Invloedrijke Duitse bankier vermoord nooit een bloemetje mee Japanse man neemt China wil leger moderniseren Tegen vervuiling van Rijn alleen maar papieren dam opgeworpen ITALIË EN DUITSLAND Steeds meer Japanners vrezen Russische dreiging BUITENLAND MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 PAGINA 7 (Van onze speciale verslagge ver P. J. Prins) Japanse geleerden verwachten over één tot twee jaar een hevige aardbeving ten zuiden van Tokio. Als dat gebeurt zou dat weieens de grootste ramp aller tijden kunnen worden. Want in dat gebied wonen tus sen de 15 en 16 miljoen men sen, meer dan in heel Neder land, en allemaal vrijwel bo ven op elkaar. Dat is het ge bied tussen Tokio en het 500 kilometer zuidelijker gelegen Kioto, de stad die tot honderd jaar geleden de hoofdstad van Japan was. To-kio betekent oostelijke hoofdstad, Kio-to betekent grote hoofdstad. Tus sen die beide steden rijdt de zogenaamde kogeltrein met een snelheid van 260 kilometer per uur en de reiziger ziet al die tijd vrijwel uitsluitend hui zen, kantoren, huizen, fabrie ken en huizen, met af en toe een plukje rijstveldjes van mi nuscule afmetingen. De laag- bouwhuizen hebben ook alle maal minuscule tuintjes die stuk voor stuk met pietepeute rige zorg tot kleine paradijsjes zijn gemaakt In sommige tuintjes hangen aan lange hou ten masten grote plastic vis sen. Daar woont een jongeman De bediening in een Japans restaurant is altijd door vrouwen in kimono. Een stijlvol gebeuren waarbij de die achttien jaar, en dus vol- gezichten van de dienaressen niet uit de plooi komen. wassen gaat worden. De vis sen moeten de boze geesten op een afstand houden. Zo'n huis, met een slaapverdieping van drie kamers, en met een tuintje, op een afstand van bijna twee uur van Tokio-centrum, kost twee ton waarvan 140.000 gulden voor de 200 vierkante meter grond is en de rest voor het huis. Een flatje met twee slaapkamers op dezelfde afstand van Tokio doet 550 gulden huur per maand. Bij een loon van ongeveer 2000 gulden bruto per maand voor een man van 40 met een gezin van twee kinderen is dat een forse hap. Het betekent dat de grond 700 gulden per vierkante meter kost. In het centrum van Tokio kun je nauwelijks meer van een grondprijs spreken. Het is wat de gek ervoor geeft. En dat zijn in elk geval vele tienduizenden guldens per vierkante meter. De prijzen in de winkels zijn voor een deel wel met de onze te vergelijken. Een net pak kost rond de 500 gulden. Een overhemd zes tientjes. Een paar schoenen 60 tot 150 gulden. Keurige schoenen overigens, meestal met dun ne zooltjes en met glimmende lakneu zen. Een pilsje in een café kost 2 gulden, uitstekend japans bier. Een eenvoudige warme hap in een cafeta ria tussen de 5 en de 10 gulden. Wél een verschil met Nederland: alles wordt keurig en met de meeste zorg opgediend door keurig geklede en zeer beleefde meiskes. Dezelfde voorko mendheid in de grote warenhuizen. Daar kunnen we nog heel wat van leren. Bier voor de koe Sommige dingen zijn wel duur. Een grote sinaasappel, geïmporteerd uit de Filippijnen, kost 1.50 gulden per stuk, een prachtige appel 2 gulden. Een stuk rundvlees, op zijn Japans in zeer dun ne repen gesneden, kost tegen de 10 gulden per ons. En een stukje super biefstuk kost ruim 25 gulden per ons. Dat is 250 gulden per kilo. Het wordt gesneden van een koe, die bij haar leven maagmassages heeft gehad, tweemaal per week, om het verteren van het voedsel te bevorde ren, en die met bier werd bijgevoed om de eetlust te bevorderen. Geen wonder dat dat vlees duur is, maar tot zulke uiterste verfijning zijn de Japanners in staat En dan natuurlijk de radio's, de t.v.'s, de camera's en de horloges. Daar loopt de