Stijgende vraag naar fijne vleeswaren Nieuw onderzoek naar overgangsjaren vrouwen Consumenten opvoeding op scholen Ziekenfonds wil meer vergoeden Nieuw tuchtrecht zonder arrest op komst £eid6c6omcmt Veiligheidsklep onontbeerlijk Narcotica-koning Nederland blijven ilgÏÏNNENLANP LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 PAGINA 9 Industrie moet zich aanpassen JSWIJK Het is gewenst it de Nederlandse vleesware- ndustrie geleidelijk aan naar rhouding meer fijne vlee- rodukten van topkwaliteit in lar assortiment opneemt, aarmee kan men de mogelijk- ïid tot voortbestaan der be- rijven vergroten, at vindt de „Commissie On- irzoek Vleessector" van het roduktschap voor Vee en lees. e commissie is in 1974 inge- eld, op voorstel van de sector ees van het Centraal Overleg in de Agrarische en Voe- ingsbonden. Naar haar voor tter, de vroegere adjunct-di- scteur-generaal landbouw bij e Europese Gemeenschap, B. jering, wordt ze ook commis- e-Heringa genoemd, [et kwaliteitspeil van sommige leeswaren, zegt de commissie i haar rapport, is in de afgelo- en jaren geleidelijk aan ver- ïinderd. Dat kwam doordat le consument, vooral in Neder- and, meer prijsbewust dan rwaliteitsbewust was, terwijl fflT tussen de bedrijven een ^Voortdurende scherpe prijscon currentie bestond. Hu echter, zo is de indruk van le commissie, vragen de con sumenten meer naar kwalita tief betere produkten en ze zul len dat blijven doen. Enkele veranderingen in het assorti ment dat de binnenlandse -markt opneemt en verschuivin gen in het assortiment dat an dere Westeuropese landen in voeren hebben bij de commis- ie die indruk gewekt. Kwali- eitsverhoging is naar haar me ling daarom wenselijk, als nen de Nederlandse vleeswa- enafzet wil handhaven en op sommige markten misschien zelfs wil uitbreiden. Het be houd van de werkgelegenheid zal er ook mee gediend zijn. De commissie heeft zich ook gebogen over het vraagstuk van de verwerking van niet uit vlees afkomstige eiwitten in vleesprodukten. De wettelijke mogelijkheid tot verwerking van deze (vooral uit sojabonen afkomstige) eiwitten zal binnen afzienbare tijd worden gescha pen. De hiermee „aangevulde" vleesprodukten, vindt de com missie, hoeven wat voedings waarde betreft niet bij voor baat minderwaardig te worden genoemd. Nadelen voor de werkgelegenheid zijn ook niet te vrezen. Het is echter niet uitgesloten, dat velen de aan wezigheid van zulke produkten zullen ervaren als een status- vermindering van het vleespro- dukt Voorts is het niet on waarschijnlijk, dat het gebruik van het „vleesvreemde" eiwit ten koste gaat van de afzet van het varkensvlees. Een deel van de commissie be veelt een regeling aan waarbij die vleeswaren, die gezien de gebruikte grondstoffen en de wijze van bereiding van hoge kwaliteit zijn, van een keur merk worden voorzien. Deelne ming aan zo'n regeling zou vrijwillig moeten zijn. Roo kworst en knakworst, produk ten waarvan de kwaliteit vol gens deze commissieleden sterk heeft geleden van de prijsconcurrentie, zouden er in eerste aanleg voor in aanmer- kihg moeten komen. De vlees- warenfabrikanten in de com missie lieten weten, geen be hoefte te hebben aan zo'n rege ling^ Veranderingen komen steeds later EDE (ANP) In september zullen 9000 vrouwen uit Ede die tussen de 40 en 60 jaar oud zijn, vragenformulieren ont vangen voor een nieuw onder zoek naar de overgangsjaren. Het onderzoek is voor een deel een herhaling van een gelijksoortig onderzoek dat in 1967 onder 6000 vrouwen uit Ede is gehouden en onder lei ding