Aardappelprijs keldert BEZUINIGINGEN TOT 1981 IN DISCUSSIE Nog een moordenaar Ponto bekend Werkgevers zijn bezorgd over export positie Hoogwater blokkeert veel wegen in Alphen STUNTKRUIDENIERS BREKEN MARKT OPEN Illegaal werkende Egyptenaren gepakt U-2 piloot Gary Powers neergestort CcidócSomcmt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11. lel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-Dank N.V., Leiden. Directeur-hootdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Dinsdag 2 augustus 1977,67e jaargang no. 20800 Atlantis Abonnementen: kwartaal 39.80: jaar 147.70; losse nummert: 55 cent Het mysterie van Atlantis op Ned. I om 19.10 uur. Om 19.55 uur Pepper en om 20.45 uur Carte Blanche met Van de Moosdijk. Om 21.50 uur Eleanor en Franklin (2 en slot). Ned II om 20.25 uur Gemini Man, om 21.15 uur Alle Hens aan dek met badkuipenrace en om 22.15 uur Televizier met „strafpunten op rijbewijs". Zonnige perioden Droog weer met zonnige perio den. Zwakke tot matige zuid westelijke wind. Maximumtem peraturen van 18 tot 23 graden. Morgen zon: 06.04-21.27. Maan: 22.52-10.57. Scheveningen hoog water 06.25, 18.52. Laag water 02.20,14.42. In het Zwitserse Altdorf. hoofdstad van de kanton Uri, is het station door de zware regenval onder water komen te staan. MÜNCHEN, (DPA) Centraal Europa ondervindt ernstige hinder van het regenwater dat in het afgelopen weekeinde in grote hoeveelheden is neergestort In Zuid-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijjk zijn veel wegen onbegaanbaar gewor den, bruggen zijn ingestort en een aantal grens overgangen is gesloten. In Zuid-Duitsland ondervindt het gebied van Gar- misch-Partenkirchen de meeste wateroverlast De zg. Olympiastrasse tussen Eschenlohe en Oberau is afgesloten, evenals de snelverkeersweg "Mun- chen-Garmisch. In het gebied komen urenlange files voor De rivieren de Dm, Salszbach, Iller en Lech zwellen nog steeds. In Oostenrijk heeft het water veel schade aange richt. Het zwaarst gestroffen zijn de provincies Tirol en Salzburg, waar woningen moesten worden ontruimd; in Vorarlberg is een Westduits meisje verdronken. De Donau zou mogelijk vandaag bui ten haar oevers treden. Op veel wegen is verkeer niet of nauwelijks mogelijk. In Zwitserland zijn grote aantallen vakantiegan gers, die uit Zuid-Europa naar huis terugkeren, komen vast te zitten. Een drie meter hoge modder- berg blokkeert de drukke Gotthardspoorlijn, waar door alle internationale treinen moeten worden omgeleid door de Simplon-tunnel. Ook de snelweg door de Gotthardpas is geblokkeerd evenals de Brennerspoorlijn, In St Gall is in 12 uur tijd 90 liter water per vierkante meter gevallen, evenveel als het gemiddelde van een maand. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De stuntkruideniers hebben opnieuw toegeslagen. Ditmaal op het gebied van de aardappelprijzen. Gisteren kondigde Albert Heijn aan de prijs van een kilo bintjes te verlagen tot 40 cent. Direct daarop dook de grootgrutter Jacques Hermans onder die prijs en bepaalde een bedrag van 30 cent voor een kilo bintjes. Dirk van den Broek deed hetzelfde en verkoopt vandaag zijn aardappelen eveneens voor drie dubbeltjes per kilo. De Gruy- ter houdt het voorlopig op 40 cent. Volgens de Vereniging ter Behartiging van de Nederlandse Aardappelhandel zal een dergelijk lage prijs voor de rest van het jaar niet houdbaar zijn. „Een duidelijke stuntprijs", aldus een woord voerder van de VBNA, die tegen de tijd dat de oogst in Nederland gerooid gaat worden (september) wel lage, maar niet zulke lage prijzen verwacht. Naar zijn idee