Subtiele wraak van Niki Lauda Gold Cup voor Domitor met Henk vanderKraats mm Wiersma weer alleen op kop Profdammers dun gezaaid in Nederland Remise voor Kortsjnoj r;t: Kees Verkerk favoriet in Kampioenschap van Nederland MERCKXRUST LEIDSE COURANT HOC KEN HE IM Een Jaar geleden ontsnapte Ni ld Lauda tijdens de Grote Prijs van West-Duitsland op de Nürburgring op het nippertje aan de dood. De oud-wereldkampioen herstel de opmerkelijk snel. Hij ging door met racen, maar werd vooral de grote drijfveer achter de „verbanning" van de Nürburgring uit het strijdtoneel voor het wereldkampioenschap der cou reurs. Lauda kreeg daarom veel kritiek te verwerken. Precies een jaar nadat hij op de Nürburgring brandend en bijna dood uit zijn Ferrari werd gesjord, gaf Lauda een voor hem typisch antwoord aan de Nüiburgringaanhangere: een zege In de „uitwijkplaats" Hockenhelm. Niki Lauda heeft zijn zege te pakken. De geblokte vlag valt op het „uitwijkcircuit" le9e benzinetank en geruisloze van Hockenheim. motor de eindstreep overschreed Door de overwinning in de Grote Prijs van West-Duitsland is de Oos tenrijker een eind op weg naar een nieuwe wereldtitel. Hij heeft na elf wedstrijden een voorsprong van tien punten op de Zuidafrikaan Jody Scheckter, de man die hij in Hockenheim voorbleef. Met nog zes wedstrijden voor de boeg heeft Lauda de titel, die hij vorig jaar aan de Brit James Hunt prijsgaf door een vrijwillige opgave tijdens de laatste race in Japan andermaal binnen bereik. Niki Lauda was na zijn zege ineens weer populair in West-Duitsland. Toch was hij gisteren in Hocken heim, waar met honderdduizend toeschouwers aanzienlijk minder publiek was dan normaal op de Nürburgring, niet de meest beju belde coureur. Die eer was wegge legd voor de Westduitser Hansjoa- chim Stuck, die met een compleet Nieuwe motor Negen keer gebeurde het dat de winnaar van de Duitse Grote Prijs ook wereldkampioen werd. Dat moet nog even afgewacht worden. Lauda liet daar na zijn zege echter geen twijfel over bestaan. Hij zei alleen: „Ik race om wereldkam pioen te worden". Tegenover zijn Argentijnse stalgenoot Carlos Reu- temann wordt hij bij Ferrari weer duidelijk voorgetrokken. Lauda, die zijn contract met een jaar ver lengde. kreeg in zijn wagen tijdens zijn verblijf in Hockenheim niet minder dan vier keer een nieuwe en snellere motor ingebouwd. Reu- temann reed de trainingen en de wedstrijd met dezelfde motor. 1m - - Voor James Hunt, de wereldkampioen, liep het allemaal minder prettig af. Hij moest zijn bolide verlaten en te voet - wuivend naar het publiek - de pits opzoeken. rio Brambilla en de Franse debu tant Patrick Tambay, die zijn eerste WK-punt veroverde. De grote Prijs van West-Duitsland 1977 zal de geschiedenis niet In gaan als een spannende wed strijd, maar wel als een materiaal slag. Van de vijfentwintig gestarte bolides kwamen er slechts tien aan de eindstreep, waarvan de laatste twee met vijf ronden ach terstand. Voor de McLaren-stal. tijdens de Grote Prijs van Groot Brittannië nog succesvol met een zege van wereldkampioen Hunt, liep het slecht af. Hunt en Mass vielen allebei uit. Hetzelfde lot onderging Lotus met het uitvallen van Andret- ti en Nilsson. De Ier John Watson was ook in West-Duitsland de gro te pechvogel. Hij moest het strijd toneel verlaten in tweede positie. Fabuleus Wie in Hockenheim zijn wagen heel hield, kon rekenen op een hoge klassering. Lauda deed dat fabuleus. Hij startte in derde posi tie. Eerst zag hij Watson uitvallen en vervolgens deed hij een succes volle greep naar de macht. Hij passeerde leider Jody Scheckter in de twaalfde ronde door heel laat te remmen in een bocht. De Zuida frikaan probeerde nog terug te vechten, maar tegen deze extra gemotiveerde