buitenlander van te watertan den. Niet alleen omdat het er zo prachtig en solide uitziet, maar vooral vanwege de prijzen. Een draagbare radio met cassette-re- en betaalt dan niet meer dan 100 gulden voor het materiaal. En dan heeft ze een juweel, met de bekende wijde mouwen, een ingewikkelde om slag om het middel met op de rug een soort vleugels. Als wij menen een kimono te dragen, is dat voor de Japanse een soort huisjas, lang of driekwart, een vereenvoudigde uitvoe ring van de traditionele kimono. Die kost, van zuiver zijde, in de winkel rond de honderd gulden, met prachti ge motieven bedrukt of geborduurd. Vrijwel elke man en vrouw draagt zo'n huisjas thuis, in vrijwel elke ho telkamer ligt zo'n kimono voor de gast die een uurtje rustig-aan wil doen. De taxi kost in Japan 2,50 gulden voor de eerste twee kilometer en vijftig VEROVERAARS IN VREDESTIJD corder en een piepklein tv-tje inge bouwd, voor nog geen 700 gulden. De meeste camera's zijn enkele hon derden guldens goedkoper dan hier, hoewel de grote klasse niet zoveel goedkoper is. Dat wil zeggen: bruto. De buitenlandse bezoeker hoeft geen omzetbelasting te betalen en dat scheelt op de prijzen 10 tot 35 procent. Een horloge bijvoorbeeld, een kwarts klokje van Seiko, staat geprijsd voor 40.000 yen. Dat is bijna 400 gulden. De buitenlander krijgt al gauw 25 procent korting en hij betaalt dus maar 300 gulden. Dat is ongeveer de helft van wat dat horloge in Nederland kost. Een zuiver zijden kimono kan veel geld kosten. De Japanse vrouw zelf draagt op hoogtijdagen een schitte rend exemplaar dat zeker 700 gulden kost. Dus maakt ze liever zelf haar kimono cent meer voor de volgende kilometer. Dat is goedkoop, maar de afstanden in Tokio zijn onvoorstelbaar groot De deuren van de taxi's gaan door een druk op de knop van de chauffeur automatisch open en dicht Ondergeschikt Het huwelijk is in Japan nog altijd een zaak van de hoogste voorrang. Van de vrouwen boven de 20 jaar is 95 pro cent getrouwd. Voor elke vrouw, ook de wat moderner denkende, is trou wen het eerste doel in haar volwassen leven. Want ongetrouwde vrouwen tel len minder mee in de maatschappij. Hoewel ook de getrouwde vrouw in Japan een duidelijk ondergeschikte rol speelt. Als de man thuis komt staat ze op hem te wachten en pakt zijn jas aan, hijst hem in z*n kimono en helpt hem zijn schoenen uittrekken. Tederheid behoeft ze niet of nauwe lijks van haar man te verwachten en voor ze met hem gaat slapen op de tatami-mat met de katoenen matras erop, mag ze nooit verwachten dat haar man haar in het oor zal fluiste ren: ik hou van je. De Japanner zou het tegenover zijn vrouw niet over zijn lippen kunnen krijgen. En een bloeme tje neemt hij nooit of te nimmer voor haar mee. Ze zou denken dat hij gek geworden was. In gezelschap van mannen zal de Ja panner uitsluitend spottend over zijn vrouw spreken, nooit met een vertoon van bewondering of liefde. Zijn vrien den zouden denken dat hij halfzacht geworden was. Getrouwde vrouwen tellen ook niet mee in het werkloosheidscijfer. Dat cijfer bedraagt bijna 2 procent voor heel Japan, maar het is niet te verge lijken met het Nederlandse cijfer, want ook de jongelui die van school af zijn en nog nooit een baan hebben gehad, tellen niet mee voor dat cijfer. Alleen wie al gewerkt heeft en zonder is geraakt, kan werkloos worden en in aanmerking komen voor bijstand. Getrouwde vrouwen behoren thuis te werken en kunnen dus nóóit werkloos zijn. Kansen Al deze zaken wortelen in de tradities die ver van de onze afstaan. Ze vor men de achtergrond voor al het doen en laten van de Japanners. Ze zijn verantwoordelijk voor de Japanse mentaliteit die we in de oorlog hebben leren kennen, en die nu