Zware nederlaag voor Carter in energiedebatten tegen kerncentrales Nieuwe betogingen VANCE BEREIKT NIETS IN SYRIË i Makarios wees Kyprianou als opvolger aan Carter stelt alle geheime diensten onder CIA-chef M PORIOI BABY-MAMMOET IS ONTDOOID; ,0,°5 BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1977 PAGINA 5PC WASHINGTON (UPI) - Presi dent Carter heeft gisteren de geheime diensten in de Ver enigde Staten gereorganiseerd, waarbij het hoofd van de Cen trale Inlichtingendienst (CIA), admiraal Stansfield Turner, meer macht heeft gekregen. Zo krijgt Turner, die een oude vriend van de president is, de volledige controle over de be grotingen van de CIA en alle andere geheime diensten. Ook heeft hij nu het recht om elk van de betrokken organisaties opdrachten te verlenen. Het doel van de reorganisatie is het toezicht van het Witte Huis op de betrokken diensten te ver groten en misbruiken tegen te gaan. Zo komen er twee nieuwe organen, zoals een comité bin nen de Nationale Veiligheids raad, dat op kabinetsniveau on der leiding van admiraal Turner de prioriteiten voor de geheime diensten bepaalt. Van dit comité maken o.a. de ministers van bui tenlandse zaken, defensie en fi nanciën deel uit en de adviseur van de president in kwesties betreffende de nationale veilig heid, Zbigniew Brzezinski. Daarnaast komt er een uitvoe rend centrum, eveneens onder leiding van Turner, waarin zo wel burgerlijke ails militaire functionarissen zitting zullen hebben. In een crisisperiode zal de president wellicht de be voegdheden van dit centrum overdragen aan de minister van defensie. Volgens functionarissen van het Witte Huis krijgt Turner echter geen onaantastbare positie, aan gezien andere regeringsinstellin gen bij de Nationale Veiligheids raad in beroep kunnen gaan, als zij het met een beslissing van hem niet eens zijn. De afzonder lijke geheime diensten, zoals die van het Pentagon, blijven ver antwoordelijk voor de dagelijk se gang van zaken bij hun in stelling, al krijgt Turner de overkoepelende verantwoorde lijkheid. Weer overval op vakantiedorp CATANZARO (AP) Vier ge wapende mannen hebben bij een overval op de Club Medi- terranée bij deze stad in Zuid- Italië 800 miljoen lire (ruim 2 miljoen gulden) buitgemaakt aan Italiaans en vreemd geld en aan juwelen. In de club be vonden rich ten tijde van de overval ongeveer 1800 gasten, voornamelijk Fransen en West duitsers. Volgens de politie toont de over val gelijkenis aan die welke in juli werd gepleegd op het Griek se eiland Korfoe. WASHINGTON (Rtr) Het Amerikaanse Huis Senaat voor Carter nog wat te bereiken valt. zou treffen die met de auto naar hun werk gaan brengen. Andere elementen in zijn program blij- van Afgevaardigden heeft president Carter van- Carter had voorgesteld de federale benzine-accijns en die voor het woon-werkverkeer geen alternatie- ven tijdens de debatten in het Huis tot dusver nacht een zware nederlaag bezorgd door zijn van vier dollarcent per gallon (3.70 liter) te verho- ven hebben. Dezelfde afgevaardgden zetten dikke overigens mm of meer overeind zoals een voorstellen tot verhoging van de benzineprijs met gen tot negen dollarcent. Het plan werd verworpen vraagtekens achter het energiebesparende nut van hogere belasting voor „benzinezuipende" auto s, ruime meerderheid weg te stemmen. Deze klap met 339 tegen slechts 82 stemmen. Een tweede hogere benzineprijzen. een belasting op ruwe olie, een meuw prijsstelsel Leidenaar grijpt inbrels komt hard aan, want het verhogen van de benri- voorstel, een accijnsverhoging van vier dollarcent neprijs was een van de sleutelelementen in Car- ditmaal, werd met 370-52 getorpedeerd, ters wetsvoorstellen voor energiebesparing. Na de stemming in het Huis, dat zich een week lang Zowel de afgevaardigden van