LCC buigt voor Leids college Greet Vos veroverde schoenlapperstitel m KG Ontruiming Morssingel eerst eind augustus 50.000 bezoekers Uil! Aqua Flora: Schiphollijn gaat 1,5 miljoen reizigers per jaar vervoeren MAANDAG 1 AUGUSTUS 1977 LEIDSE COURANT PAGINA 3 De aquariumtentoonstelling aquatriumtentoonstelling Aqua Flora in de Menken IJshal aan de Vondellaan belooft een doorslaand succes te worden. Gisteravond om half acht werd de 50.000-ste bezoeker inge haald. Het echtpaar Piet en Ina Brittijn uit Roelofarendsveen waren de 50.000-ste bezoekers (zie foto). Zij ontvingen uit handen van de organisatoren Nic. Hemmes en Joop Visser een plantenbak, een aqua rium en een boekwerk. Het ziet er naar uit, dat de Aqua Flora de honderdduizend bezoekers gemakkelijk zal halen. Gisteren was het enorm druk op de expositie van aquaria, terraria, paludaria en tal van andere bezienswaardigheden. In lange rijen stond men te wachten om de expositieruimten te kunnen bezoeken. LEIDEN In een etalage aan de Leidse Hogewoerd staan twee bijna identieke diploma's zij aan zij boven een verzame ling stevig en degelijk uitziende schoenen en muilen. Alleen de namen van de geslaagden lopen enigszins uiteen. De familiere latie is echter nauw verwant, waiit de zegepalmen-op-schrift gingen onlangs naar Piet en Greet Vos, een enthousiast schoenlappersstel, dat in de tussentijd tien jaar getrouwd is en twee kinderen heeft. Piet is een 32-jarige gezette Leidenaar met een hechte greep op het leer en Greet haalde hij des tijds weg uit Hazerswoude. Dat was „blonde Greetje uit de pol der", die onderwijl met het handwerk blaren en eelt in de handpalmen heeft gekregen. Piet is vanaf zijn 15e jaar in het schoenmakersvak en Greet liep zo'n beetje bijna drie jaar mee in de opleiding die beiden in Rotterdam nu bekroond heb ben met een officieel getuig schrift: het diploma Gezel in het Schoenhers tellers bedrijf van de Stichting Vakopleiding en Vakexamens voor de Schoenmakerij. Een paar weken geleden wist je nog niet of het hier een winkel van een bloemist betrof of wat anders. Er stonden toen even veel bloemstukken in de kleine bedrijfsruimte als te repareren schoenen. „Iedereen was geest driftig", vertelt Piet Vos, terwijl hij met een lik lijm de basis legt voor een nieuwe hak: „familie en bekenden maakten zich nog dikker dan we zelf al deden. Het werd een feestje, dat nauwelijks tot een bakkie leut beperkt bleef." Het mooiste van alles is, dat Greet zonder meer de enige vrouwelijke gediplomeerde schoenhersteller van Nederland en wijde omgeving is. Er moet in Engeland nog een vrouwtjes- putter zijn op dit gebied, maar Piet betwijfelt sterk of zij wel een diploma kan laten zien. Greet: „Ik ben wel trots hoor; ik loop bijkans naast m'n schoe nen; kun je nagaan. Het is een moeilijk, zwaar vak voor een vrouw. In m'n opleiding ging ik na het eten wel eens even op bed liggen. Niets voor een vrouw eigenlijk. Kijk maar naar m'n handen; eelt en bloedbla- ren. Vorig jaar ben ik voor de praktijk gezakt. Toen was er nog een meisje, dat er de brui aan heeft gegeven toen ze zakte. Ik ben doorgegaan en nou heb ik er plezier van." Als de nood aan de man komt, helpt Greet haar Piet in de zaak; „verder ben ik hier om mooi te zijn en om Piet te vervangen als-ie een vrije dag heeft". In het winkeltje vertoeft enige tijd een collega van Piet, die lang met hem heeft samenge- Greet Vos, met schoenlapperstitel werkt op reparatoir terrein, maar het nu met helemaal meer ziet zitten. Een man, die het .moeilijke vak" wel wil verrui len tegen een florissanter busi ness. Piet tracht hem een beetje koest te houden, maar kan toch niet verhinderen, dat de wat gefrustreerde collega-schoenlap per verkondigt, dat het „vroeger toch wel beter was". „Veel meer handwerk, zo'n 20, 30 jaar gele den. Dat ging nog met de pek draad en zo en de priem. Dat is er nu niet meer in die mate bij." „Joh, hou je nou kalm, anders verziek je de boel", komt Piet even