stond van de Edese vrou wenarts dokter L. Jaszmann en dokter P. C. Brand, arts van de afdeling research van de International Health Foun dation in Genève. Het nieuwe onderzoek zou we tenschappelijk moeten aanto- .nen dat de overgangsjaren steeds later komen. Ook zullen nieuwe vragen worden gesteld, zoals de rookgewoonten van de vrouw. Onlangs is gebleken dat deze een invloed kunnen hebben op de leeftijd, waarop de menstruatie uitblijft, aldus dokter Brand. Uit het onderzoek van 1967, bleek onder meer dat sommige vrouwen al niet meer men strueerden toen zij 41 waren, terwijl anderen dat nog wel deden op 59-jarige leeftijd. De gemiddelde leeftijd waarop de menstruatie bij de vrouwen in Ede ophield was 51,4 jaar. Dit is later dan voordien algemeen in medische kringen werd aan genomen. Het vroeg of laat optreden van de eerste menstruatie bleek geen verband te houden met het vroeg of laat ophouden van de menstruatie. Evenmin was er een aantoonbare in vloed van het wel of niet ge bruiken van de pil, het aantal zwangerschappen, de school opleiding of de grootte van het gezinsinkomen. Wel werd ge vonden dat vrouwen die nooit gehuwd waren duidelijk vroe ger stopten met de menstrua tie. Ook het klachtenpatroon van de overgangsleeftijd zoals op stijgingen, bot- en gewricht spijen, moeheid, prikkelbaar heid, slapeloosheid, en klach ten op seksueel gebied zal in tensiever worden onderzocht. Uit het eerste onderzoek kwam naar voren dat onge huwde vrouwen, vrouwen die nooit zwanger waren geweest of ouder dan 40 jaar waren toen zij de laatste zwanger schap doormaakten, duidelijk minder overgangsklachten hadden dan de anderen. Wetenschappelijk is al bewe zen dat de eerste menstruaties steeds vroeger optreden. Het is ook zeer goed mogelijk, maar nog niet bewezen, dat de laat ste menstruatie in het leven van de vrouw steeds later plaatsvindt Om dit te bevesti gen dient het nieuwe onder zoek van september in Ede, uit te voeren door de Internatio nal Health Foundation. Kabinet heeft twij fels over Moluks besluit Van onze parlementaire redak- ie) OEN HAAG - Het kabinet leeft „enige twijfels" over de ard van het besluit van een Toep Zuidmolukkers in Bo- 'ensmilde om elk kontakt met Nederlandse autoriteiten en in- tanties in het vervolg te wei- remier Den Uyl verklaarde isteren, dat dit het kabinet was ebleken uit nadere inlichtin- De commissie-Köbben, iraarin Nederlanders en Zuid- nolukkers vertegenwoordigd ijn, houdt zich thans met de iwestie bezig. )en Uyl benadrukte, dat de stil- e rond het Molukse probleem liet wil zeggen dat het kabinet iet probleem opgelost acht. „El- :e uiting van Zuidmolukse kant Taagt grote zorgvuldigheid. Dat letekent, dat we na hef besluit ran de Zuidmolukkers in Bo- rensmilde via ambtelijke kana- en inlichtingen hebben inge- ?n omtrent de toedracht ran het besluit", aldus de pre- nier. Hoorzitting UC-Almelo matig bezocht (Van een onzer verslaggevers) ALMELO Van de brede en heftige stroom van kritiek die sinds vorig jaar is geuit op de uitbreiding van het ultra-cen- trifuge-project in Almelo, viel gisteren tijdens de hoorzitting waarop bezwaarschriften tegen deze uitbreiding konden wor den ingediend, betrekkelijk weinig meer te merken. Er waren slechts vijftien oppo santen aanwezig; vertegenwoor digers van milieuraden, PPR, PSP en CPN-afdelingen. De aanwezige actievoerders tegen het project schreven de geringe belangstelling toe aan de vakan tieperiode en uitten daarom kri tiek op het tijdstip van de hoor zitting. Tijdens de hoorzitting bleek, dat zowel het ministerie van Volks gezondheid en Milieuhygiëne als dat van Economische Zaken het bedrijf in Almelo niet gevaarlij ker achten dan welk ander be drijf. „De angst voor de uitbrei ding van de U.C.