Scandinavische trip moet uitsluitsel over defensie geven ALBERTSEN MOET MEEDOEN Daley Thompson spelenderwijs naar fraai record Vrede supporters even onderbroken SPORTTRIBUNE FC Den Haag sluit deel campagne af met 2-2 tegen Lierse SK Monzon blijft wereldkampioen Mirjam van Laar legt basis voor succes vijfkampploeg Roeisters uitstekend opdreef Matige jeugdpresta- ties Dames- ploeg voor Trinec LEIDSE COURANT PAGINA 16 DEN HAAG De laatste fase van de voorbereiding op de nieuwe competitie is voor FC Den Haag ingegaan. Zater dagavond sloot de ploeg het Nederlandse deel van de campagne af met een remise van 2—2 tegen Lierse. Van daag is FC Den Haag naar Noorwegen vertrokken om een viertal oefenduels af te werken. In het Scandinavi sche vervolg op de ingezette reeks zal dan ook eindelijk duidelijkheid geschapen moe ten worden over de vraag hoe de defensie er tijdens de twee eerste competitieronden uit zal moeten zien. Zoals inmid dels genoegzaam bekend kan trainer Anton Malatinsky in de ontmoetingen met Feyenoord en Rod a JC niet beschikken over voorstopper Simon van Vliet, die nog een schorsing moet uitzitten. En omdat de openingsronden van de com petitie nu niet bepaald da zwakste tegenstanders te zien geven is de te vinden oplos sing van groot belang. Malatinsky heeft het tijdens de tot dusver afgewerkte trainingspartijen niet aangedurfd om naast de expe rimenten op de post van laatste verdediger ook nog eens andere spelers als remplapant-voorstopper te laten fungeren. Een niet geheel te begrijpen standpunt, want de test van een koppel voor het hart van de verdediging kan nu nog maar viermaal worden gedaan. Eergisteren leek er al een klein stapje te zijn gezet op weg naar het vaststellen wie als opvolger van Mansveld de verdediging moet gaan leiden. Malatinsky had min of meer noodgedwongen de pas en kele dagen serieus in training zijn de Rob Ouwehand opgesteld, om dat Dojo Perazic opnieuw last had gekregen van zijn blessure. Het (Van onze sportredactie) DEN HAAG Nog geen 24 uur nadat In De Houtzagerij de vrede was gepreekt door voorlieden van Hague City, de supporters club van FC Den Haag, ontstond In het Zuiderpark tijdens de wedstrijd tegen Lier se SK een opstootje waarvoor de politie in actie moest komen. Vanaf de tribunes werden naar verluidt wurgstokjes in het veld gegooid, die evenwel door de dichtbij staande Roger Albertsen werden teruggea- meten. Er ontstond vervolgens een knok partij tje om het bezit van de attributen, dat nogal uit de hand liep zonder dat er even wel ernstige problemen opdoken. Vrijdagavond had sportconsulent Van Ber- genhenegouwen op de bijeenkomst van Ha gue City in de Houtzagerij het woord ge voerd en opgeroepen tot ingetogen gedrag vóór, tijdens en na de wedstrijden. Van Bergenhenegouwen constateerde dat de re gelmatige bijeenkomsten op vrijdagavond' hadden geleid tot beter begrip onderling en een rustiger optreden van de supporters. Bestuurslid Maron Pots verklaarde voorts dat zijns inziens de aanhangers van FC Den Haag inmiddels tot het besef zijn gekomen dat vandalisme tot niets leidt. ,;We komen in het vervolg met trommels en trompetten naar het veld om de ploeg aan te moedi gen", aldus Pots, die verder activiteiten aankondigde als het organiseren van zaal voetbalwedstrijden, verkiezingen van „beste speler van de club" en „supporter van de week", klaverjassen, bingo en tafeltennis. Vanaf 19 augustus is er wekelijks een bijeen komst van