Muntverzamelaars dupe van Gelders meningsverschil ACRYLFABRIEK OVER TWEE JAAR DICHT Bestrijding faraomier moet overheid betalen ,Ik vertik het in een dorp te blijven dat onleefbaar is geworden' Arka herdenkt voor laatste maal jubileum Geen behoefte aan opgeklopte lucht RECHTBANK IN PROEFPROCES BINNENLAND/ LEIDSE COURANT PAGINA 5 ■llllllllll Felle brand Een felle brand heeft gisterochtend vroeg aan de Hoog straat in Schiedam een winkelpand en twee bovenwonin gen verwoest. Een gezin van vier per sonen kon zich tij dig in veiligheid stellen. De schade wordt op een kwart miljoen gulden ge schat; omtrent de oorzaak tastte men gisteren nog in het duister. ARNHEM (ANP) Ongeveer zevenhonderd ver zamelaars van herdenkingsmunten in ons land wachten al maanden op toezending van de door hen bestelde en betaalde bronzen, zilveren en gouden herdenkingsmunten. Deze zijn door de rijksmunt geslagen bij de viering van de schut- ters-gildefeesten in Nijmegen, begin juni van dit jaar. Oorzaak van de vertraging zijn ernstige meningsverschillen tussen tal van betrokkenen in de Gelderse schutterswereld en de muntenhande- laar. Deze handelaar, de heer F. H. A. Sertons van BV Monumunt Manifestaties uit het Gelderse Eist, heeft inmiddels beslag laten leggen op de rekenin gen van de Stichting Kontakt van Gelderse schut- tersbroederschappen, schuttersgilden en schutte rijen. Hij zegt een vordering van 175.000 te hebben wegens de levering van munten en honora rium. De Stichting Kontakt die de schuttersfeesten heeft georganiseerd, kan de bestelde munten niet verzenden, omdat de heer Sertons de goude en zilveren munten niet wenst af te geven. De bron zen munten werden eerder al voor een gedeelte verzonden. Hij zegt eerst geld te willen zien. Inmiddels is hij via een accountant in het bezit gekomen van de bij de stichting berustende adres sen van de bestellers van de gouden en zilveren munten. Volgende week zullen die munten worden verzonden. De Arnhemse rechtbank zal moeten uitmaken of de vordering van BV Monumunt juist is, aldus de heer Sertons. In de Gelderse schutterswereld is danige beroering ontstaan over de financiële afwikkeling van de niet erg geslaagde gildefeesten, waar honderden schutters uit West-Europa bij niet al te best weer deelnamen aan het koningschieten. Om aan extra inkomsten te komen, bestemd voor minder flore rende schuttersverenigingen in Gelderland, werd besloten ook munten te laten slaan. Texel zuinig met water door toeristenstroom TEXEL (ANP) - Het Provin ciaal Waterleidingsbedrijf voor Deze maatregel kwam na de van zeewater. Door de grote toe- Noord-Holland (PWN) heeft de weigering van B. en W. van loop van toeristen dreigt echter bewoners van Texel en zijn Texel om het PWN toestemming een tekort. De stroom van toe- tuinduizenden gasten verboden te geven meer water aan de risten was tijdens het weekeinde drinkwater te gebruiken voor het besproeien van tuinen en het wassen van auto's. duinen te onttrekken. Het 1 zo groot dat bij het veer de terleidingsbedrijf heeft op Texel wachttijden tot zeven uur oplie- een fabriek voor het ontzilten pen. Na twee maanden kabinetsformatie zijn de „schermutselin gen vooraf' beëindigd. Het eigenlijke werk kan nu begin nen. Het harde onderhandelingswerk, dat de basis moet leggen voor vier jaren regeren. Als leider van die onderhan delingen heeft formateur Den Uyl een tweede opdracht van de Koningin gekregen. Als formateur, dus als bemiddelaar, die sterk uiteenlopende standpunten van twee grote politie ke stromingen tot elkaar moet brengen. Dat is de werkelijke opgave, omdat de politieke wil tot samenwerking bij PvdA en CDA een en andermaal gebleken is. De eerste formatiewerkzaamheden van de heer Den Uyl hebben niet