-fabriek spruit voort uit de afkeer die tal van mensen hebben tegen kernener gie in zijn algemeenheid. Maar daar gaat het in Almelo niet om", zei de voorzitter van de "-orcommissie. Advies SER-Commissie DEN HAAG (ANP) De scholen moeten zo snel mogelijk het vak „Consumentenvorming" in het lesrooster opnemen, zowel in het basis- als het voortgezet onderwijs. Dit heeft de commissie voor consumentenaangelegenheden van de Sociaal-Economische Raad geadviseerd aan de ministers van Onderwijs en Wetenschap pen, Economische Zaken, CRM en Landbouw en Visserij. Volgens de commissie is er tegenwoordig grote behoefte aan voorlichting en opvoeding van de consument. Ze meent dat in het onderwijs, in ieder geval tijdens de leerplichtige leeftijd, consumen tenvraagstukken aan de orde moeten worden gesteld. Bepleit wordt de consumentenopvoeding uitdrukkelijk te noemen in de wet op het basisonderwijs waarvan het ontwerp bij de Tweede Kamer ligt. Bij het voortgezet onderwijs zou het later als apart vak op het rooster kunnen komen. Tot die tijd zou het kunnen worden ondergebracht bij andere vakken zoals maatschappijleer, aldus de commissie. De bewindslieden wordt aangeraden een instantie als de vakgroep Huishoudkunde van de Landbouwhogeschool Wageningen een pro gramma voor het consumentenonderwijs te laten uitwerken en te laten bekijken hoe het in het onderwijs kan worden ingepast. DEN HAAG (ANP) - Minister Stemerdink van Defensie streeft er naar in de eerste helft van 1978 bij de drie krijgsmach tonderdelen enkele proeven te laten nemen met een vorm van tuchtrecht waarin licht en ver zwaard arrest komen te verval len en vervangen worden door berisping, strafdienst en geld boetes. Het staat nog niet vast hoe en bij welke legeronderdelen de proeven zullen worden geno men. Hierover wordt momenteel overleg gevoerd met de leiding van de drie krijgsmachtonder delen. De proeven zijn noodza kelijk om enige praktische erva ring op te doen met een nieuw stelsel van tuchtstraffen, voor dat over volledige invoering er van wordt beslist. Al geruime tijd wordt aan de totstandko ming van het nieuwe tuchtrecht gewerkt, aldus het ministerie van Defensie. Indien het parle ment met het nieuwe militair tuchtrecht instemt, zal een com mandant in de toekomst alleen schending van tuchtrechtelijke gedragsregels behandelen en de afdoening van alle strafbare fei ten overlaten aan het Openbaar Ministerie en de strafrechter. Lichte strafbare feiten kunnen dan niet meer krijgstuchtelijk worden afgedaan. i D vraag, die vandaag bij het formatieberaad over de bezuinigingen om een definitieve beantwoording vraagt luidt: hoe hard zijn cijfers? In werkelijkheid is die vraag echter niet de juiste. De vraag moet luiden: hoe hard zijn prognoses? En dat is een vraag, die niemand kan beant- i woorden. Het gaat immers bij de voorgestelde sociaal-eco- nomische plannen om veronderstellingen, die in de praktijk I hun hardheid nog zullen moeten bewijzen. En niet alleen binnen een beleid, dat Nederland zelfstandig kan uitstippen. j ONZE economie, die een open economie is, staat voortdu- I rend, ook los van ons EEG-verband, onder directe invloed van het buitenlands gebeuren. Onze export is afhankelijk, j niet alleen van de ontwikkeling van ons prijspeil en de I sterkte van de gulden, maar evenzeer van de