Corso wil meer geld van gemeenten Zeebad Wassenaar omgedoopt in „Beach Club" voor zeezeilers Blackie en Fulco: twee gezworen kameraden pTAD/REGIO STATIG PAVILJOEN OP NIPPERTJE GERED VOOR SLOPERSHAMER BLOEMENCORSO OP 6 AUGUSTUS DOOR LEIDSE REGIO r leidse courant zaterdag 30 juli 1977 PAGINA 5 i.,,., ,,i j/v.iïiVyr,r.i',:,.1:jimi.ri1:!;'.i:i'ïï.mv.i1.r 1;i'ir:; i',! !1 ,m'i1:,:':iii1 im Bijna onopgemerkt heeft het nog altijd zo rustige Wasse- naarse strand er deze zomer een unieke recreatieve aan winst bij gekregen. Het Zee bad van Wassenaarse Slag, een typisch overblijfsel van de tijd dat de rijken nog hun eigen privé- strandvertier had den, is namelijk dit seizoen omgedoopt in „Beach Club Wassenaar". Dit fraai op een duintop gesitueerde paviljoen en terras, waar in vroeger tij den zelfs leden van het konin klijk huis zijn gesignaleerd, is het onderkomen geworden van de eind vorig jaar opge richte Kustzeilvereniging Was senaar (KZVW). En daarmee is het Zeebad, dat al enkele ja ren wegens sterk teruggelopen klandizie vergrendeld was ge weest, toch nog op het nipper tje voor de slopershamer ge red. In feite is er met de komst van deze „Beach Club Wassenaar" een klein wondertje gebeurd in het Wassenaarse strandge- beuren. Het Wassenaarse ge meentebestuur stelt nu een maal prijs op een zo groot mogelijke rust aan het Wasse naars e Slag, en iedere poging om het strand iets van bad plaatsallure mee te geven is dan ook steeds door dit be stuur tegen gehouden. Zo zijn bij voorbeeld tot nog toe alle pogingen om de toegangswe gen tot het Wassenaarse Slag te verbreden en om meer par keergelegenheid bij het strand te creëren gestrand op de hals- starrige visie van het Wasse- naarse bestuur. Ook de kers- verse kustzeilvereniging on dervond bij de onderhandelin gen met het gemeentebestuur aanvankelijk soortgelijke moeilijkheden. Toch eens KZVW-voorzitter Ruud Molen broek, die tevens mede-eige naar van de Beachclub is, ver telt: „In het begin zag de ge meente het niet zo zitten. Men was bang dat zo'n kustzeilver eniging veel mensen naar het Wassenaarse strand zou trek ken, en dat is iets wat men kennelijk liever niet heeft Ui teindelijk zijn we het toch eens Het oude Zeebad is dit seizoen omgedoopt in „Beach Club Wassenaar". geworden. Gelukkig is men gaan inzien, dat het strand niet alleen een natuurmonu ment is, maar dat het ook een uitgesproken recreatieve func tie heeft. En het belang van dat recreatieve aspect van het strand, dat is iets, wat gewoon niet meer tegen valt te hou den". De Wassenaarse kustzeilclub is de vijftiende vereniging, die zich langs de Nederlandse kust heeft genesteld. Al sinds jaren speelde in de hoofden van enkele Wassenaarders de gedachte aan een eigen kust zeilvereniging. De zeezeilent- housiasten in deze gemeente moesten met lede ogen toezien, hoe de ene na de andere kust zeilvereniging op de Neder landse stranden verscheen, terwijl het Wassenaarse strand er wat deze sport betreft braak bij lag. De behoefte aan nieuwe kustzeilverenigingen is de laatste jaren sterk toegeno men. Steeds meer mensen gaan over tot de aanschaf van de Catamarans (dubbelromps- boten), en zijn dan automa tisch aangewezen op een zee zeilvereniging. De sterk stij gende populariteit van het zee- zeilen heeft er inmiddels toe geleid, dat veel verenigingen een ledenstop hebben moeten doorvoeren, zoals in Scheven- ingen en Katwijk. Uiteindelijk was het Wasse naarder Ruud Molenbroek, zelf voorzitter van een lande lijke zeezeilersvereniging (de Hobie Associatie Nederland), die de knoop doorhakte, en in november vorig jaar met enke le andere enthousiastelingen op goedgeluk de Kust Zeil Vereniging Wassenaar in het leven riep. Inderdaad op goed geluk, want enige zekerheid omtrent een strandaccommo datie voor de boten en de ver eniging was er nog niet. De hoop was echter gevestigd op het langzaam in verval raken de