zal de gemiddelde prijs 50 tot 60 cent per kilo worden Volgens een zegsman van het Produkt- schap voor Aardappelen is de stunt van de kruideniers mogelijk door de goedko pe aardappelen, die Nederland nu in voert en door de lage prijs die enkele Hollandse vroeg-oogstende telers voor hun produkten vragen. Of ze goedkoop blijven hangt volgens hem van het weer af. ,Het ziet ernaar uit dat we een grote oogst van uitstekende kwaliteit aardap pelen zullen hebben. Wanneer najaarsre gens echter weer overvloedig gaan stro men zoals in voorgaande jaren, kan natuurlijk alles weer veranderen". Ook naar zijn idee zullen de prijzen niet zo laag blijven omdat de telers toch ook een behoorlijke prijs voor hun produk ten willen hebben (zo'n twee dubbeltjes per kilo) en de winkeliers eveneens nog winst willen maken. advertentie Piano's Cherny(nieuw) 2*95.. 2.415.- CHERNYlnw)... UM.- 2.695.- I Lindbergh* «45:. 2.795.- Z—msn,,- UM.. 2.945.- I Feurich* IJK. 5.400.- Rich. WEBERlnw) 5.293.- 3.995- j Petrol 4,705;. 3.595.- BECHNER(meuw) SJ05- 3.995- I Yamaha (meuwl 4.195.. 3.560- I Aug. Forster* lmo.. 3.640.- IRMBACH'ir."' S.905- 4.495.. Steinway&Sons* 1J.JOO- 10.750.. TCHAIKA 'ÏST1 7,050.. 5.495.. Heagele* 7J00- 4.100.- Vleugels ibach* moe-14.100- Bosendorfer" 27.900., 8.(00- Yamaha* 1U79:. .350.- Stemway&Sons* 25400- 0.900.. I ESTONIA (n.euw) 2S^4*- 20.750.' Bluthntr* 29.9007- 8.300.- Grotrian Steinweg2*44CT. 5.900.. BECHNER (nieuw) 12.4507. 10.850.. I Bechstem* 2U0O:. 13.400.. Brand LEIDEN De kantine van de stichting Leidse Jeugd Actie aan de Voorschoterweg, waar momenteel het jeugddorp wordt gehouden, is vannacht om half drie volledig afgebrand. De op slagruimte naast de kantine kon door de gealarmeerde brand weer worden gered. De oorzaak van de brand is nog onbekend; kortsluiting wordt niet uitgeslo ten. De schade beloopt enkele tienduizenden guldens. advertentie. Doet u ook mee? Jongclu. Oudaren Evert Castelein Tornado over Taipei Nog geen week na de vorige tornado is Taipei, de hoofd stad van Taiwan, opnieuw getroffen door een tornado, ditmaal wervelend onder de naam Vera. Minstens 25 mensen werden gis teren gedood, tien tallen anderen raak ten gewond, en de schade die de vier uur durende storm heeft aangericht is aanzienlijk. Planbureau: 8 miljard PvdA: 4 miljard Den Uyl: 4-7 miljard (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De fractievoorzitters Van Thijn (PvdA), Van Agt (CDA) en Terlouw D'66, die vandaag met forma teur Den Uyl besprekingen begonnen zijn over de sociaal-economise be proble men, zijn hierover zeer zwijgzaam. Toch is al uitgelekt, dat er grote tegenstellin gen zijn over de mate, waarmee de groei van de overheidsuitgaven in de komende vier jaren bedwongen moet worden. Volgens het Centraal Plan Bureau moet tot 1981 een bezuiniging van zeker acht miljard gulden doorgevoerd worden. De economen van de PvdA menen, dat vier miljard zeker voldoende is, om het aantal werklozen van 250.000 naar 150.000 te laten dalen. Formateur Den Uyl schijnt een tussenvoorstel te hebben, dat begint met een bezuiniging in vier jaren van vier miljard, met desnoods een extra bezuini ging van drie miljard gulden. Daarmee komt hij dicht bij de ramingen van het Centraal Plan Bureau. Een akkoord over de sociaal-economi sche politiek wordt als een uiterst lastige opgave beschouwd en men gaat derhalve zeer omzichtig te werk. Daarom ook zijn bij de besprekingen de sociaal-economi sche deskundigen van de fracties betrok ken. Het gaat om zowel bezuinigingen in de overheidssector als om de matiging van de lonen en het terugdringen van