Hague City in De Houtzagerij. De supportersclub neemt op 13 augustus afscheid van Ton Thie vóór het begin van de wedstrijd tegen Feyenoord. kema op de vleugels aan het werk te zetten. Bovendien mag Ouwe hand wat sneller worden geacht dan Perazic. „Ik geloof dat het lijkt alsof ik traag ben. omdat ik een andere loopstijl heb dan de mees ten. Ik weet dat ik niet de snelste ben, maar ik hoef bij ons in de selectie maar aan weinigen toe te geven". Goede peep W$m Rob Ouwehand maakte een bevredigende rentree. was aanvankelijk de bedoeling ge weest dat de Joegoslaaf na de eerste test tegen Slovan opnieuw als „uitveger" zou gaan optreden. Diens absentie verschafte de tech nische leiding evenwel de moge lijkheid Ouwehand aan het werk te zien en gezegd moet worden dat zijn heroptreden een bevredigende indruk maakte. (Van onze sportredactie) DEN HAAG De populariteit van Roger Albertsen, speler van FC Den Haag, is in zijn geboorteland Noorwegen zo groot dat hij contractueel niet mag ontbreken in één van de vier oefenwedstrijden die de Haagse ploeg vanaf morgen in Scandinavië speelt. Nu doet zich de moeilijkheid voor dat trainer Malatins ky Albertsen de eerste competitiewedstrijd tegen Feyenoord niet kan opstellen, omdat de jeugdige Noor nog een duel schorsing moet uitzitten. Malatinsky was van plan om Albertsen, in wie hij op het ogenblik overi gens zijn beste linkerspits ziet, daarom in Noorwegen dan ook enige keren op de bank te houden om een ander te testen. Die test kan dus nu niet doorgaan. weet dat je een vaste plaats hebt moet je volgens mij steeds beter gaan spelen". Eén ding heeft Rob Ouwehand voor op zijn concurrent voor de post van ausputzer. Pera zic, en dat is dt hij over een veel betere pass over grote afstand be schikt. Daarvan leverde hij zater dag tegen Lierse SK enige keren het bewijs door Albertsen en Hoe- klaarde hij later. „Je wordt natuur lijk altijd erg kritisch bekeken on danks het feit dat je pas een paar dagen weer met de groep mee- traint. Maar ik ben ook wel tevre den. hoewel het met de conditie nog geen honderd procent is. Ik geloof dat ik kan groeien in deze rol als ik maar gelegenheid krijg om me te bewijzen. Als je eenmaal Smetten Weliswaar kleefden er aan het spel van Ouwehand nog enige smetten, evenals dat het geval was geweest bij het optreden van Perazic enige dagen eerder, maar over het algemeen acteerde FC Den Haag nieuwste libero ver dienstelijk. „Ik heb met opzet zo sober mogelijk gespeeld", ver- Kon het heroptreden van Rob Ou wehand een goede greep worden genoemd, in de revanche tegen Lierse SK maakte het hele elftal van FC Den Haag vooral in de eerste helft een redelijke In druk. Er werd opnieuw hard ge werkt, waarbij in het oog sprong dat het middenveld naast Ijver een grote portie geldingsdrang aan de dag legde. Schoenmaker ontzag zich niet in de duels, en gaf enige goede passes, Toet be gint zich ook beter te ontwikkelen als overbrugger tussen achterhoe de en frontlinie, maar de beste indruk maakte zaterdag Aad Kila. De kleine middenvelder gold al jarenlang als een vrijwel onver moeibare waterdrager, maar begint geleidelijk wat meer uit te groeien tot een persoonlijkheid. Kila is steeds beter in staat een bal in zijn bezit te houden en een goede pass te geven. Maar wat vooral opviel was de gretigheid waarmee hij in de bepaalde situaties een schot produceerde. Als Kila wat econo mischer leert om te springen met zijn fysieke mogelijkheden