Lauda was niet te doen. HILVERSUM Kees Verkerk krijgt het morgenavond niet ge makkelijk in het kam pioenschap van de Nederlandse paarden op de Hilversumse baan. Pikeur Gerard van Eykelenborg: „Ik ben blij dat Kees Ver kerk start In het twee de gelid aan de bui tenkant, achter de au tostart Dat mijn paard het zwaar krijgt staat als een paal bo ven water". Maar liefst vijftien dravers komen in dit kampioen schap aan de start. Manza Buitenzorg moet zijn vorig jaar veroverde titel verdedi gen, in handen van Wim Duivenvoorden. In zijn laat ste zes starts kon het paard van mevrouw Caransa, hot niet tot een overwinning brengen. De vorm van de zesjarige hengst is de laat ste tijd wat teruggelopen. In tegenstelling daarmee de pupil van Wim van Buytene, de zesjarige Nubar van Ech ten, die driemaal op rij won en in zijn laatste koers Man za Buitenzorg voorbleef. De afstand van 2440 meter is echter in het nadeel van Nubar van Echten. De gevaarlijkste tegenstan der voor Kees Verkerk, is de tweevoudig winnaar van de Gouden Zweep, de achtjari ge voshengst Kameraad in handen van Marinus van Leeuwen die juist op de Hilversumse (thuis) baan goed uit de voeten kan. Outsiders zijn Jaspis du Bois met Rees van der Lub- be en Lido Buitenzorg met gastrijder Jan Wagenaar. Trainer Giel van der Togt heeft drie paarden in de strijd. Hij meent hoge ogen te gooien met Maestro Ca- valjos, Ruud Pools treedt aan met Jello en Jan Wage naar met Lido Buitenzorg. Jade, Mascotta, Lorrelot en Katanja hebben in het veld van vijftien paarden niets te zoeken. Het totaal prijzen be drag is 35.750,-, met 17.500,- voor de winnende eigenaar. WASSENAAR Henk van der Kraats was gisteren op Duindigt eindelijk weer eens in een hoofdrol. De kam pioensjockey 1975 en vele malen daarvoor kon zijn draai dit seizoen, evenals de huidige kampioen Robert Wetermans, nog niet vinden. Maar gisteren stond hij weer volop in de belangstelling. Voor eigenaar-trainer Gerard Kempkes zegevierde hij in de belangrijke ren de Gold Cup met het paard Domitor. Voor eigenaar Kempkes, die vorig jaar ook de Gold Cup won toen met Elder Statesman betekende dit een eerste prijs van bijna ne gentienduizend gulden. De over winning kwam de Igatste meters nog in gevaar. Als een raket kwam toen de Duitse jockey Goldsmith aanvliegen met Lisboa. Paard en rijder waren speciaal voor deze gelegenheid naar de Wassenaarse baan gekomen. Het verschil op de eindstreep was moeilijk waarneembaar en eige naar en jockey waren de mening toegedaan gewonnen te hebben. Maar de foto bracht een andere uitslag. Goldsmith was duidelijk te laat gaan rijden en bovendien reed de Duitse jockey met één kilo ovenwicht. Dat heeft hem de over winning gekost, hetgeen echter niets afdoet aan de prachtige pres tatie van Henk van der Kraats. Eigenaar Gerard Kempkes is zeer fortuinlijk mét het kopen van paar den. Dit paard, geboren in Ameri ka, heeft hij echter niet naar Ne derland gehaald, maar eigenaar Zuiderent. Eenmaal op stal had Zuiderent geen vertrouwen in het dier en verkocht het aan Kempkes, die inmiddels als drie keer won met Domitor. Achter Lisboa kwam Frances Hope met Tony Treanor op de derde plaats, voor Londontown met Frans Vandeuren. Deze laatste een van de beste die ons land rijk is is in vaste dienst bij trainer Dee in Noordwijk. Als hij geen rit voor zijn eigen stal heeft, is hij altijd gastjockey voor eigenaar en trai ner Gerard Kempkes. De zege van Domitor liep hij nu dus mis. Fair Hunter van de Wassenaarse stal Gerau stelde in handen van Robert Wetemans teleur, al is eigenaar Ger de Kroes misschien tegen beter weten in een andere me ning toegedaan. De grote stal van Ger en An de Kroes komt de laatste tijd niet dikwijls in de win- naarsring. Fair