de inflatie. De daardoor ontstane financiële ruimte moet worden aangewend om het bedrijfsleven in staat te stellen nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen. Formateur Den Uyl heeft de drie fractie voorzitters gisteren voorstellen voorge legd, die volgens CD A-leider Van Agt „nieuwe elementen bevatten". Meer wilde Van Agt hierover niet kwijt, want „ontij dige openbaarheid kan aanleiding geven tot een verschuiving van posities, ook voor de formateur", aldus de CDA-leider. (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond (NCW) heeft de indruk gekregen, dat bij de kabinetsformatie de externe positie van de Neder landse economie wordt verwaarloosd. En dit, terwijl toch 55 procent van de Nederlandse produkten in het buitenland wordt afgezet en 1,1 miljoen mensen direct en een half miljoen indirect voor de export werken. Algemeen secretaris drs. H. Wijffels van het NCW zei gisteren, dat Nederland in het verleden de ontwikkeling van de wereldhandel zonder problemen heeft kunnen bijhouden, maar dat daann nu duidelijk verandering komt Voor 1977 wordt voor de wereldhandel een uitbreiding met 7 procent geraamd, maar het ziet er naar uit, dat de toename van de Nederlandse uitvoer dit jaar zal blijven steken op 1 2 procent Daar staat tegenover, dat Nederland steeds meer gaat uitvoeren. Deze ontwikkeling gaat ten koste van het saldo op de handelsbalans. Daarbij komt nog, dat de opbrengst van de export van ons aardgas de kurk waarop onze economie jarenlang mede gedreven heeft reeds in deze kabinetsperiode gaat afnemen. Oorzaak van de verslechtering van onze externe positie is in de eerste plaats het protectionisme, dat in vele landen weer de kop opsteekt Over deze belemmeringen in het handelsverkeer maakt het NCW zich zeer bezorgd, temeer waar een verheviging van doe ontwikkeling wordt gevreesd, waardoor het nog moeilijker wordt op de buitenlandse markten door te dringen. Voorts wordt de concurrentiestrijd ongelijk door de arbeidskosten, die volgens het NCW in Nederland veel sterker zijn gestegen dan elders, met uitzondering dan wellicht van Engeland en Itahë. „Maar dat is in dit verband niet het plezierigste gezelschap". Het Nederlandse bedrijfsleven heeft nog wel getracht deze ontwik keling af te remmen door met lagere winstmarges genoegen te nemen, maar daardoor is wel het weerstandsvermogen teruggelo pen. Het toenemende aantal steunaanvragen van individuele bedrij ven getuigt hiervan. Het NCW vindt, dat in het beleid van het nieuwe kabinet de concurrentiepositie van het bedrijfsleven dringend moet worden vergroot ADVERTENTIE- RDURFIORR '77 lEIOEfl van vriidag 22 juli Vin zandag 7 augustus dagelijks van morgans 10uur tot s avonds lOuur (doorlopend) alia verdere inlichtingen: telefoon 071-769344 TON MENKENHAL LEIOEN NOORDWUK De vreemdelingenpolitie maakte proces-verbaal op tegen een Noordwijlcse bollenkweker, omdat hij een tweetal Egyptische studenten (20) zonder arbeidsvergunning in dienst had genomen. De jongelui waren gehuisvest in een 1 andschuurtje en hielpen in bet bedrijf met bollenpellen tegen een vergoeding van drie gulden per uur. Zij verbleven illegaal in ons land en zijn inmiddels op een vliegtuig naar Egypte gezet. Over de problematiek van de illegale gastarbeiders in bollenbedrij- ven in de streek is al heel wat te doen geweest. Reeds verscheidene malen zag de Noordwijkse vreemdelingenpolitie zich genoodzaakt om ongewenste vreemdelingen en illegale gastarbeiders over de grens te zetten. Chinees restaurant bestolen LEIDEN Een nog onbekende Toen het personeel zich naar de man heeft gisteravond