dan kan hij gedurende een hele wedstrijd zijn waarde aantonen. Nu zakte hij in de tweede helft tegen Lierse nogal ver terug, waarin hij overi gens niet de enige was. „Ik had waarschijnlijk wat te veel gegeven in de eerste helft", gaf Kila later toe. Met Martin Jol en Joop Korevaar als flankverdedigers lijkt bij FC Den Haag ook dat part van de defensie doeltreffend te zijn gere geld. Belden kwamen tegen Lier se veelvuldig mee op, hetgeen Plezierig SITTARO Daley Thompson groeide spelenderwijs naar een top, die tenslotte uitmondde In een briljant Europees jeugd re cord met een totaal van 6124 punten, hetgeen tevens een officieus wereldrecord voor junioren betekent Negentien jaar oud en dan reeds een dergelijk totaal In het zwaarste nummer dat de atletiek kent: de tienkamp, die hij pas drie jaar beoefent Thompson lachte twee dagen, maakte grappen, wuifde naar het publiek, dat op de tweede dag in aantrekkelijke getale naar het prachtige sportpark De Baan was getrokken, maar hij won wel en hoe. Reeds nu is hij dicht bij de wereldtop. Ondanks zijn indrukwekkende prestatie slaagde Thompson er echter niet in zijn ploeg naar de eerste plaats te sleuren. Die was bij de heren weggelegd voor de Westduitse B-ploeg, die 22.869 punten scoorde, tegen de Britten 22.434. Nederland eindig de als derde met 21.260 en België sloot de rij met 18.784 punten. In het Individueel klassement van deze kwalificatiewedstrijden meerkamp Europa Cup, was de nationale recordhouder Eftjo Schutter de beste Nederlander met 7360 punten. De Nijmeegse atleet, die waarschijnlijk met deze tienkamp zijn meerkampcar rière heeft afgesloten In verband met zijn laatste jaar studie medicijnen ontbreekt de tijd voor een gerichte training had met nog twee nummers voor de boeg een goede kans op de tweede plaats. Voornamelijk door zijn uitstekend resultaat bij het polsstokhoog springen, waarop hij een hoogte van 4.85 meter bereikte en bijna erin slaagde het nationale record te verbeteren. Maar de 5.05 meter was de Nijmegenaar opnieuw te hoog, waarbij natuurlijk ook de vermoeidheid meesprak. Het gebrek aan conditie kwam duidelijk in de laatste twee nummers tot uiting. Het polsstokhoog springen had veel kracht gekost en dat wreekte zich. Bij het speerwerpen kwam hij slechts tot 43.32 meter, hetgeen maar 540 punten opleverde. Het slotnummer, de veel kracht vergende 1500 meter, was voor Schutter een beproeving. Na 4.32.8 eindigde zijn martelgang, waarbij hij zoveel punten verloor dat hij van de derde plaats duikelde naar de zesde plaats, achter het fenomeen Thompson en de vier Westduitsers. En dat voor een B-ploeg. MONTE CARLO Wereldkam- In een voorpartij trad de Europese vond, was in deze partij waarin pioen middengewicht Carlos Mon- kampioen middengewicht, de Brit uiteraard geen titel op het spel zon hoeft In Monte Carlo zijn titel Alan Minter, aan tegen de Ameri- stond, veel te sterk voor de Ameri- met succes verdedigd tegen de kaanse veteraan Emile Griffith die kaan die tweemaal neerging en Columbiaan Rodrigo Valdes die negenendertig jaar is. Minter, een zware puntennederlaag leed. na vijftien ronden op punten werd wiens titelstrijd destijds tegen Ru- verslagen. die Koopmans geen doorqano Foto: Griffith oaat n**>r een welkome aanvulling vormde voor de offensieve kracht van het team. In die frontlijn was Henk van Leeuwen het best op dreef, hoewel ook Hoekema en Albert sen naast hem tot aanvaardbaar spel kwamen. „Albertsen