de indruk gevestigd, dat hij de constructeur heeft willen zijn van een redelijke verdeling van de pijn. Wie in politiek Den Haag goed luistert, weet, dat informa teur Albeda zijn taak anders heeft aangepakt. Zijn politieke afkomst is bekend, maar bij zijn informatiewerk niet merkbaar aanwezig. Als de heer Den Uyl in zijn tweede optreden bereid zou zijn zonder uiteraard eigen politieke idealen te verlooche nen, zich werkelijk als bemiddelaar te gedragen, dan kan hij van succes verzekerd zijn. Het voorbeeld, dat informa teur Albeda heeft gegeven, bewijst dit. Maar voor zo'n aanpak is behalve vakkennis van de moeilijke sociaal-eco- nomisch-financiële problemen en die heeft de formateur in overvloedige mate ook politieke moed nodig. Die politieke moed zal de formateur moeten kunnen opbrengen na de onbeheerste en ongemotiveerde uitval van PvdA-frac- tieleider Van Thijn aan het adres van het CDA. De heer Den Uyl weet beter dan wie ook, dat voor een geslaagde formatie een wijze en wat afstandelijke aanpak belangrijker is dan het dreigen met een socialistisch minder heidskabinet. Dat laatste lijkt op opgeklopte lucht, tenzij Van Thijn bedoeld heeft, dat er niet echt onderhandeld kan worden. Voor zo'n spel zou formateur Den Uyl met zijn koninklijke opdracht zich echter niet mogen lenen. Barbezoeker in Breda door kogel gewond BREDA In de Bredase bin nenstad is in de nacht van za terdag op zondag een Breda- naar door een revolverkogel aan een been gewond. De schut ter, de 22-jarige J. F. uit Breda, is door de politie aangehouden. Volgens de politie had hij zich naar aanleiding van een vecht partij in een bar aan de Lange drugstraat zo opgewonden, dat hij thuis de revolver is gaan halen en daarna bij de bar zes schoten heeft gelost. De gewon de man was een van de klanten uit de bar, die F. waren achter na gegaan. Bij de aanhouding door de politie probeerde F. te ontsnappen, maar hij werd en kele tientallen meters verder door een politiehond vastgegre pen. Daarbij liep hij verwondin gen op aan een arm. Duitser overleden na heroïnegebruik AMSTERDAM (ANP) De 26- jarige Duitser J. Bradkowski uit Weissenburg is zaterdag middag dood aangetroffen op zijn kamer in het jeugdhotel Kabul in de Warmoesstraat in Amsterdam. De man bleek door het gebruik van heroïne te zijn overleden. Op de kamer werden enkele injectiespuiten aangetroffen. Centrale Hoger Personeel: UTRECHT (ANP) „Het staat als een paal boven water dat in 1979 de acrylfabriek van de chemische multinational Du Pont de Nemours in Dordrecht, waar 550 mensen werken, zal worden gesloten. De machines zullen worden overgebracht naar Londonderry in Noord-Ier- land en de kennis is verkocht aan Iran". Dit zegt voorzitter H. Th. Schravemade van de Ne derlandse Centrale van Hoger Personeel (NCHP). Bij de vier Du Pont-vestigingen bezwaren aangetekend tegen de mens het bedrijf in Dordrecht heeft de heer J. J. A. Polder laten weten, dat de uitlating van de heer Schravenmade in Nederland werken in totaal produktie van acryl-vinyl door 1600 man. Sinds 1962 produ ceert men in Dordrecht acryl. Du Pont. Het materiaal zou kan kerverwekkend zijn. De NCHP vreest dat naast de acrylfabriek, Kortgeleden heeft de industrie- het voortbestaan van de andere o bond NW in het blad „Wik" drie bedrijven niet zeker is. Na- dustrie is de economische toe- van' de fabriek die orlon maakt. stand ongunstig. De zaken gaan slecht als gevolg van een over capaciteit in geheel Europa", al dus de heer Polder. Men bestu- acrylfabriek te sluiten, onjuist deert al geruime tijd andere mo- is. „In de gehele textielvezelin- gelijkheden voor de toekomst AMSTERDAM (ANP) De overheid moet de kosten op zich nemen die gemaakt worden bij het bestrijden van