Albeda had beter kabinetsformatie nog even kunnen blijven BABIES VIA KUNSTVERLOSSING ECONOMISCHE NOODMAATREGELEN IN DENEMARKEN Met uw krant halve week naar Engeland Moordenaar onderwijzeres gearresteerd TONNEN DODE VIS IN BOTERRIVIER „Acupunctuur niet zinvol voor slechthorenden" Buitenlandse steun bij salarisstrijd Nederlandse leraren BON ilNNENLAND/BUITENLAND PAGINA (Van onze parlementaire redactie) N HAAG Als het kabinetsformateur Den zou lukken in de eerste week. van augustus akkoord te bereiken over het sociaal-econo- b beleid in de komende jaren, dan is er toch Jin glimpje van hoop dat er in de laatste week sean augustus een nieuw kabinet zal zijn. Het peede kabinet-Den Uyl kan dan in een razend- 'nel tempo de tekst van de troonrede voorberei- en die de koningin op de derde dinsdag van eptember namens de regering kan uitspreken. Indanks alle misverstanden en strubbelingen raarmee deze kabinetsformatie voorthobbel t, ujroeit de zekerheid over de totstandkoming van en tweede kabinet-Den UyL Sterker nog, hoeveel mantrouwen er nog steeds tussen PvdA en CDA «staat, beide politieke groeperingen beseffen dat gjen regeringssamenwerking gezien de verkiezings- a] jiitslag onafwendbaar en, met het oog op de ociaal-economische problemen, dringend gewenst Da». De twee partijen en hun politieke voormannen ogen elkaar dikwijls wantrouwig beloeren en of ongewild misverstaan, ze weten dat ze Tj alle gekibbel en misverstanden samen verder ran peten- Den Uyl de draad van de formatie heeft genomen, mag niet worden verwacht dat de ^%rte informatieperiode van prof. Albeda opeens ^Jles anders heeft gemaakt Volgende week gaat rmateur Den Uyl verder onderhandelen met de aredne van het Binnenhof': Van Agt (CDA), Van lijn (PvdA) en Terlouw (D'66). De drie politici :o toeten met de formateur het regeringsprogram H* voor de komende vier jaren voorbereiden. Hoewel Den Uyl zich voorneemt snel te werken, omdat de formatie tot nog toe veel trager is verlopen dan gewenst was, mag niet worden verwacht, dat er nu eventjes binnen een paar besprekingen een akkoord op hoofdlijnen over het sociaal-econo misch beleid met zijn loonmatiging en bezuinigin gen incluis zal zijn. De nachtenlange vergaderin gen met ingebouwde vermoeidheden, misverstan den enz. staan weer voor de deur. En hoewel de bereidheid tot een akkoord bij de drie partijen zonder meer aanwezig is, dreigt het risico, dat ook deze tweede formatiepoging op een bepaald mo ment vastloopt. Dat zou de principes van Den Uyl misschien wel goed doen, maar zijn positie toch wel wat zwakker maken. De vraag is dan ook, of het niet beter was geweest dat prof. Albeda nog even was gebleven. Hij heeft zijn informatie-opdracht zeer beperkt opgevat en zich beperkt tot het punt waarop de formatie formeel was vastgelopen: de vermogensaanwasde- ling. Maar ook op andere punten verliep de forma tie in de eerste ronde zeer stroef. Dit is ook te wijten aan het feit dat de alleswetende econoom en politicus Den Uyl er een urenlange praat-tac tiek op na houdt, die het wantrouwen bij de volkomen anders gestructureerde Van Agt con stant smeulend houdt De CDA-leider heeft ron duit toegegeven dat het hem liever was geweest als de zeer moeilijke sociaal-economische proble men ook zouden zijn uitgepraat onder de bedacht zame en verkoelende leiding van de aartsbemidde laar Albeda. Want in de besprekingen onder lei ding van zijn CDA-makker Albeda hoeft de niet- econoom Van Agt niet constant op zijn qui-vive te zijn, wat bij „ome Joop" wel het geval is. Trouwens: het mag de wijze man Albeda dan gelukt zijn snel een akkoord over de VAD te versieren, ook nu zijn later de misverstanden gekomen. Van Agt heeft tenminste laten weten, dat hij twee punten op papier verduidelijkt wil zien: het maximale heffingspercentage voor de VAD, dat niet 24 maar 23 moet zijn, en de zekerheid dat de collectieve VAD-gelden uitslui tend worden bestemd tot verbetering van de pen sioenvoorzieningen van werknemers. Het akkoord op hoofdlijnen over de VAD moet trouwens nog worden uitgewerkt