moet al leen meer oog hebben voor de combinatie", verklaarde Malatins ky later. „Toen hij een keer een goede solo had ondernomen bleef hij te zelfzuchtig spelen. En dat is niet In het voordeel van het team, dat moet hij zich realise ren". Lierse SK bleek zaterdagavond een plezierige sparringpartner, die overigens wat meer techniek in de bagage meetorste dan zijn opponent Vooral International Jan Ceulemans en ex-Rode Dui vel Swad Janssens vestigden de aandacht op zich. Hetgeen overi gens ook weer de Portugees Aguas deed. Hij zorgde koppend na zes minuten voor 1—0 op een voorzet van Janssens. Van Leeu wen imiteerde vervolgens zijn tref fer tegen Slovan na een knap genomen vrije trap van Schoenma ker 1—1. FC Den Haag kwam op voorsprong dankzij Albertsen, die de bal na een afgestuite inzet van de opgerukte Korevaar ter hoogte van de strafschopstip keihard ach ter doelman Engelen schoot. Lier se SK kwam nog voor de rust langszij. Een knap lobje van Jan Ceulemans verraste Hans Galjé, die in de tweede helft nog een aantal knappe reddingen verrichtte op inzetten van Aguas, Helleputte en Davidovic. Albertsen mikte nog eenmaal op de paal en Van Leeu wen plaatste de bal na een lange ren drie minuten voor tijd net naast het doel. Het waren de wei nige hoogtepunten van een tweede helft, die aanzienlijk minder boeiend was dan de eerste. FRANK WERKMAN Opstelling FC Den Haag: Galjé: Jol. Ouwehand. Van Vliet, Korevaar; Toet, Kila, Schoenmaker; Hoekema, Van Leeuwen, Albertsen. SITTARD Mirjam van Laar leek bij de vijfkamp regelrecht naar een sterk nationaal record op het hoogspringen te gaan. Nadat zij samen met de nieuwe Belgische recordhoudster op de vijfkamp Annemarie Plra de 1.88 meter had gepasseerd, werd een poging gedaan ook de 1.90 meter te overmeesteren. Het pogen werd echter niet beloond, hoewel door het resultaat bij het hoogspringen zij na drie nummers wel de koppositie had veroverd. Het bleek voor de sterke Limburgse atlete, die door haar recordevenaring een koe had gewonnen (toegezegd door haar vader indien zij erin zou slagen naast of voorbij recordhoudster Mieke van Doorn te komen), een te grote belasting. Op het verspringen zag zij haar voorsprong reeds teniet gedaan en op de 800 meter, niet haar sterkste nummer werd deze achterstand nog groter. Zij werd niet alleen voorbijgestreefd door de Engelse Susan Longden, maar ook door Sylvia Barlag, de nationale recordhoudster en de Belgische Pira. Maar Mirjam van Laar had door haar voortreffelijke springen wel laten zien dat het niet meer zo erg lang zal duren of Nederland zal de eerste hoogspringster kunnen begroeten die de grens van 1.90 meter heeft bedwongen. De Nederlandse ploeg eindigde tenslotte als tweede achter de Britse, maar het verschil was miniem: 12.573 voor Engeland tegen 12.316 punten voor Nederland. De Belgische dames speelden ondanks het prachtige werk dat Annemarie Plra verrichtte zij verbeterde ook nog het nationale record op de 100 meter horden tot 13.71 seconden geen* rol. Sylvia Barlag heeft niet teleurgesteld, maar ook niet geheel aan de verwachtingen voldaan. Op vier van de vijf onderdelen bleef zij onder haar beste prestatie en op de 800 meter noteerde zij exact dezelfde tijd. Haar totaal van 4213 bleef meer dan 60 punten onder haar seizoentotaal. De nationale vijfkampploeg lijkt echter versterking te hebben ontvangen in Ria Steenpaal. Deze voormali ge hoogspringster die enige tijd geblesseerd is