Carters eigen Demo- bezighoudt met het pakket voorstellen, is het ten cratische partij als hun Republikeinse collega's enen male uitgesloten dat er op dit punt in de betoogden dat een accijnsverhoging de mensen Vooraanstaande Democraten, die de gevoelens in voor aardgas en belastingvoordelen voor bedrijven hun fraktie natuurlijk kenden, hadden de neder- en particulieren die kantoren en woningen laag al voorspeld, hoewel er nog een sprankje betere warmteisolatie geven, hoop werd gelaten. Gisteren is de presidentiële adviseur James Sche- Carter had het benzinegebruik dankzij de accijns- singer, oud-minister van de defensie, benoemd tot verhoging per 1985 met 10 procent willen terug- minister voor energiezaken. Een nieuwe functie. Russen vliegen zware wapens naar Ethiopië BEIROET (Rtr, Upi, AFP) De Sowjet-Unie brengt met vracht vliegtuigen tanks, luchtafweer geschut, anti-tankwapens en zware artillerie over naar Ethiopië, dat wordt bedreigd door oprukkende afscheidings bewegingen in Ogaden en Eri trea. Volgens Afrikaanse zegslieden in Beiroet zijn alleen al in de eerste week van juli dertien Sowjet-vrachtvliegtuigen geland op de luchtmachtbasis Debre Zeit bij Addis Abeba. Intussen meldt het bevrijdings front van Eritrea de verovering van de stad Sageineti bij de Eritrese hoofdstad Asmara. Het 5.500 man sterke Ethiopische garnizoen zou zijn gedood of gevangen genomen. De verover ing van de rest van Eritrea is nog slechts een kwestie van tijd, aldus het communiqué van het front. Als het bericht juist is wordt de afscheiding van de provincie Eritrea inderdaad een reëel gevaar voor Addis Abeba, dat daarmee zijn toegang tot de Rode Zee zou verliezen. Brice Lalonde, een van de vooraanstaande Franse ecologisten (r) heeft gisteren in Rome het waarom van de demonstraties tegenover de pers verklaard. Naast hem de leider van de Italiaanse radicale partij, Marco Pannella. (Van onze correspondent) gewekt. Vital Michalon blijkt namelijk niet als PARIJS De betogingen tegen de kerncentrale gevolg van hartverlamming tijdens de botsingen die zondag in Oost-Frankrijk aan een demon- met de politietroepen overleden te rijn, maar door strant het leven hebben gekost, terwijl er rond longletsel als gevolg van het ontploffen van een 100 gewonden vielen, zullen mogelijk aanleiding granaat die in zijn nabijheid explodeerde. Het geven tot een nieuwe serie betogingen. De ecolo- resultaat van de lijkschouwing werd 24 uur ge- gisten (natuurbeschermers) willen zaterdag in heim gehouden. Er is veel woede over het optreden Naussac en het daaropvolgende weekeinde in van de prefect van het departement Isère, die voor Larzac andermaal betogingen organiseren die zij de felheid van het optreden van de ordedienst beslist vredelievend willen doen verlopen, maar verantwoordelijk is, waarbij evenwel erkend moet waaraan andere elementen een politieke draai worden dat een kleine, maar zeer actieve minder- zouden proberen te geven. Men wil ook betogen heid van de betogers de aanvallen van de politie tegen de berechting, aanstaande zaterdag, van 12 ontketende. Die neemt niet weg dat de eenheden zondag gearresteerde betogers, waaronder een van de oproerpolitie, toen de manifestatie als aantal buitenlanders. zodanig al ontbonden was, onnodig hardhandig Intussen heeft het resultaat van de lijkschouwing opgetreden zijn tegen deelnemers aan de betogin- van de omgekomen manifestant grote beroering gen. DAMASCUS (AFP/Rtr) De Amerikaanse minis- gaan". Israël en Egypte hadden eerder gemeld ter Vance heeft bij zijn bezoek aan de Syrische positief te staan tegenover het plan van Vance, hoofdstad Damascus president Assad niet kunnen Assad herhaalde dat de Palestijnse bevrijdingsor- voor rijn plan om voorafgaande aan de ganisaties in Genève vertegenwoordigd