierover bij trainer-pikeur sas Woudstra uit Willemsoord is vanzelfspre- stiansPd groot. Voor het eerst in zijn (44-jarige) 3_0; ven, waarvan het grootste deel tussen de hber$vers- won de noorderling een Derby. Hij deed X). Klim dit op een pakkende manier. Toen hij over de eindstreep ging, sprong Klaas enkele keren hoog op in zijn sulky. Geen wonder, want Woudstra was enkele jaren achtereen dicht in de buurt geweest van een Derbyzege maar kon nooit de winst grijpen. Geen van de drafliefhebbers misgunde Klaas Woudstra de triomf. Maar ook weinigen hadden de overwinning voorzien. Klaas Woudstra zelf ook niet. „Het is een goed paard. Maar die hengst kan zich zo opwinden in de koers en heeft het dan erg moeilijk om het hoofd bij zijn werk te houden. Voor de koers was het voor mij al een duidelijke zaak. Als ik goed de eerste bocht zou doorgaan met Paranoh, zou ik in de Derby erg ver komen. Verschillende kanspaarden gingen niet goed in het voorwerk voor de koers. Paranoh echter wel. Toen dacht ik: Klaas, je kansen worden groter". Achttien paarden gingen met een vertraging van een kwartier rond kwart over vier van start. De totalisator zat plotseling zonder stroom en dat zette de computer, dus de verkoop van de tickets de drijfveer van de paardesport buitenspel. De paarden moesten een kwartier langer zenuwachtig heen en weer lopen om de totalisatorspelers, nadat de stroomstoring was opgeheven, toch in de gelegenheid te stellen tickets te kopen. Na de start bleek al snel dat velen een „niet" hadden gekocht aan de kassa's. Kanspaarden als Prins Hazelaar (Wim Velis) en Panam (met de winnaar van vorig jaar, Jan Wagenaar) wer den door galop en onregelmatig draven terecht uitgeschakeld. Ook Jan van Dooyeweerd met Paarl D van de Haagse Gerard van der Elshout kon al snel geen rol meer spelen. Prizefighter met Maria Poort, de eerste vrouw in een Derby, had na de start erg veel last van de springende Prins Hazelaar voor haar. Met nog één ronde voor de boeg ging Paranoh trots aan de leiding en bouwde zijn voorsprong met het indraaien van de laatste bocht steeds meer op. Pjakko Brach (Wim van Buytene) lag enige tijd in tweede positie, voor Prizefighter. De bocht uit ging de Scheveningse pikeur Hugo Langeweg zich nog met de strijd bemoeien, al was het voor hem onmogelijk om in de buurt van Klaas Woudstra te komen. Hij stuurde zijn Parioca S naar een fraaie derde plaats en was bijna nog een bedreiging voor Klaas Woudstra die zijn paard tot de laatste meters bleef aan sporen, nu en dan eens omkeek en toch zeer gemakkelijk won. „Ik bleef sturen aan het paard. Je weet nooit of hij zich snel gewonnen zou geven. Maar toen Ik de laatste bocht uitkwam, wist Ik dat het ging gebeuren. Ik weet toch wat Paranoh In zijn mars heeft". Geluk Eigenaar Marinus Rossen was een gelukkig man: „Ik heb al twintig jaar paarden. Op het ogenblik heb ik er vier in training. Dit is de mooiste dag van mijn leven. Klaas is er achteraf erg nuchter onder, maar ik kan mijn geluk niet op". De eerste prijs in de Derby was nog nooit zo groot geweest, bijna 78.000 gulden. Fokker Jan Akkerman deelt ook in de buit. Hem wacht tien procent fokpremie van de winsom. In het paviljoen van de NDR werd de gebruikelij ke dronk uitgebracht. Lang moest gewacht worden op de man om wie het allemaal ging, Klaas Woudstra. En toen hij er eenmaal was, moest hij eerst twee pilsjes achterover slaan eer hij zijn succes kon vieren. Plet van Binsbergen, de algemeen voorzitter van de Stichting Nederlandse Draf- en Ren sport, noemde deze Derby een van de mooiste In de geschiedenis en sprak woorden van lof aan zijn starter, de heer De Jong, die de paarden op een voortreffelijke manier achter de auto liet vertrekken. Dit was een start met voor iedereen gelijke kansen. Zo moet het ook, want zo staat het in onze reglementen. Van Binsbergen had ge lijk. De Derby van gisteren was een prachtige reclame voor de Nederlandse drafsport en in het bijzonder voor de Nederlandse fokkerij. Heres' zoon Paranoh zegevierde in de kilome ter-recordtijd van 1.20.8 over 2.500 meter. Van de eerste vijf aankomende in de Derby hadden maar liefst drie paarden de hengst Heres als vader. Dat waren Patty