Serviceflat Schouwenhove pas voor driekwart bewoond ■Mil Opslag van radio-actief afval houden aan Wassenaarseweg STRENGE TOELATINGSNORMEN GEMEENTE OORZAAK BISMEImuIISO BESTUUR UNIVERSITEIT: Paludarium99 bestrijdt roofbouw op natuur Eerste paal kantoorpand Zijlsingel LEIDEN De serviceflat „Schouwenhove" aan de Jan Luykenlaan is drie maanden na oplevering pas voor drie kwart bewoond. De stichting „Zomerland Leiden", die de flat exploiteert, wijt deze geringe belangstelling voor een groot deel aan de strenge toelatingsnormen, die de gemeente Leiden aan de toekomstige bewoners van de appartementen heeft gesteld. Inmiddels zijn de normen iets teruggedraaid. Dit laatste geeft bij het stichtingsbe stuur aanleiding tot een gematigd optimistische hou ding. Tegen het einde van het jaar hoopt het bestuur van „Zomerland" de flat geheel vol te hebben. In totaal telt het flatgebouw 189 appartementen. Aanvan kelijk was door de gemeente gesteld dat 107 van deze flats verhuurd mochten worden aan niet-Leidenaars. De overi ge eiste Leiden voor zijn inge zetenen op. „De 107 flats raak ten we binnen een halve maand kwijt", aldus de heer A. Graafland, voorzitter van de stichting. De verhuur van de flats aan Leidenaars lever de aanzienlijk meer moeilijk heden op. Te duur Sinds 1 juli, de datum waarop de flat in exploitatie is geno men, zijn vijftien appartemen ten door Leid se ingezetenen betrokken. De vele adverten ties, die zowel de gemeente als de stichting Schouwenhove hebben geplaatst, hebben in feite weinig respons gekregen. De stelling dat de appartemen ten te duur zouden zijn voor Leidse bejaarden wordt beslist niet onderschreven door het bestuur van de stichting „Zo merland". Een twee-kamerappartement voor twee personen kost 1659,per maand. De huurders hebben hiermee de beschikking over 75 m2. Voorts kunnen zij voor deze prijs gebruik maken van alle service die in de flat wordt verleend. Zo is er dag en nacht een ziekenverzorgster aanwe zig. Iedere dag wordt een war me maaltijd geserveerd. Te vens kunnen de bewoners ge bruik maken van een alarmin stallatie. „De huurprijzen zijn beslist niet exorbitant hoog", aldus de heer A. Graafland junior. We liswaar moet hij toegeven dat deze huur niet opgebracht kan worden door een werknemer die gedurende zijn hele leven een minimumloon heeft ver diend. „Maar het is bepaald niet 70 dat alleen bejaarden met topsalarissen in deze flat kunnen. Dat Leidenaars geen belangstelling hebben, ligt ver moedelijk in het feit dat veel bejaarden liever in hun eigen huis blijven wonen, wanneer ze besluiten toch in Leiden te blijven". Bijstand De serviceflat Schouwenhove De stichting „Zomerland-Lei den" stelt zich op het stand punt dat wanneer de gemeente Leiden de groep van belang stellende Leidenaars voor „Schouwenhove" wil uitbrei den, ze dan ook maar bijstand moet verlenen. „Nu is het zo dat de gemeente alleen aan bejaarden bijstand geeft, wan neer deze in een verzorgingste huis willen wonen. Per bejaar de kost dit de gemeenschap 2000,per maand. Veel van deze- bejaarden zouden ook in een serviceflat terecht kunnen. Dat zou de gemeente ongeveer 1300,kosten. Een aanzienlijke besparing dus", aldus de heer Graafland jr. Zonder gemeentelijke bij stand is de stichting genood zaakt aan haar toekomstige huurders de norm te stellen dat zij financieel draagkrach tig genoeg zijn om de huur op te brengen. Teneinde de flat vol te krijgen heeft de gemeente ongeveer een maand geleden de leeftijd voor de Leidse belangstellen den verlaagd van vijftig naar vijfentwintig jaar. Deze eenzij dige beslissing is het stich tingsbestuur en de bewoners in het verkeerde keelgat ge schoten. „Op eigen initiatief heeft de gemeente deze norm gesteld. Zonder dat we ook maar ergens van af wisten, werd een advertentie door de gemeente geplaatst. Behalve bij ons, gaf dat ook veel on rust bij de bewoners. Verschil lende waren van plan hun huurcontract op te zeggen, na dat bekend werd dat ook jon geren in de flat konden komen wonen. Het is gewoon ondenk