ertussen. „Kijk nou eens naar die afwerking", gaat de collega verder, je ziet in dat verloop toch duidelijk inzinkin gen, nietwaar? Kan ook niet an ders, met die machines. Dat de den we vroeger allemaal met de hand en dan kon er nauwelijks iets scheefgaan." Piet weer: „Jongen, hou je nou koest, het gaat best zo En het gaat best, bij Piet Vos, aan de Hogewoerd. Al jaren lang. Het is een man die erg veel plezier in z'n ambacht heeft. Bovendien zit het vak in de lift: 15 jaar geleden nog 30.000 schoenmakers in het land, op het ogenblik een 3000. Maar het keerpunt is daar. Piet Vos: „In de jaren '60 was er een terug gang in de schoenmakerij, maar nu is er de oplossing in de reparatie van de duurdere klas se schoenen; schoenen van 150 gulden per paar laat men nog best wel reparerenPiet is geslaagd op eenzame hoogte: cum laude. Hij hoorde bij de bijna 30 pet van de 41 opgeko- menen voor het examen die ge slaagd zijn. „Daar was van alles bij, in Rotterdam", herinnert Piet zich vrolijk: „een Italiaanse saxofonist, een boekhouder, een werkloze Surinamer, een taxi chauffeur. Ik noem maar wat Het waren er dit jaar erg veel, die zich bij de Technische School in Rotterdam aan de af deling schoenherstellerij hebben aangemeld voor het eindexa men. Over het instrumentarium aan de school is Piet niet zo erg best te spreken. „Er werd heel wat geëist en dat op machines die puur slecht waren en rijp voor de lorreboer. En op dat rotzooi tje zijn we dan toch maar ge slaagd. Langs de schoenranden sloeg zo'n geval nog wat steek jes over. Maar dat was niet doorslaggevend. Nu er steeds meer animo voor het schoenre- paratievak komt, zijn er nieuwe machines gekocht, maar daar hebben wij niet van kunnen profiteren." Greet: „Voor mij is het alleen de eer, dat ik het gered heb. Het wordt geen prak tijk, hoor!; daar heb ik in huis geen tijd voor met die twee kinderen van 9 en 11, die vragen alle aandacht Dochter Colinda (9) is van mijn prestatie wel helemaal weg, dat vindt ze het einde." Het tweetal Vos gaat nu samen op voor de vervolgcur sus, die op de schoenverkoop is gericht Die cursus is verplicht, als je zelfstandig wil werken." Greet, die weer een paar jaart jes jonger is dan haar Piet lijkt het ideaal om eens als er niet zoveel omkijken meer naar de kinderen is op stap te gaan met leer, „bijvoorbeeld grote partijen zolen verhandelen". „Dat zien we dan nog wel", vindt Piet die „gewoon" op een keer leraar wil worden in Rot terdam, in het schoenherstel- lingsvak, „want die leraren ster ven op het ogenblik gewoon uit". Voorlopig kunnen Greet en Piet Vos hun plezier nog best samen op, in de zich herstellen de schoenlapperij. Spreekuur Het spreekuur van de sociaal raadsvrouw in de dienstencen tra Noord, de Kooi, Morschwijck en Tuinstadwijk vervalt deze week In het dienstencentrum Binnenstad wordt de hele maand augustus geen spreekuur gehouden. Het spreekuur in het stadhuis op donderdagavond van half zes tot acht uur blijft gehandhaafd. Werkgroep voor vluchtelingen Dit jaar zal in Leiden een werkgroep van de Vereniging voor Vluchtelingen van start gaan. Deze werkgroep zal zich bezig houden met de eerste opvang van vluchtelingen. Zij zal de vluchtelingen trachten wegwijs te maken in hun nieuwe „vaderland" bijvoorbeeld door hen Nederlands te leren en hen te helpen een baan te zoeken. Tevens zal de werkgroep zorgdragen voor de huisvesting van vluchtelingen. Met name deze taak zal problemen kunnen opleveren. Een vluchteling kondigt zich niet lang van te voren aan. De werkgroep wordt steeds vrij plotseling voor het huisvestingsvraagstuk gesteld. Vandaar dat zij een beroep doet op degenen die regelmatig een kamer vrij hebben, deze ter beschikking aan vluchtelingen te stellen. Leidenaars die hiervoor belangstelling hebben kunnen zich wenden tot me vrouw N. Rooymans, Witte Singel 32, Leiden, tel. 141420. Ook donaties worden met ongeduld ingewacht. Burgerlijke stand Leiden Geboren: Willemina, dr. v. P. J. van