geleid heeft tot de geweldige uitbarsting van pro ductiviteit en kwaliteit die de hele wereld overspoelt en haar brengt aan de rand van een economische oorlog. En die Japan dwingt om de zeeën die het omringen, over te steken en zijn fabrieken te vestigen in het gebied van de tegenstander. Misschien dat daar kansen liggen voor Nederland. (Van onzecorrespondent Ami van Vree) Bonn Een van de in vloedrijkste bankiers van West-Duitsland, de 53-jarige Jürgen Ponto, is zaterdag als gevolg van een moordaanslag in zijn woning in Oberursel bij Frankfurt om het leven gekomen. De daders, vol gens de politie vermoede lijk leden van de terro ristische organisatie Ro- ter Morgen, zijn nog voortvluchtig. Als hoofd verdachte wordt be schouwd de 26-jarige Su- sanne Albrecht, wier ou ders goede bekenden van de Ponto's zijn. Zaterdag belde Susanne, in ge zelschap van een andere vrouw en een man, aan bij het huis van Ponto. Diens chauffeur liet hen nietsvermoedend bij de bankier binnen. Na een kort gesprek volgde een schietpartij. Ponto's vrouw, die zich elders in het huis bevond, trof haar man zwaar gewond op de vloer van zijn kamer aan. Nog geen twee uur later overleed hij in een ziekenhuis in Frankfurt aan zijn verwondingen. Susanne Albrecht had, volgens de politie, al enkele jaren rela- Behalve tegen Susanne Alb recht en de 30-jarige, onbekende man, heeft de politie een opspo ringsbevel uitgevaardigd tegen drie andere vrouwen: Silke Maier-Witt, Angelika Speitel en Sigrid Sternebeck, allen achter in de 20. Zij worden ervan ver dacht bij de aanslag te zijn be trokken. Enkele van de verdach ten zijn werkzaam geweest op het kantoor van de advocaat Croissant, de verdediger van on der andere leden van de Baa- der-Meinhof-groep, die onlangs in Frankrijk politiek asiel heeft gevraagd. Zijn kantoor in Stutt gart is gisteren door de politie doorzocht Jürgen Ponto was voorzitter van de Raad van Bestuur en enig woordvoerder van de Dresdner bank, de één na groot ste van de Bondsrepubliek. Na tionaal en internationaal bezat De door de politie gezochte Su zanne Albrecht die van de moor daanslag verdacht wordt, selier Schmidt en de Sjah van r< -„,1 holm, waarbij twee mensen om Perzië en werd enige tijd gele- waarde van circa j mUjard het leven kwamen. Elf dagen den genoemd als mogelijk mi- mark aan de Emir van Koeweit, geleden zijn zij daarvoor tot le- nister van financien. Ponto, ge- ties met degenen, die in april hij een grote reputatie. Hij advi- 1975 een overval pleegden op de seerde onder andere bondskan- Russen maken onderdelen voor Navo-wapens LONDEN (UPD Het Britse parlementslid Winston Churchill heeft aan het ministerie van defensie om opheldering gevraagd over de berichten dat materiaal voor de vervaardiging van onderdelen voor het Navogevechtsvliegtuig Tornado in de Sovjet-Unie wordt ge kocht. Churchill is de woordvoerder voor defensie van de conservatieve oppositie. Hij zei vernomen te hebben dat West-Duitsland van de Russen materiaal koopt, omdat het daar goedkoper is. Eerder deze week had het ministerie van defensie bevestigd dat de Britse Scorpiotank die gebruikt wordt aan de Navo-frontlinie in Duitsland, gedeeltelijk gebruik maakt van de in de Sovjet-Unie vervaardigde reserve-onderdelen. PEKING (AFP/Rtr) - De Chi nese minister van defensie Yeh Tsjieng—Ying heeft gisteren opgeroepen tot onmiddellijke modernisering van de strijd krachten, omdat een wereldoor log wel eens „vroegtijdig" zou kunnen uitbreken. De Chinese media spreken van een „lange, belangrijke toespraak" van de maarschalk tot 10.000 mensen op een bijeenkomst ter gelegen heid van de 50ste verjaardag van de vorming van het volks bevrijdingsleger. Yeh Tsjieng—ying zei dat de