baar in deze tijd van inspraak dat de bewoners in het geheel niet zijn gehoord. Wanneer dat wel was gebeurd, had de ge meente nooit een dergelijke beslissing genomen. De bewo- Merenwijk Overigens heeft de stichting „Zomerland-Leiden" ook ge probeerd een goedkoper pro ject van de grond te krijgen. In de Merenwijk had de stich ting optie op een stuk grond vlakbij de „Kopermolen". Het flatgebouw dat daar zou ver rijzen, zou een soort depen dance van „Schouwenhove" worden. De huur zou tussen de zeshonderd en zevenhon derd gulden komen te liggen. „Dat is door de houding van de gemeente gecanceld", aldus de heer Graafland. „Aan de Jan Luykenlaan konden we de grond voor 110,— per m2 krijgen. In de Merenwijk moesten we 1100,per m2 betalen. De kans dat de huur prijs laag zou komen te liggen, was door de hoge grondprijs natuurlijk verkeken". Verliespost ners komen hier voor hun rust en voor contact met leeftijdge noten. Wanneer ze er prijs op stellen „te integreren", zouden ze wel in hun eigen huis blij ven wonen, waar de kans groot is dat ze een jong gezin naast zich de krijgen", aldus de heer Graafland. „Schouwenhove" heeft tot nog toe 25 miljoen gulden gekost De stichting heeft zich ver plicht de lening in vijftig jaar af te lossen. Er is al enig verlies geleden, doordat het gebouw 113 dagen lager werd opgeleverd, dan aanvankelijk gepland. De flat is per 1 juli in exploitatie genomen. „Dat er thans nog 44 appartemen ten leegstaan, is een behoorlij ke verliespost voor ons, die natuurlijk in de loop der jaren op de bewoners zal moeten worden verhaald", stelt de heer Graafland jr. Inmiddels heeft de gemeente de leeftijdsnorm weer terugge schroefd van 25 naar 50 jaar voor Leidenaars. Tevens heeft de stichting de toestemming gekregen de 44 appartementen ook aan niet-Leidenaars van 65 jaar en ouder te verhuren. „Ik ben blij dat de gemeente uiteindelijk deze beslissing heeft genomen. Ik wou dat ze het wat vroeger had gedaan, want uiteindelijk zullen de be woners moeten opdraaien voor de gedeeltelijke leegstand van nu", aldus de heer Graa fland jr. Stichting Leidse Binnenstad De Stichting Leidse Binnen stad beeft een nieuwe voor zitter. Met ingang van 1 au gustus beeft prof. dr. A. Kraal (62) bet voorzitter schap van deze overkoepe lende organisatie van diver se belanghebbenden bij de Leidse Binnenstad aan vaard. Hij volgt daarin me vrouw N. A. den Haan- Groen op, die vorig jaar werd benoemd tot burge meester van Voorburg. Prof. dr. Kraal woont in Leid- schendam, maar werkt in Leiden. Hij is sinds 1965 ver bonden aan bet economisch instituut van de Rijksuni versiteit van Leiden, waar bij bedrijfseconomie do ceert Voor zijn hoogleraar schap was prof. Kraal onder meer directeur van bet Landbouw Economisch In stituut Van zijn hand ver- Prof. dr. A. Kraal schenen diverse publicaties op economisch terrein waar onder bet twee jaar geleden uitgegeven boek „Inkomen en Welzijn, Etische kanten van de Verdeling". KVP-kring Leiden Het oud-Tweede Kamerlid J. van Eisen uit Sassenheim is kandidaat voor het voorzitterschap voor de KVP kring Leiden. De heer Van Eisen staat als eerste op de voordracht van het kringbestuur en wordt gevolgd door drs. A. A M. Jacobs, Alphen aan den Rijn en G. W. D. M. Blom, Capelle aan den IJssel. De heren Jacobs en Blom zijn ook kandidaat voor het Dagelijks Bestuur van de KVP kring Leiden evenals drs. W. Adriaansen, Gouda; mevr. M van Akkeren-Straathof, Leiden; J. Smeele, Warmond; dr. P. Thomeer, Gouda; ir. H. Voor, Bodegraven en C. van Wieringen, Zoetermeer. De verkiezing van de voorzitter en het DJ?, van de KVP kring Leiden zal plaats hebben tijdens een kringvergadering die op 24 augustus in de Scheppingskerk te Leiderdorp zal worden gehouden. De nieuw te kiezen voorzitter zal de heer J. de Boer uit Lisse opvolgen die bij de laatste verkiezingen tot hd van de Tweede Kamer voor het CDA werd gekozen. Dille Kamille De winkel van „Dille Kamille", op de boek van de Breestraat en de Papengracht is gisteren na uitbreidings werkzaamheden