der Gugten en J. J. Kor- pershoek; Dennis, zn. v. P. H. Bode- wes en A. M. E. Meyer; Ximena L., dr. v. J. H. Thomas en G. E. Taylor; Miriam R, dr. v. J. A Timmera- rends en P. M. Koster; Remco, zn. v. P. van Oosten en W. J. van Oos ten; Roel M. P., zn. v. N. P. E. Vermeulen en C. D. G. Verkennis; Barbara M., dr. v. B. W. Hoexum en D. M. van der Werf; Roelof J., zn. v. A Jongepier en A. M. Knopper; NIEUWENHUIJZEN DOCS Hooewoerd 87 Leiden Bart, zn. v. J. de Ridder en Y. H Kleian; Mariska A., dr. v. W. G. Jepsen en G. M de Hoog; Miranda C.. dr. v. N. G. J. Joosten en L. Bartels; Jacky, zn. v. I. J. Lolkes de Beer en J. R Benschop; Mirjam, dr. v. G. van Dijk en C. W. van der Gugten; Stephanie T., dr. v. W. Ver- wijmeren en A. R. Kroon; Rov, zn. v. Th. van der Voort en P. S. Pauw; Johannes B., zn. v. J. van den Burg en J. C. Dubbelaar; Pieter, zn. v. J. van Duijvenbode en G. T. v. Star- kenburg. Gehuwd: R Talsma en M. G. E. Loutfi; J. J. W. van Gaaien en Th. S. Rombaut; G. J. de Vos en H. van Leeuwen. Overleden: J. A Goejee, geb. 1908 man; P. J. van der Blij, geb. 1908 geh. gew. m. R Naber; L. G. Tis- singh, geb. 1920 man; F. Kroon, geb. 1893 man; W. Kuijt. geb. 1895 man; J. Bekkering, geb. 1905 man; Mw. J. Pardon, geb. 1928. Ondertrouwd: G. B. de Mooij en A W. Stikkelorum; W. D. Langeraar en R. C. Litjens; S. Tegelaar en A Lares; P. J. van Es en G. Bleijen- berg, J. Rietbergen en J. Ouwerkerk; I. S. Matharoo en M. G Verplancke, A. van der Heide en M. A de Vrijer; W. J. Smits en M. M. Honsbeek; J. J. F. Boersma en M Drewes; A van Polanen en M. Wiemer; J. C. L. van Zanten en K S. Flippo; B. Kijk in de Vegte en C J. de Vos; R. A. R. 1' Ami en A Roos; J. Altink en R. de Boer. Wandeltocht De IW houdt zaterdag 6 augustus weer een Corso-wandel tocht ter gelegenheid van het Rijnsburgs bloemencorso dat zaterdagmiddag onder meer door de Leidse binnenstad rijdt De start is bij het VW-kantoor aan het Stationsplein tussen negen en twee uur. Het inschrijfgeld bedraagt twee gulden per-persoon. Inlichtingen over de wandeltocht zijn te krijgen bij het WV-Leiden, tel. 146846 of bij wandelsportvereniging „Willen Is Kunnen", tel. 01726-13470 of 01720-75724. Bloemschikdemonstratie De Aqua Flora 77 had gisteren voor haar bezoekers een „extraatje" in petto. Mevrouw Doris Diels-Kraaft gaf een aantal demonstraties van de Japanse bloemsierkunst „Ikeba na". Aanvankekjk stonden er twee demonstraties op het programma, maar de belangstelling van de irAqua Flora '77"-bezoekers was zo groot dat in allerijl nog twee demon straties werden ingelast. Mevrouw Diels woonde van 1962 tot 1967 in Japan. Zij studeerde aan de Ikenobo-Academie in Tokio. Hier haalde zij de titel „Sokakyo" (professor in de Ikebana). Mevrouw Diels vertegenwoordigt de BcenoboSchool in Nederland. Zij geeft les in de bloemsierkunst Tevens is zij op vele tentoon stellingen aanwezig om demonstraties te geven. Vissen De gemeente zal binnenkort een deel van het water in de Van de Brandelerkade zuiveren van waterplanten. Dit ge schiedt na herhaaldelijke verzoeken van visliefhebbers in de buurt van de kade. Al twee jaar is het onmogelijk een hengel uit te werpen, omdat het water in de kade vol waterplanten zit Vooral 65-plussers en invaliden waren hierdoor gedu peerd. Zij konden vaak niet naar de Zoeterwoudsesingel of de Kanaal weg om daar hun „visstekkie" te zoeken. Mevrouw Diels. LEIDEN De panden Morssingel 2 t/m 11 zullen pas eind augustus/begin september worden ontruimd. Dit stel len b en w in antwoord op vragen van mevrouw Passchier (PSP) en de heer Bei jen (PPR). B en w verklaren dat het noodzakelijk was een termijn te stellen. Zoals be kend zouden aanvankelijk op 25 juli de panden worden ontruimd. Toen enkele bewoners het gemeentebestuur te kennen hadden gegeven niet van plan te zijn hun pand te verlaten, moest de datum worden uitgesteld in verband met een kort geding dat het gemeentebestuur op 8 augustus tegen hen zal aanspannen. De