strijdkrachten, de militie, de wa penontwikkeling en de defensie industrie snel moeten worden versterkt. De 80-jarige maar schalk herhaalde eerdere waar schuwingen van Peking dat de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten in een „steeds heviger strijd om de hegemonie zijn ge wikkeld en dat eens een werel doorlog zal uitbreken". „China moet gereed zijn voor een vroegtijdig uitbreken van een grote oorlog". Uit deze toe spraak bleek dat de rol van de militairen in China, sinds de arrestatie van de „bende van vier" sterk is toegenomen. De minister van defensie zei ook dat Peking vastbesloten is Tai wan te bevrijden van de natio nalisten. De Chinese televisie, die de toe spraak uitzond, liet voortdurend voorzitter Hwa Kwo-feng zien met aan diens zijde Teng Hs- jiao-ping, de onlangs gerehabili teerde vice-premier en stafchef van de strijdkrachten. TOERISTEN OP CAPRI BESTRIJDEN BOSBRAND CAPRI (UPD Honderden bui- veel moeite bedwongen wor- tenlandse toeristen en Ameri- den. kaanse marinemannen hebben De toeristen werden aan het op het Italiaanse vakantie-ei- graven van greppels gezet en land Capri zondag hun hotels aan het maken van brandgan- en schepen in de steek gelaten gen langs de 600 meter lange om de brandweer te helpen met berg Solare, waar de brand vrij de bestrijding van een grote dagavond was ontstaan, moge bosbrand. De brand kon met lijk htt werk van brandsticji- ontvoeren om de bevrijding van Allianz en Daimler werd getroffen toen hij zich hij in 1974 bemiddelde bij de hiertegen teweer stelde. verkoop van 14 procent van de Hittegolf in Japan: velen verdronken TOKIO (UPD Aan de Japan se stranden zijn gisteren 46 badgasten verdronken en wor den er 9 vermist. De Japanners waren en masse uit de steden weggetrokken om verkoeling te zoeken voor een hittegolf. In Aomori, een stad in het noord en van Honsjoe, werd een tem peratuur van 35 graden geme ten, de hoogste in de 91 jaar van de Japanse meteorologi sche dienst. De politie in de provincie Kana- gawa, grenzende aan Tokio, schatte dat het Sjonan-strand op de kust van de Grote Oceaan buiten de baai van Tokio, werd bezocht door 760.000 mensen. T7"T7TJT7"T?l?T>C/^XJ A HC TTVT Enorme files bij een tol op V ILnJViLjLKol^llAUo 11\ de snelwegen bij Rome. (Van onze correspondent) BONN De Bondsrepubliek heeft dit weekeinde de meest chaotische verkeerssituatie in haar be staan beleefd. Daarbij kwamen files voor vam meer dan 100 km. Tientallen mensen kwamen om het leven, honderden werden gewond. De blik schade is niet te becijferen. De enorme drukte was het gevplg van het feit dat in drie deelstaten de vakantie begon en dat voor drie andere de vakantie was afgelopen. Met name in het zuidelijk deel van West-Duitsland raakte het verkeer volledig in de knoop. 15 miljoen mensen waren op weg. ROME Onder zware wolkbreuken en herfsttem- peraturen zijn in het weekeinde miljoenen Noordi talianen op vakantie gegaan. Terwijl het in het zuiden van de laars zomers warm was, traden in het noorden van het land rivieren buiten hun oevers en viel boven de 2.000 meter sneeuw. Het verkeer ondervond veel hinder van het slechte weer en er vormden zich enorme files. NEW YORK (UPD Makoto Momoi, professor in interna tionale betrekkingen bij de Japanse hogeschool voor Na tionale defensie, heeft in een gisteren gepubliceerd vraag gesprek gezegd dat „voor het eerst na de oorlog veel Japan ners opeens ongerust begin nen te worden over de toe komst", nu de Verenigde Sta ten him troepen uit Zuid-Ko- rea gaan terugtrekken en de Sowjetrussische dreiging in Azië groeit. Dat de Verenigde Staten dat zouden doen werd al sinds de Nixon-doctrine van 1969 ver wacht, maar de Sowjets blij ken het van belang te