moet zijn. Midden-Oostenconferentie ia Genève een werkbe- Als alternatief voor het instellen van de ministerie- spreking met ministers van buitenlandse zaken le werkgroep stelde hij voor een „constante voe- te houden. ling" tussen de betrokken partijen. Maar hoe en in welke vorm liet hij in het duister. In elk geval Assad reageerde na afloop: „Dat overleg moet twijfelt Syrië eraan of Israël wel echt bereid is plaats hebben in Genève. Waarom zouden we het zich in te zetten voor vrede, vervangen door iets anders?" Assad vreest dat als Overigens werd meegedeeld dat de onderhandelin- het ministersoverleg mislukt, het erop zou neerko- gen in Damascus waren verlopen in een hartelijke men dat de Geneefse conferentie mislukt. „Het is sfeer en dat de betrekkingen tussen Syrië en de beter dat wij zorgvuldig voorbereid naar Genève VS goed zijn. Bankbedienden rouwen om vermoorde directeur Ongeveer drieduizend mensen, voor het merendeel employees van de Dresdner Bank hebben gisteren een stille tocht gehou den door de straten van Frank furt. Daar waren gisteren alle banken een uur gesloten als eer betoon aan de bankier Jürgen Ponto die vorige week zaterdag werd vermoord. De bankbedien den droegen spandoeken met zich mee met de tekst: Wij rou wen om Jürgen Ponto. (Foto). Een Jcjegoslavische gastarbeider heeft zich bij de Westduitse poli tie gemeld, nadat van hem een signalement was verspreid. Hij bleek na onderzoek niets met de zaak te maken te hebben. Zijn foto was gevonden in het huis van Eleonore Pönsgen, die van de moord op Ponto verdacht wordt LEIDEN Twee mannen ben gisteravond om tien getracht in te breken bij Her Levèvre aan de Leids termarkt. Het tweetal een baksteen door de eti ruit. Op het luiden va: alarmschei en het gegil vat getuige, nam het tweetal <j nen zonder een greep in 4 trine te hebben gedaan. De twee mannen renden via de Breestraat. Daar wi zij door een van de getuige: de kraakpoging achterhaal getuige greep het tweetal kraag en wist hen vast te den tot de Leidse politie veerde. ADVERTENTIE Wonderlijk vulmid voor vakman en ge Kunsthars reparatiemortel me] deloos veel toepassingen z Tiji buiten als binnen o m houtrot Jaa stellen, betonreparatie, raj kaï pleisteren, dik plamuren, bijwe pla stopverf. Uitvlakken traptrede tw« vloeren Afdichten lek bal voc goot. scheuren of kieren, ooi uit leidingen. Herstel natuurs: An keramiek, antiek Hechtvulling ricl sen hout en steen (leggen pl, an< zen) Hechting aan elk mate! bai droog of vochtig, ook aan m ^ei of glas Ideaal voor handenar j^ja En dit is nog maar een greep i gebruiksaanwijzing vol advn jei] onder deksel van pot en err leggen van plavuizen op hou1 Bel ot schrijf producent Fijr 035-47547 (4 lij GENÈVE Het Centrale Co mité van de Wereldraad van Kerken heeft de bij de raad aangesloten kerken opgeroepen de tragische omvang van het martelen in de huidige wereld aan de kaak te stellen ter gele genheid van de dertigste ver jaardag van de universele ver klaring van de rechten van de mens. De kerken wordt dringend ver zocht openlijk bekend te maken welke mensen en structuren in onze samenleving verantwoor delijk zijn voor deze afschuwe lijke schending van de mensen rechten. Er is vrijwel geen land waar het martelen niet voor komt, aldus de verklaring van het Centrale Comité, en men moet er op wijzen dat folterin gen ook daar worden gesigna leerd waar de mensenrechten over het algemeen in acht wor den genomen. NICOSIA (Rtr) In een vraaggesprek vier dagen voor zijn dood, heeft aartsbisschop Makarios gezegd dat waarne mend president Spyros Ky prianou de enige man is die Cyprus zou kunnen leiden. Makarios gaf te kennen dat Kyprianou, toen nog voorzit ter van het Huis van Afge vaardigden, rijn gekozen op volger was. Van Kyprianou wordt ook een nieuwe