heropend. ,J)ille Kamille" is een soort „winkel van sinkel" waar allerlei gebruiksvoorwerpen te koop zijn. Zo zijn er antieke meubelen te krijgen, maar ook boeken, planten en geneeskrachtige kruiden. Sinds gisteren heeft de winkel een eerste etage. Hier worden droogbloemen, kinderspeelgoed, kinderboeken en stoffen verkocht. Op de begane grond is een (rantiekgedeelte" ingericht en een speciale plantenafdeling. De ,^chenkerij" beeft een definitieve vorm gekregen. Er zijn acht soorten koffie en maar liefst 47 soorten thee te krijgen. De wijnafde ling is uitgebreid met Griekse, Japanse en Portugese wijnen. VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 Eén van de zeer in het oog lopende onderdelen van de internationale aquaria-, terraria- en bloemententoonstelling „Aqua Flora '77" die tot 7 augustus in Leiden wordt gehouden, is de stand van de Haagse studievereniging „Het Paludarium". Deze klei ne vriendenclub is niet zomaar een groepje hob byisten dat wat met reptielen, vissen en planten stoeit, maar heeft een in de statuten nauwkeurig omschre ven doel, namelijk „het ontwikkelen van het pa ludarium tot een zowel biologisch, technisch als esthetisch optimaal functionerend geheel". Een paludarium (letter lijk betekent het moe- rasbak) is een speciale vorm van vivarium („bak met leven") die gezien kan worden als een combinatie van een terrarium en een aqua rium. Naast elkaar ko men een land- en een watergedeelte in de bak voor, die geleidelijk en op een logische manier aansluiten. De aqua riumhouder kan een stuk tropisch regen woud in huis halen waar naast zijn geliefde vissen in een volmaakte harmonie ook reptielen en amfibieën een plaats je vinden, waarin moe rasplan ten eerst goed tot hun recht kunnen komen. De terrarium- liefhebber kan op de zelfde wijze zijn hobby uitbreiden met vissen, en zelfs tropische ka merplanten die hoge temperatuur en vochtig heidsgraad vragen, tot volle bloei zien komen. „We begonnen in de aqua rium vereniging „Minor" en op de hobbybeurs van 1973 in Houtrust stonden we, voor het eerst met een paludarium. Het was een zeskan tig model, dat we als vignet van onze latere paludariumvereniging hebben zelfs drijvend op het water. Je wilt geen reflecties hebben, geen zichtbare lichtbron. Alle maal erg moeilijk te realise ren. Niet alleen de bestudering van het paludarium, maar ook van het tropische leven dat erin zit, komt aan de orde in de studie vereniging. „We hebben het nu wat moei lijker door de Wet op de be dreigde diersoorten, die ook het in huis hebben van bepaal de dieren verbiedt, maar we proberen in onze paludaria de vissen en reptielen niet slechts in leven te houden, maar ze het zo naar de zin te maken dat ze zelfs gaan voortplanten. Zodoende kunnen we een kweek maken en hoeven we niets meer aan de natuur te onttrekken. De verarming van de natuur, de langzame vernietiging van het milieu door de mens, is een zaak die de vereniging in hoge mate bezighoudt „We willen iets terugdoen voor de natuur waar we nu als mensen roofbouw op aan het plegen zijn". aangenomen. Het begrip be stond al, maar we vonden dat een specialistenvereniging moest worden opgericht om-, dat er op dit gebied niets werd gedaan", vertelt de voorzitter en man van het eerste uur, de heer J. B. van der Hoeven (36) uit de Haagse Rhododendron- straat „Je kunt in je hoofd wel een mooie bak bedenken, maar de constructie geeft dan nog be hoorlijk wat kopzorgen. Neem bijvoorbeeld de verlichting. Bij zo'n grote bak kun je niet volstaan met verlichting van bovenaf. Het water zou dan in de diepte helemaal geen licht krijgen. Een tl.