rond keuken begaf, stapte de man half elf een Chinees restaurant achter de toonbank en deed een aan de Leidse Breestreat bes to- greep in de openstaande geldla, len. De man stapte rond bet sluitingstijdstip het etabüsse- Hij verdween zonder „mee- ment binnen, en bestelde een neempakket" maar met zo'n 130 zogenaamd meeneempakket. gulden. Gary Powers LOS ANGELES (RTR/UPI) Francis Gary Powers, de piloot van het Amerikaanse spionagevliegtuig U-2 die in 1960 boven de Sovjet-Unie werd neergeschoten, is gisteren bij een helikopteron geluk in Califoraië om bet leven gekomen. Hij vloog de laatste jaren in een helikopter boven de agglomeratie van Los Angeles om de verkeerssituatie door te geven aan plaatselijke radio- en televisiestations. Hij stortte neer door gebrek aan brandstof. Het neerschieten van de U-2 van Powers werd in 1960 een internationale rel, die een voortijdig einde maakte aan de topconfe rentie in Parijs, waaraan Eisenhower, De Gaulle en Kroetsjev zouden deelnemen. Kroetsjev keerde zondermeer naar Moskou terug, waar Powers werd berecht en tot tien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld. Na 21 maanden gevangenschap werd hij uitge wisseld tegen de Russische meesterspion Rudolf Abel, die in Amerika was gegrepen. Koeien wekten kampeerders Noordwijk Op een camping in het Langeveld werden de nog in diepe rust verkerende kampeerders gewekt door een aantal koeien, die in alle vroeg te loeiend tussen de tenten rondstapten. Zij bleken afkomstig uit de wei de van de buurman. Vandalen hadden de afrastering tussen de camping en het weiland doorge knipt. Voorts bleken zij danig te hebben huisgehouden in de was gelegenheden van het bedrijf. Hier namen de daders een aan tal spiegel weg, stalen de sproeiers uit de douches en ook namen zij enkele vlaggen mee. Verder verwijderden zij de dop pen van de afvoerpijpen, zodag 's morgens in de waslokalen een waar waterballet ontstond. Het is nog niet duidelijk of het gebeurde een geval is van bal dadigheid of dat het een wraa kneming betreft TWEE VLUCHTAUTO'S GEVONDEN FRANKFORT (DPA/U- PI) De Westduitse po litie beeft een tweede vrouw kunnen identifice ren die afgelopen week* einde betrokken is ge weest bij de moord op de Westduitse bankier Jur- gen Ponto. Deze vrouw werd op foto's berkend door de weduwe van Ponto. Gisteren vond de politie twee auto's die bij de vlucht van de daders, twee vrouwen en een man, gebruikt moeten zijn. In een van de auto's lag een corduroy jasje met bloedsporen, waar van de bloedgroep over eenkomt met die van de vermoorde bankier. Uit het onderzoek wordt steeds De autoriteiten menen dat de ontvoerders waarschijnlijk een hoge losprijs hadden willen ei sen, of de vrijlating van de over- duidelijker dat de overvallers vallers van de Westduitse am- Ponto wilden ontvoeren en dat hij vermoord is toen hij zich verzette. Een van de gevonden auto's is een Volkswagenbusje met geblindeerde ramen, dat voor de ontvoering gebruikt zou kunnen worden. bassade in Stockholm, die on langs tot levenslang zijn veroor deeld. Susanne Albrecht, doch ter van een goede vriend van de vermoorde bankier, en betrok ken bij de moord, stond met de overvallers van de ambassade in Stockholm in kontakt Gerhard Boeden, het hoofd van de anti-terreur brigade van de Bondsrecherche, heeft in een in terview gewaarschuwd dat West-Duitsland in de toekomst meer terroristische aanslagen te wachten staart In de komende weken en maanden moeten we het ergste verwachten, aldus Boeden in een vraaggesprek met het dagblad Bild.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1