impuls verwacht om de vastgelopen besprekingen tussen Griekse en Turkse gemeenschappen weer op gang te brengen. Er is al de vrees uitgesproken dat de plotselinge dood van Makarios zou leiden tot een machtsstrijd tussen enkele GriekseCypriotische fracties van extreem links tot ex treem rechts en op een toe neming van de spanning tus sen Grieken en Turken. Maar achter de schermen worden stappen ondernomen om de leiders van de Grieks-Cyprioti sche partijen het eens te laten worden over één enkele kandi daat voor het presidentschap. Kyprianou is favoriet, ook al lijdt bij aan een hartkwaal die hem in de afgelopen maanden veel moeilijkheden heeft be zorgd. Hij heeft 20 jaar lang nauw samengewerkt met Ma karios en volgt dezelfde lijn in zaken van binnen- en buiten landse politiek. Van Turkse zijde vindt men hem vasthou dend en niet genegen tot een vergelijk. Een andere mogelijke kandi daat is Glafkos Clerides, die zich in het verleden veel moei te heeft getroost om via onder- De Cyprioten hebben de laatste dagen afscheid genomen van de gestorven aartsbisschop Makarios. Velen lieten daarbij hun tranen de vrije loop. handelingen met de Turkse ge meenschap tot een oplossing voor Cyprus te komen. Tegen zijn kandidatuur bestaat ech ter veel verzet van linkse krin gen. In elk geval zijn alle mo gelijke kandidaten voor het presidentschap leken, zodat de kerk niet langer rechtstreeks in de politiek van Cyprus be trokken zal zijn. De hartspecialist van Maka rios heeft meegedeeld dat de president mogelijk langer ge leefd zou hebben als hij niet een hartaanval die hij op 24 juli heeft gehad voor zijn art sen geheim had gehouden. Ma karios werd behandeld voor een hartaanval die hij op 3 april had gehad, maar nie mand wist van de tweede aan val. Dinsdag had Makarios nog in een vraaggesprek ver klaard „Geloof niet die dwaze verhalen dat ik last heb van mijn hart." LENINGRAD (UPI) - Russi sche geleerden hebben de jonge mammoet laten ontdoooien die onlangs in Siberië werd ontdekt Volgens hen verkeert het dier dat 10.000 jaar geleden moet hebben geleefd, in goede staat Volgens het persbureau Tass verklaarde prof. Nikolai Veres- jagin dat een speciale commis sie een gedetailleerd P^w het bestuderen van de kV mammoet heeft opgesteld, bevindingen zullen ter k( van buitenlandse geleerden "p den gebracht Neutronenbom in Navo: „zeer verontrustend" KEULEN (AFP) De gepensio neerde Westduitse generaal Heusinger, oud-voorzitter van het militaire comité van de NA VO heeft gisteren de mogelijke invoering van de neutronenbom in de NAVO-defensie „meer dan verontrustend" genoemd. In een radiogesprek zei de gene raal dat de ervaring heeft ge leerd, dat het ongeveer twee jaar duurt voordat een tegen stander ook de beschikking over een nieuw wapen heeft. Over twee jaar zou dan „de andere partij" kunnen proberen de Bondsrepubliek te veroveren zonder haar industrie te vernie tigen, aldus Heusinger. Huiszoekingen en arrestaties in Soweto JOHANNESBURG (Rtr) - De Zuidafrikaanse politie heeft gis teren huiszoekingen verricht in delen van Soweto, en 52 jonge lui gearresteerd, zo heeft de on der-commissaris van politie in Soweto, An Gerber, meege deeld. Hij zei dat de actie volgde op de plundering van een auto met kruidenierswaren. De politie gebruikte opnieuw hagel, wapenstokken en honden tegen zwarte betogers. Vier kin deren in een menigte die met stenen gooide, werden door hon den gegrepen en vervolgens gearresteerd. De afgelopen da gen zijn honderden arrestaties verricht In de laatste week vie len zeker vier doden. -^"„„«oUbeinet KoUcboUen op air-wialb ^letterberg »»Ja,auloren..-ce»,4oen.dOio voor 4r benjebinnes gratis gondel ituin uampolmes ^^obell'ite gondel H1P mtl SI H34agtripr'

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10