kakkerlakken en faraomieren in woningen. Gemeentebesturen kunnen deze kos ten niet verhalen op de huiseigenaren. Tot deze uitspraak kwam de rechtbank in Amster dam in het proefproces dat de woningbouwvereni ging „Het Westen" tegen de gemeente Amsterdam had aangespannen. Volgens de rechtbank zijn de maatregelen ter bestrijding van dit ongedierte geen voorzieningen in de zin van de woningwet en de bouwverordening. De mieren- en kakkerlak- kenplaag neemt ondanks maatregelen voortdurend toe. Zij treft vandaag de een en morgen de ander zonder dat men er voldoende maatregelen tegen kan treffen, aldus de rechtbank. „Het mag dan ook niet worden beschouwd als een gebrek aan een of meer woningen, maar als een op alle burgers drukkende last. Deze kan niet gerecht vaardigd afgewenteld worden op de eigenaren die toevallig door de plaag getroffen zijn. Hij dient echter door en op kosten van de overheid worden bestreden", zo overweegt de Amsterdamse recht bank. Zoals bekend heeft niet alleen de gemeente Am sterdam last van het ongedierte, maar hebben vele gemeenten in ons land de strijd met kakkerlakken en faraomieren moeten aanbinden. „Er is nog geen beslissing geno men. Deze studies zijn zeer ge compliceerd en vragen veel tijd. Ik verwacht dan ook niet dat deze studies binnen enkele maanden gereed zullen zijn". Nieuwe spoorbrug over Maaswaalkanaal NIJMEGEN (ANP) Over bet Maaswaalkanaal bij Nijnegen is gisteren een honderdtien meter lange spoorbrug van 1120 ton geplaatst. De operatie verliep volgens een nieuwe methode. Het gevaarte* werd met een vijzelsysteem tien meter omhooggetrokken en ver volgens door rijdend en varend materieel op het fundament ge zet. De operatie mislukte twee weken geleden door verkeerde berekeningen. Bij de plaatsing van de brug werd gebruik ge maakt van twee wagens (met in totaal 448 wielen) en een ponton. Door wisselingen in de water stand in het kanaal ontstond in de middag enige vertraging. De nieuwe spoorbrug zal vermoede lijk begin oktober door het treinverkeer in gebruik worden genomen. BOVENSMILDE „Bovensmilde is een onleefbaar dorp geworden. Ik ben er geboren en getogen, heb er lief en leed ondervonden maar nu wil ik er nooit meer terug komen. Maar zeer doet het wel als je na al die jaren je geboortedorp moet verlaten. En dat allemaal omdat de overheid de zaak met de Zuid Molukkers uit de hand heeft laten lopen". De 61-jari- ge heer H. Wolters, drie weken geleden met zijn vrouw gevlucht uit een woning op de grens van de Zuidmolukse wijk in Bovensmilde, noemt het gebeu ren in zijn dorp verschrikkelijk. Op zijn hotelkamer ergens op het Drentse platteland vertelt hij hoe in de nacht van 6 op 7 juli zijn woning het doelwit is geworden van ZuicLMolukse wraakacties. „Waarom," vraagt hij zichzelf af. Wist ik dat maar. Wij, mijn vrouw en ik hebben er geen idee van. Nooit meneer hebben wij problemen gehad met de mensen uit de wijk. Ik had beste contacten met onze buren. Wij kwamen er wel, mochten zelfs gebruik maken van hun telefoon. Ik heb ook nooit iets tegen Molukkers gehad. Waarom zou ik ook? Ieder mens, ongeacht ras of geloof heeft voor mij dezelfde rechten." Toch werden van de woning van Wolters in de nacht van 6 op 7 juli de ramen ingegooid en werd er een molotovcocktail naar binnen geworpen. Die nacht waren wij niet thuis", weet Wolters zich te herinneren. „Alle dagen en nachten ben ik in mijn huis gebleven. Ja ook gedurende de gehele bezetting van de school. Niets geen last gehad meneer. Als ik 's avonds mijn vrouw naar kennissen bracht, zij sliep niet thuis, kon ik lopend door de Molukse wijk terug. Nooit een centje last. Tot aan die bewuste nacht". De heer Wolters vertelt hoe de nacht ervoor al een wraakactie gepleegd was op het