Zeebad, dat er met planken voor de ruiten, en onkruid op het terras, troosteloos bij lag. In alle rust Het Zeebad was eigendom van het Hotel Duinoord, het in de Wassenaarse duinen gelegen hotel, dat voornamelijk be kendheid geniet als tijdelijk onderdak voor voetbalploegen, die zich in alle rust op het Wassenaarse strand willen voorbereiden op grote wed strijden. „De onderhandelin gen met dit hotel liepen vrij gemakkelijk", vertelt Ruud Molenbroek, „we waren het vrij snel eens over de overna- KZVW-voorzitter Ruud Mo lenbroek: .leder jaar min stens twee of drie grote wedstrijden in Wasse naar". me. In feite wist hotel Dui noord toch niet goed, wat men nog met het Zeebad aanmoest. Een probleem was alleen nog de bestemming van het com plex. Wij hadden het Zeebad graag gehad als clubhuis voor de zeilvereniging, maar vol gens de gemeentelijke bestem ming moest er een horeca-ves- tiging komen. Daarom hebben we toen de Beach Club Wasse naar BV opgericht, die zich met de exploitatie van het pa viljoen en de kleed- en badca- bines bezighoudt. De Beach Club is dan ook geen besloten toestand. Het is voor iedereen toegankelijk, ook om alleen maar wat te zonnen en te drin ken". De KZVW heeft met het oude Zeebad zo ongeveer de fraais te accommodatie van alle Ne derlandse kustzeilverenigin gen. Het Zeebad bestaat uit een gezellig paviljoen, met daarvoor drie terrassen, een eigen strandje boven op het duin, en enkele tientallen kleed- en opslagcabines. De nog zo jonge KZVW telt nu al zestig leden plus een paar zee- surfers, want ook het zeesur- fen op een surfplank met daarop een gemonteerd zeiltje begint in Nederland snel in populariteit te winnen. Een le denstop hangt ook bij de Was senaarse kustzeilers nu al in de lucht, want op het strand is in totaal plaats voor maar ongeveer honderd boten. Ruud Molenbroek hoopt echter het komende jaar al te kunnen uitbreiden: „We zouden graag nog een stuk strand in de rich ting van Meijendell ter be schikking krijgen. Daar is toch plaats genoeg. Ik ben er wel optimistisch over. En ik geloof dat de gemeente er ook wel positief over is". Veel oefening In principe kan iedereen van de KZVW lid worden. „Maar", zegt Ruud Molenbroek, „het is beslist niet zo, wat veel men sen denken, dat je zonder eni ge ervaring zomaar met zo'n Catamaran de zee op kan. Er komt heel wat oefening bij kijken. Je hebt bijvoorbeeld te maken met de gevaren van de Zeezeilen: een ongekende ervaring. branding, en dat is een moei lijkheid waar veel mensen zich op verkijken. Maar wie het Catamaran-zeilen eenmaal on der de knie heeft, raakt er dan ook voor altijd aan verslaafd. Het is een ongekende erva ring". Is het een dure sport? „Ach", zegt Ruud, „de aanschaf van zo'n boot is natuurlijk een hele uitgaaf. Voor drieduizend gul den heb je een kleine, eenvou dige Catamaran. Maar je hebt ze ook voor tien of elfduizend. Verder krijg je dan het lid maatschap. Dat kost hier hon- - derd gulden per jaar. En daar komt dan nog zestig zeventig gulden liggeld bij voor de boot. Ook heb je dan hier nog de mogelijkheid om een cabi ne voor een heel seizoen te huren, waarin je allerlei spul len kwijt kan. Zo'n cabine kost per seizoen tweehonderd gul den, maar die zijn ook voor niet-zeezeilers te huur". Ruud Molenbroek heeft, hoe wel de „Beach Club Wasse naar" nog maar nauwelijks met haar eerste seizoen bezig is, grootse toekomstplannen. „We willen hier ieder jaar twee of drie grote wedstrijden organiseren. Als proef organi- EEE seren we eind juli al een wed- EEE strijd tussen zeilers uit Sche- EEE veningen, Katwijk en onze ei- gen KZVW. En let op mijn E= woorden: binnen een paar jaar EEE hebben wij de meest ideale zeezeil accommodatie van de hele Nederlandse kust. Zo'n ==E plekje als hier met dat Zee- bad, dat vindt je toch zeker nergens anders in Nederland". TEKST EN UITLEG: |j Ad Kuyper llllllllllllllllllllllllll ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Van een onzer verslaggevers) RIJNSBURG De organisato ren van het 31ste Rijnsburgse bloemencorso menen dat de ge meenten, die door de kleurige worden aangedaan te wei nig geld beschikbaar stellen om Üe kosten van het corso te dek ken. De belangrijkste subsi- diënt van het corso is de vei ling Flora, dus eigenlijk de bol len- en bloemenboeren zelf die aangesloten bij de veiling vereniging. Het bestuur van de „Rijnsburgs Bloemen corso" vindt dat, afgaande op de grote promotie van de plaat sen die door de stoet worden aangedaan en afgaande op het van de bewoners van de streek en van de toeristen een druppel op een gloeiende plaat. Ondanks de grote bijdrage van yeiling „Flora" is het voor de organisatie elk jaar opnieuw een grote puzzel om de kosten van het corso te dekken. Als zij kritiek levert op de geringe bij dragen van de gemeenten, laat zij nog buiten beschouwing de revenuen die de middenstand en horecabedrijven in die gemeen ten elk jaar in de wacht slepen. De kosten van het bloemencorso 1977 bedragen ongeveer een kwart miljoen gulden. De finan ciën zijn thans, dankzij veel sleutelwerk, nagenoeg rond. De heer G. W. Baron van De- dem, voorzitter van de Konin klijke Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde opent vrij dag 5 augustus om 15.30 uur in veiling „Flora" het 31ste Rijns burgse bloemencorso. De orga nisatie verwacht dat het corso, dat als motto „dingen van toen en bloemen van nu" draagt, ook dit jaar weer vele duizenden toeristen naar de regio Leiden zal trekken. De organisatoren spelen met „dingen van toen" helemaal in op het verlangen van de moderne mensen naar dingen uit grootmoeders tijd. Ontwerper van het corso is ook dit jaar weer de bekende Leide- naar Joop Visser en als hoofd arrangeur fungeert de Wasse naarse bloemsierkunstenaar Herman van den Berg. Hij wordt terzijde gestaan door de bekendste bloemsierkunste- naars in Nederland; mensen die in binnen- en buitenland reeds grote faam hebben verworven. Het Rijnsburgs corso telt dit maal dertien praalwagens en ongeveer vijfentwintig met bloe men versierde personenwagens. Tussen de praalwagens en per sonenauto's zullen veel muziek korpsen uit de Leidse regio en uit andere delen van het land voor een vrolijke noot zorgen. Meer dan 150 figuranten zullen in hun kleurige kledij mede vorm geven aan de corsostoet Uit het brein van ontwerper Joop Visser zijn talrijke leuke praalwagens tevoorschijn geko men: één die de schilderkunst uitbeeldt, één die een rustiek dorpspleintje weergeeft met pomp en al, één die een oud winkeltje voorstelt met alles wat daarbij hoort en een wagen die de visserij laat zien in de aller vroegste vorm door middel van een bomschuit. De ontwerpen van Joop Visser zijn eigenlijk de kapstok van het corso. Hierop kunnen de bloemsierkunste- naars hun fantasie uitleven door het aanbrengen van grandioze bloemencreaties. Zij gebruiken daarvoor enige tienduizenden zomerbloemen en andere pro ducten uit sierteeltsector. Met de opbouw van het corso wordt donderdag 4 augustus reeds begonnen en vrijdag rond het middaguur staan de wagens gereed in de veilinghallen, ge reed voor jurering. Het Rijns burgs corso moet volgens de organisatoren niet alleem gezien worden als een presentatie van het bloemenvak, maar ook als een zeer belangrijke trekpleister voor het toerisme. De statistie ken wijzen uit dat er in de corsotijd vele tienduizenden vreemdelingen in de regio Lei den en in de kustplaatsen Noordwijk en Katwijk verblij ven. Het Rijnsburgse bloemencorso, dat altijd op de eerste zaterdag van de maand augustus wordt gehouden, betekent tevens de afsluiting van een week vol fes tiviteiten, die worden georgani seerd door onder meer de plaat selijke Oranjevereniging. Na de praalwagenshow op vrij dag 5 augustus van 's middags 4 uur tot 's avonds 11 uur in de veilinghallen