geweest, kan een aanwinst worden. Waarbij zij natuurlijk een prachtige basis heeft bij het hoogspringen, waarop zij reeds weer de 1.82 meter TOURS - Tijden» roefwed strijden om de Europacup nabij het Franse Tours heb ben do Nederlandse dames uitstekende prestaties gele verd. In het algemeen klas sement eindigden de Neder landse dames op de eerste plaats voor Frankrijk en West-Du!t8land met 24 tegen 16 punten, België (11) en Italië en Zwitserland (belde 6)- Nederland bereikte de eerste plaats dankzij een zege bij de dubbel twee (Stefels en De Bie), de twee zonder stuur- vrouw (Abma en Dierdorp) en tweede plaatsen bij de skif (Lusters) en de dubbel vier (Van Baren. Overweg. De Goede en Van Spaendonck). Veel minder goed deden de heren het Zij sleepten in to taal slechts vijf punten in de wacht. De beste prestaties werden nog geleverd met tweede plaatsen bij de vier zonder stuurman (De Jong. Luteyn, Klopping, Stumphius) en de twee zonder stuurman (Dormans, Den Bieman). In de eindrangschikking werd Nederland met 29 punten vierde achter Frankrijk (41), West-Duitsland (38) en Italië (34 punten). LONDEN Nederland Is derde geworden bij de drie- landen jeugdzwemwedstrijd In Londen. Duitsland domi neerde en won met 311 put»- ten voor Engeland met 202 punten. Nederland behaalde 175 punten. De twee Neder landse overwinningen kwa men op naam van Wilms van Velzen op de 100 meter vlin derslag en Mirjam Hel na op de 400 meter vrije slag. Een Nederlandse jeugdploeg is het afgelopen weekeinde laatste geworden bij een vier- landenwedstrijd in Milaan. Bij deze wedstrijd voor jongens van de jaargang 1961 en meisjes van de jaargang 1962 zegevierde Duitsland met 357 punten tegen Italië 306 pun ten. Frankrijk eindigde met 215 punten als derde voor Nederland met 200 punten. Brian Goodell, de tweevoudi ge Olympische kampioen, was de meest op de voor grond tredende zwemmer op de eerste twee dagen van de wedstrijden in Mission Viejo (Californië). Met 3.57.95 maakte hij op de 400 meter de beste tijd van het seizoen. De 200 meter won hij in 1.54.83. Bij de dames won de 13-jarige Cynthia Woodhead van Riverside de 200 meter en 400 meter vrije slag in 2.03.52 en 4.15.04. SITTARD De Nederlandse damesatletiekploeg voor de wedstrijden in de B-finale van de strijd om de Europa Cup, die zaterdag 6 augustus in Trinec worden gehouden is als volgt samengesteld: 100 en 200 meten Elty Hen zen (Olympia '48). 400 meter. Truus van Amstel (Olympia). 800 meter: Olga Comman deur (Suomi), 1500 meten Annie van Stiphout (HAC), 3000 meter: Joke van Gerwen (Spartaan), 100 meter hor den: Sylvia Barlag (ADA), 400 meter horden: Wilma Hillen (Tion), verspringen: Sylvia Barlag (ADA), hoogspringen: Mirjam van Laar (Achilles/- TOP), kogelstoten: Betty Bo- gers (Sparta), discuswerpen: Ria Stalman (Sparta), speer werpen: Elly van Beuzekom (Castri cum), 4 s 100 meten Elly Henzen, Els Vader, Sas- kia van der Meer, Tineke Hid- ding, Riet Visschers, 4 x 400 meter: Een keuze uit Truus van Amstel (Olympia '48). Ol ga Commandeur (Suomi), Wilma Hillen (Tion). Lenie Jansen (AVR) en Elly van Hulst (Lionitas). Reserve: Riet Kruiswijk (AV'40). De volgende landen nemen in Trinec deel: Tsjecho Slowa kije, Hongarije. Bulgarije. Oostenrijk, België. Italië, Frankrijk en Nederland. Met een magnifieke kopbal passeert Henk van l_eeuwen doelman Engelen van Lierse SK. Van Vliet en Hoekema kijken toe.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 16