ontwikkeling j van de vraag, van de koopkracht in het buitenland. Binnen i de EEG en hoe vaak is niet betoogd, dat -wij het meest j dringende probleem van werkloosheid en inflatie niet in Nederland alleen kunnen oplossen dienen de ons omrin- i gende landen evenzeer een beleid te voeren, dat de koop- I kracht handhaaft. Werkgelegenheid, export en investeringen zijn drie zaken, die niet van elkaar kunnen worden losge- I maakt. De miljardendans, die nu rond de nul-lijn wordt opge- j voerd, zal aan geloofswaardigheid verliezen als geen veilig- 1 heidskleppen worden ingebouwd. Wie gelooft, dat bij die nullijn een halvering zal kunnen worden geforceerd voor loonstijgingen door promoties e.d., (de z.g. post incidenteel) die staat wel een beetje buiten de realiteit En dat temeer, waar in de berekeningen van de Centrale Economische Commissie al een zuivering van de prijscompensatie in de loonsector ligt opgesloten voor de stijging van de aardga- sprijzen en de milieuheffingen. En dat is ook weer een half procent per jaar. In de samenhang der dingen getuigt het van verstandig beleid om veiligheidsklappen nu reeds in te bouwen vanwe ge de nationale en internationale onzekerheden. Het trekken van een wissel op de toekomst is zeker toelaatbaar, maar dan moet die wissel wel gedekt zijn. SCHIPHOLLIJN IN WORDING Eind volgend jaar moet van de Schiphollijn het traject Schipho l—Amsterdam in gebruik genomen worden. Drie jaar later moet de lijn doorgetrokken zijn naar Leiden. De werkzaamheden vorderen gelukkig naar wens. want het station-Schiphol op deze maquette de donkere cirkelvorm staat al in de steigers. Het gebouw zal 3000 reizigers per dag moeten verwerken. Minder geld voor ontwikkelings - werkers DEN HAAG (ANP) Neder- lanse deskundigen die op staatskosten naar ontwikke lingslanden worden gezonden, zullen voortaan minder geld in handen krijgen. De arbeids voorwaarden van de 900 Neder landse deskundigen die thans in de Derde Wereld werkzaam zijn blijven echter ongewijzigd tot hun contract (uiterlijk 1 ja nuari 1979) afloopt. Jonge academici die als deskun dige naar een ontwikkelingsland willen gaan zullen op een lager aanvangssalaris beginnen. Nieuw uit te zenden deskundi gen zullen voortaan een vaste huurbijdrage van 10 procent van het bruto salaris moeten betalen volgens het ministerie nog altijd aanzienlijk minder dan wat aan huur wordt betaald en de aftrek voor verwer vingskosten wordt van 50 tot 25 procent verminderd. Daarente gen zijn enkele secundaire ar beidsvoorwaarden, als schooi en verhuiskosten, verbeterd. Nadere studie gevraagd over strafpunten op rijbewijs DEN HAAG (ANP) - Om in voering van een straf puntensys teem op rijbewijzen goed te kunnen beoordelen, wil het Tweede Kamerlid Van der Doef (PvdA) eerst een onderzoek naar de ervaringen die andere landen met een dergelijk sys teem hebben opgedaan. Hij heeft hierov - gisteren dan ook schriftelijke .ragen gesteld aan minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat Enige tijd geleden lanceerde de be windsman tijdens een tv-uitzen- ding zijn gedachten over het inmiddels bekritiseerde straf- puntensysteem. Van der Doef wil ook weten of minister Westerterp de Stichting Wegenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid al heeft ver zocht een nadere studie uit te voeren naar de vele aspecten die aan de invoering van het systeem zijn verbonden. Jagers willen 's nachts boswegen afsluiten AMERSFOORT (ANP) De Koninklijke Nederlandse Ja gers vereniging wil dat het mo gelijk wordt 's nachts