Het wetsont werp zoals dat nu bij de Tweede Kamer ligt zal worden gewijzigd en verbeterd. Met name zal precies moeten worden vastgelegd dat de VAD algemeen is en geen kansen aan bedrijven moeten worden geboden om zich eraan te onttrekken. Dank zij de bemoeienis van de CDA-staatssecreta- ris Van Rooijen (Financiën) zou de tekst van het huidige wetsontwerp kansen te over bieden voor bijvoorbeeld banken, verzekeringsbedrijven en multinationale ondernemingen om zich aan de VAD-wet te onttrekken. De huidige wetsteksten moeten worden bijgeslepen, zodat hierover geen misverstanden kunnen ontstaan. Dat er na het VAD-akkoord toch weer misverstanden zijn ach tergebleven, is wel merkwaardig. Men zou toch mogen verwachten dat de ervaren heren na zo lang praten precies weten wat ze nu op papier vastleggen, zodat misverstanden daarover uitgeslo ten zijn. Er is een wens om in de sociaal-economische kwesties tot een akkoord op hoofdlijnen te komen, maar als het onderlinge wantrouwen blijft, houdt dat het risico van nieuwe misverstanden en ver schillend interpreteren in zich. Met als gevolg, opnieuw stroef verlopen van de onderhandelingen, met de deskundigen van de fractie telefoneren om advies, schorsen van het beraad enz. Zou de koningin prof. Albeda tot mede-formateur hebben benoemd, dan zou Van Agt wat minder argwanend en meer ontspannen aan de besprekingen met Den Uyl, Van Thijn en Terlouw deelnemen. Maar het is wel te begrijpen dat prof. Albeda heel gelukkig is zijn opdracht zo snel te hebben volbracht, want nu krijgt hij weer gelegenheid om een deel van zijn vakantietijd aan lezen te besteden, waartoe een hoogleraar de maanden juli en augustus moet bestemmen. Zou Albeda aan de formatie van het tweede kabinet-Den Uyl hebben voortgewerkt, dan zou het risico van opnieuw vastlopen sterk zijn verkleind Zo iets zou hebben bijgedragen aan de versteviging van de basis voor het tweede kabinet- Den Uyl, omdat het CDA door de inschakeling van een CDA-formateur meer het gevoel zou hebben gehad dat het volgende kabinet óók het kabinet van de christen-democraten zal en moet zijn. Dat zou de sfeer tussen PvdA en CDA hebben verbeterd en de levensduur van het nieuwe kabi-. net vergroot Een stabiel kabinet dat het zo lang mogelijk uithoudt en niet steeds door interne spanningen of conflicten met achterbannen wordt bedreigd, is gezien de problemen van de werkloos heid en de noodzaak van pijnlijke sociaal-economi sche maatregelen meer dan ooit dringend gewenst. _JTRECHT Het door de stich- jj-ing medische registratie gere gistreerde aantal kunstverlos- jingen (keizersneden, vacüu- nextracties en tangverlossin gen) neemt de laatste jaren be- angrijk toe. Dit meldt dr. D. loogendoom, adviseur van de lichting, in het Nederlands Jjdschrift voor geneeskunde. ®j berekent, dat vacüumextrac- ?ks in 1975 tweemaal zo vaak "Ttorkwamen als in 1968, terwijl aantal keizersneden in de iode 1968-1975 relatief met bijna 60 procent is gestegen en het aantal tangverlossingen met 50 procent Zijn conclusie: „De Nederlandse verloskunde is be zig nieuwe wegen ,te bewande len". Bij zijn becijferingen heeft dr. Hoogendoorn er rekening mee gehouden, dat zich de laatste jaren belangrijke verschuivin gen hebben voorgedaan in de leeftijden van de kraamvrou wen en het aantal kinderen per gezin. Kunstverlossingen komen namelijk vaker voor bij eerstge borenen en bij oudere moeders. Van de vrouwen die vóór hun twintigste hun eerste kind krij gen, ondergaat bijvoorbeeld 1,7 procent de keizersnede en bij vrouwen van veertig jaar en ouder is dat 20,9 procent Het percentage eerstgeborenen stijgt' doordat de gezinnen kleiner worden, maar anderzijds neemt het aantal kraamvrouwen boven de dertig jaar absoluut en rela tief sterk af. pNSBRUCK (ANP) - In zijn woonplaats Karoesten in Tirol gisteren de 27-jarige Oosten rijker Albert K. gearresteerd wegens moord op de 24-jarige Tilburgse onderwijzeres Marlou Santé goeds in de nacht van 4 op 5 juli. Oostenrijker was getrouwd met de buurvrouw van de on- maar kortgeleden, ran haar