van Flora in Rijnsburg, zet de uitbundige bloemenstoet zich zaterdag 6 au gustus om 13.00 in beweging voor een tocht door de regio Leiden. Blackie en Fulco hebben een nogal woelig leven gehad tot nu toe. Al twee jaar lang trekken ze van de ene kennel naar de andere. Met ertussen door eens een asiel voor de afwisseling. En momenteel loge ren ze in het Leids Dierenasiel. Eigenlijk weer teruggekeerd op het thuishonk, want zo'n jaar of drie geleden toen ze allebei nog maar heel klein waren, werden ze door hun eerste baas aan de Besjeslaan afgeleverd om overigens onbekende reden. Na enige tijd kregen Blackie en Fulco, die overigens, geen familie van elkaar zijn, een nieuwe bazin. Het genoegen een nieuw thuis te hebben mocht hen echter maar kort smaken. Hun nieuwbakken bazin werd steeds vaker ziek. Zo erg zelfs, dat er ziekenhuisopname aan te pas moest komen. Aangezien Blackie en Fulco niet hun eigen potje konden koken, werden ze zolang met vacantie naar een kennel gestuurd, aanvankelijk voor een korte periode. De gezondheid van de bazin verbeterde echter niet en de honden wer den van kennel naar kennel gestuurd. Wie echter mocht denken dat voor dit noma denleven alle fut uit de honden verdwenen zou zijn, zit er behoorlijk naast. Hoe hun gedrag in de andere kennels is geweest is niet bekend, maar men mag aannemen dat de „voorstelling geprolongeerd is". Van heimwee of (hun inziens) andersoortige vrouwenkwaaltjes hebben deze twee ras- schurken natuurlijk helemaal geen last Met listige trucjes en slimme manipulaties leggen ze elkaar waar liefst andere hon den, in de luren. Een „beestachtige" versie van Adriaan en Olivier, de beroemd ge worden creaties van Leonhard Huizinga. Blackie en Fulco hebben echter, net als de twee bovengenoemde helden, een dagtaak aan het bedenken en uitvoeren van hun streken. Ze vervelen zich dan ook geen seconde en daardoor blijkt het toch vrij simpel om de heren de baas te blijven. Blackie en Fulco zijn echter wel honden die men een behoorlijke vrijheid moet gunnen willen ze gaan hechten aan hun nieuwe baas. Anderzijds kan men ze met een gerust hart laten gaan want ze weten nu langzamer hand wel hoe ze op zichzelf moeten pas-. sen. Wat de karakters van de beide heren be treft kan men zeggen dat Fulco de meest temperamentvolle is van de twee. In voor hem onbekende situaties kan hij nog wel eens een agressieve houding aannemen. Als de baas hem echter luid en duidelijk vertelt dat hij dat toch niet kan maken, dan zal Fulco zijn houding beslist laten varen. Backie is de plooibaarste van de twee. Ondeugend genoeg, maar wel het gehoorzaamst en het aanhankelijkst. Hoe wel ze wat dat laatste betreft elkaar wel naar de kroon steken. De bazin van Blackie en Fulco heeft haar huisdieren inmiddels afgestaan aan het asiel, omdat het nog wel een hele poos kan Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek: „Hond zoekt thuis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij het dier een goed tehuis vindL De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondebezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. duren voordat ze haar honden weer zou kunnen verzorgen. En ook al hebben de dieren het best naar hun zin in het asiel, het is toch beter dat ze in een nieuw thuis terecht komen. Nog wat informatie omtrent de dieren; Blackie is drie jaar oud, de kleur is (uite raard) zwart, maar met wat grijs er door heen. Hij is langharig. Fulco is een jaar ouder dan Blackie, wit van kleur en kort- harig. Dan nog een dringend verzoek van Blackie en Fulco; of ze- alsjeblieft bij elkaar mogen blijven als er een nieuwe baas komt. En ze hebben gelijk, want gezworen kamera den, dat zijn ze. Helga, de hond van de vorige week, heeft gelukkig een thuis gevonden. Vorige week al werd ze door haar nieuwe baas afge haald. BART SPIJKER.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5