een aan tal wegen in wildrijke bosge bieden af te sluiten. Hiertoe zou de wegen- en ver keerswet veranderd moeten worden en daarom heeft de ver eniging de Jachtraad dringend verzocht hierover met de be trokken bewindslieden te gaan praten. Met dit verzoek speelt de jagersvereniging in op de wens van de gemeente Rh eden om recreatieve wegen in de om ringende bossen 's nachts af te sluiten omdat er daar veel die ren worden doodgereden. Alras bleek echter dat dit stuit op bezwaren die voortvloeien uit de wegen- en verkeerswet. Volgens de jagersvereniging moeten effectieve maatregelen worden genomen tegen het doodrijden van wilde dieren „omdat dit het faunabeheer schaadt voor de willekeurige manier waarop onder andere zwijnen, herten en reeën wor den uitgeschakeld en omdat het gevaar oplevert voor automobi listen." (ANP) Als staatssecretaris van Volksgezondheid of zijn akkoord gaat, worden de ver van de ziekenfondsen voor en hulpmiddelen verhoogd, commissie verstrekkingen van de zieken- wil de vergoedingen die al op hetzelfde niveau staan aanpas- aan het huidige prijspeil. Daarnaast wil het pakket kunst- en hulpmiddelen onder de AWBZ (Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten) zodat in prin cipe iedere Nederlander ervoor in aanmer king komt. In 1975 keerden de ziekenfondsen ongeveer 81 miljoen gulden uit voor brüleglazen, aller lei soorten prothesen, gehoorapparaten, ort hopedisch schoeisel en anti-conceptiemidde len. Als het pakket onder de AWBZ komt, moet voor 1978 al gauw worden gedacht aan een verdubbeling van dit bedrag, aldus de ziekenfondsraad. Dit komt niet alleen door- Volgens de Nederlandse ziekenfondsen is aanpassing hard nodig, omdat als gevolg van de prijsstijgingen de fondsen naar ver houding steeds minder gingen vergoeden. dat de bijdragen van de ziekenfondsen ver hoogd worden, maar ook omdat er dan dertig procent meer mensen van profiteert. Momenteel valt zeventig procent van de Nederlanders onder het ziekenfonds. Wil in Kort geding uitlevering (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In een kort geding voor de Haagse rechtbank heeft de Maastrichtse strafpleiter mr. M. Moszkowicz een verbod tot j uitlevering naar Zweden bepleit van de als narcotica-koning bekend staande Oostduitser Karl Pauksch. De president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw beslist donderdag over het lot van Paucksch die in Zweden wegens handel in drugs een straf van acht jaar uitzat, maar begin dit jaar naar Nederland wist uit te wijken. „Uitlevering van deze man aan Zweden zou zijn dood betekenen. Welke belangen voor Nederland ook tellen om aan de wensen van Zweden te voldoen, laten wij onze reputatie van menselijkheid niet bezoedelen", aldus de Maastrichtse advocaat Paucksch was zelf niet aanwezig bij het geding. Door een misver stand werd hij niet overgebracht van het Maastrichtse huis van bewaring waar hij sinds zijn aanhouding in maart verblijft Volgens zijn raadsman en behandelende artsen verkeerde Paucksch begin dit jaar in het laatste stadium van longtuberculose en leed hij aan een ernstige geestesziekte. Dit zou te wijten zijn aan het feit dat de Zweedse regering hem stelselmatig een juiste medische behandeling zou hebben onthou den. Landsadvocaat mr. H. Groen stelde dat de rapporten aantonen dat hij nu in een redelijke conditie verkeert. Superstars. Prinses Irene, echt genote van Prins Karei Hugo viert vandaag haar 38ste verjaardag. Heeiiijk,helderHeineken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9