vinden hun logistieke en operationele basis van Vladivostok naar Sachalin over te plaatsen na dat een brug tussen Siberië en Sachalin is voltooid. Sachalin, een eiland in de zee van Ochotsk, ligt teb noorden van het noordelijkste Japanse eiland Hokkaido. Een dam tus sen Sachalin en Vladivostok zou Siberië met het eiland ver binden en „zij zouden in staat zijn al hun bevoorrading per spoor door Siberië naar Kams- jatka te brengen". Momoi zei dat de meest recen te Japanse defensiewitboeken de Sowjet-Unie niet als een rechtstreekse bedreiging zien en dat Japanse kranten foto's van Russische marineschepen publiceren. Veel Japanners worden onge rust en onder het volk wordt steeds meer gehoord „dat wij meer aan defensie en bescher ming tegenover de Sowjet- Unie zouden moeten doen. Maar ik denk dat de Japan ners pas wakker zullen wor den wanneer de Sowjet-Unie werkelijk met het opbouw werk in Sachalin begint, twee of drie jaar na voltooiing van de dam tussen Siberië en Sa chalin", aldus Momoi. Van een onzer verslaggevers STRAATSBURG Met handgeklap, belgerinkel en spandoeken kwamen zaterdagmorgen de 160 Neder landers en nog een handjevol Franse, Zwitserse en Duitsers die drie weken langs de Rijn fietsen in een poging dat open riool eindelijk eens schoon te krijgen Straatsburg binnen. Geen menigte stond hen bij het paleis van Europa - de zetel van de Raad ze uit de hand lopen. De actie ging de Straatsburgers overigens goeddeels voorbij. Als ze er toch nog iets van gemerkt hebben dan via hun krant of de televisie, want die waren er wel. (Op de rommelige persconferentie in het paleis in het bijzijn van vijftig fietsers, kregen we een heleboel uitleg. Vooral over de pogingen, onder meer van de Raad van Europa, om de Rijnvervuiling te van Europa - op te wachten. Alleen de politie was stoppen. Duidelijk werd dat de afgelopen tien jaar rijkelijk present. Demonstraties vinden ze leuk in Frankrijk, maar ze waken er angstvallig voor dat niet veel meer dan een papieren dam is opgeworpen. De Raad van Europa doet zijn best op het parlemen taire vlak, zei monsieur Edmond Lucas van het secretariaat-generaal. Veel meer trootst had hij niet te bieden. Waarbij hij een verontschuldigend gebaar maakte tegenover de vier Nederlandse fietsers in de zaal die samen op hun shirtjes de zin: „Wir trinken ihre Dreck", vormden. In technisch opzicht is het schoon maken van de Rijn geen enkel probleem. Men weet precies hoe het moet. Er zijn na jaren voorbereidend werk door de interna tionale Rijncommissie in Bonn zelfs verdragen over gesloten. Waarbij precies is bepaald hoe de vervuiling moet worden aangepakt. Maar de grote vraag is wanneer de betreffende Rijnstaten die verdragen zullen ratificeren en wanneer ze effectief zullen wer ken. Niemand die het kon zeggen hier in Straatsburg, alhoewel er door legertjes deskundigen een dag over gedelibereerd is. Een hele dikke woordenbrij kregen de fietsers en de pers zaterdag en zondag over zich uitgegoten. Als daar dan opeens een zeehond opduikt is dat een verademing. Het beest (uit een bouwdoos geschapen) werd aangedragen door Jan Boom, de boomlange Broek op Waterlandse biochemicus, die de Nederlandse schare fietsers onder de vlag van het Comité Rijnappel aanvoert Boom waarschuwde voor de snel aan de gang zijnde aantasting van het hele ecosysteem van de Rijn, inclusief het Waddengebied. Als met name de chemische vergiftiging van de Rijn blijft doorgaan zal de hele zeehondenbevolking in 1983 zijn uitgestorven. En dan is de mens aan de beurt, merkte hij op met verwijzing naar de dode Japanners en Amerikanen die reeds als slachtoffers van de vervuiling zijn gevallen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7