twee raadsleden hebben het colle ge tevens gevraagd een onderzoek in te stellen naar mogelijkheden tot res tauratie van de panden. Het college ziet hier weinig heil in. Volgens lobale ramingen van de herstelkosten zou het financieel onhaalbaar zijn de panden te restaureren. De panden zullen worden gesloopt ten behoeve van de bouw van een aantal premiekoopflats. Het bestemmings plan Stationsplein en omgeving, op grond waarvan een bouwvergunning voor deze woningen kan worden afge geven, wordt in september in de ge- j meen ter aad behandeld. „WELGEMEENDE EXCUSES" OM OVERLEG TE HEROPENEN LEIDEN Naar schatting 1,5 miljoen reizigers zullen per jaar gebruik maken van de Schiphollijn, wanneer deze eind 1978 in gebruik wordt gesteld. Dit cijfer is gebaseerd op het te verwach ten aantal luchtreizigers op Schiphol. In een onlangs uitgebracht eindrapport „Realisering Schiphollijn" maakt de werkgroep van de NS, die zich met het verwezenlijken van de Schiphollijn heeft beziggehouden, gewag van een vervoerstroom tussen Leiden en Schiphol van 13.459 reizen per dag. Ten zuiden van Leiden rekent men op 41.159 reizen per dag en op de Oude Lijn Leiden—Haarlem op 19.600 reizen per dag In de eerste jaren zal er op de Schiphollijn viermaal per uur een Intercity-trein rijden. Ter hoogte van Warmond zijn een paar meuwe rails aangelegd voor de lijn LeidenSchiphol. Het treinverkeer Leiden—Haar lem zal hier vrij kunnen kruisen met de treinen naar en van Schiphol. Ten zuiden van Lei den zullen de Schiphol-interci- tys de functie van de bestaande half-uurs semi-intercity Leiden- Rotterdam en de halfuurs-snel- dienst Leiden-Den Haag Cen traal overnemen. De treinen op de Schiphollijn liggen niet pre cies in een regelmatige kwar- tierdienst. Bij vertrek uit Am sterdam-Zuid liggen de treinen telkens 13 en 17 minuten uit elkaar en bij vertrek uit Leiden 12 en 18 minuten. In het eindrapport „Realisering Schiphollijn" worden in totaal dertien aanbevelingen gedaan die onlangs door de Directie raad van de NS geheel zijn overgenomen. Behalve de hier boven beschreven punten komt in het eindrapport onder meel de beperking van de geluidshin der aan bod. De werkgroep stelt voor voorzieningen te treffen dat de geluidshinder beneden de voorkeurswaarde zal blijven. In overleg met de betreffende ge meenten moeten de aard en om vang van deze voorzieningen nog worden vastgelegd. LEIDEN Het Leids City Centrum, de vereniging van binnenstadswinkeliers, heeft een nieuwe toenaderingspo ging tot de gemeente gedaan. In een brief aan het Leidse college biedt het bestuur zijn „welgemeende excuses" aan voor eerder door zijn voorzit ter gedane uitlatingen. Hierin werden de betrouwbaarheid en de integriteit van het amb tenarenkorps in twijfel wer den getrokken. Het LCC ver weet de ambtenaren onder meer notulen te vervalsen. De aanleiding tot deze nederi ge houding van het LCC is de inhoud van een brief van het Leids college waarin wordt ge steld dat er niet meer met het LCC wordt onderhandeld wanneer de winkeliersvereni ging haar woorden over het ambtenarenkorps niet terug neemt „Ons bestuur beseft dat de door ons gebruikte for muleringen onvoldoende zorg vuldig zijn geweest", aldus het LCC-bestuur. Het stelt daarbij dat het nimmer zijn bedoeling is geweest de betrouwbaarheid van het ambtenarenkorps of van individuele ambtenaren in twijfel te trekken. „Ons bestuur verklaart hierbij uitdrukkelijk, dat het voortaan alles zal vermijden, waardoor de schijn gewekt zou kunnen worden, dat ons bestuur de goede trouw en integriteit van het Leidse ambtenarenkorps discutabel zou stellen. Ons be stuur betreurt, dat hierom trent misverstand is ontstaan", aldus het LCC-bestuur in de brief. Tenslotte voegt het er nog aan toe dat het hoopt met deze schriftelijke verontschul diging het overleg met de ge meente op de normale voet te kunnen voort zetten. Dit in het belang van alle betrokkenen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3