Zora (met Krant vijfde), Pacemaker W (met Freek Eeren berg vierde) en winnaar Paranoh. ARTHUR VAN RIJSWIJK ®|NDVOORT Een gewaagd overstapje van Tolne Jzemans bracht het succes waar hij op hoopte. De ^T.Tidhovenaar won gisteren met de Oostenrijker jester als partner de Zandvoort-trophy, de Neder- idse toerwagenrace voor het Europees kampioen- 1 rt. ^ap. Net als In 1973 trouwens. Ook vier |aar 2-2" Sf*160 was Quester z'Jn roaa' In een supersnelle rech,iW is niet het merk waar Hezemans tegenwoordig - 800*r ri'ldt- 's ^ord- Hezemans vroeg voor de vier durende slijtageslag om de Zandvoort-trophy een ^rstapje aan. Dat werd hem toegestaan. Dat was enoonoe9 voor Hezemans. die zich in een BMW-Alpina de start als praktisch zeker wist van de overwin- ens de trainingen moest hij alleen de BMW van Italianen Finotto en Facetti, die dit seizoen al drie Jdstrijden voor het Europees kampioenschap hadden' wonnen, laten voorgaan. Maar hij stond op de eerste irtrij. In de wedstrijd zelf rekende hij dan ook snel it hen af. Na de eerste ronde was Hezemans nog We, in de tweede schoof hij een plaats op en tijdens derde pakte hij onderaan de Hunzerug de eerste oo^jsitie. Vervolgens bouwde hij aan een steeds grotere prsprong. Toen na twee uur Quester het stuur ernam, hoefde hij alleen nog maar de wagen heel houden en in stevig tempo naar het einde te rijden. Dat gebeurde en daarmee was de met spanning tegemoet geziene vier-uurs race uitermate saai gewor den. Nihil De Britse Jaguars hadden dat kunnen verhinderen. De wagens doen dit seizoen voor het eerst een greep naar de macht in het toerwagenspel, dat al jaren in handen is van BMW. De Jaguars kunnen op topsnel heid 40 km per uur meer halen dan BMW. maar daar is ook alles mee gezegd. De successen van beide met peperdure coureurs als Fitzpatrick en Bell bemande wagens, waren op een tweede plaats na nihil. Zo ook gisteren in Zandvoort. De Jaguars stonden meer in de pits dan dat ze reden. Er mankeerde van alles aan de supersnelle wagens. Zoveel zelfs dat iedereen er moedeloos van werd. De belangrijkste concurrentie van het duo Hezemans-Quester was dus omdat het Britse team nog volledig in ontwikkeling is uitgeschakeld en de wedstrijd dood, al leverden de winnaars een uitstekende prestatie door in vier uur niet minder dan 137 ronden (575,5 km) af te leggen. Achter het geweld dat Hezemans en Quester ontwik kelden leverde Boy Hayje (met als partner de Belg Van lerschot) een goede prestatie. Hayje, als formule- 1-rijder dit seizoen mislukt, werd in (alweer) BMW Toine Hezemans derde achter de winnaars en het Belgische trio Hence- val/Dieudonne/Joosen eveneens in BMW. Waarmee de oppermacht van de Duitse stal duidelijk werd aange toond. De prestatie van Limburgse privé rijders Lubin en Maassen met de Belg Raus, die met hun BMW vierde werden in de zwaarste klasse, was ook niet slecht. Zij werden echter wel voorafgegaan door de lichte Volkswagen (1600 cc) van de Zwitsers Stocker en Siegrist, die als winnaars in hun klasse, en vooral als vierde algemeen veel indruk maakten en ook leiders bleven in het klassement om de Europese titel. De Italiaan Lamberto Leoni heeft op het circuit van Misano Adriatico de elfde wedstrijd tellend voor het Europese kampioenschap formule ll-wagens gewon nen. Leoni werd in een Ghevron-Ferrari tweede in de eerste manche en won de tweede manche. De Ameri kaan Eddie Cheever werd in het algemeen klassement op nog geen drie seconden tweede. De Fransman Rene Arnoux behield de leiding in de stand om het Europese kampioenschap. De laatste bocht. Klaas Woudstra leidt met Paranoh voor Pjakko Brach enParel D (binnenkant) en Parioca S. MÖNCHENGLADBACH De ze venvoudig winnaar In successie, Olat Pride Is gisteren Irt' Monchen- glad-bach derde geworden, in han den van Manus Bouwhuis, In de belangrijke Greyhoundrennen. Winnaar werd Hadol du Vivier met Jean Renè Gougeon uit Frankrijk, voor Pershing met Bernd Lind- stedt. Voor zijn start in Duitsland" liet Bouwhuis de Nederlandse der by varen. De bij hem in training zijnde Patty Zora kon in de Derby in handen van Richard Krant niet verder ko men dan een vijfde plaats.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11