huis van zijn buur man Flokstra. „Daar ontstond toen een begin van brand op het balcon. De avond daarop volgend voelde Wolters dat er weer wat zou gebeuren. Er waren arrestaties in de wijk verricht en je merkte aan alles dat er iets dreigde. Toen ben ik met mijn vrouw meegegaan, 's avonds. De volgende morgen ontdekten wij gaten in de ramen en een lont van een molotov cocktail in de vitrage. Bij het bankstel lag een fles met petroleum. Ik heb direct de auto gekeerd, aangif te bij de politie gedaan en ben naar het gemeentehuis BOVENSMILDE Na de bezet ting van de school in Bovensmil de bleef nog geruime tijd een gespannen situatie in het dorp bestaan. Die ontlaadde zich, toen de politie in de eerste week van juli nog enkele Zuid Molukkers aanhield die medewerking zou den hebben verleend bij de bezet ting en of kaping. Gedurende twee avonden en nachten werden wraakacties gehouden tegen de families Flokstra en Wolters aan de Magnoliastraat. Hun huizen grenzen aan de Zuidmolukse wijk en werden waarschijnlijk onder vuur genomen omdat in de woning van Flokstra politiemen sen ondergebracht waren tijdens de bezetting. Nadat tot tweemaal toe benzinebommen waren ge gooid en de ruiten werden inge worpen, vluchtten beide fami lies. De familie Folkstra woont tijdelijk elders in de gemeente Smilde en krijgt binnenkort een andere woning. De familie Wol ters is in een hotel onderge bracht Uit veiligheidsoverwe gingen vermelden wij de plaats niet In bijgaand gesprek vertelt de heer Wolters waarom hij is gevlucht en nooit meer terug wil gereden. Hier wil ik geen dag langer wonen, heb ik tegen burgemeester De Noord gezegd. Je zorgt er maar voor dat ik vanavond vóór vijf uur een bed heb om te slapen, in dat huis kom ik niet meer terug". De heer Wolters heeft direct de verhuiswagen laten komen en zijn spullen laten inpakken. „Om vijf uur kreeg ik het adres van een hotel van burgemeester De Noord en daar zijn wij direct naar toe gegaan. Nou en daar zitten we dan nog steeds", aldus Wolters. Zijn vrouw vertelt hoe hij pogingen in het werk gesteld heeft om een woning in de omgeving te vinden. „Wij zijn in twee gemeenten ingeschreven, maar het kan nog wel even duren voor er een woning beschikbaar is werd ons verteld. En wij willen toch wel een beetje gerieflijke woning terug hebben. Ook mevrouw Wolters vertelt dat er eigenlijk nooit echte problemen zijn geweest met de Molukkers. We zijn er samen met hen komen wonen. Ook onze huizen werden in dezelfde periode gebouwd en in het voor jaar van 1970 zijn we samen met de groep Molukkers in de nieuwbouw getrokken". Haar man: „Ja, er is wel eens bij ons ingebroken, maar dat kan je overal overkomen en een kleinzoon tje van mij heeft eens ruzie gehad met een Moluks kind. Ja toen lagen twee dagen later wel de ruiten bij ons er uit. Zo zijn ze wel de Molukkers". Maar de familie Wolters had nooit verwacht dat de moei lijkheden in Bovensmilde deze vormen aan zouden nemen. En neem van mij maar aan dat we er nog lang niet van af zijn ook, ik ben blij dat ik een huurhuisje had van de gemeente. Je zult er maar een huis gekocht hebben. Over de oorzaken wilde de heer Wolters «iet te veel uitwijden. Voorzover ik het kan beoordelen, geloof ik dat de overheid schuldig is. Men heeft de zaak uit de hand laten lopen. Wetten zijn er om nageleefd te worden, door ons maar ook door de Molukkers. Dat men heeft toegezien hoe keer op keer de wet werd overtreden, is volgens mij totaal verkeerd. Daarom is de politie ook tekort geschoten, maar ik neem het hen nog niet kwalijk ook. Je zult maar politieagent zijn in Bovensmilde en onvoldoen de gedekt door de overheid er op uit gestuurd worden. Nou meneer en dat is de kern van de zaak. Zolang er bij de overheid