gescheiden. Op de be- yuste avond wilde hij zijn bespieden om haar met en minnaar te kunnen betrap- len. Daartoe verschanste hij ijich op het balkon van Marlou jjantegoeds in afwachting van rïe thuiskomst van zijn ex- De onderwijzeres werd échter wakker en begon te gil- en. Omdat hij moeilijkheden iffeesde met de politie besloot Albert K. haar het zwijgen op ge leggen. Eerst sloeg hij haar bewusteloos; later heeft hij haar gewurgd. De man was eerder ondervraagd door de politie, maar werd toen nog niet ver dacht. Dat was wel het geval met de verloofde van Marlou, die echter eergisteren, zoals ge meld, werd vrijgelaten, omdat het vermoeden bij de politie groeide dat niet hij, maar de Oostenrijker er meer van moest weten. Hij was echter met de noorderzon vertrokken. Via In terpol kwam de Nederlandse politie er achter waar hij ver blijf hield en kon hij worden aangehouden. Hij heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. ELST (ANP) Het Zuiveringsschap Rivierenland In Gelderland heeft gisteren enkele tonnen dode vis uit de Unge bij Eist gehaald. De vis is gestorven doordat na de grote brand In het Vriesveem in Eist acht miljoen liter gesmolten boter In de rivier is gestroomd. Het vet heeft een zuurstofgebrek in het water veroorzaakt. Vooral de volgroeide vis is daarvan het slachtoffer geworden. Het jonge broed lijkt het zuurstoftekort gemakkelijker te hebben verwerkt. Het gaat vooral om dode karper, snoekbaars, brasem, voorn en paling. Zwijnen plaag CAGLIANO (AP) - Groe pen wilde zwijnen terrori seren op het ogenblik het Italiaanse bergdorpje Cag- liano Aterno in de Ape nij pen. De ruim zeshonderd inwoners dufven hun hui zen niet meer te verlaten uit angst door de agressie ve zwijnen te worden aan, gevallen. Ook de boeren durven hun land niet meer te bewerken. Eén inwoner zou al ernstig gewond zijn toen hij bij het verlaten van zijn woning Joor de zwijnen werd aan gevallen. Gemeente-autori teiten vein Cagliano hebben het provinciale jachtcomité voor de situatie verant woordelijk gesteld. Dit co mité heeft uit andere stre ken zwijnen naar dit deel Boer Schakel Behalve Tweede- Kamerlid en burge meester van Noord eloos is de heer Schakel ook nog verheven tot „here- boer" van het dorp. Noordeloos viert de komende week feest en iedereen - jong en oud - gaat er verkleed als boer of boerin. Dus ook de burgemeester en zijn echtgenote (op de foto in het mid den). Acupunctuur Ukt bij slechthorendheid geen iuvolle behandeling te rijn. Dr. 1 Hagoman van de afdeling aeus- en oorheelkunde het St Elisabeth's of ■roote Gasthuis in Haarlem Wt dit in bet Nederlands tijd- Phiift voor geneeskunde, beschrijft daarin de ziekte- van vier slecht- patiënten, bij wie een cupunctuurbehandeling niet ït verbetering van het gehoor Dr. Hageman baseert conclusie ook op literatuur an dertien auteurs over 305 atiënten die in verband met wchthorendheid met acupunc- Jur werden behandeld. Slechts wee van de auteurs melden een verbetering. De onder zoekers signaleren wel, dat veel patiënten zelf menen dat ze door de acupunctuur duidelijk beter zijn gaan horen. Maar bij audio-metrisch onderzoek (ge- hoormeting) bleek dit niet het geval te zijn. Er gaan de laatste tijd stemmen op om aan acupunctuur „gelij ke" rechten te geven als aan de meer traditionele geneeskunde, ook wat betreft de vergoeding door ziekenfonds en verzeke ring. Gezien de ervaringen met vier patiënten en de resultaten van het literatuuronderzoek meent dr. Hageman echter, dat het niet gerechtvaardigd lijkt acupunctuur als behandelings methode voor slechthorendheid op te nemen in het verzekering spakket Vredesmacht rond kampen Palestijnse vluchtelingen BEIROET (AFP) De Palestij- nen in Libanon mogen vanaf vandaag buiten hun kampen geen uniformen en wapens meer dragen. Om hieraan de hand te houden heeft een, voor namelijk uit Syrische troepen bestaande, Arabische vredes macht stellingen betrokken rond de ongeveer vijftien grote vluchtelingenkampen. Over deze maatregelen hebben Libanon en de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO deze week overeenstemming bereikt Het bestand moet een eind ma ken aan de nog steeds voortdu rende strijd tussen rechtse Liba nese milities en Palestijnse een heden in het zuiden van Liba non. Stap maar in LUZERN (AP) Een man die gisteren vergeefs trachtte in Luzern een bank te beroven was van oordeel dat hij maar het best kon wegkomen door iemand te vragen mee te rijden. En ja hoor, een auto stopte en de chauffeur en diens passagier zeiden: „Stap maar in en waar heen is de reis?" „Zürich," zei de dief maar dat pakte anders uit. De twee auto mobilisten waren namelijk re chercheurs die onmiddellijk hadden geroken dat er hier iets niet deugde en die prompt koers zetten naar het dichstbijzijnde politiebureau, waar de onfor tuinlijke boef terstond werd af geleverd en „ingeschreven." (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Het Neder lands Genootschap van Leraren (NGL) heeft bij zijn strijd tegen de verlaging van de lerarensa larissen steun gekregen van de Fipeso, de wereldorganisatie van leraren, die deze week haar jaarlijkse bijeenkomst hield in Amsterdam. In een door het hele congres ondersteunde resolutie keert men zich tegen de plannen van minister Van Kemenade die via bezuinigingen op de salarissen de werkloosheid onder leraren wil bestrijden. De woordvoerder van de Franse leraren meende dat minister Van Kemenade met zijn "onheil spellende mededelingen" deze week op het congres had gepro beerd "de Nederlandse leraren in een netelige positie te bren gen tegenover hun buitenlandse collega's, maar dat deze provo catie geen succes had gehad". Vrezend dat andere Westeuro pe- se regeringen in navolging van Nederland bezuinigingen bij het voortgezet onderwijs zullen aan kondigen, heeft het congres de volledige steun toegezegd aan de strijd van het NGL tegen de bezuinigingspoli tiek. KOPENHAGEN (ANP) - De Deense sociaaldemocratische minderheidsregering heeft gis teren economische noodmaatre gelen aangekondigd die, zo zei premier Anker Jorgensen gis teravond „ons niet in de hemel zullen brengen, maar in elk ge val wel uit de hel zullen hou den". De plannen zijn erop ge richt de Deense regering de ko mende drie jaar extra inkom sten van bijna drie miljard gul den te verschaffen voor de be strijding van de werkloosheid en vermindering van het tekort op de betalingsbalans. Hoe de Deense regering aan dat extra geld wil komen is gisteren nog niet bekend gemaakt. Maar in Kopenhagen wordt gezegd, dat het gaat om hogere belastin gen op personenauto's, sigaret ten, gasolie, sterke drank, bier en televisie apparatuur. Boven dien wordt er gewerkt aan een „werkloosheidsbelasting", die iedereen moet betalen die meer verdiend dan een vastgesteld minimum. Ook zou er worden gewerkt aan een belasting over de winst die de verkoop van huizen kan opleveren. In augustus zal het regerings plan in een extra zitting aan het parlement worden voorgelegd en (naar verwachting) vrijwel zeker worden aangenomen. In Denemarken zijn op het ogen blik ongeveer 145.000 werklozen, zeven procent van de beroeps bevolking. Het tekort op de be talingsbalans is in de eerste helft van dit jaar op ruim vier miljard gulden gekomen. In beurskringen wordt gespecu leerd op een verdere devaluatie van o.a. de Deense kroon, maar volgens premier Jorgensen be staan daartoe geen planneh. Niet in het weekeinde, en een dag langer dan u gewend bent Dat is - heel kort samengevat - het plan voor onze najaarsreis naar Engeland. Drie volle dagen - donderdag, vrijdag, zaterdag - waarin we een zeer gevarieerd program ma hebben samengebracht. Manchester, waar we een officiële ontvangst op het stadhuis krijgen aangeboden, is het uitgangspunt, voor tochten naar het beroemde Lake District en naar het befaamde oude stadje Chester, op de grens van Wales. Bovendien gaan we een avond uit zoals de Engelsen dat doen: naar de club, waar je al dinerend en natafelend kunt genieten van entertainment op het toneel. Kortom: er zit erg veel „Enge land'" in deze driedaagse trip door het Britse koninkrijk. Kijkt u er het gedetailleerde reisplan maar op na. Dit is het monumentale stadhuis van Manchester, dat in september honderd jaar bestaat. Woensdag 28 september 17.00 uur. Inschepen op de terminal van North Sea Ferries in Europoort, 's Avonds diner aan boord. Donderdag 29 september Ontbijt aan boord. Daarna ontscheping en met luxe touring cars naar Monk Fryston Hall voor een koffiestop. 