-armatuur of andere lichtbron voor dichter boven het water, moet je zo zien op te stellen dat hij niet te zien is. Dus bijvoorbeeld in een uitgeholde stam, vlak bo ven het wateroppervlak, of LEIDEN Het college van bestuur van de Rijksu niversiteit Leiden is vooralsnog niet van plan de opslagplaats voor radio-actief afval te verplaatsen. Thans staat dit depot aan de Wassenaarseweg. Het college van bestuur meent dat er voldoende veilig heidsmaatregelen ten aanzien van het vervoer van het afval en het gebruik van de opslagplaats zijn genomen. Een en ander antwoordt het college van bestuur op vragen van de raadsleden L. Beijen (PPR), en F. Kuyers (WD). De raadsleden haken met hun vragen ondermeer in op de ongerustheid die er sinds jaren heerst in de Vogelwijk in verband met de aanwezigheid van het opslaggebouw voor ra dioactief afval aan de Wassenaarseweg. Vervoer De twee raadsleden wijzen in hun vragen op de gevaarlijke situatie die kan ontstaan bij het vervoer van radio-actief afval door de Leidse binnenstad. Ook het college van b en w is van mening dat een opslagplaats voor radio-actief afval beter aan een uitvalsweg kan liggen. Het college van bestuur van de universiteit wijst er op dat noch de universiteit noch het ziekenhuis verantwoordelijk is voor het vervoeren van het stralingsafval. Dit is geheel in handen van het Energiecentrum Nederland in Petten dat daartoe speciaal is toegerust. Dat de politie van Leiden niet op de hoogte wordt gesteld van de tijdstippen waarop en de route waarlangs het vervoer van het afval plaatsvindt acht het college van bestuur niet noodzakelijk. Vergunning Overigens wordt de opslagplaats gebruikt zonder vergunning ingevolge het radio-actieve stoffen be sluit in de Kernenergiewet. De universiteit ant woordt de raadsleden dat de vergunning in deze zomer is te verwachten. Inmiddels zijn ten aanzien van het depot wel enige maatregelen genomen, die door de Arbeidsinspectie en de Inspectie van de Volksgezondheid wenselijk werden geacht. Zo vindt thans het „overgieten" van vloeibaar radioactief afval plaats. Deze maatregelen zijn niet genomen omdat de veiligheid van de Leidse bevolking in gevaar zou zijn. „Zij beogen slechts de veiligheid van het personeel van universiteit en ziekenhuis te verho gen", aldus het college van bestuur. Veiligheid Het college stelt dat veiligheid nimmer absoluut is te garanderen. „Dat geldt ook voor de veiligheid van het afvaldepot aan de Wassenaarseweg". Uit een onderzoek van dr. J. Aten, verbonden aan het Medisch Biologisch Laboratorium TNO is gebleken dat een opslag „zelfs van honderden mülicuries, geen reëel risico voor omwonenden meebrengt". In het depot kan ten hoogste 300 millicuries afval worden opgeslagen. Het afvaldepot bestaat uit twee ruimten, van elkaar gescheiden door een stenen muur. Ernaast ligt een transformatorstation. Vooral bij de bewoners van de Vogelwijk heerst de vrees dat er een ramp zou ontstaan wanneer het transformatorhuisje in brand zou vliegen. Het college van bestuur stelt dat deze kans uiterst gering is. „Door een automatische beveiliging van de transformatoren kan in de hoog spanningsruimte menselijkerwijs gesproken geen brand door kortsluiting ontstaan. In het onwaar schijnlijke geval dat dit toch gebeurt, zal de muur tussen de hoog- en laagspanningsruimte door de voorgeschreven stevige constructie ervan het niet begeven, laat staan de muur tussen het transforma torstation en het depot en de tussenmuur in het depot". Brandstichting Tegen andere calamiteiten, zoals het neerstorten van vliegtuigen is het gebouw niet beschermd. Ook is het niet volkomen uitgesloten dat er brand ge sticht kan worden. Het dak is met een ladder te beklimmen en aan de westzijde is een raam, dat bedoeld is als vluchtweg voor het personeel, dat is belast met de zorg voor het stralingsafval. Het college van bestuur zegt overigens toe een hek rond het gehele bouwwerk te plaatsen en het raam te vervangen door een stalen vluchtluik. Burgemeester Vis van Leiden bedrijfsruimte aan de Zijlsin- onder deskundige leiding een heeft gistermiddag de eerste gel, bij de Schrijversbrug. paal van 14 meter de grond in. paal geslagen voor een com- Nadat voor de burgemeester De bouw, die een jaar zal gaan plex van 600 m2 kantoor- en een passend hoofddeksel was duren, omvat tevens een 10-tal gevonden, dreef de heer Vis 2 kamerappartementen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3