Hunter is een goed paard, tweede in de Derby, maar de vraag is of het tegen de oudere paarden niet te hoog gegrepen was in de Gold Cup. In de supertrioren kon een ander paard van Stal Geran, Hopeful Fu ture S, ook geen rol spelen. Hier zegevierde erg verrassend John Smith met Tigress voor Tamerlan- ny (Kevin Davies) en Henk van der Kraats met Supreme Ride. De derde ren was voor amatrices en amateurs. Marian Pellinkhof. die meestal het geluk niet aan haar zijde heeft, kon met Stormklee, het paard van haar moeder, de win- naarsring in nadat zij de favorieten Selektaner en Iraq had verslagen. Bij de dravers een „dubbel" voor Wim Duivenvoorden. Hij won met Oermana G en later op de middag met Massel T. ARTHUR VAN RUSWUK Henk van der Kraats in de winnaarsring na zijn zege in de ren om de Gold Cup. Hel veld van twaalf paarden - tien zichtbaar - onderweg. Tweede van rechts Domitor, de latere winnaar. (Van onze verslaggever) HOOGEZAND „Laat een buitenlander maar eens een toernooi winnen", zei Harm Wiersma nog maar een paar dagen gele den. Die opmerking moet Oscar Verpoost in slaap hebben gesusL Want de Belg werd zaterdag In de zesde ronde van het internationale KSH-toernool van het bord gecombineerd. De produktleve Wiersma staat nu weer alleen op kop. Hl) maakt nu toch werkelijk alle kans om voor het eerst in zijn loopbaan een KSH-toernool te winnen. Dan ontbreekt alleen nog de titel Europees kampioen In zijn prijzenkasL Smith moest de gedeelde eerste plaats prijsgeven. Omdat hij ook tegen John van der Borst weder in defensief vaarwater belandde, maar de Limburger moest evenals zovele anderen tegen de Amerikaan in een puntendeling berusten. Sensationeel was de ne derlaag van Hans Jansen tegen Mamima n'Diaye. de Matinees was kennelijk zo geprikkeld omdat het toer- nooicomité zijn reglementaire nul tegen Clerc hand haafde. dat zijn voordeel tegen de Emmenaar allengs winnende vormen aannam. Ten koste van een schijf ging Jansen nog wel op dam af. maar zonder moeite koerste n'Diaye naar een overmachts eindspel. Onverwacht De nederlaag van Jansen vermindert het aantal kans hebbers op de eindzege. Het is nu maar de vraag of Smith dan wel Clerc kans ziet om in de tweede helft van het toernooi, dat vandaag wordt voortgezet, - gisteren was een rustdag - Wiersma van de triomf af te houden. Onverwachte gebeurtenissen in de andere groepen. In de hoofdgroep verraste Hijlkema koploper De Rooij. Van Harten kwam tegen Badiali - „de Smith van de hoofdgroep" - niet verder dan remise, zodat De Jong die natuurlijk van Ciska Butter won. weer op de met clubgenoot Van Harten gedeelde eerste plaats beland de. De partij Buurke-Lepsic werd uitgesteld wegens ziekte van de Joegoslaaf. Ziekte ook in de jeugdgroep. Schippers liep al snel een nederlaag op tegen Brou wers en meldde zich toen af. Het verwaarlozen van een bronchitis lijkt hem parten te spelen. Maar hij kreeg voor 80 gulden medicijnen mee, zodat verwacht mag worden dat de Limburger vandaag weer uit zijn bed en achter het bord kruipt. In dit gezelschap blijkt Skliarov zich nu eindelijk te hebben aangepast. Met krachtig spel zette de Rus koploper Stokkel met een nul aan de kant zodat de strijd om de eerste plaats weer open is. Dollekamp was daardoor lachende derde. De Drentse jeugdkampioen heeft een punt meer dan het achtervolgende trio. Van onze sportredactie DEN HAAG De VEBEDA Vereniging tot Belangenbehartiging van Betaalde Damspelers bestaat niet uit vooraanstaande dammers die een ferm |aarsalaris aan het sport verdienen Behalve Ton Sijbrands en wereldkampioen Harm Wiersma Is waarschijnlijk geen andere Nederlandse dammer In staat louter met partijen spelen een bestaan- si nkomen te verwerven. Zo heeft Jan de Ruiter een dubbele