11.45 uur. Aankomst Midland Hotel (alle kamers bad/douche en toilet) in het centrum van Manchester. 12.00 uur. Receptie op het stadhuis. 13.00 uur. Lunch in het Midland Hotel. De middag is vrij om inkopen te doen. 20.00 uur. Diner-dansant in het hotel. VRIJDAG 30 september Na het ontbijt in het hotel vertrekken we om half tien voor een bezoek aan het prachtige merengebied. 11.30. uur. Bezoek aan Brockhole Park in Ambleside. Hier is het centrum van het Lake District National Park gevestigd. Binnen is de geschiedenis van het gebied uitgebeeld en buiten is het goed verpozen. Er wordt ook koffie gedronken. 13.00 uur. Lunch in het Windermere Hydro Hotel. 14.00 uur. Vertrek naar Bowness. 14.20 uur. Boottocht over Lake Windermere van Bowness naar Lakeside. 15.00 uur. Pers bus van Lakeside naar Holker Hall. 15.30-16.30 uur. Bezoek aan Holker Hall, een prachtig landgoed, door de eeuwen heen het meest geliefde buiten verblijf van de Dukes van Devonshire. In het complex zijn erg veel kunstschatten en antiek te bewonderen. 18.30 uur. Aankomst Midland Hotel Manchester. 20.30 uur. Vertrek uit Midland Hotel naar de Golden Carter Club. 21.00 uur. Diner en entertainment in de Golden Carter Club. 00.30 uur. Terugkeer naar hotel. Zaterdag 1 oktober Na het ontbijt vertrekken we weer om half tien richting Chester. 10.30 uur. Aankomst Chester. Er is tijd om te winkelen en te genieten van dit hele mooie oude stadje. Natuurlijk zorgen we weer voor voldoende documentatie, zodat u zelf kunt kiezen, wat u wilt gaan zien. 12.30 uur. Vertrek naar het Mollington Banastre Hotel, even buiten Chester voor de lunch. 14.30 uur. Vertrek uit Chester voor de rit terug naar Huil, waar we omstreeks 17.00 uur weer inschepen voor de terugreis. We dineren en ontbijten aan boord. Zondag 2 oktober 08.00 uur. Thuiskomst Europoort. De prijs voor deze unieke halve week Enge land is 415 p.p. Op basis van 2-pers. hut en kamer. Toeslag voor een luxe hut met douche 40 p.p. Alle inlichtingen over deze reis van uw krant UITSLUI TEND: North Sea Ferries, afdeling Passage, mej. Joke Kriboo. tel. 01819-62077, toestel 131. Wie op de dag van vertrek niet op eigen gelegenheid naar Europoort komt (er is een groot omheind parkeerterrein), kan GRATIS gebruik maken van een bus, die deelnemers aan de reis naar North Sea Ferries brengt (en zondagoch tend weer terug). Vertrektijd vanaf Den Haag Centraal: 15.00 uur. Inzenden aan North Sea Ferries, Postbus 1123, Rozenburg. Op de envelop in de linker bovenhoek vermelden: SEPTEM BER Ja, ik ga mee op 28 september. Noteer mij/ons* als deelnemer(s) aan deze geheel verzorgde reis van een halve week naar Engeland voor de prijs van 415 per persoon.' Na(a)m(en): dhr./mevr./mej.' Na(a)m(en): dhr./mevr./mej.' Na(a)m(en): dhr./mevr./mej.' Na(a)m(en): dhr./mevr./mej.' Ik/wij maak/maken wel/geen gebruik van het gratis busver voer naar Europoort en terug.' Ik/wij wil/willen wel/geen luxe hut met douche en betaal/be talen daarvoor dus wel/geen toeslag van 40 per persoon.' Kinderen tot 12 jaar betalen 50% van de reissom. (Bij aanmelding van kinderen de leeftijd vermelden. Overigens moet rekening worden gehouden met de Engelse wetgeving, die niet toestaat, dat kinderen onder de 14 de Golden Carter Club bezoeken). Afzender: dhr./mevr./mej.' (naam) (adres) (woonplaats) (tel. nummer) Doorhalen wat niet van toepassing is. Als u de bon heeft ingestuurd, zendt North Sea Ferries u nadere gegevens over de reis en een bevestiging van de boeking. Daarin staat hoe u de reissom kunt overmaken. Zodra daarna de betaling is ontvangen zendt North Sea Ferries u de reisdocumenten toe.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7