niet iets verandert, blijven we hiermee zitten. Daarom ben ik weg gegaan. Tegen mijn vrouw heb ik wel eens gezegd: waar is het Smilde van vroeger gebleven? Daar konden zulke zaken niet gebeuren, de gemeenschap pikte dat niet en trad dan zelf regelend op. Dat is er niet meer. Maar ik weiger me te laten treiteren. En daarom was het in feite heel eenvoudig om te beslissen Bovensmil de te verlaten. Ik vertik het om in een dorp te leven dat onleefbaar is geworden. Mij zien ze er niet meer terug". (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag De ambtenaren- vereniging A.R.K.A. bestaat binnenkort zestig jaar. Op zich zelf zou dit voldoende aanlei ding zijn voor een jubileumvie ring, want AR.ILA bouwde el ke tien jaar wel een feestje tot dusver. Maar deze keer blijft het bij een borreltje van het bestuur voor de deelnemers aan het eerstkomende congres. Want het jubileum valt samen met de eerste stappen in de richting van opheffing. Eerst nog in de vorm van een stevige federatie met de christelijke bond van overheidspersoneel N.CJB.O., in een later stadium zo is althans het voornemen via een volkomen fusie. De wieg van de A.R.K.A stond in Amsterdam. Daar richtten in 1917 gemeente-ambtenaren een katholieke vakbond op, puur voor zichzelf. Het episcopaat wist hen over te halen van die lokale bond een nationale orga nisatie te maken en dan voor alle katholieke ambtenaren. Daardoor werd op 8 september 1917 in „Americain" te Amster dam de Algemene Rooms Kath olieke Ambtenarenvereniging geboren. Direct daarna ontston den op vele plaatsen in het land onderafdelingen, in Den Haag het eerst. Een echte „algemene" vakbond, in de zin dat alle katholieke ambtenaren er zich bij aanslo ten, is de A.R.K.A eigenlijk nooit geworden. Het werd en bleef in feite een organisatie van middelbare en hogere amb tenaren met sleutelposities bij de gemeente (13.800 van de 33.000 leden), belastingdienst (6600 leden) en van katholieke Federatie met NCBO moet uitmonden in fusie burgemeesters (160 leden). Ook al waren er geen officiële gren zen voor toelating tot het lid maatschap, de A.R.K.A. werd een tamelijk exclusieve club, die met alle bereidheid tot sa menwerking met anderen steeds een eigen positie bleef innemen. Dit was zeker tot aan de oorlogsjaren vooral het ge volg van de omstandigheid, dat de AR.KA-leden (zij noemen zichzelf Arkadiers) zich veel meer met eigen rechtspositie dein met de algemene maat schappelijke zaken bezighiel den. Daarom kwam men er ook niet toe zich aan te sluiten bij een vakcentrale. Na de oorlog werd wel dikwijls over zo'n aan sluiting gedacht, maar men kwam in 1949 toch niet verder dan een solidariteitsbinding met de K.AB., nu het N.K.V. geen rechtstreekse aansluiting dus. En die binding werd in 1957 weer verbroken, formeel omdat men aan de katholieke vakcen trale vrij fors moest betalen, maar in feite omdat de Arka diers zich niet thuis voelden bij die andere werknemers. Men ble^f een exclusieve club. Van der Stoel op de bres voor homofielen DEN HAAG Minister Van der Stoel van Buitenlandse Za ken vindt het ontnemen van de rechten van homofielen zoals dat in de Amerikaanse staat Florida is gebeurd - een onmen selijke zaak. De bewindsman acht dit in di rect conflict met de rechten van de mens. Minister Van der Stoel heeft dat geschreven in een brief aan de stichting Vrije Re latierechten in Amsterdam. De ze stichting bereidt zich voor op een demonstratief nachtconcert in oktober in het Amsterdamse concertgebouw. In zijn brief wenst de bewinds man de stichting alle succes en belooft hij - waar mogelijk - zijn standpunt naar buiten toe uit te dragen, aldus de secretaris van de stichting.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5