functie. Hij is full time trainer bij de Koninklijke Nederlandse Dambond en betaald speler-trainer bij de ereklassevereniging Huissen. Jannes van der Wal verzorgt een damru- briek, speelt simultaan en probeert geldprijzen weg te slepen in toernooien. Rob Clerc krijgt betaald voor het spelen in de competitie met Twente's Eerste en heeft „aanvullende werkzaamheden" om vol doende brood op de plank te krijgen. Voorts zijn er veel dammers die rubrieken verzorgen in dag- en weekbladen. UNIFORMITEIT De VEBEDA is in hoofdzaak opgericht om uniformiteit te brengen in de warwinkel van (geld)prijzen en startgelden en lijn te brengen in de honorering voor demonstraties en simultaanseances. De leden van de BEVEDA, vrijwel alle topdammers besloten o.a. dat een speler zonder titel minimaal vijftig gulden moet vragen voor een simultaanseance, een nationale meester honderd, een internationale honderdvijfenzeventig en een internationale grootmeester tenminste tweehonderdenvijftig gulden voor een seance tegen veertig tegenstanders. Dit zijn minimumprijzen, maxima zijn niet vastgesteld. Er worden ook startgelden verlangd voor het spelen van meerdaagse toernooien maar daaraan wordt niet altijd gevolg gegeven. De sponsor van het toernooi om het laatste Nederlands kampioenschap, in Zevenaar gehouden, weigerde startgelden te betalen. Indien dit ook bij de titelstrijd 1977 gebeurt, zullen damers aJs Wiersma, Drost, De Ruiter. Van der Wal, Clerc, Hermelink, kortom de gehele vaderlandse damtop, ontbreken. De VEBEDA is er kennelijk niet voor niets. BRUSSEL Belgische artsen hebben Eddy Merckx voorlopig rust voorgeschreven. De Belg, die veel last kreeg van zijn maag tijdens de voorbije Ronde van Frankrijk, heeft ai vier aanbiedngen voor het rilden van vet betaalde criteria, afgezegd. Merckx bleef ook na de Tour, waarin NJ zesde werd, last van zijn maag houden. Rust schijnt nu do enige ramede te zijn. EVIAN De tiende partij van de tweekamp voor de halve finales van het kandidatentoernooi scha ken tussen Viktor Kortsjnoj en de Rus Lev Poloegajevskl is gisteren na vierenzeventig zetten in remi se geëindigd. De stand Is nu 7-3 In het voordeel van Kortsjnoj. De partij verliep als volgt: Wit: Poloega|evskl Zwart: Kortajno] 1 d2-d4. Pg8-f6; 2 c2-c4. g7-g6; 3 Pb1- c3. d7-d5; 4 c4xd5. P16xd5; 5 e2-e4. Pd5xc3; 6 b2xc3. c7-c5; 7. Lf1-c4. L18- g7; 8. Pg1-e2, OO; 9. (M>. Pb8-c6; 10. Lc1-e3, Pc6-a5; 11. Lc4-d3. b7-b6; 12. Ta1-c1, e7-e6; 13. d4xc5. Dd8-c7; 14. c5xb6, a7xb6; 15. c3-c4, Lc8-a6; 16. Pe2-d4. Pa5xc4; 17. Dd1-e2. Tf6-c8; 18. a2-a4, Lg7xd4; 19. Le3xd4. e6-e5; 20. Ld4-a1b6-b5; 21. a4xb5. U6xb5; 22. h2-h4. Ta8-a6; 23. Tc1-b1. LbSeS; 24. La1xe5, Dc7xe5; 25. Ld3xc4. Ta6-c6; 26 Lc4-d5, Tc6-c7; 27. De2-e3. Le8<6; 28. Tb1-d1. Lc6xd5; 29. Td1xd5. DeS-f6; 30. Oe3-g3. Tc7-c4; 31. f2-f3. Tc4-c1; 32. Td5-d1. Tc1-c2; 33. Kg1-h2. DeS-a6; 34. T#1-f2. Tc2xf2; 35. Dg3x!2. Da6-f«; 36. Df2-g3. Tc8-c5; 37. Td1-d6, Dffr*5; 3ft Dg3xe5. Tc5xe5; 39. Td6-d5, Te5-e6; 40. h4-h5, Kg8-g7; 41. Kh2-g3. Te6-a6; 42. f3-f4. Ta6-a4; 43. Kg3-f3. Ta4-b4; 44. Td5-e5. Tb4-a4; 45 Te5-d5, Ta4-a3 46. Kf3-g4, Ta3-a2; 47. g2-g3, Ta2-h2; 48. h5xg6. h7xg6; 49. Td5-d7. Th2-e2. 50 e4-e5. Te2-e3; 51 Kg4-h4' Kg7-«; 52. Td7-d8 K(8-g7; 53 Td8-e8. Te3-a3; 54 g3-g4. Ta3-a4; 55. Kh4-g5 Ta4-a5; 56 Te8-e7, Ta5-b5; 57. T#7-d7. Tb5-a5; 58. Kg5-h4. Kg7-f8; 59. Td7-d4' Ta5-b5; 60. Td4-e4. Tb5-a5; 61. Te4-e3. Tab5-b5; 62. Kh4-g3. Kf&-e7; 63. Kg3-b4' Ke7-f8; 64. Te3-d3, Tb5-a5; 65. Td3-d7. Ta5-b5; 66. Td7-a7, Tb5-c5; 67. Ta7-a6- Kg8-g7; 68. Ta6-a8. Tc5-b5; 69. Ta&^8. Tb5-b4; 70. Kh5-g5. Tb4-b5. 71. 14-15. Tb5xe5; 72. Te8xe5. f7-f6 73. Kg5- »4,16xe5 74 K14xe5. g6x!5 Remise op voorstel van Kortsjnoj.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13